ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN arme klein® Mm Van den Wachttoren Plaatselijk Nieuws. IJmuiden Velsen lïïoimp; Overveen, Tel. 10956 No 48 Woensdag 20 April 1927 12e Jaargang IJMÜIDER COURANT Belasting en wilden. 'im In iet land der koppensnellers, Nieuw Guinea werkt de Roomsche zending. Pater Verhoeven poogt de Kaja-Kaja's tot het (Christendom te brengen. Hij vertelt leven- j (Jig en onderhoudend van deze wilden. Ze verstaan maar een wpord van onze taal: belasting. Per hoofd moeten zij f 6 opbren- ^n. Ze hebben echter geen verstand van geld en daarom laat de regeering ze beta len inklappernoten. Ze brengen dan 400 klappernoten en ontvangen eenige centen terug. Dat is een eenige manier, om belasting te betalen en zoo aan geld te komen. Dat geld, meenen zij, is voor den [controleur. Toen zij hoorden, dat deze ech ter ook belasting moet betalen, daalde de ze In hun achting. Zij stelden voor, dat hij zooveel zou betalen, dat zij hun klapper noten konden houden. De zendeling vertel de hun, dat de belasting voor de radja, de koningin is. Hij liet de wilden raden, wat deze ermee deed. Daar koopt ze koppen voor! dacht een oude koppensneller. Ande ren daohten van rijst, of brood of zeep. Een, die uit een geïllustreerd tijdschrift zijn eerste les in beschaving ontvangen had, dacht van een stoomfiets of een voet bal. De zendeling maakte hun duidelijk, dat het geld noodig is voor de booten, den dokter, de tabak voor de zieken en voor de I. soldaten. Deze laatste uitgave vonden zij van het geld. Laat die soldaten maar gaan, stelden zij voor. Dat moet gij aan de koningin schrijven, dat ze de soldaten ge rust kan terugroepen en we nooit meer zullen snellen. Zoo ontvingen zij inzicht in het doel der belastingen. De staat als orgaan der ge meenschap bewijst aan de burgers diensten en presenteert ons daarvoor de rekening in den vorm van het belastingbiljet. De Kaja- Kaia's zijn wilden en zullen toch hun klappernoten liever houden. Wij zijn be schaafden en begrijpen de onmisbaarheid van den staat en de diensten, die hij ons bewijst; wij betalen dan ook deze staats rekening even gewillig en eerlijk en spoe- lig als die voor kleeren, sigaren of aard appelen. Voor ons is het betalen van belas tingen een plicht, dien wij zoo nauwgezet mogelijk betrachten en ook voor het ge ringste deel niet van ons willen afschuiven. Ontduikingen en wanbetaling komen onder wilden waarschijnlijk wel voor: Ze geven graag eenige klappernoten te weinig. Maar onder beschaafden komt dit niet meer voor, iemand soms te weinig betaald, dan t hij geen nacht meer gerust en schaamt zich in het openbaar te verschij nen en herstelt zoo spoedig mogelijk dit kwaad. Men noemt dit geld van den be- rouwvollen zondaar gewetensgeld. De Ka ja-Kaja's kunnen nog heel wat van ons leeren. De Joden in Palestina. Na den oorlog is Palestina aan Engeland toevertrouwd. Het Engelsohe bestuur heeft in het onder de Turken zeer verwaar loosde heilige land zeer veel goeds gedaan. De Joden hebben het ideaal, dat de bevol king in meerderheid weer Joodsch zal worden en zij, al is het onder de Engelsche vlag, het oude Kanaan weer erfelijk zullen bezitten. Er zijn eenige tienduizenden Jo den met dat doel uit verschillende landen naar Palestina heengereisd. Den laatsten tijd kwamen er ongunstige berichten over den toestand der Joden en hun toekomst uit Palestina. Mr. A. Zimmerman heeft over de Joden en Palestina een lezing ge houden, waarin hij de hoop der Joden niet ij del noemde. Bij den wapenstilstand had Palestina, dat een weinig kleiner is dan ons land 700000 inwoners, waarvan 76000 Joden waren. Uit verschillende fondsen is voor Joodsche immigranten 100000 H.A. grond gekocht. Aanvankelijk was de stroom van Joden naar het land der vade ren zeer groot. Er zijn 70000 Joden bijge komen, zoodat ze thans 15 °/o der bevol king uitmaken. Maar de laatste twee jaren zijn er duizenden teruggekeerd en thans zijn er zelfs een 6000 werkloos. Dat staat er dus niet schitterend voor. De verhou ding tot de Arabieren is echter beter ge worden, Veel is gedaan, om het land uit zijn staat van verwaarloozing op te heffen. Daarom is Mr, Zimmerman niet al te pessi mistisch. Hij vertrouwt, dat het Joodsche streven zal gelukken en het blijken zal, dat de Joden niet alleen handelscapacitei ten bezitten maar ook talenten, om te ko- loniseeren. Men meene echter niet, dat alle Joden uit de verstrooiing naar het land van Abra ham; Izak en Jacob zullen wederkeeren. Het zullen vooral de armere Joden uit landen als Polen, Rusland, Roemenië enz. zijn, die in de oude een nieuwe wereld zoe ken. Palestina heeft ook steenachtige vlakten en woestenijen en is niet overal een land, overvloeiende van melk en ho ning. Hoogstens zullen er 1V2 millioen Jo den werk en brood kunnen vinden. Er zijn echter 15 millioen Joden over de geheele aarde verspreid. Het Sionisme verlangt dan ook niet, dat alle Joden weer in het Joodsche land zullen wonen, maar wel, dat het een land der Jotden zal worden, En voor dat doel werkt de kracht van zooveel Joodsche offervaardigheid, bezieling en ge loof, dat het zeker ook bereikt zal worden. Den avond van Tweeden Paaschdag ontstond brand in den carburator van de autobus Marian ne, staande op het Willemsplein, Het brandje werd met water en matten gebluscht. Het was ontstaan, doordat de carburator overliep en toen een brandende sigaret was weggeworpen. Zondagavond is ingebroken in het woonhuis van den heer A. C. B., den eigenaar van de zaal Flora aan den Zeeweg, Door verbreking van een ruit in de achterkamer is men binnengekomen. Verschillende gouden en zilveren voorwerpen zijn ontvreemd, als gouden horloges, dasspelden, le peltjes enz. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. Het Centraal DrankweerComité in de ge meente Velsen belegt morgenavond een vergade ring in den lunchroom Eynthoven aan den Sta tionsweg. Deze vergadering is voor de leden der aangesloten organisaties, ter bespreking van de komende Blauwe Week-actie, De Afdeeling der Nat. Chr. Geheel-Onthou ders Vereeniging houdt Vrijdagavond haar jaar- vergadering in het Gebouw voor Chr, Belangen. De vorige week Donderdag vierden de heer A. Meesters en Mej. J, v, d. Wal hun 55-jarige echtvereeniging. Zij mochten groote belangstel ling ondervinden. O.a. kwamen de vroegere pa troons van den heer M,, de heeren de Vries en Arends, het echtpaar gelukwenschen en boden een enveloppe met inhoud aan. j. Zondagmiddag was er receptie in het Patro naatsgebouw, Van de 52 kleinkinderen kwamen er 50 de grootouders en overgrootouders afhalen. Tijdens de receptie kwamen zeer velen het bruidspaar en de familie gelukwenschen. Door Gedep. Staten van Noord-Holland is geweigerd de aanvrage der Haarlemsche Brock- way-Bus-Maatschappij om vergunning voor een autobusdienst van Haarlem over Schoten en VeL sen naar IJmuiden en terug, Ged. Staten hebben overwogen, dat naar hel oordeel van hun College door de Nederlandsche Spoorwegen en de bestaande autobusdiensten te zamen voldoende in het reizigersvervoer tusschen Haarlem en IJmuiden wordt voorzien, zoodat aan het in werking brengen van een nieuwe autobus verbinding tusschen beide plaateen geen behoefte bestaat, terwijl hun College evenmin aanleiding vindt voor de exploitatie van het traject Haar lemSchotenVelsen aan de Haarlemsche Brockway-Bus_Maatschappij boven een der bi staande ondernemingen de voorkeur ie geven. Zooals reeds door ons werd medegedeeld vierde de IJm. Federatie Maandagavond in Ti- voli.haar twintig jarig bestaan. De zaal was reeds vroegtijdig goed bezet, het bestuur prijkte op het feestelijk met vlaggen en bloemen versierde podi um; „Haarlemsch Kelin Orchest" deed zich hoo- ren en zoo heerschte er weldra een opgewekte stemming. Nadat door den heer G. Blaas de feestelijke bijeenkomst was geopend, kreeg de hr. Bouraan, voorzitter van de Ned. Fed, van Transp. Arb. het woord, die in een korte, krachtige speech deed uitkomen dat de Ned. Fed. van Transp. Arb. er trots op was een organisatie als de IJmuider Federatie in haar rijen te hebben. Spr. bood namens zijn Federatie de IJmuider Federatie een nieuw vaandel aan, daarbij de hoop uitsprekend dat de visscherslieden optrekkend achter dit vaandel hun moedigen strijd voor meer levensruimte ook verder succesvol zouden voe ren. Onder hartelijk applaus overhandigde spr. het vaandel aan het bestuur der IJmuider Federa tie. Verder werden door een aantal organisaties, middels door hun gezonden vertegenwoordigers gelukwenschen overgebracht onder aanbieding van bloemstukken, waarachter het bestuur hoe langer zoo meer schuil ging. Er was gezorgd voor muziek en zang; uit alles bleek dat het programma zeer in den smaak viel, vooral het humoristisch mannen-quartet had zeer veel succes; het gelach en het applaus waren niet van de lucht. Waar van de artisten steeds meer gevraagd werd dan het programma feitelijk aan gaf, zag het bestuur zich verplicht de pauze te laten vervallen en kreeg de heer Sneevliet, voor zitter van het Nationaal Arbeids Secretariaat, on middellijk na het vijfde nummer het woord. In gespannen aandacht volgden de aanwezigen het betoog van dezen spreker, welke, het gedicht „De Stad" van Adama van Scheltema voordra gend, dit als uitgangspunt nam. Het symbool, al dus spr.., heeft zijn groote begeesterende kracht, wat het kruis is voor den gelooyige, is het roode vaandel voor de revolutionaire arbeidersbewe ging, die zich niets minder ten doel stelt dan de wereld te veroveren voor allen. Spr. schetste de zeer belangrijke taak die de IJmuider Federatie nog wacht. Zou er geen groot eigen gebouw aan den havenkant kunnen verrij zen. waar de zeeman verpoozing vindt in den tijd dat hij rust van zijn zwaar bedrijf? Zou er op het gebied van coöperatief werk geen belangrijke taak te vervullen zijn? Maar vóór alles, moet de IJmuider Federatie niet aan 't werk om verove ringen te maken op geestelijk terrein? De geest van rebellie, waardevol zonder twijfel, moet op gestuwd worden tot klaar en vast revolutionair inzicht. Spr. wekt de vrouwen op de mannen in deze mooie en moeilijke taak als eerlijke, trouwe kameraden ter zijde te staan. Alleen zóó, besluil spreker zijn warm toegejuichte rede, hebben avonden als deze, recht van bestaan, als wij ons zelf in volle feestelijke stemming de richtlijnen stellen, de nieuwe taak aanwijzen die wij met vereende krachten in de naaste toekomst hebben te verrichten. Op de loyale steun van het N.A.S. en zijn aangesloten organisaties zal daarbij zonder reserve kunnen worden gerekend. Hierna werd het programma vervolgd en di avond besloten met een gezellig bal, dat tot twee uur duurde. Voldaan keerden ten slotte allen huiswaarts, het was een avond die allen lang in het geheugen zal blijven, door geen enkele wan klank verstoord. „Dat twee autobussen een wedstrijd gaar houden gaat niet op". Zóó sprak Donderdagmid dag de ambtenaar van het O.M. te Haarlem. Het was bij het nemen van het requisitoir in de zaak van de bestuurders van twee autobussen, die beschuldigd waren in de maand November van het vorige jaar onder de gemeente Velsen zóó te hebben gereden, dat de veiligheid van het ver keer in gevaar werd gebracïït. Bijna was er een voetganger overreden. Gelukkig had de man nog bijtijds weten op zijde te springen. Toen de zaak voor het Kantongerecht werd behandeld deelden wij bijzonderheden mede. Don derdag diende de vzaak in hooger beroep. Nieuwe gezichtspunten werden niet geopend. Volgens het O.M. hadden de bestuurders der beide autobussen inderdaad het verkeer belem merd. Geruimen tijd hadden zij naast elkander met hun bus gereden. Eindelijk had een den wed strijd gewonnen, zeide spr. en was hij weten voor te komen. Het O.M. meende dat de Kantonrechter ver- WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN dachten terecht had veroordeeld wegens belem mering van het verkeer en wegens het in gevaar brengen van de veiligheid van het verkeer. Gevorderd werd bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter: f 40 boete en ontzegging van het recht om met een motorrijtuig te rijden voor den tijd van zes maanden. Door den caféhouder R. aan den Wijker- straatweg, is bij de politie aangifte gedaan, dat in den nacht van Donderdag op Vrijdag, is ge poogd bij hem in te breken. Uit een der deuren van de bij zijn café behoorende5 serre, was n.l. een ruit gesneden. Er wordt echter niets vermist. In de week van 39 April is in deze ge meente één geval van roodvonk voorgekomen, De bekende orgelvirtuoos Jan Zwart, die Donderdag 21 April a.s., een concert zal geven in de Geref. Kerk aan den Koningsweg te Velsen- Noord, zal 't volgende schoone programma afwer ken, waaruit kenners kunnen zien, dat er veel schoons te wachten is. 1. Eerste deel uit F-dur concerto G. F. Handel 2. Adagio (Es dur) G. Merkel 3. Toccata (D-mineur) A. Renaud 4. Fantasie over Passie en Paaschmelodieën Jan Zwart, a. Psalm 22: „Mijn God, mijn God, Waarom verlaat Gij mij?" b. ,,o, Hoofd, bedekt met zonden!" 4 c, „Plechtig zwijgen, zoete vrede heerscht er om des Heilands graf." d, „Daar juicht een toon, daar klinkt een stem" 5. Andante en Allegretto F, Mendelssohn 6 Marsch A. Juilmant 7. Karakterstuk in den Phrygischen toonaard A. Juilmant 8. Finale A, Juilmant. 9. Canzone Handel Thorley 10. Fantasie Toccatine over Psalm 33, J. Zwart waarvan tot slot het Koraal (1ste vers van dezen psalm) door de aanwezigen mede te zingen. BESTEL UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN - WILLEMSPLEIN VAN H. COURTHS—MAHLER UIT HET DUITSCH VERTAALD DOOR J. P. WESSELINK--VAN ROS SUM Toen Annie deze beide brieven had ver- voelde ze zich opgewekter. De da gen die er waren verloopen tusschen haar g komst in 't pension, en de ontvangst van naar eigendommen en de brieven, schenen oaar toe, een eeuwigheid te zijn geweest. Haar fantasie had haar de somberste ^voorstellingen gemaakt. Nu wist ze tenmin j>te dat er niets verschrikkelijks was ge beurd en dat mevrouw von Saszneck niet "tos op haar was. I Maar, naarmate ze kalmer werd zoo veel te dieper gevoelde ze wat ze had moe ten opgeven. Lusteloos zat ze in haar ka artje, Bijna zonder te spreken nam ze ueel aan de gemeenschappelijke maaltij- waarbij de andere pension-gasten het schoont ernstige meisje dat altijd in 't j^art was gekleed met nieuwsgierige Wikken opnamen en onder elkander aller- bemerkingen over haar maakten. Mevrouw Haller poogde één en ander Annie te vernemen. Deze had haar in kort meegedeeld dat ze een betrekking tocht, en gaarne in 't pension zou blijven jOt ze die had gevonden. Ze betaalde 't lle pension een maand vooruit en gaf aarbij beslist te kennen, dat ze onge stoord Annie's rouwgewaad, en de mededee- ^*8 dat haar moeder was overleden, maak wenschte te blijven. ten dat mevrouw Haller haar zeer vrien delijk behandelde; waar het vooruitbetaal de sommetje ook zeker 't zijne toe bijdroeg. Na eenigen tijd kon Annie er toe komen, om eiken dag minstens een uur in de bui tenlucht door te brengen. Moe en lusteloos zag ze naar de drukte in de straten. Maar daar zij zich beter ge voelde sedert ze dagelijks buiten kwam, strekte ze langzamerhand haar wandelin gen verder uit en eindelijk begon ze ook over haar toekomst na te denken. Op zekeren dag besloot ze een adverten tie te laten plaatsen, waarin ze om een be trekking solliciteerde. Terwijl ze de „Linden" passeerde om een advertentiebureau te zoeken, zag ze een heer vóór zich uit gaan. Zijn gang en gestalte herinnerde haar zóó sterk aan Norbert, dat ze als verlamd van schrik bleef staan, daar ze niets anders dacht, dan dat hij het was. Eerst door 't getoeter van een auto kwam ze weer tot zichzelf De heer, wiens aanblik haar zoo had doen ontstellen, was dicht bij haar blijven staan, om een rijtuig te laten passeeren. Toevallig keek hij om en zag in het mooie, bleeke meisjesgezicht. Hij liet An nie langs zich heengaan en volgde haar toen, daar haar schoonheid hem aantrok. Ze bemerkte dit, en liep snel verder. Maar de vervolger bleef dicht achter haar en dit maakte haar zóó zenuwachtig, dat ze een taxameter aanriep, en daarin weg reed. De heer zag haar na, zoolang hij kon. In huis terug gekomen viel Annie schrei end op de rustbank. Haar zenuwen waren door de gebeurtenissen van den laatsten tijd zóó aangedaan, dat dit kleine voorval haar geheel van streek bracht. i Ze kwam zich nu zoo eenzaam en verla ten zoo zonder eenige bescherming voor en ze vroeg zich angstig af, hoe de toekomst wel zou zijn. En opnieuw dacht ze, dat ze dit offer niet had moeten bren gen, dat zij geen afstand had mogen doen van de bescherming eener trouwe liefde. Hoe veilig had ze tegen zijn borst gerust! hoe sterk en trouw had ze zijn hart voelen kloppen! En wat hadden zijn oogen niet geschitterd van geluk, als hij haar aanzag, wat had hij zijn lippen in nig en vast op haar mond gedrukt! Was zij niet een gekkin om dit alles op te ge ven alléén omdat ze bang was, dat hij één- maal berouw zou krijgen? En gesteld dat dit gebeurde waren ze dan niet bei den een tijdlang volmaakt gelukkig ge weest? 't Verlangen naar Norbert greep haar op dit oogenblik zóó sterk aan, dat ze zacht jes begon te kreunen. Ze was opnieuw in een hevigen tweestrijd gewikkeld; en kon niet tot een besluit komen. Daar ze zich niet in staat gevoelde om niet vreemde menschen den maaltijd te gebruiken, liet ze zich verontschuldigen en verzocht om een kop thee, want ze had 't koud. Uitgeput en ellendig ging ze vroeg naar bed, en schreide zich in slaap. In den droom was ze weer op Saszneck, Ze zag Norbert met een bleek, door wan hoop vertrokken gelaat, door een laby rinth van boomen loopen, om een uitgang te zoeken. En zijzelf was aan één dezer boomen vastgebonden, en schreide bloed- roode tranen die, als ze op den grond vie len, in roode, vreemdgevormde bloemen veranderden. Deze schoten steeds hooger en hooger op, zoodat zij haar 't gezicht op Norbert ontnamen, en daarover gevoelde ze zich zóó ongelukkig, dat ze steeds hevi ger schreide. Maar de bloemen woekerden om haar heen, en sloten haar eindelijk ge heel in, zoodat ze nauwelijks meer kon ademhalen. Met een kreet ontwaakte ze, en bemerkte toen dat haar gezicht door tranen overstroomd was. Op denzelfden dag dat Annie een ad vertentie had laten plaatsen, lag op één der ziekenzalen in een kliniek te Frank fort een vrouw, van ongeveer midden veer tig jaren. Naast haar bed stond een pleeg zuster, die haar 't drankje wilde ingeven. Onrustig, en met angstige oogen, zag de zieke haar aan. „Zuster Klara, zeg me de waarheid: zal ik de operatie kunnen doorstaan?" De jonge verpleegster boog zich glim lachend over haar heen. ,,'t Zal alles wel goed gaan, juffrouw Hartmann; maak u maar niet bezorgd.'' De zieke drukte de hand der Zuster, maar zag nog even angstig naar haar op. „Ik zou 't zoo graag zeker weten, lie- Zuster. 't Is omdat ik ja ik heb nog iets te doen op de wereld iets zeer gewichtigs. Ik ken een geheim, Zuster en och, Zuster als ik dat niet kan itspreken vóór ik sterf, zal ik geen rust in mijn graf vinden,'' 't Gezicht van Zuster Klara was ernstig geworden, „Dan moet u in elk geval uw hart verlichten, juffrouw Hartman, 't Is niet goed dat men vóór een operatie onrustig is. Als u kalm is geworden zult u zooveel te beter alles kunnen doorstaan,'' „Meent u dat, Zuster Klara?" „Ja, zeker." De patiënte keek verlangend op naar het jonge, ernstige gelaat. „Help me dan, Zuster Klara och, help me dan!" „Heel graag, lieve juffrouw. Wilt u mij vertellen wat u zoo bezwaart?" De zieke zuchtte. ,,'t Helpt niets of ik 't u al zeg. Ik moet mijn bekentenis voor de rechtbank afleg gen. Ik moet mijn schuld bekennen i ik heb iets, goed te maken vóór 't te laat is. Och, lieve Zuster, help mij daarin, kunt u niet zorgen, dat er iemand van 't gerecht hier komt?" Zuster Klara zag eenige oogenblikken nadenkend rond. Toen streek ze de pa tiënte zachtjes over 't haar. „Wees maar gerust, juffrouw Hartmann; 't zal gebeuren zooals u dat wenscht. Maar nu moet u eerst uw best doen om een poosje te slapen. Dat gaat bovendien ook zoo vlug niet bij 't gerecht." „Maar zprg er dan tenminste voor, dat er zoodra mogelijk iemand hier komt, die mijn bekentenis kan opschrijven." „Ja, ja! dat beloof ik u." De zieke zonk met een zucht van ver lichting in de kussens terug, en drukte haar dankbaar de hand. „Ik zal dan zooveel rustiger zijn; en dan zal ik de operatie ook wel kunnen doorstaan, nietwaar?" „Zeker; dan zal alles goed gaan." Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1