ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Fietsen PU10L Yerschfjnt Woensdags Zaterdags Officieel Plaatselijk Nieuws. Velsen. Overveen, Tel. 10956 Geschikt voor alle Bouwdoeleinden - Steenfabriek H. Bntzer, Hoogovens IJmuiden, No 47 Zaterdag 16 April 1927 12e Jaargang IJMulDER COURANT Abonmnsenfiprije: I 1.per 3 maanden, franco per post f 1,35. Abonnemen- tea worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Adurtentiün 2 maal achtereenvolgend opgegeven op het gewone tarief, worden koatelooe nog een derde keer opgenomen in het eeratvolgend Woenidagnummer. Advertentiln .voor de Adreel^st 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onveran derd) f 4.13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8, Advertentiën uiterlijk in te eenden WOENSDAG tot 9 nur y.as. en VRIJDAGS tot 4 nar n.m. t— Tot plaatsen van advertentlfn van Baiten de gemeente VELSEN in dit blad li «itiLaltend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelsc, IJmniden. Uitfare van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN'' Adres voor BsSaaUc en Adadmlitratle N.V, DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 t. en m. 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0 75 ieders regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend, Advertenties .adres bureau van dit blad" 10 ets. eitra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets, in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van baiten de gemeente Velsem PIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. BEKENDMAKING DRANKWET. Burgemeester en wethouders der gemeente Vel sen brengen ter openbare kennis, dat op 7 April 1927 bij hen is ingekomen een verzoekschrift van A. H, Esser, van beroep caféhouder, wonende te IJmuiden, om verlof voor den verkoop van alco holhoudenden drank anderen dan sterken drank, de navolgende localiteit: benedenlokaal van het perceel, plaatselijk gemerkt 14 en gelegen aan de la Reijstraat aldaar. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burge meester en Wethouders inbrengen. Velsen, den 11 April 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, J. KOSTELIJK. RIJKENS. BURGERLIJKE STAND, i op 18 April 1927 (2e Paaschdag), De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gem. Velsen maakt bekend, dat op 18 April 1927 (2e Paaschdag) het bureau van den Burgerlijken Stand op verzoek van een belanghebbende zal worden geopend tusschen 9.30 en 10 uur voormid dags, indien de verzoeker aantoont, dat de te verrichten werkzaamheid, in verband met de bij de wet gestelde termijnen, niet kan worden uit gesteld, De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, voornoemd, SUWER1NK. Openbare vergadering van den Raad der Ge meente Velsen^ op Dinsdag 19 April 1927, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. AGENDA. 1. Besloten vergadering. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Wijziging van de verordening tot vast stelling van rooilijnen, 1 Verhuur van gemeentegrond, 5. Opheffing bestemming voor stichting open baar gebouw van een gedeelte grond, ge legen op den hoek van den IJmuiderstraat- weg en den Wijk aan Zeeërweg. 6. Verpachting van gedeelten zeestrand te IJmuiden. 7. Toekenning van voorschotten onder waar borg van tweede hypotheek, voor den bouw van arbeiderswoningen, 8. Overplaatsing van onderwijzend personeel. 9. Aanvulling van het reglement voor de schoolvergaderingen aan de openbare lage re scholen, 10. Verhooging van het voor het jaar 1925 aan het bestuur der Christelijke school „Insin- gerschool" te IJmuiden, toegekende voor schot op de vergoeding, bedoeld bij art. 101 der Lager Onderwijswet 1920. 11. Afrekening over 1922, 1923 en 1924 van de vergoeding, bedoeld bij gemeld wetsartikel, ten aanzien van alle bijzondere scholen. 12. Aanstelling van een vierde leerkracht en inrichting van een zesde lokaal aan de school voor buitengewoon lager onderwijs. 13. Regeling van de rijwielvergoedingen over 1926 en 1927 en wijziging van het Raadsbe sluit van 5 Januari 1927, no. 2, terzake, ten aanzien van de politie. H Opheffing zekerheidsstelling van de ge wezen adjunct-boekhoudster bij de bedrij ven openbare werken en reinigings- en ont- smettingsdienst, Mej. F. D. J. Risch. 15. Verweer tegen eene ingestelde rechtsvorde ring. Doorzitten bij wielrijden verzacht en geneest men met Doos 30, Tube 80 ct. Paschen en de kinderen. De waardeering komt vaak pas met het Verlies. In de kleuriger wereld der middel eeuwen had men voor bijzondere gelegen heden zijn liedjes en gebruiken en feeste lijkheden. Zij zijn verdwenen of aan het verdwijnen en nu mist men ze. De folk lore is ze wetenschappelijk aan het na sporen en verklaren. In sommige plaatsen Poogt men ze weer in eer te herstellen. Als de band met de traditie is doorgesne den, begint men in het verleden belang te stellen en het te waardeeren, Die oude volksgebruiken zijn het kleu- rïf>e kleed, waarin de zin van een of ander leest zich hulde. Zoo heeft men met aaschvuren eens het nieuwe leven be- dat na den winter terugkomt. En aaschbrood, Paasoheieren en Paasch- r°nk hooren daarbijGeen feest zonder actatie. Het ei draagt immers de levens- belofte in zich. En mooie, nieuwe kleeren ®aken niet de feestelijkheid, maar de kostelijkheid uit zich ook door het kleed. ;het leven is toch al zoo werktuigelijk, zoo vlak en kleurloos geworden, dat wij die fleurige feestgebruiken zooveel mo gelijk moeten behouden. Menigeen zegt Wat doen we nog langer met die oude rommel? Het verleden heeft voor ons af gedaan! Maar daarmee verwerpt men ook heel wat poezie. In het bijzonder voor het kind, In die oude gebruiken spreekt toch de kinderlijke geest van vroeger eeuwen en juist daarom spreken ze sterker nog tot het kind dan tot ons. Het wil graag een brandie maken. Maar zoo'n groot en hoog vuur, waar men in een wijden kring met elkaar om heendanst en waarvoor ieder wat oude rommel afstaat, is een gebeurte nis van beteekenis. En evenzeer op Pa schen eens volop lekker krentenbrood en vier, vijf eieren te mogen eten. En dan als een prins of prihses in gloednieuwe klee ren onder de oogen van de geheele wereld te mogen rondloopen. Dat alles doet het kind bij het woord Paschen denken aan komende" vreugde. Er komt muziek in dat woord. Het gaat leven en is geen dood woord meer, dat nu eenmaal bestaat en toevallig met een paar dagen vacantie samenvalt. De oude Paaschgebruiken hebben meest nog betrekking op het natuurleven, maar we vinden daarin het geestesleven "weer spiegeld als in een helder water al de hoogheid en heerlijkheid van den hemel, Onze kinderen zijn kleine heidenen en daarom bekoren de oude gebruiken hen. Bij het woord heidenen moet men niet denken aan menscheneters en koppensnel Iers. - We bedoelen er niets verachtelijks mee. De heidenen, ook onze voorouders eeuwen geleden leefden meer een met de natuur, maar beperkten htm leven ook meer bin nen de grenzen der natuur. Zoo staan kin deren ook nog tegenover de wonderen van het geestesleven als een ver Vreemd land. Wat nog niet zeggen wil, dat wij zoo diep in die wereld zijn doorgedrongen en ons daar zoo thuis zouden gevoelen! De oude gebruiken geven aan het woord Paschen voor het kind een feestklank. Zij worden er zich door bewust van het won der en de kracht en de schoonheid van het natuurleven, dat in het lam in de weide, de eerste bloempjes aan de heesters, de eitjes in het nest, het eerste groen aan een enkele struik zich doet gelden. Dat die ervaring het kind ontroert en ver blijdt, is al niet weinig. Maar daardoor zal het later aandacht krijgen voor hooger leven, waardoor dezelfde wet geldt en waarbij het dezelfde verschijnselen opmerkt. Al het leven is een kracht, die niet gebroken en vernie tigd kan worden, maar altijd zich weer be vrijdt en opmaakt, om te herstellen en te hernieuwen. Dat geldt ook voor het leven des geestes. Men behoeft nog niet lang en ernstig in het levensboek gelezen te heb ben en telkens met grijs hoofd daarover gebogen te zijn, om die waarheid op te merken. Van-de overwinning van natuur- en geestesleven vertelt dit eenvoudige en toch diepzinnige versje, dat we in een bun deltje voor kinderen lazen: Levensteek'nen overal Roepen: Goeden morgen! Blad en bloemknop zonder tal Hadden zich verborgen; Maar de zoele lentewind Schudt en roept: Doe open! Blad en bloemknop komt gezwind Uit het hout gekropen. dat er met de Paschen iets bijzonders is. Het leven zelf zal hun wel leeren, wat bij zonders er met Paschen is. De oude ge bruiken zijn als een vriendelijk lachje en knikje op het gelaat der waarheid. Later leeren zij wel ernstig naar haar taal te luisteren. Zoeker. Al wat goed is hier op aard Kan en mag niet sterven; 't Zal, in 't koele graf bewaard, 't Leven weer verwerven. Jezus, ging ook Hij eens heen, Heeft ons niet begeven; Wat er ook verloren scheen, Hij bleef, Hij bleef leven. De oude gebruiken leeren de kinderen, NEDERL. VEREEN. VOOR KOELTECHNIEK. De Nederlandsche Vereeniging voor Koeltech niek hield Dinsdag haar 31ste algemeene verga dering in de Oranjerie van Hotel Velserbeek al hier. De voorzitter, Prof, Dr. M, de Haas uit Leiden verheugde zich over de groote opkomst en heette in het bijzonder de leden van het gemeentebe. stuur van Velsen, wethouders J..P. Handgraaf en Ir, K. H. Tusenius en den gemeente-secretaris, den heer J. Kostelijk, welkom. Spr. zeide heden voor 't eerst de functie van voorzitter te vervullen, als opvolger van den betreurden Kamerlingh Onnes en riep daarom de welwillendheid der vergade ring in. Bij de ingekomen mededeelingen waren toetre dingen van verscheidene nieuwe leden, waarbij de voorzitter hulde bracht aan den heer Tusenius, die 7 nieuw.e leden aanbracht. In het jaarverslag, uitgebracht door den se cretaris-penningmeester, den heer J, F, H. Koop. man, werd herdacht de vorige jaarvergadering te Leiden, die gewijd was aan de nagedachtenis van den overleden voorzitter, Prof. Dr. H. Kamer. Iingh Onnes. Dank zij een subsidie van f 2400.— van den Staat der Nederlanden konden de onder zoekingen in het Kryologisch Biologisch Proef station der Vereeniging te Leiden met het con- serveeren van visch d«jor kunstmatige koude door Ir. A. Bronkhuyzen tot ultimo Februari van dit jaar worden voortgezet. Een verslag dezer onder, zoekingen is door Ir. Bronkhuyzen bij het bestuur ingediend, doch kon door bijzondere omstandig heden in den loop van het jaar niet meer worden gepubliceerd. Het bestuur overweegt een reorganisatie van dit station en stelt zich voor, daarin ook andere onderzoekingen, dan die de laatste jaren alleen omtrent visch zijn gedaan, te "doen verrichten. Het financieel verslag sloot met een batig sal do van f 393,94. De verslagen werden goedgekeurd. t De begrooting voor 1927 werd vastgesteld, met een totaal aan ontvangsten -van f 3183 en aan uit gaven van f 3067. De begrooting werd aldus vastgesteld. De secretaris-penningmeester, de heer J. F. H. Koopman, werd als zoodanig herkozen, waarbij de voorzitter hem, onder instemming der verga dering, dank brengt voor zijn groote werkkracht voor de vereeniging. Bij de mededeelingen zeide de voorzitter, da' het bestuur reorganisatie van het biologisch proefstation overweegt, n.l, om niet alleen onder zoekingen van visch te doen verrichten, maar ook van fruit enz. Verder is er een voorstel om algemeene bepalingen te stellen voor het opslaan van artikelen in koelhuizen. Het bestuur stel' voor, deze punten, alsmede de behandeling va- het .rapport Bronkhuyzen, te behandelen op de volgende algemeene vergadering in den Haag. Or deze zaken goed tot hun recht te doen lcomer stelt het bestuur voor dan geen excursie te hou den De heer Niermans stelt voor den heer Tuseniiu in 't bestuur op te nemen, opdat deze voorlichting kan geven. De voorzitter zeide, dat dit niet gaat, daar het geen voorstel van de agenda is. Maar liet bestum kan zich zoowel mannen uit de praktijk als van de wetenschap assumeeren. De voorstellen worden goedgekeurd. Mededeelingen werden gedaan over het Inter nationaal congres voor Koeltechniek in Augustus a.s. te Rome. De Vereeniging zal aan dit congres deelnemen en de voorzitter wekte den leden op het congres bij te wonen. Daarna volgden mededeelingen door het be. stuurslid, Prof. Dr. W. H. Keesom te Leiden, over „Vast helium". Men weet, hoe Prof. Keesom, nadat zijn leer meester, Prof. Dr. H. Kamerlingh Onnes, het helium vloeibaar had gemaakt, en tal van proe ven had genomen, om het vast te maken, verleden jaar op 25 Juni de voldoening mocht smaken, om het helium in vasten toe stand te brengen. Over zijn proeven en de glo- rieuse uitkomst deed Prof. Keesom mededee lingen, die door lichtbeelden werden verduidelijkt. Op de mededeelingen van Prof. Keesom volg de een warm applaus. Eenige uit de vergadering gestelde vragen werden door Prof. Keesom be antwoord. De voorzitter dankte Prof. Keesom en sprak de wensch uit, dat deze op den ingeslagen weg mag voortgaan en nog vele successen mag behalen. De heer K. H. Tusenius hield daarna een in leiding tot de te houden bezichtiging aan de Ver» eenigde Ijsfabrieken. REDE TUSENIUS. U zult mij willen toestaan te beginnen met onzen dank te betuigen aan het Bestuur van de Nederlandsche Vereeniging voor Koeltechniek, dat het Bestuur een vergadering heeft willen bij- WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN eenroepen iri Velsen met daaraan verbonden een bezoek aan onze fabrieken. Alvorens ik ga beginnen met de meer techni sche inleiding of uiteenzetting tot het bezoek van hedenmiddag zult U mij veroorlooven U uit een te zetten de economische geschiedenis van onze inrichtingen en daardoor van de ijs_ koelindustrie in IJmuiden in het algemeen. IJmuiden heeft 7 ijsfabrieken op betrekkelijk klein terrein vereenigd. De oudste van deze ijs fabrieken in onze ijsfabriek „IJmuiden", welke reeds 30 jaar geleden bestond. Een foto van hoe de toestand toen was, genomen vanaf de vuur toren, zullen wij U heden laten zien. Bij de ont wikkeling van het visscherijbedrijf groeide ook de lust tol het bouwen van ijsfabrieken. Het is eigenaardig dat er daardoor steeds meer ijsfa brieken waren dan er noodig waren, met als ge volg dat vrijwel geen dezer ijsfabrieken tot op den dag van heden heeft kunnen wijzen op een bestaansmogelijkheid. Alleen in de eerste jaren toen de fabrieken nieuw waren en men blijkbaar nog niet wist hoe duur een ijsbedrijf is in onder houd konden in enkele gevallen de renten, enz. betaald worden. Van een l'oonend bedrijf was echter nooit sprake. Ik zonder hiervan uit een enkele fabriek welke door belanghebbenden ge bouwd vrijwel zijn geheele productie kon ver. koopen winter en zomer door en het te kort deed aanvullen door ons en anderen. Zoo was en zoo de positie nog steeds van de ijsindustrie te IJmuiden, Er kan in IJmuiden driemaal zooveel ijs gemaakt worden dan er noodig is. Dan was het weer een groep van belanghebbende vïschhande laren, welke meenden een eigen ijsfabriek te moeten stichten, dan weer een groep belangheb bende reeders, welke hetzelfde deden, terwijl daarnaast de andere fabrieken terwille van de concurrentie hun fabrieken vergrootten en ver nieuwden alles in de hoop op betere tijden en in de verwachting van een kolossale groei van het visscherijbedrijf. Deze groei is echter nog niet ge- kómen en het laat zich aanzien dat deze groei ook voorloopig nog wel niet komen zal. Als de groote visschersplaats IJmuiden zoo groot moet groeien dat het ijs, dat geproduceerd kan worden te IJmuiden ook verbruikt zou worden, dan staal ons nog iets geweldigs te wachten. Wij "hebben echter gemeend hierop niet te kunnen en te mo gen wachten en hebben getracht de overtollige koude productief te maken door het bouwen van koel- en vrieshuizen. Wij bégonnen hiermede op bescheiden schaal tot het inrichten van enkele vrieskamers voor visch, bevroren volgens patent „Ottesen" en stichtten alzoo een klein nevenbe drijfje. In betrekkelijk korten tijd is dit nevenbe. drijf krachtig gegroeid, zoo krachtig, dat wij vrij wel ieder jaar tot vergrootingen en uitbreidingen moesten overgaan en hoewel onze koude capaci teit nog lang niet verbruikt is, is ons thans toch economisch het bestaan mogelijk gemaakt en hoe wel wij ons nog lang niet kunnen meten met grootere en oudere collega's, beginnen wij toch in dit koor al eenigszins mede te zingen, Het is ons een bijzonder genoegen dat juist op dit keer punt in onze geschiedenis deze Vereeniging ons komt bezoeken. Volledigheidshalve mag ik aar deze geschiedenis nog toevoegen de mededeeling. dat op een paar fabriekjes na, welke werken voor eigen behoefte, alle ijsfabrieken in IJmuiden in een federatief verbond zijn vereenigd. Met be houd van ieders zelfstandigheid is er toch een innige samenwerking ontstaan en, Mijnheer de Voorzitter, hoewel onze Vereeniging een zuiver wetenschappelijke vereeniging is, hoop ik dat U mij niet ten kwade zult duiden wanneer ik hier de bewering lanceer dat een dergelijk federatief verband als wij te IJmuiden hebben voor de ijs- industrie, voor geheel Nederland zal moeten ont staan voor koelindustrie. Hét is meer voorgeko men dat een industrie door dwaze concurrentie zichzelf heeft vermoord en ik voorzie dat wan neer de exploitanten van koel- en vrieshuizen elkaar niet weten te vinden dat dan het buiten land met de resultaten zal gaan strijken. Er ont wikkelen zich thans op dit gebied reeds moord dadige concurrentiestrijd, een strijd welke een j zich pas ontwikkelende industrie zich niet kan ver oorlooven. Nederland biedt als groot producent van landbouw, veeteelt en tuinbuwartikelen een groot perspectief voor onze industrie. Mogen zij, die hier aanwezig zijn en allen op hun wijze de belangen van die industrie wenschen te dienen, zonder daarbij hun eigen belang te vergeten, be seffen dat ook in deze zaken eendracht de macht maakt. PRIMA Direct leverbaar ia groote eu kleine partijen Forschs, lichte en spijkerbare Steen OOEDE VASTHEID CONCURREERENDE PRIJZEN Inlichtingen en prijzen bij den bedrijfs leider F. HöVIG, Trompstraat 122, ljmui den-Oost en bij den vertegenwoordiger I. EIJKINO, Alkmaarscheweg 74, Beverwijk. Ik zal thans beginnen met U in korte trekken uiteen te zetten enkele belangrijke dingen, welke U van onze fabrieken weten moet alvorens ze te bezichtigen. De N. V. Vereenigde Ijsfabrieken exploiteert de Ijsfabriek „Noordpool" en „IJmui den Zooals ik U reeds zeide is Ijsfabriek „IJmuiden" de oudste ijsfabriek te IJmuiden en zou, wanneer ze niet geheel vernieuwd en ge moderniseerd was, vermoedelijk ook de slechtst- ingerichte zijn. Niets is minder waar. Hoewel er in deze fabriek nog enkele overblijfselen van den stoomtijd en wat er vast zit te zien zijn, is in de laatste 10 jaren alles wat ge daar zult zien aange bracht. Wij hebben met deze fabriek dan ook resultaten bereikt, waarover wij tevreden mogen wezen. Indien enkele Uwer daarover cijfers wil hooren ben ik gaarne bereid hedenmiddag deze bij onze rondgang U zooveel mogelijk mede te deelen. In deze fabriek zult U o.a. aantreffen een gewapend betonnen ijsgenerator, waarover wij nog weieens het een en ander gepubliceerd heb ben en welke thans naar wij hopen zijn laatste reparatie ondergaat, namelijk, een geheele be- Ideeding van binnen met plaatijzer. De beklee ding m. bitumen destijds op advies van z.g.n,^ des kundigen aangebracht is 'n „failure" geweest over de geheele linie. De reparatie is in volle gang, de generator is gedemonteerd en kunt U dus deze bezichtigen, de eene helft is gereed, de andere helft nog niet,, zoodat U nog de volle aanvreting van het beton kunt zien. Strake bij het vertoonen van de lichtbeelden zal ik zoo vrij zijn U op nog enkele andere merk waardigheden te wijzen. Met het oog op den tijd met ik er thans vrij vlug overheen loopen. Ik moet U nog mededeelen dat de Ijsfabriek „IJmuiden", onze grootste fabriek, weer wordt uitgebreid zoodat er gebroken, gegraven en ge bouwd wordt, zoodat deze fabriek niet haar Zondagsch pak aan heeft, althans niet het pak dat men wenscht aan te trekken voor hoog be zoek. Gij zij» alle wel voldoende in de fabrieks- oractijk ingewijd om ook onder een minder mooi iasje de waarheid te ontdekken. In aansluiting hierop wil ik nog gaarne het volgende mededee len. Onze vereeniging zou inplaats van deze ex cursie een excursie gemaakt hebben naar een ander koelhuis. Men heeft dit bezoek echter uit gesteld omdat er in dezen tijd van het jaar in de koelhuizen niets te zien is. Ik ben echter van geheel andere meening. Onze vennootschap wei gert elk bezoek in den drukken tijd, speciaal wat betreft koelhuizen. Het bezoeken toch van de koelruimten waar levensmiddelen van derden zijn opgeslagen is, dunkt ons, allerverwerpelijkst en ik geloof dat de eigenaren van deze goederen indien hun gevraagd wordt of zij dergelijke be zoeken goedkeuren, zeker hun veete zouden uit breken. Ik moet echter onmiddellijk hieraan toe voegen-dat ik dit bezwaar voor vriesruimte min der tel, omdat de temperaturen hier gewoonlijk een stootje van een bezoek wel kunnen velen en zoo zullen wij U ook kunnen laten zien vries ruimte met vleesch, boter, aardbeien en afge scheiden hiervan aparte vriesruimte voor visch en haring. Zooals ik U zeide, ijsfabriek „IJmui den" is de oudste fabriek en deze ijsfabriek heeft successievelijk aangekocht de in de buurt liggende panden, waaronder destijds ook de Ijsfabriek .Noordpool", zoodat langzamerhand het be bouwde oppervlak bedraagt bijna 9000 M2. Om U te oriënteeren zou ik thans willen beginnen met U te laten zien een foto in vogelvlucht ge nomen door de K. L, M. waarop ik U dan nader uiteen zal zetten de inrichtingen enz. van de ter reinen. Op de hier aanwezige platte gronden kunt U zich dan nog wel nader oriënteeren. Een enkel woord wil ik nog wijden aan onze nieuw gebouwde afdeeling en wel het koelhuis „Frigo". Dit koelhuis bestaat uit zes afdeelingen,

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1