Draadlooze wetenswaardigheden dat vreemdelingen in Parijs volkomen veilig zijn. Zij zullen met hartelijke gastvrijheid ontvangen worden. De waarheid is, dat men hun geld graag ziet blijven, maar hen daaren tegen graag ziet gaan. Ook in België bad men het gevoel, dat de bezoekers kwamen profiteeren van de armoe der Belgen. Maar door hooge belasting op het loge eren in hotels en pensions is het verblijf daar allerminst goedkoop meer. Kerk en Staat. De geschiedenis der middeleeuwen heeft gedaverd van den geweldigen strijd tusschen kerk en staat. Keizer en Paus hebben geworsteld om de macht, waarbij nu eens de eene, dan weer de andere de bovenliggende partij was. In de meeste moderne staten hebben bei den hun eigen terrein gevonden en eer biedigen zij de grenzen. Onze regeering, om een voorbeeld te noemen, bemoeit zich niet met de zaak- Geelkerken en de kerk eischt hier niet meer eenigeii staatsgodsdienst. Alleen de finantieele band tusschen kerk en staat is niet geheel verbroken. Door het finantieele koord zijn ze aan elkaar verbonden. De scheiding tusschen kerk en staat zou voltrokken zijn, als er een finantieele afrekening plaats had en de staat zijn finantieele verplichtingen tegenover de kerk afkocht. De strijd tusschen kerk en staat in Mexico doet, aan de middeleeuwen den ken. 't Is niet mogelijk dezen strijd in zulk een afgelegen land en met zulke gansch andere verhoudingen dan bij ons geheel te 'begrijpen. Het verleden is nooit dood en het roert zich thans ook in Mexico geducht. De tegenwoordige strijd is de voortzetting van een strijd, die reeds een eeuw duurt. De Katholieke kerk heeft zich met den Spaanschen veroveraar Cortez vier eeuwen geleden in Mexico gevestigd. Ze is daar verbazend sterk en rijk gewor den. Toen Mexico in 1821 zich van Spanje bevrijdde, bezat de kerk onge veer een vierde deel van het volksver mogen. De vrije Mexicaansche repu bliek heeft steeds weer getracht, de macht der kerk te besnoeien. Kerke lijke goederen werden in beslag geno men en de invloed van priesters, mon niken en nonnen uit den staat geweerd. •In de grondwet van 1917 werd de macht der kerk aan banden gelegd. De tegen woordige president heeft verschillende maatregelen genomen, om die grond wet toe te passen. Onder de hooge Me xicaansche priesters zijn vele vreemde lingen. Die mogen geen kerkelijke be trekking meer uitoefenen en moeten het land verlaten. De verschillende maatregelen van Calles zijn heel streng De kerk heeft tegen hem het middel- eeuwsche wapen van het interdict ter hand genomen. Het interdict is het verbod aan de priesters, om hun ambt uit te oefenen. Sacramenten worden thans dus in Mexico niet bediend. Ver reweg het grootste deel der Mexicanen, vooral de vrouwen zijn Katholiek en de regeering heeft een zwaren strijd te gen het lijdelijk verzet der geestelijk heid te voeren. Dat zij van plan zou zijn, den Katho lieken godsdienst uit te roeien, mag niet gezegd worden. Indien de kerk zich maar bepaalde tot zuiver gods dienstige werkzaamheid en invloed zou de regeering zeker tot vrede geneigd door D. Radeloos. Dat is over de Radio, zal ieder den ken, die dit opschrift leest; draadloos en radio is ongeveer hetzelfde en dc krant begint zich steeds meer daarmee t.e bemoeien, de groote pers voorop met aparte radiokolommen en nu is de beurt zeker aan de locale bladen. Het is inderdaad zoo, de wereld' is tegenwoordig vol van radio, het woord is op ieders lippen in stad en in dorp en daarom voel ik een onbedwingbare behoefte, in dit blad nu en dan iets te vertellen van mijn veeljarige ervaring in de radio. Bijna ieder, die op een krant is ge abonneerd, 'bezit tegenwoordig ook een radiotoestel, maar er zijn slechts enke-, len, die eenig begrip hebben van de ge heimzinnige krachten, die hun radio toestel in werking stellen. Ik weet bij ervaring, dat de onzinnigste denkbeel den op radio-gebied bestaan en ware ik niet Dirk Radeloos gedoopt en zou ik dus niet mijn heele leven radeloos blij ven, ik zou het worden in den strijd tegen de heerschende waandenkbeel den over radio. Door middel van de krant, die men leest onder het genot van radio-muziek, wil men zich wel eenige draadlooze we- zijn. Er zijn den laatsten tijd enkele tcekenen van toenadering. Ook in Mexico zal op den duur een evenwicht tusschen beide machten gevonden wor den. Maar dan zal Rome afstand moe ten doen van haar eisch, dat alle we reldlijke macht aan haar onderworpen is en de staat eigenlijk alleen bij haar gratie macht en luister bezit. Van een burgeroorlog om den godsdienst kan men in Mexico nog niet spreken, wel echter van een burgertwisten scheu ring. WATERSTAND L2HUIDEK. Aug. 1926 H. water L. water Dagen v.m. n.m. v.m. n.m. 29 7 05 7.32 2.49 303 30 7.57 8 28 3.37 3.53 31 9.02 935 4 27 4.48 Sept. 1 10.21 11.00 531 6 05 2 11 46 - 6.53 7.29 3 0.21 1.02 8.15 8.44 4 1.26 1.56 9 20 9.42 Oeen Zomertijd. VISSCHERIJ. „De Hoop*' in volle zee. Dc kerkelijke medewerker van De Tel. schrijft: Het^ interessantste deel van het werk van „De Hoop" ligt in den arbeid die verricht wordt in volle zee. (Van begin Juni tot raidden October is „De Hoop" in actie. Begin Juni zeilt de visschers vloot ongeveer uit en eind oi midden October is de tijd om op zee veel werk te kunnen verrichten voorbij. Wel is er nog gevraagd om in den natijd „De Hoop" een tijdlang te stalionneer.en in Dieppe of Boulogne, maar daar steun in dezen van de reeders, die erom vroegen, uitbleef, heeft men om financieele redenen tot deze uitbreiding van het werk niet kunnen besluiten. Ungeveer vijf maanden kruist het Hospitaal Kerkschip dus on der de visschersvloot, in d. eersten tijd onderbro ken door dagen waarop Lerwick wordt aange daan, doch verder bijna uitsluitend in volle zee, tenzij voor de levensmiddelenvoorziening of we gens slecht weer een of andere haven wordt aan gedaan. In'deze havens is dan echter bijna nooit iets voor den predikant of dokter van „De Hoop" te doen. In dezen lijd valt al de nadruk op den arbeid midden op zee verricht. Het werk van een predikant loopt bier paral lel met dat van den medicus van „De Hoop". Dr. Van Asperen, die sinds vijf jaren niet „De Hoop" meevaart, waardeert het werk van den predikant ook ten volle en steunt hem, waar hij kan, zoodat er een hartelijke samenwerking ge boren wordt tusschen de Iwee deelen van het werk van „De Hoop". Dit is zeer gelukkig, om dat juist op zee het werk in samenwerking wordt volbracht. Wanneer een schip de hulp van „De Hoop" noodig heeft, geeft het, zoodra deze in het ge zicht komt, het afgesproken teeken, namelijk twee vlaggen onder elkaar. Zoolang „De Hoop" onder de visschersvloot kruist, is het dan ook een voortdurend uitzien of er niet twee vlaggen worden opgemerkt. Zijn deze gezien, dan wordt het hulpzoekende schip opgezocht en geïnfór- meerd wat er aan mankeert. Gewoonlijk is het een patiënt, die wel in zoodanigen staat is, dat hij naar boord van „De Hoop" kan komen, Hier toe wordt dan de sloep van „De Hoop" uitgezet en bemand, Met deze sloep gaat ook de predikant mede, die een tasch bij zich heeft met bijbels, om deze als er behoefte aan is, te verkoopen, terwijl hij ook zorgt een pakje lectuur bij zich te nebben, dat steeds zeer dankbaar wordt aanvaard, want het leven aan boord van de visschersloggers is buitengewoon eentonig: dikwijls duurt het vele weken voor de schepelingen weer eens land zien en in dien tusschentijd is het altijd hetzelfde werk, dat eiken dag en elke nacht weer wacht. Het is dan ook niet te verwonderen, dat zij een aangeboden pakje lectuur spoedig weer uit hebben gelezen, ja, als men een zelfde schip na een dag of tien weer ontmoet, is de afgegeven lectuur in den regel weer uitgelezen en de bijgepikte texten versieren de voor- of achteronders. Deze lectuur en de bijbels, die men koopen kan voor veel ver minderden prijs, vormen een van de zegeningen tenswaardigheden doen opdisschen, die ons allicht eenig idéé geven van het ontstaan van die radio-muziek en van den rol, dien ons eigen radiotoestel daarin speelt. Er zijn tal van radio vakbladen en radio-studieboeken, die uitstekende diensten kunnen bewijzen aan ben, die zich in de radio-techniek willen verdiepen, maar deze literatuur is taai en droog, omdat ze louter tech nisch is en techniek en humor nu een maal moeilijk samengaan. Mijn draad looze wetenswaardigheden bedoelen eenig licht te werpen op de radio-won deren, die ons omringen zonder dor en droog te worden als technische ver handelingen en, beginnende hij het be gin, heb ik in de eerste plaats de vraag te beantwoorden: „wat beteekent ra dio?" Vele menschen verwarren radio met radium, twee woorden, die we te genwoordig dagelijks ontmoeten, maar die, hoewel ongeveer van dezelfde be- teekenis, toch onmogelijk met elkander verwisseld 'kunnen worden. Radium is een stof, die onzichtbare stralen uit zendt en radio wil zeggen „straling'; beide woorden vinden hun herkomst in het Latijnsche woord „radius", dat „straal" beteekent. Nu zijn er verschillende soorten van stralen; een gewoon mensch kent licht stralen, bliksemstralen en zelfs nu enj dan lamstralen, maar de wetenschap kent nog een massa andere stralen, waarvan de onbekendste, de X-stralen, o wondere tegenstrijdigheid, hij het van het bezoek van den predikant aan boord van den logger; daarnaast staan kleinigheden als de. gelegenheid om brieven mee te geven, die anders misschien nog eens eenige weken zouden moeten wachten op verzending enz. Het voornaamste komt echter als de predikant voorstelt om een korte godsdienstoefening te hou den. Indien het eenigszins mogelijk is met het oog op de werkzaamheden, wordt dit aanbod met graagte aanvaard en dan „zakt" het geheele ge zelschap, In het vooronder of in het achteronder worden allen vereenigd; een wachtsman blijft aan dek, doch ook deze luistert aan de trap naar wat er beneden wordt gezegd en gedaan. Het is er nauw en warm in de kleine kajuit, maar deze bezwaren kennen de visschers niet, die gewend zijn boven dek te leven in de heerlijke zonrijke zeelucht en beneden in bedompte kajui ten, en de predikant telt dit bezwaar niet, daar hij het gevoelt hoezeer zijn werk hier wordt ge waardeerd en hoezeer zijn woord hier een ont vankelijk hart vindt. Met overtuiging zingen de visschers de aloude psalmen en al zal er uit aesthetisch oogpunt wel het een en ander zijn aan te merken op dit gezang: hec vloeit zoo voort uit een godsdienstig gemoed, dat het een ieder ont roeren moet die het hoort. Daar kunnen zij uiting geven aan wat er leeft in hun harten en kunnen .zij'hooren de levenswoorden waaraan juist zij die leven te midden van gevaren der zee, zoo groote behoefte hebben. Het is met te verwonderen, dat onze visschersplaatsen bekend zijn om hun gods dienstig karakter, want juist hier moet het besef sterk zijn, dat de mensch niets is tegenover de groote Goddelijke macht. Gelijk begrijpelijk is «in de omstandigheden waaronder deze bevolking op groeit, krijgt deze godsdienstigheid een zeer eigen aardig karakter, zooals men dat nergens elders aantreft en aantreffen kan. Iedere groep menschen die in levensomstandigheden van anderen ver schilt, zal ook zielkundig en dus ook godsdienstig een ander beeld vertoonen en dit zal sterk op den voorgrond komen bij een zoo uitgesproken afzon derlijk staande groep menschen, die de zee ge voelen als hun element en die ook niet buiten de zee kunnen. Er zijn er onder, die op den wal een veel beter betaalde betrekking konden krijgen en die 't toch niet uit kunnen houden en teruggaan naar „de groote plas", om daar weer te staan tegenover al de wisselvalligheden van het zee- mansbestaan en al de ontberingen van zelfs de geringste gemakken. Wie zoo echter jtaat tegen over zijn beroep en het ziet als dp weg hem door God gewezen, voor dien is het een verkwik king om ook, terwijl hij op de zee is, eens uiting te kunnen geven aan zijn geloof en te hooren een korte toespraak over een der hoofdpunten van het Christelijk geloof. Zeker, ook als cr geen •predikant aan boord komt, wordt er wel een hui selijke godsdienstoefening gehouden en tot de uit rusting van bijna ieder schepeling behoort eèn gezangenboek, maar als er een predikant aan boord komt, dan is dat als het waren een groet van de vaderlandsche kerk, die ook is met de leden, die ver van huis hun brood moeten verdie nen. In hun eigenaardige taal geven zij den pre dikant zoo dikwijls te verstaan, hoe zij zijn pre diking op prijs hebben gesteld en dan is dat niet zoozeer om wat hij hun heeft gebracht als wel het gevoel weer in aanraking te zijn geweest, meer officieel dan wanneer zij het zelf doen, met het Evangelie, dat hun daar op de wijde zee tot zooveel troost en steun moet zijn. Juist hier gevoelt men aan boord van „De Hoop" een werk te doen van ontzaglijk groote beteekenis, dat niet in cijfers is weer te geven. Het is een echt werk der Christelijke Barmhar tigheid, zooals rar. Vissering, de voorzitter der vereeniging, die „De Hoop" uitzendt, het heeft genoemd, juist ook Christelijke Barmhartigheid in de geestelijke zijde van het werk. Verslag over de visscherij gedurende 1925. IV. De visscherij mei de zeevischzegen snurre- vaadvisscherij heelt in 1^25 w?tr minder te beteekenen gehad dan in 1924; slechts door en kele motorvaartuigen werd zij op zeer beperkte schaal uitgeoefend, met ongunstige resultaten. De aanvoer van Deensche inolorkotters was iets grooter dan in 1924 De totale aanvoer beliep slechts 211.700 K.G. tot een waarde van f 52,000.welke cijfers voor 1924 waren 312.400 K.G. éh.f 92.000.voor 1923 703.000 K.G. en f 160.900.—; voor 1922 642.500 K.G. en f 141.500—. voor 1921 957.300 KG. en f 249.800.—; voor 1920 1.301.000 K.G. en f 358.000. Deze zeer sterke vermindering toont wel aan, dat deze soort visscherij voor Nederland geen beteekenis meer heelt; de verwaentingen. welke er enkele jaren geleden in sommige kringen van publiek nog het meest bekend zijn! Radium zendt bepaalde onzichtbare stralen uit, terwijl bij\de „radio*' heel andere ook onzichtbare stralen in het spel zijn. Radio wil dus zooveel zeggen als „uitstraling": radio-telegrafie is die soort telegrafie, welke wordt uitge straald, inplaats van langs draden te worden gevoerd; zoo is. radio-telefonie ook uitgestraalde telefonie zonder ge bruik van telfoondraden en tenslotte is radio-muziek muziek, welke in de vrije ruimte wordt uitgestraald. Eenige ja ren geleden, voor dat het woord radio burgerrecht had verkregen, sprak men nog algemeen van „draadlooze".^ Het was toen nog alleen telegrafie, die uit gestraald kon worden er. omdat vóór dien tijd telegrafie niet anders dan door telegraafdraden kon worden overge bracht, doopte men de nieuwe telegra fie „draadlooze''. De mensch heeft altijd behoefte ge voeld om te telegrafeeren; van ex- keizer Wilhelm wordt beweerd, dat hij het zoo graag deed, dat hij meermalen moest uitroepen: ,hou me vast, of ik te legrafeer". Maar ook de mensch in de grijze oudheid telegrafeerde graag en hij deed dit op allerlei wijzen met licht signalen, vuren op bergtoppen, vèr- dragende geluiden en dergelijke „draad looze methodes. Zuid-Amerikaansche Indianen hadden ze":fs al een soort om roepdienst of „broadcasting'', waarbij op kunstige holle kokers werd gesla gen, waarvan het geluid zeer ver droeg gekoesterd werden, zijn in geen enkel opzicht in vervulling gegaan. Van de visscherij in de Zuiderzee waren de geldelijke uitkomsten over het algemeen gunsti ger dan in 1924; de totale vangst bedroeg 47.289.188 K.G., en de opbengst f 4.387.510 -, tegen in 1924 40.555.172 K.G. en f 3.321.501.—. De voorjaarsharingvisscherij leverde over '1 ge heel goede resultaten op; niettegenstaande aan merkelijke mindere vangsten dan in 1924, waren de besommingen hooger. De najaarsvisscherij daarentegen leverde weinig op. De ansjovisvisscherij had een zeer gunstig ver loop, door hooge vangst en flinke pi ijzen. Met de sleep- en kuilnetten waren de vangsten min der ruim, met de staande netten daarentegen zeer goed. De visscherij in de Lauwerzee en den Dollart werd op ruimer schaal uitgeoefend aan in 1924 en gaf ook over het geheel betere uitkomsten. De visscherij in de Zuidhollandsche stroomen en zeegaten (behalve die op riviervisch) was in 't algemeen weer van kléineren omvang, doch lever de geldelijk meer op. Het gezamenlijk aantal bedrijfsweken, dat ge maakt werd, bedroeg 5999 (in 1924 6031), de vangst 2.989.681 K.G. (1924: 3.407.667 .KG.), de opbrengst f 333.622.(1924: f 324.783. In de eerste maanden van het jaar waren de zebliekvangsten met den ankerkuil middelmatig, in het najaar echter gering. De vangst geschiedde hoofdzakelijk voor het winnen der schubben ten behoeve van de parelindustrie. De schubben brachten gemiddeld f 2,tot f 2.50 per K.G, op. In het voorjaar kon de ontschubde zeebliek ook nog als eendenvoer verkocht worden, In het na jaar werd de geschubde (dit moeten zijn: ent- schubde) zeebliek grootendeels als waardeloos over boord gezet. De visscherij in de Zeeuwsche stroomen en zee gaten gaf iets mindere uitkomsten dan vorig jaar. De productie van consumptie-oesters was ge ringer; de kwaliteit was echter, vooral in de eerste helft van 1925, goed. In 1925 werden ruim 18 millioen stuks verzon den tegen in 1924 ruim 241/, millioen. De op brengst kan worden geschat op bijna f 1.800,000 tegen ruim f 2.100,000 in 1924. Tevens verkochten de oesterkweekers ruim 6 millioen zaaioesters. De afzet in Nederland was normaal. De ver zending naar België en Frankrijk ondjr/ond groo te belemmering van de lage valuta, en de export naar Duitschland was zwaar belast met het hooge invoerrecht, dat echter aan 't einde van 1925 tot 250 goudmark per 100 K.G. werd terug gebracht. Naar Engeland was de aizet over het geheel nog bevredigend. De maatregel tot beperking van de mosselvis- scherij door Zeeuwsche vaartuigen in de Zuider zee bleef ook in 1925 op de verzending van de Zeeuwsche mosselen een gunstigen invloed uit oefenen, welke verzending bijna even groot was ais in 1924;- de voorraad op de banken was ruim schoots voldoende om aan alle aanvragen te vol doen. Visscherij op dc Rivieren. Bij de visscherij met zalmdriunetten werd op de Nieuwe Merwede, de Merwede en de Waal weer veel hinder ondervonden vin het vezelige vuil, dat zich op de netten vastzette. Voorts deden zich weer verschillende gevaJen voor van verontrei niging door stookolie en afvalwater van fabrieken. De Hertogswetering loosde weer veel vuil water op de Maas, hetgeen in de warme dagen van Mei groote vischsterfte veroorzaakte. In sommige gevallen werd bij de riviervisch weer de onaangename earbolsmaak waargenomen. De zalmvangst was be angriik grooter dan in 1924, dank zij de goede opkomst van de winter- zalm, waarvan sedert 1917 niet zulke vangsten wa^en verkregen. De kleine zomerzalin werd echter in belangrijk mindere hoeveelee-d gevangeu dan in voiige jaren. Ook in 1925 werden weer zalmen uit het buiten land ingevoerd; op de publieke markten werden aangevoerd 3 Duitsche zalmen en 87 bevroren A.merikaansche, terwijl de geheele invoer volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek 507.458 Kg. bedroeg tegen 566.938 Kg. in 1924. Een vergelijkend overzicht van de uitkomsten der zalmvisscherij in 1925 en 1924 geven onder staande cijfers: Totaal in 1925 14.586; waarvan 12.609 winter en groote zomerzalmen, 1.452 kleine zomerzalmen en 525 St. Jacobs-zalmen, samen 143.843 K.G die f 498.517 opbrachten; totaal in 1924 9.111, waarvan 1.038 winter- en groote zomer-zalmen, 7.403 kleine zomer-zalmen tot een volgend holle-koker-station, al waar de omroep werd doorgegeven evenals nu de omroepstations soms de programma's van andere omroepstati ons opnieuw uitstralen of „relay-en", zooals de term nu luidt. Radio, zooals wij die nu kennen, of dan alsnog leeren kennen uit deze draadlooze wetenswaardigheden, had den de menschen in de grijze oudheid hoogstwaarschijnlijk nog niet. Zelfs de^ Ghineezen, die een paar duizend jaar geleden al allerlei voor ons nog nieuwe snufjes hadden, misten vrij zeker de radio in hun toenmalige beschaving. Grappenmakers beweren wel, dat uit de opgraving en blootlegging van de door lava bedolven steden Herculanum en Pompeji is gebleken, dat de oude Romeinen reeds radio hadden, omdat men in die beide Romeinsche steden nooit telegraafdraden heeft opgegraven en die knappe Romeinen dus reeds „draadloos" werkten Inderdaad draadloos, maar naar alle waarschijn lijkheid eveneens radio-loos. Hoewel de benaming „draadlooze" voor de men schen van de telegraaf en telefoon van zelfsprekend was, omdat de nieuwe techniek het tot dusverre allervoor naamste, het draden-net tusschen zen ders en ontvangers, overbodig maakte, werkte de naam verwarrend op mem schen, die nooit over telegraaf- of tele foondraden hadden nagedacht. Im mers overal waar de draadlooze ver scheen zag men draden in de lucht op en 670 St. Jacobs-zalmen, samen 53.776 v. f 196.289 opbrachten. M N-VLt, Gedurende de maand Juli van dit i te IJmuiden aan den rijksvischafslag B men 264 stoomtreilers met f 449.674 bes*"'1 tegen in Juli van het vorig jaar 347 slooat^ f' met f 572,516 besomming en in de eerstt^ maanden van dit jaar 2201 stoomtreil» ill f 4.696.857 besomming tegen in gelijk tijdJ? het vorig jaar 2094 stoomtreilers, die f 'j. besomden. JJ Van de treilvisscherij kwamen verder U van dit jaar aan de markt: 3 n^torlogfe/ I] f 1055 besomming tegen in Juli van het vorj',' L 4 dier vaartuigen met f 1622 besomming eerste zeven maanden van dit jaar 20 u]0C tót gers, die f 9226 besomden tegen in gelijfc r' f[ van het vorig jaar 47 dier vaartuigen met f x besomming; 12 zeilloggers met f 2333 besomming tegen;. li van het vorig jaar 6 dier vaartuigen mei f W besomming en in de eerste zeven ma&nd^ !t' dit jaar 720 zeilloggers met f 302.492 beso* fcd tegen in gelijk tijdvak van het vorig jaar 89c i< loggers, die f 367.196 besomden; 456 motorkustvisschers met f 31.137 besop, tegen in Juli van het vorig jaar 537 mo^ i"' visschers met f 43.595 besomming en in de (1(1 zeven maanden van dit jaar 1965 motoric |ofl schers, die f 122.053 besomden tegen in gelijb ijlr vak van het vorig jaar 2095 dier schepej ut f 144.427 besomming; 13 zeilkustvisscheri f 395 besomming tegen in Juli van het vorit 86 dier vaartuigen met f 2971 besommingen |2 eerste zeven maanden van dit jaar 94 zeilkj- l schers met f 1712 besomming tegen in deuh| zeven maanden van het vorig jaar 253 dier i] tuigen, die f 5389 besomden; 33 open booten met f 331 besomming Juli van het vorig jaar 46 dier vaartuigen] f 484 besomming en in de eerste zeven maai van dit jaar 274 open booten met f 2962 fo, ^1 ming tegen in de eerste zeven maanden vu u. vorig jaar 343 dier vaartuigen, die f 3396 fcj, t den. J Van vreemde nationaliteit kwamen in Ji|, W' dit jaar aan de markt: 15 Duitsche stoom!^ met f 26.907 besomming, 9 Engelsche 3to.^ Iers met f 5386 besomming, 3 Deensche mob; Iers, die f 3529 en 3 Belgische motortref f 2481 besomden tegen in Juli van het votif» i 29 Duitsche stoomtreilers met f 64.509 besog 1 1 Duitsche motortreiler met f 917 en 3 De?. 50 motortreilers met f 1468 besomming en in d»i ste zeven maanden van dit jaar 213 stoomtreilers met f 628.373 besomming, 18 sche met f 13.879 en 5 Belgische met f 16.55} somming, 8 Deensche motortreilers met 8|; Belgische met f 3097 en 1 Duitsche motoft met f 701 besomming tegen in de eerste u maanden van het vorig jaar 140 Duitsche t treilers met f 518.489 en 1 Engelsche stoom: i met f 4736 besomming, 18 Deensche motortrr met f 17.570, 2 Deensche m.otortreilers met f' I Belgische met f 514 en 1 Engelsche zeiltreüe f 383 besomming. Van de beugvisscherij kwamen in Juli vu en het vorig jaar geen schepen aan de de eerste zeven maanden van dit jaar kwi binnen 136 stoombeugers met f 161.720 en I beuger (sloep) met f 105 besomming tegen in j tijdvak van het vorig jaar 155 stoombeujjai f 260.436 en 11 zeilbeugers met f 7212 besou: Van de haringvisscherij kwamen in Juli vu 1' jaar binnen 2 stoomloggers met f 5694, Jl loggers met f 16.838 en 10 zeilloggers met II j| besomming tegen in Juli van het vorig i: stoomlogger met f 7586, 5 motorloggen f 14.465 en 4 zeilloggers met f 7331 besonrakj in de eerste zeven maanden van dit jaar 4 loggers met f 7704, 5 motorloggers met 1 lii II zeilloggers met f 26.749 en 9 Engelsche sta haringdrifters met f 6097 besomming tegèiiji d' eerste zeven maanden van het vorig jaar 2 sl« V loggers mét f 16.538, 5 motorloggers met 1 111 ft| 4 zeilloggers met f 7331 en 7 Engelsche sta drifters met f 35,131 besomming. De in consignatie aangevoerde vischzenë brachten in Juli van dit jaar f 12.453 op tege: Juli van het vorig jaar f 13.832 en die van dei ste zeven maanden van dit jaar f 147.402 tegci gelijk tijdvak van het vorig jaar 'f 134.658. De opbrengst van de in de maand Juli ra jaar aangevoerde visch bedraagt f 583.396 lifai Juli van het vorig jaar f 732,967, terwijl del) opbrengst van de in de eerste zeven maandsu dit jaar aangevoerde visch bedraagt f 6.112,®! gen in de eerste zeven maanden van hein jaar f 5.954.323. hangen; hoe meer dradon men zag, grooter de zekerheid van de aanwe 1 heid van een „draadloos"' station! zagen de eenvoudige Veluwe-bewoi J in hun omgeving een reusachtig dr: loos station bouwen, waar boven hemelhooge ijzeren torens een war- 1 van draden in de wolken werd of hangen. In hun mond werd de dra looze al spoedig de draailooze, de n looze en tenslotte de radlo-lM Dit laatste woord is hij verkortin?' radio geworden en nu klopt dewS mond weer precies met de latere' 1 tenschappelijke benaming waarin de „uitstraling", van hetzij^ grafie, telefonie of wat verder ujl straald zal worden, volkomen totuitii komt. Toen men vernam, dat het rat1 station Kootwijk op de Veluwe iiP binding met Indië zou komen, den velen, dat de telegrafisten de 1 melhooge torens zouden beklimmen' boven in den top met verrekijkers In te kunnen zien. Ik heib 't uit hun iM vernomen en ook daarom ben ik men tot het schrijven van mijne1 moires in deze draadlooze wetens*» digheden. Wordt vervolg

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 2