ORGAAN VOOR DE G! Hoogovensteen Versch|jiit Woensdags Zaterdags Geschikt voor mil© - Boawdeeleinden - Steenfabriek R. Butzer, Hoogovens IJmuiden. %0. 8 Zaterdag 28 November 1925 lie Jaargang IJMUIDER COURANT ^opementapnji: f 1,per 3 maanden, franco per poat f 1.35. Abonnemen- u gorden aaangenoraen aan het bureau en bij de Agenten, jjfcrtentfëa 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, Ufdeo koatelooe nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend „enidainummer, jririenti£n voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- iifj) f 4,—, 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. jvtrtentién uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en [jjlJDAGS tot 4 uur n.m. ijl plaatsen van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad gitiltütend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmulden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Rataetl* en Administratie N.V, DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1,iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets, Bij niet contante betaling worden de «gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van - advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd- voor advertenties van bui t e n de gemeente Velsen, OFFICIEEL. panbare vergadering van den gemeen- naad van Velsen, op Dinsdag 1 Dec. 125, des namiddags 7 uur, jen gemaentehuizc. AGENDA: 1. Ingekomen stukken en mededeeling. 2, Vaststelling van plan I tot herziening van het oorspronkelijk, bij raadsbesluit van 15 Juli 1924, no. 3, vastgestelde uitbreidingsplan, 2, Aankoop en aanvaarding van grond te Wij- keroog ten behoeve van volkshuisvesting, inbreng van den door aankoop verkregen grond en van dien, aangekocht bij raadsbe sluit van 10 Maart 1925, no. 9, in het grond bedrijf en prijsbepaling van de voor stichting der 295 woningen bestemde terreinen. 2 Intrekking van het raadsbesluit van 10 Febr. 1925, no. 8, tot verkoop van grond aan F. van der Ben te Wijkeroog. 5, Idem van het raadsbesluit van 27 Januari 1925, no. 7, tot verkoop van grond aan J. de Vilder te Velseroord. 5, Onbewoonbaarverklaring van eene woning en beslissing omtrent ontruiming van woningen, welke na onbewoonbaarverklaring opnieuw zijn betrokken. Vaststelling van plan II tot herziening van het oorspronkelijk, bij raadsbesluit van -15 Juli 1924, no. 3, vastgestelde uitbreidingsplan en wijziging van de bij raadsbesluit van 27 Jan. 1925, no. 3, aan de N.V. Binüenlandschë Ex ploitatie Maatschappij van onroerende goe deren, te Bloemendaal, verleende vergunning tot het in exploitatie brengen van de haar toebehoorende gronden. I, Voorloopige vaststelling van den ligger der wegen. l, Verzoek om vergunning tot plaatsing van een muziektent te Velseroord. Vaststelling en wijziging van straatnamen. I. Verleeneïi van vergunning aan de N, V. Exploitatie Maatschappij „Velseroord" tot het aanleggen van straten aldaar. I Crediet voor het aanbrengen van herstellingen aan centrale verwarmingsinstallaties in ver schillende openbare gemeentegebouwen, Verkoop van grond te Velseroord aan M. J, Rolvink aldaar. I, Ruiling van grond te Santpoort met A, A. Cornegge aldaar, i, Crediet voor bestrating enz. van den hoek Wijkerstraatweg, Corverslaan en Groote Hout- of Koningsweg, i, Praeadvies op een verzoek van C. M. Blok te Driehuis om ontheffing van de bepalingen de bouw- en woningverordening, betreffende de z.g. half-open bebouwing. I, Alsvoren van de Neutrale Schoolvereeniging „IJmuiden en Omstreken" om gebruik te mogen maken van een lokaal van school AI te IJmuiden voor het geven van een cursus in de Fransche taal. i, Alsvoren van den Kerkeraad der Gerefor meerde Kerk te IJmuiden, om gebruik te mogen maken van een lokaal van school B, voor het houden van een Envangelisatie- Zondagsschool. I, Ontbinding van de commissie ad hoe voor de reorganisatie van het lager-onderwijs en het bewaarschoolonderwijs en instelling en regle menteering van een vaste commissie van bij stand voor onderwijszaken, Benoeming van vijf leden dezer vaste com missie. I, Definitieve regeling omtrent het openbaar bewaarschoolonderwijs te IJmuiden. I, Praeadvies op het adres van R. H. Vasbinder, onderwijzer te Velseroord, om overplaatsing als zoodanig naar school A I. Geheele aflossing van het restant der geld leening, oorsponkelijk groot f 600.000.i 51/, en aangaan van eene leening ten be drage van f 510.000.a 5 I Wijziging en hernieuwde vaststelling van de verordening op het beheer van de bedrijven openbare werken en reinigiugs- en ontsmel- tingsdienst en wijziging van de verordening tot regeling van het grondbedrijf, li Wijziging der verordeningen op de heffing en invordering van belasting op tooneelver- tooningen en andere vermakelijkheden, li Praeadvies op het verzoek van het dagelijksch bestuur der IJmuider Voetbalvereeniging „Stormvogels" om voor rekening der ge meente waterleiding te leggen naar de ter reinen van genoemde vereeniging. Vaststelling van den gasprijs voor verwar ming of voor verwarming en huishoudelijk gebruik bij afname van gecontracteerde hoe veelheden. f Aanschaffing van een electrische boekhoud machine voor de bedrijven voor gas en water. 1' Toekenning van voorschotten onder waarborg van 2e hypotheek voor den bouw van arbei- derswoningen het oprichten van een rookerij, in het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 1230, plaatselijk bekend wijk C, Industriestraat; een verzoek met bijlagen van W, Hoogendijk, vischhandelaar te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een rookerij, in het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 1855, plaatselijk bekend wijk C, Middenhavenstraat; een verzoek met bijlagen van P, van der Toorn, vischhandelaar te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een rookerij, in het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Afdeeling IJmuiden, Sectie L No. 1855, plaatselijk bekend wijk C, Middenhavenstraat. Op Donderdag, den 10 December 1925, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 26 November 1925. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. BURGERLIJKE STAND. Huwelijksaangiften. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen brengt ter kennis van belang hebbenden, dat het noodig is, dat bij de huwe lijksaangifte de stukken worden overgelegd, die voor het huwelijk vereischt worden, teneinde onjuistheden of teleurstellingen ten aanzien van de huwelijksafkondiging of huwelijksvoltrekking te voorkomen. Inlichtingen betreffende de vereischte stukken kunnen verkregen worden aan de afdeeling Bur gerlijke Stand op eiken werkdag tusschen 9 uur v.m. en 1 uur n.m. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand voornoemd, SUWERINK. De Directeur v. h. Post- en Telegraafkantoor vestigt, met het oog op de drukte tijdens het St. Nicolaasfeest, de. aandacht op het volgendé: Het verdient aanbeveling de pakketten nog ste viger in te pakken dan anders. Gebruikt vooral stevig pakpapier en sterk touw. Schrijft het adres liefst op den dïnslag. Het is veilig een tweede adres in het pakket te sluiten. Adressen met lak vastgehecht laten los en worden daarom niet toegelaten. VAN DEN WACHTTOREN. een ambtenaar van den burgerlijken stand, met wijziging der betrekkelijke verorde ning; b. een onderwijzer met akte Fransch aan de o.l, school D. HINDERWET. burgemeester en wethouders der Gemeente <l«en, brengen ter openbare kennis dat ter Ge- "ente-secretarie ter inzage liggen: «en verzoek met bijlagen van W. Rieiiwerts, ^Handelaar te Eukbuizen, om yergunning tot De beteekenis van moties. Moties zijn soms een veiligheidsklep, waardoor de verontwaardiging eener vergadering zich kan uiten, zonder on gelukken aan te richten. Maar moties zijn soms ook als olie in het vuur. Een motie is iwel eens 'dé laatste opstopper, waarna de knock-out volgt. Ze is als lijm, die het gebrokene helpt herstel len, maar ook de hamer, die de gebro ken vaas kapot ma'akt. Moties geven veel aanleiding tot welsprekendheid; de oppositie beziet ze scherper dan een schoolmeester een taairepetitie en ze ontdekt er ook altijd dwaasheden en fouten in. Met een' beetje handigheid kan men echter een motie wel zoo lang en ingewikkeldheid van zinsbouw ma ken, dat niemand ze begrijpt. Niemand wil voor dom doorgaan en ieder doet daarom, of hij de strekking wel begrijpt Een handig bestuur tart een opposi tieman zijn bezwaren in een motie te „belichamen". Dan moet hij met een kokend gemoed en een vurig hoofd in een rumoerige vergadering een, twee, drie aan het stellen. Hij breekt daarbij de punt van eenige geleende potlooden, schrijft en schrapt, denkt en komt er niet en besluit daarom zijn afkeuring op te zouten tot de volgende vergade ring. Dan zal hij eerst thuis een motie klaar maken. Tijd gewonnen, veel ge wonnen! denkt het bestuur. Bij een zwemwedstrijd te Heemstede dezen zomer heeft de voorzitster eener Rotterd. Dames Zwemclub de presiden te eener andere club een klap gegeven, zoodat aan de laatste een tand uit den mond werd geslagen. Dat doet aan den kalmeerenden invloed van het water en aan de beschaafdheid der- Rotterd. voorzitster twijfelen. Ook had de laat ste haar tegenstandster woorden toege voegd1, die voor herhaling niet vatbaar* zijn, weshalve we dit ook niet zullen pogen. Naar aanleiding van deze min der gebruikelijke wijze, om als dentiste op te treden, zonder onderscheid tus schen gave en zieke tanden te maken en deze woorden, die slechts eenmaal gespoken kunnen worden, wat hoven- dien nog eenmaal te veel is, heeft de Rotterd. Zwemclub de vorige week een vergadering gehouden. Heeft de voor zitster excuses aangeboden, of de ver gadering 'haar den bons gegeven? Dat had. een heftige strijd kunnen worden, maar een motie bracht redding. Deze hield de verzekering in, dat de verga dering het incident betreurt en de pre sidente het ook doet en tevens, dat zij haar presidente blijft vertrouwen. Een motie met twee monden. Volgens som migen zegt ze, dat de club de presidente een kleine vermaning geeft in bedekte termen, volgens anderen, dat ze haar in 't gelijk stelt. De Bond van hoogere Politieambte naren heeft een motie tegen een motie aangenomen! Zoo kan men aan den gang blijven. De Amsterdamsche in specteur Slobbe heeft op verzoek van de rechtbank zich door van Muylwijk bij de keel laten grijpen en tegen den grond laten werpen, om aan te toonen, hoe deze een moprd heeft gepleegd of wellicht een ongeluk begaan. Sommige ambtenaren vonden dit een onwaardige vertooning, waartoe de inspecteur zich niet had mogen leenen en ze stelden daarom een motie voor, waar in dit feit .betreurd werd. De beer Slobbe ver klaarde uit bet bestuur te zullen treden, indien deze motie togen hem werd aan genomen. Toen volgde een nieuwe mo tie, waar in leedwezen werd uitgspro- ken over de motie tegen vermeend af keurenswaardig gedrag van den 'heer Slobbe. Zoo kan men aan den gang- blij ven. Het best is, voor moties onaan doenlijk te zijn. De voorsteller eener motie verzekert gewoonlijk, als de ge troffene na aanneming zijn functie neerlegt, dat dit 'zijn bedoeling niet was. Hij was met aanneming der motie al tevreden; de gemoederen hadden zich kunnen luchten en waren opgelucht. Veel scherpzinnigheid is noodig hij meer moties, om uit te maken, welke 'de voorrang heeft. Dat moet soms ook al per imotie uitgemaakt worden. Dat geeft veel emotie if !Hoe meer moties', des te minder motie. Vergaderingen met veel geharrewar over moties, zijn toch gewoonlijk zeer onvruchtbaar. Vreemde woorden. In het Weekblad v. h. Recht komt Mr. O. B. W. de Kat op tegen het toe-ne mend gebruik van het woord pact. Waarom spreekt men niet van verdrag? Hij spot wat met deze „nieuwvorming" waarmee de taal „in beduidende mate" verrijkt wordt. Ook vindt hij het woord pact gevaarlijk. Als hij de- krant aan zijn gezin voorleest, springt zijn hond telkens bij het woord pact woedend op en meent, dat er iets gepakt moet wor den. Al is men ook niet de gelukkige bezitter van -zulken waakzamen hond, toch is het verkieslijk het woord ver drag te -gebruiken in plaats van het verhakstukte Latijnsche woord pact. Ook in de taal echter heerscht een mo de, waartegen men niet kan oproeien en- ook deze -mode zoekt het uitheem- sche. In ieder gewichtig en diepzinnig artikel leest men tegenwoordig zich oriënteeren. Zich richten is lang zoo geleerd niet. De finantiën moeten ge saneerd worden. De krantenlezer weet wel, dat het met de finantiën niet in orde is, maar niet, dat saneeren een voudig -herstellen, ge-zond maken be duidt. We zijn er niet op tegen een vreemd woord te gebruiken, dat zich geheel ingeburgerd heeft of dat 'bij gemis aan een goed Nederlandsch woord wel ge kozen moet worden. Waarom echter maakt men zoo menig artikel onlees baar voor de meeste lezers, die geen vreemde talen kennen. Men- schrijft toch, om gelezen te worden en niet om -geleerd te schijnen! Men heeft er geen lust in te lezen m,et Koenens of van Dale's woordenboek op -de knie -en- laat daarom het le-zen na, als men een paar ma-al op vreemde, on begrijpelijke woorden stuit. En -dan bromt men in niet modieuse maar zeer verstaanbaar en zuiver Nederlandsch: „Spreek je moers taal!" VOOR DEN RAAD. Geldleening. B. en W. stellen den raad voor over te gaan tot conversie der geldleening, groot f 600.000 a 5l/„ procent, in 1919 gesloten bij den Postcheque- en Girodienst en tot het aangaan van een nieuwe leening, groot f 510.000 bij denzelfden dienst, naar den parikoers en tegen een rente van 5 procent. f Onderwijs. B. en W. deelen den raad mede dat van de commissie ad hoe voor de reorganisatie van het lager onderwijs en het bewaarschool onderwijs een schrijven is ontvangen, waarin de commissie er aan herinnert, dat deze is ingesteld bij raadsbesluit van 17 April 1923, met de speciale opdracht om van advies te dienen omtrent de re organisatie van het lager onderwijs en het be waarschool-onderwijs. Tijdens de werkzaamheid van de commissie is meer en meer de gedachte naar voren gekomen of het niet gewenscht zou zijn, het college in de behandeling van onderwijs-aangelegenheden te doen bijstaan door een vaste commissie van bij stand. De leden zijn van oordeel dat de vraagstukken, de verzorging van het onderwijs in het algemeen betreffende, van zoodanige aard en omvang zijn, dat instelling van een commissie van bijstand alleszins wenschelijk is te achten, waarom de commissie met algemeene stemmen besloot B, en W. te verzoeken het initiatief te nemen tot de instelling van zulk een commissie, B, en W. zeggen zich hiermede te kunnen ver- e?nigen en stellen voor zulk een commissie te be noemen, waarvoor zij een concept-verordening aanbieden. Verkoop van grond. B, en W. stellen den raad voor gunstig te beschikken op een verzoek van M, J, Rolvink te Velseroord, om van de gemeente in koop te mogen ontvang eenige perceelen grond aan de De Ruyterdwarsstraat en den Velserdui- nerburrtweg aldaar, voor den prijs van f 7 per M2 Verwarmingsinstallaties. B. en W. deelen aan den raad mede, dat bij het nazien der verwar mingsinstallaties in verschillende openbare ge meente-gebouwen is gebleken, dat enkele ketels lek en andere reparaties noodig waren. Deze reparaties moesten vóór den aanvang van het stookseizoen uitgevoerd worden, waartoe dus opdracht werd gegeven. B. en W. vragen hiervoor een crediet van f 1000 toe te staan. De commissie van openbare werken adviseert noodgedwongen het crediet te verleenen, maar zegt zeer onaangenaam getroffen te zijn door het feit, dat haar advies niet is Onbewoonbaarverklaring. Uit een ingesteld on derzoek is gebleken, aldus deelen B. en W. aan den raad mede, dat de woning Kalverstraat 81 te Velseroord, ongeschikt is ter bewoning en niet meer in bewoonbaren staat kan worden gebracht, B, en W, stellen daarom voor deze woning on bewoonbaar te verklaren, B, en W, maken tevens van de gelegenheid gebruik den raad te vragen, of zij op den noodigen steun van den raad kunnen rekenen, indien een ontruimde onbewoonverklaar- de woning in strijd met de wet opnieuw wordt betrokken en zij tot uitzetting der bewoners en sluiting der woning genoodzaakt zijn over te gaan, B, en W. zeggen dat geen geoorloofd middel on beproefd zal worden gelaten, om aan de dakloo- zen een onderkomen te verschaffen. Uitbreidingsplan. Inzake het bezwaarschrift van I, Tiersen en H, Weernekers te Velsen tegen het ontwerp I tot herziening van het uitbreidingsplan zeggen B, en W., dat adressanten een perceel grond in voorkoop hebben aan den Rijksstraat weg VelsenSantpoort, dat zij wenschen te be bouwen, Nu dit door het uitbreidingsplan niet mogelijk is, zeggen adressanten dat dit hun finan- ciëelen ondergang zal beteekenen, waarom zij wijziging van het plan verzoeken, B, en W, zeggen dat het perceel van adressan ten grootendeels door hen bebouwd is. Het resteerende deel is volgens het herzieningsplan I bestemd voor den aanleg van een plantsoengordel met waterpartijen. Deze plantsoengordel is ont worpen naar aanleiding van de aanwezigheid daar ter plaatse van de beek over de gronden van Middelloo, terwijl het in de bedoeling ligt deze beek te vergraven tot waterpartijen, wat naar het oordeel van B. en W, de omgeving belangrijk zal verfraaien. Meerbedoelde plantsoengordel, welke zich zal uitstrekken van den Rijksstraatweg tot den in het verlengde van den Hagelingerweg geprojecteerden hoofdverkeersweg, vormt met den ontworpen wandelweg een der hoofdnerven van het plan en moet noodzakelijk worden geacht, om in het gebied ten zuiden van Beeckestein en ten noorden van de begraafplaats De Biezen eento nigheid en aaneenrijzing van bouwblokken te oorkomen. B. en W. merken op dat veranderingen in dezen plantsoengordel aan het plan onherstelbare scha de zal toebrengen en waar adressanten den grond in voorkoop en niet in eigendom hebben, betwij felen B. en W. dat niet-inwilliglng van dit ver zoek den financiëelen ondergang van hen zal be teekenen. Zij stellen dan ook voor op het ver zoek afwijzend te beschikken. PRIMA Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland J. v, Tiggelen, Trompstraat, Velseroord PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Nieuwe arbeidsvoorwaarden bij de Amsterdamsche Ballast Mij. Gelijk wij reeds meldden, heeft de Amsterdam sche Ballast Maatschappij, die in Amsterdam en IJmuiden met omgeving ongeveer 300 arbeiders in dienst heeft, aan haar geheele personeel ontslag aangezegd tegen a.s. Zaterdag, onder mededee ling echter, dat dit ontslag niet zou plaats vinden, indien weersverandering voortzetting van den arbeid zou toelaten. Thans zijn aan de arbeiders nieuwe contracten ter teekening voorgelegd, waarin, met het oog op z.g. onwerkbaar weer, een opzegtermijn van één dag is opgenomen. Naar de Tel. van de directie der maatschappij verneemt, was zulk een korte opzegtermijn eveneens vast gelegd in het collectief contract, dat tot ongeveer midden 1924 heeft gegolden. Sinds dien tijd gold echter bij gebreke van een contract de wet telijke opzegtermijn, die even lang duurt als de periode, waarover regelmatig het loon wordt uit betaald, in dit geval een -week. Thans heeft de directie gemeend tot den ouden opzegtermijn van één dag te moeten terugkeeren. Intusschen hebben de werknemers, voor zoover georganiseerd in den Centralen Bond van Transportarbeiders naar wij vernemen een 35-tal geweigerd de hun voorgelegde contracten te teekenen, VELSEN. De actie der Fabrieksarbeiders. In ons blad van 6 November, aldus lezen we in Hl. Dbl,, werd een verslagje geplaatst van een vergadering, gehouden door het personeel der Ver. Kon. Papierfabrieken alhier, met als spreker de heer K. de Jonge, voorzitter der Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders te Amsterdam. Op deze vergadering werden de verzoeken besproken welke door de samenwerkende orga nisaties aan de firma van Gelder zouden worden Een dezer verzoeken was verhooging der mi- nimumloonen in verband met de aanhoudende stijging der levensmiddelenprijzen. Uit den thans aan de Directie verzonden brief der organisaties wordt over verhooging der mini- mumloonen niet gesproken, maar de clausule welke hierop betrekking heeft, luidt als volgt: „Herziening der loonregeling in dezen zin, dat gestreefd wordt naar gelijkstelling der loonen aan de Geldersche en Hollandsche fabrieken, op het peil der fabrieken in Velsen en Wormer en voorts een billijker verdeeling van het totaal aan arbeids loon te bewerkstelligen." Uit dit laatste zou dus kunnen worden afgeleid, dat die arbeiders, welke de hoogste loonen ver dienen, iets zouden moeten afstaan aan die kame raden, welker inkomen minder is en ook dat men wil trachten de loonen in Apeldoorn en Renkum, gelijk te stellen met Velsen en Wormer. Don derdag heeft te Amsterdam een conferentie plaats tusschen de Directie der firma van Gelder, het bestuur der Nederlandsche Werkgevers Ver eeniging en de afgevaardigden der samenwerkende organisaties van Fabrieksarbeiders. Concurrentie. Terwijl de winkeliers uit Beverwijk in ver band met hun St. Nicolaaswinkelweek hun uiter ste best doen niet alleen de ingezetenen van Be verwijk, maar ook de bewoners der omliggende gemeenten met allerlei reclame-middelen uit te noodigen hunne inkoopen in Beverwijk te doen,

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1