ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. SS Woensdag 19 Januari 19S7 Officieel. Van den Wachttoren. Influenza en Griep Sanapi rm-T&bletteis Plaatselijk Nieuws. IJmuiden. Velsen ami Santpoort. 12e Jaargang IJMUIDER COURANT HINDERWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel- een, brengen ter openbare kennis dat ter gemeen tesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bij lagen van de American Petroleum Company, te 's Gravenhage om vergunning tot het oprichten van een ondergrondsche benzinebewaarplaats met bovengrondsche aftapinrichting in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, af deeling IJmuiden, Sectie M No, .3676, plaatselijk bekend wijk E Frans Naereboutstraat, no, 4. Op Donderdag, den 27 Januari 1927, des voor middags elf uren, zal ten Gemeentehuize ge legenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver- coek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten, Velsen, den 13 Januari 1927. Burgemeester en wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, J. KOSTELIJK, RIJKENS. De griep. De, hygiënische commissie van den Vol kenbond heeft bekend gemaakt, dat de griep in vele landen heerscht maar niet kwaadaardig is. Er gingen al geruchten en- waren ook krantenberichten, dat deze ziek te harder begon aan te pakken en in som mige landen er velen aan bezweken. Daar om is de mededeeling van de commissie, die over de meest volledige en vertrouw bare inlichtingen beschikt, zeer nuttig. Angst is ongezond en de vrees voor griep doet velen kwaad. Ook in ons land lijden velen aan griep, de meesten echter slechts eenige dagen en sterfgevallen ko men niet veel voor. Wel zijn er in de kran ten veel advertenties van overlijden, maar dat is meestal zoo in zachte winters met veel nevel en weinig zon. Het ontbreekt natuurlijk niet aan goeden raad; de kwak zalvers speculeeren op de griepvrees der massa en doen geen slechte zaken. Het huismiddeltje, dat zeker geen kwaad eu waarschijnlijk wel goed kan doen, is de heete kwast. Er zijn vele griepverschijnse len; bijnk alle patiënten voelen zich „be labberd", lusteloos en akelig. Men moet met de griep niet naar buiten gaan. Houdt de kamer en het bed bij koorts en haalt ia het laatste geval den dokter. De slechte, soms noodlottige gevolgen van deze ziekte komen, omdat men er te lang mee rond loopt of te gauw er weer opuit gaat. Het merkwaardige verschijnsel deed zich te Genève voor, dat het aantal grieppa- tienten buitengewoon toenam gedurende de feestdagen aan het eind van het jaar en de kermisweek, die daarop volgde. De bur gers van Genève houden van pret en uit gaan en het gevaar van besmetting is groot in benauwde, volle zalen. Bovendien krijgt de griep licht vat op vermoeide lichamen en men kan moe zijn van 'het werken maar ook van het pretmaken. Een goed uitgerust lichaam met frissche kracht en gezondheid is de beste vesting tegen den aanval van allerlei bacteriën, ook tegen de griepbe- smetting. Het is daarom verstandig in de zen tijd bijzonder goed op zijn gezondheid te passen en als de griep epidemisch in de woonplaats heerscht, zooveel mogelijk frissche lucht in huis en daarbuiten te zoe ken en althans voor vermaak geen volle za len te bezoeken. In de oorlogsjaren stond men met de gedachte aan oorlog op en ging ermee naar bed en kon er vaak niet van slapen. Met een geleerd woord werd dit bewustzijns verenging genoemd. Wij moeten ook op passen voor bewustzijnsverenging door de griep. Sommige menschen hebben geen ander nieuws dan een opsomming van al degezinnen, waar een of meerderen ziek zijn en dat die half is en het ook wel zal krijgen en dat deze het alle jaren krijgt en er weken mooi mee is en ook nu den dans wel niet ontspringen zal enz. enz. Door al die gedachten en verhalen over de griep krijgt men het gevoel, dat de vijand ook al binnen eigen muren is. Het eten smaakt niet recht, men heeft niet zooveel zin in een kopje thee als anders. Zou de griep op komst wezen? Men voelt bepaald al een kriebeling in de keel, die maar niet weg wil en men is ook een beetje rillerig en voelde men gisteravond ook niet een steek in de borst en ging er niet een scheut pijn door de schouders? Zou men niet reeds wat koorts hebben? Te hopen, dat het maar niet erg wordt, maar het wordt zeker griep. Zou men alvast maar niet thuis blijven, zich ziek melden? 't Is wel een beetje gek, want men heeft twee dikke bo terhammen lekker opgegeten. Maar er zijn ook grieppatienten, die heelemaal geen last van hun maag hebben en maar toe eten enz, enz. Zoo spookt de angst voor de griep reeds in vele hoofden rond. Verbeelding is erger dan de d'erdedaagsche koorts zeiden onze voorvaderen. Laten we niet te veel aan de griep denken, heel gewoon onzen gang gaan, dan zullen er minder ingebeel de griepgevallen zijn. Een extra schoone zakdoek is voor sommigen het eenige ge neesmiddel Bracht Januari maar eens een stevige vorst; koude zou heel wat ongedierte in den grond en in de boomen en heel wat bacte riën in de lucht dooden; zon en helder, droog weer vele zieken weer gezond ma ken en vele gezonden gezond houden, In plaats van de griep moet de schaats ons bewustzijn eens een poosje verengen. De verlorenen. Het werk der reclasseering heeft in den loop der jaren een groote uitbreiding en beteekenis gekregen. Het is zedelijke red dingsdienst. Vele schipbreukelingen zijn uit het wilde water van verleiding en ont aarding reeds opden vasten wal van een nieuw leven gebracht. Over het algemeen is men geneigd te oordeel en: Niks aan te doen! Ze willen niet anders of ze vallen toch weer terug. Ondankbaar en nutteloos werk, dat al die personen en instellingen, aan reclasseering gewijd, verrichten. De groote menigte oordeelt nog altijd naar het: Eens een dief, altoos een dief. Wan neer men van het reclasseeringswerk leest, merkt men, dat dit gelukkig niet waar is. Verlorenen behoeven geen verlorenen te blijven. Het reddingswerk heeft niet altijd maar toch dikwijls succes. Dat blijkt ook uit het 38e Jaarverslag der Ver. Nederlandsche Middernachtzending. We ontleenen er twee gevallen aan. Een twintigjarige, de oudste van zeven kinderen. Moeder gaf zich aan ontucht j over. De jongen werd een bandiet. Ging samenleven met een vrouw, die hij tot zijn voordeel op den weg der ontucht dreef, en bestal ten slotte een der mannen, met wie zij zich afzonderde. Hij werd voorwaarde lijk veroordeeld. De vereeniging bracht hem ver uit de buurt zijner omgeving, vond werk voor hem met deugdelijk toezicht en naar den mensch gesproken, is terugkeer tot de oude levenswijze voor dezen jongen buitengesloten. Als piccolo in een hotel terecht gekomen. Hij kreeg fooien, raakte aan den drank, voelde zich branie, ging met meisjes uit, om ten slotte tot diefstal te vervallen. Voorwaardelijk in vrijheid gesteld, \frerd hij aan de vereeniging toegevoegd met het ge volg, dat de rapporten van den corres pondent, die hem leidt en steunt, de beste verwachtingen openen, In beide gevallen zouden we geneigd zijn te zeggen: Verloren! Komt niks van te recht! Is geen zalf aan te verstrijken! En toch zullen hoogstwaarschijnlijk deze beide jonge menschen van zedelijken ondergang gered worden. Dat is het werk van men- schenkennis, liefde en niet het minst ver trouwen, Met die drie krachten doet de reclasseering wonderen. Koortswerend en genezend zijn (Wettig beschermd tegen vervalsching). Bij Apoth. en Drog. Buisje 75,40 en 25 ct. DE LOONSTRIJD IN HET STOOMTREILER- BEDRIJF TE IJMUIDEN. Algemeen© beschouwingen. De loonstrijd in het stoomtreilerbedrijf te IJmuiden opent het aspect voor de zoo zeer en zoo lang gezochte perpetuum mobile en is een ernstiger epidemie voor IJmuiden dan de griep, 't Is precies twee jaar geleden dat de loonepidemie van December 1924Januari 1925 afliep, waarbij de opvarenden der stoomtreilers er bijna onge deerd afkwamen. behoudens de hooge dok tersrekening van een maand loonderving en de reederijen een geduchte knauw kregen, door dien de epidemie hen niet alleen moreel, doch ook financieel hevig aantastte al deden ze of ze door wijze voorbehoedmiddelen het kwaad be streden hadden en het met de loonepidemie nu op een accoordje hadden gegooid om nooit meer terug te komen. Toen in het stakingsseizoen 1925/'26 - Yoor een met kans van slagen geprocla meerde staking in het stoomvisscherijbedrijf is een bepaald seizoen noodig, niet het mooiste der jaargetijden, doch het loonendste voor de stoom- visscherij, dan ook de epidemie zich wel vluch tig vertoonde, doch spoedig afdroop meenden de, reederijen, dat zij de besmetting bezworen had den. Doch nauwelijks is het stakingsseizoen 1926/27 aangebroken of de epidemie vertoont zich in zeer ernstigen graad en het zullen knappe doctoren moeten zijn om een débacle als 1924/25 over IJmuiden bracht te voorkomen. De laatst genoemde débacle heeft opnieuw bewezen, dat zachte doctoren pijnende wonden achter laten en als de voorteekenen niet bedriegen zal ook het geneesmiddel voor de komende epidemie van het seizoen 1926/27 niet anders blijken te zijn, dan een slecht gehechte pleister op een bloedende verwonding, Hoe staat het epidemische loonproces er thans voor? Zooals men zich herinneren zal eischten de arbeiders-organisaties in 1924 een loonsverhooging voor alle opvarenden onder de rang van schipper van f 10.per man en per maand. Het accoordje met de epidemie was het halfje. Terecht werd toen reeds geschreven, dat het in het vischbedriji juist gaat als in den détailvischhandel loven en bieden overvragen en afdingen, In dit loonconflict waren het de Arbeiders organisaties, die overvroegen anders zouden ze geen genoegen hebben genomen met den geboden prijs en de reedersvereeniging, die afpingelde, tot het accoord van hei halfje en meende het ge schil daarmede uit den weg geruimd te hebben. Wat gebleken is onjuist te zijn. Want waarschijn lijk niet zoo fel doch in wezen verraderlijker de loonstrijd-epidemie thans onder de duizen den belanghebbenden in dit machtig bedrijf. Niet zoo fel oogenschijnlijk, omdat de vos in het arbeiderskamp zijn passie preekt: „Zoo mo gelijk moet tot iederen prijs een staking voorko men worden", doch verraderlijker, omdat de doc toren in het arbeidskamp volkomen tegenstrijdig zijn in de middelen tot bestrijding van de ziekte. De dupe van deze anti-hemogene bestrijding der epidemie zijn de reederijen, die trachten toepas sing zoowel van de eene als van de andere me thode om de elkaar bestrijdende medici van be twijfelde bekwaamheid te vriend te houden. Want ging de strijd eerlijk tusschen werkgevers en werknemers, dan ware ongetwijfeld een goede remedie te vinden, Doch dit is zelden en thans zeer zeker niet het geval. De voortdurende loonstrijd in het stoomtrei lerbedrijf te IJmuiden is niet in de eerste plaats een weloverwogen en weldoordachte strijd om loonsverhooging, doch is in hoofdzaak een strijd tusschen de werknemers-organisaties, wie door de grootste macht en ledental het grootste over wicht op de reederijen kan uitoefenen. Momen teel is,dit de „Federatie" en de zwakkere bon den als de moderne en de confessioneele voor heen vaak de schrilste tegenstanders zetten zich thans schrap tegen de eischen der Federatie niet wat loonsverhooging betreftjSin den engen zin doch zoogenaamd over de aanwending van het van reederijen afgedwongen meerdere aan ex ploitatiekosten. Uit de diverse en met groote begeerigheid van arbeiderszijde ter publjfc?,ering aan overijverige dagbladcorrespondenten verstrekte mededeelin- gen weet men thans, dat naar den vorm alle ar- beidsleiders der vijf werknemersorganisaties de in 1924/25 niet binnen de wacht gesleepte vijf gulden per hoofd en per maand alsnog worden opgeëischt. De Federatie, thans de lakens uitdeelende or ganisatie te IJmuiden, wenscht de resteerende vijf gulden van de niet-vervulde eisch van '24(25 opnieuw, doch niet in den vorm van loon_ doch door storting in een fonds, waarover de Federatie alleen zeggingsschap zal hebben en dat heet te be doelen: steun bij ziekte, ontslag, overlijden enz. Een prachtidee, indien inderdaad geen ander oog merk wordt beoogt. De tegenstrijdige vier orga nisaties eiscben ook de nog niet verkregen vijf gulden gageverhooging doch in den vorm van di recte loonsverhooging. Een mooie speculatie op de directe begeerte of behoefte der nog weinig bij haar aangesloten opvarenden der stoomtreilers. Niet waar. Een vogel in de hand, is nog altijd be geerlijker dan tien in de lucht, en de verwezenlij king van den eenen vogel in de hand. zou wel eens een verloop van de begeerigen naar tien in de lucht tengevolge kunnen hebben. Ergo zieltjes verhuizing van de Federatie naar de overige bon den, die dan later onderling de strijd wel verder zullen uitvechten. Aannemende, dat de in 1924/25 niet behaalde vijf gulden per maand en per man thans weder een urgente eisch is geworden waar zou het be staansrecht van vele organisaties blijven als niet steeds op loonsverhooging werd aangedrongen zijn de moderne en confessioneele bonden conse quenter in hun eisch dan de Federatie, edoch zij zijn gevieren veel minder sterk dan de Federatie, wier eischen dan ook het sterkst domineeren bij de onderhandelingen met de Reedersvereeniging, Minder consequent van de Federatie, omdat zij de noodzakelijkheid van de tweede vijf gulden gage verhooging als eerste eisch van levensonderhoud heeft prijs gegeven door te eischen, dat deze twee de gageverhooging niet direct aan de opvarenden ten goede komt, doch gestort moet worden in een fonds waarover de storters niets en de ontvangers alles te zeggen zullen hebben, want de Federatie heeft er de eisch aan toegevoegd, dat zij alleen, zonder eenig zeggenschap van de reeders. het fonds zullen beheeren. Het zou van groote kortzichtigheid getuigen de belangrijkheid van deze eisch te onderschatten, aannemende, dat bij de Federatie werkelijk de ge dachte voorzit, dat nooit of te nimmer gelden uit dit fonds zullen worden aangewend, dan tot steun bij ziekte, ontslag overlijden enz. en bijv. nobit zal dienen'als strijdfonds, dus als strijdwapen te gen hen uit wier beurzen het fonds onmiddellijk is tot stand gekomen. Uit de mededeelingen in diverse hladen van arbeiderszijde door de Federatie gretig verstrekt, zou gebleken zijn, dat de reederijen principieel geneigd zouden zijn alle medezeggingschap over het te stichten fonds prijs te geven en zouden thans de onderhandelingen alleen nog sleepende zijn over de hoegrootheid van storting per hoofd en per maand door de reeders in het fonds waar over zij niets te zeggen zullen hebben. Dit lijkt van zeer geringe beteekenis een kwestie opnieuw van loven of bieden, tot over een zeker bedrag overeenstemming is verkregen, doch van onoverzienbaar belang lijkt ons het principe en het machteloos standpunt der Reedersvereeni ging tegenover de Federatie, om haar alleen het beheer te geven over een fonds, dat binnen korten tijd een tweesnijdend zwaard tegenover de werkgevers kan zijn. Dat de overige organisaties langer verzet zou den plegen of hardnekkig op verhooging der di recte gage met 5 gulden zullen blijven staan als de Reedersvereeniging gezwicht is voor de exor bitante eisch van de Federatie is vrijwel uitge sloten. Ware zulks wel het geval en zouden de reeders voor de eisch der overige vakbonden bui gen, dan zouden zeker velen van de Federatie den vogel in de hand verkiezen boven de in de neve len zwevende tien lokvogels van de Federatie, doch de overige vakbonden zijn tezamen, noch af zonderlijk sterk genoeg om bij de reeders het verdeel en heersch te kunnen toepassen en daar om is een inwilliging van de eisch der Federatie hoe ongerijmd ook te verwachten, zij het dan misschien met afpingeling van een of meer guklens, We komen hier later wellicht nog eens op terug, J DE LOONACTIE IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Maandagmiddag is opnieuw een bespreking ge houden tusschen het bestuur van de IJmuider Federatie en de besturen der beide Reedersver- eenigingen, zulks naar aanleiding van. de voor stellen der reeders, die de Federatie Zaterdag middag heeft ontvangen. Het bestuur der IJmui der Federatie acht overeenstemming onmogelijk, indien de reeders niet kunnen aanvaarden dat door hen f 5 per man en per maand in hét fonds voor de opvarenden wordt gestort. Het door de reeders aangeboden bedrag van f 2.50 per man en per maand, acht de IJmuider Federatie te eenenmale ontoereikend. De besturen der Reedersvereenigingen zegden toe, de zaak opnieuw in overweging te zullen ne men en uiterlijk Woensdag a,s. hun beslissing te I zullen meedeelen. Onmiddellijk na deze bespreking was er een bijeenkomst met een groot aantal opvarenden, die Maandagochtend weigerden uit te varen voor en aleer hun positief kon worden meegedeeld of de reedrs den gestelden eisch wilden inwilligen, Op advies van het bestuur der IJmuider Federatie nam men er genoegen mee, Jat de beslissende ledenvergadering nog een reis zal worden uitge steld, en men besloot dus weer uit te varen. Hoewel de toestand gespannen is, blijft het bestuur van de IJmuider Federatie van oordeel, dat stillegging van het bedrijf voorkomen kan en moet worden. *- DE LOONACTIE IN. HET VISSCHERIJBEDRIJF. De IJmuider Federatie heeft in de pers mee gedeeld, dat hun conferentie over de door de Reedersvereenigingen gedane voorstellen, ten opzichte van het te stichten Fonds voor sociale voorzieningen heeft plaats gehad op Maandag j.l. De besturen van den Centralen Bond van Tran sportarbeiders, den Chr. Zeeliedenbond en den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transport arbeiders wijzen er ons op, dat in dit bericht op nieuw uitdrukkelijk wordt vermeden, in eenig opzicht te spreken over de overige aan de ree ders gestelde eischen en over de verlangde ver hooging der gages. Het geschil tusschen het Fede ratiebestuur en de besturen der overige organisa ties is, dat de laatsten de keuze van eventueele aanwending der verlangde gageverhooging ten bate van een te stichten Fonds willen overlaten aan de opvarenden. Het Federatiebestuur, hetwelk de meening der opvarenden niet heeft gevraagd, poogt haar on democratische houding te verdoezelen door het voor te stellen, alsof zij in vergaderingen opdracht heeft gekregen tot het stellen van de eischen, zooals die door haar tegenover de Reedersver eenigingen zijn gesteld. Dat nu is volkomen on juist, ook Maandag heeft geen vergadering plaats gehad, doch slechts een bespreking met een klein deel der opvarenden van een viertal schepen, die zijn opgehouden. De andere schepen zijn naar zee vertrokken. i j De besturen van den Centralen Bond en de beide confessioneele organisaties zijn van oordeel, dat over het antwoord der Reedersvereenigingen ten opzichte van de door de organisaties gestelde eischen en over het voorstel der reeders wat betreft het Fonds met de leden behoorlijk over- leg dient te worden gepleegd, wat met het oog op den aard van het bedrijf uiteraard eenige dagen zal vorderen. IN HET RUIM GEVALLEN. Maandagmorgen is op het Noorsche stoomschip „Havur", welke een lading erts voor de Hoogovens in had, de bootwerker P. de Z„ uit Heemskerk, bij het beklimmen van een ijzeren ladder vermoe delijk door misgrijpen aan de sporten in het ruim gevallen. Met inwendige kneuzingen werd de man opgenomen en naar zijn woning vervoerd. Naar wij vernamen is de lading erts geheri aan elkaar gevroren in een massa, waarop de knijpers afglijden. 25-JARIG JUBILEUM. Naar wij vernemen herdenkt de heer Van len den eersten Februari a.s. den dag, waarop hij 25 jaren bij het onderwijs in IJmuiden werkzaam is. Bijna gedurende al dien tijd is hij aan school C verbonden geweest. Ook vernamen wij dat de heer S. de Vries, on- derwijzer aan school A dien dag zijn 25-jarig ju bileum viert. Het zal beide jubilarissen zeker niet aan belangstelling ontbreken, ZILVEREN JUBILEUM. Magazijn „De Vlijt". 24 Januari 1902 werd te Velseroord, Kalverstr. 83, een zaakje geopend in Manufacturen, voor re kening van den heer J. J. Glas. Alhoewel de zaak klein van omvang was, bleek alras dat successievelijk uitgezien moest worden naar meerdere ruimte. Echter ging de heer Glas uit van het spreek woord: „Haastige spoed is zelden goed en wacht te zijn tijd af, o Na tien jaar daar zijn zaak met succes te hebber gedreven, wist hij in 1912 beslag te leggen op het perceel No. '15 in de Kalverstraat, waar hij zijn zaak inrichtte naar de eischen des tijds. Keurig zien de etalages er steeds uit Dé zonen doen al hun best de zaak zoo aantrek kelijk mogelijk te maken. Ook daar bleek de zaak weer spoedig te klein, zoodat gekocht werden de perceelen 11 en 13 Kalverstraat en men de gele genheid heeft gekregen ook op 't gebied van slaapkamermeublementen daar uit te kiezen. Wij kunnen niet nalaten den heëren Glas en Zonen van harte geluk te wenschen met hun jubi leum en gunnen hen nog vele jaren van succes. Er wordt thans gewerkt aan de oude Tucht school, om die in te richten als ziekenhuis van de Mariastichting. Vermoedelijk zal het ziekenhuis omstreeks 1 Juli a.s. geopend kunnen worden. Naar Hl. Dbl, verneemt is Dr. J. Hanneman te Velsen benoemd tot kinderarts aan het nieuwe ziekenhuis, In verband met deze benoeming ver trekt hij binnenkort naar Parijs waar hij werk zaam zal zijn in de universitaire kinderkliniek van Prof. Nobétourt, Zondagmorgen is een 66-jarige man uit de J. P. Coenstraat alhier onwel geworden. Hij werd in het café van den heer Krijger gebracht, waar Dr. van H. hulp verleende, die directe overbren ging naar de woning noodzakelijk achtte, Onder weg is S. echter reeds overleden, vermoedelijk aan hartverlamming. De lijken van de beide door gasbedwelming op het terrein der Hoogovens om het leven geko men Duitsche monteurs, die eerst naar het lijken huisje op de Algemeene Begraafplaats waren overgebracht, zijn Zaterdag naar Duitschland overgebracht, om daar te worden teraarde besteld,. De 40-jarige E. Becker was woonachtig te Herve en de 25-jarige W. Wessel te Duisburg. De beide overlevenden van dit ongeluk B. en O. deden de slachtoffers uitgeleide. Het verlengen van den personentunnel, het wijzigen van het bestaande traplichaam, het ma ken van een in- en uitgang met bijkomende wer ken op het stationsemplacement alhier, is door de directie der Ned. Spoorwegen opgedragen aan den heer P, Dubbeld te Alkmaar voor f 29610. Zooals we indertijd in het raadsverslag ge meld hebben, werd het adres van de N.V. v.h. G. Fris te Zaandam, om concessie voor een radio centrale in deze gemeente, ter afdoening in han den van B. en W, gesteld. Sinds dien zijn nog verscheidene aanvragen om concessie binnengekomen. Maandagmiddag heeft ten gemeentehuize een conferentie tusschen B, en W. en de aanvragende firmanten plaats gehad. Naar we vernamen zul len de verzoeken wel worden ingewilligd en wel-< licht in dien zin, dat iedere aanvrager een deel der ge/neente krijgt toegewezen. De draden zul len zooveel mogelijk over particulier terrein moeten gespannen worden, alleen zullen ze hier en daar de wegen moeten kruisen. ARBEIDSBEMIDDELING VELSEN. Als werkloos ingeschreven 15 Jan. 1927: 11 metselaars, 25 timmerlieden, 14 schilders, 1 wagenmaker, 1 stratenmaker, 1 kuiper, 5 bank werkers, 1 loodgieter, 2 chauffeurs, 7 stokers, 1 machinist, 1 voorslaander, 3 bakkers, 4 visschers, 120 los arbeiders. LOOP DER BEVOLKING IN 1926. Bevolking op 1 Januari .1926 16306 mannen, 15835 vrouwen, totaal 32141 Vermeerdering gedurende het jaar door geboorte 430 m., 386 v., totaal 816. Vermeerdering gedurende het jaar door vesti ging 1772 m., 1748 v., totaal 3520, Vermeerdering 2202 m„ 2134 v., totaal 4336. Vermindering gedurende het jaar door overlij den 109 m., 111 v„ totaal 220. Vermindering gedurende het jaar door vertrek 1004 m., 1031 v,, totaal 2035. Vermindering 1113 m., 1142 v., totaal 2255. Verschil tusschen vermeerdering en verminde ring 1089 m,, 992 v., totaal 2081, Bevolking op 31 Dec, 1926 17395 m., 16827 v,, totaal 34222, Getal geboren (levend) in de gemeente 431 m., 385 v., totaal 816. Getal geborenen (levenloos aangegevenen) in de gemeente 12 m., 10 vr,, totaal 22, Totaal 443 m. 395 v., totaal 838. Getal huwelijken 251 Getal echtscheidingen 9. IJmuiden 22173 inw. 6599 inw. 5450 inw. 34222 inw, Velsen Santpoort Totaal SCHAAKCLUB „KIJK UIT". Bovengenoemde club zal een groepenwed- strijd houden op 21, -28 Jan. en 4 Febr. in het Stationskoffiehuis van den heer Klauwers, te Santpoort, bij het Station. Er zal gespeeld wor den in groepen van vier personen, terwijl het in- leggeld bedraagt f 1.— per persoon. In elke groep zal een eersten en een tweeden prijs be schikbaar gesteld worden. Voor ieder is gelegen heid hieraan deel te nemen. Zich aan te melden bij den secretaris G. C. J. Gordijn, Hagelinger- weg 165 te Santpoort of voor den aanvang van den wedstrijd. DIEREN BESCHERMEN IS MENSCHEN BESCHAVEN! Wordt dus lid van de afd. Velsen en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren! Min. contr. f 1-25 p^r jaar. Secretariaat: Stationsweg K 80 Velsen.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1