ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN No. 85 Zaterdag 27 Augustus 1927 12a Jaargang Yersehffnt Woensdigs Zaterdags 0 verveen* Tel. 10956 Plaatselijk Nieuws IJmuiden. VelseiT IJ MUIDER COURANT Abonnementsprijs: f 1.per 3 maanden, franco per post f 1.35, Abonne menten worden aangenomen aan het bureau en bij de Agenten. Advertentiën 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, worden kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend Woensdagnummer. Advertentiën voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver anderd) f 4.13 plaatsingen (dus ,3 maanden achtereen) f 8. Advertentiën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m, en VRIJDAGS tot 4 uur n.m. Tot plaatsen van advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad is uitsluitend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Advertenties van 1 tot en met 5 regels f 1.iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot. en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente Velsen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWEE BLADEN. EERSTE BLAD. Losse nummers van de IJ MUIDER COURANT zijn a 5 cent steeds verkrijg baar aan ons Bureau, Willemsplein 11; in Sinjewel's Boekhandel, hoek Frogerstraai; Boekhandel P. F. C. Roelse, Kanaalstraat Boekhandel Arends, Oranjestraat; Boek handel J. Ramp, De Rijpstraat, hoek Wil lem Barendszstraat; te IJmuiden-Oost bij Boekhandel J. W. Raadman, Trompstraat, Boekhandel Gelderman, hoek Lagersstraat en Ratelsstraat en Boekhandel F. v. d. Grijn, Kalverstraat. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Velsen, op Dinsdag 30 Augustus 1927, des namiddags 7 uur, ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Installatie van den heer S. Baarda. 2. Benoeming van een Gemeente-Secre- taris. 3. Ingekomen stukken. 4. Toekenning van voorschotten, onder waarborg van tweede hypotheek, voor den bouw van arbeiderswoningen. 5. Inbreng van gronden in het grondbe drijf. 6. Prae-advies op het verzoek van de N.V. Bouw- en Handelmaatschappij „Sonja*' om ontheffing van het be paalde in artikel 68, alinea 5, der bouw- en woningverorjening. 7. Uitspreken van een oordeel omtrent de keuze van een, voor den bouw eener bijzondere lagere school te Santpoort, te bestemmen terrein. 8. Prae-advies op het adres van F. A. van Opbergen te IJmuiden om aan vulling der verordening houdende de eischen, waaraan een localiteït moet voldoen, om voor „vergunning" of „verlof" in aanmerking te komen. 9. Wijziging der verordening op de win kelsluiting. Van den Wachttoren De Pruisen van het Oosten. Zoo werden voor een paar jaar de Ja panners vaak genoemd. Een militaire staat, die ook een grootere plaats onder de zon begeerde. Die verdacht werd. van annexionisme, imperialisme en militarisme. Het kleine Japan had eens Rusland ver slagen. Het bleef buiten den wereldoorlog en kon zich na den oorlog des te meer doen gelden tegenover de andere door den oorlog verzwakte staten. Een oorlog tüs- sehen Japan en Amerika leek onvermijde lijk. In ons land maakte men zich ongerust, dat Japan loerde op ons koloniaal bezit. Daar kon het werk en plaats vinden voor zijn surplus aan kapitaal en werkkracht, lndië was als een rijpe appel, die Japan maar voor het grijpen had. Wat zouden wij met onze kleine vloot tegen Japan be ginnen. Men maakte dreigende uitingen uit Japansche bladen bekend. Men drong sterk aan, dat wij onze verdedigingsmid delen zouden vermeerderen. Japan is echter beter gebleken, dan eens zijn naam was. Het heeft met de an dere groote mogendheden te Washington verzekerd, dat het ons koloniaal bezit wil eerbiedigen. Het heeft de laatste jaren een internationale politiek gevoerd, die zich op vrede richtte. De verhouding tegenover Amerika is veel verbeterd. Het heeft zelfs met een zekere gelatenheid beleedigingen ondergaan van de zijde van Uncle Jona than, o.a. het sluiten der Amerikaansche grenzen voor alle Japansche emigranten. Het heeft gepoogd de maritieme conferen tie te Genève tot een goed eind te bren gen. Van de profetie, dat de Stille Oceaan een woeste oorlogszee zou worden, is ge lukkig niets uitgekomen, omdat Japan duidelijk getoond heeft, liever de sabel in dan uit d? schede te hebben. Wij behoeven ook niet bang te zijn, dat Stapan -ons lndië wil ontnemen, De Japan sche consul te Soerabaja heeft ten minste zeer geruststellende verklaringen afgelegd. Als de Japansche bevolking expansie (uitbreiding) begeert, zal zij die niet in on ze Tropische streken zoeken. Zij zou zich niet makkelijk aan het Indische klimaat kunnen aanpassen. Om de levensomstan digheden in onzen Oost zouden de Ja panners er niet kunnen aarden. Bovendien is er voor het kapitaal in Japan nog werk genoeg te vinden. De industrie zal zich verder ontwikkelen en handen noodig hebben. Men is tevreden, als men in lndië een ruim en wijd afzetgebied vindt. Er zijn belangrijke handelsbetrekkingen tus- schen Japan en lndië. Die wil men liefst behouden en versterken, maar verder rei ken de Japansche plannen niet. De donkere Wolken, die voor een paar jaar over het Oosten hingen, beginnen al meer weg te drijven. Als de zon nu maar steeds meer doorbreekt en ook haar vrien delijk licht over het Westen werpt. Direct oorlogsgevaar is er niet, maar zoolang de staten zich zoo sterk uitrusten en naijve rig zijn op hun legers en vliegtuigen en oorlogsschepen, mogen wij niet roepen: Vrede, vrede en geen gevaar.' Die is geheelonthouder In een autobus een gesprek over de vele ongelukken, die gebeuren. Daardoor bij sommigen een angstige stemming. Bij iedere schok en stoot, bij iedere zwenking, waarbij de bus een weinig helde, bij iedere bocht en hoek zag men aan hun gezichten de angst: Er zal toch niets gebeuren! Een merkt het en zegt: We hebben een besten, vertrouwden chauffeur, die is geheelont houder! Dat de man aan het rad "volkomen nuch ter is, volkomen helder in zijn waarnemin gen en daarbij ook volkomen zeker van al zijn. handelingen, geeft een gevoel van ge rustheid, Geheelonthouding en veiligheid heid hooren bij elkaar. Er wordt van alles gedaan en uitge dacht en schatten ook uitgegeven, om het modern verkeer zoo veilig mogelijk te ma ken. Ongelukken zullen wel nooit geheel te voorkomen zijn. Maar het aantal slacht offers van den weg is thans benauwend groot. Waarom neemt men niet den doel- treffenden maatregel, waardoor het aan tal ongelukken zeker kleiner zal worden, dat men onthouder moet wezen, volko men alkoholvrij, om aan het wiel te zitten. Een krasse maatregel, maar krasse maat regelen zijn ook noodig, om het gevaar op den weg geringer te maken. Een maatre gel, die zeker doeltreffend werken zou. Een nieuw menschentype. De tachtigjarige Dr. A. Besant is zeker een bijzonder begaafde en merkwaardige vrouwen. We hebben in onze huiskamer geluisterd naar haar rede te Ommen. Eerst was ze wat zacht en aarzelend, maar lang zamerhand sprak ze met een vastheid en vuur als men op haar hoogen leeftijd niet zou verwachten. Zij sprak ook van een nieuw type en ras, dat zich vooral in Cali- fornië vertoont. Die kinderen van het nieu we ras missen geheel de hang naar bezit. Ze deelen liever dan zelf bezitten. Sterk is het eenheidsgevoel in hen met anderen. Het nieuwe ras zal een zesde zintuig be zitten, om de waarheid te erkennen en te zien. Dat zou inderdaad wel een zeer ge wijzigde en verbeterde editie van den ouden mensch zijn. Wie zou niet graag vader van het nieuwe type zijn. In onze kinderen ontdekken we nu zoo dikwijls onszelf. Zou dat in Californië anders zijn? Of verheerlijkt Mevr. Besant een deel der Californische jeugd, omdat zij juist daar vele aanhangers heeft en men graag naar haar profetiën luistert. Tot het oude type behoort de neiging, om te zien, wat men graag wil en eigen aanhangers te hoog te stellen. Zou dit Mevr. Besant doen spreiten van het nieuwe menschtype in Amerika, in het bijzonder in Californië? BESTEL UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJMUIDEN - WILLEMSPLEIN WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN Wat den gevel betreft kunnen ook niet- winkeliers en neringdoenden deelnemen en ook hiervoor zijn prijzen beschikbaar. Als juryleden zullen optreden de hee- ren A. W. Brugman, H. Hamers en J. Slings. Ook het publiek wordt verzocht een oordeel te vellen en dit schriftelijk bekend te maken aan den secretaris, den heer H. H. Meijer. Met een bootje van den Havenstoom- bootdiefist arriveerde hier Woensdag een aantal leden van de vereeniging Onderling Belang te Amsterdam. Men bracht een bezoek aan de werken voor den bouw dei- nieuwe schutsluis en bezocht daarna het strand. Was hier de vorige week een boot met Volendammers, Woensdag was er een boot met Markers, die in hun kleurige costumes een aardig cachet aan onze stra ten gaven, De reeders van den stoomtrawler Burgemeester Gravestein UK. 272 hebben aan den eisch der vier vakorganisaties vol daan en betalen nu de verschuldigde bij drage aan het Fonds voor sociale voorzie ningen, terwijl ook het arbeidscontract door deze reeders is geteekend, Het verrichten en onderhouden van verfwerk aan een drijvend droogdok, bc- hoorende tot het onderhoud der werken van de Visschershaven alhier, is opgedra gen aan den heer J. Bestebroer in Den Haag voor f 5490. De Oranjevereeniging in I Jmuiden- Oost, genaamd de Velseroordsche Oranje vereeniging, is reeds eenige jaren geheel ingeslapen. Het bestuur ondervond zoo weinig medewerking, dat het niet in staat is wat uit te voeren. Er zullen dus ook dit jaar geen feesten op Koninginnedag zijn. Het maken van een meerstoel in de Visschershaven, behoorende tot de werken voor genoemde haven, is .opgedragen aan de fa. Uitslager te Amsterdam. Dinsdag 30 Aug. a.s. 's avonds half acht zal er een concert gegeven worden ten bate van de vereeniging „Kindervreugd". Bij gunstig weer zal dit in het park ge beuren en anders in de zaal van „Concor dia". Het concert wordt gegeven door het Doopsgezind Zangkoor, het Mannenkoor „Zanglust" en het Dubbelmannenkwartet „De Vereenigde Zangers", alle drie mu- ziekvereenigingen uit Beverwijk en onder leiding van den heer H. van Dijk. Vereen, van winkeliers en neringdoenden „Wijkeroog" te Velsen. Maandag 29 Augustus zal, zooals reeds door ons vermeld werd, bovengenoemde vereeniging de feestelijkheden openen, 's Middags om 4 uur zullen op het land van den heer Van Gameren, naast Hotel De Prins, de ballons aan de kinderen wor den uitgereikt. In optocht, met muziek vooraan, gaat het dan naar het land van den heer Langendijk op „Schulpen", waar de ballons zullen worden opgelaten. Elke ballon is voorzien van een kaartje met een nummer en het stempel der vereeni ging gevoegd bij een verzoek het terug te willen zenden. Voor de verst gaande wor den prijzen beschikbaar gesteld, 'sAvonds wordt de wedstrijd gehouden op de punten van etalage en gevelverlichting en versie ring met prijzen voor beide onderdeelen. HET GEMEENTEVERSLAG. II. Het verslag over de gemeente-eigendom men bevat dingen, die niet algemeen be kend zijn. Meegedeeld wordt o.a. dat op 9 Juli door B. en W. aan den keuringsveearts, hoofd van dienst, opdracht werd gegeven tot het doen ontwerpen van een volledig plan met bestek en kostenberekening voor de stichting van een openbaar slachthuis in deze gemeente, een en ander in overleg en samenwerking met den direc teur van openbare werken. In verband met' deze opdracht werden enkele bestaande slachthuizen in andere gemeenten, n.I. die te Hilversum, Ensche dé, Arnhem, Leeuwarden en Groningen bezocht. Omtrent deze bezoeken werd op 11 December aan B. t TV/. rapport uitge bracht. Op 12 Juli werd aan B. en W. aange boden een plan tot verbouw van het bu reau openbare werken aan den Stations weg te Velsen, met gebruikmaking van eenige leegstaande lokalen in de, tegen over dit gebouw liggende school E. Reeds lang doet zich, aldus wordt op gemerkt, de behoefte aan uitbreiding van dit gebouw ernstig gevoelen, O.m. is ei- geen behoorlijke wachtkamer voor het pu bliek en geen vergaderkamer voor de Schoonheidscommissie. Het plan werd voorloopig door B. en W. aangehouden. Voor het regelmatig onderhoud der be plantingen en plantsoenen zijn een voor man en 2 tuinlieden in dienst, benevens een plantsoenarbeider-wegwerker. Het on derhoud vereischte een bedrag van f 8356 Het onderhoud v. h. park Velserbeek vor derde in 1926 'n bedrag van f 18,262, Met het onderhoud van Velserbeek zijn belast de voorman voor de plantsoenen en 3 werklieden, benevens eenig los personeel naar behoefte. Begin 1926 werd een aanvang gemaakt tot het uitzetten van de wegen in Velser- beek en in het terrein „De Ratels", behoo rendé tot Velserbeek. Ten behoeve daar van werd het hakhout plaatselijk wegge kapt. Na deze werkzaamheden werd over gegaan tot het rooien van slobben van het hakhout. Deze werken werden regelmatig voortgezet en vereischten in 1926 een uit gave van f 7780. Bij de nieuwe werken vinden wij ver schillende mededeelingen over den bouw en de inrichting van den nieuwen vleugel van het raadhuis. De bouw kostte f 37.580; de volautomatische telefoonins tail alle f 3221; de centrale verwarming f 4200; de eikenhouten lambrizeering f 7900 en het eikenhouten podium f 650; de wijziging en uitbreiding der electrische verlichting f 650; de bliksemafleiderinstallatie f 285; j de eikenhouten parketvloer f 220; vloer- kleed-en, wandbespanningen, raam- en ta- 1 felbekleedingen vereischten een bedrag van f 3602. In het verslag van het gasbedrijf lezen we, dat in 1926 door Hoogovens werden geleverd 3.970.911 M3 gas, dat is 602.151 M3 of 17.8 procent meer dan in 1925. Het aantal, aansluitingen steeg van 6362 tot 7200, een vermeerdering van 838 of 13.1 procent. Het gas werd voor ruim 80 procent over muntmeters afgeleverd. Het gemiddeld gasverbruik per inwoner was 119.6 M3 tegen 106.5 M3 in 1925 De grootste aflevering per etmaal had plaats op 30 November met 14034 MY de klein ste aflevering op 24 Mei met 7037 M Het nieuwe magazijn werd in Augustus in gebruik genomen. Voor de straatverlichting waren op 1 Januari 1927 in gebruik 989 lichtpunten. De straatverlichting was in 1926 41 maal gestoord. Uit het verslag van den reinigingsdienst stippen we aan, dat de oppervlakte der schoon te houden straten vermeerderde met 37890 M- en thans bedraagt 300,005 M2. In 1926 werd opgehaald aan huisvuil 7.836.960 Kg. of ruim een millioen Kg. meer dan in 1926, Bijkans 16 millioen stof, asch en aardappelschillen, het is geen kleinigheid. Aan de stof bestrijding werd ook heé7 wat gedaan door den reinigingsdienst. Van Maart tot September rukten op 97 igên de sproeiwagens uit. De hoofdwegen werden bewerkt met opgelost teerpraeparaat; de resultaten, daarmede bereikt, waren zeer bevredi gend, aangezien de gewenschte stofver- binding werd verkregen en hiermede aan vele klachten kon worden tegemoet geko men. Met de grindwegen was dit echter niet het geval; dit vindt zijn oorzaak in het zware autoverkeer, waardoor de slof- bindlaag spoedig fijngereden wordt. Het middel zelve is echter niet goed koop en eventueele besproeiing bij nacht vorderde dubbel loon. In verband met de uitgebreidheid der gemeente zou aanschaffing van een twee de sproeiauto wenschelijk zijn, opdat alle wegen voldoende besproeid konden wor den, iets wat met één auto niet wel moge lijk is. In 't geheel werden voor stof bestrijding gebruikt 4289 M3 water en 17050 K.G. Gouda-sproeiieer, waarmede 1078 maal de auto gevuld kon worden. Ofschoon we geen winter meer hebben, kostte het sneeuwruimen en zandstrooien nog f 2419. Dat de straten ook nog heel wat vuil opleveren, leeren de cijfers. In 1926 werd aangevoerd 2600 M3 straatvuil, tegen 1054 M8 in 1922. De kosten van den rei nigingsdienst waren in 1926 vermoedelijk f 82920, dat is f 2.42 per1 inwoner, tegen f 2.49 in 1925. De ontsmettingsdienst verrichtte in het afgeloopen jaar 196 ontsmettingen, waar van 146 in woningen, 5 op schepen, 2 in cellen, 12 in scholen, 16 in ziekenwagens, terwijl 15 op verzoek van particulieren werden verricht. Op de 6 begraafplaatsen in de gemeente j hadden in dit jaar 261 begrafenissen plaats, waarvan 59 op De Biezen te s Santpoort, 25 op de R.K. begraafplaats te Driehuis; 22 op de R.K. begraafplaats 1 j te IJmuiden; 15 op de R.K. begraafplaats te Velsen; 38 op Westerveld en 102 op de l« begraafplaats te IJmuiden. In het crematorium op Westerveld had- g den 318 crematies plaats. ln het verslag van den gemeentelijken 'n r vleeschkeuringsdienst wordt het verheu-j gende feit gememoreerd, dat Velsen in dit c jaar „eerste kantoor van invoer" is Ée";s:i worden. Door de maatregelen, genomen'^r door het buitenland, waardoor de bestaan- e de export zeer verminderde of juister, èen.j geheel andere richting heeft genomen, is r_e de invoer van bevroren vleesch niet ^e-.jea weest, wat er van te verwachten was. De^i invoer van 24 Augustus af eerste da tum van het inwerking treden als eerste kantoor tot 1 Januari bedroeg 39900^e Kg. vleesch en 7327 Kg. vet. ;eja Het aantal vleeschwinkels in de ée"^ne meente bedraagt 43. o Dat er heel wat vleesch verorberd wordt ;i door ons menschen, blijkt uit de volgende]®"n getallen. Geslacht werden 1448 runderen,W 111 paarden, 3623 varkens, 57 vette kal-le"a veren, 7 graskalveren, 210 nuchtere kalve-0*-/ ren, 78 schapen, 2 geiten en 1 speen va r-en ken. Dat is totaal 5537 stuks, tegen 4818&J* in 1926. De meeste slachtingen hadden plaats op 20 December met 40 varkens eher. op 21 December met 25 koeien. Bovendien werd ingevoerd aan verser a vleesch 5 heele en 257 vierde koeien er£e'l' 2825 Kg. rundvléesch, 25 heele en 160 haUia2 ve varkens en 2097 Kg., 7 heele en 16Pei° halve vette kalveren en 9540 Kg.; 2 halv(n® 1 graskalveren, 15 heele en 45 halve nuchc"* tere kalveren, 3 heele en 14 halve scha pen, oj Verder werd nog ingevoerd 268,178 K|ha bevroren vleesch en 7327 Kg. bevroren velvïr Het aantal noodslachtingen bedroeg 41

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1