ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Van den Wachttoren. Plaatselijk Nieuws. De Feesten. Een terugblik op de Feesten. IJmuiden. Velsen. No. 2 Woensdag 10 November 1926 12e Jaargang IJMUIDER COURANT Sluiting Gem. Bew. School Umuiden Bovengenoemde school blijft^ op advies n den schoolarts gesloten tot Maandag November. Een goed zaakje voor de schatkist, Ben minister van financiën raamt inkom- gewoonlijk te laag en uitgaven te hoog. begint het jaar met een heel somber jicht en eindigt met een lach van vol ding. Dat is zeker beter dan het omge urde- Maar een minister moet het niet te maken. Dat schijnt met minister de >er het geval te zijn bij zijn raming der irengst van de wegenbelasting. 'i'olgens de N.R.Ct. zullen er Mei 1927 ons land afgerond 49000 personenmo- frijtuigen zijn, 19000 vrachtauto's, 4000 obussen en 800 aanhangwagens. Dat 8jt reeds het eerste jaar een belasting a ongeveer f 12 millioen en de minister amt ongeveer de helft! Dat verschil is ji wel een beetje erg groot. Bovendien deze belasting ieder jaar meer opbren- a, Het motorverkeer heeft zich sterk ont geld maar nog lang zijn hoogtepunt niet reikt. Nederland heeft slechts een mo- rrijtuig op de 72 inwoners, Engeland een :de 34, Frankrijk een op de 26 en Ameri- een op de 6. Tenzij men zuigelingen al een motor zet en Sinterklaas den kin- ui in plaats van pepernoten een echte !o brengt, zal in Amerika het aantal mo- rijtuigen wel niet veel meer toenemen, geleken bij deze cijfers in andere lan- mogen wij voor ons land echter nog i sterke toename verwachten. De minis wrijft zich bij deze gedachte in de han- t Hij ziet niets liever dan een belasting, ieder jaar meer opbrengt. De Kamer zal n echter wel goed narekenen en hem ze- geen belasting toestaan, die al gauw dan 2 maal zooveel opbrengt, als hij Jat en noodig heeft. Een minister van fi- Jitiën moet ook zuinig zijn in het opleg- ■i van belastingen. Het volk wil liever t betalen voor den somberen kijk en het ibere cijfer, als hij de opbrengst der lastingen raamt. economische toestand van ons land. Het Voorloopi^Verslag der Tweede Ka- over de Staatsbegrooting voor '27 is schenen met algemeene beschouwingen over den economischen toestand van land. Het oordeel is nog weinig gun- Uit de wereld van handel en industrie n nu en dan uitspraken, die hoop ge- dat de malaise haar hoogtepunt ge- heeft en eenigszins aan het afnemen in dit verslag vinden we daarvan echter enkele weerklank. Het oordeel van scheidene leden wordt opgesomd. Zijn er twintig, dertig of zestig? Wij moeten naar raden- Bovendien geldt het ook dat men niet tellen maar wegen moet. oordeel van zeer bekwame en verzien- Kamerleden heeft meer waarde dan „verscheidenen", van wie ook zij zelfs niet gedroomd hebben, dat zij zouden iroren tot de honderd uitverkorenen der ^vertegenwoordiging. '/olgens het verslag 'laat de economische stand op dit oogenblik veel te wenschen Land- en tuinbouw worden belem- rd in den afzet van him producten, de itelandsbevolking heeft veel te weinig de middenstand worstelt in den jd om het bestaan van steeds weer nieu- bedrijfjes, het jongere intellekt en iintellekt is in grooten getale onmach- zich een positie te verwerven. In 't bij- der wordt de aandacht gevestigd op de mistige omstandigheden voor de suiker- ustrie. De suiker produceerende landen 'lermen hun suiker, de wereldsuiker- is daardoor in niet geringe mate ge lid en onze industrie geraakt in 't ge- qfci Sommige leden uitten hun bezorgd- i~| l over de positie der mijnen. Als de dng in Engeland geëindigd zal zijn, igt daar een débacle. Zoo volgt het eene foere woord na het andere en er schijnt a lichtstraal te zijn. De toestand wordt wat al te donker gekleurd. De zeven fere jaren zijn zeker nog niet achter den sn wij verwachten allerminst, dat wij seling de periode der vette jaren zullen an- Dat gebeurt alleen in Egypte. Bi) doet de economische toestand meer linden aan het weer en zijn veranderin- De wijzer vliegt niet in enkele uren storm naar mooi weer. Maar de wijzer toch zeker een neiging, om naar de W k richting te gaan en zelfs ondanks We moeilijkheden voor den landbouw men we duidelijk eenigen vooruitgang in het algemeen op te merken. Het is niet goed, om al te luchthartig te zijn, maar zwaartillendheid is ook verkeerd en ver scheidene of sommige leden der Tweede Kamer lijken ons daar wel eenigzins aan te lijden. Slavernij van vrouwen in onze koloniën. Ieder kent De Negerhut en weet, hoe daarin de slavenhandelaar spreekt over zijn waar, zijn goed, hoe in het bijzonder het recht der vrouw op haar kind en op zichzelf moest wijken voor de macht van den meester. Als men dat nog altijd boei ende boek leest, komt de gedachte boven: Maar zulke toestanden kunnen niet be staan hebben! Doch De Negerhut is een roman, die uit feiten is opgebouwd en de slavernij wordt er niet leelijker in voorge steld, dan ze was. Zoo erg is het niet alleen in de Zuidelijke Staten van Amerika geweest, maar zoo erg was het voor kort nog in onze koloniën en is het zelfs voor een deel nog. In de Lam- pongs, het peperland op Zuid-Sumatra -geeft de adat, de oude volkszede den man het recht, om naast zijn hoofdvrouw een bijwijf, een werkvrouw, een huisslavin te nemen. Deze wordt gekocht, is een deel van den huwelijksuitzet. De werkvrouw wordt hard behandeld; ze krijgt vaak meer slaag dan eten. Voor haar is het allervuil- ste en zwaarste werk, Aanvankelijk had de heer zelfs de macht, om deze slavin te mis handelen en te dooden. Resident Breukink heeft op aansporen van den gouverneur- generaal Fock een eind gemaakt aan deze slavernij. Het bleek hem, dat er in de Lam- pongs nog ruim 3000 van zulke werkvrou wen waren. Voor een klein deel waren ze met schoone beloften uit Java weggelokt en gekocht- De prijs was aanvankelijk een f 100. Door den resident is hierin groote verbetering gebracht. Hij heeft inlanders van invloed weten te bewegen, de adat te herzien. De werkvrouwen kregen de vrij heid. Afschaffing van vrouwenslavernij, onder onze vlag, nog maar weinige jaren geleden! Na het vertrek van resident Breu kink begint het kwaad echter steeds weer terug te komen. Javaansche vrouwen, meis jes, kinderen zelfs worden naar de Lam- pongs gelokt. Er heerschen daar toestan den, die door De Negerhut niet overtroffen worden. Officieel moest de slavernij in 1860 in ons Indië verdwenen zijn. Het wordt tijd dat het contrast tusschen werkelijkheid en officieele bepaling eindelijk verdwijnt! Zaterdagavond had in het gymnastieklokaal van school C de sluiting plaats der Historische tentoonstelling en een weinig officiëel ook de slui ting der fëestweek. Terwijl er nog steeds bezoekers op de tentoon stelling aanwezig waren, nam de voorzitter der Tentoonstellingscommissie, de heer J. Kostelijk, het woord, om een woord te spreken. Aan alle dingen komt een einde, zeide de heer Kostelijk, ook aan de feesten en dus ook aan de Tentoon stelling. Spr, zeide dat de commissie zeer dank baar was, dat de Tentoonstelling zich in een zoo druk bezoek heeft mogen verheugen, er zijn nl. 3300 bezoekers geweest. De Tentoonstelling is dus een groot succes geweest, Spr. memoreerde hoe de minister vdn Koloniën en andere autori teiten Donderdag de tentoonstelling hebben be zocht en daarmede zeer ingenomen waren. Er is gezegd, dat het jammer is, dat wat hier bijeen is gebracht, niet bijeen kan blijven. Ook wij, zeide de heer Kostelijk, zouden het zeer toe juichen, als hier een permanente tentoonstelling in den vorm van een museum zou kunnen komen. En dit moet in een gemeente met 34000 zielen toch kunnen. Mocht het streven in deze richting gaan, dan zou de commissie haar moeite alleszins beloond zien, Spr. bracht verder dank aan allen, die voor werpen voor 4e tentoonstelling hadden ingezon den, aan de controleurs en aan den heer J. van Beelen, die met de radio het vertoeven op de ten toonstelling had veraangenaamd. De Voorzitter van het Algemeen Comité, de heer J. C. Dunnebier, herinnerde hoe hij voor 9 dagen de feesten had ingeluid met het openen dezer tentoonstelling, Spr. had toen den wensch geuit, dat door een druk bezoek der tentoonstel ling de commissie voldoening mocht smaken voor haar arbeid, maar spr, had toch niet gedacht, dat het bezoek zoo druk zou worden. IJmuidens be volking heeft daarmede getoond te gevoelen voor zijn historie. De heer Dunnebier sloot zich aan bij den wensch voor het verkrijgen van een museum en hoopte dat deze tentoonstelling hiervan het begin mocht Spr. wilde van deze gelegenheid gebruik maken, om de burgerij te danken voor de wijze, waarop zij feest heeft gevierd. Spr. wil ook danken de buurtcommissies, die gezorgd hebben voor de ver siering, waardoor IJmuiden er zoo gezellig uitzag. Ook de Commissaris van Politie was zeer dank baar voor de manier, waarop IJmuiden feest heeft gevierd. Nu het einde is gekomen, stemt dit alles zeer dankbaar, Spr. dankte tenslotte de Tentoon stellingscommissie voor haren arbeid en sloot daarop de tentoonstelling. Vóór de officieele sluiting had in het Augus ta Hotel nog de uitreiking der prijzen voor den historischen optocht plaats. De voorzitter van de optochtcommissie en van de jury, de heer G, A. Verkade, richtte etya woord van dank tot de deel nemers, die hebben gezorgd, dat ook dit nummer van het feestprogramma goed geslaagd is. De prijzen werden met een toepasselijk woord uitgereikt en aan den jongsten deelnemer van den optocht, een 6-jarige knaap, werd een boekwerk geschonken. De eerste prijs in de historische afdeeling ver kreeg, zooals we gemeld hebben, het scheepsmo del van de Rembrandt, De Buurtvereeniging En- schedéstraat-Prins Hendrikstraat, die de officiëele inzendster was, besloot de medaille te schenken aan den ontwerper van het schip, den heer B. Slikkerveer. Zaterdagavond had men ook nog gezorgd voor muziek. „Kunst na Arbeid" ging door Oud- IJmuiden en Wilhelmina door Nieuw-IJmuiden, maar het was droevig te zien, hoe er heel geen be langstelling voor de muziek was. Alles was op de kermis. Op de Rembrandt van de Mij. Nederland, waar Dinsdag de ontvangst der genoodigden plaats had, was ook het scheepsmodel van de Rembrandt der Kon. Ned, Stoomboot Mij. tentoongesteld. Men had van de Buurtvereeniging Enschedéstraat- Prins Hendrikstraat de goede gedachte gehad, om op het promenadedek een groote bus met op- •schrift „voor het Dorus Rijkersfonds" te plaatsen, naast de tentoongestelde prijzen voor den roeiwedstrijd. De inhoud van de bus bedroeg ruim f 111 en is aan den penningmeester van genoemd fonds overgemaakt. Had het schip de Rembrandt ook op dit dek ge staan bij de bus, wellicht ware de opbrengst nog grooter geweest. IJmuiden heeft op waarlijk schitterende wijze feest gevierd. Dit mag de conclusie zijn, nu de feestweek achter ons ligt. Laat ons dankbaar erkennen, dat het weer daar toe schitterend heeft bijgedragen. Zeker, op den meest drukken en zeker mooisten dag, den Dins dag, was het gedurende eenige uren zeer slecht weer. Maar wat was het des avonds toch weer mooi en helder weer, zoodat tienduizenden van de schitterende illuminatie en het vuurwerk konden genieten. En wat hebben we verder prachtige da gen gehad. Welk een stralende, zonovergoten dag was het Donderdag! Waarlijk, w<? hadden in de zen tijd van 't jaar een stormachtige week kunnen hebben en we hebben een week met veel glans en zonneschijn gehad. Ten tweede willen we wijzen op de groote eens gezindheid, op de echte burgerzin, die in deze da gen is getoond en op zeer waardige wijze, zooals de voorzitter van het Algemeen Feestcomité, wet houder Dunnebier, met voldoening mocht consta- teeren. Wat is er veel werk gemaakt van de versiering der straten en pleinen, Hoe schitterend is de ver siering geweest, ontworpen door de commissie voor de versiering en verlichting. Mooi en voor naam was deze, zoodat de pracht van Willems plein, Kanaalstraat, betonbrug enz. nog lang in onze herinnering zullen blijven. Maar wat is er ook door de buurtvereenigingen mooi werk verricht. Hoe mooi zag de Oranjestraat er uit en wat deed die verlichting het des avonds prachtig. En over al, in oud-IJmuiden, over de brug en in 't voor malige Velseroord, had men er veel van gemaakt en was 't genoegelijk te gaan door de straten. Men had veel meer dan één avond noodig, om op te merken, hoe mooi onze straten waren. Zoo moest men aan de ingangen van de Jacob van Heems- kerkstraat blijven staan, om te" zien, hoe schitte rend de verlichting van deze straat het deed. En men moest rustig gaan langs de Kanaalstraat van af de R.K. Kerk tot de spoorboomen, om op te merken hoe schoon die sobere verlichting was met die mooie zijden kappen. Zoo had iedere straat wat anders.. Zelfs de Ju- turistische of Kubistische verlichting aan den in gang van Kennemerlaan en Huygensstr. deed het heel goed en hoe fraai was de eerepoort met de kroon in de Kennemerlaan. Het afwisselende van de straten in oud-Velseroord deed het ook heel goed. De commissie voor de vlootrevue heeft ook al le eer van haar werk. Zeker, het vuurwerk was mooi en velen genieten daar steeds van, maar t mooist van alles was toch die sprookjesachtige illuminatie der schepen, van het sluishuis, de ge denknaald enz., waarbij nog kwamen die fraaie verlichting van het Loodsengebouw, de Ijsfabriek van de Vischhandelvereeniging, het kantoor van Bureau Wijsmuller en van Vliet en Co. en het kof fiehuis De Leeuw, 't Was een tooverachtige pracht en een onvergetelijk schouwspel. Mooi was dien Dinsdag ook de ontvangst op de Rembrandt, waar het warm en gezellig was, waar we genoten van de uitvoering Ser „Ode aan IJmuiden" en van den roeiwedstrijd door onze vletterlieden en waar velen het knappe werk van een aantal sladgenooten, die dat prachtige schip de Rembrandt vervaardigden, hebben bewonderd. En dan de maaltijd. Hoe schitterend is pok die geslaagd en hoe goed en gezellig was het er. Mis schien zijn er wel, die hierover hebben gemop perd, maar laat hen bedenken, dat men toch moei lijk alle ingezetenen van IJmuiden aan een maal tijd kon vereenigen en dat het diner ons aanzien n^ar buiten zeer heeft verhoogd. Vele vooraan staande mannen waren hier vereenigd en zij waren vol lof over onze gemeente en over onzè inwoners, Ofschoon men zich hier moest behelpen in een houten gebouw, was het waarlijk een schitterend diner, waarover allen zeer voldaan waren. De Donderdag heeft de kroon op het vele werk voor het feest gezet. Het was de gezelligste dag van heel de week. Eerst trok 's morgens vroeg al de historisch-allegorische en reclame-optocht uit, die overal veel belangstelling trok, daarna kregen we de vroolijke kinderstoeten met muziek en de uitvoering der kindercantate op het Kennemer- plein en toen 's middags de schitterende ontvangst der gasten in Thalia. Redevoeringen van een mi nister, den commissaris der Koningin, burgemees ters, voorzitters van Kamers van Koophandel enz., waarin verzekerd werd, dat men niet meer naijve rig is op den bloei en ontwikkeling van IJmuiden en deze niet meer zal tegengaan. Dat was goed en stemde hoopvol. En toen de uitvoering der Ode, die iedereen tot geestdrift bracht, zóó, dat de burgemeester van Amsterdam zeer onder den in druk was en roemde de mentaliteit onzer bevol king en dat het Amsterdamsche raadslid van Lin- gen later uitriep: „Jullie, mannen van' de zee, komt deze Ode in Amsterdam zingen." Ja, dat is een prachtige middag geweest, die een glanzende heu genis geeft. Wat hebben onze zang- en muziekvereen, zich dapper geweerd. De muziekcorpsen zijn de ge- heele week in touw geweest en vele concerten zijn gegeven, waarop ook onze zangkoren zich deden hooren. Wat telt onze plaats veel muziek- en zangkoren en welk een liefde is er voor de kunst. Vergeten we niet de sportcommissie, die ons Zaterdag te voren een mooien dag heeft bezorgd, waarin onze plaatselijke sportvereenigingen zich op hun best vertoonden. Laat ons hier ook nog eens een woord van hulde brengen aan onze winkeliers, die onvermoeid zijn geweest, om de winkelweek zoo mogelijk tot een succes te maken. En het doet ons léed, dal we hier nu moeten constateeren, dat ons feest niet geheel volmaakt is geweest. De groote wanklank van het feest is geweest dé kermis. Yeel, heel veel, hebben onze winkeliers gedaan voor de versiering der straten en om hun etalages mooi en aantrekke lijk te maken. Veel geld hebben ze uitgegeven voor reclame^ en om de menschen in de stad te houden, door het laten rondgaan van muziekcorp sen. Maar den eersten Zaterdagavond reeds waj het droevig, men kon een kanon door de straten afschieten en zbu niemand raken. En den laatsten Zaterdagavond was het evenzoo. De muziekcorp sen liepen alleen en trokken geen menschen. Laat dit een Wijze les voor onze vroede vaderen zijn. De kermis is voor onze winkeliers de strop geweest. En zeker is, dat ze nooit meer aan een feest zullen meedoen, als er weer een kermis aan verbonden wordt. De kermis is trouwens in menig ander opzicht een strop voor onze gemeente. Alen moet eens in de Kennemerlaan en andere straten gaan zien, hoe de bestrating door de zware kermiswagens gele den heeft. Men kan precies zien, waar deze kan jers van wagens gereden hebben en er is voor dui zenden guldens schade toegebracht aan de wegen. Wij moeten ook nog wijzen op de historische tentoonstelling, die een boven verwachting groote belangstelling trok, die ze zeer zeker ook ver diend heeft, want het was een prachtige collectie. Wij hopen, dat de bij de sluiting dezer tentoon stelling uitgesproken wenschen zullen worden ver vuld en wij hier spoedig een museum zullen krij- Laat ons tenslotte een woord van hulde en dank brengen aan ons politiecorps, aan de mannen, die het minst van het feest hebben genoten, omdat ze dag en nacht in de weer waren, om de orde te bewaren en om te waken voor onze veiligheid. De commissaris was lid van het eere-comité, maar we hebben hem bijkans nergens gezien, daar hij zich geheel gaf voor den dienst. Onze politiemannen mochten wel een gezellige avond hebben na deze drukke dagen. Een woord van dank komt zeker ook toe aan het dagelijksch bestuur van het Feest-comité, dat de feesten zoo schitterend heeft geleid en (al was er wel eens wat aan te merken), ook aan het secre tariaat, voor het vele verrichte werk. Verder aan de commissies, die zoo heel veel werk hebben ver richt, eer alles goed geregeld was. Wij zijn dankbaar, dat wij op het feest kunnen terugzien als op een mooie en welgeslaagde vie ring van het 50-jarig bestaan. En nu zijn we al weer druk aan den arbeid, nu werken we weer voor den vooruitgang en de wel vaart van IJmuiden. Laten wij arbeiden met de zelfde frissche, jonge kracht en energie, als tot dusver is getoond. Dan gaat het zeker goed met IJmuiden en zullen onze kinderen over een halve eeuw met opgewektheid het eerste eeuwfeest vie ren en ook ons dankbaar gedenken, DE HISTORISCHE- EN FEESTFILM. Zaterdagmiddag heeft in Thalia-Theater alhier voor een groot aantal genoodigden de^ „Histori sche- en feestfilm „IJmuiden 50 jaar proefge draaid. Het feestelijk gedeelte dezer film, dat bestaat uit een reeks portretten en de historisch-allegori sche reclameoptocht is evenals het Historisch spel Vrijdagavond gegeven van te plaatselijken en tij- delijken aard, dan dat het blijvende waarde zou hebben en anders dan te IJmuiden kort de belang stelling zou trekken. Iets anders is het geval met het, eigenlijk ten onrechte genoemd, „historisch" gedeelte der film, daar men den nieuwen sluisbouw, de hoogovens, de rijksvischhal e.a. moeilijk tot de historie kan rekenen. Dit deel der film is van groote interesse en niet alleen voor IJmuiden doch ook zeker ver daar buiten. De nieuwste uitvindingen, zoowel bij den sluis bouw als bij het hoogovenbedrijf in toepassing ge bracht geven niet alleen interessante, doch ook zeer leerzame beelden te zien, die zoowel voorde mannen en vrouwen der wetenschap, als voor hen en haar, die daar eerlang toe hopen te behooren van groote waarde en beteekenis zijn. We zijn overtuigd, dat dit filmgedeelte ook in andere plaatsen een welkom, en met belangstelling ge volgd gedeelte van een rolprent zal innemen en we kunnen ook hen, die hier nog niet met deze groot- sche werken van nabij bekend zijn een bezoek aan Thalia met gerustheid aanbevelen. De mooie opna men van de zee en de pieren bij stormweer over treffen alles wat wij op dit gebied op andere films gezien hebben WITTE KRUIS. Iedere Woensdagmiddag van half drie tot drie uur stelt de Vereenigiug het Witte Kruis, in de Chr. Nat. School te Velseroord moeders gratis in de gelegenheid raad te vragen omtrent de voeding aan haar zuigelingen. Het advies wordt gegeven door den Consulent, Dr. Hanneman. Voor kraamverzorging, welke ook door boven, genoemde Vereeniging wordt uitgeoefend, wende men zich tot het bestuurslid der Vereeniging, Mevrouw Dijkstra, Trompstraat 77. te Velseroord. Tarief naar draagkracht f 5f 15. - Vrijdagmorgen wilde de varensgezel R. de B., die onder invloed van sterken drank verkeerde, zich aan boord begeven van den stoomtrawler IJmuiden 106. Plotseling, door een ophandige manoeuvre, verloor hij zijn evenwicht en viel in de Visschershaven. Met een toegeworpen tros wist hij zich boVen te houden en door inmiddels toegeschoten hulp op het remmingswerk wist men hem op het droge te halen. De feeststemming zat er wel in, want na zich van droge kleeren voor zien te hebben, ging R, de B. niet mee naar zee, maar ging nu feestvieren op het behoud van zijn leven. De heer A. P. G. J. van Boekei, te Nijme gen, tijdelijk onderwijzer aan U.L.O. school A3 is benoemd tot hoofd der U.L.O. school te Barne- veld. Ir. J. A. RINGERS. Tot directeur van de N.V. Maatschappij tot uit voering van Zuiderzeewerken is benoemd de heer J, A, Ringers, hoofdingenieur van den Rijkswater staat bij den sluisbouw alhier. Deze benoeming is zeker een zeer eervolle, maar toch zouden wij het betreuren, indien wij Ir. Ringers zouden zien heengaan. Zijn naam blijft wel onafscheidelijk aan den bouw der nieuwe sluis verbonden, maar toch hadden we gaarne ge zien, dat deze bouw onder zijn leiding ware vol tooid. Intusschen is de drooglegging der Zuider zee een nog grootscher werk dan de sluisbouw en daarom mogen we Ir. Ringers met de benoeming wel hartelijk geluk wenschen. Waar genoemde Maatschappij een semi-rijksin- stelling is, zal het voor een deel ook aan de beslis sing van den minister van Waterstaat afhangen, of de heer Ringers deze functie zal aanvaarden. Zondagavond te circa kwart over zeven werd door de kustwacht en verschillende wachtslieden van Sleepbootmaatschappijen alhier, een rood flapvuur boven zee in N,W. richting waargeno men, hetwelk uit de hoogte naar omlaag dwarrel de. Men kon niet vermoeden, dat dit vuur van een schip kwam, daar men het niet had zien opstijgen. Onmiddellijk ging men op onderzoek uit met de sleepboot „Gloria", welke direct werd gevolgd door de sleepboot „Stentor" van het Bureau Wijs muller. De sleepboot .Gloria" stoomde in de richting van den Gasboei, terwijl de „Stentor" eerst naar F.gmond en vandaar dieper zee instoomde. Daar de zee kalm was, werd af en toe de machine stop gezet of men misschien iets kon hooren. Zoo stoomden de beide sleepbooten naar elkander toe, doch steeds niets bespeurende. Ook ondervroeg men eenige Engelsche visschers, die naar IJmui den kwamen stoomen, maar deze konden hierom trent niets mededeelen. Toen de beide kapiteins der sleepbooten, naar de N. Hl. Ct. meldt, volgens gissing de zee hadden afgezocht, wat betreft de plaats vanwaar het vuur uit de lucht kwam, be sloot men terug te keeren, steeds zoekende, maar zonder resultaat. Den geheelen avond keek men uit, maar niets is gezien of gehoord, zoodat men totaal in het onzekere is omtrent dit verschijnsel. Het is echter te hopen, dat het geen gevolgen met zich brengt. Zaterdag had de arbeider R. werkzaam op de steenfabriek bij het hoogovenbedrijf, het onge luk van een trapje te vallen. Hij brak de knie schijf en werd, per ziekenauto van den heer v. G., naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo, te Haar lem, overgebracht. De Minister van Arbeid, Handel en Nijver heid, gelet op art. 22 van het Kon. besluit van April 1922, Stbl, no. 225, zooals dit laatstelijk gewijzigd, gezien zijn beschikking van 19 Juli jl„ heeft goedgevonden, dat vleesch, hetwelk wordt ingevoerd langs het „eerste kantoor Vel- sen (IJmuiden), behalve in de in bovenbedoelde beschikking genoemde koelhuizen, eveneens mag worden gekeurd in de koelhuizen van de N.V Ijs fabriek voor de Vischhandelvereeniging, gelegen aan het Sluisplein 3lC, kadastraal bekend als sectie I, no, 2423. Zooals we vroeger reeds meldden, hebben volgens sommige weerprofeten enkele dagen in het jaar een grooten invloed op het toekomstige weer. Zoo zal bijv. de 1ste November een beeld ver- toonen van den daarop volgenden winter. Hebben die weerprofeten gelijk, dan zal de ons wachtende winter zeer veel heldere dagen met Noord-Oostelijken wind geven, dus de liefhebbers van schaatsenrijden kunnen zich nu reeds op veel vorst verheugen, We zullen onze aanstaande vele zonnige dagen met liefde ontvangen, Nu we in den bronstijd der herten leven is het voor jonge bokken altijd min of meer gevaar lijk in de nabijheid der oudere te komen. Dit heeft dezer dagen weer een der jongere in den hertenkamp van het park Veiserbeek onder vonden. Hij is zoodanig gewond door den grooten ouden bok, dat de hulp van den dierenarts is ingeroepen. Door zorgvuldige verpleging kan het gewonde dier nog wel genezen. ARBEIDSBEMIDDELING VELSEN. Als werkloos ingeschreven 6 Nov, 1926: 3 drukkers, 1 wagenmaker, 6 schilders, 2 stra tenmakers, 1 metselaar, 3 timmerlieden 3 bank- verkers, 1 electricien, 1 machinist, 22 losarbeiders DIEREN BESCHERMEN IS MENSCHEN BESCHAVENI Wordt dus lid van de aid. Velsen en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren! Min. contr. f 1-25 per jaar. Secretariaat: Stationsweg K 86, Velsen.

IJmuider Courant | 1926 | | pagina 1