ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Woensdag 30 Juni 1926 Y. S. v. 68 IJMUIDER COURANT Eeü ontboezeming! Abd-el-Krira zal waarschijnlijk als „Ban- oeliog" naar Madagascar worden verban, oen. (Zie Telegraaf van 15 Juni). Volgens de Spanjaarden moet Abd-el-Krim als „Opstandeling" worden behandeld. (Zie Telegraaf van 26 Juni), sommige gebeurtenissen die op «ereldtooneel plaats hebben, zijn eenigen die met onopgemerkt, die „zoo maar" aan ons voorbijgaan, ie om het dieptragische dat er aan bonden is, ons natuurlijk eenvoudig htsgevoel schokken en geweld aan n. [oo las ik in een eenvoudig couran- 8 bericht, dat Abd-el-Krim, na zijn rgave aan de Franscben, zou wor i vernannen. Abdoel Krim, die ais andere Abdoel Cader. als een ande- )(Leeuw der Woestijnen" met zijn k vocht voor de vrijheid van zijn U en volk voor het land zijner keren d^t hem zoo lief en dierbaar deze Held zal als Banneling' wor- Hf gedeporteerd en volgens de Span ten als „opstandèling" behandeld i-den, omdat hij den moed had voor vrijheid en de rechten van zijn land volk op te komen en te durven strij- i tegen twee machtige volken die hij indringers durfde beschouwers. Is van zelve gaan mijne gedachten >r de donkere tijden waarvan onze jchiedenis spreekt. Gaan mijne gc- Bhten naar een Herman de Ruiter en Lveel andere heldenfiguren uit onze die streden tegen vreemde %-heersching en dwingland ij, omdat [de vrijheid lief hadden en vrij wil- leven id het land hunner geboorte. Jj\)weten wel. dat ons woord niet In minsten invloed kan hebben op den pp der gebeurtenissen een mensch |ine is zoo klein vooral als hem breekt de autoriteit,, om zijn oordeel n andere „Savonarola", de we- in het gezicht te slingeren en de tchtigen toe te roepen: „Heb eerbied ior de overwonnene, die inongeiijken rijd verloor, een1 kampstrijd op leven dood voor de vrijheid van zijn land volk. Zelfs het ongeschreven recht mag >n niet straffeloos schenden, opdat it den diepvoelenden mensch worde schokt in zijn eerlijk, heilig vertrou- Sn in recht. Aar is een Recht, een Heilig menschenrecht, Boor God van liefde aan den mensch gegeven Hér zwakken steun. Opdat in 't moeizaam leven, 'Sen aardsche macht, den mensch of volk'ren [knecht! jïel ééne; ongestraft, niet ééne onbelet jreken durft - dit Heilig recht Gods [Hooggeboden wet. GEORGE HAAK van IJmuiden's Bloei, den heer Joh. de Waard. Kanaalstraat C 46/48. Wij hopen, dat talrijke „Focus" vrien den er voor zullen zorgen, dat deze wedstrijd een groot succes wordt. Gezien de belangstelling die er voor deze wedstrijden bestaat heeft bet Co mité besloten de groepen te splitsen in inzendingen van 1. beroeps-fotografen, 2. amateur-fotografen. IJMUIDEN. Met ingang van 1 Juli zal de bedie ning van het draadlooze kuststation j Schev eningen-Haven, wat het seinen betreft, geschieden van het telegraaf kantoor te IJmuiden uit (de zend-in stallatie blijft derhalve te Schevenin gen-Haven, de sleutel komt te IJmui den). De ontvangst van radiotelegram men, afkomstig van schepen op zee. vindt eveneens plaats te IJmuiden. gesteund door deskundige gedelegeer de commissarissen er grond bestaat de toekomst met vertrouwen tegemoet te zien. Tijdelijke ongevallen, als thans zijn voorgekomen doen zich elders bij der gelijke grootere bedrijven bij herhaling voor. Deze ongevallen zijn te betreuren, brengen schade, doen zij stalen do ener gie, zij vormen eon leerschool, maar zullen door niemand, die tot beoordee ling van de situatie bevoegd is, gere kend worden onder „catastrophen". PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN'S BLOEI. Fotowedstrijden. - fin Focus, veertiendaagsche Fotoblad Ten wij naar aanleiding van boven- aande wedstrijden het volgende over In Fotowedstrijd. Gemeente Veisen. Jöor de Vereeniging voor Vreemde- ;en verkeer te IJmuiden, welke s, zooals wellicht niet iedereen Meel uitmaakt van de uitgestrek- Je gemeente Velsen, wordt een groote Wedstrijd uitgeschreven, die ton Jlheeft, materiaal te verzamelen, datj men moet ter bevordering van het' emdelingenverkeer in deze gemeen 'Hij, die misschien door een opper- kkige kennismaking met IJmuiden 5n indruk- mocht hebben gekregen,' ft daar niets te doen is, vergist zicbj ch deerlijk. In de gemeente Velsen is iitengewoon veel moois. Er zijn schit- rende bosschen, prachtige duinen, et machtige Noordzeekanaal, de slui- to. het strand en de zee. Bovendien, °°r ieder uit Amsterdam en omstre-| 6n is dit terrein gemakkelijk bereik- 'aar en wij hebben dan ook gaarne i medewerking toegezegd om te, Pachten dezen wedstrijd te doen slagen 6 beoordeelingsjury voor de foto's ^taat hit de heeren: Leo Tismeer, C. ooy en den Redacteur van „Focus". Voor deze prijsvraag zijn zeer be- grijke prijzen beschikbaar gesteld, i e voorwaarden kan men aanvragen net bureau Vreemdelingen Verkeer De bedrijfsstoring aan de Hoogovens. Over de bedrijfsstoring aan de Hoog ovens schreef de.regeringscommissa ris, Ir. C. L. M. Lanbrechtsen van Rit- them, in eenige bladen bet volgende: Zij, die op de<hoogte zijn van den da- gelijkschen gang van zaken aan het Hoogovenbedrijf te Velsen hebben ze kerlijk met ontstemming gelezen het alarmeerende bericht hetwelk uw avondblad van heden 25 Juni vermeldt als een „nieuwe catastrophe". Deskundigen begrijpen, dat bij een groot bedrijf, als te IJmuiden in wer king is, noch het breken van een loop kraan, noch beschadiging van de bin nenvoering van vuurvasten steen van een hoogoven als catastrophen mogen beschouwd worden, ai geven dergelijke bedrijfsstoomissen aan de directie van het werk ernstige zorgen ter voorzie ning in de maatregelen 'het bedrijf in goeden gang te houden. De nieuwe hoogoven, die zeer goede resultaten gaf, was nog slechts korten tijd in dienst, toen het ongeval met de loopkraan in het begin van het jaar dwong den nieuwen hoogoven tijdelijk te stoppen. Men is toen verplicht ge weest dezien oven te -dempen en gedu rende geruimen tijd op temperatuur buiten bedrijf te laten staan. Wellicht heef deze omstandigheid ongunstig ge werkt op de vuurvaste binnenbekleè- ding. •Hoe dit ook zij, de voorstelling alsof men thans plotseling verrast is gewor den door het jongste ongeval is onjuist. De hoogst bekwame leider speciaal van dit onderdeel van het bedrijf, dr. Wehr- heim. die binnen en «buiten onze gren zen als een buitengewoon deskundig hoogoven-leider bekend staat had reeds weken bemerkt, -dat -de oven niet ge heel normaal werkte. Het plaatselijk inzakken der be-metseling een tweetal dagert geleden dwong tot het aftappen van den oven om na bekoeling tot on derzoek en herstelling der binnen-be- metseling te kunnen overgaan. Inderdaad zal daartoe deze hoogoven enkele maanden buiten bedrijf komen en zal zulks tot moeilijkheden leiden in het bedrijf, waar belangrijke contracten voor levering van dl productie en fot aanvoer van grondstoffen loopende Door de Rijkspolitie wordt in den laatsten tijd weder scherp toegezien op het onbevoegd loopen in de duinen. Zondag j.l. werden in de duinen van Jhr. Boreel van Hogelanden weder ver schillende personen te dier zake be keurd. Het is jammer dat vele menschen niet beter hun eigen belang schijnen te begrijpen en de geheele. han-d nemen als men hen -de vinger-geeft. Tot he den kan een ieder zich nog vrij J>ewe gen in een mooi gedeelte duin, langs de zeereep, doch gaat men nu voort, de gestelde grenzen te overschrijden dan zou het gevolg wel een-s kunnen zijn dat men zich in het vervolg ook dat ge not zou moeten ontzeggen- en zouden met de kwaden, ook weder de goeder, moeten lij-den, wat zeer te bejammeren zou zijn. behandelt men de roode en smettende plekken met lid™ W*™* k-» üenkt om uw udmaatschapsbewijs mede te nemen. Door den Majoor der Rijksveld wacht werd proces-verbaal opgemaakt tegen den reeder C. O. te Katwijk aan Zee. die niet had gezorgd dat een hom toebehoorend zeevisschersvaartuig overeenkomstig de bepalingen dei Noordzee-conventie was voorzien van lette-rteeken en nummer. De heer O., kapper te IJmuiden. die zonder vergunning van -den burge meester in zijn kapperssalon gelegen heid gaf tot het luisteren naar radiomu- ziek, werd door de Rijksveldwacht be keurd. zijn. Deze moeilijkheden zijn te meer te betreuren daar het bedrijf juist in de zen tijd op zeer bevredigende resulta ten kon wijzen, het product een zeer goeden naam verworven heeft en on danks -de ontreddering der geheelé me taalindustrie in Europa, goede plaat sing vindt op de wereldmarkt. De zware taak-van de directie en haai staf wordt helaas verzwaard door al armeerende berichten als thans in uw blad van uit IJmuiden opgenomen wer den. Concurrentie en afgunst liggen overal op -de loer dit nieuwe bedrijf, dat zich met zijn product een plaats op de markt moet en zal veroveren, te bena- deelen. Er wordt in IJmuiden iets grootsch opgebouwd, de bloei van bet Koninklijk Hoogovenbedrijf is een nationaal be lang, ook een speciaal Amsterdamsch belang, een belang der 700 daaraan ver bonden arbeiders, niet alleen een be lang van particuliere aandeelhouders. Onder buitengewoon moeilijke om standigheden in bedrijf gesteld, heeft dit bedrijf moeilijke kinderjaren, doch reeds nu is gebleken dat onder do be kwame leiding van directie met staf,, VELSEN. Brandstoffen. Door B. en W. is aanbesteed de leve ring van brandstoffen voor de gemeen te-gebouwen. Ingeschreven was als volgt: A. P. Kochx, Veiseroord. Duitsche gietcokes f 19.60 per ton; IIoll. Anthra- ciet f 28.80 per ton, lange turf f 16.75 per 1000 stuks. M. -de Weers, Veiser oord, IIoll. gietcokes f 19.50; II-oll. an thraciet f 28.lange turf f 12.50 en f 12.15. W. A. Verwoerd, IJmuiden, Holl. gietcokes f 19.50 (id. van de Hoogovens f 21.Holl. anthraciet 26.50; Belgi sche anthraciet f 26, lange turf f 14.25; N.V. Vereen. Steen-kol"/handel, IJmui den. Duitsche gietcokes f 18.50; Belg. anthraciet f 26.lange turf f 14, Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrie ken, IJmuiden, gietcokes van de Hoog ovens f 15 per ton in schip f 18.in bergplaats. De gunning is aangehouden. Vrijdag geraakte de arbeider v. B. wonende te Beverwijk en werkzaam aan de Papierfabriek, bij het lossen van hout met een zijner beerien tuss.chen twee ijzeren wagens bekneld, waardoor dit lichaamsdeel ernstig gekneusd werd. Na aan de fabriek voorloopig te zijn verbonden, is v. B. per auto naar zijn woning gebracht. B. B.. chauffeur alhier, was van een vonnis van den kantonrechter te Haarlem wegens overtreding der Mo tor- en Rijwielwet in appèl gegaan. De rechtbank heeft hem nu vrijgesproken. Op Vrijdag 23 Juli zal te Haarlem worden aanbesteed het versterken van i het remmingwerk aan de Zhidwestzij- de van de visschershaven alhier, be-j hoorende tot de werken tQt verbetering en uitbreiding van deze haven. H. R. C. I—V. S. V. I 1—4. Zondagmorgen aanvaardde V. S. V. I de verre "aar den Helder, om daar de Heldersche club rl. R. C. te bekampen en te trachten de punt jes naar Velseroord mede te brengen, wat hun ook gelukt is, namelijk met 4—1 moesten de Hel- derschen de meerderheid van V. S V. erkennen. Dit is tot nog toe de grootste nederlaag welke H. R. C. tijdens de door hen georganiseerde ne derlaagwedstrijden is toegebracht. Alleen de Ken- nemers uit Beverwijk wisten hun een 1—0 neder laag toe te brengen. Nu moet alleen Hollandia uit Hoorn nog bij H R. C. op bezoek. V.S.V, maakt alzoo een zeer mooie kans op den zilveren beker en elf draag- medailles. Opgemerkt moet worden dat V. S. V. zeer gezien is in den Helder. Van de spelers dient gezegd te worden, dat allen hard hebben ge werkt om de overwinning te behalen, hoewel al len nog zeer veel op de trainingavonden kunnen leereti. Dat training noodig is voor de voetbal lers blijkt wel dat de meeste dei de klasse clubs overgaan tot het aanstellen van een trainer. Niet genoeg kan er dan ook op gewezen v/oiden dat de leden van V. S. V. de trainingavonden bezoe ken. Weest allen dan ook overtuigt, willen jullie het komende seizoen een goed figuur slaan, dat niemand deze avonden over mag slaan, dus traind. traind en nog eens traind, daar moet het tenslot te van komen. Wat ook opvallend was, is het feit dat de reserve-spelers in, sporttenue op het ter rein aanwezig waren. Over het verloop van den wedstrijd hei vol gende: Even over half drie fluit de Heldersche scheids rechter Geurts de elftallen in 't veld. H. R. C. wint den toss, zoodat V. S. V. tegen zon en wind in aftrapt. Zwanenburg brengt den bal aan het rollen, doch deze aanval wordt spoedig afgesla gen. Na eenig verkennen beiderzijds onderneemt V. S. V. een finken aanval, welke met een mooi schot wordt besloten, doch de keeper van H. R. C. is op zijn post en weet het harde schot on schadelijk te maken. Een handsgeval van v. d. Pieterman op de rand van het strafschopgebied wordt gestraft met een vrije schop, doch levert niets op. Een aanval van H. R. C. strand op bui tenspel. Het spel golft in het begin gelijk op, doch de aanvallen van H. R, C. zijn gevaarlijker, wat zij na eenigen tijd dan ook beloond zien. Een prachtige voorzet van links wordt schitterend, en onhoudbaar voor v. d. Wint in een doelpunt om gezet, 1-0 voor H. R. G. Dit schudt V. S. V. wak ker en na prachtig samenspel ziet de keeper van H. R. C. zijn heiligdom met veel geluk voor een doorboring bewaard. V. S. V. is nu in de meerder heid gekomen, waarvan eenige corners het gevolg zijn. Vermelding verdient nog een schot van den linksbinnen, hetwelk evenwel aan den verkeerden kant van de paal naast gaat. Nog eenige corners worden genomen en uit een hiervan, welke Bakker mooi voorzet, weet Wout met een mooie kopbal den gelijkmaker in het net te deponeeren, Kort hierna is het rusten. Na de thee laten de V. S. V.-ers zien, dat het meenings wordt, want nog geen halve minuut daar na of de linksbuiten schiet in eens op doel en wel een beetje door de schuld van een 'der H. R, C.- backs, welke den keeper het uitzicht belemmerde, verdwijnt de bal voor de tweede maal in het net, 12. V. S. V. is voortdurend sterker, hoewel door het ver opdringen der halflinie, soms zeer gevaar lijke momenten voor het V. S. V._doeI "nislaan. Doch v. d. Wint weet in laatste instantie zijn doel voor doorboring te bewaren, zelfs doet hij dit eens op zeer schitterende wijze, door al val lende een vliegend schot op bijna onmogelijke wijze weg te stompen. Het schijnt dat de achterhoede van 11. R. C. wat zenuwachtig begint te worden, waardoor zij ook wel voor een groot deel schuld aan den ne derlaag heeft gelpad. De keeper deelde niet in deze malaise en nog tweemaal komt een goal, een maal door een voorzet, welke door Bram wordt benut en eenmaal wordt door hem vanaf de zij lijn ineens ingeschoten. Wanneer de rechtsbinnen wat beter op schot was geweest, dan had de uit slag .zeker nog wel hooger opgevoerd kunnen worden. Alzoo heeft V.S.V. dezen wedstrijd,^welke onder leiding stond van scheidsrechter Geurts, die zeer correct leidde en in zeer vriendschappe lijke verhouding gespeeld werd, zeer v?rdiend ge wonnen. Gymnastiek-gedeelte: 1 brug-oef., 1 rek-oef., 1 ringen-oef.. 1 vrije oef. en klimmen. Athletiek-gedeelte: 100 M. hardloopen, polstokversprir.gen, hoog springen, discuswerpen, speerwerpen. Hiervoor zijn door het bestuur keurig afge werkte diploma's beschikbaar gesteld cn zullen.te vens zoowel voor de dames als heeren een wis. selprijs worden beschikbaar gesteld. Op een 3de diploma zullen recht hebben, zij, die ten minste 60 van de 100 punten behaald hebben, op een 2e diploma zij, die ten minste 70 van de 100 punten behaald hebben, degene die ten minste 80 van de 100 punten heeft zal in aanmerking ko men voor een eerste diploma. De dame en heer die het hoogste aantal punten behaald hebben, krijgen voor dit jaar den wissel- prijs, welke Kun eigendom wordt als zij dezen 3 maal achter één of 5 maal in 't geheel gewonnen hebben. Verder is op bedoelde vergadering besloten aan den Noord-Holl. Athletiek Bond te verzoeken einde September of begin October een datum vast té stellen voor de te houdei. Olympiade Wis selbeker Wegwedstrijden, waaraan tevens een 2 K.M. wegwedstrijd, en Zweedsche estafette ver bonden zullen worden, waarvoor door de Prop. Comm. een zilveren lauwerkrans beschikbaar ge steld zal worden. Al zoo doende is er voor de Olympianen weer heel wat te doen in de eerstvolgende maanden en een opmerking om vooral stevig aan te pakken is na het bovenstaande natuurlijk overbodig. De a.s. Zomervacantie is voor ons, die in het bezit zijn van een goed sportterrein, natuurlijk geen bezwaar, daar de directeur de avonden wel dusdanig verdeelen zal, dat er voor de komende wedstrijden voldoende geoefend zal kunnen wor den. Verder kunnen we nog mededeelen dat met de jongens en meisjes in de groote vacantie een wan del- en fietstocht gehouden zal worden, onder lei ding van den directeur. Dus jonge Olympianen laat daar geen gras over groeien, want jullie weet dat de tochten onder leiding van den heer Smit, behoudens zwaar onweder cn slagregen, zooals de laatste maal, reusachtig gezellig zijn. Voor de eerstvolgende tochten is geen noodweer besteld, dus kunnen jullui allen van zoo'n heerlijken vrij en dag weer heerlijk genieten. Een ieder, die nader ingelicht wenscht te wor den over d^ wedstrijden enz., weet den weg. P. KORFBAL. Advendo I—G. S. 6. I 12—1. SPORT. Officieele Mededeelingen. Door het uittrekken der rentelooze aandeelen der V. S. V. worden den houders dezer aandee len verzocht deze te doen inwisselen bij den pen ningmeester A. Schoorl, Willemsbeekweg, Velser oord. Elke avond na 6 uur is hiervoor gelegen heid. Ieder lid bezoeke de trainingavonden op Dins- Officieele Mededeeling. Gymnastiek- en Athletiek-Vereeniging „Olympia". Op de laatst gehouden bestuursvergadering van bovengenoemde vereeniging is het program ma voor het seizoen vastgesteld, cn daaruit ont leenen we het volgende. Daar door de jongens en meisjes onderlinge wedstrijden gehouden zijn, en deze tot aller ge noegen verliepen, is besloten voor de dames en heeren soortgelijke wedstrijden uit te 'schrijven in de vorm van een tienkamp. Deze tienkamp zal voor de dames de navolgen de nummers bevatten. Gymnastiek-gedeelte: 1 brug-oef., 1 rek-oef., 1 ringen-oef. 1 vrije oef., 1 oefening van de plaats. Athletiek-gedeelte: 80 M. hardloopen, verspringen, hoogspringen, speerwerpen,* balwerpen. De heeren zullen in de volgende nummers hun prestatie dienen te toonen. ïk meen mij nog vaag een spreuk ie herinneren, ongeveer als „Door het geloof in God, zult gij ze gevieren'. Precies hetzelfde kan van G. S. D. met andere woorden gezegd worden: „Door nederlaag zult gij zegevieren Opmerkelijk was het, hoe de Advendo-dames sprongen en zoodoende den bal wisten te bemachtigen. Bij goed opletten was er van de middenvakspelers van Advendo zeker heel veel te leeren. Ondanks den grooten uitslag was het toch een zeer vriendschappelijke wedstrijd, die, laten wij hopen, nog door vele gevolgd wordt! vo°r competitie-rad weer begint te draaien. Als de scheidsrechter beginnen fluit, heeft Ad vendo I, die in de Overgangsklasse van Jen Ne- derl. Korfbalbond speelt, 2 invallers cn G. S. D. 5. De opstelling van G. S. D. is als volgt: Aanval: dames S. Bais en N. Bais, heeren J. Bosman en F. Licht. i d d e n dames M. Loendersloot in L. de Wit, heeren K. Kuné en E. Kuyk. Verdediging: dames A. Bais en L. v. Lente, neeren T. Engels en L. Frank. Al gauw wordt de Advendo-aanval aan het werk gezet en ziet spoedig zijn kans met succes be kroond 1—0. Even later wordt het 2—0, zoodat gewisseld wordt. Langzamerhand weet Advendo de score te verhoogen tot 70, waarmee de rust intreedt. Na rust voert Advendo de score nog op tot 10_0. De volgende aanval van G. S. D. weet zich voor een moment- los te werken en Engels benut de eenige kans uit den wedstrijd 101. Hierna nog eenige aanvallen van Advendo en de strijd is ge streden. Waar altijd beweerd wordt dat Advando ruw speelt enz., is mij dit gister toch niet opgevallen. Over het algemeen is er goed gespeeld, d.w.z. voor ons doen. Bij vergelijking is waarschijnlijk wel ge bleken dat er nog heel wat aan mankeert. Een onderdeel van het spel dat bij Advendo, wat je noemt af was, was het gooien en vangen van den bal. Dit zeer belangrijke onderdeel, waar het plaat sen van den bal ten nauwste mee samenhangt, wordt al te vaak verwaarloosd. Toch is dit een der grootste factoren van het persoonlijk spel. Een speler, die goed vangen en werpen, paart aan goed doelen, is een groote kracht in een combinatie. Allereerst dient men ver te leeren gooien en vangen. Daarna juist te plaatsen. Goede spelers vangen den bal met één hand, indien noodig, en werpen hem gelijktijdig zonder dat de andere hand hem aangeraakt heeft. Zeer geroutineerde spelers combineeren vangen en wegwerpen in het z.g. doorslaan. Indien Engels in het middenvak opge let heeft, dan heeft hij dit éénmaal kunnen con- stateeren bij den heer waartegen hij gespeeld heeft. Voorts' moet bij 't plaatsen van den bal er steeds op gelet worden, of de speler in actie is of stil staat. In 't laatste geval, vooral bij "n goed vanger, werpe men recht op den man al en hoog. Is de speler in volle vaart,dan dient de bal altijd een of twee meters (al naar den afstand waarop de loo- per zich bevindt van den werpende, vóór den spe ler uitgeworpen te worden. Krachtige ballen op borsthoogte geworpen, zijn goed. Snel werpen is een groot voordeel, houdt men den bal te lang, zoo ontstaat er even een strem ming in 't spel, terwijl de tegenpartij gelegenheid krijgt tot verdedigen en beter opstellen.^ Zaterdag a.s. speelt het eerste tegen Lllysses I, die gepromoveerd is naar de le klasse H. K. B. Denkt er om, dat je toont G.S.D. waardig te zijn en met de overwinning huiswaarts te tceeran. Lr zullen wel weer spelers moeten invallen, zoodat het wenschelijk is, den Zaterdagavond vrij te hou den.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1