ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Nieuwe banen. zu No. 88j Woensdag^ September 1926 lie Jaargang?5 IJMUIDER COURANT Vervolg. Zonder de eerste blijft de laatste uit .waar blijven we dan met de resulta nt Is dit soort onderwijs niet steeds jt eenzijdig bekeken, te veel van den jestelij'ke ontwikkelingskant en wer én de practische zijde, d'e aansluiting en voorbereiding voor het leven en lichamelijke ontwikkeling niet te j?el uit het oog verloren? Het wil zoo Dorkomen, en de uitslag versterkt D8 in die gedachte, dat men daar te /jniieker een 'beteren kijk op bad. Het nuttige werd daar op voortreffelijke met bet aangename vereenigd, al- jjjdiger ontplooiing van den jongen mensch bereikt door den geestelijken vooruitgang hand in hand te doen gaan de ontwikkeling der lichamelijke brachten, en dat alles in het zachte buis vrije keuze. Doch nu zullen misschien velen wel 0n toegeven, dat Lonneker er „ach- f' was, doch zich in de uiting bun sympathie nog laten weerhouden ir het finantiëele schrikbeeld, dat ir hen onmiddellijk achter deze zaak ijst. Laten we hen dadelijk gerust- tjellen met de verzekering, dat dat geen ioinmen behoeft te kosten, niet zooveel juurder hoeft te zijn, dan het vervolg- mderwijs nu kost. Laten we eens gaan rekenen. Thans K'Ordt gegeven een twee;aarlijksche riirsus van 25 weken van 12 uur per week. Aldus: Vakken: Jongens en Meisjes: Jongens: Meisjes: i jzen ;kenen taal hiedenis irijkskunde tndheidsleer Handw. ilsch landelskennis 1 x/2 l1/, iVe V» 7. Totalen:6 2 4 De kosten hiervan bedroegen per week 12 X f 2 12 X f 0.50 f 30.— oaar den maatstaf van een belooning van f 2 per lesuur en f 0.50 per uur voor het hoofdschap, plus f 2 a f 2.50 materiaalkosten per leerling per cur ios. Gaan we nu dezen staat wijzigen in ken aangegeven geest, onpraktische vakken schrappend, nieuwe inlas send, terwijl we ieder vak trachten ffineen normalen tijd te bedeelen, zoo- mlmogelijk probeerend te blijven bin ts?!) de oude grenzen, dan zouden we i'ijv.dit lijstje krijgen: frul 1 uur Eenvoudig Boekhouden en Handelsrekenen 1 uur luur Eerste hulp bij ongelukken 'lJ2 uur. Wrijven uur Naaldvakken 3 uur ifang uur Gymnastiek 2 uur. ;ekenen 1 uür Handenarbeid 2 uur. Aardrijkskunde 1 uur. 41 uur 9V2 uur. uVihijv. te geven volgens dit rooster: Maandag: Dinsdag: Woensdag: schrijven 1 Boekh. Hand. 1 Handw. (Meisjes). L Eerste hulp bij Ong. 1 Lezen Gymn. (Jongens) Zang 1. Handw. (Meisjes) Teekenen (Jongens) Donderdag Vrijdag Ned, Taal. 1 Handenarbeid (Jongens) Aardrijkskunde Handwerken (Meisjes) 1 Handenarbeid (Jongens) Gymnastiek (Meisjes) Aldus 5 avonden van 2 uur, waarvan df 'le kosten vojgens denzelfden maatstaf di ouden zijn 14 X f 2 10 X f 0.50 i.l 33.— of f 3 per week hooger. hit is geen noemenswaard verschil, tui Thans loopen de lesuren van 58. dat st Uroeg ten opzichte van de dagschool D opzichzelf een lange rek. Het kwam "°g al eens voor dat sommigen niet bij arri '*n aanvang aanwezig konden zijn, om- ze met hun gewone werkzaamheden aewniet klaar waren, terwijl zich in het -ge voorjaar hetzelfde voordeed. toom is het heter avonden van 2 u. raI 'Hemen en dan van half 7half 9. En nu nog een enkel woord over de W likken zelf, waarbij steeds in het oog Njtoet worden gehouden de vraag de praktijk en het latere leven. Immers voor de meesten zal het het laatste onderwijs zijn, dat ze genieten. Taal Het stellen en zuiver schrijven van diverse blieven. Het stel len van telegrammen, opmaken van een advertentie e.d. Lezen. Beschaafd, vlot lezen van niet te moeilijke, doch mooie lectuur. Schrijven. Gewoon, maar ook rond- en sierschrift, Etiketteer-en van re gisters e. d. Zang. Aanleeren van en zingen op no tenschrift. Drie- en vierstem mig. Teekenen. Vrij. Penteekenen, water- verfteekenen. Teekenen naai de natuur. Perspectief. Handelskennis. Eenvoudige 'boekhou ding en handelstekenen voor zaak en huishouding. Eerst© hulp bij Ongelukken. Eenvoudi ge kennis van het menschelijk lichaam. Wondbeliandeling. Het leggen van eenvoudige verhanden, e.d. Naaldvakken. Knippen, naaien en v er stellen van allerlei kleeding- stukken e-d. Gymnastiek. Allerlei oefeningen, die een harmonische ontwikkeling van het lichaam bevorderen. Handenarbeid. Het leeren hanteeren van diverse gereedschappen. Hout- of kartonarheid, hout snijwerk e.d. Aardrijkskunde. Zoodanige behande ling van de aardrijkskunde, dat met meer gemak hoek, cou rant en tijdschrift wordt gele zen. Dit overzicht, heeft niet de pretentie van v olledig te willen zijn, wil alleen in groote lijnen de idee aangeven. Voor leermiddelen zullen wel eenige kosten moeten worden gemaakt, doch vele uitgaven daarbij zijn voor eens. Bij dit alles is ook gedacht ëen flinke, met zorg uitgekozen bibliotheek, met lectuur op allerlei gebied. Aan zooiets bestaat voor de schoolvrije jeugd zeker groote behoefte. Deze hoeken moeten ze mee naar huis kunnen nemen, waar door de leeslust zal worden bevorderd, en heel wat kennis op aangename, on gezochte wijze 'kan worden opgedaan. Ik geloof, dat het meerdere geld, dat de gemeente aan dit onderwijs zal be steden, ruimschoots zijn rente zal op brengen in het nut, dat de niet-leer- plichtige jongens en meisjes, die men thans hcele avonden langs- de straten ziet zwalken, gretig luisteren naar de meestal niet voor hen sprekende groo- ten, er van zullen ervaren. Mocht het gemeentebestuur hoven- staand plan in ernstige overweging ne men, en kunnen besluiten tot een proef- cursus, zoo zou schrijver dezes geen vergeefschen arbeid hebben verricht. J. W. v. Oosterom. Augustus 1926. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De directeur van het post- en te- Ie graafkantoor maakt hekend, dat ook na 15 September a.s- gelegenheid zal bestaan, vanuit IJmuiden met Bazel te telefoneeren. De heer K. Hoogerwerf, Rijksont vanger te IJmuiden, is verplaatst naar het kantoor der Invoerrechten en Ac cijnzen te Enschedé. De feesten voor het 50-jarig bestaan. Maandagavond had in de gymnastiek zaal der Insingerschool een druk be zochte vergadering plaats, ter bespre king van de plannen over de feestvie ring van het 50-jarig bestaan. De vergadering werd gepresideerd door den heer B- A. Dammers, die zeide dat men een Buurtvereeniging voor geheel IJmuidenOost wilde oprichten, met afzonderlijke commissies voor de verschillende straten. Er zou een dage- lijksch bestuur komen van 3 leden, aan gevuld met één lid uit iedere straat commissie. De feesten en de versiering zouden georganiseerd worden geheel in overleg met het Algemeen Comité- De vergadering ging met dit plan ac- coord en in het dagelijksch bestuur werden benoemd de heeren B. A. Dam mers, voorzitter; R. Rijke, secretaris (Olivier van Noortstraat 11) en P. Hee- re. Voorts werden een aantal Buurtcom-* missies benoemd: en wel voor de Kennc- merlaan de heeren C. Heere, J. v. d. Made en K. Wijnschenk; voor de Jac- van Heemskerkstraat de heeren G. Swier, A. Glas en J. Wijker; voor de Iluygenstraat de heeren II. Medik Kok, R. J. A. Westerhuis en Hoek; voor de Willem Barendszstraat, De Rijpstraat, 01i\ier van Noordtstraat en Graham- straat J. H. Martens, Dronkers en TI- Bakernes; voor de Mahustraat, Rogge- veenstraat, Tasmanstraat en Tasman plein A. de Waal, H. Aartsen en J. v. d. Plas en voor de Snelliusstraat, Ful- tonstraat, Hadleystraat, Hadleydwars- straat en Stephensonstraat van Zan ten, K. Tijssen en Jac. van Beelen. - Van deze commissie is telkens de eerstgenoemde afgevaardigd naar het bestuur van de Buurtvereeniging, dus de heeren C- Heere, G. Swier, H. Medik Rok, J. H. Martens en A. de Waal en van Zanten. Van de dezer dagen "opgerichte Buurt vereeniging Patrimonium waren drie bestuursleden aanwezig en de heer S. Bos deelde mede, dat deze vereeniging tot samenwerking bereid is en een lid- in het bestuur-zal aanwijzen. De voorzitter zeide vernomen te heb ben, dat er ook reeds- een buurtvereeni ging voor 'de Julianakade was gevormd en dat ook hiermede samenwerking zou worden gezocht. Voorts, dat zoo spoe dig mogelijk nog een buurtcommissie gevormd zou worden voor de Marconi straat en haar zijstraten en de Haven- kade. Aan de Buurtconimissies zullen spoe dig de lijsten voor het verzamelen van bijdragen worden uitgereikt. Besloten werd om een wedstrijd in gevelversie ring .en een wedstrijd in raamversie- ring (van huizen) uit te schrijven. Ver der om een bedrag te besteden voor het huren van een muziekcorps, dat op een der feestdagen in een bomschuit op een wagen door IJmuiden-Oost zal trekken- Uit de vergadering werden nog ver schillende wenscben naar voren ge bracht, o.a. dat een deel der kinderfees ten in dit deel van IJmuiden zal plaats hebben. De heer de Waal adviseerde om groote tenten te huren, opdat bij slecht weer in die tenten feest gevierd kan worden. De vergadering was zeer geanimeerd en uit alles blijkt, dat IJmuidenOost aan de feesten op flinke wijze wil deel- nemien. Het groote Büitsche mailstoom schip Cap Polonio heeft hier veel be kijks getrokken, vooral Zondag bij het vertrek," toen weer een groote men- schenmassa op de sluis samenstroom de. Algemeen was men vol bewondering voor dit mooie Duitsche schip, dat zeer snel loopt en de reis HamburgBuenos Ayres in 19 dagen aflegt. Hoe geweldig de waterverplaatsing van zoo'n kolos is (de waterverplaat sing is veel grooter dan de inhoud en bedraagt vóór de Cap Polonio zeker wel 30.000 ton) bleek Zaterdag bij het op- ^toornen in het Noordzeekanaal. De voor 'de Papierfabriek liggende stoom schepen Havensicle en Eschersheim werden van de steiger getrokken en toen het schip voorbij was en de hout booten weer terugdeinden op hun tros sen, vernielden ze twee zware meerpa len en trokken een dukdalf een eind op zij. Door den Rijkswaterstaat is Vrij dag te Haarlem aanbesteed het maken van een loopsteiger met toebehooren in en van meerpalen bij -de Haringhaven alhier, behoorendé tot de werken tot verbetering en uitbreiding van de vis- schershavcn. Raming f 9300-. Ingeschreven werd als volgt: A. Borst, Bak'kum, f 10350; Firma P. Heere en Zn., IJmuiden, f 9810; G. Schermers, Nieuwendijk (gem. Alm- kerk), f 9740; J. B. Uitslager, Buiksloot, f 9632; TI. Mulder en R. Rijke, IJmui den, f 9475; J. Parel, Sliedrecht, f 9224. Aan de Trawlerkade is in den nacht van Zaterdag op Zondag brand ontstaan in een huis, bewoond door ze kere v. d. H. Deze had het brandje ver oorzaakt, doordat hij bij ongeluk een nachtlichtje omver wierp, waardoor eenig huisraad vlam vatte. De man vloog naar het politiebureau om assi stentie, maar ondertusschen werd het geval opgemerkt door personeel van den Bewakingsdienst, die met hulp van eenige wachtslieden het brandje 'bluschten. De door de politie gewaarschuwde brandweer ging nog naar de Trawler kade, maar behoefde geen hulp meer te verleenen. Door G. de G. en John- M. werd bij de politie aangifte gedaan, dat van den in de visschershaven liggenden logger de Vrouw Jannetje K.W. 69 te hunnen nadeele een zilveren horloge en een oliejas war,en ontvreemd. Een onderzoek wordt door de politie ingesteld. Bazar ten bate der Ver. tot Bestrijding der T.B.C. Het comité tot het houden eener bazar ten bate der T. B. C. Ver. is nu weer druk aan het werk. Er wordt, nu de vastgestelde data met rassche schreden naderen, beraadslaagd en georgani seerd- Er zullen, zooals iedereen den ken zal, ook op dezen bazar weer ver schillende stands zijn, waarop de te koop aangeboden artikelen uitgesteld worden. En juist de verscheidenheid dezer artikelen, moet een bazar geani meerd en doeltreffend maken. Vele fa brikant en zijn aangeschreven, om voor liet beoogde doel artikelen beschikbaar te willen stellen. Van vele hunner heb ben we reeds een pakket ontvangen, anderen hebben hunne toezegging op de bepaalde data gedaan. Ook hebben we de burgerij aangespoord onzen ba zar hare steun te verleenen. Er wordt echter tegenwoordig zeer veel geëischt van de vrijgevigheid der mcnschen. En ik hoor vele huismoeders reeds met een zucht zeggen: „Nu weer de bazar wat moeten., we geven!" Nu huismoe ders 'en iedereen, 'die ons helpen wil, al les is welkom, van het kleinste stukje speelgoed af tot de. grootste handwer ken enz. toe. En nu geloof ik, dat, wan neer men werkelijk wil steunen, in ieder huishouden nog wel iets gemist kan worden en dat alle winkeliers wel iets van hun waar op zij kunnen leggen voor het goede doel. Als iedereen nu eens bedenkt, „dat en dat kunnen we missen", dan kan er nog heel wat bij elkaar gebracht worden- En daar we nu werkelijk vertrouwen stellen in het „willen" der menschen, zullen we op 17 en 18 Sept. a.s. met vrachtauto's langs alle huizen der gemeente rijden, om de offeranden in ontvangst te ne men. We hopen, dat wanneer we komen iedereen zijn pakje heeft klaarliggen en we nergens vergeefs zullen aanklop pen. VELSEROORD. De vrouw*, die verleden week, na 40 jaar getrouwd te zijn geweest, er van door _is gegaan met medeneming van de helft van het huisraad, schijnt het toch alleen ook niet te bevallen. Zij was naar Beverwijk getrokken, maar na#een paar dagen was ze hier al 'weer terug. Ze heeft zich weer met manlief verzoend en hem en de andere helft van het huisraad nu ook meege nomen naar Beverwijk. VELSEN. In de week van 22—28 Augustus zijn in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk voorgekomen. In 1916, dus juist 10 jaar geleden werd van gemeentewege in liet Noord- zeekanaal, ongeveer 200 M. ten Oosten van de stoompont, een dubbele zinker gelegd, namelijk ten behoeve van de gas- en de watervoorziening van Wij keroog. De zinker der gasleiding heeft eendiameter van 10 duim- Toen de gas levering nog door de gemeente Haar lem geschiedde, ging het gas in noor delijke richting door de buis, sedert de levering door de hoogovens, wordt liet DIEREN BESCHERMEN IS MENSCHEN BESCHAVEN! Wordt dus lid van de afd. Velsen on Omstr., der Ned. Vereen, tot besc.her- ming van dieren! Min. contr. f 1-25 per jaar. Secretariaat: Stationsweg K 86, y eisen. gas juist in tegenovergestelde richting van de persinstallatie af naar de gas houders te Velseroord gevoerd. Sedert Zaterdagmorgen werd naar we in Hl. Dbl. lezen, aan den meter aan het Hoogovenbedrijf een onregelmatig heid geconstateerd. Het bleek, dat de gaslevering verminderde. Het euvel herstelde zich echter spoedig, doch Zon dagmorgen ging het gas wederom slecht weg. Ook toen werd nog niet aan iets bijzonders gedacht, maar toen Zondagavond het geval, z-eh wederom voordeed, zelfs -zóó ernstig dat de gas houders te Velseroord gingen zakken, begreep men, dat er iets niet in orde was. Het spreekt vanzelf dat in dit ge val allereerst wordt gedacht aan den zinker. Voor het aftappen van het con- densatiewater in den zinker is aan weerskanten, dus ten N. en-ten Z- van liet kanaal een pompje aangebracht met een zuigerstang, die door het schuine gedeelte naar hei diepe hori zontaal liggend deel van den zinker loopt. Al spoedig bleek, dat het hier niet in orde was en de buis vol water stond, waardoor het doorstroomen van het gas onmogelijk was geworden. Aan de Zuidzijde waar met pompen werd begonnen heeft men bijna. 3 uur moeten pompen om het water weg te krijgen. Indien het water door condensatie in de huis is gekomen, is het euvel spoe dig verholpen. Onmogelijk is het na tuurlijk niet, dat er een lekkage is ont staan, waarnaar nog nader een onder zoek zal worden ingesteld. Arbeidsbemiddeling Velsen. Als werkloos ingeschreven 4 Sept. "26. 1 boekdrukker, 1 metselaar, 2 tim merlieden, 1 mande-maker, 2 loodgie ters, 1 sigarenmaker, 3 kantoorbedien den, 18 los arbeiders- SANTPOORT. Feest in het Prov. Ziekenhuis. In alle stilte voor de buitenwereld is aan de patiënten van het Prov. Zieken huis nabij Santpoort weer een tuinfeest bereid,, dat schitterend geslaagd is en waarvoor den organisatoren en mede werkers een bijzonder woord van dank toekomt. Om half elf des morgens werd dit feest geopend met een wandeling door het park, waaraan door ket personeel en patiënten werd deelgenomen, voor afgegaan door het eigen muziekkorps. Op het feestterrein werd de stoet ont bonden en een aanvang gemaakt met de verschillende spelen en wedstrijden voor patiënten. Hieraan waren prijzen verbonden. Een der grootste vermaken van de verpleegden was wel de draai molen, terwijl „hoofd van jut" en rad van avontuur zich eveneens in druk bezoek mochten verheugen- Te zes uur werd gepauzeerd, om den inwendigen mensch te versterken. Reeds spoedig daarna werd het park weer gevuld met personeel en 'hun huisgenooten en waarlijk schitterend was de aanblik der verlichting van het broederhuis „Meerzicht" en het electrisch licht om het meertje aangebracht. Om half ne gen had een optocht der kinderen plaats met flambouwen, voorafgegaan door 't muziekkorps, waaraan elkeen deelnam en waarbij lieQercn werden gezongen. t)m 10 uur werd de dag be sloten met een schitterend vuurwerk. DRIEHUIS. De R.K. Harmonievereeniging „So- li deo Gloria" alhier, trok Zondag naar het concours te Schagen en wist daar in de eerste afdeeling harmonie een eer sten prijs te bemachtigen- Een mooi succes, daar deze vereeniging dit jaar voor 't eerst in die afdeeling mededingt op twee concoursen en eiken keer den hoogster, prijs zich ziet toegewezen.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1