ORGAAN VOOR DE GEMEENTEVELSEN Yerschjjnt Woensdags Zaterdags Geschikt voor alle Bouwdoeleinden - Steenfabriek R. Bntzer, Hoogovens IJnmiden. fo. 14 Zaterdag -19 December 1995 lie Jaargang IJMUIDER COURANT tmentflpnj®: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonnemen ten aaangenomen aan het bureau en bij de Agenten. 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, i kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend dagnummer. tenuën voor de ^Adreslijst 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran- 4.—, 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8, uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en AGS tot 4 uur n,m. latien van advertentiën van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad uitend gerechtigd het Advertentie-bureau P, F. C. Roelse, IJmulden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Rataetla en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEU WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 '.ot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets. in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van bui t e n de gemeente Velsen. OFFICIEEL. HINDERWET. en Wethouders der gemeente ter openbare kennis dat ter ge- cretarie ter inzage ligt een verzoek met an de firma Daan en Co. te Santpoort nning tot het oprichten van een inrich- et fabriceeren van Insecticides en Fungi- ïrbij gebruik zal worden gemaakt van een tor van 5 pk. in het perceel kadastraal emeente Velsen, sectie H No. 3205 plaat- :end Rijksstraatweg G no. 185 te Sant- den 30 December 1925, des voor- elf uren, zal ten gemeentehuize gele- om bezwaren tegen dit verzoek en deze mondeling en schriftelijk hten den 16 December 1925. en wethouders voornoemd, de burgemeester, rijkens. Huwelijksaangiften. btenaar van den Burgerlijken Stand der Velsen brengt ter kennis van belang- Q, dat het noodig is, dat bij de huwe- de stukken worden overgelegd, die t huwelijk vereischt worden, teneinde of teleurstellingen ten aanzien van of huwelijksvoltrekking >men. igen betreffende de vereischte stukken erkregen wtfrden aan de afdeeling Bur- op eiken werkdag tusschen 9 uur uur n.m. Ambtenaar van den Burgerlijken Stand SUWERINK. aging tot bestrijding der T.b.c. atie-Bureau is geopend op Dinsdag 2,30 Velseroord N.W, Velserduiner- op 29 December 1925, 12—26 Januari Februari 1926. Wijkeroog, Velsen, Santpoort, gedeelte d, O.Z. Veiser duinerbuurtweg op 22 1925, 5—19 Januari en 2—16 Februari ïur huisbezoeksters Woensdags van in het Consultatie-Bureau voor belang- AN DEN WACHTTOREN. Cijferrapporten. Tijdschrift voor Ervaringsop- nde 'schrijft Dr. Hamaker, dat et te veel waarde aan rapporten en de kinderen niet moet als samen-voegingen van zooveel rapportcijfers- en niets dan dat. Dr. C. P. Gunning tegen de ellendige gewoon- vele ouders, om belooning of geven voor goede of slechte cijfers. Er wordt niet gevraagd, leerling' aan het cijfer komt, of z'n plicht gedaan en gepresteerd vat hij kon. Hij verzoekt ouders kind met een slecht cijferrap- el eens het een pluimpje te ge- imidat Ide jongen deed, wat hij doen kon en ook wel een jongen met een mooi rap- een standje dan geld in zijn >t te geven, aangezien het jong- l allerminst zijn plicht deed. deskundigen willen dus de niet afschaffen, maar ze willen der waarde aan 'hechten en- het .n het onderwijs niet richten op cijfers. Er wordt vooral hij het onderwijs verschrikkelijk cijferd: ieldere beurt, iedere taak door een cijfer gevolgd. Dan ko- ïle repetities en ten slotte het de schrik of de vreugd van t oud! Trotsche ouders, die pron- de hooge cijfers hunner kin- en vertoome ouders, die de erg- dreigingen bedenken, om het tot boete en berouw te brengen echte cijfers. zouden de schoolcijfers wel een kidijk kwaad willen noemen, dat men zooveel mogelijk moet beper ken. Een leeraar kan na een kwartaal wel ongeveer zijn indruk met behulp van het gemaakte repetitiewerk vast stellen1, of de leerling achter is, tot de middelmatigen hehoort of tot de goe den en dan zijn oordeel in een cijfer uit drukken. We zouden de cijferschaal iiiet te lang willen maken en zeker niet met halve puntjes werken, zooals wel geschiedt. Het halen van mooie cijfers mag het 'doel, van het onderwijs niet zijn. En 'lang niet alle slechte cijfers verdienen zooveel vermaning en be straffing en lang niet alle mooie cijfers zooveel lof en belooning, als er gewoon lijk op volgen. In de meeste gevallen hechten de oUders nog meer waarde aan het schoolgecijfer dan de leeraren. En ook zullen de laatsten dikwijls voe len, dat zij hun waardeering voor het kind, zijn ijver en vorderingen in cijfer- taal toch maar gebrekkig uiten. Het ideaal is: Weg met alle cijfers! De Volkenbond tusschen de vechtersbazen. Dat de Volkenbond in staat is, een oorlog te voorkomen en recht te doen bij een internationaal geschil, is geble ken bij den onlangs dreigenden oorlog tusschen Griekenland en Bulgarije. Dat bewijst natuurlijk nog niet, dat de Bond hetzelfde izou kunen doen, als er een oorlog dreigde tusschen Italië en Frankrijk. Het zou waarschijnlijk nog te zwak zijn, om deze machtige staten tot de orde te roepen. Maar wat nog niet is, kan worden. De enque t. e c Onwil s si e naar het Grieksch-Bulgaarsche geschil heeft haar taak volbracht; de Volkenbond- raad zal haar uitspraak wel overnemen Iioe uit een kleinigheid oorlog kan voortkomen, als de verhouding tus schen twee staten niet welwillend is, blijkt uit hét rapport der genoemde commissie. Het begin is geweest, dat aan deze en gene zijde der grens een Grieksche en Bulgaai-sche soldaat op elkander gaan schieten. .De Grieksche soldaat is dood. Wie begonnen is, kan niet uitgemaakt worden. De schijn is tegen den Griek. Daarna is er een ge- schermutsel ontstaan tusschen Griek sche en Bulgaar s oh e grensposten. Om het. incident uit den weig te ruimen, is toen eeïi Grieksche kapitein met een wittevlag naar de Bulgaren gegaan. Met de vutte vlag in de hand is hij ge dood. Opzettelijk? Ook dit is niet uit te maken. Toen zijn de Grieken de grens overgetrokken en hebben een. inval ge daan op Bulgaars oh gebied. Het was een legertje van 1000 man met kanon nen. Gelukkig kwam juist op tijd het telegram van den president van den Volkenraad; anders was de Bulgaar- sehie stad Petritsj aangevallen en wel licht ingenomen. De Grieken hebben zich toen van Bulgaarsch gebied moeten terugtrek ken. Volgens de enquêtecommissie zijn zij schuldig. Zij hebben een inval ge daan op vreemd grondgebied en daar veel schade aangericht. Een niet ge ringe schadevergoeding is hun opge legd aan ide Bulgaren te betalen. Dezen echter moeten een som betalen voor den dood van den Griekschen officier, die onder de witte vlag kwam onder handelen, Vender raadt de commissie nog verschillende maatregelen aan, om voortaan dergelijke moeilijkheden te voorkomen. De Bulgaren zijn zeer te vreden met de uitspraak. De Grieken niet, maar zij zullen er ziclï wel niet tegen durven verzetten. Wanneer voortaan altijd aldus ge handeld wordt bij oorlogsdreiging en de Volkenbond bovenal aan kracht en gezag wint, kunnen oorlogen voorko men worden en zal eindelijk het recht de plaats van het geweld innemen. Dat het kan, is nu wel gebleken en dat het zoo moet, voelt ieder verstandig mensch wel? Toto, de chimpansee. Indische bladen vertellen van een oi'ang-oetan, die een inlander roofde. Hij sloeg den man eerst bewusteloos en droeg hem toen naar zijn nest hoog in de hoornen. Daar voedde hij hem met cocosnoten, maar de man wist te ont vluchten en naar de menschenwereld terug te keeren. Hoe mensch'elijk apen kunnen doen, blijkt uit een alleraardigst boek van een Engelschman, die in Afrika de dieren wereld bestudeerd heeft en er niet met de buks maar met de camera op uit trok. Het is: Mijn vriend Toto van Mr. Kearton. Waarschijnlijk was de moeder van den kleinen Toto gedood. Een jager vond den jongen aap en bracht hem aan Mr. Kearton. Deze stak een vinger naar Toto uit en de aap nam de vinger, druk te die stevig en de vriendschap was ge sloten. Mooi was de vriend uit het apen- rijk niet. Zijn neus was plat, zijn mond breed en zijn ooren stonden ver van 't hoofd. Toch was er soms iets ontroe rends in zijn blik, vaak ook iets guitigs. Toto hield veel van een goeien mop. Hij was twee voet hoog, liad lange ar1 men en groote handen. Hij was sterk, druk en onvermoeid. In de tent van zijn meester begon hij zich op diens bed een nest te bouwen, waarvoor hij zelfs de driepoot der camera gebruikte. Mr. Kearton maakte van wat hooi in zijn tent een sla-a-pgelegeaUirtdvoor zijn vriend, maar als hij 's avonds wat te lang* bij het kampvuur bleef zitten, kroop de. jonge aap altijd in het bed van zijn meester, lag daar te wachten en vroeg met zijn oogen, als Kearton ein delijk binnenkwam: Mag ik hier deze keer niet blijven? Toto leerde zijn mees ter allerlei kleine diensten 'bewijzen. Zoo droeg hij de camera, liep daarbij een pas achter zijn meester en zag ei' dan trotsch uit. Hij zag heel scherp en was een uitstekende padvinder. In de wildernis was Toto zeer waakzaam. Toen Kearton eens naar de drinkplaats van wilde dieren ging, een rivier, waar hij eenige foto's wilde nemen, tikte To to hem op den arm en plotseling stond ■hij tegenover een leeuw. Hij had geen wapen bij zich. Als hij vluchtte, was hij zeker verloren.- Onbewegelijk bleef hij staan en zag den 'leeuw recht in de oogen, terwijl Toto trouw naast hem bleef staan. De leeuw deed daarop een paar stap terug; toen keende hij zich om en verdween. Toen kon Kearton zicli met zijn vriend in veiligheid terugtrek ken. Toto «leerde zich wassehen, zijn tan den borstelen en rookte zoo goed als zijn .meester een pijpje. Hij was dol op ba nanen en Kearton sloot de vruchten daarom in een kist achter slot. Eens stak Toto zijn hand in den zak van zijn meester, ging de tent binnen, paste de sleutels, totdat hij den goede gevonden had, opende de kist en greep een ba naan. Op zijn reis vertoefde Kearton eeni- gen tijd bij een vriend, die twee jon gens had. Die werden echte kameraden van Toto. Zij speelden verstoppertje en voetbal. Niemand kon zoo vlug den bal wegwerken, maar om de regels van het spel bekommerde Toto «zic-h niet. Uren lang kon hij met een der jongens op den grond zitten en uit klei figuren maken. De kleine jongen praatte dan tegen hem, alsof hij werkelijk een vriendje was. Of hij hielp de jongens een dam maken in een beek en droeg daarvoor klompen klei aan. Kearton nam Toto mee aan boord op zijn terugreis naar Engeland. De aap zag een tobbe met water aan boord en begon er in te wassehen. Hij kreeg een stuk zeep en zocht zakdoeken bij elkaar 'én wiesch ze zoo wit als sneeuw. Hij legde ze uit, om te drogen en bezorgde den wasch dan aan den eigenaar. Hier bij maakte hij vaak vergissingen, maar dat doet een waschinrichting ook wel. Aan boord vatte Toto kou en zijn mees ter durfde 'hem daarom niet dadelijk meenemen naar Londen. Hij liet hem in den dierentuin in Marseilles achter. Tot troost gaf hij hem de fluweelen zak, die hij gebruikte bij het behandelen der platen in zonlicht. De aap wikkelde zich erin, als een rouwkleed bij bet afscheid van zijn meester. De mimistercrisis is 'belangrijker en Loearho zal langer bekend blijven dan Toto, maar toch «vonden wc bet de moeite waard, onze lezers iets uit deze aardige apengeschiedenis mee te doe len. RAADSOVERZICHT. Zitting van 15 December 1925. „Dure consequentie en Sijmen betaalt". Velsen is een zich in zielenaantal steeds uit breidende gemeente; die's wordt ze staag belang rijker en gewichtiger, zoodat ze thans reeds de vierde plaats onder de gemeenten der provincie Noordholland inneemt. Dit lijkt veel belangrijker, dan het inderdaad is en is slechts hiervan een gevolg dat Noordholland trouwens evenals vele provinciën weinig groote, doch wel veel kleine gemeenten lelt, doch als er politieke of andere munt uit, valt le slaan, is toch het feit daar, waarop men zich beroemen en beroepen kan. Ditmaal heeft hel als argument en voor hel meerendeel der raadsleden als steekhoudend ar gument gediend t. verhooging der jaarwedden van den Burgem. en van den Secretaris met ieder f 500.'s jaars. Dil besluit was van verdere strekking dan hetgeen Gedeputeerde Staten van Noordholland te dien opzichte voorstelden en de soc. dem. raadsleden vonden dit weder een argu ment om tegen de door het College van B. én W.' als boven voorgestelde salarisverhooging le slem- men, (de heer Landeweert, die eerst vóór het voorstel van B. en W. had gestemd ontving daar- voor een grauw van zijn partijgenoot!?) Visser en vroeg toen zijn stem te mogen veranderen. Wat hem door den voorzitter grootmoedig werd toe gestaan Het had geen invloed op den uitslag dei- stemming). Hadden de soc. dem. door anderen geholpen een meerderheid behaald, het ware toch slechts uitstel van executie geweest, want binnenkort had toch, met het oog op de uitbreiding van het inwoneraantal, salarisherziening voor Burgemees ter en Secretaris moeten plaats hebben. De positie in het maatschappelijk leven door deze hooge functionarissen ingenomen, wettigt ongetwijfeld deze feitelijk niet groote salaiis- verbetering en daarom vinden we geen aanlei ding" daarover nog veel woorden neer te pennen, Eenigszins anders staan we tegenover een nieuwe post waarmede jaarlijks onze begrooting wordt verhoogd n.l. het verleenen van een jaar lijks pensioen aan den vrijwillig we laten hier de politieke dwang van zijn parlijgenooten even buiten beschouwing -afgetreden wethouder, den heer Landeweert. Ten einde alle misverstand te voorkomen schrijven we gaarne, dat ons bezwaar in geen enkel opzicht den persoon of de bekwaamheden yan den heer Landeweert geldt. Dit gold éven- min destijds den persoon of de bekwaamheden van .den heer Vermeulen, toen aan deze een pen sioen van f 750.'sjaars werd toegekend. En toch is er nog verschil tusschen beide gevallen, omdat den heer Vermeulen onvrijwillig het wet houderschap met de daaraan verbonden jaar wedde werd ontnomen, terwijl de heer Lande weert vrijwillig heen ging of wil men iievér om een ruzietje in den boezem der partijafdeeling. Ons bezwaar geldt het systeem bij gemeente lijke verordening vastgelegd, dat aan aftredende of niet herkozen wethouders eigen, weduwen en weezenpensioen wordt toegekend. Wij hebben destijds onze bezwaren daartegen uitvoerig uiteengezet, zoodat wij niet in herha ling willen treden, doch releveeren alleen ons hoofdbezwaar, dat het wethouderschap als een nevenbetrekking wordt aangeboden, soms opge drongen, door een groep geestverwanten in den raad en zoodanig wethouderschap ongeacht of daarvoor de bekwaamheden aanwezig zijn geheel afhankelijk is van de toevallige, politieke constellatie van den raad. Het meenigsverschil tusschen den heer Landeweert en zijn partijge- nooten kost den belastingbetalers dus maar even tjes ruim duizend, gulden per jaar. Een duur ruzietje naar we meenen. Voor het overige valt over deze zitting die fei telijk slechts 3 kwartier duurde weinig te memo- reeren, of het moest zijn over de buitengewone gewichtigheid van een besloten zitting van zeven kwartier" bijkans dus 2 uur over enkele reclames over straatbelasting. Dat de geduldige verslaggevers zoon stuk of acht mitsgaders een groote groep belang stellenden, daar bijkans 2 uur voor tjoema rond hangen, we twijfelen er nu niet meer aan of het zal de vreugde bij een aantal in den raad over het „gezellig onder onsje" verhoogd hebben. Op een voorstel van een der verslaggevers om de voelbare wraakneming op de pers le beant woorden met een algemeen vertrek, daar durfden die heeren, die Velsen's raadszittingen belangrijk maken door hun verslagen, niet op in te gaan. Pleit het vóór of legen hen, vraagt de Raadsoverzichter, PRIMA Hoogovensteen Direct leverbaar in groote en kleine partijen Forsche, lichte en spijkerbere Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Vertegenwoordiger voor Kennemerland J- v. Tiggelen, Trompstraat, Velseroord Winterweer en Vogels. Nu de winter is ingetreden, dringt zich bij ons de vraag op, welke de gevolgen daarvan zullen zijn voor onze in het wild levende vogels. De sterfte door voedselgebrek veroorzaakt, neemt in een dergelijken tijd soms onrustbarende afmetin gen aan en het zijn in de eerste plaats de nuttige vogels: meezen, spreeuwen, lijsters, roodborstjes, enz., die aan den winter ten offer vallen Het ge vaar voor insectenplagen neemt, als gevolg van een groote vogelsterfte, toe; afgezien van andere, redenen is het daarom alleen al geboden, deze dieren zooveel mogelijk te hulp te komen. Als velen willen medewerken, zal het verlies aan vo gellevens in ieder geval belangrijk beperkt wor den. Laat in dezen lijd geen voedsel verloren gaan; een .korst bruin brood, een plakje spek, een homp je kaas, vetten van allerlei soort (ook die, welke voor inenschelijk gebruik niet of niet meer ge schikt zijn), apennootjes, cocosnoot, hennepzaad, alles is den vogels welkom. Pakjes met voer vóór zaadetende en voor insectenetende volière-vogels, zooals die in den handel verkrijgbaar zijn, kunnen ook in de vrije natuur goede diensten bewijzen; schillen van vruchten (appels, bananen, enz.), mits fijn gesneden, worden met graagte gegeten. Ten slotte nog een ondiep bord met water en de vogels zullen een dankbaar gebruik maken van de voerplaats, die natuurlijk vooraf vrij van sneeuw moet worden gemaakt. Op aanvrage zenden wij gaarne, zoolang de voorraad strekt, een korte handleiding, betrek king hebbende op eenvoudige en goedkoope win- tervoedering van vogels, zonder dat voor de toe- zendirtg kosten in rekening worden gebracht. Het Hoofdbestuur der Nederlandsche Vereeniging tot Bescherming van Vogels, Dr. A. E, H. SWAEN, voorzitter. J. DRIJVER, secretaris. Amsterdam, Heerengracht 260-266. TREKVOGELS. OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. - Uitslag van Zaterdag 12 Dec.: Trekvogels IKennemerland I 45. Kennemerland IITrekvogels II uitgesteld. Over TrekvogelsKennemerland het volgende: Trekvogels heeft een invaller, terwijl de bezoe kers er vier hebben. Kennemerland valt direct enthousiast aan en heeft reeds binnen 5 minuten succes als de linksbuiten met een hard schot in- kogelt. J. v. d. Wint maakt uit een vrijen' schop voor Trekvogels gelijk. Bij een aanval op het Kennemerl.-doel ontfutselt J, v. Gelder den kee per den bal en geeft Trekvogels de leiding. De vreugde is echter van korten duur; na handig werk van den K.-midhalf maakt de rechtsbuiten met een o.i. houdbaar schot gelijk. Voor de rust maakt de rechtsbinnen der gasten er 23 van. In het begin der tweede helft is Trekvogels overwegend sterker en brengt in deze periode den stand op 33, Daarna heeft Kennemerland, kort na elkaar 2 maal succes, waaraan de eerste keer de verdedi ging van Trekvogels, die werkloos toezag veel schuld had. Dan valt de thuisclub opnieuw verwoed aan en. is zeer sterk in de meerderheid. Ze heeft Kenne merland geheel ingesloten, doch slechts eenmaal weet K. v. d. Steen nog te doelpunten, zoodat de gelijkmaker uitblijft.

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1