s Umuider Courant Hoofdhuid PUROL ichg Ulerdtg 11 Sept. 1926. 2eblad. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. uur: Da. van Paasien, van Haarlem. uurD». Dijckmeester. Doop. J0SDKERK (Koning WlUemshuIs). Iuur: Ds. Dijckmeester. Iilerdagavond 8 uuri Bidstond. SDoopasez. Gem. Aid. Plot. Bond. 30 uurDs. J. Ph. Makkink, Leiden, Luth. Predikant. GEREF. KERK. pgr: Ds. S. van Leeuwen. H. Avondmaal. vurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. uurDs. T. A. Bakker, it gur: Dezelfde. Oedachtenisrede30 jarig IJS Ambtsjubileum. EVANGELISATIE HOOGEBERG. ■digmorgen 10 uur: Samenkomst, tdigmlddag 12 uurZondagsschool. Ik gdigavond 7.30 uurSamenkomst, "prekerB. Jennings. iiidsgav. 8 uurOpenlucht-samenkomst, linidagavond 7.30 uur: Meisjeskrans, voor meisjes vanaf 12 jaar. ilderdagavond 8 uur: Bijbelbespreking, lillen Welkom. Toegang vrij. VELSEROORD. NED. HERV. KERK. liar: Ds. W. Kroese. GEREF. KERK. [uurGodsdienstoefening, i uurHetzelfde. VELSEN. NED. HERV. KERK. uurDs. W. S. van Leeuwen. WIJKEROOG. GEREF. KERK. uurGodsdienstoefening. 1)1 uur: Ds. S. van Leeuwen, van Ijmuiden. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 1 uurProf. Dr. O. A. van den Bergh van Eysinga. fïREF. KERK (LOKAAL BETHEL), li uurDs. B. van Schelven, v. O verveen. Huur: Dezelfde. EVANGELISATIE SANTPOORT. gur: Ds. O. j. Warners, te Haarlem, Vloot-Predikant. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, gurDs. van Calcar, met medewerking van het dubbel mannenkwartet. Ainvang Zondagschool 10 September. eci Spreekuur Burgemeester. burgemeester van Velsen brengt algemeene kennis, dat hij wegens lere ambtsbezigheden verhinderd laandag 13 September a.s. spreek- te Ijmuiden en Santpoort te hou- Velsen, 9 September 1926. De burgemeester van Velsen, RIJKENS, HINDERWET. Burgemeester en wethouders der ge- 1SJ leente Velsen, brengen ter openbare tnnis dat ter gemeente-secretarie ter saga ligt een verzoek met bijlagen 1jj in Gebrs. Joh. Corns, en Corns. Joh. loop, te Velseroord, om vergunning het oprichten van een melkinrich- waarin o.a. gebezigd zullen wor- een electromotor van 6 P.K., tot het indrijven van diverse werktuigen, er 1» stoomketel, in het perceel kada- |SI aal bekend gemeente Velsen, Afdee- ig XJmuiden Sectie M, No. 3362, aatselijk bekend Wijk aan Zeeërweg •/Juk Reinier Claeszenstraat. 'p Woensdag, den 22 September 1926, toormiddags te elf uren, zal ten ge- intehuize gelegenheid bestaan om 'P Waren tegen dit verzoek in te bren- w en deze mondeling en schriftelijk te lichten. Velsen, den 8 September 1926. gemeester en wethouders voorn., secretaris, de burgemeester, KOSTELIJK. RIJKENS. st' leem I VAN DEN WACHTTOREN. De geschiedenis uit de taaL jA Men leert de historie kennen uit de VcMeven met hun officieele stukken uit de geschriften der groote man- 1:11 en vrouwen, die hun leven en tijd <»chreven hebben. Dit zijn wel de Kemaamste maar niet de eenige bron nen der historie. De aarde wordt als een boek geopend, waarin men veel van het verleden kan lezen. Opgravin gen leeren ons veel pver het voorge slacht. Data en feiten mogen daardoor niet bekend worden; wel komen we daardoor veel aan de weet over de ze den, de werkwijze, de sieraden, gereed schappen enz. onzer voorouders. De taal wijzigt zich ook met den mensch en met den tijd. De taal leeft en in haar leeft de menschheid. In „Het Nieuwe Leven" van Aug.-Sept. staat een opstel van Herman Hana over sym bolen. Hij bespreekt daarin ook de uit drukking, rond den haard. Die leert ons het familieleven van vroegere eeu wen kennen. Het spreekwoord: Eigen haard is goud waard is eigenlijk ver ouderd. De haard is een sierkachel ge worden voor rijke menschen. Het groo te haardvuur in een wijde schouw vindt men nergens meer. De inge bouwde haarden zijn een modernisee ring van het oude. Ook de turfkachel heeft haar tijd gehad. Men gebruikt thans de vulkachel. En op den duur, zegt Hana leuk, gaan alle kachels naar den kelder. Ook in letterlijken zin, want de centrale verwarming neemt toe, waarbij een oven in een kelder wordt geplaatst. Rond de haard doet denken aan een gemoedelijken kring om het vuur, man nen met lange pijpen enlange ver halen -en in een hoekje zit de vrouw aan het spinnewiel. Wij zitten zelfs niet rond de kachel, of het moest zijn in een kazerne of gelagkamer. Deze verande ring betreft niet alleen een nuttig meu bel, maar ook den mensch zelf en zijn innerlijk leven. De familie is niet meer de afgesloten kring van vroeger. Het huiselijke leven heeft ook niet meer de rustige gemoedelijkheid van voorheen. De menschen ziju niet meer als de dui ven, die 's avonds zich in de til ver eenigen. Alleen 's nachts zijn allen thuis. Maar jong en oud zegt eiken dag: Ik heb van avond Vul maar in: vergadering, repetitie, cursus, zang koor, gymnastie enz. enz. Zoo leert ons de gedachte over den gouden haard, dat ons geslacht verloren heeft aan huise lijkheid. In de meeste Amerikaansche gezinnen -ontbreekt ze geheel en al. Daar heeft ieder zijn tijd van eten van komen en van gaan. En er zijn ook heel wat Amerikaansche gezinnen in Euro pa en Nederland. Al zal het familiever band in de toekomst niet verloren gaan, het familieleven met zijn innig heid en weldadige rust neemt een min der groote plaats in dan bij onze groot ouders. Men kan het betreuren, maar moet het aanvaarden als onvermijdelijk gevolg van nieuwe verhoudingen. Aan de warmte, die niet van het vuur maar van het hart uitgaat, zal de mensch echter altijd behoefte blijven behouden en deze vindt men toch nergens zoo groot en weldadig als in het gezin. De mensch zal daarom altijd een plaatsje blijven zoeken rondom den haard van het gezinsleven. Duitschlands herstel. Onmiddellijk na den oorlog leek aan Duitschland wel voltrokken te zijn de profetie van het groote beeld op leemen voeten. Het was omvergeworpen en lag in stukken. 1-Iet verloor al zijn koloniën en een deel van zijn grondgebied in Europa. Het moest zijn handelsvloot afstaan, zijn leger en vloot verminde, ren, zoodat ze alleen voor binnen- landseh gebruik nog eenige waarde hadden, een deel van zijn grondgebied werd bezet gehouden en het moest een zware oorlogschatting betalen aan zijn vijanden. Daarbij was het sterk ver armd, had het geleden door ondervoe ding, had de staat zich diep in schulden gestoken, zouden de internationale handelsbetrekkingen zich niet of uiterst moeilijk herstellen, was het ver deeld door fel elkander bestrijdende partijen, de voor- en tegenstanders dei- republiek. Duitschland scheen inder daad „kaput" te wezen. En met de macht en grootheid van Duitschland viel ook de Mark. Men sprong er met millioenen en billioenen om niet uit rijkdom maar alt armoede. Duitschland leerde rekenen met groote getallen, die echter maar een kleine waarde aanduidden. De inflatie bracht velen naar den ondergang. En thans acht jaar na het einde van den oorlog wordt Duitschland als een groote mogendheid in den Volkenbond opgenomen, door Frankrijk, Italië, En geland als gelijke behandeld. Het arme Duitschland biedt aan België en Frank rijk hulp aan in hun groote finantieele moeilijkheden. De hulp is afgewezen. Niet omdat men die te vernederend vond, maar omdat men de voorwaar den onaannemelijk achtte. Maar wel hebben Duitschland en Frankrijk een zakenvriendsohap gesloten, die Enge land jaloersch maakt. Zij zijn economi sche bondgenooten geworden. De voorspelling, dat Duitschland door de energie van zijn bevolking er Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aan neemt om er dei morgena een weinig doorheen te wrijven wel weer bovenop zou komen, wordt be waarheid. Duitschland is cr nog lang niet, maar staat er thans veel beter voor dan een paar jaar geleden. Het ge vaar voor burgeroorlog en revolutie is veel kleiner geworden; in de internatio nale verhoudingen is het niet meer de stoute jongen, die in dun hoek moet blijven, geen woord mag zeggen er. zich niet omdraaien, maar het wordt weer als gelijkwaardige en gelijkberechtigde door de andere staten behandeld en aangehoord. Voor een deel heeft Duitschland dit te danken aan een der meest vernederen de voorwaarden van den vrede te Ver sailles: de ontwapening. De vijanden hebben hem een dienst bewezen, door hem de zware militaire lasten van de schouders te nemen. De milliarden, al dus op leger en vloot bespaard, hebben niet weinig meegewerkt aan zijn herstel Wanneer zullen de andere staten dit. versterkende drankje innemen, dat ze den vijand dwongen te slikken? ke tribune grootelijks belangstelling, j voorzien door daarvoor de beste leer vooral uit onderwijzerskringen, be- kracht aan te wijzen, die men krii stond. Echter vergaderde de Raad liier- kon. n RAADSOVERZICHT. Vergadering van Dinsdag 7 Sept. De eerste vergadering weer na de vacantie. Dus de gebruikelijke reeks van benoemingen ter samenstelling van de verschillende commissiën van bijstand. Een uitgebreide agenda van niet minder dan 24 punten. We konden ons dus wel verzekerd houden, dat het dezen avond geen vroegertje zou wor den. Echter, niettegenstaande de Raad, de gewoonte getrouw weer met een be sloten vergadering begon, die veel tijd vorderde, zouden we er heusch nogal ge nadig zijn afgekomen, als de Raad punt 7 der agenda, een voorstel van B. cn W. tot overplaatsing van het hoofd van school AI naar school B, als zoovele an dere, die dien weg opgingen, van de agenda had afgevoerd. Dus heeft de Raad met deze vergadering wat haar duur betreft welhaast het rocord, over de laatste jaren tenminste, geslagen. Het was kwart na eenen eer wij naar huis gingen. Toen we maar eenmaal aan de open bare zitting toe waren, ging het eerst van een leien dakje. De verschillende voorstellen gingen de een na den ander zonder of met weinig discussie onder den hamer door en waar bij dezen of gene nog da. gedachte mocht opkomen, nu maar bij dat punt zullen de tongen wel los komen, daar werd het desbe treffende voorstel, wegens onvoldoende voorbereiding, of omdat eenig lid nog even uitstel wenschte voorloopig terug genomen om in de volgende vergade ring opnieuw aan de orde te worden gesteld. Zoo kunnen wij in dit overzicht ook met zevenmijls laarzen over die agenda heenloopen, en vermelden dan ook slechts en passant, dat een deel van de Jan Gijzenvaart zal worden ge dempt, wat de omwonenden zeker tot vreugde zal stemmen, dat de Molen- straters te Santpoort bij de a.s. herbe strating breedere trottoirs en nieuwe boomen krijgen, dat de gemeente een deel van den Rijksstraatweg IJmuiden- Velseroord zal overnemen, waardoor verbetering ter plaatse, speciaal bij den gevaarlijken spoorwegovergang bij de electrische centrale in uitzicht kan worden gesteld en dat de directeur van den keuringsdienst een verhooging van zijn jaarwedde met f 500, de keurmees ters idem m. f 200 elk mogen tegemoet zien als gevolg van de meerdere werk zaamheden, nu Ijmuiden eerste klas kantoor is geworden. De S.-D. fractie stelde nog voor een verhooging van f 300 voor elk hunner, ook de direc teur, maar konden hiervoor bij geen der andere partijen steun vinden. De voorgestelde wijzigingen in de politieverordening betroffen in de eer ste plaats maatregelen ter regeling van het verkeer. Ten opzichte van de Oran jestraat zal worden overwogen het deel tusschen Sluisplein en Kanaalstraat daarvan uit te zonderen. Tegen de be merkende bepalingen inzake het baden en zwemmen werden nogal bezwaren geopperd, die een deel der leden daar tegen deed stemmen, terwijl ook nog een poging werd gedaan om van het verbod .tot het losloopen van honden die onder geleide vrijgesteld te krijgen, die echter op het verzet van een over wegende meerderheid van den Raad strandde. Hierna kwamen we na een reeks be noemingen tot de behandeling van het bewuste punt 7, waarvoor op de publie over eerst circa ll/2 a 2 uren met gesló ten deuren, zoodat het over twaalf was eer dit punt, welks behandeling tot het einde der* agenda was verschoven, in openbare zitting aan de orde kwam. Door B. en W. werd voorgesteld om den heer PÏeyler, hoofd van school AI over te plaatsen naar school B, aan welke school wegens het eervol ontslag aan den heer Kap wegens het bereiken van den pensioengerechtigden leeftijd een vacature als hoofd bestaat. B. en W. grondden dit voorstel op de overwe ging, dat de opleidingsklas aan school AI m leerlingentaL achteruit is gegaan, terwijl de eerste klassen van de u.i.o.- school zeer sterk zijn bezet. Zij achtten dit ongewenscht en weten dit aan de onder wij squaliteiten van den heer PI. Zij hebben dezen daarom gevraagd zelf het onderwijs in de 6e klas van die school voor zijn rekening te nemen, waartoe deze echter, hiertoe op grond van de wet niet verplicht, die hem uit sluitend het recht toekent de beschik bare leerkrachten over de verschillen de klassen te verdeelen, en niet over tuigd van eigen minderwaardigheid, waarvoor geen bewijs werd geleverd, niet bereid was. B. en W. hebben toen tot overplaatsing van genoemden heer naar schooi B besloten. Tegen dit voorstel is uit de onderwijs wereld een storm van protest opgegaan. Bij de ingekomen stukken werden ver meld een adres, houdende protest van het bestuur der vereeniging van hoof den van scholen, een dito onderteekend door alle hoofden van openbare scholen in deze gemeente, geen uitgezonderd, en> een namens den Bond van Neder- landsche onderwijzers af deeling Ken- nemer land. De inspecteur v. h. lager onderwijs in dit ressort, aan wien naar wettelijk voorschrift hierover advies moest wor den gevraagd, verklaarde geen termen voor deze overplaatsing aanwezig te achten. En wat moeten wij hierover te dezer plaatse nu zeggen? Ook ai mogen wij hierover zelf een oordeel hebben, hier geldt het de aan de hand van de dis cussies van de verschillende inzichten, daarbij aan den dag tredende, te doen blijken.Dit nu is in het onderhavige geval voor ons hoogst moeilijk, waar van de zijde van B. en W., noch door den wethouder, noch door de raadsle den, die zich aan zijn zijde stelden ma teriaal ter motiv eering van hun oordeel over den heer PI. is aangevoerd, al thans niet in openbare zitting en de heer Schilling verzekerde hij de dis cussie zonder tegenspraak, evenmin in besloten vergadering. Bij de verdedi ging van hun standpunt, ter rechtvaar diging van het betrekkelijke voorstel was 't, als gingen zij ervan uit, dat aan de juistheid van dat hun oordeel niet te tornen viel, hetgeen toch uit de uit spraak van den inspecteur en uit de be toogen van hen, die in den Raad het voorstel kwam bestrijden. Successieve lijk kwamen dè heeren Roelse, Schui tenmaker en Groeneveld, later op on- derdeelen aangevuld door de heeren Landeweerd, Schilling en Sluiters in meer of minder uitvoerige, maar steeds behoorlijk gedocumenteerde betoogen hun bezwaren tegen het onderhavige voorstel inbrengen, wel anders bleek. Zij veroordeelden het als een geweld daad, juist omdat men h. i. verzuimd had eenig ambteijke bewijs voor de juistheid van dat geringschattend oor deel omtrent de kwaliteiten van den heer PI. als onderwijzer en hoofd aan te voeren. Bovendien voerden zij aller lei argumenten aan om te bewijzen, dat er voor den achteruitgang van het leer lingental in die kopleidingsklas heel andere factoren waaronder sterk spre kende, waren aan te wijzen, zoodat de heer P. daarvoor bezwaarlijk aanspra kelijk was te stellen; ook dat als er al dus een goede gelegenheid door het meentebestuur was geboden ter op leiding voor de H. B. S. maar er onder mochten zijn, die aan een andere voor bereiding, via de .u.l.o. school de voor keur mochten geven, waarvoor ook ge gronde redenen waren aan te voeren, er voor de gemeente generlei reden was hen hierbij in den weg te treden, te minder, waar de u.l.o.school daarvan bovendien, door een sterkere bezetting der klassen, door een sterkere opvoe ring aldus van het totaal leerlingental der school waardoor meer leerkrachten .voor rekening van het rijk waren te brengen, nog goede vruchten plukte. De overplaatsing werd ook daarom veroordeeld, omdat men, aannemende nu eens dat het oordeel over de capaci teiten van den heer PL door B. en W. juist zou zijn, het onredelijk vond dat een andere school met een minder goe de leerkracht te belasten, terwijl de ouders van de daar schoolgaande kin deren er aanspraak op mochten maken dat in de beslaande vacature werd De heeren Schilling on Sluiters leg den er nog den nadruk op, dat het toch niet aanging dat mogelijk straks de voorstanders van de chr. school hierin, een zaak uitsluitend rakende de open bare school hun wil aan de voorstan ders van de openbare school zouden s opleggen. Zooals gezegd, de heer Vermeulen, later ook de wethouder waren wel heel zuinig mét hun argumenten, ook de burgem., die de rechtspositie hier niet aangetast achtte, wat men oók niet van hem verwachten zou, waar hij bij de politie immers zelf het scheidsge recht met bindende uitspraak had in gevoerd, maar op de zaak zelve niet in ging. Zoo moest zich wel de indruk vesti gen, 'dat het voorstel van B. en W. bij de stemming een harden dobber zou hebben. Maar toen gebeurde er zoo iets, als in ons parlement, als daar de kabinets kwestie wordt gesteld. De burgemees ter kwam verklaren, dat bij verwerping van het voorstel van B. en W. het ge zag zou worden geschaad. De Raad heeft daarop het voorstel van B. en VV. met 11 tegen 10 stemmen aangenomen, rechts tegen links, rechts met uitzondering van de h.h. Groene veld" en Sluiters maar met wethouder Tusenius. Dit ingrijpen van den Voorzitter op deze wijze achten wij voor dit geval in niet geringe mate bedenkelijk. Natuur lijk heeft de Voorzitter van den Raad' als hoofd der gemeente het recht, tot op zekere hoogte zelfs den plicht, als hij gevaar vreest voor het gemeentebe lang, zooals hij dat ziet, van zijn opinie te doen blijken en te trachten aldus in vloed op het te nemen besluit te oefe nen. Door hier echter de gezagsquestie te stellen werd over de rechtsvraag, die het oordeel over deze questie 'be- heerschte, geen zuivere uitspraak ver kregen. Dit ware hier te meer wcnsche- lijk geweest, waar blijkens de ingeko men adressen welhaast de geheele on derwijswereld daaromtrent met het da- gelijksch bestuur der gemeente van meening bleek te verschillen. Daarom trent had een zuivere, niet door daar buitenstaande factoren beïnvloede uit spraak van den Raad moeten vallen. Dit is nu niet geschied en dat betreu ren wij in hooge mate. En wat heeft men nu bereikt? Meent men nu werkelijk, dat de positie van B. en W. of van den betrokken wethou der, in den uitslag van deze stemming bevestiging vindt? Immers neen. Door hier de gezagsquestie er in te moeien tegenover de rechtsvraag bracht men deze laatste op het tweede plan. Meent men daarmede het gezag te handhaven of te versterken? Leert de ervaring dan niet, dat juist omgekeerd het gezag in wezen slechts op het recht kan zijn ge grond? Dat schijnt men aan de be stuurstafel hierbij over het hoofd te hebben gezien. Laten we hopen, slechts tijdelijk, want anders staan er nog vreemde dingen te gebeuren. PLAATSELIJK NIEUWS. IJMUIDEN. De Koninklijke Familie te Ijmuiden. Voor de tweede maal in korten tijd hebben wij de Koninklijke Familie in onze plaats gehad, al was het dan nu maar korten tijd. Zooals men weet, zou de Koninklijke Familie hier aan boord gaan van Hr. Ms. nieuwen kruiser Su matra. Bepaald was, dat de Kon. Familie met den gewonen trein, die hier 9.19 arri veert, zou aankomen. Zij kwam echter met een extra-trein van Haarlem, die om 9.13 hier binnenstoomde. Op het station was burgemeester Rijkens ter begroeting aanwezig. Dadelijk werden de gereedstaande hof-auto's bestegen en ging het door de Oranjestraat en langs het Sluisplein naar den kop .der Visschershaven. Vooral bij het spoorstation, langs de Wilhelminakade, was er groote be langstelling en stond een groote massa menschen, die de koninklijke familie hartelijk begroette. De politie, onder de persoonlijke lei ding van den commissaris, had voor een uitstekende afzetting gezorgd, o.a. waren het geheele Stationsplein en de opritten daarheen afgezet. Bij den toeristensteiger was de be langstelling het grootst. Daar wachtte een groote menigte de komst der konin klijke Familie af. De Koningin, de Prins en de Prinses zaten in een open auto; de Koningin was gekleed in een bontmantel, de Prinses eveneens, ter wijl Prins Hendrik in admiraalsuni form was. Toen de Kon. familie voorbij den toe-

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 5