Bestelt Uw Visitekaarten j HAARLEM Ged. Oude Gr: 108. I g^-goldschmeding-s Hoest-Keelpijn Anqa-bonbons VIsRCherO en Scheepvaart Dienstbode, Flinke Dienstbode Naaister zoekt betrekking Slagersbediende. Rijwielherstellers- Leerling gemeubKamers Bovenhuis, Rendeerende Zaak W O Ti IN G Pakhuis Woning S is ons \JL I adres|r PIANO- EN OR.GELHANDEL NT. DRUKKERIJ 8INJEWEL VOETBAL. STORMVOGELS—UNITAS. Overzicht Zoo zijn'al weer twee uitwedstrijden van Storm vogels legen D. F. C. en V. O. C. niet door gegaan, zoodat nog 6 uitwedstrijden op het pro gramma slaan. Dit leidt natuurlijk weer nergens anders toe dan lot het feit, dal de laatste locdjes vim" Stormvogels al bijzonder zwaar gaan wegen. Thuis worden nog 3 wedstrijden gespeeld, n.l, tegen Unitas, II. V. V. en Sparta. Morgen komen de Gorinchemmers op bezoek, een wedstrijd dus tussehen een adspirant-kampïoenclub en een ad- spirant tweede klassen Het resultaat zou dan ook niet twijfelachtig zijn, als voetbal geen voetbal en Stormvogels geen Stormvogels \yare. Bij voetbal in 't algemeen is veel mogelijk en bij Stormvogels in 't bijzonder alles. Dit laatste moet dan ook de re den geweest zijn, waarom een Stormvogeis- enlhousiast ons dezer dagen „in 't geheim" mee deelde, dal hij een gelijk spel verwachtte. Een oogenblik dachten wij er aan, eveneens denkende aan het wisselvallige spel der Vogels, hem gelijk te geven, doch tenslotte helden wij toch over naar oen Stormvogels-overwinning, Het zou al vrij on benullig van onze blauwwitten zijn, wanneer zij de ,,Gooi-les" niet begrepen hadden. Bovendien zuilen zij zich nog wel herinneren, hoe onstuimig Unitas het eerste kwartier in Gorkum aanviel en hoe ze, ondanks den steeds grooter wordende achterstand tot het bitter einde volhield. Alleen door daar enthusiast spel tegenover te stellen, ge paard met een goede techniek, heeft Stormvogels het tot de, groote 60 overwinning gebracht. Minder geestdriftig zal het spel der Unitassers thans zeker niet zijn. Ze zitten nog geducht in de knel en zullen zeker alle pogingen in .het werk stellen een zoo gunstig mogelijk resultaat te be halen. Stormvogels is zeker in staat de overwinning te behalen. In Gorkum hebben we gezien, hoe de blauw-witte voorhoede de achterhoede van Unitai gold, van het kastje naar den muur zond. Toe die algemeen als het beste deel van het elftal werd evenwel, waarschijnlijk door onbekendheid van de tegenpartij en mogelijk ook door het en- thusiasle begin derzelve met een ernstig willen gespeeld. Dat moet ook thans weer gebeuren, dan blijven zeker de punten in IJmuiden, vooral daar het elftal weer als volgt is samengesteld, Thijssen Haak Koster Struys Snoeks Bakker Oldenburg, Blinkhoff, Houtkamp, Visser, Boek- laar, WATERGR.M. II—STORMV. II Alzoo een ontmoeting tussehen de reserves van een derde klasser, welke in haar afdeeling maar een zeer bescheiden plaatsje inneemt en die van een eerste klasser, die kampioens-aspiraties heeft. Toch staan eerstgenoemden nog een plaatsje hooger op de ranglijst dan Stormvogels II, Morgen kan dit echter anders worden. Daarom aangepakt Stormvogelsl Neemt beide punten mee en dan een aanval gewaagd op Alcmaria Victrix ii. Schriftelijke vragen van het raadslid P. F. C. Roelse aan Burgemeester en Wethouders. In het juist, dat ter voorziening in een onderw. vacature aan school AI ontstaan door het als on derwijzeres aan die school aan Mej. Uvttenbogaard verleende ontslag (de 3e onderwijzeres aan die school) door het hoofd dier school aan 13, en W. is verzocht liever een onderwijzer aau te stellen? Is het niet juist, dat aan de overige openbare lagere scholen in deze gemeente als regel slechts 2 onderwijzeressen per school (doublures bij het aanwezig zijn van parellel-klassen buiten be schouwing latende) werkzaam zijn, zoodat het des betreffende verzoek van het hoofd dier school neerkwam op het doorvoeren van dien regel, ook op school AI, nu zich daartoe een geschikte ge legenheid voordeed? Om welke redenen, ontleend aan de belangen van het onderwijs, hebben B. en W. gemeend, in afwijking met het advies van het betrokken hoofd der school, in deze vacature te moeten- voorzien door hun voorstel tot het wederom benoemen van een onderwijzeres? Om welke reden, ontleend aan het onderwijs- helang hebben B. en W- voorgesteld in deze vaca ture door overplaatsing te voorzien, nadien reeds een oproeping van sollicitanten voor deze vaca ture in onderwijsbladen was geplaatst en met -terzijdestelling van de argumenten door het Raadslid Tusenius nog zeer onlangs, juist bij het ontstaan dezer vacature, tegen overplaatsing van leerkrachten van de verschillende scholen in de gemeente, in openbare raadsvergadering aange voerd? Schriftelijke vragen van het raadslid p. F. C. Roelse aan Burgemeester en Wethouders- Is het juist, dat voor een leerplichtig kind, voor dien leerling eener bijzondere school in deze ge meente, toelating is verzocht op de openbare la gere school All en hieraan niet zoo spoedig mo gelijk, indien het hoofd dier school dit verzoek aan B. en W. had overgebracht, door Uw college is voldaan? Is hel juist, dat B. en W. var. het hoofd van school A 11 eerst hebben gevorderd zich bij de betrokken ouders te vergewissen omtrent de re denen, waarom zij voor dit kind openbaar onder wijs wenschten? Is het juist, dat B. en W., nadien die inlichtin gen zijn verschaft, niettemin hebben geweigerd toestemming tot toelating op die «c-nool te verlee- nen, hoewel er nog voldoende plaats was. en het hoofd der school liet kind dan ook reeds voorloo- pig had geplaatst? Is het juist dat na afwijzing aan school A II d( betrokken ouders zich om toelating tot het open baar onderwijs voor dit kind hebben gewend tot hel hoofd van school C en deze op zijn verzoek aan B. en W., dit kind te mogen toelaten, ook weder een weigerend antwoord ontving, zoodat hiermee niet alleen niet zou zijn voldaan aan di verordening op het lager onderwijs, dieN vordert dal met de voorkeur van ouders voor een bepaal de school voorzoover mogelijk rekening zal wor den gehouden, maar hier de gelegenheid tot het ontvangen van openbaar onderwijs zelfs ten eenen- male zou zijn afgesneden? Zijn B. en W. bereid, den Raad omtrent hun mo tieven voor deze bij juistheid van bovenstaande zeker bevreemdende gedragslijn nader toe te lich ten? Is het B. en W. bekend of dit leerplichtige kind thans op andere wijze lager onderwijs ontvangt, zoo ja, op welke school en sedert wanneer? En zoo neen, achten B. en W, zich dan verant woord in hun verplichting tot uitvoering der leer plichtwet, die reeds zou vorderen, dat leerplichti ge kinderen, die niet op andere wijze lager onder wijs ontvangen, ambtshalve op een openbare la gere school werden geplaatst, en dan toch zeker die kinderen, waarvoor de ouders plaatsing op de openbare lagere school hebben verzocht? Doos 60* 90ct. Bij Apoth.en Drogisten. S 583 VISSCHERIJ. Gedurende de week van 3 t/ni 9 December 1925 kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 94 Hollandsche-, 13 Duitsche stoomtrawlers, 4 Engelsche haringdrifters, 12 zeil-, 7 motor-, 1 stoomharing-logger en 69 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 4588 tot f 114; Duitsche stoomtrawlers van f 6079 tot f 1774; En gelsche haringdrifters van f 3662 tot f 1378; zeil- haringloggers van f 7724 tot f 66; motor-haringlog- gers van f 1563 tot f 351; stoomharingloggers van f tot f 387, terwijl de kustvisschers totaal f 4685 besomden. De aanvoer bestond uit 978.425 K.G. irawlvisch, 1443 manden en 1191 kantjes haring. De totaal op brengst bedroeg f 319.025.19, Donderdag kwam hier aan in de Visschers- haven het Engelsche s.s, St. Tudwal, met een la ding haring uit Lowestoft. Nadat deze lading ge lost was ging de boot naar de hoogovens om daar een lading ijzer in te nemen, Geen van beide ladingen zijn zeldzaam in onze haven, dat ze aanleiding geven tot een buitenge wone opmerkzaamheid. Maar wel zeldzaam, en tot blijdschap stemmend, is het feit dat een schip, met een lading, recht streeks voor IJmuiden een retourvracht van hier had. Indien deze retours hier meermalen zijn te krijgen kan dat natuurlijk niet anders zijn dan tot groote winst voor de ontwikkeling der IJmuider koopvaardij. Met vrij groote zekerheid mag thans worden aangenomen, dat de treillogger MA 29, Clara, eigenaar K, van der Bent, in den stormnacht van 25 op 26 November is gebleven en vermoedelijk is overvaren door het Engelsche stoomschip Milton Star. Dit vaartuig heeft direct bij het binnenkomen in den Waterweg gerapporteerd met een vis- schersvaartuig in aanvaring te zijn geweest. In ver band met het lange uitblijven van de Clara en het aanspoelen van de scheepsboot op Terschelling neemt men thans het vergaan als hoogstwaar schijnlijk aan. De opvarenden waren drie zoons en een klein zoon van den reeder, n.l. Dirk van -der Bent, <chip- per, oud 43 jaar, gehuwd en vader van 4 kinderen. Zijn oudste zoon Krijn, oud 16 jaar, was mede aan boord. De tweede zoon Maarten v. d. Bent,oud 40 jaar, nalatende een weduwe met 2 kinderen en Piet van der Bent oud 30 jaar, achterlatende een vrouw en een kind. Waar de treilvisscherij al geiuimeh tijd slechte resultaten opleverde, blijven al deze gezinnen in groote armoede achter. Onder de bevolking aldaar heerscht groote ver slagenheid over dit droevig verlies. Het op 8 dezer te Vlieland aangespoelde lijk is door de familie herkend als van Dirk van der Bent, schipper van het loggerschip „Clara" M. A. 29, dat in den storm van 25 op 26 November is vergaan. De Staatscourant bevat de statuten van d> N.V. Visscherij Mij. Protinus alhier Nabij Nordkyn in liet Ni orden van Noor wegen is een Engelsche treiler in het gezicht van de grens der Noordsche territoriale wateren aangehouden en opgebracht naar Vardoe. De commissie voor de staatsuitgaven in wier handen de rekening van inkomsten en uitga ven van het Staatsvisschershavenbedrijf te IJmui den over het dienstjaar 1924 is gesteld, heeft den indruk gekregen, dat de exploitatie van dit staatsbedrijf over 1924 zuiniger is gevoerd. Het totaal der uitgaven is ruim f 80.000 beneden de raming gebleven, ten gevolge van besparingen welke^ op onderscheidene posten zijn aangebracht. De commissie spreekt het verti ouwen uit, dat op den ingeslagen weg van bezuiniging zal wor den voortgegaan. Be omgekomenen der „Clara". Naar aanleiding van het bericht uit Vlaardingen, waarin gezegd wordt dat de gezinnen der omgeko men opvarenden van de „Clara" M.A. 29 in diepe armoede achterblijven, welke mededeeling, ook in verband wordt gebracht met de slechte uitkom sten der treilvisscherij, schrijft de directie der Vereenigde Zee-risico het volgende: „Wij raeenen goed te doen op te merken, dat de gezinnen van deze getroffenen niet onverzorgd achterblijven. De opvarenden van de M.A. 29 toch waren als alle schepelingen van onze koop vaardij en visschersvloten, tegen de gevolgen van bedrijfsongevallen verzekerd, in gevolge de be palingen der Zee-Ongevallenwet 19ï9. De weduwen van de omgekomen opvarenden ont vangen een rente ten bedrage van 30 van het dagloon en de kinderen tot aan de voleindiging hun zestiende levensjaar een rente, die voor elk kind 15 van het dagloon van den overleden vader beloopt, met dien verstande, dat weduwen- en weezenrente samen niet meer bedra gen dan 60 van bedoeld dagloon. Wij weten zeer wel, dat het leed en de zorg in de gezinnen der getroffenen niet worden weggeno men door de zekerheid, dat althans in de gelde lijke gevolgen van het ongeval is voorzien. De mededeeling, als zouden de gezinnen in diepe armoede achterblijven is evenwel niet juist, Uit Emden wordt gemeld dat de haringlog- ger van de Mij. „Grosser Kurfuersi" tijdens den orkaan welke eenige weken geleden gewoed heeft met man en muis vergaan is. Er waren 14 koppen aan boord, De stoomtrawler Gerberdina Johanna IJ.M. 134 bevond zich 3 December op zee, toen een reparatie in de machinekamer noodig bleek, waarvoor de ketel gekoeld en geopend moest worden. Dat geschiedde, doch toen het mangat geopend werd, ontsnapte nog stoom, waardoor de stóker brandwonden, vooral aan de handen be kwam. Men bleef echter op zee tot Donderdag, waarna de gewonde onder geneeskundige behan deling moest worden gesteld. Vraag naar visch en invoerbeperking in Polen. Een overzicht over de vraag naar visch in Po len toont aan, dat dit land in hooge mate aange wezen is op buitenlandschen aanvoer. De behoef te aan visch bedraagt jaarlijks 100.000 ton. Hier van wordt slechts 20,000 toi* door de Poolsche visscherij zelf geleverd, en wel 10.000 ton door de zoetwatervissclierij, 6000 ton door de vischvijvers en 4000 ton door de Poolsche Oostzeevisscherij; de ontbrekende 80,000 ton moeten dus uit het buitenland komen, waardoor de Poolsche han delsbalans natuurlijk sterk belast is. Nu neemt Polen wel groote maatregelen om zijn visscherij te doen uitbreiden. Reeds eerder is be richt, dat een visscherij-maatschappij zal geves tigd worden, die de vangst met stoomschepen op de Noordzee zal laten uitoefenen. Maar al die maatregelen zullen nog lang op verhooging van den eigen vischaanvoer laten wachten, en uitge sloten is het voorloopig', dat Polen zijn behoefte aan visch, zoo hoog noodig voor de voeding der armere volksklasse, met eigen productie dekken kan. Des te onverstandiger zijn daardoor de nu uitgevaardigde voorschriften ten nadeele van den vischaanvoer als invoerbeperking, invoerverbod en hooge invoerrechten, die vooral ook den ex- porthandel in pekelharing der andere landen sterk benadeelen. Het is echter niet uitgesloten dat dit invoerverbod door politieke of andere bemoei ingen gewijzigd zal worden. In Duitschland is reeds de tarievenoorlog begonnen en niet on waarschijnlijk zullen ook de andere haring- en visch-leverende landen, als Holland, Engeland en Noorwegen represaille-maatregelen tegen Polen nemen. Eveneens staat het te bezien of de Poolsche be volking de maatregelen van haar Regeering, wel ke vooral op de lagere volksklasse drukken, zoo maar zonder meer, voor lief zal aannemen. N. VI. Ct. SCHEEPVAART. IJmuiden. Aangekomen 9 Dec.: Stentor, zee sleepboot, Vlaardingen; 10 Dec.: St. Tudwal, st., Yarmouth, haring, Visschershaven; Norderney, Duitsche kabelboot, Noordzee, Vertrokken 8 Dec.: Hector, zeesleepboot, Vlaar dingen; 11 Dec.: St. Tudwal, st„ Engeland, na aan de Hoogovens ijzer te hebben geladen. - Het Italiaansche stoomschip Goffredo Ma- meli gaat 15 dezer te Bizerta in lading voor de Hoogovens alhier en het Ned. stoomschip Zwarti Zee op denzelfden dag te Hornillo. Velsen. Vertrokken 10 Dec,: Magdalene Reitb, st., Rotterdam, ledig, Donderdag vertrok het s.s. Magdalena Reith an Velsen naar Rotterdam, Spoedig moest het schip echter weer in de haven terugkeeren. we gens den storm, om Vrijdag de reis voort te zet ten. - Deze week begon weer de vaart der Duitsche booten van den Norddeutschen Lloyd, om tabak te brengen naar Amsterdam, de zoogenaamde muziekbooten. Het was Woensdag de Pfalz, terwijl de Trier en de Silezieri nog dil jaar verwacht worden. Be Heiwerk west Je te Wijk aan Zee. In aansluiting op hetgeen wij eerder gemeld heb ben over de kwestie-Relweg, vernemen wij, dat men in bevoegde kringen van meening is, dat over wogen zal moeten worden of de reddingboot niet verplaatst kan worden naar het zeestrand, rich ting IJmuiden. Wellicht zou IJmuiden-Noord en Wijk aan Zee één slation kunnen worden en de bemanning dan geheel of gedeeltelijk uit zeelieden kunnen bestaan. Reeds thans is men niet uitsluitend op de red dingboot, thans te Wijk aan Zee gestationneerd, aangewezen; in IJmuiden wordt zoulets direct be- merkt en is men met het noodige materieel spoe- f dig aanwezig. Geboren j DORUS, Zoon van HUBERTU5 VAN PEL en Dl NA VAN PEL—V. D. KUIJL. IJmuiden, 10 December 1925. Marconiestraat C 22. Ondertrouwd M. C. VISSER Wednr. van 8. J. van Brederode en M. SMID. Ij muiden, 9 December 1925. Rijksweg 38 C. Huwelijksvoltrekking 24 December. Geen ontvangdag. Mevrouw Falk, Rijksweg 64, vraagt een nette zindelijke P.O., voor dag en nacht. Alevr. HEUFF, Kanaalstraat 12, ij muiden, vraagt 1 Januari een flinke dienstbode, voor dag of dag en nacht. Van goede getuigen voorzien. gevraagd. Breesaapstraat 54. Meisjes gevraagd, voor de rekkamer. Spoor- geld vrij. Bij Jan Klauwers en Zoon, „Hoek en Vaart" Santpoort., Mevr. Ommering, Julianakade 34, vraagt voor direct een Dagmeisje of voor 3 dagen per week een Werkster als tweede hulp. biedt zich aan, met alles bekend Tevens naailes aangeboden, 's-middags of 's avonds. AdresMej De Koning, Enschedéstraat 42, bovenhuis. 10 Jong betrouwbaar gepensionneerd persoon, met uitstekende referentiën VOOR BENIGE UREN DAAGS. Hoog loon geen vereischte. Altijd disponibel. Adres te bevragen aan het bureau van dit blad. 10 OEVRAAQD een aankomend Adres: H. J. Posl, IJmuiden. Jongste bediende. Gevraagd op Vischhandel-kantoor voor spoedige indiensttreding, een jongste bediende, leeftijd circa 16 jaar. Eigenhandig geschreven brie ven onder 2684 bureau v. d. blad. GEVRAAGD gevorderd, bij A. VERMEER, Wij; keroog. Kan tootbedien de gevraagd, in Vischhandel. Kennis var» Duitsche laai gewensebt, Br onder no. 2689, bureau v. d. blad. GEVRAAGD te IJmuiden met vrije Keuken, voor echtpaar met I kindje. Br. letter A, Nauta's Boekhandel, IJmuiden. Mooiste gedeelte voor klein gezin aangeboden, f 4 50 per week. Brieven onder no. 2686, bureau van dit blad. Kantoorlokalen gevraagd, in het centrum van IJmuiden. Brieven met volledige inlichtingen onder no. 2688, bureau van dit blad. ter overname aangeboden, op goe den stand. Lage huur. Br. onder motto Zaak, bureau van dit blad. TE HUUR een Hoekhuis met prachtig uitzicht Rijksweg 35, Vdseroo-d. TF. HUUR I Voon-iciti kélh nis. Te bevragen bij J Vermeulen, Manufacturen, Willem Barendsz- straat 5, Nieuwe'Gedeelte, IJmuiden. Te huur of te koop een pas gebouwd Burger woon h nis. in de Trompstraat te Velseroord. Direct te aanvaarden. Adres te bevragen bureau van dit blad. TE HUUR een vrij Kuis. Trompslr. 156, bev. ben. 2 k. suite, boven 3 slaapkamers, huurprijs f37 per maand. Te bevragen Tromp straat 145, Velseroord. TE KOOP: groot droog met grooten Zolder, geschikt voor inbouw bovenwoning, staande op erfpachtsgrond bij afslag. Buitenge woon gunstig voor garage, kuiperij of ander ruimte-eischend bedrijf. Te bevragen onder letter M, bureau van dit blad. WITTE KRUIS Stel niet uit lid te worden vsn v Witte Kruis tot dit noodig i8 z\Jt? komt onverwachts, het noodlidmi schap kost u dan f 4.—. Voor f 1.50 Contributie per laar a 3 cent per week is men lid en heeft d 8 recht op kostelooze hulp van een d wijkzusters en tevens gebruik van pleegmateriaal. er' Opgave van lidmaatschap geu men te richten aan den Administrate den heer J. Woltman, Trompstraat X te Velseroord. Gevonden voorwerpen en dieren, IJmuiden. Een portemonnaie met jnu een roode studentenpet, een glacé heerenha1!) schoen, een zwarte portemonnaie met ink een kinderschoentje, een portemonnaie met°' houd, een bok, een zwartlederen damesporl"' monnaie, een kinderschoentje, een zwarte hee portemonnaie, een stuk van een kunstgebit bruin-glacé heerenhandschoen, een rijwielbei^11 tingplaatje, een stop van een autowiel, een riiin belastingmerk. e'" Velseroord. Een lederen motorhandsch een jonge herdershond, een witgebreide fa06,?' schoen, een mes, een zilveren gulden, een n kinderschaatsen, een rijwielbelastingmerk, grijze dameshandschoen, een golf bal, een wf" gebreide handschoen, een nummerplaat van nT torrijtuig, gemerkt H 46936, een zwarte kinderoor' temonnaie met inhoud, Wijkeroog. Een bril in étui, twee verschillen de kousen, een zweep, een rijwielbelastingmerk" een zakboekje, een sleutel van auto, een kinder portemonnai met inhoud, POLITIERAPPORT. WIJKEROOG. Woensdag werd door bakker R. aangifl. gedaan, dat Th. D. uit zijn mand twee brooden had gestolen. Proces-verbaal werd opgemaakt, - Wegens het rijden zonder achterlicht werd bekeurd de autobusbestuurder C. S. N. te Am, sterdam, wegens het rijden zonder licht D, P, Wijk aan Duin en wegens het los laten loopen een hond M. D. alhier, - Door de politie werden twe honden opgevangen. BURGERLIJKE stand, Huwelijksaangiften. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand dti gemeente Velsen brengt ter kennis van belanj. hebbenden, dat het noodig is, dat bij de huwt, lijksaangifte de stukken worden overgelegd, dit voor het huwelijk vereischt worden, teneind: onjuistheden of teleurstellingen ten aanzien vu de huwelijksafkondiging of huwclijksvoltrekldj( te voorkomen. Inlichtingen betreffende de vereischte stukka kunnen verkregen worden aan de afdeeling But. gsrlijke Stand op eiken werkdag tussehen 9 u en 1 uur n.m. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand vooxnoamd, SUWERINK. DRINGEND VERZOEK om bij verhuizing het oude en het nieuwe adres, NIET aan den looper, doch aan ons bu reau WILLEMSPLEIN 11, op te geven. Be Administratie. te IJmuiden te huur gevraagd. Br. letter 8, Nauta's Boekh., IJmuiden. Kleine Advertenties en Familieberichten kosten bij VOORUITBETALING slechts 15 Cent per re^eL Hit en Wagen te koop met tuig. Te bevragen bij B. FRANK, Trompstraat 151, Velseroord. Uitgebreide sorteeriog Billijk gestelde prjjgen Voordeelige condities BIJ DE WILLEMSPLEIN 11 IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 6