iiHiider Courant Tweede Concert KAMERMUZIEK IJMUIDEN, TiliSLIH op Yrjjdag 18 Dee. a.s. 8 uur Suze Luger Olga Elian geneest 12 Dectinber 1925. 2e blad. pBEDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. Ld«. Erdman. 0i Ds. van Oostrom Soede. jjKERK (Koning Willemshuis). Ds, van Oostrom Soede. Hfsgez. Gem. Afd. Prol. Bond. gur: Ds- A. de Jong, ,pigez. pred. te Broek op Langendijk. GEREF. KERK. Di. Joh. Jansen. [lir; Dezelfde. CEREF. EVANGELISATIE, jderdag 17 December in „Irene' ikomst met zang. CBR. GEREF. KERK. i; Di.T. A. Bakker, Dezelfde. derdan7.30 uur: Ds. T. A. Bakker, jfANGELISATIE HOOGEBERG. dagmorgen 10 uur: Samenkomst, jgmlddag 12 uur: Zondagschool, jlgivond 7.30 uur Samenkomst, prekerB. Jenninga. ntsdig'vond 7.30 uurMeisjeskrans voor meisjes vanaf 12 jaar. drrdagavond 8 uurBijbelbespreking. VELSEROOBD. NED. HERV. KERK. iurDs. W. Kroese. mrDezelfde. GEREF. KERK. gr: Godsdienstoefening, uur: Ds. Joh. Jansen van Ijmuiden. VELSEN. NED. HERV. KERK. ut: Dr. F. van Oheei Qiidemeester van 's.Qravenhage. mri Ds. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. GEREF. KERK. iurDs. J. D. Boerkoel. «r: Dezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. ar: de heer Jac. Kortenhoeven van Heemstede. EVANGELISATIE, ar: Ds. Vunderink te Haarlem, ar: Ds. Blauw ie Schoten. LOKAAL BETHEL, uurDs. F. O. Petersen van Bioemandaal. uurDezelfde, midag 8 uurde heer O. W. v. Deth. Bijbellezing. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, lurDs. van Calcar. KENNISGEVING. kennis van belanghebbenden wordt ge it, dat de vergadering der SCHQQNHEIDS- zal worden, gehouden op DQNDER- 17 DECEMBER 1925, des voorm. 9.30 uur, (antore Vfciïi het bedrijf Openbare Werken te deos deze vergadering zullen belanghebben- van 11 tot 11.30 uur in de gelegenheid worden ild de commissie te spreken. Schetsontwer- die men aan haar oordeel wenscht te onder- len, worden uiterlijk tot 15 December, mid- 12 uur, bij den secretaris ingewacht, 12 December 1925. De secretaris der commissie, J. ARENDS. Straatnamen. f ligt een zeer sympathieke gedachte in, om de straten in onze gemeente namen te geven burgers, die zich verdienstelijk hebben ge voor de gemeenschap. Want al is het goed de straten te vernoemen naar boomen en plan- al weet men dan de naam daarvan, zoo zullen «toch nog niet kunnen zeggen wat een iepe- en wat een lindeboom is. De straten te naar uitvinders enz. is ook heel mooi, moet o.i. dan bij namen blijven, die voor lindsche menschen goed uit te spreken zijn. in dit verband zijn namen als Hadleystraat en fersfaeystraat te IJmuiden o.i. foutief, verblijden ons dan ook over het besluit van raad om te Velseroord de namen van eenige mannen aldaar aan nieuwe straten te Vooral dat de naam van dén heer P. Heulen gegeven is aan een straat en een plein. die den heer Vermeulen van den aan- zijner werkzaamheid te Velseroord gekend 'ben, of die er voldoende in doorgedrongen J weten hoe rijk dit leven is geweest. Een goede ptie werd door hem versmaad, om de roep ie van zijn Meester te volgen. Zijn hart dreef 'naar de hei, want dat was Velseroord toen Meester Vermeulen heeft daar zijn paedago- werk verricht temidden van de menschen, bet Noordzeekanaal hebben gegraven en de J te IJmuiden hebben gebouwd, Voor een 'f6 belooning, tot het einde toe, heeft de heer Heulen gewerkt. Hij heeft terecht de bevol- van Velseroord opgevoed, hij was de steun "6 vraagbaak van allen. Alles ging op de w van meester Vermeulen, ook een groot deel Roomsche jeugd, want er waren toen nog geen "bare en Roomsche scholen. Behalve op de H arbeidde de heer P. Vermeulen ook in evangelisatie aan de godsdienstige opvoe- j van groot en klein. En dat heusch niet alleen eiseroord, Velsen en IJmuiden, maar ook ler in Noord-Holland. Nu nog wordt zijn kchf* Cere ^rommen*e en an^ere plaatsen ingezetene genoot zoodanig het vertrou- dt keer Vermeulen. En jarenlang werd SOLISTEN: ZANO PIANO. Werken van:Wolf,Schumann, Diepenbrock, Fauré, Pierné, Fabre, Debussy, Albeniz, Qranados, Mortelmans, enz. ToegangsbewijzenZaal f 2.50, Balcon f 1.50, Leerlingenkaarten f I hij dan ook afgevaardigd naar de Prov. Staten van Noord-Holland en de Geref, Kerken vaardigden hem meermalen af in de Provinciale en Generale Synoden. Als latere geslachten zullen hooren van de op komst onzer gemeente, v. h, ontstaan v, Velseroord en 't ruwe volkje, dat daar woonde en leefde in keeten en onooglijk kleine huisjes, dan moeten zij ook weten, dat daar 'n man was, bezield m. groote liefde voor dit volkje en die al zij'n krachten wijd de aan de beschaving en ontwikkeling daarvan, En ondanks het karig loon als hoofd der school, deed hij al dezen arbeid, ook na de school en Zondags, met groote blijmoedigheid en blijde op gewektheid, En toen hij op hoogen leeftijd rust ging nemen, was het pensioentje maar karig. Des ondanks bleef hij de zonnige figuur en gaf zich nog aan veel dingen. Wij kunnen nu niet schetsen, wat de heer Vermeulen is geweest als voorzitter van het Schaalarmbestuur, voor de afd. Velsen van het Witte Kruis, voor de afd, van het Cen traal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies enz., maar willen alleen opmer ken, dat al wat leed en streed een groote plaats had in zijn hart. Dat de nagedachtenis van zulk een nobel burger geëerd wordt door een straat naar hem te noemen, is een mooie geste, Men heeft vroeger namen aan straten gegeven als Lagersstraat, Ratelsstraat, Zandersstraat enz, omdat die stukken land daar heetten de Lagers de Ratels en de Zanders. Daardoor werden de oud* namen van die stukken land aan de vergetelheid ontrukt. O.i. zit daar weinig in, het is o.i. heel wat sympathieker, om menschen, die hunne beste krachten aan de gemeenschap gegeven hebben, te eeren en hun nagedachtenis hoog te houden, Daarom verheugt het ons zoo, dat wij te Vel seroord een P, Vermeulenstraat en een P. Ver- meulenplein hebben gekregen. G. V, plaatselijk nieuws» IJMUIDEN. - In de Geref. Kerk werd Donderdagavond een samenkomst gehouden, waarin de ex-pater Dols, vroeger gedurende 20 jaren missionaris in China, vertelde van zijn oyergang naar het Protestantis me. De zeer drukbezochte samenkomst werd ge opend door den heer T. van Popta, die Psalm 138: 1 liet zingen met het uitspreken van een gebed, 'waarna hij een Schriftgedeelte las en een ope ningswoord sprak. De heer Dols, het woord verkrijgende, noemde het voorgelezen Schriftwoord van Paulus een treu rig, maar waar beeld van onze dagen, waar zoo- velen in de Roomsche Kerk Gods woord alleen kennen onder een deksel, Spr. zegt dat de Heer groote dingen aan hem heeft gedaan. Hij is in 1900 als Roomsch-Kath. missionaris naar China gegaan, maar heeft daar het heidendom en het Boeddishme leeren kennen en daardoor en door het lezen der H, Schrift en het in aanraking komen met Protestantsche zende lingen is hij tot bekeering gekomen. Spr. merkt op dat ongeloof en veel-godendom niet nieuw zijn, maar in alle tijden zijn voorgeko men, Als voorbeeld uit het Oude Testament noemt spr, Nebukadnezar; die zich als God beschouwde en zich liet aanbidden. Zoo leert ons de Openba ring dat Rome is de Kerk der afgoderij en de graaf de Montgolfière zegt dat de paus daar van het middelpunt is, die aangebeden moet worden. Spr. komt dan tot het Boeddishme, een kerk van priesters en monniken, evenals de R.K. kerk. Het Boeddishme is een verlossingsleer, en heeft veel overeenstemming met de R.K. leer. Ook daar kent men een louteringsvuur, waar men gelouterd wordt. Maar men kan aan dit vagevuur ontkomen door zelfkastijding. De kerk van Boeddha is één groote monnikenkerk, spr. heeft tal van kloosters gezien, bezet met 5003000 monniken. En gelijk de paus het levend hoofd der R.K. Kerk is, is de levende Boeddha het hoofd der Boeddhistische kerk. De priesters der Boeddhisten zijn de heili gen, die leven in heilige sfeer, maar wee de arme zielen. Bij Rome is het niet anders, zegt spr, Spr, zag laatst in België een biljet, waarop de pastoor geschreven had, dat de R.K, leer de gemakkelijk ste van alle godsdiensten is, omdat de priester al le verantwoordelijkheid voor de menschen óp zich neemt. Kennen wij bij de R.K, Kerk de heiligen, bij de Boeddhisten zien wij godenvereering. De groote afstand tusschen priesters en leeken in de R.K. kerk is ook in de Boeddhistische kerk. Gelijk Maria in de R.K. Kerk op allerlei wijze vereerd wordt, zoo vereeren de Boeddhisten op 'velerlei wijze de godin der barmhartigheid, die als Moeder des Hemels wordt vereerd en ook afgebeeld wordt met een kind en die evenals Maria zuivere maagd Spr. wijst op een uitspraak van di Lig'uori, dat een vereerder van Maria niet verloren kan gaan. Spr, heeft ervaren dat er maar één Middelaar is, n.l. Christus. Spr. zegt dat de Protestanten Maria eeren als begenadigde, als de moeder van Chris tus. Maar niet als de moeder van God, zegt spr. want dit is een heidensche gedachte, die we in China terugvindenSpr. vertelt dat de hei densche vrouwen in China in de R.K, kerk bij spreker kwam, om van Maria, de schoone Euro- peesche godin, wier beeld op het altaar was, te vragen om nakroost, In China heeft spr. ook leeren kennen de rozen krans en de gebedsmolentjes. Daar ook in de Boeddhistische kerken de pracht en praal, de my stieke wierook, de beelden, het gezang en de mu ziek. Daar ook de offerdienst. Met groote praal wordt de god Siva geofferd door de levende Boeddha, geassisteerd door 300 monniken. Met het bloed der geofferde dieren worden de monniken besprengd, iet vleesch wordt in stukjes gesneden en ieder krijgt een stukje. De rest van bet bloed wordt in processie rondgedragen en daarna verbrand. Spr. zegt dat dit hem zeer sterk getroffen heeft, want hier is de vereenstemming met de R.K. kerk. Men kent niet het eene offer, dat gebracht is voor altijd, Jezus Christus. Want ook het on bloedige offer in de R.K. kerk is een verloochening van het offer van Christus, zegt spr,, die met zijn offer het al heeft volbracht. Offerande is niet meer noodig, zegt spr,, wij moeten terug tot Jezus. Zin gen wij liever van het Kruis van Guido Gezelle, een priester in de R.K, kerk, die dicht bij Jezus leefde en daarom door den Bisschop vervolgd werd. Nadat Psalm 72 10 gezongen was, vervolgde de spr. zijn rede. Door de bestudeering van het heidendom ging mijn geloof in de R.K. kerk sterk wankelen, zeide spr, en ik vertelde het aan mijn bisschop, Spr. zeide wel van jongsaf aan zekere bezwaren gehad te hebben tegen den vormen dienst als bidden van den rozenkrans, het wijden van scapulier enz. In 1909 ging spr. een groote reis maken lot aan het Hymalaya-gebergte, Op die reis ontmoette spr, in een herberg een Protestantse!) zendeling die hem meenam naar zijn huis. In den schoot dier familie heeft spr, voor het eerst hei Protestantis me leeren kennen en het leven bij God's woord. Dat was voor hem als een nieuw leven en nog sterker werd spr. getroffen als hij leerde kennen de Chineesche Protestantsche Christenen en hun diepe kennis. Spr., die voorheen als priester moest lachen om het prediken van het woord aan de Chineezen, kon van dit woord niet nïeer los ko men Spr. zou willen dat alle Roömschen den Bij bel lezen en vooral den Brief aan de Romeinen, die door Rome's kerk verpletterd is. Van de biecht zeide spr., dat hij niet wil zeg gen dat deze slecht maakt, maar wel maakt ze de menschen onverschillig. Na een verblijf in Brussel keerde spr. naar China terug. Omdat spr. met Protestanten in aanraking was geweest moest hij op straffe van doodzonde boete doen. Maar spr, kon niet loskomen van de Protestantsche zendelingsfamilie en woonde later de viering van het H. Avondmaal bij. Jarenlang heeft spr. geworsteld, want hij was Roomsch priester voor eeuwig. Het kwam zoover, dat spr. zijn bediening niet meer mocht uitoefenen. Van een predikant kreeg spr. een Bijbel en las daarin. Spr. werd gedwongen den Bijbel te verbranden, maar kon dit niet doen en zond hem den bisschop, Spr. wilde echter niet Protestantsch worden, want dat is voor een Limburger verschrikkelijk, zegt spr. Jood zijn is niet zoo erg vooi een Roomsche. Spr. wilde naar Europa terug, om in een kloos ter rust te vinden- Maar men had reeds bericht, dat spr. niet goed Roomsch meer was. Hij heeft toen drie maanden gezworven, keerde zeer korten tijd in 't klooster terug, maar kon daar niet meer blijven. Veel priesters heeft spr, om raad gevraagd, maar bij was verdoemd om zijn kettersche theo- riën, Spr. moest zegt hij, al dezen strijd doormaken om zijn Heiland te vinden. In Rrtvfttel kwam spr. ui aanraking met een Protestantsche familie en daardoor met Ds. Hoek en Ds, Chrïspeels en die hebben met hem gebeden. Na veel strijd heeft spr. de Roomsche kerk verlaten en rust gevonden in God. Spr. maakte daarna kennis met Ds. A. Lauwers, ook een ex-priester ;n Tieerlijk was de ze omgang. Als spr. straks tot de kerkelijke bedie ning zal worden toegelaten, hoopt hij in Limburg aan zijn Roomsche broeders en zusters het Evan gelie te gaan verkondige*h, Terug tot Christus, dat zal de leuze voor zijn arbeid zijn. Met het zingen van Psalm 119 33 en 34 werd de samenkomst gesloten. De tweede samenkomst, utgaande van het comité uit de Kerkeraden en de Evangelische maatschappij, zal plaats hebben op Donderdag 1.7 December in de Herv, Kerk. Prof, C. Wijker, hoogleeraar aan het Oud-Katholiek seminarie te Amersfoort, zal dan spreken over „Roomsche en Christelijk-Katholieke Vereenigingsbeweging". Chr. Volkslezingen. In het gebouw voor Chr, Belangen trad gister avond voor de commissie voor winlerlezingen op prof. Dr. J. R. Slotemaker de Bruine, uit Utrecht, over: Het wereldcongres der kerken te Stockholm in 1925. Deze avond, die niet zoo druk bezocht werd als gewoonlijk d.eze lezingen, werd geopend met een welkomstwoord en gebed door Ds. T. J. van Oostrom Soede. De spreker gaf daarna een uiteenzetting van de samenstelling van het congres dat dezen zomer, op initiatief van dén Zweedschen aartsbisschop Sö- derblom, plaats vond. Alle christelijke kerken ter wereld, van eenige beteekenis waren nitgenoodigd, slechts de roomsch-katholieke weigerde officiëele deelneming. Daar waren bijeen: protestanten naar de lijn van Luther en naar de lijn van Calvijri, anglicanen en Grieksch-orthodxen, Of wel, geografisch uitge drukt, er waren menschen uit Amerika, uit het Britsche, rijk uit het vasteland van Europa er uit de Oostersche landen. In alle taai en belijde nis kwam men bijeen, als christenen. De spr. schetste de wijze van zien door de men schen van verschillende aard, de nuchtere Ameri kaan en de diepdenkende Duitseher -:nz. Het con gres stond onder de hooge bescherming der Zweedsche regeering en der konings-familie; werd geopend met een rede van den koning en geslo ten door den kroonprins. Als een zeer indrukwekkend iets beschreef de spr. de openingszitting van het congres in de ka thedraal van Stockholm, waar Zweedsche, Engel- sche, Aanerikaansche» Grieksche, Duitsc'ne, zelfs Chineesche en Japansche bisschoppen aan deelnamen. Nimmer eerder zag de wereld een zoo groote eenheid van het christendom gemanifes teerd als op dit congres. Deze menschen met al hunne verschillende eigenschappen en dogma's hebben daar 10 dagen samen vergaderd en de maatschappelijke vragen, bezien vanuit het standpuntder kerken, bespro ken, zonder ruzie te krijgen. Toch heeft m^n niet verzwegen de verschillen of is men van een fic tieve eenheidsbasis uitgegaan. Neen, een ieder kon voluit spreken wat hij geloofde, doch in tegen woordigheid van alle anderen. En toen bleek het dat, ondanks alle verschillen, er nog zooveel was, v/at alle christenen gelijk bezitten, dat de deelne mers met dank naar het congres terugzien. Ook al hebben zij, die er niet zijn geweest, wel be weerd, dat er over den Christus gezwegen werd, spr. kan verklaren dat Hij het middelpunt der beraadslagingen, der godsdienstoefeningen hel gebed is geweest. Daarom stemt het prof. Slotemaker buitenge woon dankbaar dat hij deze vergaderingen, na mens zijn kerk, heeft kunnen bijwonen en is hij teruggekeerd in de wetenschap dat hij nog zeer vele broeders in het geloof heeft, ook al drukken ze dat in diametraal andere belijdenis uit, dan hij het zou wenschen te doen. wintehAandm-WinletiOirtixti 570 Berghaven, alsmede langs een gedeelte van den noordelijken oever van het buitentpeleiding lital, behoorende lot de werken voor den houw der nieuwe schutsluis. Laagste inschrijver was de heer P, C. Lange vol. I Hardinxveld niel f 74.200 en met Belgisch-.- stc-en f 70660. De raming bedroeg f S6340. VELSEN. - In de week van 20 November5 December zijn in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk voorgekomen. innemend uiterlijk en prachtig spel aller harten gewonnen had, scheen zich voor goed uit de film wereld te hebben terug getrokken. Totdat hij plotseling zijn „joyeuse rentre" viert met een schlager, die zijn gelijke niet vincT en die al zijn vorige werken, de grootste zelfs, in de schaduw stelt. Macisle Imperator is een filmwerk, van begin tot einde grootsch opgezet. Schitterend is de ens- ceneering, de foto, de regie, onovertroffen het spel van Italie's beste acteurs, zonder weerga dat van Maciste zelf, Hof intriques, liefdesidyllen, duistere elementen en heldhaftige daden van zelf opoffering wisselen elkaar- in bonte menigte af, schitterende natuuropnamen en grootsche inassa- scennes zijn een lust voor het dog, de strijd in de wapenhal is van geweldige dramatische spanning, de ontknooping van hel verhaal even onverwachts als bevredigend bevonden. Een praciit-fïl-nwerk voor iedereen. Sint Nicolaas in den Breesaap. Op invitalie van de vereeniging van ambtenaren aan het Hoogovenbedrijf „de Gieteling" is de goede Sint Dinsdagav. toen hij onderweg was naar IJmuiden om de boot naar Spanje te pakken nog een poosje in de gezellige zaal van het Casino ge weest, waar al de hoogovenkindertjes uit den Breesaap, meer dan 100, op St. Nicolaas wachten! In afwachting had de volijverige commissie, die aan den Sint was toegevoegd echter al een heel prettige lijdpasseering georganiseerd zoodat het wachten niel lang viel. Na een welkomstwoord aan groot en klein dooi den w.n. voorzitter van de vereeniging, kwam een heel leuke schoolmeester de kinderen Vaderland- sche geschiedenis en rekenen leeren, waarbij de „klasse" wel eens heel erg rumoerig was en de zaal daverde van het lachen. Zoo'n scholmeester zou de kleuters wel lijken! Bovendien werden de kinderen nog door die meester met allerlei lek kers volgestopt! Daarna werden de kinderen verrast met een bioscoop-voorstelling, welke prima verzorgd was door den heer Bakker de bekende „Foto Export' man uit Beverwijk. De dolle kluchten var. hond en geit en de wondere avonturen van „Peggie" het kleine filmwonder sloegen bij de kinderen r achtig in. En nu was het groote oogenblik aangebroken, Sinterklaas en Piet beiden in schitterend groot tenue kwamen nu binnen, luid toegejuicht door de kinderen. Het bestuur van de „Gieteling" moest eerst bij den Sint komen, maar of zij zoet of sxoul geweest waren hielden zij geheim! Daarna mochten de kinderen één voor één ko men en ontvingen dan van Sint Nicolaas een pak koek, chocolade, moppen en dan mochten zij in de grabbelton hun best doen, zoodat zij zwaar beladen in uitgelaten stemming huistoe mochten gaan Hel was een zeer goed geslaagden feest avond, die nog lang in het geheugen der kinderen zal bewaard blijven. Na afloop bleven de groeten nog geruimen lijd gezellig bijeen. In het Gebouw voor Chr, Belangen zal mor gen, Zondagavond een zendingssamenkomst wor den gehouden, waarin als spreker zal optreden Ds. W, S. van Leeuwen te Velsen. - Het afscheid van Ds. T. J, van Oostrom Soe de van de Ned. Herv, Gemeente alhier zal plaats hebben in de morgengodsdieustoefening Zondag 20 December. Het Kiescollege der Ned. Herv, Gemeente heeft als ouderling herkozen de heer J. Falk en als diaken de heer J. J. Baart. Voor twee nieuwe plaatsen werden tot ouderling gekozen de heeren J C. Dunnebier en H. Mulder. Laatsgenocmde heeft echter voor de benoeming bedankt. De heer W. Blok en zijn echtgenoote Mej. J. H. Kok hopen op 28 December hun 60-jarige echt- vereeniging te herdenken.1 Burgerlijke Stand Velsen. Geboorten: E. A- LanserStouljesdijk, d. D, van Pelv. d. Kuvl, z.; P. W. Nijssenv, cl. Lem, z. Ondertrouwd: B. A. A. Wulms en Th. K. M. Sttickmann; J. H. W. Bender en T. de Graaf: C. Visser en S. Vis; M. C. Visser en M, Smid. Gehuwd: D. J. Pleging en W. J. v. cl. Mast. Overleden: Remmetje de Wit, 72 j., echtgen. van D. Doels; Cornelia Dijkhuizen, 45 j., wed van J. J. Kuiper. Thalïa-Theatei Maciste Imperator. Langen tijd heeft Maciste niet meer van zich laten b^oren. WIJKEROOG. De collecte ten behoeve der kas van de Ver eeniging „Kindervreugd" te Wijkeroog heeft ruim f 87 opgeleverd. DRIEHUIS. Het hoofdbestuur der Vereeniging voor facul tatieve lijkverbranding te 's Gravenhage heelt be noemd tot opzichter van het crematorium alhier de heer W, C. Post. SANTPOORT. Op 5 September was alhier bijna een ernstig ongeluk gebeurd. Er passeerde bij den spoorweg- overweg een goederentrein, juist toen een auto daar wilde oversteken. Gelukkig zag de chauffeur bijtijds den naderenden trein. De boomen waren niet gesloten. De kantonrechter had den seinhuiswachter II. v, d. V. tot f 29 boete of 10 dagen hechtenis ver oordeeld, omdat hij niet aan art. 7 van de algé- meene dienstregeling had voldaan, waarin staat, dat de boomen 3 minuten voor het passeeren van een trein moeten gesloten zijn, Het O. M. bij de Haarlemsche rechtbank eischte bevestiging van het vonnis, Mr, G. ter Laan uil Utrecht, rechlkundig raads man van den Nederl. bond van spoor- en tram wegpersoneel, pleitte vrijspraak. Er passeerden bij blokhuis 5 B twee treinen, eengoederen- en een personentrein. Daardoor heeft bekl. het klokseiu niet gehoord. Bovendien pleitte hij vrijspraak op formeele gronden. Zoo betwijfelde hij de bevoegd heid van den hoofdinspecteur om toe te staan, dat overwegen op een afstand gesloten, zooals dat hier het geval was, Spr. ging de verschillende wet telijke bepalingen uitvoerig na. Uitspraak Donderdag a.s. Een gezonde geest in een gezond lichaam! Donderdag a.s. kunnen wij eens zien, hoeveel Santpoortsche dames en heeren er van overtuigd" zijn, dat ook gymnastiek ten opzichte van een ge zond lichaam van het hoogste belang is. Dan toch wordt in hotel „de Weyman" een bijeenkomst ge houden, tot dewelke allen, die belangstellen in de lichamelijke opvoeding vrijen toegang hebben en waarin door den heer Odink, leeraar gymnas tiek M. O, van hier, een inleiding zal gehouden worden over het nul van lichamelijke oefening. Een en ander gaat uit van den plaatselijken Be sturenbond „Eensgezindheid". Het doel is te ge- aken tol de oprichting eener turnvereeniging, zoowel voor dames als heeren, jongens en meis jes, Op dë vergadering wordt laatstgenoemde ca tegorie echter nog niet verwacht. Gezien het feit, dat reeds een aantal dames te kennen heeft gege ven lid van de eventueel op te richten vereeni ging te zulleix worden, heeft het plan o.i. wel kans van slagen. Als het sterke geslacht nu maar niet achter blijft. Visscherijschool. Door den directeur der gemeentelijke visscherij- school was gisteravond in Thalia een propaganda- samenkomsl georganiseerd. De schouwburg was geheel bezet. De directeur der school, de heer G, D, Duy- ckinck Sander, sprak een openingswoord en ver heugde zich er over, dat vele raadsleden, hoofden en leden van het onderwijzend personeel dei- scholen, benevens vele ouders aan de uilnoodi- ging gevolg hadden gegeven. Achtereenvolgens werden op het doek vertoond den bouw en het tewater laten van een groot vrachtschip, de film van de trawlvisscherij, een kruistocht van het hospitaal-kerkschip De Hoop. Na de pauze werden eenige interieurs van de visscherijschool te zien gegeven, waarbij de direc teur der school mededeelingen deed over het on derwijs, Wij zagen de leerlingen aan het netten boeten, in de smederij en in de Teslokalen. Be halve voor de visscherij leidt de school ook op voor de vóóropleiding voor de scheepvaart en door het zich geven van directeur en leeraren kon den eenige leerlingen reeds het examen voor der de stuurman doen. Vervolgens kregen we nog te zien de binnen komst van het 50.000 tons dok in den Nieuwen Waterweg, het tweede deel van de film der ha- ringvisscherij, de beugvisscherij en het strippen der visch. Het lid van den raad, de heer J. E. Sluiters, sprak aan het eind een woord van dank voor de zen mooien avond. Spr. zeide dat de raad voor de visscherij te IJmuiden doet, wat hij kan. Dat bewees de raad met de stichting van deze school en steeds wordt getracht het onderwijs aan de be hoefte van den tijd te doen aanpassen. Zoo wordt nu ook voor de scheepvaart opgeleid. Waar onze plaats een zeehaven en zoo gunstig gelegen is, wekte spr. allen op om mede te helpen IJmuiden groot te maken. En spr. wekte ook-op tot mede leven met de visschers, die een zwaar en moei lijk werk hebben, om ons de heerlijke visch te verschaffen. Het was een welgeslaagde avond. Gisteren werd door den Rijkswaterstaat te Haarlem aanbesteed het maken van oeververdedi- „«Cl gingen langs een gedeelte van den zuidelijken De -populaire ren», die met zijn oever van de Berghaven, langs den kop van de INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Dierenbescherming en Dieren mishandeling. 'n Bericht in Uw blad van 1.1, Zaterdag uit Vel sen, meldende het in de sloot jagen van een schaap, door een herdershond, heeft blijkbaar dc zijdelingsche bedoeling, het verbod van het los- loopen der honden, zooals dat nu is uitgevaardigd en wordt toegepast, te verdedigen en recomman- deeren. De Afdeeling Velsen tot bescherming van die ren en honderden inwoners met haar die deze bepaling niet bewonderen, denken over dit geval heel anders dan Uw berichtgever en we stel len het zeer op prijs, hiervan in Uw blad te mo gen doen blijken. Nu het voorstel van den heer Tusenius, beoogende, de mogelijkheid te •■"cheppen dat honden onder geleide en beheer, los mogen loopen, nog op behandeling in den Raad wacht, is het goed vast te stellen dat alle hondenhou ders-dierenliefhebbers, zonder uitzondering, der gelijke gevallen ten zeerste betreuren; honden met gevaarlijke geaardheid mogen niet losloopen en het toch laten losloopen dezer beesten moet strafbaar gesteld worden. Doch gevallen als deze wettigen het bestaan der verordening nog niet, immers, evenmin als ALLE menschen worden vast gehouden, omdat er zeer gevaarlijke exemplaren onder zijn, die geïsoleerd worden, evenmin mogen wij menschen, onze goede-trouwe huisdieren de vrijheid ontnemen, omdat er zeer gevaarlijke hou den zijn, die, met onze volle instemming, nu en in de toekomst vastgehouden moeten worden. „C'est le ton, qui fait la musique", het is ook in dit berichtje de toon die tot een opvatting en con clusie leidt, waarmee we het niet eens kunnen *Met dank voor de plaatsing, voor de Afd. Vel sen tot bescherming, van Dieren." Y. J. REITSMA, Voorzitter. Velseroord, December 1925, Onbegaanbare straten. I-Iet is zeer te hopen dat het gemeentebestuur of eenige raadsleden Woensdag gezien hebben in welken toestand de Julianakade verkeerde. In de aaneenschakeling van kuilen, die den naam van straat niet meer verdient, stonden groote plassen water van minstens 5 c.M, diepte. Een dergelijke toegangsweg, waar auto's en andere voertuigen gevaar loopen de veeren te breken, zal de bloei van IJmuiden, ondanks alle propaganda, zeer be lemmeren. F. R. OMMERING.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 5