IJmuider Courant I I ffcpveus co Overspannen Slapeloos co Mijitiardt's Zcouwtablcttco V Zaterdag 10 April 1926. 2e blad SPORT. VOETBAL. Internationaal Voetbal. JVIet de Paasdhdagen waren hij Blauw wit te gast de Zwitsersche club Ser- vette en de ook !bij ons bekende Wim bledon F. C. Zooals mogelijk den mees ten onzer lezers reeds 'bekend zal zijn, zijn de Engelsehen als overwinnaars uit dit toumooi te voorschijn gekomen.' En verdiend: Hun spel stond technisch het hoogst van alle deelnemende clubs. Maandag hebben wij ze tegen Blauw wit in 'actie gezien en al zouden we niet geweten hebben welke club het Engelsche en welke het Hollandsche voetbal vertegenwoordigde, het spel beider ploegen zou het ons gezegd heb ben. Wat ons weer als bij alle En gelsche clubs, die wij in actie gezien hebben direct opviel, was het feit. dat ook het Wimbledon-tearn onder alle omstandigheden een geheel bleef, 't Was of .een onzichtbare hand drie touwtjes vast hield en daarmee tege lijkertijd voorhoede, middenlinie en backs deed verplaatsen in dezelfde richting. Het kwam daardoor nimmer voor, wat bij Hollandsche ploegen zoo vaak het geval is, dat de half-backs, liet contact met de voorhoede of backs verloren. Het logisch gevolg van het laatste was, dat elke Blauw-Wit aan val betrekkelijk met groot gemak, werd afgeslagen. Dan viel het plaatsen langs den grond op, wat blindelings kon geschie den, doordat elke speler uitstekend zijn plaats hield. Welk een verschil met Blauw-Wit, waar „vuurpijlen" aan de orde van den dag was. Ook het tempo van afgeven was bij de Engelschen veel vlugger. Individueel spel kwam bij hen zelden of niet voor. Dit had tot ge volg, dat iedere speler er bij voortdu ring op bedacht moest zijn den bal toe gespeeld te krijgen, waarhij elk er voor zorgde een zoo voordeelig mogelijke plaats in te nemen. Hierdoor was de taak van de Blauw-Wit verdediging een zeer zware. Voeg bij dit alles, dat de Wimhledon-manieren zeer zuiver kop ten, dan is het te begrijpen, dat we, ten opzichte van het Hollandsche voetbal, bier met „hoogeschoor'-voetbal te doen hadden. De Zwitsers hebben vooral qua sport- manieren een minder goeden indruk achter gelaten. In hun land huldigt men op menig punt bepaald een andere opvatting der spelregels, waardoor ze zich menigmaal niet met de uitspraken van den heer Boekman konden vero;mi- gen en dit op niet onduidelijke wijze lieten blijken, waardoor de verhoudin; in 't veld niet altijd even prettig was en één hunner zelfs het veld moest worden uitgezonden, 't Was jammer, dat de Zwitsers zoo optraden, want werkelijk, zij beschikten over de noödige capaci teiten. Ook zij demonstreerden, hoe vlug de bal moest worden afgegeven en hoe laag. Bovendien waren evenals bij Wimbledon -1-1 de voorzetten der bui tenspelers van superieure kwaliteit. Dat Ajax tenslotte won, heeft zij voor een niet gering -deel te danken aan het feit, dat -Servette de tweede helft groo lendeels met tien man.speelde en haar doelman bij 'verrassing door een zijner medespelers werd gepasseerd. INGEZONDEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie, In verband met uw artikel in uw blad van 31 Maart, getiteld „Wegenverbetering", zouden wij gaarne het volgende onder uw aandacht wil len brengen. In uw bericht wordt de onmogelijke toestand beschreven, waarin de Iepenstraat te Velseroord verkeert en dat deze toestand bespottelijk en grievend voor de bewoners vanden Westkant moet zijn. Wat is echter hieraan de juiste toedracht! De bestrating van den Oostkant n.l. is geheel ge schied door de Oostelijke eigenaren, welke boven dien nog een belangrijk bedrag voor onderhoud in de gemeentekas hebben gestort. Als de Weste lijke eigenaren hetzelfde deden, zou den weg in betere condities zijn, waarmee ook de grievende toestand voor hen was opgeheven. Indien de gemeente er toe overging de Weste lijke helft te bestraten, dan zou de billijkheid meebrengen, dat zij de gemaakte kosten van weg- verbetering aan de Oostelijke eigenaren ver goedde.. Gezien het bovenstaande zal U in den toestand van de Iepenstraat niets bijzonders zien. P. VISSCHERIJ EN SCHEEPVAART. Vissclierij-examens. De commissie, bedoeld in art. 2 van het regle ment voor de visscherij-exaraens (Stbld. 1910, no. 132), (Machinist-stokers en Machinisten), zal, aanvangende 27 April a.s., zitting houden te Amsterdam. De aanvragen om tot die examens te worden toegelaten, moeten den voorzitter der commissie vóór 17 April a,s, hebben bereikt. Nadere bijzonderheden vindt men vermeld in de „Stcrt," van 6 April. VISSCHERIJ. Nabij de Murorankust zijn Dinsdag tien Ja- pansche visschersschepen omgeslagen. Het is nog niet met zekerheid te zeggen, hoeveel personen bij deze ramp om het leven zijn gekomen. Er worden echter meer dan 80 vissehers vermist, Gedurende de week van 1 t.m, 7 April, kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen! 55 Hollandsche-, 15 Duitsche Stoomtrawlers, 1 IJslander, 2 Motor-, 45 Zeilloggers, 12 Stoom- beugers en 31 Kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche Stoomtrawlers van f 229.tot f 2542.Duitsche Stoomtrawlers van f 789. tot f 4473.IJslanders van f tot f 7800. Motorloggers van f 147.tot i 450.Zeilloggers van f 12.tot f 450.Stoombeugers van f 436. lot f 1317.terwijl de Kustvisschers totaal f 1524,besomden. De aanvoer bestond uit 631.115 K.G. trawlvisch, 57610 K.G. IJslandsche visch en 33975 K.G, beug- visch. De totaalopbrengst bedroeg f 125.953,88, Gnze Zuiderzeevis schets in Zuid-Afrika Naar wij in het tijdschrift Zuid-Afrika lezen heeft er een onderzoek plaats gevonden naar de bestaansmogelijkheid in het visscherijbedrijf in Zuid-Afrika op een wijze, die met het tegenwoor dige bedrijf van onze Zuiderzeevisschers over eenstemming vertoont, n.l, de vischvangst voor plaatselijk verbruik in kleine groepen en met eigen materiaal. Dit bedrijf opent echter wegen; zijn wisselvallige en zeker niet ftooge baten voor onze Zuiderzeevisschers geen bijzonder aanlok kelijke perspectieven. Naast dit bedrijf beslaat evenwel ook nog de treilvisscherij. Verschillende handelaren hebben weliswaar beweerd, dat de plaatselijke markt reeds overladen is en geen voldoende afzetgebied oplevert, toch zijn een veertiental treilers in de Kaapsche wateren aan het werk, waarvan er twaalf aan een enkele maatschappij toebehooren. Export beperkt zich voorshands tot Mauritius en Australië, maar de vraag, of deze export voor uitbreiding vatbaar is, moet volgens sommigen in bevestigden zin beant woord worden; waarbij vooral de aandacht trekt, dat de Zuid-Afrikaansche wateren zeer rijk blij ken te zijn aan tong, welke vischsoort daaren tegen in de Noordzee hoe langer hoe schaar- scher wordt en dientengevolge hoog in prijs is. Naar de mogelijkheid van treilvisscherij met net oog op export naar Engeland en het vaste land van Europa, werd onlangs een onderzoek ingesteld door den heer G. van Duik, een Neder lander uit Scheveningen, die in het visscherij bedrijf ervaren is. Volgens deze expert, zou d< treilvisscherij, mits verbonden met export naar de Europeesche markten, zeer wel levensvatbaar zijn. Reeds thans wordt tong in Nederland in be vroren toestand over Engeland aangevoerd die tegen zeer bevredigende prijzen van de hand kan worden gezet. Deze deskundige was evenwel v meening, dat bij een doeltreffende organisatie van het binnenlandsche vervoer, ook de plaatselijk; markt nog voor belangrijke uitbreiding vatbaar zou zijn. Treilvisscherij in de Zuid-Afrikaansche wateren, sou dus, in tegenstelling met hel klein bedrijf, mits goed aangepakt, loonend kunnen we zen, In hoeverre onze Zuiderzeevisschers hier, een nieuw arbeidsveld kunnen vinden, kan beter door vakmenschen worden beoordeeld. Naar het blad verneemt, is de lieer Van Duik er tot dusverre evenwel nog niet in geslaagd, voer zijn plannen voldoende belangstelling te vinden. SCHEEPVAART. De Raad voor de Scheepvaart deed uit spraak in zake de aanvaring van het stoomschip „Tellus" met het gesleept wordende Noorsche stoomschip „Tabor" in het Norodzeekanaal, De Raad is van oordeel, dat deze aanvaring aan een samenloop van omstandigheden moet worden toegeschreven, waaronder in de eerste plaats de storm moet worden genoemd. De zware bui, welke tijdens de manoeuvre van het Tabor-complex inviel, was de oorzaak dat deze manoeuvre veel langer duurde dan in normale omstandigheden het geval zou zijn geweest. De hoogliggende „Tabor" had echter, volgens den Raad, onder deze omstandigheden het was al stormachtig weer bij het vertrek van Zaan dam binnen moeten blijven, heigeen te meer klemt, nu degene, die aan boord van dat schip de leiding bad, hoegenaamd niets kon uitrichten. Er was geen stocm, er was geen roer en er was door het ruwe weer geen contact mei de sleep-: booten. Ankeren was hel ecnige, dat bet schip zeli nog kon doen. Ouder deze ongustige omstan digheden mocht het vaarwater voor af- en opko mende schepen niet worden versperd. Waar op het „Tabor"-complex de leiding der navigatie feitelijk onmogelijk was - de loods' had op een sleepboot meer kunnen leiden dan op de „Tabor" zelf k.wam de toestand hierop neer dat elke sleepboot deed, wat haar goed- dacht. De, door een der sleepbooten gegeven stoot door den loods een halven langen stoot genoemd was niet gerechtvaardigd, doch waar het vaarwater versperd bleef voor de „Tellus" kan, zegt de Raad, dit sein geen invloed hebben gehad. Of bij het achteruitslaan van dit schip het S.B.-roer geven goed was, valt te betwijfelen. Van de zijde van dat schip had echter de aan varing alleen kunnen zijn voorkomen, door de noodige maatregelen te nemen, vóórdat zij het „Tabor"-complex tot op 200 Meter was genaderd. Echter toen bemerkte zij pas, dat haar de weg wérd versperd, zoodat de Raad meent van het niet nemen dier maatregelen de „Tellus" geen grief te moeten maken. De Raad voor de Scheepvaart te Amsterdam heeft uitspraak gedaan, in zake het overboord slaan van twee matrozen van het stoomvisschers- vaartuig „Stormvogel" IJM. 90 op de Noordzee. De Raad is van oordeel dat aan boord van de „Stormvogel" niet alles is gedaan wat gedaan moest worden, noch om het overboord slaan van de twee matrozen te .voorkomen, noch om hen, zoo mogelijk, te redden. Vooreerst was het niet verantwoordelijk zegt de Raad, de reis te aanvaarden met ruw weer, toen 't eene net wel en het andere nog niet ge sjord was. De twee matrozen zijn eenvoudig van boord afgestroomd; de schipper had echter het gebeurde geenszins als iets onverwachts mogen beschouwen. Dat 't weer niet van dien aard was, dat het werk veilig kon geschieden blijkt wel uit het gezegde van den stuurman tegen de matrozen om voort te maken opdat ze daan vandaan zou den komen. Oebraik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Olazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Na het ongeval is, volgens den raad, vrijwel al les nagelaten, wat. in zulk een geval behoort te geschieden. De Raad wil zich zooveel mogelijk plaatsen in den toestand van schipper en beman ning en kan zich voorstellen dat niet juist de best denkbare maatregel is genomen. Maar hier is let terlijk niets gedaan, omdat men de kluts geheel kwijt was. Echter, juist in dergelijke gevallen kaD een zeeman toonen wat hij waard is en van den schipper mag worden verwacht en geëischt, dat hij bij het overboord slaan van opvarenden zijn be zinning niet verliest. De schipper verklaarde zelf, dat hij geen mensch meer was, -Daarin lag echter zegt de Raad, juist omdat hij schipper was zijn fout. SCHEEPVAARTBEWEGING, Gedurende de maand Maart van dit jaar zijn in de haven van IJmuiden binnen gekomen 223 stoomschepen met 1.577.226 Kü'o. Meter, 4 schoeners met 1083 Kub. Meter en 1 kofschip met 225 Kub. M. inhoud en uit de haven vertrokken 222 stoomschepen mei 1.565.972 Kub. M«, 5 schoe ners met 1780 Kub, M. en 1 kofschip met 225 Kub. Meter inhoud. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Concert Fischman. De belangstelling voor goede, tevens goedkoopo muziek is toenemende, al! schijnt ze niet zóó te groeien als jonge spinazie na een malseh regenbuitje. Het aantal bezoekers, dat Donderdag avond in liet gebouw voor Christ. Be langen bet concert van de dames Fischman en Emmering en den heer Max Rodriguez heeft bijgewoond, was belangrijk grooter dan bij bun eerst! concert, al waren er toch nog tal van ledige plaatsen. Ook nu een zeer gezel lig interieur van het podium gemaakt, doch een killig voorjaarsgevoei in de waarschijnlijk onverwarmde zaal en' natuurlijk de krakende, aaneengesmee- de stoelen. Een met zorg samengesteld programma, wat in de tweede helft het publiek beter heeft voldaan dan vóór de pauze, toen de plankenkoorts nog haar ongewenschten invloed deed gel den. Het eerste gedeelte heeft ons dan ook niet zóó voldaan als op het eerste concert, doch het tweede gedeelte dat wij verhinderd waren bij te w onen moet het publiek buitengewoon vol daan hebben en moet met name met Kol Nidrei van Max Bruch en Irrlich ter van Nölck de cellist en met Liebes- traume van Liszt en Polonaise van Chopin de pianiste een zeer enthousiast onthaal hebben gevonden. Panis Angelicus van Cesar Franck is en blijft voor een goede zangeres met goede begeleiding, zooals wij die ook de vorige maal piochten hooren een voor de executanten dankbaar nummer, om dat het door kunstminnend publick op zijn waarde geschat en doorvoeld kan worden. Stemde, de niet volle zaal eenigszins neerslachtig, we weten 't niet, doch we hebben niet den indruk mede genomen dat met zoo groote toewijding werd op getreden als de vorige maal. Moest dc heer Rodriguez zich met een dankbaar en warm applaus tevreden stellen aan de dames werd een rneer tastbare hulde gebracht in den vorm van vele en mooie bloemen en natuurlijk 'hartelijk en ver diend handgeklap. De aandacht onzer lezers zij ge vestigd op de in dit blad voorkomende, advertentie, waarin een openbare sa menkomst wordt aangekondigd van het bestuur van het Centrum Beverwijk der Theosifische Vereeniging, waarin de heer G. de Boer van Zaandam als spreker zal optreden over het onder werp: „Het leven na den dood". Wij doen dit met te meer drang waar; deze aankondiging' door een onwille-i keurig verzuim onzerzijds eerst heden in ons blad geschiedt, maar thans en1 in niet minder mate omdat we ons overtuigd 'houden dat met dezen spre ker de behandeling van dit onderwerp voor velen nieuwe en interressante ge zichtspunten zal opleveren. De samenkomst heeft plaats Maan dagavond a.s. in Hotel No. Een en is voor belangstellenden kosteloos toe gankelijk. VELSEROORD. Het bouwen van een winkelhuis aan den Zeeweg, voor rekening van den heer E. Loendersloot en onder archi tectuur van de heeren Meyran en ten Broeke te IJmuiden, is opgedragen aan den heer B. van Geldorp te IJmuiden voor f 12190, zijnde op een na laagste inschrijver. VELSEN. Bouwvergunningen: Door Burgemeester en wethouders van Velsen zijn de navolgende bouw vergunningen verleend.: aan P. Roosekrans, te IJmuiden, tot het verbouwen van een woonhuis tot woon-winkelhuis, aan de Prins Hen drikstraat, aldaar; aan K. Bakker, te Velseroord, tot het bouwen van 7 woningen aan den Zeeweg, aldaar; aan W. M. Dudok, te Hilversum, tot het bouwen van een aansluiting tus schen bet crematorium en columbari um, te Driehuis; aan N. Perquin, te Santpoort, tot het bouwen van 4 woningen aan de Roe merstraat te IJmuiden; aan E. Loendersloot, te Velseroord. tot het bouwen van een winkelhuis met bovenwoning aan den Zeeweg, aldaar; aan M. J. Rolvink, te Velseroord, tot het bouwen van een winkelbuis met werkplaats en garage en wijzigen van 2 gevels, aan de De Ruyterstraat, al daar, wijzigende de bouwvergunning voor den bouw van 83 woningen, al daar; aan Tiersen Weernekers, te Sant poort, tot het bouwen van een dubbele woning aan den Rijksstraatweg, al daar aan Gebrs. A. en P. Nijssen, te Sant poort, tot het bonwen van een 'boll -n- loods met pak- en kantoorruimte en koelafdeeling, aan den Rijksstraatweg, aldaar. GEMENGD NIEUWS. Electrolux Koelapparaat. a Gevonden voorwerpen en dieren. IJmuiden. Een electrische lantaarn, een zakmes, een notitieboekje, een witte muts. een portemonnaie met in houd, een mantelceintuur, een rijwiel- belastingplaatje, een sleutel, een roode kindermuts, twee buissleutels, een re- keniihiaal, een bruin kinderschoentje. Velseroord. Een zwarte kinderporte- mohnaie, twee sleutels, een boodschap pen tasch, een alpacca beursje met in houd, een kip (patrijs-leghorn), een onderstuk van een hout been, een zil veren ketting met hanger. Velsen. (Te bevragen bij den veld wachter Bosman). Een rijwielbelas- tingplaatje, een paar motorhandsclioe- nen, een wit boord, een zakdoek. Wijkeroog. Een ceintuur, een tasch, inhoudende een flesch, een herders hond met halsband, en bruine heeren portemonnaie. UIT HET POLITIERAPPORT. WIJKEROOG. Door de politie werd aangehouden de woonwagenbewoner G. B., die ge signaleerd stond in het Alg. Politieblad en nog wat met de justitie te vereffe nen had. De man betaalde de boete en is daarop weer vrijgelaten. De woonwagenbewoner J. H. werd bekeurd wegens bet maken van mu ziek op straat, zonder daartoe vergun ning te hebben. Door R. T. V. uit Wijk aan Zee werd aangifte gedaan, dat zijn rijwiel, hetwelk hij op het terrein van de Hoog ovens had neergezet, was gestolen.. Door de politie wordt een onderzoek in gesteld. Gistermiddag werden twee auto bestuurders bekeurd wegens te snel rijden. WITTE KRUIS. 'Stel niet uit lid te worden van het Witte Kruis tot dit noodig is. Ziekte komt onverwachts, het noodlidmaa'- schap kost u dan f 4. Voor f 1.50 Contributie per jaar dus 3 cent per week is men lid en heeft dan recht op kostelooze hulp van een dei- wijkzusters en tevens gebruik van ver- p 1 e e gm at eriaal Opgave van lidmaatschap gelieve men te richten aan den Administrateur den heer J. Woltman, Trompstraat 103 te Velseroord. Woensdagmiddag is te 's-Gra'venhadM naar de Tel. meldt, het nieuwe Ele trolux Koelapparaat gedemonstreerd. De directeur, de heer Nagel, heet:* de talrijk opgekomen genoodigden we kom. Daarna sprak Ir. W. J. Couvée ov< 1 de werkwijze van het nieuwe koe 1 apparaat, een mijlpaal in den ontwil jj kelipgsgang van de continu-werkenlij] absorptie-koelmachine. Hij wees daarbij op, dat de Zweedsche civr ingenieurs P. von Platen en C. ters voor de samenstelling van hu koelapparaat de gelukkige vondst beï-J ben gedaan om «gastransport zonde motorische kracht mogelijk te make door gebruikmaking van het versch1'' in soortelijk gewicht tusschen watefl stof als indifferent gas en het mengSi1 daarvan met ammoniak. Hun tweede geniale vondst was ds de vloeistofkringloop door een sooi" pomp wordt voltooid, die geen be wc geilde deelen heeft en wordt gedrevo door de warmtebron 'zelf. Het is n.v een gasbel-pomp, bestaande in een gèjl spiraleerde (buis, waardoor de gH concentreerde amrnoniak-oplossinj? stroomt en die door de vvarmtebrö;! wordt verbit, zoodat tusschen de daai( door ontwikkelde bellen ammoniakga vloeistof zuiltjes naar boven worde] geperst. j.2 Daar bij de absorptiemachine de hoi noodigde energie veel minder stericj toeneemt met de condensor-tempera! tuur dan bij de andere klasse van koe?-] machines de compressiemachine - heeft de eerste "vooral in de tropen eed groot arbeidsveld gevonden, want hd koelwater is daar gemiddeld warmen: Dit veld kan nu door de nieuwe vim ding nérg verder worden uitgebre met: de huishouding, laboratoria, real •taurant, winkels en kleine bedrijven! alle voor zoover zij belang' hebben bit; het bewaren van stoffen, die in dJ warmte aan bederf onderhevig zijn. De uitvinders hebben hun denkbeelJ den ook toegepast op een koelmachine] met hulpkoelmiddel, zoodat ook grocfj tere bedrijven, zooals ijsfabrieken, va KI de vinding hun nut kunnen hebben. Dr. I. H. J. Vos sprak daarna over „De hygiënische beteekenis van he' koelen". Hij wees er daarbij op, dat d£| koeltechniek zich op het terrein dej melkvoorziening een plaats heeft ver|| overd, waarvan ze niet meer te ver' "dringen zal zijn. Ook in de abattoirs eri zuivelfabrieken neemt ze reeds eeiM groote plaats in evenals in slagerijen; restaurant, ziekenhuizen en zelfs bi particulieren. Op de schepen heeft het koelen eeic geheele omwenteling in de wijze vair voeding teweeggebracht. Ten slotte kai>! de rijkdom aan voedsel, die dikwijl: zeer eenzijdig op sommige punten vair den aardbol is geconcentreerd door dc vries- en koelmetbode meer gel ijk ma: tig worden verdeeld. Een gevolg van de meerdere toepas sing van het koelen is het terugdringen van de chemische conserveeringsmid delen, wat uit een oogpunt van volks gezondheid zeer valt toe te juichen. Volgens spr.'s meening zal in de toe komst een nog veel belangrijker plaats aan de conserveering door koude wor-» den ingeruimd. De discongruentie tus-i< schen de uitbreiding der bevolking erl haar capaciteit om in eigen kring tel voorzien in haar behoefte aan levens-d middelen, gevoegd hij de moeilijkheJ den aan emigratie verbonden, zal aller-| wege de vraag naar voedingsmiddelen;! uit andere landen doen toenemen. In dit veihand voorspelt spr. aan de con-r serveeringsmethode met lage tempera-c turen een groote toekomst. s' De methode, om door koude levens middelen te conserveeren zal steeds intensiever moeten worden toegepast. Voor alle voedingsmiddelen die aan be-S derf onderhevig zijn, is ze gewenscht: van de bron af tot bet. oogenblik dat del consument ze ontvangt. Een tijdelijke] min of meer incidenteel e, koeling in het een of ander tusschenstadium toch: vergroot naderhand het gevaar voor bederf. Afwisselende inwerking van koude en warmte schept een gunstigen voedingsbodem voor de ontwikkeling van veel micro-organismen. Een eenvoudig, gemakkelijk te han- teeren apparaat, dat zich naar vorm en grootte kan aanpassen aan de meest wisselende behoeften, beteekënt eer- sprekende propaganda voor een rae-l thoide, die een grootere toekomst heeft naarmate de bevolking toeneemt en de1 techniek de mogelijkheid van aanvoer door schepen en vliegtuigen met den dag gunstiger stelt

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5