ORQAAN VOOR. D WEL! Ijsvermaak 11 o geeft ruwe huid Woensdag 9 December 1915 lie Jaargang IJMUIDER (flftit«priia: f 1.per 3 maanden, franco per po»t f 1.35. Abonnemen- jfdeu aaaegenomen aan het bureau en bij de Agenten. dfltiïn 2 maai achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, jj kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ^goummer. (tentiên voor de Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- 14,_( 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. [jtuiiêü uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en S iot 4 uur n.m. jjltien vaa advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad iloitecd gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Verschijnt Woensdags Zaterdags Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLÈMSPLEIN 11 - TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1,25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer f5 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden ni^t 5 cent verhoogd voor advertenties van bui t e n de gemeente Velsen, burgerlijke stand. Huwelijksaangiften. Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der Lie Velsen brengt ter kennis van belang- Ulen, dal net noodig is, dat bij de huwe- „uglfte de stukken worden overgelegd, die hel huwelijk vereischt worden, teneinde of teleurstellingen ten aanzien van luirelijksafkondiging of huwelijksvoltrekking herkomen. lichtingen betreffende de vereischte stukken ien verkregen worden aan de afdeeling Bur- Stand op eiken «werkdag tusschen 9 uur eB 1 uur n.m. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand SUWERINK, VAN DEN WACHTTOREN. geraarlijk beroep van filmartist. en ziet in de bioscoop inbrekers Aten over de daken en springen hooge muren, auto's, die als een n zan hellingen af rollen en in de ,te verdwijnen, menschen, die in idende huizen rondwandelen als iDaniëls vrienden in de vurige oven, jrs, die nog maar een sprong heb- te doen, om een smakelijk men- inëoutje te pakken, schipbreukelin- in een bootje, waarmee dolle gol- aan het kaatsen zijn, achtervolg- die door even boosaardige als jpschietende vijanden bekogeld den. En men vraagt, zich daarbij ril- 1 af. hoe het altijd nog goed afloopt, iter deze platen en beelden schuilt ners werkelijkheid. Dit alles is ge- eld voor de filmopname; 'n uiterst aarlijk spelletje. iie springende tijgers zijn toch n opgestopte dierenhuiden met een rerin! Het zijn echte tijgers, leven- gevaarlijke beesten. Met die revol- s lijkt het erger, dan het is. Men kan een kwaad cn een angstig gezicht .en, ook al wordt er met los kruit clioten. Een goeie acteur staat voor Is en sterft op de meest natuurlijke je, terwijl hij even later springle- id een sigaar opsteekt of zijn boter- i) opeet. Maar die doodenrit in een 0 of doodensprong van een rots of rnr! I-Ioe is dat mogelijk? iet beroep van den filmartist is niet 1 gevaarlijk, als het lijkt; immers 1 zouden ze spoedig uitgestorven i. Maar gevaarlijk is het niettemin 1. Ze ntogen dan al veel geld verdie- maar 't is ook het baantje wel. o iets als de looping-the-loopkunste- ar. die een toertje in een ring maakt dan een oogenblik met het wiel naar «en cn het hoofd naar beneden rijdt, imeter of tien hoven den grond: een inststulc, dat dagelijks in Amsterdam «1 publiek trekt. Amsterdam is dan ik een beschaafde stad. Men hèeft er concertgebouw, rijksmuseum, uni- rsiteit, vele laboratoriums en the loo- igthe loop! Maar we zouden het over gevaar van den filmartist en niet den circusartist hebben. Wie zijn en lief heeft, volge noch den een ik den ander. ffold Lloyd 'haalde gevaarlijke kun- uit enkele meters onder den dak- id van een wolkenkrabber. Onder to was. echter een net gespannen, larop de film was het net oolc te zien nu had het publiek er geen aardig- d1 meer aan! Douglas Fairbanks is is gevallen uit een venster van een »de verdieping. Hij brak daarbij 'e vingers. Hij moest eens een meis- ftdden bij een lawine. Hij raakte zelf de lawine en deed ernstige kneuzin- op. Eens werd hij met lós kruit in oog geschoten, dat hij daarbij bijna door. Ohaplin is eens bijna levend tand. Bij een film over den onder- '8 van de Lusitania werd Mary Pick- bewusteloos uit het water gehaald was ze bijna verdronken. Maciste verscheidene wonden en been- Wen opgedaan. Tom Mix zit vol lid- tas. William S. Hart, afkomstig rten bekend© kermisfamilie in ons lel eens van een wild paard, brak ribben en kreeg een hersen schudding. Van Clyde Cook wordt ver zekerd, dat er niets meer heel aan hem is. Max Linder, die erg bang is voor wil de dieren, is eens door een leeuwin ge beten. Zijn linkerarm werd opengere ten. Zoo groot zijn de gevaren, aan het beroep van den filmartist verbonden, dat de meeste verzekeringsmaatschap pijen weigeren polissen af te geven. De filmartist doet rillen, maar hij rilt zeI f ook dikwijls en heeft er reden voor ook. Ziekenzorg. De graad van beschaving kan men vaststellen door de behandeling van vrouwen, armen, zieken. Zelfs een pes simist zal moeten erkennen, dative, daarnaar gemeten, in een eeuw toch wel wat zijn vooruitgegaan. Vooral de ziekenzorg heeft zich prachtig ontwik keld. We denken aan wijkverpleging, Groene Kruis, gezondheidskolonies, sa natoria en de moderne ziekenhuizen. De Rotterdamsche archivaris Dr. W. Moll heeft eens nagesnuffeld, hoe liet er ruim een eeuw geleden in het Burger- gasthuis aldaar uitzag. Er waren acht zalen, nauw, rommelig, dikwijls be nauwd, slecht verlicht en verwarmd. Voor ,de besmettelijken had men twee barakken, die meer op pakhuizen dan op ziekenzalen geleken. Er was plaats voor zestig paienten, die door één ge neeskundige en één heelkundige behan deld moesten worden. Voor de verple ging waren, er vier oppasseers en oppas seressen met een ziekenvader en moe der. Ze -werden slecht betaald en alleen laagstaande individuen waren voor het werk te vinden; meermalen kwam dronkenschap en onzedelijkheid, een enkele maal zelfs vechtpartijen met pa tiënten voor! Om drankmisbruik le voorkomen, kregen de mannelijke op passers dagelijks een rantsoen jenever. Instrumenten bezat het ziekenhuis hij- na niet. De operaties gebeurden natuur lijk zonder, narcose. De patiënten had den dikwijls veel last van de kachels, die te diciit bij de bedden stonden. De reinheid van het gebouw liet vee) te wenschen over. Lang moest het gere geld van „ongediertens" gezuiverd wor den. Zoo was het een eeuw geleden m een ziekenhuis van een onzer grootste ste den. Nu -doen rust en reinheid, goede zorg en zachtheid ons in bijna alle zie kenhuizen weldadig aan en denkt me nigeen met groote dankbaarheid lei ug aan de weken, die hij er moest door brengen, om weer als een nieuw menscli naai- huis terug te kunnen gaan. Hier mogen we zeker van vooruitgang spie ken. De volkeiï elkanders concurrenten. De barometer van den internationa len geest is aanmerkelijk vooruitge gaan. Het vuur van wrok en haat, dat ook na den oorlog zoo fel heeft gebrand en zooveel kwaad heeft gedaan, is nog wel niet uitgedoofd maar toch ingezakt. We zien thans de groote mogendheden Engeland, Frankrijk, Italië ook met Duitschland samenwerken aan betere verhoudingen in Euro-pa. We hechten nog meer waarde aan de verschillende verdragen. Dat is een geest van samen werking, welwillendheid en onderlinge waardeering, -die alle goede doet hopen voor de toekomst. We moeten echter niet verwachten, dat de volkeren voor taan als broeders van hetzelfde huis- zullen samenwonen. Er zijn scherpe be langentegenstellingen tusschen hen en men weert of belemmert elkanders uit voer door steeds hoogere invoerrechten. Bovendien zijn de volken elkanders con currenten op de wereldmarkt. En con currenten zijn uit den aard -der zaak nu eenmaal geneigd, om elkander te ver dringen. Het oorlogsgevaar is naar we -hopen, voor langen tijd geweken, maar de oorzaken, die tot oorlog kunnen lei den, werken nog altijd. verzachtn gent Er worden in Leiden buitengewone oclleges gegeven over Nederland en bet internationaal vraagstuk. Daar heeft Prof. mr. D. van Blom gesproken over de economische factoren voor, tijdens en na den wereldoorlog. Hij merkte op, dat de oorlog de wereld niet radicaal veranderd heeft. Nog steeds bestaat er een economische tegenstelling tusschen de volken, die zich in de protectionis tische handelspolitiek van verreweg de meeste volken uit. Economisch gedrang en wrijving kunnen licht tot eenyconflict worden. International vrijhandel zou die wrijying niet wegnemen maar wel verzachten. De oude oorzaken van aan raking, wrijving en conflict werken nog steeds met nieuwe moeilijkheden en in gewijzigden vorm. Het protectio nisme is uit den oorlog versterkt te v o ors c h ij n gekomen Er is wel politieke toenadering, maar daartegenover staat economische ver wijdering. Prof. van Blom merkt wel e enige lichtpunten op in deze duister nis, die volgens hem door verarming, overbevolking en sociale onrust verer gerd wordt. Hij wijst op de bescheiden successen van den Volkenbond op het stuk van vrijheid van doorvoer, op ar- beid-hescher mende conventies, de inter nationale stcun-acties ten bate van economisch ontredderde landen en het plan-Dawes. Hij verwacht het licht, dat de duister nis verdrijven kan, van internationaal beraad, versterking dus van den Vol kenbond en zijn moreel gezag. Dit noemt hij het eerst en meest noodige. De volken zijn zeker concurrenten maar ze zijn ook elkanders medewer kers. Ieder volk is min of meer van de anderen afhankelijk. Geen enkel volk kan uit eigen bodem en door eigen ar beid in al zijn behoeften voorzien. Zon der wederzijds ch hulpbetoon kan er geen algemeene welvaart komen. Het is in het volkerenleven niet waar, dat de een zijn dood de andep zijn brood is. Men zou eerder kunnen zeggen, dat de een zijn dood ook de ander zijn dood is. Rusland heeft thans een bijna geheel eigen toestaan. Het is afgesneden van het overige Europa. Ook daardoor lijdt het. Maar het overige Europa lijdt er ook onder. Rusland kan Europa niet missen en Europa, Rusland niet. De in dustrie en handel van ieder land heeft belangen in andere landen. Onze ma laise is voor een goed deel niets anders dan gevolg van Duitschlands nood. Het lot der volken is zoo innig met elkaar saamgeweven, dat een oorlog in den Stillen Oceaan tusschen Japan en Amerika onmiddellijk ook voor Europa een zware druk zou toeteekenen. Maar broeders zijn ook wel mededin gers en concurrenten en dat geldt te genwoordig van de volken onderling. Conflicten, die daaruit voortvloeien, be hoeven echter nog geen oorlogen te wor den. En dat zal te minder het geval zijn, als een hoog, algemeen erkend gezag regelend en beslissend in de conflicten optreedt. Daarom hangt de toekomst en de vrede der wereld voor een groot deel af van een sterken Volkenbond, wiens woord gehoord en gehoorzaamd wordt. 'Met "Prof. van Blom verwachten we vandaar de redding. En gelukkig heeft de Volkenbond in den laa'tstcn tijrl zeker aan aanzien en macht gewonnen. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. SI. Nicolaasfeesi. Voor de eerste maal werd er op de dit jaar geopen- openbare bewaarschool alhier Sl. Ni colaas- feest gevierd en daarom hebben wij daar eers een kijkje genomen. Een van de lokalen was keurig versierd en daar werden St. Nicolaas en Pietermanknecht, dié per auto arriveerden, nadat ze eerst op de Bewaar school te Velseroord waren geweest, ontvangen. De goede Sint werd toegezongen en verschillende kleuters zongen een versje alleen, waarop ze wat kregen uit den zak van Piet. Nadat er braaf gegrabbeld was, konden de kin deren zich in de andere lokalen vermaken. Een der lokalen was een ware kermis, daar konden de kleinen touwtjes trekken, plaatwerpen, vis- schen in de vischtent, op het draaibord en in den grabbelton hun geluk beproeven. Er was allerlei lekkers in de pakjes en de zakjes en er waren ook nog gelukspakjes. Het andere lokaal was de melksalon „De zoete inval", waar ze chocolade kregen en heusche wa felen. Het was een leuk gezicht de kleinen in hfln stoeltjes twee aan twee bij de tafeitjes te zien zitten en hun mooie Sinterklaasliedjes te hooien, die niet van de lucht waren. Het was een feest, dat de kinderen nog lang heugen zal en als alle ouders dat eens hadden kunnen zien, zouden ze als wij vol bewondering daarvoor geweest zijn. En al is er veel arbeid vooraf aan verbonden voor hoofd en personeel der school, in de blijdschap der kinderen hebben zij daarvoor ruime voldoe ning Door het ijs gezakt. W. P. van Velseroord, welke Zondagmorgen op een der sluisputten een baan wilde gereedmaken, niettegenstaande het ijs nog onbetrouwbaar was, zakte er dan ook door. Het was een geluk voor hem dat de opzichter H, spoedig ter plaatse was en met behulp van eenige planken hem spoe dig op het droge wist te halen, 'waardoor hij er met een nat pak in deze strenge koude afkwam. Aan de Insingerschool der Ned. Heiv. Ge meente wordt dit jaar, evenals het jaar te voren, weer een cursus in de regelen van het verkeer en de veiligheid op de straat gegeven. Wederom wordt deze cursus geleid door den hoofdagent- rechercheur Barendse, Maandagavond vergaderde het Centraal Drankweer Comité in de gemeente Velsen. Inge komen was een brief van den voorzitter van bet comité, den beer A. Rolloos, waarin deze mede deelde dat hij, om redenen van persoonlijken aard, geëindigd had afgevaardigde in het Comité te zijn en dus ook moest bedanken als voorzitter. Deze bestuursvacature zal de volgende maand, gelijk tij dig met de periodieke bestuursverkiezing, ver vtild worden. Aan de hand van een voorbeeld uit een andere plaals, waar iets dergelijks niet onmogelijk bleek, werd besloten aan den gemeenteraad le verzoe ken, bij politieverordening, den verkoop van al coholische dranken in kruidenierswinkels enz., te verbieden. Verslag werd uitgebracht omtrent de uitgave van de St. Nicolaasbode, die in zeer vele opzich ten reden tot tevredenheid gaf. Alleen werd al gemeen de wensch uitgesproken, dat zij voortaan iels vroeger zou verschijnen, waardoor ook enkele gebreken in de verspreiding voorkomen kunnen worden. Door een der vereenigingen wérd nog een opmerking gemaakt omtrent drankwetsoverl.redin- gen aan de z.z. der visschershaven. Het bestuur zegde een onderzoek ter dezer zake toe. Nog^ maals zal op voortgang aangedrongen worden bij de voorbereiding van een algemeene propaganda avond. AANBESTEDING. Bij de j.l. Vrijdag te Helder gehouden aanbeste ding van onderhoudswerken aan' sluis-, dok- en havenwerken, de marinewerf, enz., gedurende het jaar 1926, was laagste inschrijver de lieer D. Stada, te IJmuiden, voor f 7540. Bij Min. beschikking zijn de. werken aan Haring- haven alhier, gegund aan den heer J, Huiberts, te Alkmaar, Met cte Erica IJM. 384 op tie sehelviscli. Wij geven bierbij het vervolg van het reisver haal van den heer v. d. Hoek in „Haarlemsch Dagblad". Ik word wakker van een kolossalen slag en ik krijg dien slag op mijn gezicht. Ik ontwaak tot bewustzijn toe en voel den slag nog. Het is een zwaarte die aanstonds weer slaan zal en ik wijk terug. Ik ontdek dan dat mijn neus geperst ligt tus schen de deuren mijner kooi. Ik ben nieuwsgierig hoe bet is gegaan. En als om mijn nieuwsgierigheid te bevredigen, zinkt de Erica aan bakboord met een feilen ruk. Ik zweef in mijn kooi, los van den stroozak, die onder mij uitwijkt; ik boor een zeetje kletteren over de verschansing, de trawler springt naar boven enboeng! daar lig ik weer met mijn neus legen de deuren. Ik twijfel nu niet meer hoe het gegaan moet ijn. En sauve qui peut spring ik overeind. Ik werp de deuren open en ik wil naa>- builen kruipen. Dan komt de zee mij te hulp. Il< wordt uil: mijn kooi gesmeten, beland op de tafel en weet nog juist een koloin, die de lafel doorboort en het dek schraagt, te grijpen om niet aan de overzijde een andere kooi binnen le vliegen. Ik zit op de tafel. Gelukkig. Want ik kan nu ironisch lachen om het water dat plotseling over het trapje binnen druischt en ongeveer een voet hoog in „voorin" komt staan. Ik had ook daarin kunnen liggen! En ik verwonder mij over mijn optimisme. Want wat ik daar vertel, gebeurde, gebeurde op Z'ondagmorgen 3 October. Mocht zoo een Zonclagsch ontwaken uw humeur et bederven, dan bewonder ik uit den grond van mijn hart uw stoïcijnsch gemoed. Het water, eenmaal beneden, schijnt aan vallen niet le denken. En na een klimpartij die mij tran- pireeren doel zei ik al dal hel gruwelijk koud is? beland ik via de kachel, eenige carbidpitjes en een menigte handles op liet trapje-naar-boven cn dat zonder natte voeten. Ik leg dien weg af terwijl de Erica op haar kop slaat. ~'i bereik het trapje, helaas juist tijdig om een nieuwen waterval op mijn rug le ontvangen. Druipend nat en klappertandend, kom ik aan dek. Water klettert om mij heen; alles wat niet heel vast staat vliegt rond in wilde werveling. Het is tien uur in den morgen Zondag morgen. Is dat niet iets als poëzie? De gedachte .is hier een cynische. Starre, stijve oliejassen kreukelden om de ge stalten der mannen. De ruwe Zuidwesters rusten, diep getrokken op de schouders. Hun laarzen worden door het oliegoed geabsorbeerd Sommige stripten, andere boeten (herstellen) de vernielde nétten De zee raast en het water staat hoog boven het schip. Met gespannen spieren staan de man nen schrap. De koude ontneemt hun alle gevoel, maar toch is er tijd voor een grapje. Ik zoek wankelende, mij klampende aan. alles wat houvast biedt, de lij (tegenkant van den wind). Mijn keuze valt op bakboord, maar Toon, een der twee die een week later verongelukten, brult: „Hierheen! Hierheen!" Een golf ranselt mijn rug cn doet mij gelooven dat Toon gelijk heeft. Ik wankel naar stuurboord. Oe-joei! Twee, drie zeetjes beuken mij terug als rechtsche-directen van een beroepsbokser en lang uit kom ik boven op het winch. Ik werp Toon een paar trawler-termen toe en poog met een stevigen kabeljauw hetzelfde le doen. Daar ik over het dek geslingerd word, gaat mij dat laatste zeer slecht af. En ik vlucht naar achter. Een zeetje jaagt mij aan kombuis en achter-in voorbij en ik strompel het ijzeren trapje der ma chinekamer af 0111 te drogen, „Is dat een vliegende storm?" Het antwoord is een lach en de meester krijgt warempel verschil van meening met Gerril; Of het een koeltje (zwakwindje) of een briesje (iets sterker windje) is. De kok verschijnt met opgewarmde koffie, die van zeven uur af heeft staan koken. Smakelijk is het niet, daarom meng ik er cacao in. Ik drink mijn mok (kroes) chocolade zij het dan ook met een onmiskenbaar bijsmaakje. Aan boord went men aan alles Wij zitten midden in hel Spawn Fish. Letterlijk vertaald beteekenen deze Engelsche woorden: kuit-visch. En dit is in zooverre juist dat de visch de kuit niet in heeft, maar er op aast. De kuit in kwestie is van de haring. Heele scholen broeders en zusters vnn het zeebanket dat u welbekend zal zijn, zoeken een plaats waar veel steenen zijn en schieten daar kuit. De steenen zijn zoowel als golfbrekers en moeten het afdrij ven der eitjes beletten. Bekende Spawn Fish-colonies zijn Great Fis her-Bank, Little Fisher-Bank (hier vïsschen wij) en The Red Sand. Op de kuit komen een massa schelvisch en ka beljauw af. De vinnige roovers zoeken een plaatsje te midden van het begeerde voedsel en blijven daar liggen om zich tegoed le doen. De vraten laten hun magen zelfs den tijd niet om het voedsel te verwerken, Zij zijn lui en traag en van een instinct tot lijfsbehoud is geen sprake meer. De visch ligt er dus voor het opscheppen? Ze ker! Ze ligt er gestapeld en de record-trekken Spawn-Fish varieeren tot aan de tweehonderd manden. Een mand is ruim veertig kilo. (Bovenstaand record beteekent dus'dat een vangst van achtdui zend kilo visch ineens niet tol de onmogelijkhe den behoort. Zes- zevenduizend komt zelfs in de zen tijd vaak voor. October is de maand van het Spawn-Fish, Ook de heerlijkste tijd voor den zeeman7 Daar moet ge zelf maar over oordeelen. Een zeer onhebbelijke gewoonte van de haring is het in die steenige omgeving kuit le schieten, Wel is de onderpees een soort as geworden waar talrijke houten wielen ,om wentelen, die het net over de steenen heenrijden, maar aanhoudend glippen er nog kanjers van een, twee, drie en

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1