ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN 104 Woensdag 2 November 1927 12e Jaargang Officieel Plaatselijk Nieuws IJmuiden. HOEST, KEELPIJN Velsen Santpoort. IJMUIDER COURANT BEKENDMAKING DRANKWET. (ffleester en Wethouders der gemeente brengen ter openbare kennis, dat op 27 |r 1927 bij hen is ingekomen een verzoek- n Pieter Karsten, van beroep metse- jonende te IJmuiden, om verlof voor den ,p van alcoholhoudenden drank anderen iiken drank, in de navolgende localiteit: •edenzaal van het perceel, plaatselijk ge il no, 71 en gelegen aan den Wijk aan Bjt aldaar. twee weken na de dagteekening dezer inaking kan een ieder tegen het verlee nd dit verlof schriftelijk bezwaren bij ieester en Wethouders inbrengen, ia, den 29 October 1927, feester en Wethouders voornoemd, Secretaris, de Burgemeester. (STEDE. RIJKENS. HINDERWET. ^meester en Wethouders der gemeente brengen ter openbare kennis, dat de toe liet verzoek van de Kistenfabriek Ch. Fischman, te IJmuiden, om iiing tot het oprichten van een kistenfa- waarin gebezigd zullen worden één elec- - van 25 P.K., één van 6 P.K. één van ,.n vijf van 3 P.K., tot het aandrijven van i werktuigen op het perceel, kadastraal J gemeente Velsen, afdeeling IJmuiden, L, No, 1809, plaatselijk bekend wijk C, bestraat, no, 23, door hen is verdaagd op j dat het bericht van den Hoofdinspecteur ja Arbeid, bedoeld in artikel 7bis, alinea 2 el, nog niet is ingekomen, en, den 17 October 1927, («meester en Wethouders voornoemd, Secretaris, de Burgemeester, fSTEDE. RIJKENS. SCHOUW OVER DE WATEREN. jmeester en Wethouders der gemeente brengen ter algemeene kennis, dat de over de wateren zal worden gevoerd Zaterdag 19 November 1927, betrekkelijke voorschriften der Algemeene everordening bepalen: 6, Onder wateren worden verstaan: leken, slooten en verdere natuurlijke of matige watergangen met de daarbij be ide heulen of duikers, welke dienen tot van het water van meerdere erven of ter- ol langs openbare wegen zijn gelegen. 50, Met boete van ten hoogste vijf gul- i hechtenis van één dag wordt gestraft de ar van een perceel, die blijkens de door ktrekkelijke commissie gehouden schouw, beeft zorg gedragen, dat de tot zijn perceel srende wateren in goeden staat worden louden, 50a, Met boete van té'n hoogste vijf en gulden of hechtenis van ten hoogste zes wordt gestraft de eigenaar van een per die na daartoe door Burgemeester en mders te zijn aangeschreven, vóór de her- niet heeft zorg gedragen dat de herstel en verbeteringen aan wateren, heulen, rs, beken en slooten tot dat perceel behoo- door hen op advies der schouwcommissle geoordeeld tot het verkrijgen van een waterafvoer of in het belang der openba- londheid, zijn aangebracht, 51, Minstens tweemaal per jaar zal over tateren een schouw worden gehouden op ee door Burgemeester en Wethouders vast illen tijdstippen. herschouw geschiedt binnen veertien da- ia de gewone schouw, 52, De wateren zullen op den bodem is 2 d.M. breeder moeten zijn dan de zich benedenwaarts bevindende heul of bodems der wateren moeten liggen mln- 5 c.M, beneden de lijn, welke de bodems opeenvolgende heulen verbindt- De heulen aikers zullen minstens moeten zijn 5 d.M. en 6 d.M. hoog. ^meester en Wethouders noodigen de wplichtigen uit om in het belang van den 0 waterloop en ter voorkoming van moei- !en te willen medewerken tot een richtl- Ivoering der voorschriften. ito, 26 October 1927. ^meester en Wethouders van Velsen., 1 Secretaris, de Burgemeester, (STEDE. RIJKENS. Overplaatsing kader Pantserfort. Ontrent de overplaatsing van het be ^personeel van het pantserfort al is thans, onder nadere goedkeuring den Minister van Oorlog, door den «cteur der Artillerie de volgende in- Üng gemaakt, djudant-Onderoff. Jans naar Helder. ijudant-Onderoff. de Graaff naar turn, irgeant-majoor Stafleu naar Naarden. ourier Korpel naar Naarden, «rgeant Wesselsen v. Breda naar rden, srgeant Frieswijk blijft tijdelijk alhier, Waarnemend conducteur der Artillerie ®trent de militaire werklieden en den èant Kok, evenals het burgerperso- is nog geen beslissing genomen. ®ds eerder was door den Minister v. '°8 bepaald, dat de Sergt, Hoogkamp op 1 November wordt overgeplaatst naar het Korps Pontonniers en Torpedisten, met standplaats Gorcurn. De sergeant Oudshoorn is overgegaan naar het Ned. O.-I, leger en vertrekt 30 November daarheen. De Sergeant Vermeulen wordt op 1 Febr. 1928 op wachtgeld gesteld, doch gaat waarschijnlijk over naar het Ned. O.-I, leger. Omtrent het vertrek van bovengenoemde onderofficieren naar hun nieuwe stand plaatsen zal nog nader worden beslist, doch uiterlijk 15 Dec. a.s. zal ieder zijn nieuwe bestemming hebben gevolgd. R.K. Kring. Dezen winter organiseert de R.K. Kring een reeks van zeven lezingen, te geven door Pater Alexander O.M.C. Deze lezingen hebben ten doel de gods dienstkennis te verdiepen en onze houding ten opzichte van de moderne tijdsstroo- mingen te bepalen. De naam van Pater Alexander staat borg, schrijft de N. Hl. Ct., dat iets gebo den zal worden, waard om naar te luiste ren. Bij de leden van den R.K, Kring zijn kaarten verkrijgbaar, die recht van toe gang verleenen tot alle lezingen, met dit voorbehoud, dat twee er van uitsluitend voor gehuwden gegeven worden. Ten slot te zal in de Vasten een opvoering plaats hebben van Caldern's „Geheimen der H. Mis''. Woensdagavond werd de eerste van deze lezingen gegeven in het Patronaats gebouw over het onderwerp „De zuil der Waarheid", Het Postkantoor te IJ muiden-Oost. In de laatstgehouden vergadering van de Middenstandscentrale te Haarlem werd behandeld een verzoek der R.K, Middenstandsvereeniging De Hanze te IJmuiden-Oost om adhaesie te verleenen aan haar verzoek, gericht aan de Kamer van Koophandel om te verkrijgen dat het hulppostkantoor aldaar den geheelen dag zal geopend zijn, De vergadering, overwegende, dat de uren van openstelling voor een plaats van ongeveer 10.000 zielen absoluut onvol doende zijn, besloot met kracht er bij de Kamer op aan te dringen dat bewerkt zal worden, dat aan dit verzoek, dat de Mid denstandscentrale geheel tot het hare maakt, spoedigst gevolg zal worden gege ven. Winterlezingen. Maandagavond was in de Chr, Geref. Kerk door de Jongelingsvereeniging een samenkomst belegd, waarin Ds. W. Bijle- veld van Haarlem sprak over „De Her vorming in Ofra", Nadat de zeer goed bezochte samen komst de kerk was bijkans geheel be zet met gebed en het zingen van Psalm 77 7 geopend was, verkreeg Ds. Bijleveld het -woord. Deze voerde zijn hoorders mee naar Ofra in de landpalen van Manasse en schilderde het verhaal van de roeping van Gideon. Hij, de man, die zich zoo klein voelde, was door God geroepen, om. het volk Israël uit de hand der Midianieten en Amelekieten te ver lossen. Maar hij was ook geroepen tot hervorming, want het volk Israël was tot den afgodendienst vervallen en ook Gi deon's vader offerde aan Baal, Daarom moest Gideon het altaar van Baal afbre ken en hij bouwde in Ofra voor den Heer een altaar. Na het zingen van Psalm 35 1 en 13 ging de spreker dieper op zijn onderwerp in, waarbij hij handelde over de hervor ming in Ofra, de hervorming in de kerk en de hervorming in het hart. De boeiende rede werd met groote aan dacht gevolgd. De samenkomst werd met het zingen van Psalm 34 11 gesloten, Moedige redder. Men herinnert zich nog het zinken van den logger Nederland II KW, 165 in de Buitenhaven in den nacht van 20 op 21 October, Men deelt thans aan Hl, Dbl. mede'dat de heer T. van Tongeren, corveeër aan het fort te IJmuiden, wonende onmiddel lijk bij de Semaphoor, zich bij die gele genheid zeer dapper heeft gedragen. Hij hoorde om hulp roepen, begaf zich, of schoon hij niet kan zwemmen, te water en slaagde er in twee menschen van den trawler te redden. De heer van Tongeren is thans onge steld, zeer waarschijnlijk ten gevolge van bij de redding gevatte koude. Mijnhardt's Hoesttabletfen Doos 30 ct. Mijnhardt's Keelpijntablett. 60 en 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. R.K. Tooneel. De R.K. Tooneelvereeniging Kunst kring gaf Zondagavond in het R.K, Ver- eenigingsgebouw aan de Mahustraat een uitvoering van het blijspel „Meneer Klaproos" van Gerard Nielen, De vertoo ning van dit aardige blijspel, dat den aanwezigen een zeer prettigen avond heeft bezorgd, werd ook door vele nïet- Katholieken bijgewoond, De rollen waren in goede handen en er is onbedaarlijk gelachen. De zaal was geheel bezet en daarmede werd het goede doel want de opbrengst was ten bate van het vereenigingsgebouw zeer gediend. In de pauze werden twee leden, de heeren A. Koene en H. Gorter, gehuldigd, omdat ze vanaf de oprichting, nu 5 jaar geleden, hebben meegespeeld. Kunstkring hoopt dezen winter nog twee uitvoeringen te geven, eveneens voor lief dadige doeleinden, n.l. voor 't jongens patronaat en het meisjespatronaat, R.K. Haven- en Transportarbeidersbond St. Bonifacius. Zaterdagavond hield bovengenoemde organisatie een propaganda-vergadering in de zaal boven de Zusterschool, waarop uitgenoodigd waren de vischlossers, traw- lervisschers, chauffeurs, koetsiers, loop- of pakhuisknechts, enz. enz. Door den voorziter, den heer J, Berk hout, werd deze vergadering geopend met den Christelijken Groet; hij heette allen welkom, in het bijzonder -den spreker van dezen avond, den hoofdbestuurder, den heer H, Jansen, uit Amsterdam. Hierna werd naar wij in de N. Hl. Ct. lezen door den lsten secretaris, den heer Van der Mey, een enkel woord gesproken over den toestand van de afdeeling IJmuiden, waaruit blijkt, dat gedurende het afgeloopen jaar, het ledental aanmer kelijk was gestegen. Tevens werd de wen- schelijkheid uitgesproken, dat het be stuur moet worden uitgebreid en wel met eenige leden, werkzaam in verschillende bedrijven, zoodat het bestuur met den toestand in de verschillende bedrijfstak ken op de hoogte kan blijven in het be lang van alle R.K, Transportarbeiders. Alsdan kreeg de heer H. Jansen het woord en behandelde het belangrijke punt: „Waarom Roomsch georganiseerd?' In breede trekken werd door den spreker de plicht en noodzakelijkheid van zich R, K, te organiseeren bewezen. Ook wordt door spr. aangetoond, dat er geen be zwaar kan zijn zich principieel R.K. te or ganiseeren. Door spreker wordt nog de noodzake lijkheid bewezen, dat alle leden tevens lid moeten zijn van den R.K, Volksbond, -die toch in zoo ruime mate de geestelijke be langen kan behartigen, en die tevens, ge lijk hier in IJmuiden, zulke mooie en leerzame cursussen geeft in haar vastge steld Winterprogram, waarbij dan naast onze vakbelangen, ons godsdienstig leven zal groeien en bloeien. Ten slotte vraagt spreker den steun en medewerking van alle aanwezigen en dan kan het niet anders of de R.K, Transport arbeidersbond te IJmuiden, zal in veel grooter ledental toenemen. Deze zoo schitterende rede, werd met applaus begroet. De voorzitter meende de tolk van de vergadering te zijn, om. den Hoofdbe stuurder Jansen dank te brengen voor de woorden, zoo even gesproken. Hierna werd overgegaan tot het kiezen van drie nieuwe bestuursleden. Gekozen werden de heeren J. Mole- kamp, J. Boogaard en Mojekind, zoodat het bestuur uit vijf leden zal bestaan. Door den heer C. J. P. Maas, in kwali- HET NEDERLANDSCHE ROODE KRUIS. Dat de Afdeeling IJmuiden-Veisen van het Nederlandsche Roode Kruis de sympathie van de Gemeente Velsen heeft is wel duidelijk gebleken op den Vlaggetjes-dag. De opbrengst bedroeg f 537.44, wat zeker een belangrijke som mag worden genoemd. Hierbij onzen hartelijken dank aan de gevers, en aan allen die hebben medegewerkt dien dag zoo schitterend te doen slagen. Het Bestuur van de Afd, IJmuiden-Velsen. van het Nederlandsche Roode Kruis. Geeft U op als lid! Secretariaat Julianakade 47, Telef. 241 en 275. teit als voorzitter van den R.K. Volks bond, afd. IJmuiden, werd den heer H, Jansen hulde en dank gebracht voor zijn schitterende rede. Ook de heer Maas zal al het mogelijke in het werk stellen om zoowel den Volksbond als haar onder- afdeel ingen op een hooger peil te brengen. Dit kan alleen wanneer alle R.K. arbei ders zich R.K. organiseeren. Ten slotte werd door den voorzitter dank gebracht voor de toegezegde mede werking en sloot hij de vergadering met den Chr. Groet, Arbeidscontract opgezegd. Naar wij vernemen, hebben de bij het visscherij bedrijf betrokken metaalbewer kers, georganiseerd in de Moderne-, Christelijke- en R.K, vakbeweging beslo ten, met ingang van 31 December a.s. met inachtneming van den vastgestelden op zeggingstermijn van 2 maanden, het col lectief contract met de betrokken werk gevers op te zeggen. De werknemers zijn bereid een nieuw contract te sluiten, indien daarin het loon der jongeren wordt verhoogd en één week vacantie wordt toegestaan. Ook de metaalbewerkers, georganiseerd in de IJmuider Federatie, hebben het collectief contract tegen 1 Januari opge zegd, i Jubileum Zr. M. E. v. d. Hoek. Zr. M. E. v. d. Hoek, de wijkzuster van het Witte Kruis alhier, zal op 1 Januari a.s, 25 jaar werkzaam zijn in dienst der afdeeling Velsen van het Witte Kruis. Wij herinneren ons nog zeer goed, hoe Zr. v, d. Hoek bij haar 121/a-jarig jubileum gehuldigd is en hoe toen van alle kanten uit kwam de groote waardeering en gene genheid, die men voor haar heeft. En dat is geen wonder, voor wie Zuster v. d. Hoek kent. Zij heeft zich al die jaren met onvermoeide kracht aan haar taak gege ven. Maar het is niet alleen de hooge op vatting van haar taak en haar plicht, die haar zoo gezien doen zijn, maar vooral haar menschelijkheid, haar warme be langstelling in ieder gezin en in ieder menschenleven afzonderlijk. Ieder weet, wat hij of zij aan Zr, v, d. Koek heeft. Streng is zij, voor anderen, maar ook voor zichzelf, doch ook strikt rechtvaardig. Daarbij bezit ze een warm hart, zoodat ze het lijden harer patiënten! warm meevoelt, ofschoon ze steeds zal trachten de zieken op te richten en moed in te spreken. Als het Witte Kruis en dus de leden aan een zuster veel te danken hebben, dan is het aan Zuster v. d. Hoek, O, ze-| ker, wij weten dat Zr, v. d. Hoek niet goed zal vinden, dat wij haar roemen. Zij is een Christin, in wier hart zeer sterk gegrift is Jezus' woord: „De dienstknecht is niet meerder dan zijn heer." Maar het is goed, als het nu eens gezegd mag wor den, hoe en wat Zr. v. d. Hoek is. Duizen den patiënten heeft zij bezocht en ver zorgd en wij vermoeden, dat het aantal door haar afgelegde bezoeken in deze 25 jaar niet ver van de honderdduizend zal zijn. Wat een zorg is er in die jaren aan de zieken gewijd en hoe menig troost woord heeft ze gesproken, ook vaak bij een sterfbed. Wij willen echter ook nog wat van on zen lof bewaren tot Nieuwjaarsdag, al leen willen we er op wijzen, dat Zuster v. d. Hoek ook op ander terrein zich ver dienstelijk heeft gemaakt. Zij is een vrouw, die in het volle leven staat: Zoo lang zij hier is, arbeidt zij als onderwijze res aan de Zondagsschool der Ned, Herv. gemeente, vroeger jaren lang in voormalig Velseroord, daarna alhier. Vele jaren was zij ook bestuurslid der Chr. Meisjesver- eeniging te Velseroord en verscheidene jaren is zij reeds lid van het Kiescollege der Ned. Herv. Gemeente, waarin zij het eenige vrouwelijke lid is. Het is geen gemeenplaats, als wij zeg gen, dat het Zuster v. d. Hoek, wanneer zij gespaard mag blijven, op den dag van haar jubileum zeker niet aan bewijzen van belangstelling en toegenegenheid zal ont breken. Arbeidsongeval. De arbeider W„ wonende te Beverwijk, kreeg Zaterdag, bij het lossen van balen houtpulp voor de papierfabriek, een klap van een zwaren haak tegen het hoofd, waardoor zijn rechteroog ernstig werd verwond. De te hulp geroepen geneesheer Dr. Barentsen, vreesde eerst dat het oog verloren was, doch later bleek dit geluk kig niet zoo te zijn. Het zal echter wel eenigen tijd duren eer W. zijn werkzaam heden kan hervatten. 't Is best mogelijk, dat men dezer dagen in ons park wandelende, een her- tebok buien zijn aangewezen gebied aan treft. Men behoeft dan niet ongerust te wezen, dat deze ontvluchtingsplannen heeft, want na eenigen tijd keert hij wel weer naar zijn verblijfplaats terug, dat is al eenige malen meer gebeurd. De bronstijd is van een en ander de oorzaak. In dezen tijd nemen de manne lijke en vrouwelijke herten zeer veel no titie van elkaar en nu is de oude bok zeer jaloersch. Wanneer hij ziet, dat een jon ge bok aan een der reeën een kleine at tentie bewijst, dan maakt hij zich daar over zoo boos, dat hij niet rust of de jeug dige Don Juan moet een duel aanvaarden of vluchten. Tot nu toe is door de jonge minnaars nog steeds de vlucht gekozen en wie on der de wandelaars dat nu treft, kan zien dat zoo'n vluchteling in den vijver springt en daaruit een sprong over het hek op den vasten wal kan doen, zonder het hek aan te raken. Later keert de vluchteling wel weer op dezelfde, maar gemakkelijker uit te voe ren, wijze terug. Driemaal is scheepsrecht. Bij den heer B., bewoner van één der 20 arbeiderswoningen, welke liggen tus- schen Zandlaan en Kerkpad, brak Zater dag en Zondag tot driemaal toe brand uit Het begon Zaterdagavond. Toen de heer B. na een korte afwezigheid zijn woning weer betrad, rook hij een sterke brand lucht. Na een onderzoek bleek, dat het op den zolder niet pluis was en daar o.a. een bed flink smeulde. Met behulp van buren werd erger voorkomen. Zondagmorgen echter, toen een kast werd opengehaald, sloeg daar de vlam uit en ook op andere plaatsen was het niet „richtig". Ook nu weder werd men het gevaar meester. Buiten ontdekten wij wat verbrand beddegoed, een dito stoel en kleeren, In den namiddag ontdekten huurlieden echter nogmaals brand in de voorkamer, waar een pas door den heer H. terug ge bracht bed brandde. Men trapte ijlings de voordeur in en toog weer aan 't blusschen, bij welke bezigheid een „amateur" zich aan glasscherven verwondde. Ook nu werd men het vuur weer meester. Toen wij hierna op de plek des onheils arri veerden, zagen wij, dat opperbrandmees- ter Keers een wacht bij genoemd perceel geplaatst had, dat gemeente- en rijks politie aanwezig was en dat de hulp van Dr. de Groot was ingeroepen voor de vrouw van den heer B,, den bewoner van het geheimzinnige huis. Maandagmorgen reden twee achter elkander rijdende vrachtwagens op den Overbiltweg alhier en kwamen op den Hagelingerweg toen een vischvracht- auto in de richting naar IJmuiden nader de, terwijl voor dat rijtuig geen gelegen heid bestond om te passeeren. De bestuurder van dat rijtuig kon zijn vaart niet geheel doen ophouden; met het gevolg dat hij, tegen de tweede op den Hagelingerweg gekomen wagen opbotste, wat wonder boven wonder goed afliep, be houdens eenige schade. Het is den bestuurders van vischtrans- portwagens aan te raden in den vervolge wat kalmer te rijden, omdat over hen vele klachten daaromtrent binnen komen. Kerkelijke Verkiezingsstrijd. De kerkelijke verkiezingsstrijd is weer gestreden en geëindigd met een besliste overwinning der vrijzinnige partij1. Dat er werkelijk ten opzichte van vroeger iets veranderd is, bleek ons uit de aanbevelin gen, welke beide partijen der kerkelijke kiezers toegezonden hadden, iets, dat tot voor kort nimmer plaats vond. Van de aftredenden werd de heer Raap wel, de heer Van Leeuwen, die thans door de rechtzinnigen candidaat was gesteld, niet herkozen. (De heer Hazevoet was niet herkiesbaar). De stemmen waren als volgt verdeeld K. Raap 162 st.; C. Verwey 159 st.; P. Minderhoud 157 st., W. v. Leeuwen 32 st.; Van onwaarde 1.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1