ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Uw Zenuwen No. 52 MIJiNMARDTs Woensdag 5 Mei 1926 lie Jaargang IJMUIDER COURANT OFFICIEEL. BURGERLIJKE STAND. Ie Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der leente Velsen maakt bekend, dat op Donderdag Wei a.s. (Hemelvaartsdag) bet Bureau van den jufgerlijken Stand op verzoek van een belang- iibbende zal worden geopend tusschen 9.30 en j| uur v.m., indien de verzoeker aantoont, dat ji te verrichten werkzaamheid, in verband met jibij de wet gestelde termijnen, niet kan worden gesteld. De voltrekking der voor dien dag vastgestelde jiirelijken zal plaats hebben op Woensdag li Mei. [d verband hiermede zullen op laatstgenoemden latum geen huwelijksaangiften kunnen worden ge- ban, doch zal hiertoe gelegenheid worden gege- ftn op Dinsdag 11 Mei des voormiddags tusschen Hen 12 uur. Velsen, 28 April 1926. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Velsen, SUWERINK. HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- jen, brengen ter openbare kennis dat ter gemeen- le-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van de N.V. Ijsfabriek voor de Vischhan- del-Vereeniging, te IJmuiden, om vergunning tot liet plaatsen van een liftinstallatie, aangedreven door een electromotor van 6 P.K, en 6 ventilato ren elk aangedreven door een electromotor van 1/2 P.K., in het perceel kadastraal bekend ge meente Velsen, afdeeling IJmuiden, Sectie I No. 1588, plaatselijk bekend Kanaalstraat, wijk C. sos. 6 en 8. Op Zaterdag, den 15 Mei 1926, des voormiddags Ie elf uren, zal ten gemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te lich- (en, Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- jen, brengen ter openbare kennis dat ter gemeen- iessecretarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van J. H. Elzinga en H. Visser, resp. te Leeuwarden en IJmuiden om vergunning tot het oprichten van een vischmeelfabriek, waarin ge bezigd zullen worden een stoomketel en een stoommachine van 15 P.K., voor welke inrichting vergunning voor een proeftijd werd verleend in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 1809, plaatselijk bekend Industriestraat, wijk C no, 23. Op Zaterdag, den 15 Mei 1926, des voormiddags te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegenheid be staan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en schriftelijk toe te Iich. ten, Velsen, den 1 Mei 1926. Burgemeester en wethouders, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De werken voor den bouw der nieuwe schutsluis mogen zich steeds in veler belangstelling verheugen. Gisteren werden ze bezichtigd door den commissaris der Koningin in onze provincie, Jhr. Mr. Dr. A. Roëll en 45 leden van de Provinciale Staten, die met groote belangstelling het machtige werk in oogensohouw namen. De schipper van den Maandag morgen binnengekomen stoombeuger „Burgemeester Ferf", M.A. 3, rappor teerde dat de vorige week op de Noord zee de 18-jarige opvarende C. Visser, wonende op Marken, overboord gesla gen en verdronken was. Bij het te Amsterdam gehouden examen voor gediplomeerd schoen- hersteller slaagden voor diploma A de heeren C. van Leeuwen, J. P. Klaassen, ff. Bakkernes en H. W. Box, allen al hier. De 1 Mei-feestviering had in onze gemeente op de gewone wijze plaats, zooals dat al jaren aaneen geschiedt, alleen namen aan de door de federatie Velsen van de S.D.A.P. en het bestuur der IJ.B.B. uitgeschreven samenkom sten wat meer personen deel dan ande re jaren. Voor de morgenfeestelijkheden, in Velserbeek, werd dit al in de hand ge werkt door het veel mooier weer, dan ten vorige jare. Daar, in het ontluiken de groen maakte die groote groep, dan sende en zingende jongeren met hunne hel-roode vanen, een buitengewoon frisschen indruk. Trouwens, ook de ouderen verlieten dit terrein in een op gewekte stemming. De middag, in het gebouw Thalia, was geheel aan de kinderen gewijd. In optocht, met muziek, waren zij er heen getrokken, waarbij wij voor het eerst de kortgeleden opgerichte arbeids-muziek- ▼eree inging „Voorwaarts" konden hoo- 6m, Het hoofdnummer was, evenals an dere jaren, de avondvergadering in Thalia en de optocht daarheen. Omstreeks 6 uur verzamelden zich drommen betoogers bij de Briniostraat in Velseroord. We zagen in deze ge meente, uit eigen kring, nog niet eer een betooging met zoovele deelnemers. Met de muziek, die vroolijk de tonen van de Internationale etc., deed hooren, voorop, marcheerde men in de richting van het feestgebouw, waar men om half acht voor de deur stond. Nadat de deuren opengedaan waren, stroomde in een minimum van tijd de zaal stampvol. Toen wij tegen het uur van aanvang binnenkwamen, was er bijna geen plaats meer te vinden. Door de goede zorgen van het be stuur liep alles echter uitstekend en kregen we een uitstekende plaats. Inmiddels hield de muziek er de goe de stemming wel in, in het hij zonder bleek zij te beschikken over een solo- pistonist, die alle populaire liederen alleen kon voorspelen. Toen allen behoorlijk gezeten wan opende de voorzitter der federatie, de heer W. F. Visser de vergadering met 'n enkel woord, waarin deze er zijn vol doening over uitsprak dat men steeds een grootere schare ziet naar het Mei feest. Als het zoo doorgaat zal het be stuur moeten overwegen om het vol gende jaar in 2 zalen samen te komen. De eer van het eerste optreden viel dit jaar te beurt aan de arbeiders-zang- vereeniging „De stem des Volks'', dir. de heer J. Post, die een -4-tal liederen zong, waarvan vooral het laatste, „De Stal" van Adama van Scheltema, ge toonzet door C. v. d. Linden, een bewijs gaf van groote muzikaliteit en ernstige oefening. De andere nummers prijken naar we meenen al langer op het repe- toire van dit koor. Vervolgens sprak de heer Fosthumus uit Haarlem, de Meirede uit. Hij wees er op dat de eerste leuzen, in 1889 aan gegeven voor het Meifeest, onbereik baar dwaas schenen, tot gebleken is dat zii, min of meer goed, verwerkelijkt werden. Dezelfde hoon, die men toen had voor den 8-uren eisch, treft nu de eischen van thans. Daarop besprak hij de eischen van medezeggenschap <jn ontwapening, om tenslotte, op verzoek van het partijbestuur nog even te spre ken over Indië. Daar wordt de arbei dersmassa, uit inlanders bestaande, klein en machteloos gehouden door de regeering, waarvoor alle Nedeiiand- sche kiezers mede verantwoordelijk zijn. Tegen de daar mogelijke willekeur protesteert de S. D. A. P. Vervolgens kwam de muziek op het tooneel, om een nummertje ten beste te geven. Hetgeen wij hoorden van den beer Martinet en zijn schare, doet ons het beste verwachten van dit korps. Geen wonder, dat velen in de zaal zich als donateur lieten inschrijven. Deze sectie zal zeker nog veel tot de propa ganda van de S. D. A. P. kunnen bijdra gen. Na de pauze trad allereerst op bet mandoline-gezelschap. Wij hebben reeds dikwijls hier ter plaatse dit ge zelschap en haren directeur, den heer J. W. Raadman geprezen, volstaan wij dus heden met de vermelding, dat enke le nummers steeds fijner genuanceerd blijken. Eindelijk, het laatste, kwam de A. J. C. aan de beurt. Deze, altijd frissche groep, had nu weer een nieuw nummer, het verbeeldingsspel Triomf. Wij hebben ons verwonderd en den leider bewonderd, die aan deze jonge lui, met bijna grenzeloos geduld, dit nummer wist te leeren en de deelne mers gevoel voor woordkunst en rytji" me wist bij te brengen. Hem en de zij nen zij hulde gebracht voor deze presta tie. Aan het slot kregen we eenige dansen te zien van de jonge proletariërs en toen de wijzers bedenkelijk dicht het middernachtelijk uur naderden, ging men welgemoed huiswaarts, nadat nog eerst besloten was om aan Mr. Troel stra, die ih het Haagsche Diaconesson- huis verpleegd wordt, een telegram van hulde te zenden. komen tot rust en worden gesterkt door ZENUWTABLETTEN Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten. Het laatste door dat kantoor uitgege ven boekje draagt het nummer 11412. Klacht tegen het Radio-station IJmuiden. Door de Gezondheids-Commissie te Velsen is het volgende schrijven gezon den aan Z. Exc. den Minister van Wa terstaat: Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, R. Rutten, arts te IJmuiden en S. Baarda, journa list te Velsen, resp. voorzitter en- secre taris der Gezondheidscommissie voor Velsen, dat in de Donderdag 29 April j.l. ge houden vergadering der Gezondheids commissie ter sprake zijn gebracht verschillende klachten over hinder, aan omwonenden veroorzaakt door het radio-station IJmuiden, hetwelk is on dergebracht in het Post- en Telegraaf kantoor aan de Kanaalstraat aldaar, dat uit die klachten is gebleken, dat de aanwezigheid van de hij de installa tie behoorende motoren, alsmede het gebruiken der seintoestellen, alle ge plaatst in appartementen, gelegen in de onmiddellijke nabijheid van meerdere woningen, voor de omwonenden een ware plaag is geworden, welke haar hoogtepunt bereikt, indien de toestellen des nachts in werking zijn, dat inmiddels door eenige omwonen den te bevoegder plaatse bezwaren zijn ingebracht tegen het verzoek van Uw departement om nog een tweetal moto ren te plaatsen, dat de Gezondheidscommissie voor Velsen van meening is, dat een derge lijke installatie, waarvan een verdere uitbreiding binnen afzienbaren tijd te verwachten is, op een dergelijke plaats is en blijft een oorzaak van vele onaan genaamheden, redenen waarom ondergeteekenden Uwe Exellentie beleefd verzoeken, de installatie te -doen verplaatsen naar een terrein, dat evenals van het station te Scheveningen op verren afstand van eenige bebouwing is gelegen. 't welk doende enz. de Gezondheids-Commissie v. Velsen, de secretaris, de voorzitter, get. S. BAARDA. get. R. RUTTEN. VELSEN. Rijkspostspaarbank. Aan het postkantoor IJmuiden en de daaronder ressorteerende hulppostkan toren werd gedurende de maand April 1926 ingelegd f 33.344.861/2; terugbetaald f 50.941.17. Maandagmiddag heeft de opening plaats gehad van de bewaarschool, ver bonden aan de school voor Chr. Volks onderwijs aan de Langeveldstraat te Wijkeroog. Er was groote belangstelling, in hoofdzaak van dames. Onder de lieercn merkten wij op -den heer Dunnebier van IJmuiden. De heer J. Smit, voorzitter der Ver- eeniging „Uw Koninkrijk kome", heet te -de aanwezigen hartelijk welkom en uitte zijn vreugde over de groote op komst van belangstellenden. Hij achtte dezen dag van groote be- teekenis. Reeds langen tijd werd op het bestuur drang uitgeoefend om tot het oprichten van een bewaarschool over te gaan. Voor eenige jaren hoeft Mevrouw van Gelder de zaak aange pakt en de Fröbelschool in de Een- drachtstraat gesticht, maar de steeds toenemende bevolking maakte meer plaats noodig en de Vereeniging span de zich er voor en vroeg steun aan het gemeentebestuur, doch tot nog toe ver geefs. Er is thans uitzicht op verbetering geopend, nu een Raadscommissie be noemd is om het aanvangsonderwijs te organiseeren. Op -den uitslag van het werk dezer Commissie heeft het bestuur echter niet meer willen wachten en het heeft gedaan, wat het met zijn beperkte mid delen kon doen. Bij dezen arbeid is het gebleken, dat de zaak niet zoo eenvou dig was, als ze aanvankelijk scheen, bijv. de benoeming van een onderwij zeres bracht vrij wat moeilijkheden, maar de Commissie hoopt door de aan stelling van Mej. Schut, van Utrecht, eene gelukkige keuze gedaan te hebben en wenscht haar en haren helpsters, den dames Blom en Van Willigen, veel succes. De heer Smit hoopt ook steun te ont vangen van de ouders, die liet Bestuur met opmerkingen veel dienst kunnen® bewijzen, maar bovenal hoopt hij op Gods hulp. Hij dankt allen, die hunne medewer king verleend hebben, in het hijzonder de heeren Deinum, hoofd der lagere school en Tusenius, wethouder der ge meente Velsen en ten slotte bracht hij zijn innigen dank aan God, waarna hij de school voor geopend verklaarde en het woord verleende aan Ds. Van Leeu wen. Deze las uit Mattheus 6 het „Onze Vader" voor en zeide, dat hij namens de Vereeniging „Uw koninkrijk kome" een woordje wilde spreken. Hij wees op de groote beteekenis van dit gebed en vooral op de woorden, die tevens den naam der Vereeniging vormden, en deelde mee waarom deze Vereeniging zoo geijverd had voor de stichting van •de nieuwe school, die den schakel moest vormen tusschen de bestaande school en het gezin, om het toekomstige geslacht op te voeden tot, goede bur gers van het „Koninkrijk Gods". Dit kwam, daaraan behoeft niemand te twijfelen, maar laten wij het allen als onze heerlijke taak beschouwen aan den opbouw daarvan naar onze beste krachten mee te werken. Hierna las de heer Smit een schrijven voor van het Chr. Hist, raadslid Groe- neveld", waarin deze mededeelde, ver hinderd te zijn, maar zijn beste wen- schen voor de nieuwe school uitsprak. Namens de ouders feliciteerde de hr. Markerink het Bestuur met den geluk kigen uitslag van zijn werkzaamheid en sprak zijn beste wenschen uit voor den Aroorspoedigen groei van de nieuwe stichting. Mevrouw Proper voegde ha re wenschen er bij en voelde zich ge drongen te getuigen van hare groote blijdschap, dat zij den Heere Jezus ge vonden had, waaruit zij hare kracht putte om hare moeilijke taak, met haar zwak lichaam haar zwaar huis houden te besturen, naar behooren te vervullen. De heer Smit deelde nu mee, dat de Commissie teleurgesteld was door den leverancier van schoolmeubelen, maar dat tijdelijk in het tekort voorzien werd en dat hij de stellige belofte had ont vangen dat met een paar dagen de za ken geheel in orde zouden zijn. Hierna werd een kopje thee gedron ken en een kijke in de nieuwe school genomen. Voor dezen nieuwen tak van onderwijs is één der lokalen van de be staande school ingericht. De toegang is aan de zijde der Corveislaan, zoodat de kleintjes geen hinder zullen onder vinden van de grooten, die een toegang hebben in de Langeveldstraat. Ook de speelplaats is geheel van die der andere kinderen afgescheiden en ligt zeer beschut aan de westzijde van het gebouw. Bij ongunstig weer wordt de gemeentelijke gymnastiekzaal ge bruikt. De school begint met 48 kinderen ver deeld over twee leerjaren van 3x/2 tot 4V2 en van 4x/2 tot 5l/8 jarigen leeftijd. De leermiddelen zijn alle aanwezig cn ontlokten den ouders kreten van be wondering en verbazing, daar alles zoo heel anders is dan in hun kindertijd. Zullen over 30 jaar, als deze kinderen op hun beurt weer ouders geworden zijn, niet weer de handen van verba zing in elkaar geslagen worden over het nieuwe van dan? Arbeidsbemiddeling Velsen» Als werkloos ingeschreven 1 Mei 1926: 1 schilder, 1 metselaar, 1 scheeps timmerman, 2 mandenmakers, 4 ma chinisten, 9 stokers, 1 loodgieter, 2 voorslaanders, 6 bankwerkers, chauf feur, 4 plaatwerkers, 2 vuurwerkers, 1 metaaldraaier, 1 ketelmaker, 2 sigaren makers, 4 visschers, 2 kantoorbedien den, 85 -diversen. SANTPOORT. Zomerschoolfeest. Vrijdag j.l. had een vergadering plaats van de feestcommissie. Onge veer 30 dames en hperen verklaarden zich bereid hunne medewerking te vol leen en. Besloten werd het feest op 9 Ju ni a.s. te houden en dit wederom met een optocht te openen, terwijl des na middags kinderspelen zullen plaats vinden. Ook zal voor een extra attrac tie worden gezorgd. Zoo mogelijk, zal tevens onder lei-ding van den heer Odink, door de leerlingen van de hoog ste klassen eenige gymnastieknummers worden uitgevoerd, hetwelk twee jaar geleden zulk een groot succes verwierf. Een der eerste werkzaamheden is het inzamelen van gelden. Door den Burge meester van Velsen werd reeds toe stemming verleend tot het houden van een collecte, terwijl een voldoend aan- i tal dames en heeren genegen waren zich met de inzameling te belasten. De bewoners van Santpoort en Jan Gijzen- vaart zullen dus een dezer dagen in de gelegenheid worden gesteld op de aan te bieden gewaarmerkte lijsten hunne bijdragen aan te teekenen. Dc commis sie verwacht dat de baten weder ruim zullen toevloeien, opdat evenals voor heen een flink kinderfeest kan worden georganiseerd. Het Bestuur van de vereeniging Zonnestraal, Nederlandsche vereeni ging tot het oprichten van arbeidskolo- nies voor tuberculoselijders in Neder land, heeft tot geneesheer-directeur van de op het landgoed „Zonnestraal" te Hilversum te vestigen arbeidskolonie benoemd den heer dr. J. L. van Lier, geneesheer aan het provinciaal zieken huis nabij Santpoort. WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereeniging het Witte Kruis, in de Chr. Nat, School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velseroord Tarief naar draagkracht f 5f 15. POLITIERAPPORT. Bouwvergunningen. Door burgemeester en wethouders van Velsen zijn de navolgende bouw vergunningen verleend: IJMUIDEN. Zondag hebben opvarenden van Duitsche stoomtrawlers den boel hiei weer aardig op stelten gezet. De nood! ge café's waren bezoch en toen is hei op straat weer tot vechten gekomen Het was weer „een frische, frölichf krieg", want er werd flink op los ge slagen. De hulp der politie werd inge- I roepen en deze heeft met veel moeite'!',1 een der ergste belhamels na zeer ern stig verzet in arrest gesteld. Ook nu weer bleek welk een ernstig te kort aan politie wij hier hebben. Eer postbode, die aangifte deed van dt j' vechtpartij, was zoo welwillend der bureaudienst waar te nemen, terwijl de agent en de rechercheur, die op he bureau waren, er op uit trokken naai de vechtpartij. WIJKEROOG. Aangehouden werd de woonwa ;enbewoner J. J. H., die nog wat me 4 tt 1 de justitie te vereffenen had. De mar, aan A. Wouts. te IJmuiden, tot liet; J l(Je boete en werd toen wee; verbouwen van een koffiehuis met bo venwoning, aan de Bik- en Amold- kade, hoek Visseringstraat, aldaar; aan J. B. Ros, te Velseroord, tot het bouwen van een garage, aan de Lumey- straat, aldaar; aan de N.V. Vereenigde Ijsfabrieken, te IJmuiden, tot het bouwen van een pompput met toegangshuisje op haar terrein, Trawierkade C 22. 1 vrijgelaten. De heer M., wonende aan den Wij kerstraatweg, deed aangifte van de ver: missing van zijn rijwiel, dat hij voo: zijn woning had neergezet. G. H. S. werd bekeurd wegend] overtreding van het regiem ent op d< schouw over de wateren (het nie d schoon houden van heken).

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1