SI s' PLAATSELIJK NIEUWS. IJ MUI-DEN. Hei 50-jarig bestaan. Door 'het bestuur van JJmuidehs Bloei was Donderdagavond in hotel No. Ben een vergadering belegd, ter be spreking van de feestviering ter gele genheid van het 50-jarig bestaan van IJmuiden op 1 November a.s. De voorzitter van IJmuidens Bloei, de heer W. A. Dolleman, deelde mede, dat het de bedoeling was dezen avond een comité uit de burgerij te benoemen, dat de feestviering ter hand zal nemen. Het bestuur meende, dat één der twee wethouders, die alhier wonen, als voor zitter van het comité zal optreden. Na veel discussie werd besloten, dat dezen avond een comité van 7 personen zou wordei? gekozen,' dat zich dan verder een aantal leden zal assumeeren, Twee van deze leden zouden uit het bestuur van IJmuidens Bloei worden aangewezen. In dit comité werden gekozen de hee- ren J. C. Dunnebier en K. H. Tusenius, - wethouders, F. P. Vermeulen, lid van den gemeenteraad, Jac. de Nobel, voor zitter van de IJ.V.V. Stormvogels en M. G. van Praag, terwijl door het bestuur van IJmuidens Bloei werden -aangewe zen Dr. C. I. de Vries Robles en Joh. de Waard. Ook zal een eere-comité worden 'be noemd en met instemming der verga dering werd de burgemees-ter onzer ge meente, «de heer R. C. Rijkens, tot voor zitter van het eere-comité benoemd. Naast het uitvoerend comité zullen verschillende subcommissies worden benoemd. Tot de eerste klasse van het R.K. lyceum te Haarlem is toegelaten Corn. Deute'kom, leerling der li. Hart school, hoofd de heer J. P. van der Does, alhier. Keuring van geïmporteerd vleesch. De minister van Arbeid, Handel en Nijverheid heeft bepaald, dat vleesch, dat wordt ingevoerd langs het „eerste kantoor" Velsen (IJmuiden), moet wor- den goedgekeurd in de koelhuizen van de N.V. Vereenigdc Ijsfabrieken alhier. Als „eerste kantoor" is aangewezen de gemeente Velsen (IJmuiden), doch alleen voor het aldaar geëntreposeerd vleesch. De werkstaking der steenlossers. Deze werkstaking duurt nog steeds voort, hoewel sinds de ongeregeldhe den op Zaterdag j.l. alles weer volko men rustig is geworden. Woensdagmid dag zijn we eens naar den bootsteiger gaan kijken, waar een schip in lossing lag. Dit schip werd nu niet meer ge lost door de bouwondernemers zeiven, maar door ander, aangenomen perso neel.. Natuurlijk wordt daardoor de toestand niet vreedzamer. We zagen dan ook op den steiger een politie agent, op de wacht. Op een korten af stand van daar zaten eenige stakers. Deze mannen gedroegen zich op dat moment zeer kalm. Natuurlijk wezen zij er met een zeker leedvermaak op dat alles lang niet zoo in orde en regel ging als de patroons steeds van hen eischen. Het werk duurt langer en er gaan meer steenen stuk of verloren. Wat 'betreft de personen die thans aan het werk waren, deelden zij mede, dat het geen personen zijn die uil broodgebrek dit aanvatten, daar er bij zijn, die hun regelmatig werk hebben laten loopen. Een ander weer genoot f 18 pensioen. Intusschen meenen zij dat de patroons toch ook vinden dat het zoo niet gaar. Er moesten, volgens deze mannen, nog verscheidene sche pen met steenen komen, doch de aan nemers hebben die opgezegd, zoodat dit schip voorloopig, bet laatste is.. Van patroonszijde ve.-namen wij het volgende. Het bestuur der steenzetters- vereeniging D.V.V. heeft thans aan het bestuur der patroonsveremiging, zijnde de afd. van den Ned. Aannc- mersbond, een schrijven gezonden, mel dende dat-het thans wil onderhandelen over een veriiooging van de tarieven. De patroons ve roer. igi ng heeft daarop geantwoord ailem te willen onderhan delen met de Ste«mzettersver.eerJging, wanneer deze een wettelijk erlc-nde vereeniging is of zich heeft aangesloten bij een der groote landelijke organisa ties. Voorts verklaarde men, dat de a; bêiders, die thans zijn aangenomen, niet weder op zij gezet zullen worden en dat mei de lossing zal worden door gegaan, desnoods met behulp van kra- iic II. Tenslotte kunnen wij nog meedeel en, dat twee aannemers uit Sloemeudaal en Haarlem, die wel bij den Ned. Aan- nemersbond zijn aangesloten, doch niet bij de afd. iJmuid-an en die te Velsen en Velseroord groots werken hebben, de verhooging, die gevraagd werd, hebben toegekend, zoo lat de steenlossers wel 'werken voor deze patroons. VELSEN. Ds. A. B. W. M. Kok, predikant bij de Geref. Kerk te Wommels (Fr.), voor dien alhier, ontving een beroep naar Gender en. Rijks H. B. S. Bij de deze week gehouden eind examens zijn geslaagd A. B. Donkers, IJmuiden; C. J. W. de Jong, Driehuis; N. J. Jongewaard, Zaandam; H. H. J. v. d. Schaar, Beverwijk; L. F. Schöler, Wijk aan Duin; W. C. Visser en A. Vis ser te Santpoort. Twee leerlingen wer den afgewezen. Dinsdagavond hield de afd. Wij- keroog dei- S. D. A. P. in „Bloemoord'' een drukbezochte ledeuvergadering. De voorzitter de heer W. F. Visser, deelde bij de opening mede, dat sinds de vorige vergadering het ledental der afdeeling evenals dat van het Instituut^ voor Arbeidersontwikkeling, door huis bezoek flink was opgevoerd. Wegens bedanken van den secretaris wegens drukke werkzaamheden, werd als zoodanig gekozen de heer Juckers. Uitvoerig werd naar Kennemerland meldt besproken de te voeren propa ganda voor de demonstratie op 19 September in den Haag te houden; uit de gemeente Velsen wordt gerekend op minstens 200 deelnemers. De resul taten van het opgerichte verkiezings fonds voor 1927, hebben de verwachtin gen ver overtroffen, vooral de afd'. Wij- keroog maakt hierbij een uitstekend figuur. Na dé rondvraag, waarbij uitsluit' nd huishoudelijke zaken werden bespro ken, sloot de voorzitter, ?net dank aau de opgekomen led. n, de vergadering. Voor e«enige wek«oi konden wij inededeelen dat bij de directie der Pa pierfabriek alhier, 't plan bestond, om op 't terrein „Watervliet", tussche-n den Groote Hout- of Koningsweg en Wijkerstraatvvog, een aantal arbei derswoningen te bouwen. Thans verneemt Hl. Dbl. dat deze plannen vasten vorm hebben aangeno men en dat in den loop der volg«mde maand tot aanbesteding van 51 wonin gen zal wordi;n overgegaan. SPORT. KORFBAL. Het wordt weer langzamerhand lijd, om aan de competitie te gaan denken. Nog ruim een maand en het competitie-rad zal weer gaan draaien. Wanneer wij een blik slaan in het verleden dat nu vlak achter ons ligt, dan kan wel gezegd, dat G. S. D. een heel goed zomer-seizoen gel heeft, daar toch van een heel ongeoefend 2e twaalftal, een 12-tal gevormd is, dat hoewel niet in de prefectie spelend, ir de volgende com petitie zeer zeker geen slecht figuur zal slaan. Het 2e dat heden tegen Haarlem 111 speelt, ver trekt om 6 uur van de Brug, natuurlijk gevolgd de andere leden. L. IX Olympiade Amsterdam. Op 31 Juli a.s. zal in den Haag bijeenkomen de Commission Executive van het C. I. O. Dit is d; eerste bijeenkomst van dit lichaam sinds de ver gadering van het Internationaal Olympisch Comi té te Lissabon, waar zooals men weet onze land- genooten, Baron Schimmelpennninck van der Oye, Voorzitter van het N. O. C. en Kapitein Scharroo aanwezig waren. Vragen betreffende de Olympische Spelen van 1928 zullen op deze vergadering besproken wor den met.de leiders van het Comité 1928. De Voor zitter van het C. I. O., Graaf de Baillet Latour zal ook een bezoek aan Amsterdam brengen, tenein de met eenige Stedelijke Autoriteiten contact te zoeken, de terreinen te bezichtigen en over de verdere afwikkeling van zaken te confereeren. Gymnastiek- en Atblet.-ver. Olympiad Wederom zijn de wedstrijden uitgesteld en wel tot 31 Aug. a.s. Niet onaardig is het onderstaande, overgenomen uit de „Sport", van *15 Juli: Training. Voorschriften van Bjertberg, Voor men overgaat tot training, v r welk on derdeel der athletiek oak. verdient het aanbe veling een afstand van ongeveer 3 a 400 Meter, te loopen met den bekenden veerkr.ichtigen pas, die alle athlelen kennen en waarbij men dus niet in de gewone hardloopbeweging vervalt. In het En- gelsch noemt men dit „warming upwat met weinig woorden zeer goed de bedoeling weergeeft. Het hieronder volgende schema kan, wat de da gen betreft waarop getraind wordt, willekeurig veranderd worden, ook in dier vjege, dat vijf achtereenvolgende dagen gekozen worden. Men bepale zich echter tot vijf dagen per week. 100 en 200 Meter, Maandag: Starten, 3 X 30 tot 40 Meter op 1/2 snelheid. 3 X 30 tot 50 M, op 3/4 snelheid. 2 X 75 M. op 3/4 snelheid. Dinsdag: Starten 3 X 30 tot 40M. op 1/2 snel heid. Trainen in de bocht 3 a 4 X 40 tot 50 M. op 3/4 snelheid. Woensdag: Starten. 3 X 30. tot 40 M. op 1/2 snelheid. 150 M. op 3/4 snelheid. Vrijdag: Starten. 3 X 30 tot 40 M. op 1/2 snelheid. Trainen voor estafette. (Zie hieronder). Zaterdag: Starten. 3 X 30 tot 40 M, op 1/2 snelheid. 250 M. op 3/4 snelheid. Estafette. De looper, die den stok moet overnemen, wacht binnen de le 20 meterlijn, totdat de looper, die hem nadert, op een afstand van 4 a 6 M. is geko men. Op dit oogenblik begint hij met volle snel heid te loopen en wel zoodanig, dat hij zijn hand niet achterwaarts behoeft te brengen voor het overnemen van den stok, alvorens hij 10 M. heeft afgelegd. Dit moet door de loopers zoo lang be oefend worden tot het overgeven perfect is. Hij, die den stok overgeeft mag nïet verscheidene meters met vooruitgestrekten arm loopen om den stok over te nemen, omdat zulks de snelheid schaadt. Het overgeven moet op het laatste oogenblik gebeuren, wanneer heide loopers op volle snelheid zijn, 400 Meter- Maandag: Starten: 3 X 30 tot 40 M. op 1/2 snelheid, 3 a 4 X 30 tot 50 M. op 3/4 snelheid. Dinsdag: Starten- 3 X 30 tot 40 M. op 1/2 snel heid. Trainen in de bocht 3 a 4 X 40 tot 50 M. op 3/4 snelheid. Woensdag: Starten. 3 X 30 tot 40 M. op 1/2 snelheid. 300. M. op 3/4 snelheid, Vrijdag: Starten. 3 X 30 tot 40 M. op 1/2 snel heid. Trainen voor estafette. Zaterdag: Starten. 3 X 30 tot 40 M, op I'2 snelheid. 3 a 4 X 30 lot 50 M. op 3/4 snelheid. 600 M. op 1/2 snelheid. 110 Meter Horden. Maandag: Starten. 3 X 30 tot 40 M. op 1/2 snel heid. 2 X 30 tot 40 M. op 374 snelheid. Hordenloop over 3" horden 3 X op 1/2 snel heid. Hordenloop over 5 horden 2 X op 3/4 snel heid. Dinsdag: Starten. 3 X 30 tot 40 M. op 1/2 snel heid. 150 M. op 3/4 snelheid. Woensdag: Starten. 3 X 30 tot 40 M. op J,2 snelheid. Hordenloop' 5 horden 4 X op 1/2 snelheid. Hordenloop 3 horden 3 X op 3/4 snelheid. Vrijdag: Starten. 3 X 30 tot 40 M. op 1/2 snel heid. Hordenloop 8 horden 1/2 snelheid. Hordenloop 8 horden 3/4 snelheid. Zaterdag: Starten. 3 X 30 tot 40 M. op 1/2 snel heid. 300 M. op 3/4 snelheid. Hordenloop 40G Meter. Maandag: Starten 3 X 30 lot 40 M. op 1/2 snelheid. 3 a 4 X 30 tot 50 M op 3/4 snelheid. 150 M. op 3/4 snelheid. Dinsdag: Starten. 3 30 tot 40 M. op 1/2 snelheid. Hordenloop 4 horden gedeeltelijk bocht 3 X op 1/2 snelheid. Hordenloop 4 horden gedeeltelijk 3 X op 3/4 snelheid. Woensdag: Starten, 3 X 30 tot 40 M. op 1 '2 snelheid, 300, M. op 3/4 snelheid Vrijdag: Starten. 3 X 30 tot 40 M, op 1'2 snel heid. Hordenloop 6 horden gedeeltelijk bocht 3 X op 1/2 snelheid Hordenloop 6 horden gedeeltelijk bocht 3 X op 3/4 snelheid. Zaterdag: Starten. 3 X 30 tot 40 M. op 1/2 snelheid. 3 a 4 X 30 tot 50 M. op 3/4 snelheid. 600 M. op 1/2 snelheid. 400 en 800 Metei - Maandag: 300 M. op 3/4 snelheid Dinsdag: 1200 M. loopen, afwisselend 300 M. op 1/2 en 1000 M. op 3/4 snelheid. Zoo mogelijk de 3/4 snelheid in de bochten. Woensdag: 600 M. op 3/4 snelheid. Vrijdag: 1200 M. op 1/2 snelheid. Zaterdag: 200 M. op 3/4 snelheid 3 'X met tel kens ongeveer 10 min. rust. 1000 tot 1500 Meter. Maandag: 600 M. op 3/4 snelheid. Dinsdag: 1600 M., afwisselend 300 M. op 1/2 snelheid en 100 M. zooveel mogelijk in de boch ten op 3/4 snelheid. Woensdag: 1200 M. op 3/4 snelheid. Vrijdag: 1600 tot 2000 M. op 1/2 snelheid. Zaterdag: 400 M. 3 X op 3/4 snelheid met tel kens ongeveer 10 min. rust. 5000 tot 10.000 Meter. De training voor deze afstanden dient le be ginnen met in de eerste plaats zorg voor een be hoorlijke snélheid op 5000 M. Het gedurende een maand trainen op langer afstand van b.v. 7000 M, voor het deelnemen aan een wedstrijd is voldoen de voor het uithoudingsvermogen op den maxi mumafstand. Marathonloopers kunnen gedurende eenigen tijd dit schema volgen ten einde snelheid te verkrijgen. Maandag: 1200 M. op 3/4 snelheid. Dinsdag: 1600 M., waarvan afwisselend 300 M. op 1/2 en 100 M. zooveel mogelijk in de bochten op 3/4 snelheid. i Woensdag: 3000 a 4000 M. op 1/2 snelheid. Vrijdag: 3 X 400 M. op 3/4 snelheid, telkens met ca, 10 min. rust. i Zaterdag: 2400 M. op 1'2 snelheid. Beoefenaars van hoogspringen, hink-, stap- en sprongkamp, vèrspringen en polshoog moeten deze nummers niet meer dan 3 dagen per week niet opnieuw daarheen, doch vertrekt thans naar de Noordzeevisscherij. Donderdag kwam hier aan de markt de Fransche makreeljager Louis«; Marquerite, B. 369, met 900 kisten makreel uit Penzance. Van de IJmuider haringschepen kwam binnen de logger Dirk Job, !JM. 314, met 12 last haring. Een prijsvraag. Het Institut „Oceanographique de Paris" heeft een wedstrijd uitgeschreven met het doel om het gebruik van visch als voedingsmiddel te bevor deren. Het „Institut Oceangraphique'' heeft door deze daad willen aantoonen, dat naar zijn meening de wetenschap zich in dienst moet stellen van het practische leven. De prijzen, die uitgeloofd worden, bedragen te zamen 15.000 fres. Verder zijn verschillende diploma's beschikbaar gesteld. Het secretariaat van het Instituut wenscht een verhandeling te ontvangen, die het middel aan geeft om de vischproductie te verhoogen door een veranderde wijze van visschen of een betere conserveering van de visch aan boord van het schip of gedurende het transport. Ieder kan aan de prijsvraag deelnemen, inwo ners van Frankrijk zoowel als buitenlanders. De beantwoording moet evenwel in 't Fransch ge schieden. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen aan het secretariaat van het Institut Oceanographique 195 Rue St. Jacques Paris (V.). NIEUWE UITGAVEN. Nijverheid en Handel, Maandblad van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Het Juni-nr. Oevat: Uit de Kamer, Verkeerswezen; Gemakkelijke betalingsvoor waarden: Beurtschippers;. Werken na wettelijken arbeidstijd, Waarschuwingen Wij ontvingen ook nu weer het aardige boekje „In welke badplaats zal ik mijne vacantie doorbrengen?" Samengesteld door den heer_J. W. Kockx, directeur van het Noordzeebad h.g- mond. Het boekje geeft een korte beschrijving van al onze zeebadplaatsen en bevat verder tal van we tenswaardigheden. Het is kosteloos bij genoemden heer verkrijgbaar. Ons werd toegezonden „Auteursrechtbelan- gen", uitgegeven door het Bureau voor Muziek- auteursrecht, onder redactie van A. D. Loman Jr., directeur van genoemd bureau. Ons werd toegezonden het verslag over 1925 van de Verzekering Mij. ;,De nieuwe Boer- haave" voor vrije genees- en heelkundige behan deling te 's Gravenhage. Vier Belgische frankjes voor een kwartje! Een inzender schrijft in het Hbl.: Hoera! Hoera! De zomervacantie is aangebro ken. Dit is de juichkreet van vele Nederlanders. Fluks de koffers gepakt en op reis naar Brussel en Belgisch Littoral „Vier voor een kwartje, vier.... straks vijf, misschien wel zes". Met drommen komen onze goede Nederlanders nu naar België. Nog nooit waren zij zoo prachtig in de gelegenheid zoo n goedkoop vacantiereisje te ondernemen. Waarom dat niet gegund aan die arme sukkelaars, die, eenmaal de grens overschre den, plotseling frank-rijke menschen zijn gewor den. Het zijn toch slechts zij, die zich voorheen geen buitenlandsche reizen konden veroorloóven. Nog zullen er velen gaan en komen en het is aan die gelukkige menschenkinderen, dat ik de navol gende 6 geboden zou willen opleggen. 1. Bedenk bij het overschrijden der grens dat land komt waar ellende geleden wordt. maar neem geen O.W - u m een 2. Gevoel u frank-rij! manieren aan. 3. Beschouw de frank desnoods als een „blikje of „rommel", maar schreeuw dat niet uit. zooal? velen dat reeds deden. 4. Spreek de Nederlanasche taal; dat „parlez- vous le' flik-flak" is zoo moeilijk te verstaan. 5. Steek uw sigaar of cigarette niet aan mei een bankbriefje van 5 frank. Een „grapjas deed dit reeds in Blankenberghe. Voor de Belgen is dii eene beleediging en men riskeert eene afklopping 6. Gedraagt u behoorlijk,, zoodat u bij terug keer wordt toegevoegd „Au Re voir Jeugdig o avonturiers. In Hamburg waren zij scheep gegaan, drie jon gens van ongeveer 16 jaar; niet op een behoorlijk stoomschip, maar in een zeilbootje van drie meters 'en®te en een meter breedte, zoo n klein deze nummers met meer aan o aagen per j t kan oresteeren, als het beoefenen. De twee andere dagen kunnen n, w»,- vaartuigje dat üeet WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie t uur stelt de Vereeniging het Witte Krui °- Chr. Nat. School te Velseroord moeders gr de gelegenheid raad te vragen omtrent de I aan haar zuigelingen. Het advies wordt e door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door b0 J genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend men zich tot het bestuurslid der Veré Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77 te Velse"^ Tarief naar draagkracht f 5f 15. LANGS DE STRAAT. lvenl* ftfl juffrojW! gebaad- H hl' 20, W| f den aan speer- en discuswerpen. Speerwerpers niet meer dan 3 dagen in de week dit nummer oefenen en een aanzienlijk deel daarvan slechts met 3/4 inspanning. De mdere dagen besteden aan sprinten en springen. De andere werpnummers kunnen op 5 dagen in de week beoefend worden, wanneer het trainen niet te zwaar geschiedt. VISSCHERIJ. Gedurende de week van 15 t/m. 21 Juli 1926 kwamen alhier de navolgende vaartuigen binnen: 57 Hollandsche-, 2 Duitsche-, 2 Engelsche stoom trawlers, 2 IJslanders, 1 Belgische-, 2 Deensche motorkotters, 1 motor-, 1 zeilharinglogger, 1 mo- lorlog'ger en 105 kustvisschers. De besommingen waren als volgt: Hollandsche stoomtrawlers van f 315 tot f 2739: Duitsche stoomtrawlers van f 905 tot f 2282; En gelsche stoomtrawlers van f 213 tot f 406; Holl. stoomtrawler (Spaansche kust) f 4360; IJslanders van f 8040 tot f 8385; Belgische motorkotter I 597; Deensche motorkotters van f 1123 tot f 1232; mo- torharinglogger f 4224; zeilharinglogger f 574; mo- torlogger f 160, terwijl de kustvisschers totaal f 7118 besomden. De aanvoer bestond uit 506,572 K.G, trawlvisch, 80820 K.G. IJslandsche visch en 760 kantjes ha ring. De totaal opbrengst bedroeg f 123,762.05. - De stoomtrawler Christina Catherina, IJM. 13, die een reis naar de Spaansche kust maakte, gaat goed wordt bediend. "Nu aan dit laatste ontbrak het niet, aldus het Hbl." De jongens waren zoo van hun kennen overtuigd, dat zij de Elbe afzakten, het zeegat uitstevenden en, tusschen de Wadden door, van de Noordzee de Zuiderzee invoeren. En dat allemaal, zonder dat kaarten of een kompas aan boord waren, Het gebrek aan nautische middelen is schitte rend overwonnen; de knapen hebben zonder on gelukken het IJ bereikt en landden dezer dagen in de hoofdstad. Maar nu begonnen pas de moeilijkheden; op zee gevoelden de knapen zich heer en meester, in de vreemde stad stonden zij hulpeloos. Doch de brutalen hebben de halve wereld en de jongens klopten aan bij den sluismeester van de Oosterdoksluis De sluismeester had schik In de moedige jongens en bleek tot hulp bereid; de levensmiddelenvoorraad werd wat aangevuld, het vaartuigje, waarin de knapen onder een zeil overnachten, kreeg een behoorlijke ligplaats. Maar het was den jongens niét om slapen en eten te dóen; zij wilden, nu zij eenmaal in Ne derland waren, ook wat van het lage land aan de Noordzee zien. De sluismeester legde het geval uit aan de firma Varekamp, die bereid was, de jeugdige avonturiers op een harer motorbooten mee te nemen naar Rotterdam en Delft. Thans zijn de knapen, met hun zeilvaartuigje, aan boord van zoo'n motorboot. Zij zullen naar het Kagermeer worden gebracht en de zeilver- eeniging zal de heer Varekamp heeft er voor gezorgd de knapen ontvangen. Daarna komen de jonge reizigers naar Amster dam terug, om dan nogmaals den tocht over de Noordzee te wagen. Niet als P. Hervé, de juffrouw hét Fikkie in Rido's Operette „Ver^ me niet", die met haar geelh6 langstaartig mormelhondje aan niet minder helgeel gekleurde kah? tros ten tooneele verschijnt en bero^ of berucht is geworden door het on prezen gedicht: „Laat er schuiven er fikkie", neen zoo niet, maar in eer en deugd wandelde onze juffi met haar pas geboende, pas en als ongerepte sneeuw glinsteïL malthezertje langs de hoorden van Noordzeékanaial. Ze was niet stokoi en niet straatleelijk; 't was een n% verschijning, zelfs iets stijfdeftigs j^ke poneerde haar zelve en wellicht anj ren. Ze wedijverde in onkreukbare n; beid met haar viervoetige lieveling haar van stijfsel glansende rok deed smettelooze witheid niet onder voorj krullen van haar lieve Sorrie. 't Was Zondagmorgen, zorgvul-L-- meed ze het zwarte gruispad, en i t haar lieveling in het dorre gras lad de pallissaden den vrijen teugel m ten, d.w.z. voor deze gelegenheid, e voor waarschijnlijk enkele minut? J', liad ze Sorrie van den knellenden bas ontdaan, die daar dankbaar gehrii v an maakte en rondsprong in het gei verdroogde kruid als een lammetje de weide. Niets schijnt haar genot en zielevrei te zullen verstoren totdat totdat in haar spiegelende brilleglazei plots een rij van glinsterende knoop? flitsen. Als verstijfd van schrik, nie, kunnende gelooven het monsterachti? ijl dat haar nadert, dringt het nietteiM II met angstige zekerheid tot haar do:: „das 'n pelizie"' Ti pelizie! En hedCI schat, haar lieveling, haar Sorrie telt daar ginds in het strooiïge gras,? nadert, ja huppelt het groote gevat: tegen, onbewust van de zieleangst zijn meesteres. Een schrille kreet doortrilde ft lucht. Sorrie, Sorrie, lieve Sorrie, kos dan bij de frou, kom maar lieveling kom nou as 'n zoete hond, kom, dar dan krijgt ie koekies, kom Sorrie, oi gottegot, het arme heest. Daalijk vvordl ie opgepakt. Naar 't beroo. Misscllk ik ook wel, sluipt haar angstig bimira Sorrie, Sorrie. Maar Sorrie, die in «k wit gchandschoende hand het zwaila k webwerk tuig ziet hangen, rent z'n on dergang tegemoet. Alle deftigheid vergetende zet k juffrouw 't op een loopen. Some denkt aan een spelletje van thuis en blaft es jankt en springt en vliegt on steeds n; dert tergend langzaam, zoo langzaai als alleen een agent vermag te loopta het schrikbeeld van de juffrouw, do pelizie, de man met de vergulde knoQ. pen. Alle decorum ten spijt laat ze zieb plots op den grond vallen en grijpt Sor rie, die net een valsche sprong op zwarte gruispad doet. Maar ze heeft Til. zwart van de onderdompeling in het kolengruis, haar maagdelijk blanke rok en handschoéP'éU: onkenbaar. Haar lieveling van 't kasjot bevrijd. Dat is haar zalig doortrillende vreugde met opgeheven hoofd en Sorrie dicht tegen haar moederlijk hondenhart ge prangd treedt ze het monster, 'Fa schrik van honden en oude juffrouw^ de pelizie tegemoet. Deze neemt geen notitie van Iiaa.', noch van haar hondje. Met starenden blik, het hoofd voorover gebogen, F tast ze met haar angstoogen de jas va den man met de blinkende knoopen en als een laatste snik, welt 't als uit het diepst van haar van angst vervretea gemoed; 't is geneens pelizie, 't isew loos. Een smartelijke blik op vervuilde: Sorrie en op de besmeurde rok en hand schoenen en langzaam verduisterende glinsterende brilleglazen door heete tranen van vergane glorie^ Veiligheid en Volksgezondheid. M Tuberculosebestrijding. In de rij der indirecte bestrijdingsmiddelen tuberculose nemen de gymnastiek wa&ito® ook zwemmen moet worden gerekend en openluchtspel een voorname plaats in. gezondheidsraad*

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2