ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 16 Donderdag 31 December 1915 lie Jaargang IJ MUIDER COURANT VAN DEN WACHTTOREN. Van oliebollen^ pistoolschoten, een rapport en andere dingen. Het woord Oudejaarsavond brengt mij liet water in den mond. Ik denk daar- jj eenige tientallen jaren terug. In de euken Werd de heerlijkheid voor den latsten avond klaar gemaakt. De kin eren mochten meehelpen. Sucade aan jiufcjes snipperen, rozijnen uitzoeken, appels in schijfjes snijden, amandelen fijnhakken. In de pan op het groote for nuis siste de olie. Eerst kwam een scho tel vol met appelen en dan een met amandelen; over de beide bergen kwam een fijn laagje kaneel en witte suiker en dan iwerden de schalen zoolang in de kelder geborgen. En dan 's avonds smullen, eten, zoo lang je kon, totdat het buikje onder de kiel zoo rond als een oliebol was. Nou kan ik niet aan Oudejaarsavond den ken, of ik proef nog de kaneel, ik bijt nog op de stukjes amandelen, ik heb de vette oliesimaak in mijn mond. En ik hoor nog moeders stem: Kunnen ze ook te veel krijgen? en het goedige antwoord van vader: Laat ze maar eten. En er was vriendelijkheid en: vroolijkheid om de tafel. We gingen een uurtje later naar bed en vonden den avond mooi om de oliebollen en om een zekere stemming van hartelijkheid en jolig» heid en toch ook een tikje ernst. En dan midden in den nacht werd je opeens wakker door pistoolschoten. Dan wist je: het nieuwe jaar is gekomen. Je hoordé zingen en schreeuwen eri je luisterde, of ze nog eens zouden schie ten en al wachtende viel je weer in slaap. Maar ieder Oudejaarsavond, als de klok twaalf slaat, Is het me, alsof ik weer pistoolschoten hoor. Ze komen uit het verre verleden. De tijden zijn veran derd. Er wordt bijna nergens meer in dezen nacht geschoten en gelukkig wordt het eerste uur van het nieuwe jaar ook niet meer zoo algemeen met alkohol gedoopt, als eens het geval was. De zeden hebben ook hier wel iets van hun ruwheid verleren. Oïiebplie.n er} pistoolschoten behopren tot mijn eersép ipdrukkpn pp den Oude jaarsavond. De maag peepat Ibij eep kipd voppnaroe plaats ip, Ëp zoo'n harde klap in de stilte en duisternis van den nacht is ook onvergetelijk. De oliebollen en pistoolschoten zijn verdrongen, doordat het geestelijk le ven zich meer deed gelden. Maar geheel te scheiden zijn ze niet. Want de oliebol len doen me denken aan vriendelijke gezichten van vader en moeder en aan een bijzonderen avond, kalmer dan een gewone feestavond en toch feestelijk. Later leerde ik meezingen het: Uren, dagen, maanden, jaren. Laat ze maar gaan, dacht ik eerst, des te eerder komt liet mopie, vrije, volle leven! Maa^ al spgedig ^)egpp ik tyet spurten van den tijd op te merken. Als je van je leven nog iets maken wilt, maak dan aan! riep Oudejaarsavond me toe. Van le vensernst en roeping begon hij al meer te spreken. En er kwamen, herinnerin gen droeve en blijde. Maar in epn op zicht bleef deze avond gelijk- Het is. de avond, waarpp men het meest van de zijnen houdt. Men voelt dan, dat men ,bij' elkaar hoort, voor elkaar leeft en meer voor elkaar moet wezen. Wordt men oudier, dan ziet men ook wat Verder dan de grenzen van eigen huiselijken kring en eigen wederwaar digheden. De kranten geven- een over zicht van de belangrijke gebeurtenissen in binnen- en buitenland. Het rapport van het jaar wordt opgemaakt. Mooi waren zijn cijfers allang niet, Verwar ring, malaise, onrust, verbittering', nood. We hebben nog geen vet jaar ach- Jer ons. Is dit misschien- het zevende 'lagere jaar na den oorlog en zal '26 be- r worden? De zware nevels beginnen ongetwij- |Hd wat weg te trekken en er was dit faar reeds meer licht dan in '24. De he tende caricaturist Sykes teekende den oorlog als een gevangen reus. Zijn han den zijn geboeid door Locarno, zijn voe ten geketend met een zware ijzeren ko gel: Volkenbond. Grimmig en woedend zit hij in een hoek. Dat is onze vreugde Pii onze hoop bij deze jaarwisseling. Waar we weten, dat de oorlog een sterke gevaarlijke misdadiger is en we zul len moeten oppassen, dat hij niet ont snapt. 1925 heeft ons echter dichter bij den volkerenvrede gebracht. En er groeit een jeugdbeweging, er zijn knop pen van idealisme, er is een sterker ge voel van verantwoordelijkheid voor den loop en het lot der wereld, er is een licht, dat al meer door de nevelen heenbreekt. Straks begint de nieuwe reis. Nieuw jaarsmorgen worden de zeilen gehe- sohen, de haven wordt verlaten, men gaat de wijde, onbekende wateren tege moet. Het zal aan moeiten en gevaren niet ontbreken. Daarom op post. Met ertrouwen verder! En poog altijd weer van je leven iets moois te maken, iets beters dan het was en proef nu en dan ook nog eens den zoeten oliebollen- smaak vaa lieflijke herinneringen. PLAATSELIJS NIEUWS. IJMUIDEN. - Bij de onlangs te Haarlem gehouden ex amens der Vereeniging van Leeraren in Boek houden slaagde de heer B. Ebben, alhier. Kamermuziek-Verecniging „Kunstkring". Dinsdag 5 Januari geeft bovengenoemde Vereeni ging voor haar kunstlievende leden en donateurs een concert in Thalia, vvaaraau medewerking zal verleend worden door de heeren A. Ebroni, Opera-zanger en H. Oostewaal, klarinet, en Mej, Jeannette Vlessing, begeleiding. Gezien het programma beloofd hel een genot volle avond te worden. Het hoofd der R.K. Meisjesschool alhier, Mej. M. C. Dingelstad, is benoemd tot hoofd der R.K. Mulo-school te Roermond (Kapel in 't Zand). Met leedwezen, zegt de N. Haarl. Ct., zullen on getwijfeld velen deze eerw. zuster Herman Jo- sepha zien heengaan, daar zij tevens hoofd was van het St. Agnes-patronaat en directrice van de zang der Dames-congregatie. In haar plaats zal hier als hoofd komen de eerw. zuster Philippa, die tot nu hoofd was van de Mulo-school aan den Kapel in 't Zand le Roermond. Postzegelboekj es. De postzegelboekjes, waarvan de aanmaak in verband met de wijziging van de tarieven tijdelijk was gestaakt, zijn thans weder pp alle kantoren der posterijen verkrijgbaar. Deze boekjes, welke \vorden uitgegeven in 4 poorten, bevatten 24 zegels van resp. 2, 10 en 15 cent, dan wel 6 zegels yan 1, 2, 5, en 10 cent. De prijs d|er boekjes is gelijk aan de waarde van de ingehechte zegels en Toedraagt resp.. f 0.4§. f 2.40, f 3.60 en f \M. Dienst op Nieuwjaarsdag. De directeur van het post- en telegraafkantoor alhier maakt bekend, dat op 1 Januari a.s. het kantoor voor den post-, telegraaf- en telefoon dienst zal zijn opengesteld als op Zondagen. Wat den postdienst betreft zal het kantoor dien dag gesloten zijn voor postwissel- en quitantie- zaken, voor de aanneming van postpakketten, den dienst der rijkspostspaarbank, voor de uitvoering van de verzekeringswetten en voor den post- chequé- en girodienst. Op 1 Januari zullen rijwielmerken verkrijgbaar worden gesteld. Er zal één briefpost- en een pakket postbestel ling worden uitgevoerd;. VELSEROORD. Diamanten huwelijksfeest. Maandag werd hier het zeldzaam voorkomend feit herdacht van een 60-jarige echtvereeniging. Het waren de heer en mej. W. Blok, wonende aan den Hoogeberg, die zoo lang lief en leed samen hebben gedeeld. Wijl de gezondheidstoestand van de bruid echter yan dien aard is, dat ze niet veel drukte kan meemaken, was het feest in hoofd zaak beperkt tot den, overigens reeds zeer tal rijken, familiekring en nadere kennissen. Op ver zoek der familie was er geen groote ruchtbaar-, heid aan gegeven, b.v, door het bedanken voor een serenade, die het chr. fanfarekorps „Wilhelmina" uit IJmuiden, yyaar de familie Blok zeer lang woon de, zich voorgenpmen had te brepgen, Niettemin \ya§ het nog voldoende bekend om een sehat van bloemen en andere souvenirs naar de rustige woning aan den Rijksweg te doen bren gen, van de zeer vele vrienden. Immers de heer Blok was zeer bekend, doordat hij vanaf de op richting, tot zoolang zijn krachten het toelieten, onderhavenmeester aan den rijksvisschershaven was. En thans nog ziet men hem, als hij gezond is, dagelijks leunend op zijn stok, langs zijn oude werkterrein wandelen. Een menigte kleine scheepjes, om in een stolp te zetten, heeft Blok reeds voor bazars enz. ge maakt. Toen H. K. H, Prinses Juliana nog in de wieg lag, was hij bezig voor haar een dergelijk stuk g'eduldswerk te maken en met welgevallen kan de oude man vertellen, hoe hij dit persoon lijk ten paleize bracht en daar ontvangen werd. De koninklijke dank was hem een ruime belooning voor veel werk. Uiteraard is voor de buitenwereld steeds het meeste te verhalen uit het leven van den man, doch de kinderen klein- en achterkleinkinderen zouden ook kunnen verhalen van de deugden der bruid. Trouwens, wie wel eens in de woning ont vangen is, weet dat zij steeds Tie vriendelijke geest des huizes was. En het is niet meer dan gewoon, dat veel dank aan dit diamanten paar, zich uitte in gelukwen- schen op dezen gedenkwaardigen dag. Tot die bezoekers behoorde o.a. de kerkeraad der Ned, Herv. Gemeente ie IJmuiden, waar het bruidspaar nog5 steeds, zooveel mogelijk, trouw ter kerk gaat, en waar hun feest ook, Zondag j.l in het gebed werd herdacht. Namens die gemeen te sprak de heer Doevendans de familie toe en uitte zijn wenschen voor een goeden levensavond der oude lieden. Ook wij willen ons bij die wenschen aansluiten. We waren Dinsdagavond uitgenoodigd om eens een kijkje te komen nemen bij een kerst- feestviering in Flora, voor kinderen van werkloo- zen, en gingen daar heen rhet stellig niet te hooge verwachtingen, omdat we nooit gehoord hadden van voorbereidingen daartoe. Doch toen we er waren bleek ons eens weer dat vergissing moge lijk is en ook wij niet steeds alles weten We heb ben toen maar geïnformeerd naar het voorspel van dit alles. Een aantal inwoners, bewogen met het feit dat er steeds veel van de armsten der kinde ren zijn, kwam kort geleden bijeen en besloot, als commissie, voor die kinderen ook eens een kerst feest te órg'aniseeren. Natuurlijk waren het de zelfde menschen, die steeds op het appèl zijn, als het er op aankomt om de jeugd een genoegen te doen. Hunne namen allen te noemen zou een be- leediging voor hunne mooie gevoelens zijn. Ze gingen met lijsten en collectebusjes rond, on danks het gure weer en slaagden er in een vol doend bedrag bijeen te brengen. Van vele zijden ontvingen zij medewerking, ook van enkele firma's, die zorgden voor voorraden. Daarna werden ruim 100 van die arme kleinen, aan wien toch ook de toekomst behoord, uitge noodigd, terwijl de beschikbare ruimte, achter de- feestgroep werd aangewezen voor kinderen die om minder droeve redenen, geen kerstfeestviering hadden meegemaakt. Daarbij werd vermeden al les wat op eenig bepaald beginsel doelt, zooals trouwens ook reeds uit Je samenstelling der com missie bleek en over beginselzaken is gedurende den feestavond evenmin gesproken als over de reden van uitnoodiging. Maar zoo vulde zich de zaal met een vroolijké schaar kinderen, die begeerig fcaar de versierde en verlichtte kerstboom keken en naar de lekker nijen, die daarbij lagen opgestapeld. De leiding van den avond berustte bij Mej. de Wit, die deze moeilijke taak, uit ervaring, wel verstond. De kinderen kregen elk een reep, een koekje, een verrassing, een kopje chocolade en nog eens een geschenk. Maar toch liep het gansche feest niet over maag en sp^.igoed. Daat waren 2 jon gedames die met muziek en zang een afwisseling aanboden. Het waren MVj. van Deyck, met zang en piano, bijgestaan d^ü'i Mej. Z. Mars, uil Wor- merveer, die toevallig hier logeerde en nog op den feestmiddag'bereid bleek, met de viool de andere soliste te begeleiden. Voor beide dames hebben we een woord van lof, niet alleen voor de uitvoering maar ook voor het eenvoudige en spre kende programma, dat zij hadden samengesteld. Dan waren er eenige kinderfilms, die werden ver toond, 2 humoristische en een met het sprookje van Asschepoester. Daarbij merkten we op dat het aan een filmbureau uitstekend gelukt was dit sprookje zichtbaar te maken, zonder het kinderhart geweld aan te doen. In het kort, het was een mooi pro gramma. Aan het slot der avond bracht Mej. de Wit den dank der commissie aan allen, die hadden mee gewerkt om dit feest mogelijk te maken; de firma Bensdorp voor het schenken van cacao, de mu- siceerende jongedames, den filmoperateur voor zijn belangloos werk en vooral ook aan den heer en Mej. Bakker, de gérant van Flora, die een zeer groot deel van het werk deden en de last er van hadden, die gratis de zaal disponibel stelden en bovendien voor elk kind nog een geschenk. Zij ein digde met den wensch dat dit werk een volgend jaar hervat en uitgebreid mag worden. En wij gin gen heen met de overtuiging dat dezen avond me nig kind, in wier leven de zon schaarsch schijnt, een paar uren van geluk had gekend. VELSEN Onder den naam „Zanglusl", is volgens Kenn. door het personeel der Hoogovens een mannen koor opgericht met aanvankelijk ruim 20 leden. In den loop dezer week zal opnieuw worden vergaderd waar dan een definitief bestuur geko zen en een Directeur benoemd zal worden In de week van 1319 December is in deze gemeente één geval van diphtheritis voorgekomen. Donderdagmiddag had de arbeider S. wo nende aan den Schulpweg te Wijkeroog en werk zaam bij de Amsterdamsche Ballast Maatschappij, het ongeluk bij het „verhalen" van eenige gela den zandbakken, te vallen. Hij kreeg naar Hl. Dbl. meldt, zware inwendige kneuzingen aan borst en ribben. Daar op het oogenblik van het ongeval geen ziekenauto beschikbaar was, is S., die ont zettende pijnen leed, per rijtuig naar zijn woning gebracht. Hoewel de ontboden geneesheer den toestand ernstig vond, oordeelde hij het toch voorlooptg niet noodig, hem naar een ziekenhuis te vervoe ren. Naar wij vernemen lijdt S. nog wel vejel pijn, maar er is gelukkig geen levensgevaar. Donderdagmiddag ruim half vier, even voor het eindigen van den arbeidstijd, had aan de plaatwellerij van Olie en Gonnerman, te Wijker oog, een ernstig ongeluk plaats. Door een tot nu toe onopgehelderde oorzaak, braken eenige klem men waaraan een ketel was opgehangen, met het noodlottig gevolg dat de 38-jarige hulpmonteur B., wonende aan den Alkmaarscheweg te Beverwijk, het ruim twee ton wegende gevaarte op zijn lin ker voet kreeg. Het voorste gedeelte van den voet werd geheel verbrijzeld. Na aan de fabriek door Dr. Barentsen voorloo- pig te zijn verbonden is B., die ontzettende pijnen leed, pér ziekenauto naar het St. Elisabeth's Gast huis te Haarlem overgebracht. Hier is het gekwet ste deel van den voet dadelijk geamputeerd. Naar het blad vernam is de toestand van hel slachtoffer bevredigend. - De levering van 250 M* riviergrind voor het bedrijf Openbare Werken is opgedragen aan den heer F. W Kockx te Driehuis voor f 2.75 per M:1, zijnde op een na laagste inschrijver - Voor het diploma Boekhouden van de Ver eeniging van leeraren te Amsterdam zijn geslaagd: W. Schuchart le Wijkeroog, J. C. Rijken-te Be verwijk en E, Davidson le Beverwijk, allen leer lingen van den heer H, J. van der Laan, leeraar boekhouden M. O, te Wijkeroog. De Kenncmer Pluimvee Vereeniging orga niseert op 22, 23 en 24 Januari a.s. een Provin ciale Tentoonstelling voor Pluimvee, Konijnen, Duiven en Siervogels in het gebouw „Tiet Cen trum" te Beverwijk. Steeds meer blijkt de belangstelling van het pu bliek, getuige de 275 Eereprijzen, die nu reeds beschikbaar zijn gesteld. Arbeidsbemiddeling Velseii. Als werkloos ingeschreven 24 Dec. 1925: 2 letterzetters, 13 schilders, 17 timmerlieden, 5 metselaars, 1 machinale houtbewerker, 1 boormees ter, 5 bankwerkei-s, 1 loodgieter, 2 voorslaanders, 3 stokers, 2 chauffeurs, 1 sigarenmaker, 1 matroos, 3 kantoorbedienden, 71 diversen. Burgerlijke Sand Velsen. Geboorten: A. van Nieuwenhuizen-Dek- ker, z.; I. RasKramer, d.; A. Schoorlde Graaf, d.; E. VergouwBont, d.; C. M. Molenkamp— Böhm, z.; G. Boontjes—de Roo, z.; J. Schoone Es, d.: C. H. J. W. van Slootenv. Batenburg, z.; C. v. d. ZwanVerheij, z.; W. C. Zuiderduijn Cornelisse, z.; C. HilbertsCastricum, d.; E. J. KosterMeerdink, z. Gehuwd: J, H. W. Bender en T, de Graaf; A. Markx en C. S. van Zutphen; B. A. A, Wulms en Th. E. M. Stuckmann; M. C. Visser en M. Smid; S. Vis en C. Visser. Overleden: Abraham Taal, 25 j., ongeh., ('s IJage); Aris Krab, 39 j., echtgen. v, M. Blokker; Jansje Roosloot, 71 j., wed. van C. W. Zeeuw; Jelle Bakker, l jaar, z. v. A. Bakker en I. Kooi- stra; Gertrudis Bijlmaker, 77 j,, echtgen. v. IJ. v. d. Wensch. nevenspelers op. En waarin we hem zeker als voorbeeld kunnen stellen, is in datgene, wat hij ^eec|. _en °°k I'M om in zoo goed mogelijke conditie in hel veld te komen. Nogmaals, wij voe len zijn vertrek als een groot verlies. Het zal niet gemakkelijk zijn een geschikt plaatsvervanger le vinden. Gerrit, het ga je goed in je nieuwen werkkring. IJ. V V. STOK 15 Vc K- S Gevonden voorwerpen en dieren. IJmuiden. Een rozenkrans, een paar bruine damespantoffels, een Fordsleulel, een bankbiljet, een donkèrgrijze wollen das, een lederen riem waaraan een stuk louw, een blauwe mantelcein tuur, Velseroord. Een rijwielbelastingplaatje, een wit gekruld bontje, een blauwe werkkiel, een zil veren broche, een gouden oorbelletje met steentje, een zwart bontje, een bontkraagje, een belasting biljet, een damesportemonnaie met inhoud. Wijkeroog. Een rozenkrans, een paar hand beschermers, een heerenhandsclioen, een grijze heerenhandschoen. SANTPOORT. Ten bate van Kerk en Gesticht aldus het programma werd Zaterdag en Zondag j.l. in de gymnastiek-zaal van de Zusterschool te Driehuis opgevoerd het historische drama in één voorspel en drie bedrijven „Jeanne d'Arc". Den eersten avond reedswas de toeloop ge weldig. De gymnastiekzaal kon alle belangstel lenden dan ook niet bevatten, zoodat velen zonder de voorstelling te hebben bijgewoond moesten huiswaarts keeren. Dit is zeker wel het bewijs, dat men van de groote capaciteiten van de leden der damestooneel-vereeniging overtuigd is. Ook deze avonden heeft men weer kunnen ge nieten van een goede vertolking; speciaal de ver tolkster van „Jeanne d'Arc" deed zulks op een eminente en gevoelvolle wijze. Bij haar spel sloten zich de overige dames vrijwel allen goed aan, zoo dat het niet te verwonderen is, dat het talrijk* publiek ten zeerste genoten heeft. Een woord van lof mag de leidster der vereeniging, Mej. Beeken- dam zeker niet onthouden worden. Nieuwjaarsdag wordt „Jeanne d'Arc" ten derde male opgevoerd. Dinsdag is door de architecten Meyran en ten Broeke te IJmuiden aanbesteed het bouwen van een bollenloods voor rekening van den heer Joh. P. Nijssen alhier. De uitslag is als volgt: P. de Boer, Santpoort, f 10890; L, H, Rings, Santpoort, f 10950; J. B. en H. G. Sanders, Santpoort, f 10521; fa. P, Langen- dijk, Beverwijk, f 10700; C. Nelis, Wijk aan Duin, f 9937; J. Ruigvoorn, Santpoort, f 9740; P. Rings, Santpoort, f 9660; C. W. P. ten Broeke, Velser oord, f 9630; H. Oudshoorn, Beverwijk, f 9535; P. H. Visser en N. J. Aris, Santpoort, f 9244; B. van Geldorp, IJmuiden, f 9118; Cupido en Dalmeyer, IJmuiden, f 8950. "De gunning werd aangehouden. SPORT. G. A. Visser. Naar we vernemen vertrekt de bekende Storm vogels-linksbinnen G. A. Visser, de volgende maand naar Amerika. Voor de Stormvogels beteekent dit vertrek on getwijfeld een groot verlies, 't Moge waar zijn, dat Visser in de laatste wedstrijden niet zoo op dreef was in onze verslagen wezen wij er reeds eenige malen op hij heeft i» meer dan een wed strijd bewezen, dat hij de groote stüwkracht in de voorhoede was. Nog hooren we de bewonderende uitroepen van eenige IJ. F. C.-supporters in den wedstrijd StormvogelsH.F.C.: „Wat is dat een kerel!" Als dan ook in de sportbladen gesproken kon worden van een overrompelend aanvalspel der Stormvogels-voorhoede, dan was dal meestal voor een niet gering deel aan Visser te danken. De productiefste uit de voorhoede wa's en is Vis ser niet. Het dient echter erkend, dat het hem met schieten nimmer mee liep. In dit verband denke men eens aan den wedstrijd tegen R. C. H. Hij knapte echter veel en moeilijk werk voor zijn OFFICIEELS MEDEDEELINGEN. Zondag 3 Januari 2 uur: STORMVOGELS—H. V. V. 12 uur: STORMVOGELS III—D. I. O. KENNEMERS III—STORMVOGELS IV uit. VOETBAL. Stormvogels in DuitscliSaml. „"m har<ir°e# afscheid vertrokken Don- derdag ,.1 raet den trein van 5.20 een aantal stormvogels-bestuurder™ en spelers m„ Duilsch. land In Haarlem slaplen Houtkamp. Oldenburg Snoeks en Boeke aar in, terwijl Thyssen in Am. sterdam zorgde, dat het elftal cbmpleet was. De geheel, re.s was in de puntjes geregeld, zood.,1 geen pasmoeihjkheden etc. werden ondervond™ Voor men het dan ook wist, was men in de nabij- heid van Dusseldorf. Hier moest even voor een onveilig signaal gestopt worden, wat voor Ver maak die nog met zijn gedachten in onze ooc-c!e vischstad verwijlde, aanleiding was met een gewel dig keelgeluid aan le kondigen, dat de" halte „IJmuidenOost was bereikt. Aan het station Diisseldorf werd hel gezelschap ontvangen door het Union-be-tuur. Van hier trok men naar Hotel „Germania". Van Hemert, die als supporter de reis meemaakte, trok al gauw de aandacht van Dtisseldorfers ingezetenen lot zich door zijn geweldig grooten koffer, waarin hij na der onderzoek alleen een schoone boord en een doosje schoensmeer of was het zwarte tand pasta? bleek te zitten. De manier, waarop hij dit nuttig bezit echter „sjouwde", deed meer ver moeden, dat hij een reiziger in hakblokken of iets dergelijks was. In een zeer gezellige zaal werd het avondeten gebruikt, waarna men nog tol 2 uur bijeen bleef. Toen overviel een „weldadige slaap" Snoeks en den zijnen. Nadat s morgens het ontbijt was gebruikt, wan delde men naar het grootste kerkhof van Diissel dorf. Na een rondgang werd om ongeveer halfelf door den Stormvogels-voorzitter Joh.^M. v, d. Plas aan den voet van liet „Kriegcndenkmal" een groo te krans met de Hollandsche-, Duitsche- en Storm vogels-kleuren neergelegd. De heer v. d, Plas hield hierbij in het Duitsch een keurige rede, wel ke op hoffelijke wijze werd beantwoord en waar in nog eens duidelijk uitkwam hoe dankbaar men was, dat Holland gezorgd heeft voor de Duitsche vrouwen en kinderen, toen vrijwel de geheele we reld tegen Duitschland was. Deze plechtigheid en de honderden graven van jonge mannen tusschen de 20 en 30 jaar die in de „Krieg" gesneuveld wa ren, maakten op de Stormvogels-officials en spe lers een zeer grooten indruk. Het verdere gedeelte van den dag werd besteed om Diisseldorf eens wat nader te bekijken. Enkele spelers woonden den wedstrijd Düsseldorf-Vitesse (4—4) bij. Tweeden Kerstdag werd het nieuw gebouwde Stadion bezichtigd. Dit is een schitterende in richting. Nadat 't diner gebruikt was, vertrok men om 2 uur naar het Union-terrein, dat midden in de stad is gelegen. Geen Hollander kan zich zoo'n voetbalterrein voorstellen. Gras was niet te be kennen, alleen kolengruis, modder en plassen. De spelers waren voor den wedstrijd dan ook zeer mismoedig. De wedstrijd. De bekende scheidsrechter Dr. Bauwens laat half drie beginnen. De eerste aanval is voor Stormvogels. Hij wordt geleid door Boekelaar. Diens voorzet schiet Visser hard in, doch de kee per stopt het schot. De rechtervleugel van Union is zeer actief en neemt, gesteund door den rechts half, het spel in handen. Hun spel is inderdaad schitterend en geheel gebaseerd ap vlug afgeven en het op elkaar kunnen rekenen. Zoo plaatste bijv. de rechtsbinnen telkens naar zijn vleugel speler, zonder eerst te kijken, of deze er wel was. En deze was steeds present op één keer na. Toen liet het publiek, dat zich uiterst correct ge droeg, even zijn afkeuring merken. Dit zeer vlugge afgeven van den bal en het wei felen van Koster en Bakker had tot resultaat, dat binnen 10 minuten de stand 30 was. De derde goal was een miraculeuze kopbal van den inter nationalen rechtsbinnen. Na het éerste doelpunt der Duitschers kreeg Visser na een hoogen voor zet een schitterende kans om gelijk te maken. Hij kopte echter over de lat. Stormvogels begint na dit onfortuinlijke begin beter te spelen en na een mislukten aanval van BoekelaarVisser maakt laatstgenoemde uit een scrimmage het eerste Stormvogels-doelpunt (3—1). Union gaat inmiddels voort met keurige staaltjes voetbal te demonstreeren. De buitenspelers plaat sen de ballen steeds verder van het doel af, dan zij zelf van de cornerlijn staan, m.a.w, zij trekken de ballen terug, waardoor de toeloopende mid- voor steeds vrij kon schieten. Thyssen is echter uitstekend op dreef en „duiktheel wat ballen uit zijn heiligdom. Een prachtig schot is hem ech ter te machtig (41). In de rust liet zich de thee met citroen uitste kend smaken. Den spelers werd wat moed inge sproken en het heeft geholpen. Oogenblikkelijk na de aftrap werd er forsch aangepakt. Het resul taat was, dat de Union-verdediging alle pogingen in het werk moest stellen om scoren te voorko men. Ondanks haar inspanning gelukt het haar niet, want na stevig doorzetten weet Visser van dichtbij er 42 van te maken. Union zit niet stil, speelt werkelijk uitstekend samen, maar onder vindt thans meer tegenstand, voornamelijk van het achtertrio en Struys Langzamerhand spreekt ook de vermoeidheid een woordje bij de Duitschers

IJmuider Courant | 1925 | | pagina 1