PUROL Vervolg Plaatselijk Nieuws ljmuiden. Veïsen Driehuis Ingezonden AGENDA. WOENSDAG. Thalia, Bioscoop, 8.15 uur. DONDERDAG. Thalia, Bioscoop, 8.15 uur. Badpaviljoen Noordzee, Avondconcert. VRIJDAG. Muziektent Casembroolstraat. Concert, <7.30 uur. Thalia, Bioscoop, 8.15 uur. Badpaviljoen Noordzee, Avondconcert. Het nieuwe Rijkswegenreglement. üp 1 September a.s. treedt in werking het nieuwe rijkswegenreglement. Dit regle ment bevat een bepaling, die vooral voor IJmuiden, waar zoovele rijkswegen te vin den zijn, van groot belang is. Art. 4 van het reglement zegt n.l. „Het is verboden zonder vergunning, verleend door of vanwege onzen Minister, van de Rijkswegen gebruik te maken tot het houden van wedstrijden, tentoonstellin gen, paarden- of veekeuringen, feesten, markten of kermissen en het plaatsen van kramen of tenten of tot het innemen van een vaste standplaats met woonwagens, handwagens, karren of dergelijke". Degenen, die de laatste dagen wel eens in IJmuiden zijn geweest zullen kunnen begrijpen, welke gevolgen dit nieuwe re glement zal hebben. In het zomerseizoen staan op de rijkswegen langs het kanaal en de buitenhavens vele kooplieden met di verse eetwaren. Deze kooplieden verdienen uit den aard der zaak aan de tallooze be zoekers, die hen op hun weg van de boot steigers naar het strand moeten passeeren een flink stuk geld. Het zijn er op drukke dagen eenige tien tallen. Voor de betrokkenen beteekent de ze bepaling natuurlijk een belangrijk gel delijk verlies; doch ook de buitenmen- schen, die het strand bezoeken en met hunne meestal smalle beurzen op deze am bulante winkeliers zijn aangewezen, zullen ongaarne deze kooplieden missen. Door of vanwege den minister kan ver gunning voor een standplaats worden ver leend. Het wil ons echter voorkomen, dat althans voor die wegen, die onder Wa terstaat" ressorteeren niet gemakkelijk een dergelijke vergunning zal worden ver leend. Voor dit jaar zal de nieuwe bepaling niet veel kwaad meer doen. Met 1 September is de grootste stranddrukte afgeloopen. In de toekomst kunnen er echter heel wat onaan genaamheden door ontstaan. Het Fransche stoomschip Pologne is Maandag van Gdynia in Polen hier aange komen met 229 Poolsche emigranten. Het schip meerde aan den toeristensteiger, waar de emigranten werden ontscheept, om met de Prinses Juliana van de Alk maar Packet naar Amsterdam te worden vervoerd. Hedenmiddag vertrekken ze met de Flandria naar Zuid-Amerika. De baga ge der emigranten werd thans niet op de boot, maar met een motorboot van de Alk maar Packet naar Amsterdam vervoerd In eenige bladen staan weer berich ten over een voorgenomen wijziging der inklaring van zeeschepen. Het zou de be doeling zijn van de regeering om de inkla ring der stukgoederenbooten niet meer in IJmuiden, doch in Amsterdam te doen ge schieden. Naar ons werd meegedeeld, is men wet- kelijk weer met besprekingen betreffende deze zaak bezig. Maar men wees er ons op, dat men reeds viermaal het voornemen gehoudeI)i waarbij de drie ln Engeland kan deze nu nadenken over zijn drift en zijn borreltjes drinken. De heer H. Th. Arisz heeft wegens zijn benoeming tot directeur van een koor te Bennebroek, bedankt als directeur der Gem. Zangvereeniging Polyhymnia al hier. Tot directeur van Polyhymnia is nu benoemd de heer J. Beider alhier. Voor het examen Engelsch L. O. is te Utrecht geslaagd de heer F. v. d. Zee, on derwijzer aan de R.K. Jongensschool aan den Zeeweg. De muziektent te IJmuiden-Oost zal dan eindelijk a.s. Vrijdagavond worden in gewijd. Zooals men weet is de tent ge plaatst voor de openbare bewaarschool in de Casembrootstraat. Er is nog wel geen electrisch licht in, maar dit zal vanavond worden aangelegd De Harmonie Kunst na Arbeid heeft haar medewerking toegezegd. Zij zal het concert openen met de Marche Fregant en daarna Prisons, scène de Ballet, het ver plichte nummer voor het muziekconcours te Beverwijk, ten gehoore brengen. Verder is door de muziektent-commissie de mede werking gevraagd van de R.K. Harmonie St. bidelis, de Arbeiders Mandolineclub Excelsior, de Arbeiders Muziekvereeniging Voorwaarts en de Accordeonbespelersver- eeniging Excelsior. Het Symphonie-orkest Euphonie en de gem. zangvereeniging Polyhymnia konden aan de uitnoodiging geen gevolg geven. Euphonie zal zoo mogelijk echter een con cert in de tent aanbieden. In de Theeschenkerij van het park Velserbeek werd gistermiddag door de ar chitecten ten Broeke en Meyran alhier aanbesteed het bouwen van een 7-klassige school met gymnastieklokaal aan den En- gelmundusweg, hoek Lumeystraat, voor de Vereen, voor Ghr. Volksonderwijs te 1 Jmuiden-Oost. Ingekomen waren 24 biljetten. Inge schreven was als volgt: Fa. P. Heere en Zn. alhier f 58000; J. Kes alhier, f 63995; Meinema en Postma alhier, f 61750; fa. Lindhout en de Waard alhier, f 58320; H. Keuris alhier, f 59505; fa. Cupido en Dalmeyer alhier, f 55555; D. v, d. Plas alhier, f 56100; N.V. Aannemers Mij. Velsen alhier f 67990; J. Meesters al hier f 52809; B. van Geldorp alhier, f 62900; H. Oudshoorn, Velsen, f 54975; G. van Heyst, Velsen-Noord; f 59960; J. v. d. Wal en J. Kloppenburg, Bergen, f 59780; N.V. Bouw- en Exploitatie Mij. Rolland (Th. M. van Deurssen), Haarlem, f 64375; Joh. Kraay, Haarlem, f 69350; Gebr. van Rijzewijk, Heemstede, f 62205; Venhoven en Evers, Heemstede, f 55130; Gebr. van Putten, Heemstede, f 54900; Thunnissen en van Sambeek, Heemstede; f 54230; D. J. van Buuren, Bloemendaal, f 55187; fa. Jansen en Krom, Santpoort, f 54135, J. Wittebrood, Beemster, f 64400; Gebr. de Vries, Purmerend, f 59209; M. Zwaan, Nieuwendam, f 69938. De begrooting was f 66245. De gunning werd aangehouden. De dames van de Vereeniging tot be strijding der Tuberculose zijn altijd en overal present. Zoo ook gistermorgen bij de aankomst van de Monte Olivia. Zij hadden de kleine model-ligtent tegen het schut bij het Bureau Wijsmuller geplaatst, benevens het doek met het opschrift „Helpt ons de Tuberculose bestrijden", en hadden vergunning om te collecteeren. Dus stonden ze bij den toeristensteiger en lie pen ze langs den weg en de toeristen, die vergenoegd van Noorwegen terugkeerden, zoowel als de eigen burgers moesten er Doorzitten Stukloopen bergen en gletschers hadden gemaakt, is het schip Zondag te Bergen binnengeval len. Het schip kreeg dien dag bezoek van leden van het gemeentebestuur der stad Bergen, bestuurders van de Noorsche Reisvereeniging en de Noorsche pers. Een lunch werd gehouden, waaraan de ze heeren aanzaten en waarbij redevoerin gen werden gehouden door de hoofdlei ders, Mr. M. J. v. d. Flier, voorzitter, en den heer J. R. Sabel. In deze redevoerin gen hebben zij de schitterende natuur van Noorwegen geroemd. De heer Blomquist sprak namens de Noorsche Reisvereeni ging en was vol lof over de orga nisatie van deze reis van 1500 Neder landers naar zijn land. De heer Erikson sprak eveneens waardeerende woorden tot de Hollanders namens de Noorsche pers, welke speech door den heer P. van 't Veer, redacteur van De Telegraaf, werd beantwoord. Mr. v. d. Flier beval den No ren een excursie naar ons land aan. De stemming was uitmuntend en er werden telegrammen van hulde gezonden aan H. M. Koningin Wilhelmina en Prin ses Juliana, die zooals men weet, in Noor wegen verblijven en aan den Noorschen Koning Haakon. Des avonds om 9 uur lichtte de Monte ülivia het anker, om weer op IJmuiden aan te stoomen. De stemming aan boord was nu veel beter, daar er geen zeezieken waren, wijl men den wind mee had. Maandagmorgen zijn aan boord de hoofdleiders gehuldigd bij monde van Prof. Dr. H. IJ. Groenewegen uit Amsterdam, die hun namens velen fraaie souvenirs aan bood voor hun harde werken. Ook de ad ministrateur, de heer P. E. E. Nieste, werd gehuldigd. Maandagavond was de stemming" enthou siast aan boord. De maaltijden waren uit gebreider, de danszalen waren versierd en de pret duurde tot Iaat in den nacht. Even goed als in den eersten nacht, zullen ver scheidene toeristen den laatsten nacht weinig geslapen hebben, begeerig als zij waren om de vaderlandsche kust weer te zien. Wij weten althans van reizigers, die gisteren gauw in bed kropen, om eens lek ker uit te rusten, omdat de bedden op de Monte Olivia wel wat erg klein en smal waren, Maandag werd Velserbeek bezocht door een groot aantal tuinders jongens uil Beverwijk en Wijk aan Duin, die vermoe delijk gekomen waren om eens flink „de blommetjes buiten te zetten". Vijf van hen hebben het bootje van de hermitage losge trokken en zijn daarmee gaan varen. Ook een bezem werd stuk geslagen. Toen de parkwachter, die gewaarschuwd was, hen mee wilde nemen om hun namen te notee- ren, verzette zich een van hen. Vermoede lijk zal aan dit lastige jongmensch den toe gang tot het park gedurende geruimen tijd worden ontzegd. Opmerkelijk is het, dat het meestal jon gens uit Beverwijk en omgeving zijn, die zich in het park niet behoorlijk weten te gedragen. Met ingang van heden wordt de Rijksstraatweg tusschen het dorp en den Hofgeest, wegens verbreeding en asphal- teering van den weg, afgesloten. B. en W. hebben nu bepaald, dat de autobussen IJmuiden-Haarlem heen den gewonen weg rijden, maar terug moeten zij gaan langs d. Zeeweg, Tusschenbeeks- weg, Briniostraat naar de Willebrordstr., den bodem onttrokken werd als tegenwoor dig. De prijzen, die den 30sten dezer met het ringsteken te winnen zijn, liggen uit gestald in de etalage van bakker Meyer te Velsen-Noord. Wie ze ziet, zal erkennen, dat ze ruim schoots de moeite waard zijn. We twijfelen dan ook niet of er zullen vele deelneemsters en deelnemers zijn, mits het weer een beetje meewerkt. Maandagmiddag was de commissaris van politie op de stoompont, waarschijn lijk met de bedoeling zich op de hoogte te stellen van de wijze, waarop door den ge zagvoerder het verkeer op dat vaartuig ge regeld werd. De commissaris was het met den gezagvoerder K. niet eens over diens handelwijze, terwijl deze verklaarde zijn eigen meening dienaangaande te preferee- ren. Bij het afloopen van de pont wandelde de commissaris aan den linkerkant, wat den gezagvoerder K. een aanmerking ont lokte met het verzoek de rechterzijde te houden. De berispte ging hiermee niet accoord, wat een kleine discussie ten gevolge had met het resultaat, dat een rapport over deze quaestie in uitzicht gesteld werd, We hebben wel eens gehoord, dat de dienaren die gelost had en eerst gisteren kwam er weer een voor de fabriek aan. Bij de gehouden examens voor Nij. verheidsonder wijs in den Haag is geslaagd voor de akte Nj. de heer W. G. Groenfok alhier, leeraar aan de Nijverheidsschool te IJmuiden. BURGERLIJKE STAND VELSEN. Geboorten: H. M. DuynKoelman z.; J. C. Kneppers—Bos, d.; M. v. d. Wa|! Slatman, z.; J. Kramerv. Slooten, dj M. J. van Es-v. d. Zande, d. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie! Eenigen tijd geleden verzond ik eea adres, voorzien van ongeveer twee hou. derd handteekeningen van belanghebben. den, aan de Directie der Nederlandsche Spoorwegen te Utrecht, waarin verzocht werd eenige electrisohe treinen aan de voormalige halte „Kruidbergerweg" facul- van den heiligen Hermandad in tatief te laten stoppen, sommige opzichten buiten de wet gestelde j Dezer dagen kreeg ik van genoemde Dl- personen zijn, dat ze bijv. 's avonds zonder rectie het teleurstellende bericht, dat aan licht mogen wielrijden, maar of ze ook dit verzoek geen gevolg wordt gegeven, links mogen gaan, waar anderen rechts aangezien gevreesd wordt dat niet vol- geboden wordt, dat hebben we nog nooit doende reizigers van deze gelegenheid zul vernomen, Geslaagd voor het examen Mercurius- diploma Engelsche handelscorrespondentie A Mookhoek, opgeleid door den heer P, de Jong alhier. Zooals men weet, is een gedeelte van het park Velserbeek bestemd voor villa park. Eenige plannen tot het bouwen van villa's zijn weer afgesprongen. Het hout is op de plaatsen, waar de wegen komen, zooveel mogelijk reeds gekapt. B. en W. hebben het plan binnen eenigen tijd den hoofdweg te verharden, die dwars door het park komt langs de daar te bouwen villa's. Deze weg zal geasphalteerd worden. Het plan voor dezen weg is nog bij den direc teur voor openbare werken, maar zal bin nenkort worden ingezonden. De directie der Ver. Kon. Papierfa brieken der fa. van Gelder Zonen zal op een terrein aan den Grooten Hout- of Ko ningsweg voor haar personeel een tennis baan doen aanleggen. len gebruik maken. Beleefd verzoek ik U voor deze mede- deeling een plaatsje in Uw veel gelezen blad U bij voorbaat dank zeggende teeken ik met de meeste hoogachting, Th. MOCK, 2 aan tfelooven. En velen hebben met plezier we8' ormiosiraat naar ae geofferd, als het busje onder den neus 0f -oodat de bussen terug met i 1 i" j_ dat het zoo hier en daar om school A te laten blijven, zooals zij al- tijd is geweest. En naar wij hopen met goed succes. Hierbij moeten de ouders ons steunen en hun kinderen als gewoon op 23 Augustus naar hun oude school aan Is Kerkstraat zenden. Wellicht hebben sommige kinderen ver teld, dat zij op 1 September naar school J moeten gaan, doch dit is niet juist. JAC. DE NOBEL. over Velsen De heele vorige week is er druk be zoek geweest in het park „Velserbeek", 't was wel te zien, vacantie was. Zondag j.l. was het bijzonder druk in het park en zeer te bejammeren was het, dat de donderbui vergezeld van een ge- duchten regen op zoo onaangename wijze tusschenbeide kwam en aan het genoeg lijk samenzijn een einde maakte. De heer Van Gameren heeft nog ver- scheidenen voor een nat pak en bedorven toilet bewaard door met een paar autobus sen den menschen naar hunne respectieve woonplaatsen te vervoeren. Zondagmiddag is de bliksem ingesla gen in de woning van de weduwe Postma, nabij de kleinste uitgang van Velserbeek op den Stationsweg. Er werd slechts eenige schade toege bracht aan de electrische verlichting, die daar nog bovengrondsch is. Programma van het Concert in het Park van Concordia op Zaterdag 20 Aug. 's avonds 8 uur, aangeboden door het fan- Geaohte Redactie! Het Comité tot behartiging van de gen van het Openbaar Onderwijs in de ge meente Velsen vestigt er de aandacht de ouders der leerlingen van school A dat het dringend gewenscht is hun kinde ren vooralsnog te zenden naar de school aan de Kerkstraat. Ook dus de ouders, die ten Zuiden van de spoorlijn wonen, moe ten hun kinderen niet sturen naar de school aan de Hadleydwarsstraat, omdat deze school officieel nog niet beslaat Burgemeester en Wethouders hebben dus niet het recht leerlingen van school A naar de school aan de Hadleydwarsstraat te zenden, ook al zou deze school óp! September gereed zijn. j Door ons Comité worden en zullen nog verschillende pogingen worden ,':rt Sport. DÉ heeft gehad de inklaring te wijzigen, maar telkens werd het afgewimpeld. Vermoede lijk zal er ook nu wel weer niets van ko men, althans zijn er aan de inklaring te Amsterdam veel grootere kosten verbon den. In ieder geval is het nog lang niet ze ker, dat de toestand zal veranderen. De o.g, 50-jarige gehuwde Mej. B. uit de Oranjestraat vertoefde Zondagavond aan het strand. Zij werd plotseling onwel en in de tent van het Roode Kruis ge bracht, waar een dokter den dood door hartverlamming constateerde. De gistermiddag hier binnengekomen stoomtrawler Oceaan II IJM, 92 kwam met een man minder binnen, dan het schip had meegenomen. Het schip had te Grimsby in Engeland gemarkt en tegelijk was daar ook de Beatrice IJM. 118 van dezelfde reederij. Een opvarende van de Oceaan II had teveel alcohol gebruikt en zocht nu ruzie met schipper Sch, en een matroos van de Beatrice. Het werd zoo erg, dat de dronken matroos een mes trok en schipper Sch. en den anderen matroos een paar steken toediende, die gelukkig niet ernstig waren. Maar voor den Egmon- der liep het minder goed af, want de En gelsche politie arresteerde hem en volgens het Engelsche snel recht werd hij tot 6 we ken gevangenisstraf veroordeeld. Dus keer- letters t.b.c. zeer veel doen, om de beur zen te openen. De opbrengst was schitterend, er was gisteren ruim f 137 in de busjes. Vanmiddag bij de bezichtiging der boot en morgen bij het vertrek zijn de dames ook weer present. De zilveren watersnoodonderschei ding, ter belooning van bewezen diensten bij den watersnood in 1926, is o.a. toege kend aan J. P. Josephus Jitta, ingenieur van den Rijkswaterstaat alhier. avond van hier vertrokken voor een toe- ristenreis naar de Noorsche fjorden. -p., lil 1 u UU1 wXX UUUi 11CI Idll' gaan. Dit wordt gedaan met het oog op het farecorps „Onderling Genoegen" te Krom- te verwachten zeer drukke verkeer langs v Jan" o"nk den Driehuizerkerkweg. Daarom ook heb-1. ie jWpÜirmarsch,' ben B. en W. niet toegestaan, dat de bus- sen van Alkmaar, Beverwijk, enz. langs dezen weg naar Haarlem rijden. Dit betee kent echter, dat die bussen dan door den Velserpolder, langs kanaal B en over Spaarndam naar Haarlem zouden moeten rijden, wat door de smalle wegen niet mo gelijk is. En door den grooten omweg zul len de bussen dan ook zeker geen reizi gers krijgen. Deze maatregel van B. en W. zal dan ook wel tot een conflict leiden, daar de Het stoomschip Gelria van den Kon.autobushouders van plan zijn wel langs Holl. Lloyd, dat de vorige week Donder- den Driehuizerkerkweg te gaan. Zij zouden dag hier terugkeerde van een reis naar de vandaag een spoedaudiëntie vragen bij den Noordkaap en Nova Zembla, is Maandag- Commissaris der Koningin. De dames en heeren, die Zaterdag- avond j.l. in Hotel De Prins naar de .radio" zijn gaan luisteren, hebben er geen De Kon. Ned. Hoogovens en Staal- fabrieken slagen er in, volgens Amerikaan- Vaij ja j j -u j li j x m v i j •- De rede, die door den voorzitter der ju- sche bladen te New-York den prijs van J AT i i \t j f' t bileerende Nederlandsche Vereeniging van ruw ijzer op 22 dollar per ton mcl. rechten r? j 6 te handhaven,ondanks de flauwere stem- abneksarbeiders gehouden werd, was ming voor Amerikaansch ijzer. De aanvoeren van Nederlandsch ruw ijzer bedragen 1500 ton per week. De reis van de Monte Olivia., Nadat de Monte Olivia door de prachti ge Noorsche fjorden was gevaren en de de de Oceaan II zonder den matroos terug.toeristen verschillende tochten naar de woord voor woord te verstaan en is met aandacht gevolgd. Dat het een bijzonder vochtige zomer is, valt in Velserbeek duidelijk te merken, 't Is in vele jaren niet gebeurd, dat zooals nu de watervallen werken midden in den zomer. Dit gebeurde aljeen in den ouden tijd, toen er nog niet zooveel water aan menie, directeur de heer G, Schaar. G. Allier, 2. Macbeth, fantaisie sur l'Opéra, G. Verdi. 3. Les Huguenots, fantaisie dramatique, Meyerbejfer. 4. Lugdunum, Ouverture, G. Allier. PAUZE. 5. Ouverture favorite, H. Fernand. 6. Fantaisie Varié Marlborough, (Piston-solo), L. Langloïs. 7. Orphée aux Enters, Ouverture, Jac. Offenbach. 8. Hoch Heidecksburg, marsch, R. Herzer. Tot slot „De slag bij Waterloo"uit te voeren door de Harmoniekapel „De Een dracht" te Velsen. Bij beschikking van de ministers van arbeid, handel en nijverheid en van finan ciën zijn ingetrokken de bij beschikking van 6 Januari 1925 aan deze gemeente toegekende voorschotten uit 's Rijks kas, ten behoeve van het verkrijgen van bouw terrein en den bouw van 295 van gemeen tewege gebouwde arbeiderswoningen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Bovenkar- spel den Eerw. heer C. Koster alhier en tot kapelaan alhier den Eerw. heer W. Si mons, neomyst. De houtbooten voor de Papierfabriek komen nog maar schaars binnen. De vori ge week Woensdag vertrok de laatste boot, IJ,i VOETBAL. DE E. D. O.-SERIEWEDSTRIJDEN. V. S. V.—E. D. O. II1—2. Ondanks het feit, dat V. S. V. met een vrij sterk elftal tegen E.D.O, II in 't veil kwam alleen Lokker op de rechtsbui* tenplaats en Brunig in 't doel waren inval lers is het haar niet gelukt de der jubileerende vereeniging er onder li houden. Aanvankelijk had het er allen schijn van l dat onze plaatsgenooten een gemakkelijk overwinning zouden behalen. Aanval f aanval werd op het E. D. O.-doel onder» men. Hier verdedigde de thuisclub flfc man en macht, maar kon toch niet verhin deren, dat door het V. S. V.-binnentrii !J. menig schot op keeper Nygh werd den. Bijgestaan door lat en palen ze echter zijn doel schoon te houden. Bij één der weinige uitvallen neemt E h D. O. dan tegen de verhouding in do3 haar rechtsbinnen de leiding (0—1). V. S. V. geeft zich nog lang niet gewon®! nen. Met schieten zijn onze plaatsgenootei echter niet gelukkig, hoewel dient erkend dat zulks ook vaak te onbesuisd Nogmaals weet E. D. O. dan te doelp'-fl ||i( ten, als haar midvoor een afgemeten eet ter geeft, welke de rechtsbinnen weet' benutten (02). Nog voor de rust krijgt V. S, V. e' kans om den achterstand te verkleinen, a Q haar een penalty wordt toegekend, do< ook deze kans wordt niet benut, doo de E.D.O.-keeper het harde schot stoppen. Rust 02. Ook na de hervatting doet V. S. V. we* verwoede pogingen om tegen te scoret wat tenslotte dan ook gelukt (12)< De strijd wordt hierdoor nog spanfl' bii ven 00] De 'mei

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2