ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN Hasrctaiag&zijo Jb, van den Broek Speciaal No. 98 Woensdag 12 October 1927 12e Jaargang ALS DE WINTER KOMT. Officieel Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Uitslag Prijsvraag. E. M. Jaarsma vanaf f 110 De Schelde' Permanent vanaf f 85 Fransche Emaillehaarden van. f50 IJMUIDER COURANT k nummer bestaat uit twee bladen. eerste blad. j)e zomer is voorbij. £en zomer, die lang in onze herinne- zal blijven, omdat hij geen zomer Jft gebracht. Want als het zomer is, dan jlangen wij naar licht en warmte, naar ^en zonneschijn en blauwe luchten, willen wij een lachenden morgen, die in bosch en beemden noodt, een zon- Jrgoten dag, die in den vacantietijd ons it vlieden naar het strand of naar het om te genieten van de milde zee- Jht of te rusten onder de schaduw der Ichende boomen. Dan hopen wij op een joelen avond, die ons de huizen doet [vlieden, om te rusten aan de boorden het kanaal en het voorbijvaren der Iepen in een zalig dolce far niente te jschouwen. Of we willen klimmen op duintop, om te turen over de zee, die tille vergetelheid droomt, mer, dat is zon en leven, dat is nieu- kracht opdoen voor den langen winter, komt. Maar geen zomer is ons deel ge in 1927, wel veel regen, storm en (heidEen heel enkele mooie dag deed herinneren, dat wij in den zomertijd Onze ziel kan bedroefd zijn, als wij be- Jaken, dat deze maanden ons zoo weinig ïn warmte hebben gebracht. De herfst komen en hij bracht ons mooier da- dan wij in Juli en Augustus hebben ftend. Het eerste decennium van Octo- bracht ons dagen van gouden glans van zondoortrilde lucht, dagen, waarin el de natuur jubelde van levenslust. [Maar lang zullen deze schoone dagen >t duren. Straks zullen de dagen komen fn storm, regen en hagel en dan zullen het meer zoeken in onze huizen, bij de veiligheid van den huiselijken haard, lat is de lichtzijde van den winter. Maar jis ook het leven buiten ons huis. In den (inter hebben wij de vele vergaderingen, iingen, uitvoeringen, concerten enz. Er is van dit alles zooveel, dat veel ittschen weinig meer thuis zijn. Nie- jand, die dit zoo goed weet als de jour- jlist. Er gaat geen avond voorbij, dat er [et wat te doen is, ja, er zijn vele avon- met drie, vier, vijf vergaderingen, Ie- ïgen, concerten enz. Het is een uitne- ind ding, dat men zich zoo op allerlei rrein kan ontwikkelen, dat er zooveel (inst wordt geboden, maar er schuilt ook een groot gevaar in, n.l. het gevaar van uithuizigheid. In zijn rede voor de afdee- Üng I Jmuiden-Oost van Patrimonium heeft Ds. Bijleveld van Haarlem daar zoo terecht op gewezen. Vroeger was ons volk een huiselijk volk. Men zocht de ge zelligheid in den huiselijken kring, rondom den eigen haard. Wij herinneren ons nog jeugdjaren in een familiekring, waar al tijd werd gezongen. En de avonden vlo gen om. Of er werd gezellig gekout of een of ander spelletje gedaan. Waar vindt men nog die ouderwetsche, echte, gezelli ge huiselijkheid? Wellicht heeft de radio weer veel menschen aan huis gebonden, maar ook hier is weer een overlading aan muziek, cursussen, taallessen, voordrach ten en wat niet al, die schaadt. Als de winter komt, krijgen we tal van lezingen en voordrachten. Mooie en goede dingen, die onzen geest verrijken. Want als eminente mannen ons van Shakespea re, Goethe, Ibsen, Björnson, van Pascal, Bergson, Romain Rolland of welke genie- en ook vertellen, dan kan dit niet anders dan veredelend werken, omdat zij diep zijn doorgedrongen in het hart dezer groo- ten. Maar er is ook veel, dat de men schen verontrust. Wij hebben onze ker ken, waar bij alle verscheidenheid en verschil in richting, toch één zaak men gemeen heeft: het geloof in God. Daar naast vinden wij thans echter tal van lee ringen en sympathieën, dat 't den mensch wel eens duizelt. Ook christelijke predi kers zijn er en eenvoudige evangelisten, die de menschenzielen verontrusten en de verwarring grooter maken. Men hoort er een verwardheid van stellingen en betoo- gen, dat de juiste zin moeilijk is te begrij pen. Gelukkig daarom de mensch, die bij dit alles in dezen overladen tijd het hoofd koel weet te houden. Dat kan het beste, als men bij gestagen arbeid de rust vindt in huis. Mochten velen dat meer begrijpen en menig gezin zou er wel bij varen. Want door het overladen, het overbezet zijn van veel menschen met talrijke dingen, komt het zeker, dat de zenuwen van zooveel menschen gespannen zijn, dat er een over gevoeligheid is, die schadelijk moet zijn voor het opgroeiend geslacht, G. Voet. OPENBARE VERGADERING den Raad der gemeente Velsen, op Dinsdag October 1927, des namiddags 7 uur, ten taeentehuize. AGENDA: Besloten vergadering. Ingekomen stukken en mededeelingen. Vaststelling der derde suppletoire begroo- ling voor 1927. Vaststelling van een nieuwe verordening tot het heffen van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. Wijziging der algemeene politieverordening. Toetreding als lid van de Nederlandscne Vereeniging voor volks- en schoolbaden. Verleenen van machtiging tot restitutie eener betaalde boete. Grondovername voor wegverbreeding. Verleenen van machtiging en toestaan van het noodige crediet voor den aanleg van trottoirs langs den Wijkerstraatweg. Verkoop van grond te Santpoort. Overname van straten te IJmuiden. Aanwijzing van een speelterrein voor de scholen D en Dl en to.estaan van het noodige crediet voor het maken van een afscheiding om dat terrein. Prae-advies op een adres van de Vereeni ging tot instandhouding der Maria-bewaar- school te Velsen waarbij verzocht wordt, voor 1927 een subsidie te verleenen van f 950.—. Benoeming van een hoofd der openbare la gere school AI te IJmuiden vacature K. Fa- her en het verleenen van eervol ontslag van den benoemde als onderwijzer. Personalia. Op de jaarvergadering der Vereeniging [Oor Inwendige Zending in Noord-Hol- and op 24 October a.s. te Amsterdam, Jil door den oud-voorzitter dier vereeni- J|ng, Ds, H. W. Creutzberg vroeger pre- J&ant alhier, een referaat gehouden wor- F*- In de plaats van den heer W. Ver hoef is tot diaken der Geref. Kerk te IJmuiden-Oost gekozen de heer L. v. d. Boaz-Bank. De Algemeene vergadering der Coöp. Spaar- en Voorschotbank Boaz alhier wordt a.s. Maandagavond in het Gebouw voor Chr. Belangen gehouden. De agenda vermeld behalve het finan- ciëel verslag over 1926 voorstellen tot goedkeuring van diverse wijzigingen in de statuten en de vaststelling van instruc ties voor den Raad van Toezicht en het bestuur. Voorts verkiezingen en voorstel len, om de financiëele voorwaarden en re gelingen voor de spaargelden en voor schotten te laten, zooals in 1926 is vast gesteld en om aan het bestuur volmacht te verleenen, dat bij uitleening van groote bedragen vrijheid wordt gegeven om zoo noodig een lager rentebedrag toe te staan. R.K .Volksbond. Zondagavond a.s. belegt de afdeeling IJmuiden van den R.K. Volksbond een propaganda-feestvergadering in het R.K. Vereenigingsgebouw aan de Mahustraat. Het in Juni gevormde nieuwe bestuur heeft plannen gemaakt en wil de zaak van den Volksbond en zijn onderaf deelin gen krachtig aanpakken, als een bewijs, dat nog veel belangrijks door den Bond kan worden gedaan. Reeds zijn opgericht een kolenfonds, een commissie voor Herwonnen Levens kracht en, een onderafdeeling Hulp in Nood. Het winterprogramma, reeds eerder door ons vermeld, is goed verzorgd. Zon dagavond zal de wintercampagne goed in gezet worden. Lezing „de Wereldbrand". Wij waren toch ook wel nieuwsgierig, wat de keer W, Holwerda, predikant, had te zeggen over De Wereldbrand. Immers 5 zal hij daarover in het Koning Willems- huis alhier vier lezingen houden. Toen wij gisteravond het zaaltje binnentraden, wa ren er o.g. 30 belangstellenden, die naar dezen tijdredenaar kwamen luisteren. j Een nog jonge man was het, die daar op den katheder achter het kleine orgel stond. Hij sprak met een eigenaardig ac cent, zoodat we het niet mis zullen hebben i als we vermoeden, dat hij in 't buitenland t heeft gewoond. Hij toch sprak van Amen- khaonsch en Khonferentie. De tijdrede- naar was er een in zakformaat, vergele- ken bij den geweldigen redenaar Ds. G. Wisse. De heer Holwerda las zij rede trouwens heelemaal voor. En deze was doorspekt met citaten, uitspraken en sta tistieken, Hij schold op de couranten, maar hij had een tasch vol uitknipsels uit couranten bij zich. Men kan zich zoo'n tijdrede wel voor stellen. De wereld is slecht, het mensch- dom is slecht. Er zijn veel oorlogen en re voluties. De spreker kwam zelfs nog met de Fransche revoluties van 1789 en 1848 op de proppen. Maar in den wereldvrede gelooft hij ook niet Hij begon met voor te lezen, wat Victor Hugo in 1848 als een ideaal zag, n.l. de Vereenigde Staten van Europa en die van Amerika verbroederd. Maar dat was voor hem niets. Oorlogen zullen er komen. Ook de arbeidersorganisaties deugen niet. Want aan den anderen kant staan de groote trusts en dit alles moet tot opstand, tot revolutie, tot wereldbrand leiden. Het kwaad van het geld werd afgeschilderd en van de ruim 11000 Amerikaansche millionnairs bleef niet veel goeds over. Dan kwam er weer een courantenknipsel uit de tasch en werd een statistiek of il lustratie gegeven. Niet, dat de spreker zoo maar de couranten geloofde, hij had er naar geïnformeerd en het bleek waar te zijn. Dat was dus een goed getuigenis voor de couranten. Bij het constateeren van al deze dingen, die ieder mensch kan weten, die couran ten leest, werd dan de Bijbel opengesla gen en deden Daniël, Jacobus, Paulus, enz. dienst, om den spreker gelijk te ven. De persoon ia de bekende vertegenwoordi ger der Amsterdnmsche Confectlehandel, welke ook nu li. Zaterdeg 15 Oct, en vervolgens slechts Maandag, Dinsdag en Woensdag dus 4 DAGEN, IJmuiden weder zal bezoeken. Hij brengt U voor dit Seizoen een pracht-collectle winterjassen, regenjassen, costuums, PANTALONS enz. enz. Wij wisten het wel, dat de nevenstaande persoon bekend was. Er zijn honderden brieven ingekomen. Pongeuskleeding, welke deze brengt, Is al evenzco In De Heeren persoon U 2 X 'sjaars IJmuiden bekend. Wij hebben uit de stapel ingekomen antwoorden er 2 stuks ongesloten uitgenomen. De eerste isP. EDCIUS, Krugerstraat 94, IJmuiden. De tweede is: ANNIE LüTJEHARMS, Julianakade, 65, IJmuiden. welke personen een der genoemde verkoopdagen de prijzen kunnen komen afhalen aan de zaal van den heer G. V. D. OUTENAAR, Enschedéstraat 6, IJmuiden. Indien U met de a.s. Winterdagen netjes en degelijk gekleed wilt gaan, moet U een der 4 dagen gaan zien. Er is vrij entrée; de prijzen zijn vast, doch laag. ONHERROEPELIJK GEEN VERLENGING!! Wij vroegen ons echter af, waarom de spreker, die sprak van de eeuw en de rust, hier de weinige zielen kwam veront rusten. Want in alle kerken worden deze zelfde dingen Zondags gezegd, alleen mis schien wat anders. In den zin van: Rust mijn ziel, uw God is Koning, Heel de wereld Zijn gebied; Alles wisselt op Zijn wenken, Maar Hij zelf verandert niet. Ieder woelt hier om verandering En betreurt ze dag aan dag, Hunkert naar hetgeen hij zien zal, Wenscht terug 't geen hij eens zag. Rust mijn ziel, uw God is Koning. Wees tevreden in uw lot; Zie, hoe alles hier verandert En verlang alleen naar God. Wij krijgen nu nog drie lezingen van dezen tijdredenaar. Dezen avond heeft hij op de oorlogvoerders, op de vredemakers, op de arbeiders, op de millionnairs enz. het. ,,Mené, mené, tekel, upharsin'' toege past, dat is: Gewogen en te licht bevon den. Gelukkig wie onder deze geestenbe proeving met Willem de Zwijger zeggen kan,: Rustig temidden der woedende golven. ORANJESTRAAT IJMUIDEN GROOTSTE VOORRAAD. bezocht was. In z'n openingswoord deelde de voorzitter, de heer P. F. C. Roelse het een en ander mede over de plannen van het Instituut voor het winterseizoen. In de afdeelingen IJmuid-West, IJmuiden-Oost en Velsen-Noord zullen vier avondbijeen komsten worden gehouden. Op 19 Octo ber vindt in IJmuiden-West een herden kingsavond plaats van Herman Gorter, met als inleider de heer Fuldauer, leeraar aan de R. H. B. S. te Velsen. Verder zul len optreden de heeren Vleming in IJmui den-Oost over Indië en van Duren in Vel- sen-Noord over de geschiedenis der arbei dersbeweging. Op 26 November zal door Paul F. Sanders een paedagogische mu ziekavond gegeven worden, op 23 Januari spreekt de heer Overbeek over revolutio- naire kunst en 25 Februari treedt op mevr. Johanna Bakker uit Amsterdam, Zondagmorgen-bijeenkomsten zullen er gehouden worden in Velsen-Noord 2, in IJmuiden-West 1 en in IJmuiden-Oost 6. De avond werd geopend met gemeen- schappelijken zang van de Internationale. Daarna zong het Haarlemsch Ensemble een drietal liederen. De heer Joh. F. Keja, leider van het ensemble, had met z'n twaalftal zangeressen en zangers veel suc ces. Beschaafd en zuiver werden de liede ren gezongen; het hartelijke applaus, dat na elk nummer weerklonk, bewees, dat de aanwezigen uiterst voldaan waren. De feestrede werd uitgesproken door den heer G. Klimp, die er op wees, dat er in ons land geen volksliederen gezongen worden, omdat de z.g. volksliederen niet de psyche van ons volk raken. Na de pauze zong wederom het Haar lemsch Ensemble, ditmaal o.a. eenige Fransche liederen en het mooie oude Mei liedje in een koorbewerking van Julius Röntgen. Tot slot werden nog eenige so cialistische liederen gezongen, o.a. Mor genrood. De heer Henning sloot de vergadering met een woord van dank tot den heer Ke en z'n ensemble. Het verwisselen van zes ijzeren deuren der groote schutsluis alhier, is ge gund aan D. Stada alhier voor de somma van f 34.730. Wonderlijke redding. Volgens alhier binnengekomen visschers is het in het begin der vorige week op de Noordzee, vooral in de Duitsche Bocht verbazend ruw weer geweest. De storm was zoo hevig, dat langen tijd niet ge- vischt kon worden. Een der trawlers, die het 'hartl te ver antwoorden heeft gehad, is de „Elie Che- nevière". Van dezen trawler sloegen de stuurman en drie matrozen over boord. Als 'door een wonder werden alle vier mannen door een volgenden golfslag weer op het dek geworpen, waarmee dus een groot onheil was voorkomen. Volhouden. De heer Oly en mej. Veneman, die, ge lijk gemeld, met hun scheepje op de Noordzee waren opgepikt, en te Scheve- ningen waren binnengebracht, zijn Maan dagmiddag 5 uur van de Scheveningsche- haven opnieuw uitgevaren op weg naar Londen. j Het weer was prachtig en er was bijna geen wind. Feestavond van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Zaterdagavond belegde de afd. Velsen van het Instituut voor Arbeidersontwikke- In De Tel. van Dinsdagavond schrijft ling een feestavond in Tivoli, welke goed een speciale verslaggever over de toestan den op Wieringen, onder den titel „Waai de keetbaas den scepter zwaait". Er zijn echter ook goede uitzonderingen, schrijft hij en merkt aan 't slot dan op: Tot die ondernemingen, welke met de verlangens der arbeiders rekening trach ten te houden behoort de Maatschappij tot uitvoering der Zuiderzeewerken, Kortweg „M.U.Z." genaamd. Aan het hoofd staat ir._ J. A. Ringers die, naar ons van arbeiderszijde werd ver zekerd, niets nalaat als het geldt verbete ringen ten behoeve der arbeiders aan ïe brengen. De directie die op het terrein van de sluisputten te Den Oever flinke ruime loodsen heeft doen plaatsen, ziet nauwlet tend toe, dat daar geen wanordelijkheden gebeuren. De keetbazen staan bij de M. U. Z. onder voortdurende controle. Klachten over slecht eten, te hooge prijzen, enz, worden onmiddellijk onderzocht en de di rectie aarzelt nimmer den overtreder zwaar te straffen of weg te jagen. Ook wordt er gewaakt tegen overmatig drankgebruik. Op het terrein staat verder een groot en gezellig ingericht ontspan ningslokaal, waar het werkvolk zijn vrije uren kan doorbrengen, benevens een ba rak, waar eventueele zieken verpleegd worden. Van de zijde der directie werd ons ver zekerd, dat iedere arbeider in dienst van de M. U. Z. in de keten der Mij. kan wor den gehuisvest. Wenscht hij, desondanks, zijn heil bij een inhaligen putbaas te zoe ken, dan draagt de M.U.Z.-directie daar voor geenerlei verantwoordelijkheid. Hospitaal-Kerkschip. Het hospitaal-kerkschip De Hoop is Za terdag van zijn derden kruistocht onder de haringvisschers op de Noordzee alhier teruggekeerd, Tot onzen spijt kunnen we nog geen opgave doen van het aantal ver zorgde en opgenomen patiënten. Als geestelijk verzorger was op deze reis mee gegaan Ds. J. H. Vaandrager, Ned. Herv. predikant te Monnikendam. Gas voor de Visschershaven. Men is nu druk bezig met het leggen der gasbuizen aan de Zuidzijde der visschers- haven. Omdat men het leggen der buizen verricht onder hoogen druk, kon Vrijdag aan den eersten bewoner, die aangesloten was, reeds gas geleverd worden. Personalia. Op een Maandag te Ginneken ten hui ze Honsdonk van den heer en mevrouw Baron Prisse gehouden leidstersdag der Federatie van Chr. Vrouwen- en Meisjes- vereenigingen in Noord-Brabant heeft Mevr. Dijckmeester-van Lennep alhier ge sproken over „Het hooge doel van het werk." Jubilea. Op Zaterdag 1 October was de agent J. Kloosterman 12*/2 jaar in dienst bij de gemeente-politie. Op denzelfden dag was Mej. H. Wessel 12^2 jaar werkzaam als schoonmaakster aan het bureau Willems plein. In verband met het verlof van den commisskris van politie, werden deze jubi lea eerst Vrijdagmiddag gevierd. De beide jubilarissen waren op het bu reau genoodigd en in tegenwoordigheid van den hoofdinspecteur, de hoofdagenten, agenten, rechercheurs en schrijvers wer den zij door den commissaris toegespro ken en gehuldigd. De commissaris roemde

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1