Vervolg Plaatselijk Nieuws De opcenten op de personeele belasting zonder eind» IJmuiden. Velsen PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG A.S. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. 10 uur: Ds. Dijckmeester. 5 uur: Ds. van Leeuwen. JEUGDKERK (Koning Willemskuis). 10 uur: de heer Tismeer. DOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT, BOND. 10 30 uur: Ds. W. Luikinga GEREF. KERK. 10 uur: Da. S. v. Leeuwen, voorbereiding 5 uurDezelfde. CHR. GEREF. KERK. 10 uur: Ds. T. A. Bakker. 5 uurDezelfde. OUD.KATHOLIEKE KERK. 10 uur: Pastoor L. Rinkel 3 uurVesper EVANGELISATIE HOOGEBERG. IJmmderstraatweg. Zondag Samenkomsten v m. 10 uur en n.m. 7.30 uur Spreker: B. jenninga Donderdag 8 uur n.m., Bijbelbespreking, Vrijheid van gedachtenwisseling NED. HERV. KERK (KslTtutrMl). 10 uur: Ds. W. Kroese 5 uurDezelfde GEREF. KERK (Willebrordntnai). 10 uur: Ds. H. Holtrop, voorbereiding 5 uurDezelfde VELSEN. NED. HERV. KERK. Ds. W. 5. van Leeuwen Dezelfde GEREF. KERK (Konlnf.wefl, de heer Bergema, cand. tot den H. Dienst 5 uurDezelfde SANTPOORT. NED. HERV. KERK. 10 uur: Oeen dienst. 7 uurProf. Dr. O. A v. d. Bergh v. Eysinga. GEREF. KERK (Lokaal Batkei). 9.45 uurDs. J. L. Jaspers 5.30 uurDezelfde NED. HERV. EVANGELISATIE. 10 uur: Ds. W, Th. Kelder, Amsterdam. 5 uur: Ds. L. W. Erdmari, IJmuiden. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. 10 uur: Ds. van Calcar 10 uur 5 uur 10 uur GESLAAGD. Deze week slaagde te Haarlem voor het diplo ma Coupeuse en Costumière Mej, A, Visser, al hier, Opgeleid door Mej, K. Glas, gedipl. Cou peuse en Leerares, alhier. Bij het Vrijdag 16 December a.s, door de Kamermuziekvereeniging „Kunstkring" te géven concert, verleent de heer S, Juliart, violist van het orkest der „Italiaansche Opera" zijn mede werking. Het concert wordt gehouden voor de donateurs of kunstlievende leden in de groote zaal van „Thalia". Op Woensdag 7 December 1927 des n.m, te 8 uur werd in de feestzaal van café „De Grif fioen" te IJmuiden-Oost, door de afdeeling Vel- sen-Dmuiden van den Alg. Bond van Politie personeel in Nederland een feestvergadering ge houden. Deze vergadering werd gehouden teneinde het 25-jarig bestaan van genoemden Bond en tevens het 10-jarig bestaan van genoemde afdeeling te herdenken. Omstreeks 8,30 uur werd de vergadering door den voorzitter, den heer H. J- Weenink met een kort openingswoord geopend, waarna het woord werd gegeven aan den Hoofdbestuurder, tevens propagandist, den heer G. van Putten te Amster dam. Deze schetste den toestand bij de politie, zoo als deze voor 25 jaar geleden was. In het bijzon der wat betreft het plichtsgevoel van den poli tieman, waarmede het in die dagen niet erg roos kleurig was gesteld tengevolge van het lage loon. Ook de ontwikkeling van den politieman werd door spreker aangehaald, waarbij het verschil werd aangetoond tusschen de ontwikkeling van den politieman uit die dagen en van thans. Spreker deelde hierbij mede dat in de jaren 192-6 en 1927 1800 personen (politiemannen) hebben deelgenomen aan een cursus in Algemee- ne Ontwikkeling, welke cursus door het Hoofd bestuur werd geleid. Na deze interessante rede, die ongeveer een half uur duurde, werd de leiding van de feeste lijkheden door den Voorzitter overgedragen aan den ceremoniemeester, den heer Wijker van Velsen-Noord, die gesteund door de heeren Smit en P. den Braber de aanwezigen tot aller tevre denheid dien avond amuseerden. De door het bestuur aangeboden ververschin- gen verhoogden de gezelligheid. Deze vergadering werd bijgewoond door den Koofd-Inspecteur van Politie, den heer Kipp, tevens waarnemend Commissaris van Politie en den Inspecteur van Politie, den heer E, Tuinstra. Door den Burgemeester dezer gemeente, die ook was uilgenoodigd werd schriftelijk kennisgege ven van verhindering. Die zaak heeft de laatste weken de ge moederen nogal in beweging gebracht, de vraag of het aantal gem. opcenten zou moeten worden vermeerderd en zoo ja hoeveel. B. en W, hadden nogal forsch aangepakt en daarbij de vermeerdering van het aantal opcenten hoofdzakelijk ge legd op de menschen wonende in percee- len van een lage huurwaarde, een opzet, zooal in zijn geheel noodig, dan toch in zijn verdeeKng absoluut in strijd met elk redelijk begrip van belasting naar draag kracht en geheel in contraditie met de strekking van de wetswijziging, die zeer duidelijk de strekking had juist voor de kleine inkomens de druk zooveel mogelijk te verlichten. Daar naast kwam een voor stel Roelse c/s. gegrond op een uitvoerige memorie van toelichting, waarin werd be cijferd dat B. en W. veel meer vroegen van de belastingbetalers dan zij noodig zouden hebben om de betrekkelijke post op de begrooting op het door B, en W. daarvoor gestelde bedrag te kunnen hou den, Het is goed hier uitdrukkelijk te doen uitkomen, -dat ook dit voorstel dus als uitgangspunt had, dat het wenscheïijk was, dat de opbrengst, zooals dóór B, en W. gewenscht, f 105.000 zou zijn en vol strekt niet de bedoeling, zooals men ander zijds wil doen gelooven, tot verlaging zon der er rekening mede te houden of hier door ook een gat in de begrooting zou worden geslagen. Maai- deze voor stellers achtten zich niet verantwoord van de burgerij meer belasting te vragen en zelfs veel meer zooals h. i, bij de door B. en W. voorgestane heffing, dan de ge meente daarvoor noodig had. Als men nu anderzijds het standpunt van deze heeren aanvalt en hen lichtzinnigheid verwijt, dan heeft men eerst ingrijpende fouten in den opzet der becijfering, waarop zij hun critiek op het voorstel van B, en W. en mede hun eigen voorstel grondden, in hun uitvoerige memorie neergelegd, aan te too- nen; de uitkomsten dezer berekeningen zouden van beteekenenden invloed zijn geweest. Maar, niets daarvan, daaraan hebben B. en W. zich blijkbaar metvge- waagd. Men mag dus veronderstellen dat zijn hierop geen vat hebben gehad, althans niet van beteekenis. Want anders waren zij er wel bij geweest, gezien de weinig vriendelijke gezindheid, waarvan zij tegen over de voorstellers in de wijze waarop zij deze voorstellen behandelden of liever niet behandelden de financieel e com missie mocht ze niet eens nader bekijken en er in enkele groote holle woorden als onvolledig, onverantwoordelijk hun afkeuring over uitspraken zonder nochtans die forsche uitlatingen -meest al trouwens geen bewijs van kracht - met eenig bewijs te staven. Het eenige wat B, en W, déden was een korte berekening te doen opzetten, waaruit moest blijken, dat deze voorstellen een f 22,000 minder zouden opbrengen dan die van B. en W, Maar daarom ging het niet. Want als wij nu verklaren, dat wat wij raamden dat B. en W. bij hun heffing te veel zouden ont vangen nog beduidend meer zou zijn, wel dan bewijst dit verschil in de uitkomst tusschen beide voorstellen niet veel, hoog stens, dat de voorstellers zich met hun voorstel nog voor mogelijke tegenvallers, die bij de ruwe schattingen, waarop het voorstel van B. en W. en dus als gevolg ook hun eigen voorstel in gelijke Iet wel, niet in meerder mate mede was gegrond, volstrekt niet ondenkbaar waren, aan den veiligen kant hadden gehouden. Het ging er dus bij de keuze tusschen deze beide standpunten maar om, in welk van de 2 men het meeste vertrouwen meende te mogen stellen. De medewerker van het Dagblad (het raadslid Dalmeijer; het is goed, dat men dat wel in het oog houdt bij die beschouwingen,) houdt zich aan de zijde van B. en W, Want zegt hij, die beschik ken over een gansche staf van ambtenaren. Wij zouden hier tegenover willen opmer ken, dat het dan toch voor B. en W. en die staf een klein kunstje moest zijn geweest, de critiek op hun maatstaf, van Soc.-Dem. zijde geleverd, te ontzenuwen. Waartoe nochtans geen poging is gedaan en, wat erger is, bij de discussies in den Raad kon van die zijde worden aangetoond, dat zelfs in de berekening der meerdere kosten van het S.-D,-voorstel tegenover dat van B. en W,, het college en zijn staf een zooda nige fout had gemaakt, dat deze de uit komst van een dier 2 rekensommetjes met 2/5 verlaagde. Dat omgekeerd kon wel worden aangetoond. Waarmede we hopen aan de groote woorden voor en na in den Raad en thans daarbuiten, zij het dan ook door dezelfde personen, alle klank te heb ben ontnomen. We willen hiermede niet geacht worden aan de kundigheid der be trokken ambtenaren te kort te doen. Al lerlei mutaties in dien kring zullen mede oorzaak zijn geweest, dat zij niet zoo wa ren ingewerkt, een factor mtusschen die B. en W. er van had moeten terughouden in dezen zoo hoog te paard te gaan zitten. En dan was er nog een tusschen-voor- stel ten Broeke, dat wel zeer duidelijk zijn dualistisch karakter met zich omdroeg, eenerzij ds de erkenning, dat de Soc.-Dem. critiek op het voorstel van B, en W. alle reden van bestaan had, anderzijds de vrees als regeeringspartij, tegenover het college van B. en W. ten hunnen gunste partij te kiezen, Intusschen beide voor stellen ondergingen hetzelfde lot, beide werden verworpen, wijl de heer Vermeu len en zijn partijgenooten vasthielden aan hun standpunt, dat zij de bestaande hef fing bij de onzekere uitkomsten als ge volg van de wetswijziging nog een jaar wenschten te bestendigen, zonder zich daarbij over de uitkomsten voor de ge- meente-financiën druk te maken, in de meening, dat dat risico voor één paar wel te dragen zou zijn. Maar pok hef yoorstpl van B. en W. werd verworpen en zoo werd tenslotte het voorstel-Vermeulen aangenomen. Een voorstel, waarvan de uitkomsten eenigszins maar niet zoo heel veel ongunstiger voer de gemeente zuE len zijn dan indien het S.-D.-voorstel wa re aangenomen. Het verschil toch zit slechts in 15 opcenten die het voorstel- Roelse c.s, enkel meer wilde heffen in het deel der gemeente dat tot de 3e klasse behoort, west-IJmuiden. En hiermede, dachtgn we, zouden we althans voor een jaar van deze drooge ge schiedenis af wezen, Maar mis hoor. Er zijn weer eenige menschen, die zich het verschijnsel doet zich niet voor het eerst voor, niet bij een wettig genomen besluit, dat hun instemming niet heeft, kunnen neerleggen. Ook thans moet het raadsbesluit ongedaan gemaakt. Het spreekt wel vanzelf, dat de leiding hierbij niet aan de democraten is. Of moeten we aannemen, dat hier weer een misverstand achter zit, een yerkeerde weisinterpretatie b.v. Dat lijkt ons toch al te gek. Zie hier wat men er op gevonden heeft. In artikel 1 der yérordening, die nu in zijn oude vorm zou worden gehandhaafd, wordt met zooveel woorden het verband erkent, dat men tot dusver in de bepaling van het minimaal aantal opeenten met ar tikel 12 der wet op de pers, belasting ïn het pog had te houden. Bij de wetswijzi- JUBILEUM-CONCERT. De Arbeiders Mandoline-Club „Excelsior" te Velsen heeft zijn vijf-jarig bestaan gevierd. Ter gelegenheid van dit eerste lustrum had Woensdagavond een zeer druk bezochte receptie plaats gevonden in Tivoli en Vrijdagavond werd j bij opening van den avond bij "voorbaat hartelijk in Thalia door de jubileerende vereeniging een dank werd gezegd, concert gegeven. Hoe in de muziekwereld metDe harmonievereeniging „Voorwaarts" gaf on- de feestvierende club wordt medegeleefd bleek j gevraagd, een toegiftje, waarvoor met veel en ten eerste wel uit het groot, buitengewoon groot train de „Internationale" werd ten gehoore ge- aantal bloemgeschenken, smaakvol op het podium opgesteld en ten tweede uit het groot aantal mu- ziekvereenigingen dat welwillend haar medewer king wilde verleenen om aan dit jubileeren meer dere glorie bij te zetten. Behalve de concertee- rende Mandolineclub, traden niet minder dan vijf vereenigingen op, n.l, de Harmonievereenigingen „Kunst na Arbeid", onder directie van den heer Peter Wit en „Voorwaarts", directeur de heer Martino en de gemengde zangvereenigingen „A Capella Koor" en „Polyhymnia", directeur de heer J. Beider en „De IJmuider Volksstem", on der leiding van den heer J, Post. Op instrumentaal en vocaal gebied was er al- zoo voor ieder liefhebber te. genieten en dankbaar is er genoten van de velerlei prestaties. Het mandoline-gezelschap „Excelsior" opende onder goede leiding van den heer J. W. Raad- man den feestavond met een „Marsch der Arbei ders" en Walsen uit Les Contes de Hoffman, beide zeer muzikaal voorgedragen, waarna ach tereenvolgens de medefeestvierende vereenigin gen haar beste beentje kwamen voortzetten. Nog voor kort is te Amsterdam een congres van zang- en muziekvereenigingen gehouden, waar ernstig het vraagstuk is behandeld om tot ver mindering van het aantal musiceerende gezel schappen te komen. Na een concert als Vrijdag avond rijst onwillekeurig de vraag naar boven of ook hier een te veel aan vereenigingen is. En deze vraag is zeker niet ongewettigd als men, in zonderheid de bezetting van sommige zang- en muziekvereenigingen ziel. Doch thans hebben alle naar beste krachten medegewerkt, waarvoor bracht. Van zelf dat de toehoorders van harte hiermede instemden, wat de feeststemming niet weinig verhoogde. De belangstelling voor. het eerste lustrum van deze Arbeiders Mandolineclub, waarin plaats is voor jong en oud ,was zper groot. OUDERAVOND SCHOOL A. Vrijdag 2 Dec, werd onder leiding van het hoofd der school, den heer Klimp, een Ouderavond ge houden, ten einde de Oudercommissie, die door overplaatsing van een deel der leerlingen naar school J verbrokkeld was, wat aan te vullen. In zijn openingswoord wees de voorzitter er op dat school A gebleven is, die zij vroeger was en al zijn er wat leerlingen en leerkrachten naar een andere school overgeplaatst, toch is aan het ka rakter van de school niets veranderd, zoodat de ouders met gerustheid hunne kinderen aan deze school kunnen blijven toevertrouwen. Ook is er niet meer de minste veranderingen in het aantal leerlingen gekomen, zelfs zijn eenige weifelaars thans volkomen met de school verzoend. Tot nieuwe leden der Oudercommissie werden gekozen de heeren Edcius, Van Leeuwen, de Vries, die allen hunne benoeming aannamen. De heer Klimp hield daarna een zeer onder houdende causerie over de samenwerking tus schen school en huis, die door alle bezoekers met onverdeelde instemming werd begroet, me nige vraag en opmerking uitlokte en tot resultaat had dat naast de Ouderavonden kleinere samen komsten zullen worden georganiseerd waar de ouders der leerlingen van een bepaalde klasse rechtstreeks met den klasse-onderwijzer in aan raking komen en zoo dg goede verstandhouding gemakkelijker zullen bevorderen. Nadat ook van de zijde van de ouders jiog ging, die nu met Januari van kracht wordt, wordt door wijziging in artikel 247 der ge meentewet dat verband opgeheven. En wat zegt men nu: zie, (als men die paar woorden laat staan zooals zij er staan, is dat artikel 1 in strijd straks met de wet. Dat hult men nu eeniger mate in het duis ter door zonder meer te zeggen: de veror dening is aldus straks in strijd met de wet, is dan onuitvoerbaar en zal toch moeten worden gewijzigd. De heer Groeneveld deed daaromtrent eenige schriftelijke vra gen, die B. en W. zeer gelegen kwamen en zij gaven dezen, prompt, het gewenschte antwoord als hierboven weergegeven. En zie, direct was de cbr. fractie erbij om op grond daarvan en van nadere bereke ningen, naar wordt verklaard, waarmede echter andere raadsleden, niet van de partij, niet van noode schijnen te hebben, zij worden althans niet gepubliceerd bak zeil te halen en voor te stellen het oude voorstel van B. en W. toch maar aan te nemen, met in achtneming van een heel, heel klein wijzigingetje. Van welke beteekenis deze is, blijkt uit het verschil in kosten met het voorstel van B. en W. heelemaal f 1400.waar het om zoo groote bedragen gaat! En dit voorstel bereikt de overige raadsleden als toonbeeld van eendrachtig achterbaks ge konkel om een wettig besluit ongedaan te maken tegelijk met het advies van B. en W. dat strekt om het voorstel aan te ne men, hoewel B. en W. erkennen dat het in het algemeen niet wenscheïijk is om zoo juist aangenomen besluiten maar weer aanstonds in te trekken. En dat terwijl tot de noodige redactie-wijziging, geheel bui ten verband met de opcenten-schaal, dat met intactlating van het daar destijds om trent genoipen raadsbesluit zonder meer kon worden besloten, Iets, waartoe B. en W. direct het voorstel hadden kunnen en o.i, moeten doen, Wij meenden hieraan te dezer plaatse de noodige aandacht te moeten schenken, waar het hier niet gaat om één besluit, hoe belangrijk ook, maar omdat hiermede de deur wordt geopend voor allerlei wille keur, Zoo toch is het elk oogenblik aan el ke willekeurige combinatie mogelijk op eenmaal genomen besluiten terug te ko men. Als de verschillende groepen in den Raad deze methode consequent gaan toe passen, wel, dan mag het aantal raadsver gaderingen wel verdriedubbeld worden. Door ondergeteekende zijn hieromtrent tot het college de noodige vragen gesteld in de hoop, dat het nog tijdig van de dwa lingen zijns weegs zai terugkeeren. De ellende is anders niet te overzien. Wij hopen, dat het college zich nog tijdig van de verkeerde tendenzen die zich in deze richting daar buiten zoowel als daarbinnen doen gelden en middels een der raadsle dpn als vast medewerker zich qok in de pers manife^teeren, zal weten vrij te ma ken, het zal willen medewerken om onder intrekking van het reeds op het boven aan gegeven chr, hist, voorstel gegeven adyies de uitvoering van het yoorstel tot hand having van do bestaande opcentensohaal niet aan die z.g. onwettigheid der verorde ning, op ie hangen. Die verordening toch kan en behoort op voorstel van B. en W. •door een kleine redactie-wijziging in arti kel li het schrappen van enkele woorden, die er thans niet meer op hun plaats zijn, zonder meer te worden gewijzigd, een wij ziging, die met de opGentenschaal niets heeft uit te staan en dus ook los daarvan, met eerbiediging van het inzake die opcen- tenschaal genpmgn besluit zijn beslag dient krijgen, P. F. C. Roelse. de los- en laadplaats te Velsen aan het Non j zeekanaal. De Minister van Waterstaat woordt hierop in zijn Memorie van Antw0 dat deze loa- en laadplaats reeds sedert d aanleg van het Noordzeekanaal bestaat. Zij wordt thans door het Rijk in hoofdzaak gebruikt het lossen van steenkolen voor de 0r Voor dat doel is echter een dergelijke kostba inrichting niet noodig. Bij de in voorbereidiL zijnde kanaalverbreeding, waarbij deze los. laadplaats moet worden opgeruimfi, zal dal ook wat het Rijk betreft met een eenvoudigen stejij kunnen worden volstaan. Het maken van los- ef laadplaatsen voor particulier gebruik ligt overi gens niet op den weg van het Rijk zegt minister maar pleegt te worden overgelaten aan gemeentebesturen of andere plaatselijke be langhebbenden, Voorz oover het kanaalbelané het zal toelaten zullen daarvoor de noodige ver gunningen kunnen worden verleend. Met bovengenoemde plaatselijke belangen Za| bij de uitwerking der plannen voor de kanaalver. ruiming zooveel mogelijk rekening worden gehou GEREF. KERK. De heer G, R, Kuiper, candidaat tot den H Dienst te Kampen, heeft voor het beroep naar dé Geref. Kerk alhier bedankt. Uit de vele door de- zen candidaat ontvangen beroepen werd door hem dat naar Aalsmeer aangenomen, Bij de onderhandsche aanbesteding van t5U woonhuis aan den Wijkerstraatweg is ingeschrs ven door de volgende firma's: C, va Heyst Pzn,, te Velsen-Noord, voor f 4m W. Berghuis, id.( voor f 4119,50-, C. Bleeker eé Co. te Assendelft, voor f 4125: J. P. Schelvisch te Beverwijk voor f 4747. Het is aan den laagsten inschrijver gegund. Architect is de heer H, de Vries te Velsen. Noord, De uitvoering door de Friesche Vereeniging is van Woensdag 14 December versteld op Dins. was uitgesproken groote tevredenheid met en vertrouwen in school A sloot de heer Klimp de vergadering. EEN LEELIJKE VAL. De onfortuinlijke knaap loopt een hersensschudd^ng op. Woensdag waren twee leerlingen van de U. L, O. -school (Hoofd de heer L. Janssen) wat met elkaar aan het stoeien, toen plotseling de 12- jarige Pieter v, d, Wiele, bij een poging om zich los te rukken, kwam te vallen, Hij kwam met het hoofd op de steenen terecht en stond niet meer* op, Oogenblikkelijk was onderwijzend personeel aanwezig, dat de knaap uiterst voorzichtig uit het braken, dat de jongen deed, meende men te moeten opmaken, dat hij een hersensschudding had opgeloopen naar het gymnastieklokaal droeg. Direct werd nu om doktershulp getelefo neerd, die echter niet zoo spoedig te bereiken was. Tot overmaat van ramp vervoegde Dr. R, zich bij vergissing eerst nog aan de Cort v. d. Linden-school, waar men echter van niets wist. Hierdoor gingen kostbare minuten verloren, Toen genoemd medicus later arriveerde, liet hij den jongen per ziekenauto naar diens huis vervoeren, Later werd hij op advies van den huisdokter naar het plaatselijk R.K, Ziekenhuis vervoerd. j Naar we vernemen maakt de patient het naar omstandigheden redelijk wel, LOS- EN LAADPLAATS. In het Voorloopig Verslag op de Waterslaats- begrooting voor 1928 waren vragen gedaan over dag 20 December, Vrijdagavond is in de Lunchroom „Armeta" een schaakwedstrijd gehouden tusschen Castrl. cum en Velsen, FABRIEKSARBEIDERS. Vrijdagavond hield de afd, Velsen van (fon Chr, Fabrieks-, Hayen- en Transportarbeiders, bond een openbare vergadering, met als spreker den Bpnds-secetaris, den heer A- Stapelkamp, uil den Haag over het onderwerp „Een drievoudige strijd". Na opening met gebed door den voorzitter, den heer D. Blok, was het woord aan den heer Stapelkamp, die zijn rede begon met op te ken, dat over de Chr. vakbeweging veel misver, stand heerschte. Dit heeft tot oorzaak, dat de meesten nog niet de ware beteekenis der Chr, Vakbeweging begrijpen, een verschijnsel, dat zich niet alleen bij de arbeiders, doch ook bij de he. ter gesitueerden voordoet. Hét doej dgr Chr, Vakbeweging is niet, de ar beiders ontevreden Je maken, wat' niet beteeken!, dat zij geen strijd zou voeren tegen sociaal QR; recht. Deze strijd wordt gestreden in drie deelen, jij keert zich tegen het moderne literalisms, ook ie. gen den klassenstrijd en tegen onze eigen vak sche lijdelijkheid. Spreker zegt, dat de sociale misstanden pas goed naar voren zijn gekomen met de ópkomsi van de groot-industrie, toen de arbeider Van lie- verlede werd een verlengstuk der machine. De leuze, dat men bij den invoer van stoom en electriciteit een nieuw tijdperk van welvaar! tegemoet ging, is ijdel gebleken, er moest alleen gewerkt worden om winst te maken, ondanks al les, waarbij $e vferktijd ongelimiteerd was. Deze, valsche vrijheidsleer, hééft het geyoel dra arbeiders een zwaren knauw gegeven,' aapt aa kinderexploitatie meer dan schandelijk was ea aan de verzorging yan dén ouden dag niet? werd gedaan, daar de arbeidskracht als koopwaar werd beschouwd, wat ny nog weer door Mej. Mr. m Dorp wordt betoogd, Hiertegen is onze Chr. Vakbeweging in ver. zet gekomen, daar de arbeid er niet alleen is voor de winstmakerij, doch ook een zegen moet zijn voor den arbeider. De overheid heeft tot taak den arbeider te beschermen tegen te groote uit buiting en hierin staat de Chr. Vakbeweging niet alleen, Jaar de Moderne vakbeweging zich op dit standpunt plaatst. Het aanbod der moderne vakbeweging, ora gt- z^menjijk den strijd tegen de wekgevers te vos. ren, was aanlokkelijk, doph W*j konden onp niet denken, dat er een voortdurende en onvorzaep: lijke strijd moést zijn tusschen kapitaal en ar< beid. Werknemer en werkgever hebben samen Ic werken om de gemeenschap ten zegen te zijn on hier ligt het prlncipieele verschil tusschen de mo dernen en ons. Volgens Stenhuis zegt spr„ is de Chr. vakbe weging een beweging, die wel graag mee zou willen, doch niet durft, dit is beslist onwaar. Ds moderne vakbeweging wil baas zijn in de wereld en hieraan kunnen wij niet meewerken, doch heli roer Jo (liqidfn laten van God, die het altijd heef! gehandteerd. Pit zegt echter niet, dat wij niet zouden strij den yoor betere maatschappelijke toestanden, diti is herhaalde m^len bewezen, De Chr. Vakbeweging heeft rijken zegen jfj oogst op haar arbeid, de positie van den arbei der is yerbeterd, maar er zal steeds moeten wot' den gewerkf om deze positie te behouden, ja ver; beteren, want zelfs Je beste werkgever, Vfil rug naar de vroegere verhoudingen. Hiertegen moet ook de Cbr, Vakbeweging Pa raat zijn, daar door de samentrekking der groot? llu bedrijven, de arbeidsverhoudingen nog meer in het gedrang komen, waarbij spr, verwijst naar samenwerking in de margarinerindystrie yan Je gens en v. d. Bergh, waardoor aan andere w brieken vele arbeiders worden ontslagen, Onze medezeggingschap willen wij tot uiting laten komen in gezamenlijke opstelling der col-j lectieve contracten en in de wijze, waarop bedrijven worden beheerd, daar zonder arbeid beste en modernste fabriek niet kan function, neeren. Door samenwerking tusschen kapitaal en ar beid, zal er komen meer welvaart en daaros vragen wij geen alleen, doch medezeggingscbap De taak der arbeidersbeweging is nog niters' zwaar en vooral de jongeren verstaan hun ta?» niet, wat zij straks zullen ondervinden, nis weer aanvallen op hun maatschappelijke pos»l! worden gedaan. Met een ernstige opwekking tot stevige Pr0' paganda, eindigde de heer Stapelkamp gloedvol betoog. Met een woord van dank den spreker, sloot de heer Blok de v'ergao®nB» met gebed. Si II in

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2