H M n f| fJ n u 22 Januari 1926, waarbij is bevestigd, Afvoering van raadsbesluiten, betreffende Ifc Uhtelijke gemeenteëigendommen, niet *m&iieerscht door de voorschriften van de len 1'^ sU^ a ^cr Gemeentewet, is het ge- al deze besluiten in het vervolg te voor- eene uitdrukkelijke machtiging daarioe, n |éens wordt het concept-besluit, opge- xgmeenteblad no. 149 van 1926 aange- 't het volgende: meestèr en Wethouders zijn voorzooveel- i"0, -achtigd dit besluit uit te voeren." advies op een verzoek van Mevrouw de lCL F. Wijnoldy Daniëls-Smit, te Over- i haar eene pensioentoeslag te verleenen, - e- \6e artikel 5 der „verordening in verband V invoering der pensioenwet voor de ge- te - .ambtenaren 1913 en der Weduwenwet der. jé gemeente-ambtenaren 1913. ;eer Schuitenmaker vraagt of het volle pen- ui r aiet moet betaald worden over de geheele l-Hc' l\ waarin het overlijden van den oud-secre- j_( voorgekomen. f Voorzitter zegt dat de Pensioenwet precies jijkomen. ate voorstel wordt goedgekeurd. i- Itjjing van het raadsbesluit van 29 April 192 'om bet drukwerk van de gemeente op te n georganiseerde drukkers, heer Visser zegt wel te gelooven dat het be- toor de gemeente een voordeel kan worden, ,or, vraagt of, wanneer het drukwerk aan ongeorganiseerden drukker wordt opgedra- jjj njet zal gaan ten koste van de abeids- t.aarden der werknemers. Spr. verwacht, dat jonen der arbeiders zullen worden gedrukt. Voorzitter zegt niet volkomen gedocumen- zijn, maar stelt voor eerst te informee- hoe de loonen en andere arbeidsvoorwaarden ,aSfe .^organiseerde drukkers zijn. èi i her Visser zegt dan gaarne zwart op wit te want spr. hecht meer waarde aan een stief contract, dan aan verklaringen van on- ^anjseerden. Spr, zou dan ook onderzocht r Rebben, of de georganiseerde drukkers te f je tarieven berekenen. ji heer Dalmeijer vraagt of"-voor kleine druk- '},{a niet een kleine handmachine kan wor- 'aangeschaft, zoodat men veel kleine dingen M [tan drukken, beer Roelse vraagt of de levering van het .kerk niet kan gaan over het Centraal Inkoop- Spr. meent, dat het een voordeel van 5 ■geelt. ^leer Maas verklaart zich tegen het opdra ij rI1n drukwerk aan ongeorganiseerden. beer Schilling zegt daar ook niet voor te tèi [naar spr. zegt dat niet juist is, dat de ar- fea Voorwaarden bij ongeorganiseerde patroons ta lier zijn. Spr. weet wel gevallen, waar het an te S3 is. er(i iii het werk aan georganiseerden wordt opge- d> is het noodig dat deze gehouden worden 'hoever ze mogen gaan. oe [ot voorstel wordt aangehouden, fjsistelling van het over het tijdvak van 1 Mei 31 December 1926 aan het bestuur der Ver- i la u'ging voor Christelijk Volksonderwijs te Vel- oord te verleenen voorschot op de vergoeding, oe doeld bij art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, ®ede van de regelen, volgens welke de uitbe- chrij inf zal plaats hebben. 3el voorschot wordt vastgesteld op f 1011. jtdgekeurd, va bae-advies op een adres van de N.V. Vereenig- jloa, Papierfabrieken der firma van Gelder Zo- ie Velsen, om vergunning tot het aanleggen s een straat. heer Dunnebier zegt dat van de Vennoot- j een schrijven is ingekomen, met verzoek verlichting van de voorwaarden. 'i eenige discussie wordt het voorstel aange- -cen. frae-advies op een verzoek van S. Koster te atpoort, om verplaatsing van een urinoir. 3. en W. stellen voor op het verzoek afwijzend beschikken. Aldus-wordt besloten. Verleenen van machtiging tot het doen rooien tnboomen in de Molenstraat te Santpoort. 56,S De heer Sluiters vraagt of dit voo(rstel nu (gevoerd moet worden, daar bij de begrooting icb ook in behandeling komt het voorstel inzake trottoirs van die straat. Dat wordt dan dub kosten. De Voorzitter zegt dat we in principe het besluit feien nemen tot het rooien der boomen. Aldus wordt besloten. ïsleenen van een crediet voor herstelling van èóeleering te Velseroord en te IJmuiden. ianshiiting met de gedane voordracht, dee- -Sen W. mede, dat ook is ingestort de uit- sding der rioleering nabij de voormalige elec tive centrale te IJmuiden. Aangezien hier als- se spoedige herstelling noodzakelijk was, is iirfoe overgegaan. De kosten zullen ongeveer 1320,— bedragen. Zij stellen voor, tevens een icdiet tot dit bedrag beschikbaar te stellen. Goedgekeurd. Aankoop van een gedeelte van den Rijksstraat- fe{' Velseroord-IJmuidem, B, en W. schrijven aan den raad, dat de on- "s «handelingen omtrent de eigendomsoverdracht 'f!aaeen gedeelte van den Rijksstraatweg Velser- 0D ordIJmuiden thans beëindigd zijn. Een concept- flalract tot aankoop van den weg is aan B. en toegezonden, die zeggen tegen de daarin opge- uen voorwaarden geen bezwaar le hebben. B. en W. stellen den raad voor, tot aankoop «a den weg over te gaan voor den prijs van f 10. deelen mede, dat de aanvankelijk gestelde rorwaarde, dat de verordening op de heffing van s straatbelasting dezer gemeente zou worden ifijzigd in dien zin, dat het rijk wordt vrijge- ald van de betaling dier belasting voor de langs ioeraden weg gelegen eigendommen, is verval- ioedgekeurd. Lastgeving tot bestrating van den "Engelmun- te Velseroord. De heer Bosman vraagt aanhouding, daar waar ?f. vernomen heeft, de eigenaars nu met elkan- Co der willen overleggen. Besloten wordt tot aanhouding. Gfondovername voor wegverbreeding, Het voorstel tot overname van grond aan den «eweg te Driehuis en den Rijksstraatweg te Vel- B «a voor wegverbreeding wordt goedgekeurd en «ervoor een bedrag van f 145 beschikbaar ge- -> keld. Goedgekeurd. r Verleenen van machtiging tot het dempen van <<n gedeelte van de Jan Gijsenvaart en toestaan 'aa het daarvoor noodige crediet. en W. stellen voor te aanvaarden het aan- van G. Hulsebosch te Bloemendaal, om het pdeelte van de Jan Gijsenvaart tot den Oostkant in Jen Bloemendaalschestraatweg, te dempen, 't alle bijkomende werken, voor f 5308, De heer Sluiters zegt vernomen te hebben, dat ?k personen uit onze gemeente dit werk willen «oen en wel voor veel minder. Spr. stelt daarom inschrijving voor, e heer Roelse vraagt of de aanbieder zich niet terugtrekken en dan zijn we nog verder van lonk, He heer Sluiters: Die trekt zich niet terug, He heer Dunnebier meent dat dit niet opgaat, nu -alles voor elkaar is en alle onderhandelingen gevoerd zijn. De heer Vermeulen zegt dat de raad er niets van weet, wij staan dus geheel vrij. De heer Dunnebier zegt dat deze perso.on de aanbieding heeft gedaan, omdat hij een groote partij zand heeft liggen. Later is ook een ander gevraagd, die het voor hoogeren prijs wilde doen. De heer Sluiters zegt dat er personen in onze gemeente zijn, die dit werk ook graag willen doen. En deze persoon woont nog buiten de gemeente. De heer Nijssen voelt voor de redeneering van den heer Sluiters, maar nu is de prijs gepubliceerd en het zou niet eerlijk zijn, nu een aanbesteding te doen houden. De heer ten Broeke acht de opgegeven prijs zeer billijk, wat kon, omdat de man, die het werk wil doen, niets voor het zond rekent De heer Vermeulen meent le weten, dat de di recteur van openbare wérken het werk op f 5400 heeft begroot. De heer Dunnebier: Maar zonder het zand. De heer Vermeulen 'acht het verkeerd, dat B. en W. den prijs bekend hebben gemaakt. Spr. zal zich nu bij het voorstel neerleggen, maar hoopt dat bij analoge gevallen B. en W. het cijfer geheim zullen houden. Het voorstel wordt goedgekeurd. Tegen de heer Sluiters. Verlenging van den termijn van beslissing, als bedoeld in art. 121, al. 4 der Bouw- en Woning- verordening, op aanvragen van de N.V, Exploita tie Mij, „Velserduin" te Velseroord, B. en W. stellen voor, overeenkomstig het be paalde in artikel 121, alinea 4, der bouw- en wo ningverordening, goed te keuren, dat de termijn van beslising op de verzoekschriften van de N.V. Exploitatie Maatschappij „Velserduin", te Vel seroord, om vergunning tot het bouwen van resp. 1 woning en 20 woningen op een terrein na bij de Velserduinerbuurtweg te Velseroord, door hen voor den tijd van 6 maanden wordt verlengd, aangezien bedoelde bouwplannen in strijd zijn met het vastgestelde uitbreidingsplan voor deze gemeente. Een plan tot wijziging van het uitbreidingsplan, overeenkomstig het ingediende verzoek om ver gunning tot aanleg van straten, is in bewerking. De heer ten Broeke zegt dat de bouw der 20 woningen wel overeenkomstig het uitbreidingsplan is. Spr. vraagt waarom deze bouw 6 maanden moet worden opgehouden en vraagt of de ver gunning niet kan worden verleend, zoo noodig onder te.stellen voorwaarden, - De heeren Sluiters en 'Bosman sluiten zich hier bij aan. 1 'li De heer Dunnebier zégt dat het hier niet alleen gaat om het uitbreidingsplan, maar ook om de exploitatie van deze terreinen, Spr. zegt dat de moeilijkheid ls, dat exploitatie en bouwen hier één persoon geldt en dat alles eerst in orde moet zijn. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen. Tegen de heeren Bosman, ten Broeke en Sluiters. Toekenning van een voorschot, onder waarborg van tweede hypotheek, voor den bouw van ar beiderswoningen. B. en W. stellen voor aan P. Gjaltema le Vel seroord, voor den bouw van 27 arbeiderswonin gen aan de Piet Heinstraat, de Ruyterstraat en Lumeystraat aldaar, een voorschot van ten hoog ste f 16200 te verleenen. Tegen de heeren Roelse, Visser, Schaar, Schil ling, Dalmeijer, 'Landeweert en-Vermeulen. Vaststelling en verandering van straatnamen. B. en W. stellen voor de straten in het in aan. bouw zijnde bouwblok der 36 woningen aan den Hagelingerweg te Santpoort le noemen Hyacin- thenstraat en Tulpenstraat. B. en \V. wijzen er voorts op, dat er zoowel te Velseroord als te IJmuiden een Schoolstraat is. In verband met de naamsverandering van Velseroord, stellen zij voor de Schoolstraat aldaar te verdoo- pen in Heidestraat. De heer Bosman wijst er op, dat er ook een Kanaalstraat en een Kanaalweg is, wat ook ver warring zal geven. De heer Schilling gelooft van niet. In Amster dam hebben we ook Haarlemmerweg er Haar lemmerdijk. De heer Bosman: Maar die liggen vlak bij elkaar. Spr. zou ook willen' vragen of de naam Velser duinerbuurtweg niet veranderd kan worden. Daar zouden de bewoners van dien weg zeker dank ,baar voor zijn. De Voorzitter zegt daar alles voor te voelen, want die naam is te lang en men denkt aan een buurtje. De heerBosman zegt dal Zeestraat en Zeeweg ook moeilijkheden zal opleveren. De heer Homburg wil den naam Schoolstraat behouden en vraagt of de straat niet Oosterschool straat genoemd kan worden. De heer Vermeulen zegt dat er een kern van waarheid in het betoog var. den beer Bosman is, zoodat dit de overweging waard is. De heer Sluiters vraagt of de naam Verkeerde Molenweg te Santpoort ook niet veranderd kan worden. Daar is ook al een Molenstraat. De heer Vermeulen: .Dat moet Verkeerde Molen weg zijp. De Voorzitter zegt dat men over nieuwe namen kan denken en dat B. en W. deze voorstellei- zullen overwegen. Bovengenoemd voorstel wordt aangenomen, mgebruikgeving van grond langs den Zeeweg tc Velseroord. B. en W. herinneren er aan, dat de breedte van den Zeeweg te Velseroord geprojecteerd is op 20 Meter. Zij achten het echter niet gewenscht, de zen weg thans reeds tot die breedte te beharden. Wanneer dit niet gedaan wordt, blijft er echter een strook grond ter breedte van 2/2 M. onge bruikt. Zij stellen voor dezen grond in gebruik af te staan als voortuin voor daar gebouwde wonin gen aan J. H. Gottner te Bloemendaal en K. Bak ker te Velseroord. Goedgekeurd. Vaststelling van een nieuwe brandweerveror dening en wijziging der verordening tot regeling van het vervolgonderwijs en der verordening, re gelende het openbaar lager onderwijs, uitgebreid lager onderwijs en buitengewoon lager onderwijs. Tengevolge van het besluit van 27 Juli j.l., waarbij de afdeelingen Jan Gijsenvaart, Velser oord en Wijkeroog onderscheidenlijk bij Sant poort. IJmuiden en Velsen zijn gevoegd, is het noodig, genoemde verordeningen daarmede in overeenstemming te brengen. Goedgekeurd. Wijziging der algemeene politieverordening. Hierbij komt ook in behandeling het door tal van adressen ondersteunde voorstel van den heer K. H. Tusenius, om het losloopen van honden op den weg, mits dié onder geleide en hoede van hun eigenaars zijn, toe te laten. De heer Dalmeijer spreekt over de voorstellen inzake het ontkleeden op het strand. Spr. zegt dat een kind van 10 jaar zich wel mag ontklee den, maar een kind van 11 jaar niet. Voorts moet men van een zwempak voorzien zijn. Maar spr. vraagt of het voldoende is, als hij met een zwempak over zijn arm loopt. De Voorzitter zegt dat er toch grenzen moeten zijn. Spr. gelooft dat het beste is, dat men als in Caslricum doet, waar voor het ontkleeden een rayon is, waar anderen niet mogen komen. De heer Visser vraagt of nu aan 't strand alles moet worden verboden. Spr. heeft zoo het gevoel, dat er bezwaren van zekere zijde komen. Spr. wijst er op, dat langs het Noordzeekanaal ook vele jongens van 14 en 15 jaar zwemmen. Dit zal dan ook niet meer mogen, En dat, terwijl we hier geen zweminrichting hebben. De heer Vermeulen acht het voorstel zoodanig, dat de politie gelegenheid heeft, om uitwassen legen te gaan, zoodat het dus prefentief kan wer ken. De heer Roelse neemt het daarna op voor de honden en bepleit vrijheid voor dezen. De Voorzitter zegt dat de maatregel uitnemend gewerkt heeft en nog minstens een jaar moet werken. Het besluit heelt beteekend minder lij den voor menschen en schapen. Het voorstel-Tusenius wordt verworpen. Vóór de heeren Roelse. Homburg, Schaar, Tusenius, Schilling. Visser en Dalmeijer. De wijziging der algemeene politieverordening wordt goedgekeurd. De heeren Dalmeijer, Schaar, en Visser verkla ren tegen wijziging van art. 126 te zijn. Aanvulling en wijziging van a. de instructie voor den Keuringsveearts, Hoofd van dienst; b. de instructie voor de hulpkeurmeesters. In verband met de aanwijzing van de gemeente Velsen tot eerste kantoor stellen B. en W. voor de jaarwedden van den keuringsveearts en van de hulpkeurmeesters' met resp. f 500 en f 200 per jaar te verhoogen. De heer Vermeulen acht het voorstel zoo niet juist, spr. zegt dat bij salarisverhooging geen meerder werk kan worden geëischt. Spr. meent dat een andere regeling moet worden gevolgd en dat een derde keurmeester ook noo dig zal zijn. De heer Schilling wil ook een andere regeling en het meerdere gelijkelijk over den keuringsveearts en de keurmeesters verdeelen, dus ieder f 300. De heer Handgraaf zegt dat nu 300.000 K.G. bevroren vleesch wordt ingevoerd. Dit zal nu wel 500.000 K.G. worden, terwijl ook nog wel vleesch aan het keurlokaal zal gekeurd worden. De heer Tusenius zegt dat de keuring van be vroren vleesch tot nu toe een wassen neus was. Maar nu zal het vleesch werkelijk gekeurd wor den en zullen de keurmeesters 21/., u. in 'n wagen moeten staan, waarin het 12 graden vriest. Spr. gelooft ook, dat de invoer nu veel grooter zal worden. Het voorstel-Schillir.g, om alle drie ambtenaren f 300 te geven, wordt verworpen. Vóór de zes soc.-dem, leden. Het voorstel van B. en W. wordt goedgekeurd. Aan de orde zijn de benoemingen van commis sies. De heer Bosman vraagt of het niet beter is een andere commissie voor de parken te benoemen. Zooals deze nu werkt, is 't niet goed. De Voorzitter zegt juist van plan de commissie voor Velserbeek Dinsdag bijeen te roepen. De heer Schuitenmaker zegt dat een verdien stelijk lid, de heer Landeweert, in geen enkele commissie zit. Waar deze voorkeur heeft voor de commissie voor gas en water, wil spr. zijn plaats daarin gaarne afstaan. De heer Groeneveld: Dat is nu nog eens kame raadschappelijk. De heer Roelse zegt dat er in de commissie voor openbare werken 2 Christ.-Hist. leden zitten, terwijl ook de voorzitter Chr. Historisch is. Spr. vraagt of het nu geen tijd is, dat de samenstelling dezer commissie wordt veranderd. De Voorzitter acht dit geen manier van doen. Veel beter is, dat men dan als fractie vergadert en dan aan andere fracties een boodschap zendt. Zóó wordt het een warwinkel. De heer Vermeulen zegt dat we 't laatste jaar van onze zittingsperiode ingaan, waarom spr. wij zingen thans niet gewenscht acht. Wel is het de overweging waard, of het goed is als de samen stelling der commissies gedurende vier jaar steeds dezelfde is. Benoeming van: a. vijf leden der commissie van bijstand in hel beheer der openbare werken; Thans bestaat de commissie uit de leden: P. Bosman, A. ten Broeke, J. A. Dalmeijer, J. P. Niissen en J. E. Sluiters. De aftredenden worden herkozen. b. vijf leden der commissie voor gas en water; Thans bestaat de commisie uit de leden: H. Groeneveld. H. Homburg, C. P. J. Maas, P. Scbaar en B. G. Schuitenmaker. Herbenoemd worden de eerste vier leden en in plaats van den heer Schuitenmaker de heer Lan deweert. c. vier leden der commisie van bijstand voor de financiën. Thans bestaat de commisie uit de leden: A. ten Broeke. J. A. Dalmeijer, P. F. C. Roelse eh F. P. Vermeulen. De aftredenden worden herkozen. d. vijf leden der commisie van voorbereiding voor de plaatselijke strafwetgeving. Thans bestaat de commissie uit de leden: G. P. Langendijk, D. F. G. Schilling, B. G. Schuitenma ker, C. v.- d. Steen en J. Zwanenburg. De aftredenden worden herkozen. e. vijf leden der commissie van bijstand voor onderwijszaken, Thans bestaat de commisie uit de leden: H. Groeneveld, J. P. Nijsen. P. F. C. Roelse, B. G. Schuitenmaker en F. P. Vermeulen. De aftredenden worden herkozen. f. drie leden en twee plaatsvervangende le den van de reclarascommisie inzake vergunnings recht. Thans bestaat de commisie uit de leden: H, Homburg, B. G. Schuitenmaker en J. Zwanenburg en de plaatsvervangende leden G. P. Langendijk en W. F. Vissen De aftredènden worden herkozen. Loting ter vaststelling van de beide afdeelingen van den Gemeenteraad. Ingevolge art. 43 van het reglement van orde voor de vergaderingen van den Gemeenteraad, moet hiertoe worden overgegaan. De le afdeeling bestaat uit de heeren: J. C. Dunnebier, voorzitter, Ant. ten Broeke; J. A. Dal meijer; P. F. C. Roelse, H. Groeneveld; C. v. d. Steen, H, Homburg, C, P. J. Maas, F. P. Vermeu len, D. F. G. Schilling. De 2e afdeeling bestaat uit de heeren J. P. Handgraaf, voorzitter; J. P. Nijsen, B, G. Schui tenmaker. W. F. Visser, G. P, Langendijk, P Schaar, J. Zwanenburg, W. Landeweert, P. Bos. man, J. E. Sluiters. Hierna wordt gepauzeerd. Te half elf gaat de raad in geheime zitting. Om ruim 12 uur wordt de openbare zitting her opend. Overplaatsing van het hoofd van school A I naar school B te IJmuiden De heer Roelse zegt dat zijn fractie in deze daad niet anders ziet, dan onrecht voor den be trokkene. Spr, hoopt dat de raad niet op het voorstel zal ingaan, al blijft, het voorstel te be treuren, De oorzaak van dit voorstel is te zoeken in de bezetting van de opleidingsklasse. Die is niet naar den zin van B. en W. en de heer Pleyler moet daarvan de zondebok worden. Spr, meent echter, dat er ook wel andere redenen voor dezen terug gang zijn. Spr. noemt de cijfers van vorige jaren, in de laatste 4 jaar zijn resp. 14. 11. 14 cn 13 leer lingen van deze school tot de H.B.S. toegelaten. Van den teruggang heeft men ook den heer Jan sen een verwijt gemaakt. Spr. acht dezen teruggang ook mogelijk door de oprichting van een 7e-leerjaar aan de Insinger- school en aan school D te Velseroord. Voorts, dat in de eerste jaren van het bestuur der H. B. S. een rage was, om de kinderen naar deze oplei dingsklasse te zenden, waarvan men nu teruggeko men -is. De teruggang is verleden jaar begonnen en daar kan men den heer Pleyler geen verwijt van maken. Spr. acht het daarom verklaarbaar, dat er meer kinderen naar de mulo-school gaan. De ouders willen het nu eens aanzien. Met deze re geling is het gemeentebelang beslist niet geschaad, daar het zonder groote kosten voor de gemeente gaat. Men kan trouwens zien, dat men dezen weg op wil en het is goed. daar ook voor de toekomst re- i kening mee te houden. Men heeft hiervan den heer Pleyler de schuld gegeven, maar de bewijzen hiervoor zijn niet ge- leverd. Ook is niet bewezen, dat het hoofd niet geschikt zou zijn voor dit onderwijs. Wat hel ad vies der schoolvergadering betreft, om het hoofd in de zesde klas te plaatsen, spr. gelooft, dat dit geschied is onder drang van den wethouder. Spr. kan best begrijpen,, dat het hoofd der school hier toe niet is overgegaan, omdat dan het odium op hem gelegd zou zijn, dat hij niet geschikt was. Waar de commisie voor onderwijszaken wei gerde het betrokken hoofd te hooren, vindt spr. dit een sterk staaltje en hel daarom onmogelijk het hoofd te beoordeelen en hel voorstel in strijd met de rechtspositie. Spr. meent, dat als het hoofd voor deze school niet geschikt is, hij ook niet geschikt is als hoofd voor een andere school. Ook de ouders der kinderen van die school heb ber. het recht de beste man te ëischén. Spr. wijst voorts op het advies van den inspec teur, dat in flagranten strijd is met het voorstel van B. en W. en dat deze gezegd heeft, dat aan een bijzondere school zoo iels niét zou voorkomen. Spr. acht wal B. en W. willen een gewelddaad en hoopt dat de raad niet mee zal gaan. De heer Schuitenmaker zegt, dat als het hoofd werkelijk de gebreken had, die men hem ten laste legt, dit hoofd voor spr, niet bruikbaar zou zijn, Maar de schuld is niet vastgelegd en dus mogen wij niet veroordeelen, Spr. zegt dat als de wethouder van onderwijs met bezwaren kwam tegen het hoofd, wij die wel moesten aannemen. Maar deze oplossing willen wij niet, die is in strijd met de rechtspositie. Spr. zegt dal dit voorstel een bestraffing is en dat hel voor een mensch met eergevoel een straf is, die hij tot het laatst moet voelen. Spr. zegt dat hij moet denken aan Pilatus, die -geen schuld in Jezus vond, maar hem toch naar het kruis liet brengen. De heer Groeneveld zegt dat de oude muloschool met haar uitstekende reputatie een groote zuig kracht is. Nu deze opleidingsklasse minder leer lingen krijgt, wijt men het aan het hoofd, maar spr. wijst er op, dat vele leerlingen der H. B. S. j den cursus, niet'voleindigen. Spr. raadt B. en «W. aan de voordracht terug te nemen, met den toe stand, zooals die nu is, is het onderwijs niet ge schaad, want voor den volgenden cursus staat al les vast. De heer Vermeulen ontkent, dat hier iemands rechtspositie is aangetast en dat het volkomen in de bevoegdheid van B. en W. ligt, om een onder wijzer over te plaatsen. Aldus heeft de raad vol komen bevoegdheid, om een hoofd over te plaat- Spr. wil het hoofd op de school laten, daar wij nop geen resultaten kennen. EnaIshctvoorstelaangenon-.cn wordt, wat willen B. en W. dan Een nieuw, hoofd benoemen? En als er dan nog geen resultaten komen van deze school, moet dit dan niet verschrikkelijk zijn voor het tegenwoordig hoofd cn een schande voor den raad Spr. zou niet kunnen begrijpen, dat de rechtsehc raadsleden hiertoe zoo maar zouden kunnen medevier ken. Het geldt een hoogstaand man, met groote bekwaam heden. Die mogen we zoo maar geen trap geven. De heer Bosman wijst er op, dat de commissie voor I onderwijs haar advies gaf onder voorbehoud, Na het lezen van het voorstel acht spr. dit wel een straf. De heer Tusenius vraagt of dit voorstel een sir::: is. Spr. erkent, dat er eerst geen voldoende motieven waren, om met dit voorstel te komen. Maar er was wel oorzaak, om het hoofd te vragen, een andere klas te nemen. Wat was daartegen Van toen af aan is de :aak van kwaad tot erger gekomen. Spr. acht de hou ding van den heer Pleyler in deze zaak zoo. dat hij ongeschikt is tot leider. Meer wil spr. er niet van zeggen. Het voorstel van B. en \V. wordt daarop met 11 10 'temmen aangenomen. Tegen de soc. dein- en vrijz. dcm. leden en van rechts dc heeren Sluiters en Groene veld. Daarna is de rondvraag aan de orde. Dc heer Visser vraagt verbetering van den Ouden Schulpweg. De Voorzitter zegt dat B. en W. er over zullen opreken. Tc 1,15 's nachts wordt de vergadering gesloten. omciuffu: prü?nontiong in tie RijksvischhaÜen le Ijnriuider, Dinsdag 7 September. T r a w t v i s c h. Per 50 K O. 22 •sten Tarbot f110.— f 62 2 Griet 73 27 3 Gr. Schol 58.— 7 Zetschol 51. 38 335 Kleine Schol 24 3 70 35 Schar 12 - 2. 5 Tongschar 46.- 40 15 Pieteren. Poontjes 14 2 50 28 Gr.Schelvisch 28 2|. 43 Mid. Schelvisch 17 12 153 II KI. mid. Schelv 10,— ii 50 300 Kleine Scheiv. 6.20 ii 2 20 87 Guiten (gr 10 i 6 206 Gullen (kl 3 90 1 80 74 Wijting (gr.) i 3.— 1.70 63 >11 Mak ree! 18.— 15 50 2 Haring 15.— n - 5 Rog 20 stuks h 18.- 12 30 Kabelj. 125 k.g 51.— 28 - 330 stuks Gr. Tong,K.G. 3 2 90 1699 Mid. Tong Kg f 2 80 2 20 3205 li Kl. Tong 1 50 1.35 59 H Vieet stuk 1 53 —-94 73 Leng ii 1 40 11 Heilbot 20 83 6.08 425 Koolvisch —88 ii 0 22 Spr. zegt dat het betoog van den heer Roelse langs de zaak heenging. Spr. zegt dat we in het f hoofd voor deze school niet de geschikte werk kracht hadden. Daarbij is van schuld geen sprake. •■Algemeen werd verandering in den toestand aan deze school gewenscht, zoodat dus bleek, dat de ad misgetast had. We moesten krijgen een hoofd, waarmee het onderwijs der opleiding voor de H.B.S. was gediend. Men wilde dit doen op een manier, die niet krenkend voor den heer Pleyler was. Men wilde het onderwijs in de op leidingsklasse opdragen aan den onderwijzer, die dit vroeger jaren ook gedaan heeft. De heer Pley ler was niet verplicht daarop in te gaan, maar daarom wordt de zaak nu in het openbaar behan deld. Spr. zegt te blijven bij het door hem in besloten zitting gesprokene. De heer Schilling wijst er op, dat er in besloten zitting niets bezwarends naar voren is gebracht voor het betrokken hoofd. Spr. noemt het merk waardig, dat alle voorstanders van het openbaar onderwijs tegen het voorstel zijn, behalve de wet houder van onderwijs. Dit moest de overzijde toch wel bedenken. Spr. zegt dat dit voorstel een ver oordeeling inhoudt zonder bewijs van schuld. De heer Landeweert zegt dat het verkeerd is, als men in de overplaatsing steeds een straf ziet. Dit is niét zoo, B, en W. stellen de overplaatsing voor, de raad moet dit besluiten, maar daartus- schen ligt de meening over het hoofd, ook van den inspecteur. Als het hier echter een recht spraak zou gelden, dan zou de inspecteur in laat ste instantie moeten rechtspreken, Spr. komt er tegen op, dat de raad nu een uit spraak zal doen en hoopt, dat de raad dit niet zal doen, maar eerst meer gegevens zal verlangen. De Voorzitter zeide niets te hebben willen zeggen, maar spr. is uit zijn tent gelokt door den heer Schilling, die zeide dat van maar één voorstander van het open baar onderwijs vóór het voorstel is, spr. zeide ook veel voor het openbaar onderwijs te gevoelen en met het voorstel mee te gaan. Er wordt "gezegd, dat de rechtspositie van het hoofd wordt geschaad, maar als er iemand is, die daartegen is, dan is het spr., die onverplicht een scheidsgerecht voor de politie heeft ingesteld en zich bij de uitspraken daarvan neerlegt. Hier is geen rechtspositie geschaad en het salaris blijft hetzelfde. Spr. meent dat de commissie van onder wijs anders had moeten doen en de zaak goed had moeten uitzoeken. Wie heeft de meeste schuld Spr. meent de heer Pleyler zelf, door zijn starre houding en weigering, om een andere oplossing te zoeken. Spr. had de gezagskwestie willen laten rusten, maar nu de zaak zoover komt, vreest spr. dat men de zagskwestie ten zeerste zal schaden. De heer Dunnebier herinnert aan het eenparig advies van de commissie voor de onderwijszaken, om den heer Pleyler over te plaatsen. De heer Schilling: Maar op wat voor manier? Door onjuiste inlichtingen. De heer Nijssen zegt na het door hem gesprokene in besloten zitting niets meer te willen zeggen. Spr. sluit zich bij dhn heer Vermeulen aan. De heer Sluiters noemt dit een zeer pijnlijke zaak en zegt dat het hem leed za! doen. als het voorstel van B en ~W- wordt aangenomen. Men behoeft geen onderwijs-sf>ecialiteit te zijn. zegt spr., om te weten dat lesgeven inhet 7e leerjaar geen kunststuk is. Als men geen aardrijkskunde, wiskunde en een bekje Fransch kan onderwijzen, is men ook niet geschikt voor een 4e of 5ei klas. Wanneer voor spr., vooral als voor stander. van het Chr. onderwijs, dan ook niet bewezen wordt, dat het hoogst ongeschikt is. zal spr. aan dit voorstel, niet medewerken. Hel is een degradatie, die een he.el leven op den persoon van het hoofd zal drukk'.-n. Waar alle voorstanders van het openbaar onderwijs verklaren, dat zij het met den heer Pleylei als bfcofd aandurven, wil spr. met hen meegaan. Da besommingen der aan den rijks- vischafslsg ie IJmuiden aangekomen vis- schersvaartuigen waren Zaterdag 4 September. Hollandsche Stoomtrawlers. IJ M. 29 Zeeleeuw f 2190 3 Chr. Catharine 2777 152 Paris )524 176 Holland II 1463 175 Trio 20C6 130 Eendracht I 2455 418 Derika V 3394 32 Zeemeeuw 1957 405 Derika II 2433 15 Eveline 1728 70 Zeehond 1369 189 Mary 2956 135 Begonia 1628 126 Derika X .1607 4 Gelria 1335 203 Derika XVI 1811 153 Juliana 1893 23 Alcmaria 1739 69 Drifter 1545 Y.H. Maandag 6 September Engelsche Stoomtrawler. S N. 187. A. H. Hastie Duitsche Stoomtrawler. P.O. 209 Alice Busse Hollandsche Stoomtrawlers. IJ.M. 2 Christine 101 □erbrig 40 Calabria 51 Catania 271 Derika XIV 417 Derika VII 261 Pan 84 Pallas 1 Swift 46 Heiga 27 Zwarte Zee j. 50 Simon 21 Corrie n 37 Maria Elisabeth Haring Stoomtrawler. IJ.M. 18 Azalea E. 520 Deensche Motorkotter Y.H. 69 K.W. 130 74 Drifter Motorharinglogger Zeilharinglogger f 951 f 1999 f 3056 2746 iros 2S«5 2535 3071 1775 2111 1714 1506 2410 2240 2933 3541 f 2972 f 1629 f 135 f 1850 5030 O e b o r e n MARIA JOHANNA. Dochter van J. M. A. LOBRY-VAN HOOFF. C. W. M. LOBRY. IJmuiden, 6 September 1926. BESTEL UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN - WILLEMSPLEIN

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 3