Hoofdpijn PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. Bioscoop Thalia Het IJzeren Paard. De film heeft het verkorven bij de be wonderaars van cultuur en intellect. Een enkele, zoogenaamde leerfilm moge dan genade vinden in de oogen van de critici, de groote meerderheid der films, die het publiek in spannng brengen of doen lachen heeft het ge daan, ze is beneden peil. Zoo was het voor 10 jaren en zoo pra ten velen nu nog en hebben in al dien tijd niet den moed gehad de ontwikke ling der film te blijven waarnemen. Wat er slecht was? Wel de romantiek Men rilt er van als men denkt aan de sensueele vertooningen, 'die men voor heen alleen in schouwburg en in ballet kon genieten. Het witte doek is zoo profaan. Maar nog veel erger dan de sensueel verbeeldende, is het gesteld met de detective-romanfilms, eigenlijk de Wild-West film. De reuzen-cowboy Buffalo-Bill, wie zag zijn beeltenis nooit staan op den omslag van een dubbeltjesboekje, scalpeert Hondsvot, het bloeddorstige opperhoofd der Na- vajoehs, nadat hij eerst al diens onder danen heeft opgehangen aan zijn nooit falende lasso. Brrü! En in de gedachte dat alle films uit het Westen zóó spannend zijn, veroor deeld men alle dergelijke onderwer pen. Voor hen, die zoo vooringenomen zijn is ook de groote film die, Thalia de volgende week Vrijdag brengt, niets. Want het is een film van Wild-West. Daar was het, ruim 60 jaar geleden een woeste hoel. Daar woonden Indianen, struikroovers en wat daarbij behoord. Daar was het zeer onveilig. Doch ook deze hoek der wereld is ge bracht onder de macht der blank-be schaafde samenleving, toen de lange rails het pad vormden voor het „IJze ren Paard". In deze tocht van de cul tuur, voortgesleept door het ijzeren paard, speelden alle helden van deze film een rol, ook de hier voorkomende Abraham Lilcoln, vermoedelijk de be langrijkste staatsman die de U.S.A. tot heden voortbracht. Deze film geeft cultuurworsteling te aanschouwen. Verbetering. In het verslag der vergadering van de vereeniging „Ijmuidens Bloei" slaat, datde kwestie der borden bij den ingang der vischhallen ter sprake werd gebracht door den heer f ückmann Dit is niet juist, het was de heer P. de Haan, die deze borden het eerst ter sprake bracht, waarop de heer Bückmann ook zijn oordeel er over ten beste gaf. Hei 6 jarig jongetje, dat Maandag avond bij de insingerschool verdwaald was en ioen door menschen in een keet is opgenomen, is des avonds 9 uur door de ouders, wonende in de Planciussiraal te Velseroord, afgehaald. De verkeersregeling. Het laatste bericht van de politie is nu, dat wielrijders den Ijmuiderstraatweg en de Trompstraat wel in beide richtingen mogen berijden. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer B. P. Baas, (oud leerling van den heer H. van Dijk, alhier), is geslaagd Ie Am sterdam voor Engelsche Handelscorrespon dentie Mercurius. VELSEROORD. Aan Pereboom's Vakschool te Amster dam is als coupeuse gediplomeerd Mej O Ruis, alhier. In de lunchroom f ynthoven vergaderde het Cenlraal Drankweer Comltié. Daar werd mededeeling gedaan dat door hel bestuur geprotesteerd is legen het voorstel van B. en W. om de eischen voor „Verlof" te verlagen. Thans waren -ontvangen de noodige gegevens voor een in te stellen enq .iête naar het alcohol-gebruik bij school kinderen. Vanwege het Comité zijn thans, In 3 talen, circulaires gedrukt, om visschers te waarschuwen tegen het alcoholgebruik. De wijze van verspreiding werd alsnu be sproken. Aan de orde van bespreking was nu de begrooiing voor 1927. Besloten werd bij den raad aan te dringen op verhooging van de jaarlijksche subsidie, daar anders de begrooiing niet sluitend kan worden gemaakt. Besproken werd hei verslag van den afgevaardigde naar het congres „Alcohol en Snelverkeer". Men zal trachten ook de chauffeurs in oize gemeente van het daar besprokene ia kennis te stellen. VELSEN. Het zendl-.sgsfeest op Beeckenjteyn. Ter voorbereiding van hei zendingsf.est, op lieden Woensdag, had Dinsdagavond, op het terrein van het feest een voorbe rei f ingssamenkomsi plaats Daar werd eerst het woord gevoerd door Ds. H.J. Heijnes, van Landsmeer, die sprak over: „Eer zij roepen, zal Ik antwoorden." Deze roemde in de zendingsieeslen vooral de combinatie Uitwendige- en Inwendige Zending. Daarom moet ons gebed vanavond zijn, dat wij zullen verstaan, wat Ood mei de Uitwen dige en Inwendige Zending wil. Na hem sprak Ds. W. S. vin Leeuwen van Veisen over Ood, die In het gebed in de harten der menschen werkt en die menschen gebruikt om die gebeden te vervullen. Dat deed Hij door Mozes, door Jezus Christus en ook door ons, bij uit- en inwendige zending. Daarna ging men over In een bidstond. Openluchtuitvoering In Velserbeek georganiseerd door „Sociëteit Onder Ons". Het is thans definilief zeker dat op Woensdag 14 Juli a s. door het „Zomer- tooneel" in Velserbeek zal worden opge voerd „Jozeph in Dothan". De toestemming van B. en W. is verkregen en de noodige voorbereidingen worden getroffen. Zooals reeds in dit blad is ver meld zal de opvoering plaats vinden op het open grasveld bewesten de theeschenkerij Dit gedeelte van den hoofdweg in het park zal voor het publiek worden afgesloten Aan de avondvoorstelling gaat een kin dervoorstelling vooraf van „Roodkapje", door hetzelfde gezelschap. Oedurende de pauze is voor de bezoekers in de naastgelegen theeschenkerij gelegen heid voor ververschingen, rerwijl vrij zeker na afloop een bal-chzmpêire gegeven zal worden. Voor fietsenstalling zorgt de hotelier van Hotei Velserbeek, die daarvoor schit terend is ingerizht. Indien nu het weer medewerkt, kan het een schitterende avond worden Alhier is een staking uitgebroken onder de steenlossers. D'e patroons wei gerden nl. door de lossers geëischte loons- verhooging toe te slaan, waarop het werk werd neergelegd. Als gevolg hiervan ligl een vijflal vaartuigen aan den sleiger ié wachten op het einde van het conflict. Bij het eindexamen der Rijks H. B. S. alhier zijn geslaagd voor de literair econo mische afdeeling de damesM. Bakker, Beverwijk en M. Coppee, IJmuidenen de heeren O. Verwey, Sanipoort; H. Oroot en C. Haver, BeverwijkT. Wagenaar, Velseroord; C. P. Smit, J. Toornvliet en J. de Waard, IJmuiden Bij dit eindexamen was door den minister van onderwijs tot plaatsvervangend des kundige benoemd de heer L. Poortenaar. directeur der N.V. IJmuiden Store?. Gelijk we in een advertentie in dit nummer van ons blad kunnen lezen, zullen van 17 Juli lot 1 Auguslus a.s. in het park Velse beek Tenniswedstrijden gehouden worden. Uitslag van de op 5 Juli 1926, des namiddags 2 uur, ten raadhuize te Veisen, gehouden openbare besteding voor het aanleggen van verschillende w gen te Santpoort. Ingeschreven werd als volgt: A. A. van Kaam, Velseroord f 16 684 J. Zwart, Alkmaar 15 963 W. A. Sanders, Velseroord 15 887 fa. Gebrs. van Rijswijk, Heemstede 15 149 H. de Weers, Haarlem 15 144 fa. Hoonhout en Brouw; r, Schoten 15 083 H. Bakx en H Sleenkist, Haarlem 14.908 O. den Adel, Veisen 14 950 fa. A. Schoorl, Haarlem 14 767 W. van Meij, Wijk aan Zee 14 700 fa, J, Dienaar en Zonen, He'der 13 887 De verkeersregeling. Maandag zijn in onze gemeente de borden voor de nieuwe verkeersregeling geplaatst. Deze ver keersregeling moet een groote verbetering geven bij het steeds drukker wordende verkeer van auto's en andere voertuigen. Alleen mankeert er wat aan de borden, daar er op alle borden staat „Verboden in te rijden", wat echter niet geldt voor wielrijders, behalve voor de Oranjestraat te IJmuiden. Wij kwamen des middags langs den Ijmuider straatweg in de richting Velseroord en zagen toen een bord op den hoek bij Kortenaerstraat. Als men nu het opschrift „Verboden in te rijden" ziet, gaat geen w^gen ol fietsrijder verder, ter wijl de Ijmuiderstraatweg naar we vernamen wel door wielrijders enz. mag worden bereden. Zoo als borden nu zijn, moeten ze dus verwarrend werken en wij hopen dan ook dat dit spoedig verholpen zal worden. Deze verkeersregeling moet er spoedig inzitten bij het publiek, maar dan moet het publiek ook heel duidelijk weten, waaraan het zich te houden heeft. Wij hadden dit al geschreven, toen we verna men, dat de borden wet in ordv zijn. Ook wiel rijders mogen nu de straten, waar zoo'n bord ge plaatst is, niet inrijden. B. en W. hebben dit gedaan, krachtens hunne bevoegdheid, hen bij art. 61 c verleend. Wij vin den deze nieuwe regeling echter zeer overdreven. Nu mag een wielrijder den Ijmuiderstraatweg van de Kortenaerstraat tol den Kanaalweg niet be rijden, wat toch heel gemakkelijk had gekund. Wij meenen dat het in onze gemeente voldoende was geweest, als men het verkeer geleidde van bedaart spoedig door gebruik van een paar Mtynhardt'a Hoofdptfntabletten. Olazen buisje 60 ct. Bij Apotb. en Drogisten. Burgerlijke Stand Veisen. Geboorten: M. A. van Es- Lam- mers z.C. E. v. d. Wal-v. d. Meij z. J. Blansjaar—Oerritse d.A. v. d. Plas— Muizer d.F. Poen—Darphorn z.C. A. Haver—Koning z. Overleden: Alida Smit, 67 j wed. van O. Augustinus. SANTPOORT. Het zoog. „Helletje", het aardige bosch paadje, dat den Dood- of Nieuwe Weg met Drie huis verbindt, is voor alle rijdend verkeer afge sloten, 't Is waar, breed is het pad niet, maar echter tegenover staat, dat maar zeer weinig fiet sers er gebruik van maakten. Doch dien weinigen zal het zeker spijten. Ook de weg, die van „Middenduin naar de Ruïne van Brederode loopt is thans in één rich ting voor alle rijdend verkeer afgesloten. Dat men dit ook voor wielrijders gedaan heeft, is ons eenigszins een raadsel. Weliswaar is de weg bij Velserend en de Ruïne niet al te breed, doch een wielrijder is met een klein stukje grond tevre den. Dit dachten waarschijnlijk Zondag j.l. ook d< hónderden fietsers, die het nieuwe inrijverbod overtraden. Gisteravond hebben we de muzikale capacitei ten van het harmonie-gezelschap „Soli Deo Glo ria" weer eens kunnen beluisteren en „bewonde ren". 't Is werkelijk opvallend en bewonderens waardig, tot welk een hoogte de leden van Soli Deo Gloria, die toch over het geheel genomen vaii huis uit geen muzikale opvoeding hebben medegekregen, de muziekladder hebben beklom men. Ze werkten ook gisteravond weer op keurige wijze hun programma af en deden de meening voor de zooveeïste maal postvatten, dat er met ijver en ambitie gestudeerd wordt. Als we nu nog op ons dorp een muziektent rijk waren Door de leden van de spaarbus „De Voor zorg" is de leverantie van anthraciet opgedragen aan Gebr. Hartog van Jan Gijzenvaart. Zondag werd het 2de concours van den Ned. Bond van Handboogschutters te Amsterdam gehouden, waaraan ook onze plaatselijke vereeni ging „Vooruitgang zij ons streven*' deelnam. Zij wist met 244 punten den 2den prijs te behalen. „Willem Teil" uitDelft behaalde 245 p. Over beide Bondswedstrijden behaalde „Voor uitgang zij ons streven" echter het hoogst aantal punten, nl. 519, waardoor haar schutters in 't be zit kwamen van een wiselbeker en 6 gouden dasspeldjses. Voorwaar een mooi succes. den aanval tusschen den man en de paal wilde komen, vind ik dat nogal onnoozel. Er valt dan ook heel wat te beteren. Zaterdagavond speelt het eerste tegen S. V. I op eigen terrein. Toe lui, zorgt nu eens allemaal present te zijn. L, POLITIERAPPORT. olorrijtuigen en andere voertuigen. Nu dwingt men een fietsrijder dikwijls tot afstappen, want als men even voorbij de Kortenaerstraat moet zijn, gaat men toch niet omrijden. Zaterdagmiddag geraakte bij het opgaan der pont, de bediende van den heer R. te Wijker- oog, met zijn rijwiel onder een geladen hooiwa gen, met gevolg, dat het bijna nieuwe rijwiel, geheel werd vernield. De schuld ligt aan den wielrijder, die er geluk kig zonder letsel afkwam. Arbeidsbemiddeling Veisen. Als werkloos ingeschreven 3 Juli 1926: 1 wagenmaker, 3 mandenmakers, 1 machinist bankwerker, 1 chauffeur, 4 sigarenmakers, 1 kantoorbediende, 24 los arbeiders. ka, IJMUIDEN. Door Mej. C. R. werd aangifte gedaan dat zij mishandeld was door K. K, Tegen dezen is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Door P. D. J, D., directeur der N.V. Vis- scherij Mij. Zaanstroom, werd aangifte gedaan, dat van den stoomtrawler Zaanstroom I, IJM. 110, een snijbak en een pot verf waren ontvreemd. De p^olitie stelt een onderzoek in. De directeur der N.V. Noordzee Exploitatie Mij, deed aangifte, dat Maandag een zekere J. van S. aangenomen was, om een reis met een stoom trawler te maken. Hij krgeg een bon om wat kleedingstukken te koopen, maar heeft na het in wisselen van den bon het hazenpad gekozen. J. van S. is een goede bekende der politie en men hoopt hem gauw te pakken te hebben. Door H. K. werd aangifte gedaan, dat van den botter H. D. 37 worden vermist een sigaret- tenmachine, een pantalon en een colbertjasje Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Door A, P., winkelier in de van de Pollstraat, werd aangifte gedaan dat stoeiende kinderen bij hem een glasruit ter waarde van f 7 hebben inge drukt. Er wordt vanaf de betonbrug nogal eens met steenen naar de daaronder rijdende treinen gegooid. Ook Maandagmiddag is dat weer ge beurd en toen heeft men kunnen conslateeren, dat een zoontje van v. d. P. gegooid had. De ouders verkaarden zich bereid den jongen streng te zullen straffen. VELSEROORD. De schilder A. G. K. alhier, die door zij ne knechts later arbeid deed verrichten dan door de Arbeidswet is toegestaan, zag te dier zake door de Rijksveldwacht proces-verbaal tegen zich opgemaakt. De Rijksveldwachter v. B, te Velseroord be keurde den melkverkooper Z. te IJmuiden, die zich nog niet had aangepast aan de voorschrif ten van het melkbesluit en die zijne klanten nog op de ouderwetsche wijze bediende door de melk met de maat uit de bus te scheppen. Tegenwoor dig is men verplicht van een Tcraan gebruik te maken. VELSEN. Door de Rijkspolitie werd proces-verbaal op gemaakt tegen den tuinder Ch. v. B. te Veisen die zich niet had ontzien den tienjarigen J. v. V. te mishandelen. BEVERWIJK. De melkverkooper B. uit Beverwijk die blijkbaar gras voor zijn paard te kort kwam werd door den Majoor der Rijksveldwacht verrast toen hij bezig was een stuk grasland in het Vel- serbosch, nabij de Hoflaan af te maaien. Proces verbaal volgde, zoodat dat gras waarschijnlijk niet zoo" goedkoop zal zijn als B. oorspronkelijk meende. GEMEENTERAAD. Vergadering van S Juli 1926. Afwezig de heer Groeneveld, Interpellatie van den heer P. F. C. Roelse, be. trefende: a. de vaststelling van een leerplan voor de scholen AI, All en D en b. het verstrekken van inlichtingen door amb. tenaren aan raadsleden. Het schrijven van den heer Roelse luidt als volgt: „Met inachtneming van artikel 16 van het re glement van orde op de vergaderingen van den Raad verzoekt ondergeteekendc, iid van Uwen Raad, door deken Uwe toestemming lot het stel len van enkele vragen aan Burgemeester en Wet houders betreffende: a. de vaststelling van een leerplan voor de scholen AI, All en D, onderscheiden van dat der overige openbare lagere scholen in deze gemeente en de verdere doorvoering van differentiatie, dooi den wethouder van onderwijs tusschen de hoog ste drie klassen van de scholen AI en All onder ling; b. de voorschriften aan de ambtenaren ter beperking van het verstrekken aan de raadsle den van door dezen hun te vragen inlichtingen". De behandeling van deze interpellatie werd in de vorige vergadering aangehouden. De heer Roelse zegt van deze vragen een inter pellatie te hebben gemaakt, omdat de zaak van algemeen belang is en spr. gaarne antwoord heelt, wat bij vragen niet altijd het geval is. Spr. zegt dat men kan meenen, dat het samen stellen van een leerplan behoort tot de competen tie van B. en W. Maar spr. wil hier zijn meening tegenoverstellen en zegt dat dit leerplan uitvloei sel is van de reorganisatie van het lager onder wijs. Het leerplan voor genoemde scholen is ech ter in strijd met wat de meerderheid van den raad in 1924 wilde, Spr. zegt dat de vorige wethouder van onder wijs met het veranderen van het karakter is be gonnen, maar de tegenwoordige wethouder is verder gegaan en heeft er ook school D in be trokken. Spr. vraagt of men daarmede niet te ver is ge gaan en of dit wel voldoet aan de wettelijke voor schriften, daar spr. meent, dat anders ook school Dl er in had moeten worden betrokken. Spr. zegt dat hij bezwaar heeft om op dezen weg der differentiatie voort te gaan en meent dat de wethouder zich dient te houden aan de door den raad genomen besluiten. De'heer Tusenius zegt bij zijn komst als wet houder uitgewerkte plannen te hebben gevonden. Spr. zegt dat dit koren op zijn molen was en dat hij die plannen gaarne uitwerkte. Wanneer de heer Roelse meent dat de raad besloten heeft een uniform leerplan in te voeren voor alle scholen tot 6 klassen, meent spr. dat dit niet het geval is. En als de raad dit wil, zou hij alsnog een perti nente uitspraak moeten doen. Spr. zegt dat de heer Roelse hem verweet, dat hij verder is gegaan, maar spr. zegt dat Velseroord recht had op een gedifferentieerde school, want IJmuiden had die al, Spr. zegt dat in IJmuiden met September maar 11 leerlingen voor de H.B.S. zijn, tegen in Velseroord 28. Spr. zegt dat te Velseroord bij de onderwijzers blijkbaar een streven bestaat om de kinderen naar de U.L.O.-school te brengen. Spr. weet niet of dit goed is, maar het feit is er. Spr. meent dat hij niet in strijd handelt met de door den raad genomen besluiten, daar de raad de differentiatie verleden jaar heeft toegestaan, Spr. meent dat de Qpleiding voor de H.B.S. niet in één kopklasse moet geschieden, maar dat de geheele opleiding daarop moet gebaseerd zijn. Als men nivelleering wil, wil spr. die naar boven en niet naar beneden, De heer Roelse zegt dat het verkeerd is te ge- ncraliseeren en dat de ëene klasse zeer verschil lend is van de andere. Spr. zegt dat als men differentiatie wil, men met concrete voorstellen moet komen. Wij, zegt spr., zullen steeds strijden voor de door den wet houder wel genoemde pauperschnlen, omdat die niet de dupe worden, Spr. meent nog steeds, dat de raad vroeger geen differentiatie gewild heeft, en dat de^wethouder zijn eigen weg gaat. Spr. zegt het wenschelijk te achten, dat de raad zich in dezen uitspreekt en stelt een motie voor, waarin de raad de wensche- lijkheid uitspreekt, dat door B. en W. de leer plans worden vastgesteld, in overeenstemming met den uitgesproken wil van den raad. De heer Tusenius maakt bezwaar tegen het de zen avond in stemming brengen van deze motie, die een lintwormmotie is. Spr. zegt het woord pauperschool gebruikt te hebben in heel anderen zin als de heer Roelse be doelt. Spr. heeft gezegd dat als men niet voldoet aan het verlangen van vele ouders, men de open- baie school tot een pauperschool maakt. Wanneer de motie van den tieer Roelse aange- noipen wordt, is dit de eerste stap op weg naar een pauperschool, want dit is koien op den mo len van hen, die een bijzondere neutrale school zouden willen stichten. De heer Landeweert zegt, dat als de uniformi teit verloren is gegaan, dit geschied is op de schoolvergaderingen. Als de motie-Roelse wordt aangenomen, kan dit groote gevolgen hebben. Spr. meent wel dat de raad een uitspraak kan doen, maar dat dan ernstige studie van de zaak noodig De heer Roelse zegt dat die vacantie noodij. voor de kinderen. De heer Schilling: Dat weet een onder»L zonder kinderen. De Voorzitter: Het kan ook voor den ondtrv- zer noodig zijn. De heer Roelse: Ook voor de kinderen, De heer Schilling: Stel maar eens een oaj^F^o zoek in bij de ouders. l De heer Roelse zegt zijn motie wel lt >r.|a aanhouden, maar spr. handhaaft zijn «- vooral ten opzichte van school D. De heer Nijssen acht aanhouding der motie noodig, omdat z.i. niet is aangetoond dat (jt i Trrjpji ntot dpllólltlP.Tl Afin 1\»l it ideo h«er of >0odza j«cf istei Tusenius zich niet heeft gehouden aan het besluit. De motie-Roelse wordt met 15——5 sletC5 b0 verworpen. Vóór dp heeren Schilling, RM; t(fkr Schaar, Dalmeijer en Visser. .(ZV, Aan de orde is nu het tweede deel der pellatie-Roelse. Et|eDe: De heer Roelse houdt een betoog, waari»; ra het wenschelijke van volledige voorlichting«k raadsleden naar voren brengt. Spr. zegt dJt ^l'1 instructie der ambtenaren hun bevoegdheid V inlichtingen te geven. ^ena De Voorzitter zegt dat de heer Roelse hel' sti de eenvoudige vraag had moeten laten. Spr, foek dat de raadsleden alle noodige inlichtingen 1, 0. nen krijgen, maar de raadsleden zijn- orer ai$ schreef gegaan. Men heeft zulke inlichtingen j vraagd, dat de ambtenaren heele staten moer, ^vai maken en niet hun gewone werk konden ai1 Toen hebben B. en W. gezegd: stop. De raajj den kunnen echter alle inlichtingen krijgen, m |0t KORFBAL. G. S. D. II— Ulysses II 0—2. Een wedstrijd waarover weinig valt te zeggen. Tegen ver doorgedreven onsportiviteit valt legen te spelen. Het eenigste wat er tegen kan gedaan worden, is goed samenspel vertoonen en daar mankeerde het Zondag wel aan. Misschien door dat er totaal geen combinatie was en met een gebroken 12-tal gespeeld is. Het kan zijn, doch zoolang er in den aanval naar elkaar gezocht moet worden, geloof dan maar gerust, dat het niets wordt. Met alle respect voor dien persoon in quaestie, die mij Zondag vertelde, dat hij in Wat is er gebeurd, vraagt spr. Men heeft ge daan, wat door de schoolvergaderingen werd voorgesteld. De heer Tusenius: Ongewijzigd. De heer Landeweert zegt dat de heer Roelse verzuimd heeft het essentiëele verschil op de verschillende .scholen aan te toonen. School D is een uitvlieger geworden, maar anders is alles hetzelfde gebleven. Als men de differentiatie zoo sterk wil doorvoeren, zouden wij in Santpoort er met ons een dorpsschooltje slecht aan toe zijn. Daar is nu een centraal-klas gekomen, die een zeer gunstige üitzondering maakt. Spr. wijst op de verklaring van den heer Tusenius, dat men de neutrale school niet noodig achtte na den gang van zaken, zooals die is geloopen. Spr. ziet daar om in deze „streberei" een gevaar, dat men de zaak van deze school weer zal ophalen. De heer Vermeulen gelooft dat men niet voor deze motie zal stemmen. Spr. gelooft dat die ook niet moet worden aangehouden, want anders praat men er nog een avond over vol. Spr. acht het t beste dat de heer Roelse fcljn motie intrekt. De heer Schilling zegt dat de kinderen vroeger ook klaar kwamen, zonder al die boekenlijsten enz, Spr. geloofte dat er veel te veel vacantie wordt gegeven, nu wordt er weer een herfstva- cantie ingevoerd. Men spreekt van moeilijkheden over het huiswerk der kinderen, maar spr. zegt nooit geen huiswerk gehad te hebben, behalve dan 500 strafregels. Er wordt nu 9 maanden va cantie gegeven, twee maanden vrij voor Konin ginnedag en een maand ijsvacantie. dan moet het gaan over het college van B, t„ u„. De heer Schuitenmaker zegt dat daa geen ve nigheden moeten worden achtergehouden, ani, 5 P1 zou het kleinzieligheid worden. t De Voorzitter: Daar kent men onze ambtenai wel voor, die zijn niet pietluttig. jiati« De interpellatie wordt gesloten. Interpellatie van den heer D. F. G. ScbiEj b«4r inzake de klassiiicatie voor de heiiing der Pen^vord neele belasting, in verband met de hoogc kftbesli' prijzen van woningen. tordi Het schrijven van den'heer Schilling luidl(|»tr: volgt: - itre „Ondergeteekende verzoekt beleefd in de openbare zitting van Uwen Raad op Dinsdafi ft w de volgende vragen aan het College van Bu) #acl meester te mogen stellen: |ifeee le. Is Uw College met ondergeteekende meening dat de huurprijzen van de woningen p! de gemeente Veisen in het algemeen abnorc hoog genoemd mogen worden? oen; 2e. Is het Uw College bekend dat voor personeele belasting meer en meer het eens bef genomen standpunt wordt verlaten om te neb l«ie ten naar de werkelijke huurwaarde maar ti rver voudig de tegenwoordige huurprijzen als hos D m waarde aan te nemen? :itai 3e. Meent Uw College niet dat onze geme-r over alle deelen in te lage klassen is ingedetl Wanneer al deze vragen door UW College lt be' vestigend worden beantwoord, zoodat de hc juis over het algemeen niet lager zijn als in gemeer I4 welke in de eerste klasse zijn aangeslagen, is! i dan niet zeer gewenscht dat er door Uw Colli v' die stappen bij de regeering worden gedaan wt'buwc noodzakelijk zijn om elk gedeelte onzer gemes t b in die klasse ojider te brengen waar het voljt «o5 de huurprijzen in behoort?" eht De heer Schilling licht zijn interpellatie li Snlij Spr. gelooft wel dat B. en W. in dezen pan Jjsii zijh, maar 't is goed, als we dit eens weten. zegt dat de ambtenaren maar aanslaan, i rekening te houden met het inkomen, doch kijkend naar de huren. Er zijn menschen met II per week, die een huis van f 6 en andere f 20f 30 per week die een huis van f 10 bewonen. De heer Bosman zegt met genoegen deze lichting te hebben gehoord, er zijn menschen,Qï veel meer moeten verwonen, dat ze eigenlijk ti yjn talen kunnen, maar daarom is de straafbetjsii j. zoo onbillijk. De heer Schuitenmaker bepleit onderzoek de materie. Spr. zegt dat Velseroord en IJtnuil één deel der gemeente moeten vormen en de dere deelen tezamen ook een deel. De heer Handgraaf, antwoordend op de gen, zeide dat de eerste vraag moeilijk is te» antwoorden, daar dan een onderzoek bij aé gemeenten zou moeten worden ingesteld. Op de tweede vraag antwoord spr. dat ditfrfMl W. bekend is en op de derde vraag, date 'mm wetsontwerp bij de Tweede Kamer is ingedi: Qt([ waarvan B. en W. eerst de behandeling w! afwachten. De heer Schilling zegt met belangstellic| bedoelde wet af te wachten, maar alle bet helpen. De heeren Nijssen en Homburg dringen op fe-|je stig onderzoek en op, spoed aan. yf De interpellatie wordt gesloten. Toekenning van voorschotten, onder wa'8* borg van tweede hypotheek, voor den bouw rèlar arbeiderswoningen. De volgende voorschotten worden toegesta?: G. C. Bleeker te Velseroord f 4800 voor 8»"^ ningen; J. Bleeker te Velseroord f 8400 voor 14 wot gen en M. J. Rolvink te Velseroord f 3000 voor 5 ningen. Tegen de heeren Visser, Landeweert, Scbi Vermeulen, Roelse, Dalmeijer en Schilling. De Voorzitter doet thans mededeeling van ingekomen stukken. Een bericht van het lid, den heer H. Gr» veld, dat hij verhinderd is, de vergadering b;! wonen. Een adres van het bestuur van de afdjt! „Kennemerland" van den Koninklijken Nd landschen Bond van Oud-Onderofficieren, w het verzoekt het daarheen te willen leiden, i voortaan de honden wederom los bij hun gelrt I op den openbaren weg mogen loopen (te bei 'J delen, wanneer de ingekomen adressen inzake» ziging van het betrekkelijke art. 90 der alg«e« politieverordening aan de orde komen), Als voren van de N.V. Handel in Galanten' huishoudelijke en aanverwante artikelen J Goedkoope Winkel", te IJmuiden, waarbij1 zocht wordt, het trottoir vóór hare perceels J de Zeestraat aldaar van een tegelbestralic| willen voorzien (in handen van B. en W. t« len ter afdoening). Goedgekeurd.^ Een verzoek van B. P. van der Ban, onder* aan school E te Veisen, om eervol ontslag ah: danig, met ingang van 16 September a.s. (v« steld wordt het gevraagde eervol ontslag Ij leenen met ingang van een nader door B. f te bepalen datum); goedgekeurd. Een adres van den voorzitter en den s«c«i d^r afdeeling Haarlem van de Vereeniginf Leeraren in de Lichamelijke Opvoeding in Nj land, waarbij zij uitspreken, dat zij het princip onjuist achten, dat voorgesteld wordt, de sen voor de twee gymnastiekonderwijzers t* lagen, terwijl momenteel de salarisregeling1 het geheele gemeentepersoneel geen wijziging dergaai. Het lijkt adressanten ongewenschl D' Juli a.s. de herziening te doen ingaan, omd«t noodige gelden voor de bezoldiging gedurenój* jaar op de begrooting zijn uitgetrokken (U ide delen bij punt 9 der agenda). Een schrijven van bet ILK. Schoolbwhsffl

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2