ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No 40 Verschfjnt Woensdags Zaterdags Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bu alle Drogisten' Woensdag 23 Maart 1927 12e Jaargang IJ MUIDER COURANT Abonnementgprij»: f 1.per 3 maanden, franco per poet f 1,35, Abonnemen- jea worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Idrertentiên 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, worden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Voensdagnummer. Advrtentitn voor de Adreslijst 6 plaatsingen van deselfde tekst (onveran- «ford) f 4-—i *3 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8, Adtertentiên uiterlijk in te sen den WOENSDAG tot 9 uur v.m. en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Tot pLatier van advertentiin van Buiten de gemeente VELSEN in dit blad U gitilültend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F, C, Roelso, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor Redactie on Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingesonden mededeelingen 40 ets, per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t, en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75 iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets, in rekening gebracht, Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. DIT nummer bestaat uit twee bladen. eerste blad. VERGADERING VAN 22 MAART 1927. Voorzitter de Burgemeester, Afwezig de heeren Dalmeijer, v. d, St^en en I. Nijssen met kennisgeving. Allereerst heeft de installatie van het nieuw benoemde lid, de heer Jac, de Nobel, plaats. De heer de Nobel wordt binnengeleid door den gemeente-secretaris en wenscht de beloften af !le leggen. De Voorzitter deelt mede, dat sinds de laatste raadsvergadering een instituut in onze gemeente is verdwenen, n.l. de Huurcommissie, Spr, zegt dat deze in moeilijke omstandigheden groote diensten heeft bewezen en stelt voor aan de com missie en de leden individueel dank te betuigen voor de bewezen diensten. Onder instemming der vergadering wordt daar toe besloten. Ingekomen stukken en mededeelingen. Ingekomen zijn de volgende stukken: Brieven van Gedeputeerde Staten omtrent ter goedkeuring ingezonden raadsbesluiten. Berichten van aanneming van benoemingen. Rapporten van den Verificateur der gemeente- financiën over de maanden September en October Alle voor kennisgeving aangenomen. Een adres van J. C. Coppejans, namens den Bond van Kermisvakgenooten, „Ons Belang", waarbij wordt verzocht, in verband met de a.s. feesten te Beverwijk, een f eestpark in Velsen te mogen organiseeren (ter afdoening te stellen in handen van den Burgemeester, die evenwel in eene plaatselijke feestviering te Beverwijk geen "rêdêh'ziet om te Velsen kermisvermakelijkheden toe te staan); Als voren van P, J. v. d. Linden en C. P. Damme, respectievelijk voorzitter en secretaris van den Centralen Bond van Transportarbeiders, afd. IJmuiden, waarbij wordt verzocht, eene com missie van onderzoek en advies te benoemen, om eventueele klachten over chauffeurs van auto bussen in deze gemeente te onderzoeken (daar het Gemeentebestuur standplaatsvergunningen heeft verleend aan de betrokken ondernemers en dus alleen met hen in verbinding treedt, ligt het niet op zijn weg, mede te werken tot de instel ling van eene commissie, als door adressanten t wordt bedoeld; derhalve stellen B. en W. voor, op het verzoek afwijzend te beschikken); Een adres van den Algem, Ned, Bouwvakarbei dersbond, e.a,, waarbij wordt verzocht, de daar voor van gemeentewege in aanmerking komende bouwwerken zooveel mogelijk over de winter maanden te verdeelen (B. en W. stellen voor, aan adressanten te berichten, dat indien geen overwegende bezwaren zich voordoen, met het verzoek rekening zal worden gehouden); Een gezegeld schrijven van A. Bruisschaart te IJmuiden, inzake een geschil tusschen den aan nemer en den onderaannemer van het onlangs uitgevoerde werk tot verbetering der beharding van een gedeelte van den Hagelingerweg te Als voren van de directie der N.V. Ver. Kon, Papierfabrieken der firma van Gelder Zonen, waarbij wordt verzocht, de „Smidt van Gelder straat" met ringovensteen, inplaats van vlam- of veldovensteen te mogen bestraten (zoo mogelijk zal de behandeling van dit adres aan de orde worden gesteld); Als voren van C. Janus e.a, bewoners van per- ceelen, gelegen aan den IJmuiderstraatweg, tus schen de Frans Naereboutstraat en den Zeeweg, waarbij wordt verzocht, te willen overgaan tot het aanbrengen van een trottoir vóór genoemde perceelen (B. en W. stellen voor, op dit verzoek afwijzend te beschikken en derhalve Uw besluit van 5 Januari j.l,, dat mede hierop betrekking heeft, te handhaven; Een staat van verleende vrijstellingen van ar tikelen der bouw- en woni'ngverordening over het jaar 1926. Mededeelingen. Voor de leden is bij de stukken ter inzage gelegd, het dóór den gemeentelijke geneeskundige uitgebrachte rapport, nopens het onderzoek van de gebitten van schoolgaande kinderen. 2. In de Raadsvergadering van 1 Maart j.l. werd in onze handen gesteld om prae-advies een ®otie van de leden, de heeren W. F. Visser c,s.f Waarbij de wenschelijkheid wordt uitgesproken, eene verordening te ontwerpen, waardoor on- noodigc huurverhoogingen kunnen worden voor komen. Naar aanleiding hiervan deelen B. en W. mede, M j ^0or directie van Vereenigïng van ^ederlandsche Gemeenten deskundig advies Wordt ingewonnen omtrent de juridische toelaat- aarheid en de mogelijke draagwijdte van maat delen met betrekking tot het beoogde doel. De directie hoopt binnenkort in de gelegenheid e zijn, den leden der vereeniging het advies mede te deelen. in verband hiermede komt het B. en W. ge wenscht voor, met het uitbrengen van een prae- advies aangaande het voorstel-Visserc.s. te W^C m" bedoeld advies is ontvangen, Naar aanleiding van de opmerkingen, ge- fflaakt door het lid J. P. Nijssen, in de vergade- riné ran 4/5 Januari j.l., inzake de losplaats te Velsen, in verband met de verbreeding van het Noordzeekanaal, hebben B, en W. zien tot den Hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat in het arrondissement „het Noordzeekanaai' gewend, verzoekende, te willen bevorderen, dat bij de plannen voor de verruiming van hei kanaal met de behoefte aan een steiger rekening wordt ge houden en dat aan de nieuwe losplaats eene grootere afmeting dan die van de bestaande wordt gegeven. Van genoemden Hoofdingenieur ontvingen zij daarop ten antwoord, dat bij de eerlang uit te voeren kanaalverruiming de kwestie der los- en laadplaatsen langs t kanaal uiteraard ook onder de oogen gezien zal worden. Reeds nu kon echter worden medegedeeld, dat, volgens het thans geldend beginsel, door en op kosten van het Rijk geen los- en laadplaatsen meer langs de kanalen gemaakt worden, doch zulks (uiteraard behou dens de daarvoor benoodigde vergunningen aan de belanghebbenden wordt overgelaten. 4, In de memorie van antwoord op het rap port van het verhandelde in de afdeelingen van den Raad, betreffende het onderzoek der be grootingen voor het dienstjaar 1927, deelden B. en W. mede, dat zij bereid waren, pogingen in het werk te stellen, dat de tweede stoompont te Velsen, tot 8 inplaats van 6 uur n.m. in de vaart blijft. B. en W. hebben zich mitsdien terzake in ver binding gesteld met den bovengenoemden Hoofd ingenieur, van wien zij het bericht mochten ont vangen, dat de dienstregeling voor de tweede pont ingaande 1 Maart j.l, in dien zin zou wor den gewijzigd, dat, buiten de zomermaanden, op werkdagen tot des avonds 8 uur gevaren zal worden, Deze wijziging is inmiddels in werking getreden. 5. Ter kennisneming van de leden zijn bij de stukken gevoegd, de gegevens, welk ons college heeft verkregen ten aanzien van het verzoek van H. J. Hegger Jr. om eene schadevergoeding. In een volgende vergadering kan het adres aan de orde worden gesteld, ingekomen zijn nog de volgende stukken: Een adres van Turnvereeniging „IJmuiden", waarbij wordt verzocht, op den 2den Pinksterdag a.s. gebruik te mogen maken van de gangen der scholen A en B voor kleedgelegenheid, ten be hoeve der turnsters en turners, die op dezen dag eene gymnastiekuitvoering geven (daar het col lege in dit gebruik geen noodzaak zag, is ten aanzien van een eerder ingediend verzoek dezer zijds een afwijzend standpunt ingenomen; wij stellen B. en W. derhalve voor, op het adres niet in te gaan); Als voren van de Turnvereeniging „Santpoort' waarbij wordt verzocht, naar recht restitutie te verleenen van een gedeelte van het bedrag ad f 23,50, dat van haar terzake van beschadiging van gemeente-eigendommen is gevorderd (in han den van B. en W. te stellen om advies). Aan de kwaliteit van straatklinkers te stellen eischen. Bij de vermelding van een ingekomen adres van de directie der N.V. Koninklijke Papierfa brieken der firma van Gelder Zonen, onder let ter h van punt 2, wordt in de toelichting tot de agenda de aanteekening geplaatst, dat de behan deling van dit stuk zoo mogelijk aan de orde zal worden gesteld. In overeenstemming met het advies der com missie van bijstand in het beheer der openbare werken stellen B. en W. thans voor, hierop af wijzend te beschikken en derhalve de voorwaarde 3 b, opgenomen in het besluit van 5 October 1926, houdende vergunning tot aanleg van de Smidt van Gelderstraat te Velsen, onveranderd te hand haven. In verband met het steeds drukker en zwaarder wordende verkeer is het noodzakelijk, dat de eischen, te stellen aan straatklinkers, ook inge val aanleg van straten door de gemeente plaats vindt, verscherpt worden, B. en W. stellen daarom tevens voor, 3, 2e alinea (Baksteen) der „Algemeene Bepalingen, toepasselijk op de werken van den dienst van het bedrijf openbare werken der gemeente Vel sen" met het navolgende aan te vullen; „De drukvastheid der straatsteenen moet min stens 500 K.G./c.M.2 bedragen. Ringovensteen wordt niet toegelaten.'' Punt 14. Verweer tegen eene ingestelde rechts vordering. In verband met een nader ontvangen exploit, waaromtrent nog geen rechtskundig advies kon worden ingewonnen, wordt dit punt van de agen da afgevoerd. Aan de agenda worden toegevoegd de punten: 14a, Gratis-medegebruik van een lokaal voor een cursus in „Eerste hulp bij ongelukken". Bij besluit van 1 Maart j.l. wordt ter afdoening in handen van B. en W. gesteld een adres van het bestuur der af deeling IJmuidenVelsen van het Ned. Roode Kruis, waarbij wordt verzocht een lokaal beschikbaar te stellen voor een cur sus in „Eerste hulp bij ongelukken". Het ligt in het voornemen, hiertoe het gymna stieklokaal van school H aan te wijzen. De be doeling van het adresseerende bestuur is echter, dat het mede-gebruik kosteloos geschiedt. Met verwijzing naar de besluiten van 28 Oct. 1924 en 13 Oct. 1925, genomen in analoge geval- j len, stellen B. en W. voor, te bepalen, dat geen I kosten voor schoonhouden, verlichting en ver- warming in rekening zullen worden gebracht. 14b, Nadere aanvulling der legesverordening, j In verband met eene opmerking van Gedepu- teerde Staten wordt voorgesteld, de nieuwe hef- j fing volgens raadsbesluit van 1 Maart j.l., terzake van het maken van wijzigingen in het uitbrei- het voorjaar, koop tijdig een pot dingsplan niet onder het nummer 4, maar onder het nummer 5 toe te voegen aan het onderdeel e van art. 1 der legesverordening, en die 'aanvul ling te lezen als volgt: 5. op verzoek van een belanghebbende, tot het aanbrengen van eene wijziging in het uitbrei dingsplanf 25. De heer Schilling zegt niet mee te gaan met het afwijzend prae-advies op het adres van P. J. v. d. Linden en C. P. Damme en wenscht dit bij punt 14 nader te bespreken. Naar aanleiding van het adres van den Alg. Ned, Bouwvakarbeidersbond dringt spr. er op aan, dat de arbeiders uit deze gemeente meer te werk worden gesteld. Voorts dringt spr. er op aan, om te voldoen aan het verzoek van C. Janus c.s., om een trot toir voor hun perceel te maken. Spr. acht dit billijk, daar deze menschen ook straatbelasting betalen. De heer Vermeulen stelt voor een plan te ma ken voor de kosten van een trottoir vanaf den Zeeweg tot de Kortenaerstraat en te onderzoe ken of de bewoners voor de helft in de kosten willen bijdragen. De heeren Bosman en Roelse spreken ook over het adres van P, J. v, d. Linden en C. T, Damme, naar aanleiding waarvan een discussie ontstaat. De Voorzitter zegt punt 14 thans terug te ne men, maar het in de volgende vergadering op de agenda te zullen zetten. De heer ten'Broeke breekt een lans voor de schilders uit de gemeente, om die 's winters aan 't werk te houden. Verder wijst spr. er op, dat bij den IJmuiderstraatweg ook de straat dient verbreed te worden. De heer Dunnebier zegt het voorstel van den heer Vermeulen inzake de trottoirs voor den IJmuiderstraatweg zeer geschikt te achten. De heer Roelse ondersteunt hel verzoek van de Turnvereeniging „IJmuiden", welke zeer nut tig en propagandistisch werk doet. De heer Dunnebier zegt, dat tegen inwilliging van het bezoek bezwaren zijn. De heer Vermeulen zegt, dat er van vroeger minder gunstige ervaringen zijn. De heer Landeweert zegt dat dit niet juist is. Spr. weet het bij ervaring en heeft nooit van minder gunstige ervaringen gehoord. De heer Roelse vraagt een uitspraak van den raad en stelt voor het verzoek in te willigen. De Voorzitter zegt dat B. en W, het verzoek niet behoeven in te willigen, ook al neemt de raad het voorstel-Roelse aan. Als wij hel verzoek inwilligen, moeten we ook voor toezicht zorgen en we kunnen toch niet voor alles de schoolloka len geven. Het voorstel-Roelse wordt met 11 tegen 7 stem men verworpen. Vóór stemden de heeren Roelse, Schilling, Schaar, Landeweert, Visser, Bosman en de Nobel, De heer Visser spreekt over het adres van A. Bruisschaart te IJmuiden. Na het antwoord van den beer Dunnebier, wordt dit adres voor kennisgeving aangenomen. De heer ten Broeke spreekt over het adres van de directie der Ver. Kon. Papierfabriken en meent dat de straat hier onnoodig duur gemaakt wordt. De heer Dunnebier sluit zich aan bij den lof van den heer ten Broeke aan de directie der Papierfabriek voor de mooie en ruime woningen en de verfraaiing van dit deel der gemeente. Maar de gemeente heeft alle medewerking ge geven, echter mogen we niet afwijken van de voorschriften inzake bestrating en trottoirs. De heer Vermeulen, spreekt over de rapporten van den verificateur der gemeente-financiën en vraag); een overzicht over den achterstand der huurbepalingen van bewoners van woningen der woningbouwverenigingen. Naar anleiding van de mededeeling spreekt de heer Roelse over het rapport van den gemeente lijken geneeskundige over het onderzoek van de gebitten der schoolgaande kinderen en vraagt of B. en W. hierin aanleiding zien met voorstel len te komen. De Voorzitter zegt dat het rapport pas is in gekomen en nog geen punt van bespreking in het college heeft uitgemaakt. Als dit geschied is, zullen B. en W, hun oordeel kenbaar maken. De heer Roelse vraagt, of B. en W. ook de rapporten inzake de spraakgebrekkige kinderen en het geven van heilgymnastiek ter visie kunnen worden gelegd. De heer Homburg spreekt over de mededeeling inzake het verzoek van H. J. Hegger Jr. en zegt e overtuiging te hebben gekregen, dat door dressant geen schade is geleden. De Voorzitter zegt dat B. en W. er prijs op gesteld hebben, deze zaak bij den raad aanhan gig te maken. Maar uit de stukken is gebleken, dat geen schade is geleden. De heer Maas spreekt over de mededeeling betreffende een antwoord op een vraag van den heer Nijssen inzake de losplaats te Velsen en vraagt in verband met de afwezigheid van den heer Nijssen, of de leden hierop in de volgende vergadering mogen terugkomen. De Voorzitter zegt dit ook gewenscht te achten. Exploitatie van de 295 woningen. B. en W. stellen voor de exploitatie van de 295 door de gemeente gebouwde arbeiderswo ningen op te dragen aan de Woningbouwvereeni- ging Velsen, behalve de 14 woningen te Sant poort, waarvan zij de exploitatie willen opdra gen aan de R.K. Woningbouwvereeniging. De heer Vfsser zegt dat het advies heel wat afwijkt van het vorige. Nu men niet wil aan een groote vereeniging, die de woningen der woning- bouwvereenigingen exploiteert, vraagt spr. of verschillende woningbouwvereenigingen niet te veel worden achtergesteld bij diegene, aan wie B. en W, de exploitatie willen opdragen. Spr. zou ook in aanmerking willen doen komen de woningbouwvereeniging, die den bouw der 295 woningen het eerst aanhangig heeft gemaakt. De heer Homburg vraagt of bij de overname der woningen door de woningbouwvereenigingen dit zal gescheiden met alle lusten en lasten. De heer Sluiters pleit voor een centrale wo ningbouwvereeniging, daar dit economisch het beste is. De heer Maas wil de exploitatie der woningen opdragen aan de verschillende woningbouwver eenigingen. De heer Vermeulen zegt dat geen enkele wo ningbouwvereeniging recht heeft op deze wonin gen. Het moet gaan om de vraag van de beste wijze der exploitatie. Spr. is voor het voorstel van B. en W., maar wil daarvoor antwoord op een pertinente vraag, n.l. of statutenwijziging van de Woningbouw vereeniging Velsen geschieden kan zonder toe stemming van den raad, Spr. meent van niet en dat de raad de statutenwijziging moet goedkeu ren. De heer Schilling is het met den heer Maas eens, maar heeft nog liever, dat de gemeente de woningen zelf exploiteert. Spr. acht echter ook 't allerbeste, dat er één centrale woningbouw vereeniging komt. De heer Dunnebier zegt dat het groote ideaal van allen is één centrale vereeniging. Maar nu dit niet kan, wil de heer Visser de splitsing nog grooter maken. Voor een goede exploitatie is noodig, dat de woningen aan één vereeniging komen. En wij willen de exploitatie opdragen aan de Woningbouwvereeniging Velsen, omdat deze ver eeniging werkelijk er eene is, verschillend van de andere vereenigingen. Wij moeten blij zijn, dat de vereeniging er vijf nieuwe leden wil bij nemen en een lid van het college in het bestuur wil opnemen, Spr. zegt aan den heer Homburg, dat de huurschuld een puzzle is, maar dat men goed op weg is, deze schuld in te halen. De heer Landeweert zegt dat het pleidooi van den wethouder ook toepasselijk is op andere woningbouwvereenigingen, Spr. acht het juist een bezwaar, dat de leden van B. en W., lid der Woningbouwvereeniging Velsen worden. Zij toch moeten controle kunnen oefenen. Spr. zegt dat de groote stoot tot den bouw der 295 woningen is uitgegaan van de Coöp. Arbeiderswoningbouwvereeniging en sluit zich daarom aan bij den heer Maas. De heer Vermeulen zegt niet geheel tevreden te zijn. Spr. stelt voor 281 woningen in beheer te geven aan de Woningbouwvereeniging Velsen, wanneer de statuten worden gewijzigd ten ge- noege van den raad en inzake de samenstelling en samenwerking van het bestuur met de gemeen te overeenstemming met den raad is verkregen. De heer Visser zegt dat er niet zooveel ver schil is .tusschen het voorstel van den heer Ver meulen en dat van B. en W. Spr. zegt, dat de splitsing toch blijft, alleen krijgt een vereeniging een vele groote overwicht tegenover de andere. Spr acht het onbillijk, dat de andere woning bouwvereenigingen worden achtergesteld. De heer ten Broeke is voor het voorstel Ver meulen. Spr. zegt dat men het voorstelt alsof de Woningbouwvereeniging Velsen zulke groote voordeelen behaalt met deze woningen, maar spr. ziet het anders, n.l. dat de vereeniging bereid is, deze woningen te exploiteeren. De heer Visser stelt voor, het voorstel van B. en W. aan te houden, tot de statutenwijzing der Woningbouwvereeniging Velsen in den raad is behandeld. Dit voorstel wordt met 135 stemmen ver worpen. Vóór de soc. dem. raadsleden. Het voorstel van den heer Vermeulen wordt met 126 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Roelse, Visser, Schaar, Landeweert, Maas en de Nobel. Het voorstel van B. en W. om de exploitatie der 14 woningen te Santpoort op te dragen aan de R.K. Woningbouwvereeniging, wordt goedge keurd. Aankoop van een woonhuis, met erf, op den hoek van den Zeeweg en de Trompstraat, te IJmuiden, aanvaarding van eene bijdrage in de daaraan verbonden kosten, verleenen van mach tiging tot verkoop voor afbraak, van den opstal van genoemd woonhuis, overname van grond en toestaan van een crediet voor verbetering van bovengenoemden hoek. P. Hoogerwerf, te IJmuiden, heeft de gemeente in koop aangeboden, het hem in eigendom toe- behoorend woonhuis, met erf, gelegen op den hoek van den Zeeweg en de Trompstraat aldaar voor f 6500.j Verder heeft E, van den Brink, mede wonende te IJmuiden, zich bereid verklaard: a. een bedrag van f 1500.in de kosten van aankoop van gemeld woonhuis bij te dragen; b. het naast dit woonhuis aan den Zeeweg, staande perceel te sloopen en ter plaatse een nieuw perceel te bouwen; c. den voor verbetering van den hoek van den Zeeweg en de Trompstraat noodigen grond aan de gemeente af te staan, om niet, mits de ge meente dezen met tegels behardt; f een en ander met bepaling, dat de grond, be- noodigd voor den bouw van het onder b bedoel de, nieuwe perceel, een breedte van 6,50 M. behoudt; Verruiming van den hoek van den Zeeweg en de Trompstraat is, met het oog op het steeds toenemend verkeer en het daaraan verbonden ge vaar, ten zeerste gewenscht. Aankoop van ge meld woonhuis voor dit doel achten B. en W. dus in het belang der gemeente, terwijl zij tegen den bedongen prijs, mede in aanmerking genomen de bovenomschreven bereidverklaring geen be zwaar hebben. Het ligt in hun bedoeling, direct nadat het perceel in eigendom aan de gemeente zal zijn overgegaan, tot amoveering van den opstal en tot verbetering van den hoek te doen overgaan. De hieraan verbonden kosten worden geraamd op f 1610.—. Derhalve stellen B. en W. voor hiertoe te be sluiten. Goedgekeurd. Gronduitgifte in erfpacht te IJmuiden. Dit punt wordt van de agenda afgevoerd. Hier voor in de plaats komt: Verkoop van grond op den hoek van het Vel- serduinplein en den Velserduinweg te IJmuiden en verleenen van een crediet voor het doen af breken van de daar staande woningen, alsmede voor het doen aanleggen van bestrating en rïo- leering op en in den daarvoor vrijkomenden grond. B. en W. stellen den raad voor hen een crediet van f 7500 toe te staan voor het doen afbreken der 13 woningen en voor het doen bestraten en rioleeren van een gedeelte van den daardoor vrijkomenden grond, met bepaling, dat de afko mende materialen het eigendom van de aan- neemster worden. Verder stellen B, en W. voor, aan M. J. Rolvink te verkoopen den voor be bouwing in aanmerking komenden grond, ter grootte van ongeveer 350 M2, tegen den prijs van f 10 per M2. De heer Vermeulen juicht deze verbetering zeer toe, maar niet de wijze, waarop deze zaak door B. en W. is behandeld. Spr, komt er tegen op, dat met enkele aannemers onderlinge bespre kingen zijn gehouden en dat we nu cijfers voor ons krijgen. Spr. is er voor om openbare bespre kingen te houden en openbare aanbestedingen en degene, die het gunstigst voor de gemeente in schrijft, is onze man. Spr. zegt het voorstel ook niet geheel te begrijpen. De heer Landeweert zegt lof te hebben voor de voortvarendheid van B. en W. inzake de ver betering der verkeerswegen. Maar spr. sluit zich aan bij de critiek van den heer Vermeulen en wijst er op, dat bij de gemeentebegrooting alles precies pas was en geen geld was voor sociale maatregelen, Spr. is verwonderd, dat nu deze huizen op eens gesloopt zullen worden en dat de raad voor een fait accompli wordt gesteld. Spr. zegt, dat er een paar huizen op den hoek komen en een groot tochtgat zal ontstaan. Spr. vraagt of dit voorstel nog niet had kunnen wach ten. De heer ten Broeke zegt dat deze zaak toch niet onvoorbereid is, daar ze meermalen in de commissie voor openbare werken is besproken. De heer Roelse acht dezen gang van zaken ook verkeerd en zegt dat de Wijk aan Zeeërweg Eng. doorgetrokken. nog niet tot den Engelmundusweg zal worden De heer Bosman zegt dat dit voorstel een ge volg is van den toestand en spr. heeft vroeger alles al voorzegd Spr. is verheugd over dit voor stel, omdat we dan eens kunnen zien, hoe de toestand daar is, n.l. een vuilnisbelt. Het is een toestand, die niet langer mag voortduren en spr. is niet bang, dat deze hoek niet zal worden be bouwd, want er zijn nu al aanvragen, nu de weg er nog niet is. De heer Sluiters spreekt in denzelfden geest en zegt dat hier aanbiedingen waren, die in de commissie voor openbare werken zijn besproken die men niet kon afwijzen, Spr. is voor hel voorstel en zegt dat de gemeente anders met een partij onbewoonde woningen zal blijven zit ten. Spr, acht echter den prijs van f 10 per M2. voor den grond wel wat goedkoop en vraagt oi de wethouder geen pogingen wil doen, hiervoor meer te zien te krijgen. De heer Homburg acht den gang van zakeD niet geheel in orde en vraagt wie last gegeven heeft, de kozijnen uit de huizen te halen. De heer Dunnebier zegt dat de Gezondheids commissie reeds lang op deze huizen heeft gewe zen, nog vóór - de gemeente ze heeft gekocht. Later heeft de gemeente ze gekocht en al zijn ze niet onbewoonbaarverklaard, noodzakelijk was dit wel. Wat het voorstel betreft, spr. zegt dat het 't beste onderhandelen was met menschen, die liefhebberij voor dezen grond hadden. Spr. geef! een uiteenzetting van de onderhandelingen en zegt dat deze voor de gemeente een voordeelige oplossing hebben gegeven. Gezien den stand dei onderhandelingen, acht spr. het niet gewenschl den prijs van dezen grond te verhoogen, Spr. zegt de overtuiging te hebben, dat dezen grond wel bebouwd en deze hoek zeer verbeterd zal worden. De heer Vermeulen zegt dat de wethouder niets nieuws verteld heeft, Spr. blijft critiek oefenen op den gevolgden gang van zaken en vraagt of B. en W. het voorstel willen terug-

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1