ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN ITO. 100 Woensdag 20 October 1926 lie Jaargang IJMUIDER COURANT Baadsoverzicht. Vergadering van 5 en 12 October. Dat is me een vergadering geweest, die van 5 jetober. 5 1/2 uur, waarvan echter slechts ruim „a kwartier in het openbaar. De overige tijd pjchten de perslui zich beneden onderling amu- leeren, tenzij eij er de voorkeur aan gaven daar 'n yje te doen, teneinde tegen de verwachte emo- •,j, als straks de deuren zouden opengaan beter jtsland te zijn. Want( afgaande op de agenda ^ond er zoo een potje te vuur, eenige onderwijs poten, die zeker tot critiek aanleiding zouden pres en dan stonden er de noodige beslissingen nemen in verband met de feesten bij het vijf tigjarig bestaan van IJmuiden en het Noordzee- (jnaal, die zeker ook de noodige stof zouden /oen opwaaien. Maar ziet, nauwelijks boven om ■me taak te beginnen, nog niet eens ten volle joHrokken aan Morpheus armen, werden we al «er weggepoeierd. Onze aanwezigheid werd lijkbaar alleen verischt om van de bravoure te hinnen getuigen waarmee 's raads voorzitter de loodige hamerstukken weet af te doen; op zich ,jlf niet buitengewoon interessant en wat wel in- dt ieressant was, werd tot de vervolgvergadering gesteld. Onder deze omstandigheden kunnen we ons W irerzicht gevoegelijk met de vervolg-vergadering winnen. De Raad, daarin voorgegaan door „hel jjege" had daarin de meeste aandacht voor die !jendapunten, welke in verband stonden met de lonende feestelijkheden, waaraan naar het schijnt dezen tijd alles en nog wat, naar onze beschei- __n meening ook zaken van heel wat wijder liiekking en voor de bevolking van veel meer be ing maar al te zeer ondergeschikt worden ge taakt. Intusschen ons schikkende in dezen naar {j domineerende meening, dat daarvoor alles eft te wijken, bepalen we ons in dit overzicht k in de eerste plaats tot die punten. De Raad d er in besloten zitting een week te voren een Ive avond over volgepraat, maar het onderwerp bleek nog allerminst uitgeput. En van groote een- ilemmigheid bleek hierbij nu juist ook niet. Er bleek grootelijks verschil van meening over ai rlei wat met den opzet van het feest verband judt, waarbij we nochthans constateeren, dat het jn goeden wil om voor zoover maar even moge- B Ijk tot overeenstemming te komen, niet heeft ijbroken. De woordvoerders voor de onderscheidene po- fiieke stroomingen in den Raad, achtten zich gë- rsepen zich over hun standpunt nog eens in het >penbaar te verklaren. De toon die daaruit te «luisteren viel was er veelal een van veront- jfKuldiging. De gedane concessies moesten wor- len' goedgepraat. Het is verre van ons deze geste li reroordeelen. Voor het streven elkaar (ook üerin) te vinden, hebben we niets dan waardee- dng. Men zit daar in den Raad nu eenmaal om laken te doen. Alleen rijst bij ons de vraag of men in die richting hier en daar in dezen niet «at te ver is gegaan. Laten we echter hopen, dat tien deze methode voortaan ook wat meer zal loepassen, als het zaken van algemeen erkend nut letreft. De eenige, die hierin geheel zichzelf bleef m de heer Sluiters, die de feesten als zoodanig ia deze tijden, waarin men de grootste moeite keft voor allerlei sociale zorgen de noodige voor- lieningen te treffen, afkeurde, er uit dien hoofde illhans geen gelden uit de gemeentekas voor be- ,(htkbaar wenschte te stellen. Eén vraag echter, Ff tsam de heer Sluiters met de ontvouwing van lil principieele standpunt niet een weinig te j1"' Jj Het meest nabij kwamen hem in de mate van Wardeering voor deze feesten de sociaal-demo- ïalen, wier woordvoerder een amendement ver- fedigdc om het financieel aandeel der gemeente iideze feesten aanmerkelijk te beperken en daar- a de heer Bosman, Maar noch hun amendement, loch dat van den heer Bosman kon ook maar in mdt le verste verte eèn meerderheid halen. In dit ver- ieri Sand moeten we ook nog melding maken van een etijmpathiek geluid, dat de heer Landeweert deed iooren, toen hij de vraag stelde of men in dezen liet rekening had te houden met de groote zor- Iom waa"n sf°rmen ^er laatste dagen tal van jemeentenaren hadden gebracht. Intusschen, de mogelijkheid, dat zich zulke din- .in konden voordoen had men voor den opzet 'in deze feesten in een havenplaats met den win- in het zicht mogen bedenken, het ging niet w thans voor elk op zich zelf staand geval, zoo ug nog niet kan worden gesproken van een «atselijke ramp, daarop terug te komen. Vat nu de feesten zelf aangaat, de Voorzitter ucht er reeds; bij de inleiding van de debatten s' zijn genoegdoening op wijzen, dat de winke ts van goede burgerzin hadden blijk gegeven, sor, onder handhaving van het standpunt, dat j in hun oordeel daaromtrent hadden ingenomen, zl aandeel, dat zij in de feesten denken te ne- sn, niet afhankelijk te stellen van wat dé meer heid van den Raad daaromtrent op onderdee- a mocht besluiten. Pn het meest door hen aangevochten punt, dat u de kermis. De winkeliers achten daardoor a belangen geschaad, een standpunt, dat ook sien Raad nogal aanhangers vond, trots de ar- mentatie van den burgemeester, die er op wees, als men voorheen ergens de kermis wenschte te heffen om de ongerechtigheden, die deze ïelal met zich mede bracht, het dan juist de win ders waren, die hiertegen plachtten op te ko- Kn. In dit geval achtte de burgemeester juist houden van een kefmis gewenscht, om met ook in zijn oogen een, kwaad erger ongerech- (ieden te keeren. Hiermede hoopte hij de kans r excessen van te druk kroegbezoek aanmerke- te verminderen. Anderen vielen hem, zij het a ten deele weer opi andere gronden, bij, zoo 't voor het houden van de kermis een meerder- iad 0 werd gevonden. Maar nu moest nog de beslissing vallen of de Smis zou worden droog gelegd. Ten dezen wist •Ttorxitter echter niet een meerderheid van den *■*4 voor zijn standpunt te winnen en na breed- j fcrige discussies besloot men, zij het met een kleine meerderheid, ongeacht de protesten van den heer Schilling, dat op de kermis geen alco holhoudende dranken mogen worden verkocht. Ten aanzien van het door de drankbestrijders en tal van andere organisaties gevraagde tapver- bod na des avonds 7 uur viel de stemming anders uit, welk resultaat, als wij ons niet vergissen, werd bereikt, doordien naast de tegenstanders van elke beperking van den drankhandel zich en kele leden schaarden, die zich door den Voorzit ter lieten overtuigen, dat, waar de slijterijen niet gesloten zouden zijn, in dezen een dergelijk tap- verbod wel eens een middel zou kunnen blijken erger dan de kwaal. Het tapverbod is dus afge stemd en de burgemeester zal in de feestweek de drankgelegenheden tot 12 uur open laten, echter onder nadrukkelijke toezegging, dat hij met de meeste gestrengheid tegen onordelijke gedragin gen zal optreden. De behandeling van deze aangelegenheden heeft weer eens te meer bewezen voor wie daarvan nog niet overtuigd mocht zijn, dat het een heele toer is, ook al bestaat daartoe ook nog zoo'n ernstig streven, om alle particuliere belangen, onderling vaak zoo tegenstrijdig, te ontzien Waarmee we voor ditmaal van de feesten af stappen, om nog even bij enkele andere punten stil te staan. Dan vermelden we in de eerste plaats het voorstel van B. en W. om wijziging te brengen in de bestaande regeling met de grond- exploitanten bij den aanleg van wegen. Deze questie echter is te ingewikkeld om ze hier in enkele regels te kunnen ontvouwen. Wij volstaan 'dus met de vermelding dat het voorstel van B. en W., dat den grondexploitanten in dezen niet on belangrijk tegemoet kwam werd aangenomen. Op zich zelf zal ieder daarmede vrede hebben, als dit dan maar niet gaat ten koste van de be langen van de gemeente, zooals de tegenstanders ;van dit voorstel, als wier voornaamste woord- j voerder de heer Vermeulen optrad, zij het zonder 'succes, betoogden. Een ander punt van belang was het voorstel jvan B. en W. inzake het vervolgonderwijs. B. er jW. stelden voor de eischen betreffende het aan- I tal leerlingen, noodig om de cursussen voor ver- volgonderwijs in de verschillende deelen der ge meente te doen doorgaan, hooger te stellen. Aan- vankelijk wilden zij dit reeds voor dit jaar doen 'gelden, hadden zelfs maatregelen daartoe genomen met terzijde stelling van wat de vigeerde veror- dening te dien opzichte voorschreef. Hierover zijn reeds in het eerste deel dezer vergadering van 5 October enkele harde woorden aan het adres van het college van B. W. ge richt door de heeren Visser en Roelse. Toen de heer Nijssen mede kwam betoogen, dat ook hij deze wijze van doen, om een dergelijke zaak aan 'de orde te stellen, niet de meest gelukkige achtte, en B, en W. daarmede moesten aannemen, dat zij voor hun voorstel geen meerderheid zouden ver werven, hebben zij hun voorstel voor wat betreft dit jaar tesuggenomen. Nu, in de vervolgvergade ring, stelden B, en W. voor de i door hen voorge stelde regeling eerst voor 1927 te doen gelden. Toen de heer Roelse echter B,\en W. verzocht het voorstel nu maar in zijn geheel terug te nemen, daar het nu toch! geen haast'meer had en er dus geen enkel bezwaar kon zijn het langs den nor malen weg den Raad te doen bereiken, d.w.z, via de enderwijscomm., die er nu ruet in was gekend, 'daarbij de hoop uitsprekende, dat dit voorstel, in dezen vorm strekkende tot afbraak van het {vervolgonderwijs dan tot verbetering ervan mocht worden omgezet, toonde de wethouder van onder wijs zich daartoe aanstonds bereid en werd het van de agenda afgevoerd. Evenzoo viel er geen beslissing inzake de En- gelmundusweg.er moeten dan toch wel heel dringende argumenten zijn voor deze steeds weer j herhaalde vertraging van de verbetering in den ter plaatse bestaanden onhoudbaren toestand en over het al of niet voortbestaan van de volks- nijverheidscursussen voor meisjes. B. en W. vroe gen op dit laatste punt aanhouding bij monde van den wethouder van onderwijs, die het deed voor- mkoen of bij van nadere bespreking in de onder wijscommissie heil verwachtte. Dus zouden B. en W. toch mogelijk op hun afwijzend prae-advies willen terugkomen? Uit des wethouders woorden viel zoo iets op te merk,en. Maar hoe dan dit af wijzend prae-advies bij een zoo belangrijke zaak te verklaren? Enfin, de volgende vergadering zal dit raadsel wel oplossen. En dan als laatste punt, een voorstel van B. en W. tot het hun verleenen van een aanvullings- crediet van f 15000 voor den verbouw van het Raadhuis en wat daarmede verband houdt. Dit leidde tot een zeer scherpe discussie tusschen de heeren Vermeulen en Dunnebier. Voor dezen verbouw is B. en W. vroeger een crediet toegestaan van f 50.000, hetgeen toen al door meerdere leden rijkelijk veel werd geacht, al was toen de heer Vermeulen de eenige tegen stemmer, Thans kwamen verschillende leden ook hun bezwaren inbrengen tegen de wijze, waarop aldus op het budgetrecht van den Raad inbreuk werd gemaakt, maar niettemin zagen B. en W. zich dit aanvullingscrediet met alleen de stem men van de heeren Vermeulen en Roelse tegen, toegestaan. Blijkbaar stelden de overigen zich op het standpunt, dat men noodgedwongen het~ be drag wel diende toe te staan. Wij vragen ons echter af of, als dit crediet ware afgestemd, B. en W. niet met een meer bescheiden voorstel zouden zijn gekomen. Waarna we te half twaalf huiswaarts keerden (Wegens plaatsgebrek eerst heden geplaatst). Vanwege den IJmuider Chr, Bestuurders- bond wordt a.s. Vrijdagavond in het Koning Wil lemshuis een propaganda-avond gehouden. De heer H. J. Terwijy, voorzitter van den Ned, Chr. Bouwarbeidersbond, zal spreken over „Met ver nieuwde kracht voorwaarts" en de heer A. van Driel voorzitter van den Alg. Ned. Chr. Ambte- naarsbond, over „Niemand kan gemist worden". Ds. S. van Leeuwen alhier zal een kort slotwoord spreken. De volledige uitslag der Vrijdag gehouden aanbesteding voor het maken van een nieuw lan dingsgedeelte voor het Noorderhavenhoofd behoo- rende tot de werken voor den bouw der nieuwe schutsluis alhier, is als volgt: D, Stuy, Apeldoorn en A. v. d. Leur, f 369300; L, v. d. Valk, Heemstede, f 365000; J. de Vries, id., f 320000; W. A. Verbruggen, Gouda, f 320,000; N. V, Intern. Gew Betonbouw, Bre da, f 313000; N.V, Aann. Mij. vt Zanen en Ver stoep, Gouda, f 307800; Holl, Mij. tot het uitvoe ren van werken in gew. beton, den Haag f 298000; Christiani en Nielsen's Gew. Beton Mij., id., f 297700; N.V. Aann.bedrijf Fa. T. 'den Breejen v. d. Bout, Berg en Dal bij Nijmegen f 273000; J. C. Schermers, Nieuwendijk (N.-Br.), f 273000. De raming was f 282.000. Op Vrijdag 29 October zal worden aanbe steed het maken van oeververdedigingen langs een gedeelte van den Zuidelijken oever van het Buitentoeleidingskanaal, behoorende tot de wer ken voor den bouw der nieuwe schutsluis. De raming bedraagt f 47350. Het maken der versieringen. Deze week zal men ita verschillende straten be ginnen met het maken der versieringen. Er zullen in IJmuiden en Velseroord heel wat palen in den grond worden geslagen. Natuurlijk kunnen de pa len niet 10 centimeter in den grond komen en moeten ze dieper, daar in dit jaargetijde de ver siering anders zeker spoedig tegen den grond zou liggen. Toch mogen "we degenen, die de palen zullen inslaan, er wel op wijzen, dat dit voorzichtig en met overleg zal geschieden. Immers zitten in den grond vele kabels, van de telefoon, van het elec- trische net enz. Als men die kabels raakte, zouden er niet alleen ongelukken kunnen gebeuren, maar de telefoon zou er door gestoord kunnen worden en het stroomverbruik van het electrische net eveneens. Men ga dus met het noodige over leg aan hét werk. De electriciteitsprijzen. Zooals men weet, niaakt de directie van het Prov. Electriciteitsbedrijf een reuzen-reclame voor het vastrechttarief. Op al onze quitanties vinden wij het: „Neemt vastrechttarief, 10 cent per jK. W. U," Voor een groot deel is dit echter mis- j leiding, want de burger, die nog geen electriciteit f heeft en die meent de stroom te krijgen vooï 110 cent, heeft het leelijk mis. Iedereen, ook zij die vastrechttarief hebben, betaalt hier veel meer Ivoor den stroomprijs dan ih vele kleine gemeen- ften, die den stroom toch ook betrekken van het Prov. Bedrijf. Wij hebben voor eenigen tijd nog gewezen op een groote onbillijkheid, die hierin schuilt, Wij weten nu ook, dat de directie van het Prov. Bedrijf niet van plan is, de billijkheid) ten opzichte van de vastrechttariefgebruilcers te be trachten. Wij weten Van een gebruiker, die een jaar lang stroom betrokken heeft volgens dit vastrechttarief en daarvoor ruim 36 cent per K, W. U. moest betalen. Daarom schreef hij aan de directie van het Prov. Electrisch Bedrijf en vroeg, of het vast recht niet wat verminderd kon worden. En wat antwoordde de directie daarop? Dat er voor haar geen aanleiding bestaat,'om het vastrecht te ver- j lagen, omdat de prijs, gemiddeld per K. W., U. over het afgeloopen jaar betaald, aanmerkelijk lager is dan de prijs per K.l W, U. bij het enkel- tarief. Ja, de prijs van het enkeltarief hier is 42 cent per K, W. U. Maar die prijs is dan ook zoo onge hoord, dat het meer dan erg is,dat men daarover niet bloost. Er zijn gemeenten," waar de menschen 25 cent en minder1 betalen. Het is, alsof we nog blij mogen zijn, dat we maar ruim 36 cent betalen. Wij blijven échter opkomen tegen de misleiding bij de reclame voor het vastrechttarief. Meh be hoorde niet te schermen met dat 10 cent per K. W. U., maar te zeggen, dat vastrecht nog, op 36 -cent per K. W. U. komt. ling aan zich toevoegen; wil zij haar naam behou den dan moet zij zelfstandig blijven of zich met een heeren-afdeeling zoodanig verbinden, dat de namen aan elkaar gevoegd worden. De heer P. Dijkstra, leider van „Gratia" is toen begonnen met een cursus in lichaamsoefeningen van heeren en jongens in het leven te roepen. Kwamen er in den beginne slechts jongens, al lengs deden ook de heeren hunne intrede in het gymnastieklokaal, totdat de heer Dijkstra de tijd gekomen achtte de cursus om te zetten in 'n ver- eeniging. Deze is nu met 1 October tot stand ge komen. Zij telt een heeren-afdeeling van 17 leden en een 35 jongens staan als adspriranten inge schreven. Het Bestuur bestaat uit: P. Dijkstra, voorzitter, (tevens Directeur); B. Kraak, Kanaalweg 1, secre taris; P, Heiligers, Penningmeester; A. Kraak en C. Eriks, commissarissen. De vereeniging, welke den naam „Plato" heeft aangenomen, houdt haar oefeningsbijeenkomst in het gymnastieklokaal van school D op Vrijdag avond van 710 uur. Nieuwe leden kunnen zich aanmelden bij ge noemd bestuur en op de oefeningsavond aan de school. Het plan is verder, zoo spoedig mogelijk toe te treden tot de K. T. K. Op Zaterdag 30 October a.s. zullen reeds enkele leden mede werken aan de gymnastiekuitvoering ter herdenking van het 50-jarig bestaan van IJmui den in Thalia. Verder heeft „Plato" zich in verbinding gesteld met „Gratia", om onder behoud van ieders zelfstandigheid zooveel mogelijk als het kan samen te werken, o.a. bij uitvoeringen enz. Mis schien is het mogelijk dan later een huwelijk te sluiten onder den naam GratiaPlato. Velgen J vaak de Stormvogels-aanvallen leidde en rechts I uitdeelde. Met de Jonge vormde hij een goeden wing. Deze zou zijn spel echter nog heel wat ver- beteren door wat sneller te starten en. wat meer fighting spirit te tooncn. Van den rechterwing hadden wij meer ver wacht Vooral voor de rust viel het vertoonde tegen. Oldenburg pingelde vaak wat lang en Hout kamp nam de zaken wel wat al te kalm op. Na .de thee ging Houtkamp al vrij gauw rechtsbuiten spelen en van dat moment kwam er ook rechts wat leven in de brouwerij. Toen wij in ons vorige nummer de nieuwe op stelling bespraken, schreven wij o.a.: „De kroon wordt echter pas op het werk gezet, als Van Pel eveneens voldoet Hierin zijn we evenwel wat teleurgesteld. Van Pel miste niet alleen dc noo dige balcontróle, maar ook zijn spelverdeelen en opstellen was beneden het middelmatige. Had hij zich, wat dit laatste betreft, op het nippertje van buitenspel opgesteld, dan had hij, als doorzetter, zeker wel succes gehad. Nu hij echter steeds te ver terugtrok, had hij te veel tegenstanders voor zich, om aan doorzetten toe te komen. De verdediging bezat weer dezelfde goede hoe danigheden entekortkomingen, die wij al eens meer aanwezen: Stug verdedigen, veel aan vallen tot staan brengen vooral Haak slecht plaatsen veel vuurpijlen en een minder goed verband tusschen de backs en de wing-half-backs in t bijzonder links Snoeks hield bovendien Van Gent niet zoo in bedwang, als Wentink tegen 't Gooi, Zij tenslotte nog vermeld, dat Stormvogels, in 't bijzonder Van Pel, weinig geluk had. Zoo schoot deze tweemaal tegen lat en paal en nog een goal wegens off-side geannuleerd. Een duidelijk hands- geval in 't beruchte gebied, werd niet door Mr. Bisselick geconstateerd. Onder de bekwame leiding van den heer Schmitz, den hier reeds jaren bekenden dansmees ter, wordt Zondags des middags en des avonds in hotel de Prins gedanst. 't Is aangenaam te zien, hoe bevallig, ordelijk en rustig de jeugdige bevolking zich op de maat der goede muziek in de nette ruime zaal. voort beweegt. 't Zou werkelijk jammer zijn, als dit verboden werd, want de jongelui konden dan wel eens naar plaatsen gaan waar hunne aanwezigheid veel minder gewenscht ware. GYMNASTIEK. Zaterdag 23 October geeft de Gymnastiekver- eeniging „Vlug en Lenig" (bestaande uit perso neel der Hoogovens) een propaganda-uitvoering te Wijkeroog. GESCHENKEN VOOR DE NIEUWE RAADZAAL Aan de gemeente is voor de nieuwe raadzaal ten geschenke aangeboden een bijzonder fraaie hamer voori den voorzitter van den Gemeenteraad. Aan de gemeente zijn ten geschenke aange boden, voor de nieuwe raadzaal, zes aschbakken. De 1ste najaarskoemarkt zal gehouden wor den op Zaterdag 6 Nov, a.s. Een zoontje van den heer De Boer in de Zuiderdorpsstraat te Velsen is op den Rijksweg nabij „De Zwarte Os" met zijn rijwiel in botsing gekomen met den auto van den heer Nagel te Wijkeroog, die aan den rechterkant van den weg reed. De fiets heeft het er slecht afgebracht, maar de berijder zal er waarschijnlijk met den schrik af komen, daar hij bij een door dokter De Weerdt ingesteld onderzoek alle ledematen gebruiken kon en geen pijn meer had, ARBEIDSBEMIDDELING VELSEN. Als werkloos ingeschreven 16 Oct. 1926: 2 letterzetters, 1 wagenmaker, 3 schilders, 3 timmerlieden, 2 bankwerkers, 1 loodgieter, 1 stoker, 1 bakker, 1 kantoorbediende, 36 los ar beiders. Plaatselijk Niecws IJmnidea Bevorderd bij de Marine-Kustwacht tot op- perkustwachter, de kustwachtermajoor J. Grollé in de rang van adjudant; tot kustwachtermajoor de sergeant-kustwachter P. Boelig, tot sergeantkust wachter de korporaal-kustwachter D. Veldhuysen, allen van de Semaphore. Velseroord Het stucadoorswerk van 83 in aanbouw zijnde gemeentewoningen is door den aannemer, den heer M. Fokkens te IJmuiden, opgedragen aan de heeren J. H. Meyer en H. Krouwels te Bever wijk. De waarnemende directeur van het Hulp postkantoor alhier, dè commiestit. J. L. M. Boot, wordt binnenkort naar het postkantoor te Haar lem overgeplaatst. De afd. IJmuiden der Ned. Vereeniging van Spoor- en Trampersoneel zal a.s'. Zaterdag haar 10-jarig bestaan herdenken met een feestavond in de Concertzaal Tivoli. Als spreker zal optreden het hoofdbestuurslid, de heer J. C, Verton, terwijl de Arbeidersmuziek- vereeniging Voorwaarts haar medewerkging ver leent, Heeren Gymnastiekvereenigmg „Plato" Toen de Dames Gymnastiekvereeniging „Gratia" n Februari j.l. haar eerste uitvoering gaf, was het de heer Hop, Voorzitter van de Kennemer Turn kring, die in zijn toespraak tot de jonge vereeni ging deed uitkomen, de wenschelijkheid dat ook voor Heeren en jongens in Velseroord de gelegen heid geschapen moest worden, in een vereeniging zich aan lichaamsoefeningen te kunnen wijden. Maar zooals vanzelf spreekt, kan „Gratia" uit hoofde van haar naam, nimmer een heeren-afdee- SPORT VOETBAL. STORMVOGELS—D. F. C. i —i. Een merkwaardige uitslag! Wijzen deze cijfers op productieve voorhoedes, anderzijds kunnen de verdedigingen niet bepaald safe genoemd wor den. D. F. C. is ontzettend meegevallen. Vooral voor de rust speelden de Dordsche heeren een partijtje, dat er absoluut wezen mocht. Het sa menspel tusschen Ruysch en Van Dam en het openen van hef spel door Van Gent en Van Twist op Van Dam was meermalen af. Nu erkennen we graag, dat èn v. Dam èn Ruysch over de noodige capaciteiten beschikken, maar we willen toch niet verheelen, dat het eerstgenoemde vooral voor de rust ontzettend makkelijk werd gemaakt door te breken, omdat het duo Kosterv. d. Velde in dit opzicht elkaar slecht aanvulde. De vier D. F, C,-goals werden alle door Van Gent gescoord. Deze goalzetter moet het in hoofdzaak van zijn doorzetten hebben, maar dat hij hiermede heel wat weet te bereiken, heeft hij Zondag bewezen. In de verdediging telde D. F. C. een invaller voor Lebret. Diens plaatsvervanger was vrijwel het eenige zwakke punt in de verdediging. Was Lebret dan ook aanwezig geweest, dan had Storm vogels voor de 4 goals nog wel even harder mo gen werken. De overige verdedigers met Litz en Bierens aan het hoofd zijn hun plaats zeker waard. Keeper Born is wel geen ster, maar hij is toch alleszins bruikbaar. Van de Stormvogels-voorhoedespelers noemen wij in de eerste plaats v. d. Velde, die meer en meer blijk geeft, bij ernstige training 'n goed links binnen te zullen worden. Valt aanstonds zijn balcontróle op, ook zijn kijk op het spel is heel goed. Dit bleek in 't bijzonder na de rust, toen hij DE WEDSTRIJD. Om 2 uur stonden de volgende elftallen tegen over elkaar: Thyssen Haak Koster Struys Snoeks v. d. Velde Sr. Oldenburg, Houtkamp, v. Pel, v. d. Velde Jr., de Jonge Schoonheim, Dragt, Van Gent, Ruysch, Van Dam Huyzer Van Twist Bierens de Wit Litz Born Direct na de aftrap is de D. F, C.- rechterwing in volle actie. Thyssen wordt direct aan 't werk gezet en doet dit naar behooren. Wanneer Storm vogels den eerste aanval onderneemt, levert deze een corner op. Oldenburg plaatst voor 't doel, waar v. d. Velde Jr, den bal vrijmaakt en „inpun- tert", zoodat Stormvogels met 10 leidt. Zou bij vele clubs zoo'n tegenslag als een koude douche werken, niet alzoo bij D. F. C, De rechter wing wordt zoo mogelijk nog gevaarlijker en ook Schoonheim de ex-Sparlaan gaat zich we ren, Een voorzet van Van Dam kopt Ruysch net jes in, waarop Thyssen niet minder mooi stopt. Een volgenden voorzet van dezelfde speler kan- jert Schoonheim ineens hard roor het Stormvo gels-doel langs. Toch komt de gelijkmaker. Wan neer Van Dam zijn zooveelsten goeden voorzet 'geeft, kopt Van Gent onberispelijk gelijk in (11), j Hoewel het spel nu vrijwel gelijk opgaat, speelt D, F, C. technisch beter. Bij herhaling wordt op den steeds vrijstaanden Van Dam gespeeld. Ge lukkig is men in de achterhoede trapvast, zoodat D. F. C. niet de leiding neemt. Deze eer valt we derom Stormvogels ten deel. Wanneer Oldenburg, die onvoldoende door Houtkamp gesteund wordt, na enkele mislukte pogingen tenslotte langs Huyzer en de Wit heen komt, scoort hij via Borns vuisten (21). Het gejuich van de Stormvogels-supporters is echter nog niet geheel verstomd, als Van Gent, daartoe in staat gesteld door Van Dam, ten twee de male Thyssen met een kopbal het nakijken geeft (2-2). Opnieuw trappen de Stormv, af. Het valt op, hoe weinig de Jonge te doen krijgt. Uit het cen trum wordt nóch door Snoeks, nóch door Van Pel op hem gespeeld en ook de v, d, Velde's geven hem niet genoeg te doen. Ook bij D, F. C. krijgt de rechterwing het meest te doen, maar cle vele voorzetten worden niet benut. Als de eerste helft reeds voor een groot deel verstreken is, komt Stormvogels wat sterker op zetten. v. d. Velde Jr. weet na handig manoeu vreeren langs Bierens en Litz te komen. Hij komt alleen voor Born te staan, die uitloopt en dan een hard schot recht op zich af ziet komen. Een voor zet van Oldenburg schiet Van Pel tegen den on derkant der lat. Vrij spoedig hierna is 't rusten. Het begin van de tweede helft is voor D. F. C. De eerste aanval wordt slechts ten koste van een corner gestuit. Deze wordt door v. d. Velde Sr. weggekopt. Even later verkeert het Stormvogels- doel wederom in gevaar, maar nu is het Haak, die het bruine monster wegwerkt. ï)e Stormvogels-voorhoede doet zich nu weer gelden. Het is vooral v. d. Velde Jr., die steeds weer het leder komt ophalen en lange centers uit deelt naar links en rechts. Bij een voorzet van links loopt Born zijn doel uit. Van Pel is echter even eerder dan hij en schiet dantegen de paal. Wanneer Struys een aanval van links tot staan heeft gebracht, trapt hij, als hij wil weg werken, in den grond, wat de oorzaak is, dat hij van ver/Ier meespelen moet afzien. Hij wordt vervangen -door Veuger. Nauwelijks is weer be gonnen, of Oldenburg, die met Houtkamp verwis seld heeft, weet na krachtig doorzetten Stormvo gels de leiding te geven (32). Weer heeft Stormvogels maar kort pleizier van dezen voorsprong, want als Schoonheim voorzet, is het zoowaar weer Van Gent, die gelijk maakt !(33). Steeds sneller wordt na het tempo, waarin ge- scoord wordt. Van de aftrap neemt Stormvogels (den bal mee. v.*d. Velde, die nu weer met de Jon- ge goed samenspeelt, stelt laatstgenoemde in de gelegenheid voor te zetten. Oldenburg kopt den

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1