ORGAAN VOOR DE GEMEENTEVELSEN "IPUUOL Woensdag 3 Augustus 1927 Tersch|jnt Woensdags Zaterdags Plaatselijk Nieuws IJmuiden Velsen. Overveen, Tel. 10956 Gemeenteraad No 78 12e Jaargang IJMUIDER COURANT mentsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35. Abonne- i n worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, ientien 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Mentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- ."ji 4_13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8. rtentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m. en jjpAGS tot 4 uur n.m. 1 atsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad Jsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C, Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.—, iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. ff nuhmer bestaat uit twee s. EERSTE BLAD. KENNISGEVING. Ier kennis van belanghebbenden wordt tracht, dat de vergadering der Schoon- Ixommissie zal worden gehouden op mierdag 11 Augustus 1927, ten kantore het Bedrijf Openbare Werken te Vei- Aanvang spreekuur Tl uur v.m. Te kandelen schetsontwerpen in te zenden slijk op Dinsdag 9 Augustus a.s., des 12 uur, bij den secretaris der Emissie. felsen, 2 Augustus 1927. De Secretaris der commissie, J. ARENDS. rtentie in dit colvereeniging j vestigen de aandacht op de ad- blad van de Neutrale „IJmuiden en Omstre- vangen aan op Donderdag, 1 itember in het gebouw der A-scholen, Kanaalstraat 238/240, IJmuiden. j leerlingen bij het hoofd der looi, den heer C. Keizer, Kennemerlaan die gaarne bereid is alle ge achte inlichtingen te verstrekken. Monte Olivia te IJmuiden. santé dagen opvroolijken en laten de za- kenmenschen op dezen dag de vlaggen uit steken. Die geven ook een prettige stem ming. Voor het practijkdiploma machine- schrijven is geslaagd de heer M. M. W. Meyer alhier. De Speeltuinvereeniging „Wetering kwartier" te Amsterdam heeft Dinsdag onder begunstiging van allerprachtigst zo merweer een boottocht naar Velsen ge maakt. Een 400-tal kinderen hebben een zeer prettigen dag gehad, die ook nog voor een deel in de duinen bij IJmuiden werd door gebracht. Geslaagd voor de Rijkskweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam, Mej. A. Faber te Velsen-Noord, opgeleid door den heer C. Oderkerk aldaar. WERKEN VOLGENS EiGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN Te half drie werd door den feesteling een plechtig lof opgedragen, waarbij de oud-kapelaans der parochie, Prof. de Jong, Schoenmaker en Bangert assisteerden. Hierna vond de wijding en intronisatie Geslaagd voor de acte Engelsch l.o. te Utrecht, Mej. W. Rasmussens te Velsen-1 van het H. Hartmonument plaats, waarbij Noord. door ongeveer 100 kinderen gezongen I werd. Ook het kerkkoor, versterkt met een 1 endames, 'deed zich hooren. Na deze wijding bracht de jubilaris een uitvoerig Aan de Nutskweekschool te Haarlem1 woord van dank aan de schenkers van het is bevorderd tot de 4e klasse Mej. A. v. d.monument, waarop het kerkelijk feest met Lijn alhier. een lied besloten werd, Velen maakten I toen nog van de gelegeaheid gebruik, den Zaterdagmiddag reed een auto tegen jubilaris presoonlijk te complimenteeren. een houten paal der electrische geleiding, j groote Duitsche motorschip Monte staande op het einde der Middendorps- j Het comité, dat onlangs een bazar a van de Siid-Amerikanische Dampf- straat. De paal brak ongeveer op halve ten bate eener muziektent organiseerde, Gesellschaft wordt Vrijdagavond hoogte, maar viel gelukkig niet naar bene- verzocht ons mede te deelen, dat de klok jfinden nacht van Vrijdag op Zater- 1 den, daar de talrijke draden zulks verhin- gevallen is op nummer 3 (drie), alhier verwacht aan den toeristen- derden. Om echter op alles voorbereid ie j ger. Zooals wij reeds eerder hebben ge- zijn) werd vanwege het P.E.N. een steun- j Ter vervanging van een hier gestation- Id, is dit schip door de Nederlandsche paal geplaatst. neerden arbeider-rangeerder, die Vrijdag üereeniging gehuurd voor het maken j en Zaterdag met verlof was, deed op deze twee vacantiereizen naar de Noorsche j Zondag jl. herdacht de Zeereerw. dagen hier dienst de arbeider-hulprangeer- Het schip vertrekt Zaterdagmid- jjeer j v< d. Meer, Pastoor der Parochie 1 der J. Nauta uit IJmuiden. Om ongeveer ja 3 uur van hier voor de eerste reis Velsen-Driehuis, den dag, waarop hij hier j half 10 was deze bezig een locomotief met 15Augustus voor de tweede reis. j v6ór i21/a jaar als zoodanig zijn intrede j bagagewagen op een ander spoor te leiden. vertrek belooft een aardig evene- dee(j £>eze dag is voor den jubilaris niet voor IJmuiden te worden, want het ongemerkt voorbijgegaan. Zondagmorgen uur van I Jmuiden's Bloei heeft zich er om 10 uur werd door Pastoor v. d. Meer gespannen, dat dit niet onopgemerkteen plechtige hoogmis opgedragen, waarbij iedt, Het vertrek zal Zaterdag heel i z.E. geassisteerd werd door de oud-kape- levendigheid in onze plaats brengen. iaans der parochie Prof. de Jong, Schoen- a met de electrische treinen worden maker en de Boer Xoen de jubilaris bin- menschen verwacht, n.l. de 1500 le- r Ned. Reisvereeniging, die met het meegaan en 1500 familieleden en den, die hen uitgeleide komen doen. •I evenement zal zeker nog veel meer naar onze plaats doen cjen. a weet hoe uitnemend alles door het festuur der Ned. Reisvereeniging in jerking met IJmuiden's Bloei is ge- 4Van het bureau Vreemdelingenver' IJmüïden's Bloei, hoek Kanaal- '•Visseringstraat, zal de vlag der Ned. rereeniging wapperen. De reizigers 'a nog wat van IJmuiden zien, terwijl idens Bloei van 23 uur een con- Janbiedt bij de aanlegplaats der boot. 1 Harmonie Concordia zal daar op j platte wagens van de Ijsfabriek der Vischhandelvereeniging plaats an de muzikanten zullen hun beste wel voorzetten. Zoo vertrekken de :-s onder prettige stemming. Augustus wordt de Monte Olivia verwacht en op 18 Augustus Het schip dan voor de tweede 'P17 Augustus maken tal van af dee- j der Ned. Reisvereeniging een je naar IJmuiden, om het groote bezichtigen, zoo uit Alkmaar, Am- nentrad, werd onderstaand welkomstlied aangeheven. Klink' thans in juichende accoorden Op 't koperen Priesterfeèst Een lied, ontweid aan 't harte, Met hooggestemden geest. Laat 't alleluja ruischen Den Priester Gods ter eer, Laat 't alleluja zweven, Tot in de hoogste sfeer. O Feestling, heerlijk verheven, Omkleed met des Heeren kracht, Hoe innig is onze hulde, Pastoor, U thans gebracht! Vervuld van heil'gen eerbied Snellen in breeden stoet, Gedreven door de liefde, Uw hierb'ren U te moet. Dat onze vurige bede Nu ruische de heem'len door, Dat onze juichtoon zich menge Met 't jub'lend Englenkoor. De koperen Feesteling Zij hulde en eer gewijd Aan God, den Hoogepriester, Dank, roem in eeuwigheid! Onder den dienst hield de pater-overste Toen de locomotief den wissel gepasseerd was, sprong Nauta op één der hoofdspo ren. Juist passeerde op dat moment de electrische trein, welke om 21.32 i.'it Haarlem vertrokken was. De ongelukkige werd hierdoor overreden. Zijn hoofd werd verpletterd en één der beenen hem afgere den. De dood was, gelukkig, onmiddellijk ingetreden. Als tragische bijzonderheid zij vermeld, dat Nauta nog maar kort geleden gehuwd was. Vérgadering van 2 Augustus 1927 Voorzitter de Burgemeester. Afwezig de heer v. d. Steen. Eén vacature. De heer Dalmeijer zegt eenige vragen te willen stellen en wel ten opzichte van het voorstel inzake de pensioneering der wet houders, de studiebeurs voor de Rijks H. B. S. en waarom niet aan de goedkeuring van den raad is onderworpen de wijze van voorziening in de vacature van den ge meente-secretaris. De Voorzitter vraagt waarom de heer Dalmeijer deze vragen niet schriftelijk heeft ingediend. Dat is veel beter, want zoo is het voor B. en W. moeilijk ant woorden. Spr. zegt dat de voorziening in de vacature van den gemeente-secretaris slechts een tijdelijke is. De heer Dalmeijer stelt voor punt 22 (onderzoek geloofsbrieven S. Baarda) als Hen Haag, Haarlem, Utrecht, Zut- van het Missiehuis als voorzitter van het punt 1 op de agenda te plaatsen. Ook {nz' Dat brengt dien dag dus weer huldigingscomité een predicatie om daar- vroeger geschiedde de toelating bij vacatu- vreemdelingen in IJmuiden. Maarna over te dragen het geschenk der paro- ren steeds aan het begin der vergadering, leden van IJmuidens Bloei mogen chianen, een H. Hart-beeld, hetwelk voor De Voorzitter zegt dat hij toch niet zal Het schip bezichtigen, waarvoor de kerk geplaatst is. j overgaan tot het beëedigen van den heer beschikbaar worden gesteld. Nader Na dezen dienst, die o.a. werd bij ge- j Baarda, zulks te minder na kennisneming «kend worden gemaakt, waar diewoond door de Zeereerw. Heeren Vicaris j van een courantenartikel, omdat het dan 5 verkrijgbaar zijn. j en Gardiaan van de Paters te Velseroord den schijn zou kunnen wekken, dat spr. Jet vertrek voor de tweede reisen vele familieleden van den jubilaris, I zich door dit artikel heeft laten intimidee- Jmuidens Bloei wederom een con-werd door het kerkkoor op schitterenderen. sn ook op 18 Augustus zullen dus I wijze een vijfstemmige cantate gezongen. J De Voorzitter doet mededeeling van de duizenden naar IJmuiden ko- j Van 12 uur werd een druk bezochteingekomen stukken. °l>e mooi zomerweer deze interes- - receptie gehouden. Brieven van Gedeputeerde Staten om trent ter goedkeuring ingezonden raadsbe sluiten. Diverse verzoeken om subsidie voor 1928 (te behandelen bij de begrooting voor 1928); Brieven van den Voorzitter van het cen traal stembureau waarbij bericht wordt, welke personen schriftelijk hebben mede gedeeld, hunne benoeming tot lid van den Raad al of niet aan te nemen; (in handen te stellen van de commissie van onder zoek voor de geloofsbrieven). Rapport van den Verificateur der ge- meente-financiën over de maanden April en Mei 1927. Een schrijven van de vereenigde ouder commissies in de gemeente Velsen, waarbij wordt verzocht het vervolgonderwijs op te heffen en over te gaan tot instelling van ontwikkelings-cursussen voor hen, dtie vrij j zijn van leerplicht (in handen van B. en j W. te stellen om advies) Alsvoren van bestuursleden van de te Velsen gevestigde Vereeniging tot bevor- dering van voorlichting bij beroepskeuze om gebruik van een lokaal in het gemeen tehuis en een lokaal in het dienstgebouw te IJmuiden (alsvoren). Mededeeling. In de raadsvergadering van 11 Juli j.l. v/erd de door B. en W. gedane mededee ling, betreffende de verlichting van de Gildenlaan aangehouden, opaat zij deze zaak nog eens nader onder de oogen zou den zien en terzake met de N.V. Koninklij ke Ned. Hoogovens en Staalfabrieken, overleg konden plegen, omtrent eene even- tueele tegemoetkoming in de kosten. Naar aanleiding van een en ander dee len B. en W. thans mede, dat door hen ïs besloten, tot de verlichting van de Gilden laan over te gaan. Intrekking van de uitnoodiging om te komen met voorstellen ter instelling van een woningdienst. In de vergadering van 11 Juli j.l. staak ten de stemmen over het voorstel van het lid, den heer J. A. Dalmeijer, om dit punt te renvoijeeren aan het college, met ver zoek alsnog uitvoering ie geven aan het raadsbesluit van 12 Januari 1926, waarbij B. en W. werden uitgenoodigd voorstellen in te dienen ter instelling van een woning- dienst. De heer Dalmeijer stelt voor deze zaak van de agenda af te voeren, daar over deze zaak reeds is beslist. Spr. zegt dat 19 leden volgens het reglement van orde hebben ge stemd. Toen een afwezig lid binnenkwam, heeft de Voorzitter deze ook laten stem men. Spr, meent tegen het reglement van orde in. De Voorzitter meent dat de stemming wel in orde was, tenzij de raad anders be slist. De heer Vermeulen zegt dat de stem ming volkomen in orde was en spr. zou niet gaarne zien, dat de raad andere bepa lingen invoerde. De Voorzitter houdt de tweede stem ming. Het voorstel-Dalmeijer wordt thans verworpen met 10 tegen 9 stemmen. Tegen de heeren Tusenius, Vermeulen, Langen- dijk, ten Broeke, Nijssen, Maas, Zwanen burg, Handgraaf, Dunnebier en Homburg. Het voorstel van B. en W. om de uit noodiging in te trekken wordt met 10 tegen 9 stemmen aangenomen. Tegen de heeren Sluiters, Roelse, Groe- neveld, de Nobel, Dalmeijer, Schilling, Visser, Schaar en Bosman. Tweede stemming over het prae-advies van Burgemeester en Wethouders om niet aan te nemen het voorstel van de leden, de heeren P. F. C. Roelse, c.s. inzake instel ling van een commissie ad hoe, tot onder zoek naar de mogelijkheid van de oprich ting van één of meer waschhuizen. Het advies wordt met 12 tegen 7 stem men aangenomen. Tegen de heeren de No bel, Roelse, Dalmeijer, Schilling, Visser, Schaar en Bosman. Aanvulling van het raadsbesluit van 22 Maart 1927, no. 5, tot verkoop van grond aan M. J. Rolvink te IJmuiden. De heer Schaar vraagt of dit de grond is op het Velserduinplein, waarover de heer Maas in de vorige vergadering sprak, Spr, zegt dat deze gelijk had, dat het huis op dezen grond in de straat springt. De heer Dunnebier zegt dat er op het Velserduinplein toch wel ruimte genoeg is voor het verkeer. De heer Schilling zegt dat de heer Maas toch gelijk had, daar het in aanbouw zijnde huis naar voren komt. De heer Dunnebier zegt dat het in aan bouw zijnde perceel twee Meter achteruit komt bij het vroeger daar gestaan heb bende perceel. De heer ten Broeke zegt dat men den toestand niet moet beschouwen met het oog op de rooilijn van de Frans Naere- boutstraat. De heer Bosman zegt dat de toestand daar toch ongunstig wordt. Het voorstel wordt goedgekeurd. Toekenning van voorschotten onder waarborg van tweede hypotheek, voor den bouw van arbeiderswoningen. B, en W. stellen den raad voor aan de N.V. Bouw- en Administratie-Mij-. Mienjac te Amsterdam een voorschot, groot f 16.200, te verleenen, opder waarborg van tweede hypotheek, voor den bouw van 27 woningen aan de Gerard Doustraat, Al- bert Cuypstraat en Van der Helststraat te IJmuiden en aan de N.V. Exploitatie-Mij. Velseroord te IJmuiden een voorschot van f 6000, voor den bouw van 10 woningen aan de Ruysdaelstraat te IJmuiden. De heer ten Broeke zegt niet voor onge limiteerd toestaan van deze voptschotten te zijn. Spr. vraagt of van B. en W. in de ze richting voorstellen te wachten zijn. De heer de Nobel zegt dat reeds meer dere voorschotten aan Naamlooze Ven nootschappen zijn verleend. Spr, vraagt of dit wel gewenscht is, vooral als het fami lievennootschappen betreft. Spr. vraagt of het niet noodig is, dat deze vennootschap pen hunne statuten overleggen. De heer Homburg wil ook gaarne meer dere inlichtingen over deze voorschotten, vooral over de huren. De heer Dunnebier zegt dat B. en W. niet anders dan verheugd kunnen zijn, dat de raad nu opeens een ander geluid doet hooren. Kort geleden wilde de raad niet ophouden met de voorschotten. Spr, weet niet wat de heer ten Broeke bedoelt met een limiet. Moeten we een aanvraag van 4 woningen wel toestaan en voor 10 niet, Spr, zegt dat er een groot aantal wonin gen in aanbouw is en voor vele loopen nog aanvragen. Spr. zou het een goed ding achten, als de Financiëele Commissie een bepaald bedrag noemde. Wat de zekerheid betreft, spr, gelooft dat de gemeente vol doende gedekt is. De heer ten Broeke vraagt wat er ge daan zal worden, als er een aanvraag voor "100 woningen komt. De heer Vermeulen zegt dat de aanvra gen der Naamlooze vennootschappen wel eens apart onder de oogen mogen worden gezien. De heer Tusenius vraagt of er wat van de j tweede hypotheek terecht komt, als de wo ningen gedwongen verkocht moeten wor den. j De Voorzitter zegt dat tweede hypo- t theek altijd een kwade zaak is geweest, maar de raad heeft het nu eenmaal gewild. De heer Groeneveld zegt dat de gemeen- t te zelf moet bouwen, als wij deze voor- schotten niet meer verleenen. En dan bou wen wij heele kleine woningen, terwijl nu voor een gulden per week meer grootere woningen worden gebouwd. De heer Dunnebier antwoordt den heer Tusenius, dat van verschillende woningen de tweede hypotheek nog wel zal terecht komen. De heer Nijssen zegt dat de woningen der woningbouwverenigingen bij verkoop ook zeker verlies zouden opleveren. Spr. zegt dat er altijd risico is, maar acht de voorschotten nog de beste vorm om den woningbouw te bevorderen. Als de heer Visser het woord vraagt, zegt de Voorzitter dat er nu eens een eind aan moet komen. Laten de heeren het in hun ne fracties uitmaken. De heer Visser stelt voor het voorstel

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1