ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN TER GELEGENHEID VAN HET VIJFTIG JARIG BESTAAN VAN IJMUIDEN EN HET NOORDZEEKANAAL. ]H7(y JUBILEUMNUMMER 1926 No. 103 Zaterdag 30 October 1926 1 le Jaargang IJMUIDER COURANT Ons Jubileumnummer. Wij hebban het genoegen onze abonné's Jit jubileum-nummer aan te bieden, ter ge- I [egenheid van het 50-jarig bestaan van jjmuiden en het Noordzeekanaal. Wij zijn dankbaar, dat zoovelen hieraan hebben wil len medewerken. Het is een nummer, dat zeker blijvende waarde zai hebben en I waarin onze kinderen én kleinkinderen j ever 25 en 50 jaar zeker met groote be-j langstelling zullen lezen hoe IJmuiden was 1926. 1876 1 November 1926 Naar mijne meening bestaat er voor de ;emeenten Amsterdam en Velsen den 1 W. 1926 reden om te jubelen; voor Am- ilerdam dat dan zijn gouden bruiloft net de Noordzee viert omdat het door iet Kanaal heeft herwonnen, wat het op Scheepvaartgebied had verloren; voor Vel- ;en, omdat het door het Kanaal heeft ver kregen, wat het nooit had kunnen denken. RIJKENS, Burgemeester van Velsen. IJmuiden viert feest* IJmuiden viert feest. IJmuiden bestaat :u5U jaar. Wat maakt toch IJmuiden, met zijn uit le deelen van ons land samengestelde evolking, tot een plaats waarvan velen ;oo moeilijk kunnen scheiden? En moeten ij het verlaten, waarom blijven die velen !an toch zulke levendige herinneringen in onze plaats bij. 't Is toch maar volgens anderen een gat, n stinkend visschersdorpwat heb je öu op IJmuiden? Het zijn uitdrukkingen ie men dikwijls hoort. En er zijn er zeer eker ook velen die zich hier niet thuis evoelen, en IJmuiden gaarne zoo spoedig L logelijk weer verlaten. Toch is IJmuiden een aantrekkelijke laats. Wat is hier, gerekend naar den om- der plaats, veel te zien en te bewon- fcren. Neem onze haven met zijn machtige pie- in, zijn vuurtorens, zijn telkens weer uit breide vischhallen. Vijftig jaar geleden eerste sluis, twintig jaar later een veel rootere met electrische beweegkracht en een sluis van afmetingen en con- ractie, die aller bewondering afdwingt, ekijk het grootsche Hoogovenbedrijf en ;en komt na bezichtiging van dat alles rch onder den indruk van het menschelijk innen. En willen we na dit bewonderd te heb- in herinnerd worden aan onze mensche- jke kleinheid, aanschouw dan de onein- ijje zee, die soms zoo rustig en kalm, soms niischend en woest, ons altijd weer over- «ldigt en stil maakt. De zee, die ons voor het grootste deel een «taan geeft. Waarvan de groote verschei- cüheid van visschen in de hallen is te be- onderen. Zie dat alles te beschouwen is ooi. En al is het ook dat de zee in menig lisgezin smart en verdriet heeft gebracht zeker nog dikwijls zal brengen, toch ijlt ze een groote aantrekkingskracht ;or de I Jmuidenaren. Maar het mooiste lijkt mij dat IJmuiden flanks veel ruwheid en lompheid; on- veel onverschilligheid en ëgoisme, schat van hartelijkheid en naasten de bezit, onder alle kringen der bevol- dat in dagen wanneer dit tot uiting oet komen, ook komt en gaarne met '1de hand maar ook met hartelijke deel- ®ing tracht op te richten en te troosten. Geve God dat ook in komende jaren dil 'oei van saamhoorigheid en echte Chris- Üjke naastenliefde steeds moge aange- ikkerd worden, dan zal IJmuiden voor kn blijven een woonplaats, die men lief ïft en moet men het verlaten, waar men blijdschap aan terug denkt. J. C. DUNNEBIER. Wethouder van de gemeente Velsen. IJMUIDEN IN VOGELVLUCHT. „Rust U ten strijd". Wanneer men te IJmuiden gekomen is juist na den gouden tijd, aan het begin dus van de diepe economische depressie, waar van de lidteekens door plaatselijke beken den nog te zien zijn, en men heeft gezien hoe de gemeente, de handel en daardoor ook de bedrijven zich daaraan ontworsteld hebben, dan kan men naast bewondering voor de energie, welke daaruit bleek, toch ook tevens vreugde gevoelen om deze wonderlijke veerkracht. Vreugde om het slagen deels, maar daarnaast vreugde om dat het lot ons leven zoo leidde, dat wij hebben mogen mede arbeiden op verschil lend terrein, mede mochten bouwen aan deze ongetwijfeld wonderlijke ontwikke ling. Dan is er ook voor ons allen gereede aanleiding om een oogenblik den arbeid te laten rusten, zelfs al zijn wij den drukken arbeid zoo gewoon, dat deze eenigszins ge dwongen rust ons reeds vooraf als een verboden vrucht lijkt, gewend als wij allen zijn aan rusteloos werken en strijden. Laten wij ons zelf in deze feestelijke rustpoos be kennen dat het hier goed was, en is te leven en te werken, laten wij genieten van de „Rust na den Strijd". K. H. TUSENIUS. Wethouder van de gemeente Velsen. IJmuidens Bloei. Een merkwaardiger jubileum dan het 50-jarig bestaan van IJmuiden kan men zich in Nederland moeilijk denken; het zijn meer Amerikaansche toestanden, wel ke men hier voor zich ziet. Ligt het ontstaan van de meeste plaatsen in de grijze oudheid verborgen en is het tijdstip daarvan slechts bij benadering aan te geven, terwijl van de nieuwere steden en dorpen, welke in de laatste decennnia een meer of min groote vlucht genomen hebben, in den regel ook geen juisten ont staansdatum kan aangeven, daar zij ge groeid zijn uit een klein dorp of gehucht, hoe geheel anders is het daartegenover ge- ;teld met IJmuiden; 50 jaar geleden werd onze stad uit het niet in het leven geroe- pen; slechts een duinenreeks zonder eenig spoor van bewoning vond men hier, en thans een bloeiende stad. 25 jaar geleden jubileerde men ook in IJmuiden, doch wat was het plaatsje toen in vergelijking met thans en als straks Velseroord met onze plaats tot een groot IJmuiden vereenigd zal zijn, is zij onder de belangrijkste steden van Noord-Hol land te rekenen. Nu de volgende kwart eeuw; wat zullen deze ons brengen; met een eenvoudig uit groeien van IJmuiden als plaats mogen wij ons niet tevreden stellen; er moet meer gebeuren; in de eerste plaats moet er een badplaats mee vereenigd worden. Onbegrijpelijk dat zulks al niet lang ge schied is, zal men zeggen; ja, inderdaad, dat is zeer te verwonderen, want waar vindt men een strand als te IJmuiden en waar attracties voor badgasten als'hier; welk een afwisseling bezorgt het voortdu rend af en aanvaren van zeeschepen door binnen- en buitenhaven niet; van een een tonige zee is hier geen sprake; en dan de pieren niet te vergeten, voor ieder bezoe ker onzer zeekusten is het een waar genot zoo ongemerkt een heel eind de zee in te wandelen. Wat men in de laatste jaren 's zomers in IJmuiden van bezoekers heeft aan schouwd, duidt er voldoende op dat onze plaats ten volle rijp is voor badplaats; hoe zou het ook anders kunnen, hare gunstige ligging in aanmerking genomen. Een tweede factor van groot belang voor de toekomst van IJmuiden is het ha venbedrijf; een snelverbinding tusschen onze plaats en Engeland behoeft niet lang meer op zich te doen wachten wanneer de groote Zuiderzeedijk is voltooid en de trei nen van Noord-Duitschland over Gronin gen, Friesland en Noord-Holland direct naar IJmuiden kunnen doorrijden. Is een maal deze snelverbinding tot stand ge bracht, dan zal het vervoer van versche groenten en fruit uit Noord-Holland hier mede ook zeer zijn gebaat en IJmuiden hiervan de vruchten kunnen plukken. De industrieën beginnen uit zich zelf reeds op te komen en zullen ongetwijfeld tot bloei geraken; hier is het werken van enkelen voldoende om den aanvangsstoot te geven; voor het tot stand komen van IJmuiden-bad en een groeiend havenbe drijf is de medewerking van hoogere machten noodig. Laat ieder die belang stelt in de tot standkoming dezer voor IJmuiden zoo be langrijke zaken medewerken aan de ver wezenlijking daarvan. Moge het onze stad gegeven zijn, dat de steun van die machten niet lang op zich zal doen wachten, wat niet anders dan de voorspoed van IJmuiden in hooge mate zal bevorderen. W. A. DOLLEMAN. Voorzitter IJmuidens Bloei. Aan IJmuiden. I Een hartelijke gelukwensen van het Gemeentebestuur van Amsterdam mag op 'dezen dag, waarop IJmuiden zijn vijftig jarig bestaan herdenkt, niet ontbreken. IJmuiden toch dankt zijn bloei aan het- I zelfde feit, dat den hernieuwden voorspoed j van Amsterdam tengevolge hadde ope- 1 ning van het Noordzeekanaal. En zoo deelt Amsterdam wel zeer bijzonder in de feest stemming, welke de bewoners der nijvere plaats aan de Noordzee bezielt. De uitvoering van het plan van het Noordzeekanaal heeft op onweerspreke lijke wijze getoond, wat durf en onderne mingsgeest vermogen. Wat al bezwaren tegen het plan! Pessimisten voorspelden een debacle, de Amsterdamsche handel ge loofde in meerderheid niet aan het slagen. Maar de leiders der onderneming gingen trots dit alles, onvermoeid voort. Zij hiel den het doel in het oog en lieten zich niet van den weg afbrengen. Het resultaat van hun arbeid aanschouwen wij. Het werk slaagde boven verwachting. Moge dit gezond optimisme ook TJmui- den's bevolking steeds blijven insprireeren I en moge zoo dit feest voor IJmuiden het :gin zijn van een nog g'rooter bloei! W. DE VLUGT, Burgemeester van Amsterdam. Amsterdam, October 1926. De bouw van de Nieuwe Schutsluis. Binnen eenige dagen is het 50 jaar gele den dat het Noordzeekanaal officiëel voor de Scheepvaart werd opengesteld. Zijn er soms bij jubilea van menschen of zaken be oordeelaars, die de waarde van het jubi leum in twijfel trekken, hier bij het Noord zeekanaal is er bij niemand eenige twijfel of het Kanaal een succes is. Wie daarin het minst kunnen twijfelen zijn wij, de inwo ners van IJmuiden. Waar voor 50 jaar een onbewoonbare duinwoestijn zich uitstrekte, is een bloeien de stad ontstaan, waar een 20000-tal inwo ners leven van scheepvaart en visscherij en wat daarvan het gevolg is. Maar ook op an dere wijze wordt die twijfel weggenomen. Men moet maar eens probeeren van den Zuidoever van het kanaal naar den Noord oever te gaan. Men wordt dan gewaar dat die weg steeds langer en moeilijker wordt. Eerst de oude sluizen; wie dagelijks aan den overkant moet zijn, wordt zeker een of meer malen erop getracteerd bij het binnen- hoofd van de middensluis te moeten omloo- pen, want de scheepvaart bloeit en de oude sluizen zijn voortdurend in gebruik. Dan naar de Groote Sluis welke nu al 30 jaar oud is en waarmede voortdurend geschut wordt. Ge bemerkt wel dat de opening grooter is dan die van de oude sluis. Daarna komen wij op den ouden Kanaal- weg, want voor den weg langs den ouden kanaaloever staat het dreigende „Verboden Toegang". Men weet ook wel dat dit ver bod niet absoluut is. Duizenden, die dit be hoorlijk vragen en hun goede bedoelingen bewijzen, kunnen, tegenwoordig gewapend met een rose toegangskaart, dit bord pas- seeren en staan dan dadeliik in de volle techniek. Laten wij echter den ter plaatse onbeken den bezoeker volgen, die slechts den open baren weg kan inslaan, ook hij krijgt wat te zien. Eerst ziet hij afbraak: de laatste resten van een 150-tal woningen worden afgebroken omdat zij voor de enorme ka naaluitbreiding in den weg staan, 't Is jam mer dat er in de dagen van woninggebrek zooveel huizen verdwijnen moeten. De naam „Blikken Buurt" welke een groep de zer woningen droeg, geeft echter aanlei ding het verdwijnen, althans van dat deel, niet te betreuren. Dan, wat verder, zien wij links en rechts de nieuwe werken. Daar wordt de nieuwe sluis gebouwd, welke de grootste der we reld moet worden: 50 M. wijd, 400 M. lang 2n 15 M. diep. Van de breedte kunt ge dadelijk een beeld krijgen: de schutkoïkmuren staan reeds voor een groot deel overeind. Zij zijn in 1924/1925 gebouwd, over een lengte ter weerszijde van 260 M. en voorloopig opge trokken tot 1 M. -|- N.A.P. Deze muren zijn geheel van gewapend beton gebouwd, rus ten op gewapend betonpalen en zware ge wapend beton damwanden. Aan die mu ren is 44000 M:! beton en 5.500.000 K.G. ijzer verwerkt. Vóór die muren is de ontgraving reeds lot 13.50 M. onder N.A.P. gevorderd. Een 26 M. langen ijzeren damwand is langs de randen van dezen put geplaaist en vormt een gesloten kuip, met den onderkant op 39 M. N.A.P. Binuen deze kuip moet straks verder gegraven worden tot 18 a 19.50 M. N.A.P., de onderkant der fun deering van het buitenhoofd, dat binnen deze kuip gebouwd moet worden. Vooraf moeten een 7000 palen en 1300 damwanden van gewapend beton geheid worden, waar op het hoofd komt te rusten. Die palen en damwanden zijn gemaakt in de ruimte tus schen den weg en den put, waarin het hoofd zal worden gebouwd. Zij moeten gereed zijn vóór 1 Nov., want in den winter ver hardt beton zoo langzaam dat men tot ver in het voorjaar zou moeten wachten voor de palen geheid zouden mogen worden. Het is een straf werk geweest, lange dagen zijn er gemaakt van voor de zon opgaat tot dat zij reeds lang achter den kim verzonken is. Maar het werk kwam klaar en dat past zoo geheel in het karakter van onze stad werken onafhankelijk van weer of uur van den dag dat er nog wel even aan herin nerd mag worden. Het groote werk van dat hoofd moet echter nog komen in 1927. Dan is er een 130000 a 140000 M:i beton te ver werken, waarvoor geweldige hoeveelheden materiaal noodig zijn, alleen al 35.000.000 K.G. cement en 8.500.000 K.G. ijzer. Op den achtergrond rijst de groote stalen toren met zijn groote armen, die dan weer in dezen, dan in dien stand staan. De toren doet dienst als een reus, die het binnen- hoofd bouwt. Eerst worden houten vormen opgesteld, soms zeven meter hoog en met een inhoud van zelfs wel 3000 M:f. Daar binnen worden de wapeningen opgesteld, waarvoor ook al weer een 5000.000 K.G. ijzer verwerkt wordt. Is dan zoo'n vorm klaar, dan is het een tikje werk hem te vul len. Onder aan den toren staan de beton molens, die hun product uitstorten in lift- bakken; deze klimmen rusteloos omhoog en storten hun inhoud in de goten, welke bet beton leiden naar den vorm, die gevuld moet worden. Er ontstaat een doorloopen- de straal betonbrij, tezamen 50 a 70 M:! per uur en snel is de vorm gevuld. In April begonnen in de diepte, waar eveneens te voren een ijzeren damwand- kuip was gemaakt en betonpalen waren ge heid, is het werk volgens een vast program ma opgetrokken zoodanig dat op 1 Decem ber het hoofd practisch voltooid is. Er moet dan nog wat afgewerkt worden en in Maart 1927 kan dit deel onderwater gezet wor-

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1