ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Zaterdag 13 Augustus 1927 12e Jaargang Verschijnt Woensdags Zaterdags Officieel Van den Wachttoren 0 verveen, Tel. 10956 Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Velsen Bekendmaking. No. 81 IJMUIDER COURANT gjneutsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35, Abonne- |en worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten, fertentiën 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, 'jen kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ''^dagnummer. ertentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- j] f 4,13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8 lerientiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m, en jllDAGS tol 4 uur o.m. Tnlaatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad [sluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F, C. Roelse, IJmuiden, Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets, Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. g NUMMER bestaat uit twee jliADBN» EERSTE BLAD, HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der ge ënte Velsen brengen ter openbare ken- 5 Jat de verzoeken van D. Rebel te Jmuiden, om op het perc., kadastraal be- jnd gemeente Velsen, af deeling IJmui- Sectie M, No. 1753, plaatselijk be- Velserduinweg no. 112, te mogen uit leiden een timmerwerkplaats waarin o.a, jeplaatst zullen worden twee electromoto rs resp. van 5 en 2 P.K., tot aandrijven .A divérse werktuigen, door hen is toe- jilaan onder voorwaarden; je N.V. Ijsfabriek voor de Vischhandel iging, te IJmuiden, om op het per- teel, kadastraal bekend Gemeente Velsen, ifdeeling IJmuiden, Sectie I No. 2588, plaatselijk bekend Wijk C, Kanaalstraat no, 10, te mogen uitbreiden een koelhuis, tta, door bijplaatsing van een electromo- or van 6 en 3 P.K., resp. tot aandrijven tan een goederenlift en een ventilator, door hen is toegestaan, m, den 9 Augustus 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de secretaris, de burgemeester, HOFSTEDE l.s. RIJKENS. Burgemeester en Wethouders der ge ënte Velsen, brengen ter openbare ken nis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage liggen de verzoeken met bijlagen van hen, aan Gedeputeerde Staten van Noord-Hol land, om vergunning tot het oprichten van [p gashouder met stoomketel op het per- kadastraal bekend gemeente Velsen, ifdeeling IJmuiden, Sectie M No. 3829, plaatselijk bekend Trompstraat, te IJmui- k de N.V. Vereenigde Koninklijke Papier- ibiieken der firma Van Gelder Zonen, te i, om vergunning tot het uitbreiden fabrieken door uitbreiding van een Iransformatorgebouw met twee cellen en sen verdieping voor schakelcellen, in welk gebouw o.a. geplaatst zullen worden 2 draaistroomtransformatoren in het perceel kadastraal bekend Gemeente Velsen, Sec- li No. 4010, plaatselijk bekend fa brieksterrein. Op Woensdag, den 24 Augustus 1927, des voormiddags te elf uren, zal ten Ge- meentehuize gelegenheid bestaan om be zwaren tegen deze verzoeken in te bren- en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 10 Augustus 1927. Irgemeester en Wethouders voornoemd, secretaris, de burgemeester, HOFSTEDE l.s. RIJKENS. Niet vergeten! Dertien jaar geleden brak de wereld oog uit. Onder ons groeit een jong ge slacht op, gaat de schoolbanken verlaten, fat van dien oorlog alleen door hooren weet. Voor velen gaat de oorlog t°t de historie behooren: een zaak, die gedaan heeft, een schip, dat heel in de jOe achter den horizon gaat wegglijden. Straks zullen het alleen de ouderen, de iNzen zijn, die weten te verhalen van de Mobilisatie, waardoor ten slotte bijna alïe l°nge mannen een uniform moesten dra- fen, van broodkaarten, vetbonnen, smok ken en hamsteren en allerlei surrogaten !an zeep, thee, tabak enz., van vluchte den en geïnterneerden en veel wonder lik misverstand door taalverschil ont slaan, van rinkelende ruiten door het springen van mijnen, van gebulder van ka nonnen, dat ons deed zeggen:' 't Is weer 0s'i van luchtschepen, die we tegen den ^öad uk klein© wolkjes naar, Engeland zagen drijven enz, enz. Niet het minst ook van de angst in critieke momenten, dat wij ook nog in den oorlog zouden raken en de regeering-Cort alleen met groote voorzichtigheid, tact en geduld het schip van staat wist te sturen tusschen de ge vaarlijke klippen van internationale moei lijkheden en dreigingen door. De ouderen onder ons zullen dit alles niet vergeten, voor de jongeren is dit alles reeds een afgesloten verleden. De oorlog heeft langer geduurd, dan we verwachtten en zijn gevolgen zullen zich ook langer doen gevoelen. Als de storm is uitgewoed, blijven de wateren nog lang onrustig. De optimisten zeiden, dat de wereld zich wel spoedig herstellen zou, als de oorlog maar eenmaal uit was. En toen na den oorlog een korte periode van schijnbloei kwam, handel en industrie flo reerden, omdat er zoo ongeveer aan alles een sterke behoefte was, toen meenden ze zelfs, dat de wereld den geweldigen schok van den oorlog glansrijk had doorstaan. Enkele pessimisten spraken echter van een verarming, die openbaar zou worden, van een malaise, die de wereld de eerste vijftig jaar niet te boven zou komen. En zij hebben waarschijnlijk gelijk. De inter nationale verhoudingen zijn nog steeds niet in een rustig evenwicht gekomen. De wereld is vol onrust en aan alle kanten .is er gevaar voor botsing en oorlog. De weg naar nieuwe welvaart is nog niet gevon den. Het is nog. al malaise, wat de klok slaat. Men denke alleen maar aan de mil- lioenen werkloozen in de wereld. De be lastingen gaan voor velen boven de tiende penning en de staten met hun schulden zijn als een man, die een zware vracht heeft te dragen en daardoor bijna niet vooruit komen kan. De internationale verzoening doet den ken aan de verhouding van een echtpaar, dat op het punt van scheiden heeft ge staan maar het heeft bijgelegd. Er is ech ter nog geen ware hartelijkheid en ieder oogenblik kan het opnieuw beginnen. Nog pas is er een hatelijk twistgeschrijf begon nen over Duitschers en Belgen in den oorlog en allerlei wreedheden, die men elkaar verwijt. En als staten samenkomen, om over vermindering van bewapening te spreken, begint de ruzie pas goed. Te Yperen is een gedenkteeken onthuld ter eere van de 58600 Engelsche soldaten, die daar aan den Yzer gesneuveld zijn, doch wier lijken nooit zijn gevonden. Dat is oorlog: de bevolking van een groole stad radikaal weg. In het oorlogsvuur ver teerd en vernietigd. Iedere week mogen 50 verminkten op de terrassen van het Lager huis in Londen een kopje thee komen drinken. Alleen in Londen zijn er nog 14000 oudgedienden, die voor dit verzetje in aanmerking komen. Dat is oorlog: in een stad nog duizenden met een arm en een been, blinden en geschondenen. Een landgenoot, die in Frankrijk in den landbouw werkt, vertelde ons, hoeveel verminkten hij aan het werk vond, Men- schen, die gebrekkig loopen, die een paar vingers missen of die de gevolgen van een gasaanval niet te boven kunnen komen, bleeke slappe menschen, die veel hoesten en dadelijk benauwd zijn. Die gaan alle maal dood! voegde hij eraan toe. Dat is oorlog. Het is noodig, dat we niet alleen begin Augustus van ieder jaar, maar telkens wer ons goéd herinneren, wat oorlog is, opdat de publieke opinie, de wil der mas sa, de volksziel al meer worde tot een ge weldige kracht tot afweer van alle oor logsgevaar en ook van alle werk, dat den oorlog voorbereidt. In Engeland is een pacifistische vereeniging, die zich „Niet- vergeten!'' noemt. In aller harten moet het diep ingegrift zijn: Niet vergeten! Endaar- om: Nooit weer oorlog! DIEREN BESCHERMEN IS MENSCHEN BESCHAVEN! Wordt dus lid van de afd. Velsen en Omstr., der Ned. Vereen, tot bescher ming van dieren! Min. contr.^f 1-25 per jaar. Secretariaat: Stationsweg K 86, Vellen, WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN De groote vorderingen der koeltech niek van den laatsten tijd hebben het al lengs mogelijk gemaakt de seizoenartike len tegenwoordig het geheele jaar door aan de consumenten te verstrekken in denzelfden vorm en toestand, als waarin ze verkeerden, toen ze gewonnen werden. Er behoeft hier nauwelijks op het groote belang gewezen te worden, dat de handel er bij heeft, zijne aan bederf onderhevige artikelen, zelfs geruimen tijd in onveran- derden toestand te kunnen bewaren. Ook voor verbruikers beteekenen inrich tingen als deze groote voordeelen, omdat de prijzen der artikelen, die vroeger slechts korten tijd voorradig waren, thans door den voortdurenden voorraad veel meer gestabiliseerd worden. Zoo bestaat hier aan het Sluisplein te IJmuiden reeds sedert eenige jaren eene koelinrichting, die bij den groothandel, welks producten zij opslaat, een zeer goe den roep heeft. Allereerst bezichtigen wij de ruime ma chinehal, Hier bevinden wij ons in het centrum van het bedrijf. Vijf zware com pressoren drijven hier de ammoniak door de verschillende grootere en kleinere bui zen, die naar alle afdeelingen der fabriek leiden, waar de ammoniak door verdam ping in wijdvertakte nauwere buizen hare koudeopwekkende werking verricht. Zoo als het bloed van het hart door slagaderen en haarvaten wegvloeit en door de aderen weer naar het hart teruggebracht wordt, zoo circuleert hier ook de ammoniak, met als centraal punt de machinekamer. Groote zorg moet in inrichtingen als deze, aan de bedrijfszekerheid worden be steed. De aandrijving der compressoren kan zoowel afzonderlijk als gezamenlijk door de beide groote stoommachines wor den teweeggebracht, terwijl, bovendien een zware draaistroommotor in reserve wordt gehouden. Na hier een begrip te hebben gekregen van de wijze waarop £e verschillende ruimten lage temperaturen kan verkrijgen, begeven wij ons naar de ijsfabriek, de koelcellen zelf. De ijsfabriek, die eene capaciteit heeft van circa 200.000 K.G, per dag, voorziet in hoofdzaak in de behoeften aan ijs voor den vischhandel en deels aan die voor de reederijen. De lucht in de koelcellen is zuiver; de nieuwste middelen worden dan ook toege past om de lucht steeds frisch te houden, ondanks bederfelijke artikelen, die zich in de cellen bevinden. Onder de consumptie artikelen van velerlei aard, zijn hier groote partijen eieren en boter opgeslagen. Niettegenstaande dit artikelen zijn, die zeer veel zorg vereischen bij het koelen, omdat betrekkelijk kleine temperatuur schommelingen en wijzigingen in den vochtigheidstoestand van de lucht in de cel voor de waar noodlottig kunnen wor den, heeft dit koelhuis met deze produc ten zeer veel succes te boeken. Als men in aanmerking neemt, dat zich in de meeste kisten 1200 eieren bevinden en men de tot de zoldering met kisten op gestapelde ruimten aanschouwt, krijgt men eenigszins een begrip van het onnoeme lijke aantal eieren, dat hier bewaard wordt. Uit de overige opgeslagen artikelen waaronder vruchten, kaas, kool e. d. on derwerpen wij nog even de kool aan een kleine bespreking. Dit volksvoedsel bij uitnemendheid is voor opslag in koelruimten zeer geschikt. Ook hier springt, evenals bij eieren, het groote voordeel van het koelen direct in het oog, daar vroeger deze waren des win ters door verbruikers steeds duur be taald moesten worden, terwijl thans deze goederen wel niet zoo goedkoop zijn, als in den zomer, maar ze toch zeker voor ieders beurs bereikbaar zijn. Het is te verwachten, dat de toepassing der Koeltechniek, zich nog meer in de richting van conserveeren van levensmid delen zal bewegen, wat zoowel verbrui kers als den handel ten goede zal komen. Het station te Haarlem. Wij vernemen aldus lezen wij in Hl. Dbl., dat er bij de spoorwegdirectie plan nen bestaan, om den uit- en ingang van het station aan de zijde van het Kenne- merplein in gebruik te laten nemen, uit sluitend voor passagiersvervoer naar en van IJmuiden. Voor de richtingen Am sterdam en Rotterdam blijven dan in- en uitgang aan 't Stationsplein gereserveerd. De treinen naar en van IJmuiden zullen dan vertrekken en aankomen aan de Noordzijde van het perron, zooals de Haarlemmermeer lijnen aan de Zuidzijde gestationneerd zijn. Hierdoor meent men een groote verbe tering te zullen bereiken, daar de drukke toevoer van passagiers naar IJmuiden thans door den eenigen ingang en over het perron moet plaats hebben tot aan het westelijk einde van het perron. Als de Noordelijke uitgang in gebruik wordt ge nomen en de greinen naar IJmuiden van daar vertrekken en aankomen, zal het perron en zullen de tegenwoordige in- en uitgangen van veel passagiersdrukte ont last worden. Wij herinneren er aan, dat reeds eerder het verzoek tot de directie gericht werd om den uitgang van het Kennemerplein geregeld in gebruik te nemen voor passa giers van en naar Haarlem-Noord. Dat verzoek werd toen niet ingewilligd, mede omdat bij dezen in- en uitgang voortdu rende controle zou moeten zijn. Wanneer de directie thans ook nog aan dat verzoek wilde tegemoetkomen, zou daardoor de verkeersveiligheid op het Sta. tionsplein belangrijk gediend worden. Vooral in de nabijheid van het Kruisweg viaduct, wanneer de honderden forensen vertrekken en aankomen. Tot zoover dit bericht. Het blad informeerde nader bij de Ned. Spoorwegen te Utrecht, waar men mededeelde dat aan het hoofdbureau van de genoemde plannen niets bekend was. Het kan zijn dat er vage plannen beston den, maar een bepaald voorstel was ieder geval niet aanhangig. Ged. Staten van Noord-Holland heb ben een besluit genomen tot overdracht van de aan S. Hogeland, alhier, verleende vergunning tot het in werking houden van een autobusdienst van Haarlem naar IJmuiden en terug op de N.V. Haarlem- sche Brockway Maatschappij te Heem stede, Ds, J. B. G. Croes, predikant bij de Chr. Geref. Kerk te Bussum, voordien al hier, heeft voor het beroep naar Harder wijk bedankt. Het bekende Fransche blad „Je sais tout*' bevat deze maand een mooi met prachtige foto's verlucht artikel over de „formidabele" sluis van IJmuiden, de grootste sluis ter wereld, naar het even eens mededeelt. Een korte geschiedenis van Amsterdam-zeehaven en IJmuiden gaat er aan vooraf. De leden der Ned. Reisvereeniging op het stoomschip Monte Olivia hebben Donderdag een bezoek gebracht aan den Oldengletscher. Het weer was droog en alles was wel aan boord. De Roomsch Katholieke Patronaats- vereeniging te Velsen-Noord heeft met de stoomboot van Kooiman te Beverwijk een tochtje ondernomen naar Muiderberg, heen de binnenwateren, terug over de Zuiderzee naar Amsterdam, Allen waren ten zeerste over dezen mooien tocht voldaan. Van de stoompont Wijkeroog is het binnenpad bestemd voor grootere voertui gen en voetgangers en wielrijders moeten zich op de zijpaden plaatsen. Laten de rijtuigen nog plaats genoeg over dan mo gen wielrijders en voetgangers ook in bet middenpad staan, 't Is maar een hoogst enkele passagier, die daarmee geen genoe gen neemt en zulk een bevond zich Dins dagmiddag op de Wijkeroog. Het middenpad stond vol auto's en toch wilde een wielrijder daar ook nog met zijn rijwiel tusschen dringen. De pontwachter, De W. verzocht hem dit niet te doen. De passagier weigerde aan dat verzoek te voldoen en wilde verder doordringen. De W, moest zijn plicht doen en hield het rij wiel tegen, waarover de berijder zoo boos werd, dat hij De W. een vuistslag in het gelaat toebracht. Deze wilde zich tegen een tweede teweer stellen en het begin eener worstelpartij was daar. De stuurman, Van O., kwam ijlings uit zijn stuurhokje om te voorkomen, dat één der vechtenden of wellicht beiden in het kanaal terecht zouden komen en daar ook een politieagent zich met de zaak bemoei de was de brand nog al gauw gebluscht. De heetgebakerde passagier vond onder meer, dat iemand, die op de pont wat te gebieden of te verbieden bad, zich dan maar van een of ander uniformteekeri had te voorzien. In de week van 31 Juli6 Augustus is in deze gemeente één geval van diphthe- ritis voorgekomen. Woensdagavond geraakte de arb. K., wonende te Beverwijk en werkzaam aan de Papierfabriek met zijn rechterhand be kneld tusschen een machine, waardoor deze ernstig werd verwond. Dr. Barentsen, die het eerste verband legde, achtte het noodig hem naar Dr. Bul- ler te Beverwijk te verwijzen. Het vorige jaar maakten wij melding van het feit, dat verschillende groote iepen in de Corverslaan, nadat eerst bijna de geheele bast er was afgevallen, dood gin gen. Nu zijn er weer drie denzelfden weg opgegaan en ook reeds gerooid, terwijl er nog meerderen zijn, die alle teekenen ver- toonen, dat zij binnen afzienbaren tijd het ook zullen begeven. Als bet nog eenige ja ren zoo doorgaat, zal van de eens zoo mooie Corverslaan, niets meer over wezen. Ook aan den Grooten Houtweg doen zich dezelfde verschijnselen voor, hier zijn het evenwel beuken die dood gaan. Wat kan hiervan toch de reden zijn? Met ingang van 15 Augustus a.s. wordt de agent v. politie J. A, Frericksen, van den post Velsen-Noord, overgeplaatst naar Santpoort (Jan Gijsenvaart). Nederlaidsche Kappersbond afd. Groot-IJmuiden, Door deze berichten wij het geachte oubliek dat alle Kapperszaken van Oroot- IJtnuiden wegens vacantie MAANOAO 15 AUO A.S. den geheelen dag gesloten zullen zijn. Het Reatuur.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1