IJmuider Courant Plaatselijk Nieuws Ijmuiden. XXXXXXXXXXXXXXXX X X X X X X X X X X X X X den lezers is de allerbeste reclame. X xxxxxxxxxxxxxxxx Velsen Sport. Zaterdag 10 Dec. 2e blad Het liep dit jaar met de viering van het St, Nicolaas-feest aan de openbare scholen niet zoo op rolletjes ais andere jaren. B. en W. onzer gemeente meenden hun medewerking niet meer te mogen ver' leenen aan het bouwen van tooneeltjes in de Gymnastieklokalen. Toch is het den onderwijzers (essen) der Openb. Lagere scholen A, B, C, J en ge lukt de leerlingen van hun scholen een prettigen middag te bezorgen, dank zij de zeer welwillende medewerking van den heer v. Opbergen, dir. van Thalia" en het bestuur van de kinderzangvereen, „De kleine stem". Beiden nogmaals onzen wel- gemeenden dank! De heer van Opbergen stelde kosteloos zijn zaal disponibel en „De kleine stem'1 voerde onder de be kwame leiding van den heer Post de mooie operette „Lentebloemen" van Cath. van Rennes op. Daarbij, werden nog eenige films afge draaid. Al met al een schitterend geslaagd St. Nicolaasfeest. De lezing met lichtbeelden welke gisteren, Vrijdagavond, in 't Gebouw voor Chr. Belangen zbu gehouden worden en waar door Dr. Van der Spek gesproken zou worden, is door allerlei omstandighe den niet doorgegaan en uitgesteld tot in Januari. Sint-Nicolaasfeest Gem. Bewaar School Breesaapstraat. Des morgens 9 uur waren alle leerlin gen in de gymnastiekzaal van School C bijeen en wachtten vol spanning op Sint en zijn knecht. Daar kwam de lang verbeide binnen en aan het gejuich der kleintjes kwam haast geen einde. Eindelijk kreeg de Sint gelegenheid tot de kinderen te spre ken en vragen te stellen, die vrijmoedig werden beantwoord. De kinderen zongen den goeden baas toe en lieten zien, dat ze goed hun best gedaan hadden sinds het vorige feest. Iedere klasse voerde een spel letje en daarna eenige rythmische oefe ningen bij de piano uit. Alleraardigst wa ren deze oefeningen en was het maatge voel zelfs bij de 3-jarigen reeds goed ont wikkeld. Na nogmaals door Sint toege sproken te zijn, ging klasse voor klasse naar de feestelijk ingerichte schoolloka len. Sint kreeg van ieder een hand ten afscheid en van Piet kreeg elk kind wat lekkers. De kleinste kinderen gingen naar het speellokaal, welk lokaal in een olie- bollenkraam was omgetooverd. Aan lange, keurig gedekte tafels met planten versierd, nam ieder achter een schoteltje plaats, waarop oliebollen met strooisuiker. Wat een recht kindergenot, wat een van vreugde stralende snoetjes. De genoodigden genoten evenveel als de kinderen zelf. De andere klassen waren in de leerlokalen, die thans meer, ieder op zich zelf, op een „Bazar" leeken. Draai bord, grabbelbak, visschen, loten, enz. waren aanwezig. Bij elke attractie was voor ieder kind iets te winnen. Op hun beurt gingen óók deze kinderen naar de oliebollen-gelegenheid. Tusschen 12.30 en 12.45 ging ieder klein tje hoogst voldaan huistoe. Het personeel heeft uren na schooltijd besteed aan de verschillende voorbereidingen, maar mocht ook het genoegen smaken vele kinderen en Ouders overgelukkig te maken. Het feest is nog niet geëindigd. De lichtbeelden zullen op een Woensdagmiddag, vlak voor de Kerstvacantie gegeven worden, waar bij dan ook de leerlingen, die dit jaar de school verlaten hebben en naar L. S. zijn gegaan, genoodigd zullen worden. Eenige lekkernijen zullen dan worden uitgedeeld. We zijn er van overtuigd, dat jaren later de kinderen nog met vreugde zullen terug denken aan de jaren doorgebracht en fees ten medegemaakt op bovengenoemde scho len, aan de groote toewijding en liefde al daar ondervonden. HM curopc Haf allp nHuprfpprders a.a Men schrijft ons: In verband met het onlangs aan de Ver- eeniging tot Bestrijding der Tuberculose te Velsen door den gemeenteraad toege stane crediet van f 3000boven het reeds toegekende subsidie voor het uitzen den van tuberculose-patienten naar sana toria gedurende de resteerende maanden van 1927, acht het bestuur het gewenscht om in het kort het een en ander mede te deelen omtrent de bestrijding der tuber culose in het algemeen en in de gemeente Velsen in het bijzonder. De strijd tegen de tuberculose is uitge gaan van het particulier initiatief. Eerst sporadisch, maar al spoedig in grooten ge tale werden plaatselijke vereenigingen op gericht, welke zich tot doel stelden de tu berculose te bestrijden. Het duurde niet lang of de overheid zag de groote betee- kenis daarvan in en toen bleek, dat een treffende tuberculose-bestrijding meer meer geld kostte, dan van particuliere zijde kon worden bijeengebracht, stelde zij subsidies beschikbaar (in 1904 f 10.000.-; in 1927 f 1.200.000). Hoe meer het besef, dat de bestrijding der tuberculose .een algemeen volksbelang was, doordrong in alle lagen der bevolking, van hoog tot laag, des te beter werd de strijd georganiseerd en des te krachtiger werd hij gevoerd. Uitstekende sanatoria werden ge bouwd, waar talrijke patiënten genezing van hun ziekte vonden, maar waar helaas ook velen niet herstelden. Het bleek, dat de tuberculose in een eenigszins gevorderd stadium heel moeilijk geneest, terwijl de kans op herstel in het begin-stadium zeer groot is. De patiënten kwamen echter dikwijls te laat in een sa natorium, stelden zich te laat onder ge neeskundige behandeling. Daarom richtte men consultatie-bureaux op, om met be hulp daarvan zooveel mogelijk alle begin nende tuberculose-gevallen op te sporen. Deze staan onder leiding van een genees kundige, die zich speciaal heeft bekwaamd op het gebied van tuberculose-bestrijding, die dus niet alleen de zaak van medisch- hygiënisch standpunt bekijkt, maar ook terdege met de sociaal-economische zijde van het vraagstuk bekend is. Hij wordt in zijn werk bijgestaan door de huisbezoek ster, en enquetrice. De bedoeling is, dat de huisartsen zooveel mogelijk alle hun bekende tuberculosepatiënten en allen, die zij er van verdenken, naar het consul tatie-bureau zenden. Zij worden daar on derzocht en tevens worden de huisgenoo- ten opgeroepen voor een onderzoek. Voor al dat laatste is van zeer groote beteeke- nis. In de omgeving van de tuberculose lijders vindt men zoo dikwijls de begin nende, de lichte gevallen en de verdach ten, evenals de zwakke kinderen met aan leg voor tuberculose. Door deze tijdig te signaleeren en te helpen, wordt veel el lende voorkomen. De huisartsen ontvangen bericht van den uitslag van het geneeskun dig onderzoek en eventueel advies om trent de behandeling. Met deze behande ling zelf laat toch het Consultatie-bureau zich niet in. Is opname in een sanatorium noodig, dan zorgt de plaatselijke tubercu- lose-vereeniging er voor, dat zulks ge schiedt. Wanneer uitzending van een kind naar een vacantie-kolonie of „naar buiten" wordt noodig geacht, dan komen de plaat selijke^ vereenigingen voor uitzending van zwakke kinderen in werking. Verder be staat er natuurlijk contact tusschen het Consultatie-Bureau en een eventueel ter plaatse aanwezigen schoolartsendienst. Zoo is met behulp van de Consultatie- Bureaux een krachtige organisatie ont staan, welke op doeltreffende wijze den strijd tegen de tuberculose als volksziekte voert en met succes. Het aantal sterfge vallen aan tuberculose is dalende. f Het spreekt vanzelf, dat de overheid, i toen zij groote subsidies toekende, zeker- heid wilde hebben, dat de verleende gel- den op juiste wijze worden besteed. Ver schillende voorschriften zijn vastgesteld, waaraan een vereeniging dient te voldoen, indien zij voor subsidie in aanmerking wenscht te komen. De Inspecteurs van de Volksgezondheid voor de Tuberculose-be strijding en de Kinder-Hygiëne oefenen toe zicht uit. Zoo ontvangt eene vereeniging geen rijkssubsidie, wanneer zij haar hulp bepaalt tot een beperkte groep van men- schen, b.v. van een bepaalde godsdiensti ge of politieke richting. De gewone plaatselijke vereenigingen verleenen hulp aan ieder, ongeacht of men lid der vereeniging is of niet, onver schillig tot welke godsdienstige of politie ke richting men behoort. Zij ontvangen daarom rijkssubsidie. Dat de sanatoria aan bepaalde hygiëni sche eischen moeten voldoen ligt voor de hand. Ook de ziekenhuizen, die tubercu- lose-patienten opnemen, moeten aan ze kere voorwaarden beantwoorden, indien zij aanspraak willen maken op rijkssubsi die. De groote beteekenis, die ook van regee- ringswege aan de Consultatie-Bureaux wordt toegekend, blijkt o.a. hieruit, dat de betrokken minister bepaalde, dat slechts subsidie wordt verleend voor de uitzen ding naar sanatoria van patiënten, voor wien zulks door den leider van een Con sultatie-Bureau is noodig geoordeeld. In dit verband mag ook genoemd wor den het herhaaldelijk gebruik, dat de Ra den van Arbeid van de Consultatie bureaux maken, sedert volgens art. 99 van de Invaliditeitswet, zulke patiënten voor rekening van het Invaliditeitsfonds in Sa natoria kunnen worden verpleegd, indien volgens oordeel van den leider van een cusultatie-bureau daardoor genezing is te verwachten. De Raad van Arbeid plaatst zich op het logische standpunt, dat het voordeeliger is om in zulke gevallen de sa natorium-kosten te betalen, dan later een langdurige invaliditeits-rente te moeten uitkeeren. De verschillende plaatselijke vereenigin gen, vormen met de Provinciale Vereeni gingen, de Nederlandsche Centrale Ver eeniging tot Bestrijding der Tuberculose, gewoonlijk genoemd de N. C. V. Deze be studeert het geheele tuberculose-vraag- stuk, zoowel van de wetenschappelijke, als van de maatschappelijke zijde en geeft, zoo noodig, adviezen en leiding aan de, Provinciale en plaatselijke vereenigingen. De Provinciale Vereenigingen zorgen voor de indeeling der Districten en voor de op richting van Districts-Consultatie-Bureaux. Velsen behoort tot het district Haarlem, waartoe ook Beverwijk, Zandvoort en Hoofddorp behooren. In elk dezer ge meenten is een Kring-Consultatie-Bureau, De inwoners van Bloemendaal, Haarlem- merliede etc. maken gebruik van het Districts-Bureau te Haarlem. Het aantal inwoners, waarover het district zich uit strekt, bedraagt 200.000. De geneeskundige leider van het district, Dr. S, J. van Slooten, houdt o.a. eiken Dinsdagmiddag van 2.304.30 zitting in het Consultatie-Bureau der plaatselijke vereeniging te Velsen, hetwelk gelegen is aan de Briniostraat te IJmuiden (Oost). De beide huisbezoeksters, welke in dienst der vereeniging zijn, verleenen hierbij hun hulp. Het is verder de taak der huisbe zoeksters om de gezinnen te bezoeken, welke de leider aanwijst. De bedoeling van deze bezoeken is, om al datgene te bespreken of te doen, waardoor de kans op genezing van een eventueel aanwezige tu- berculose-lijder wordt bevorderd of de kans op besmetting van de huisgenooten wordt tegengegaan. Eenmaal in de week bespreken zij met in de IJMUIDER COURANT heb ben, komt daardoor, dat het plaat selijk nieuws niet wordt verdrongen door allerlei uit Haarlem, Beverwijk, Castricum, Heilo, Alkmaar enz., waarin onze ingezetenen toch geen belang stellen, maar omdat het steeds alle nieuws uit de gemeente geeft. gSgfpr* Adverteeren in de IJmuider Courant, het eenige, goede plaat- X selijke nieuwsblad, met zijn duizen- X Bevolking der Gemeente Velsen op 1 December 1927 Mannen Vrouwen Totaal 18264 17758 36022 Rijkswaterstaatspersoneel. Aan onze redactie werd ter kennisname toegezonden een door het Hoofdbestuur der Vereeniging v. Personeel in dienst van den Rijkswaterstaat in Nederland „Een dracht maakt Macht", voorzitter de heer H. Groeneveld, te Velsen, in druk uitgege ven uitvoerige beschouwing over het Rijks waterstaatspersoneel en zijn waardeering", waarvan wij de strekking het beste memo- reeren door hieronder aan de voorafgaan de „inleiding" van het Hoofdbestuur hier onder plaats in te ruimen: „Wanneer degenen, die van hunne me dearbeiders in eenigen werkkring of dienst de moeilijke en verantwoordelijke op dracht ontvangen, de belangen van die me dearbeiders te verdedigen, dan zal hun strijdplan in de eerste plaats moeten ge richt zijn op de verwezenlijking van die wenschen, die den collega's het meest aan het hart liggen, die het meest in staat zijn hunne positie te verbeteren. Wij aarzelen niet te zeggen, dat de wen schen, die in de op 18 December 1927 in den druk bezochte vergadering te Utrecht naar voren zijn gebracht, de beteekenis hebben van een sterken drang om te gera ken uit misstanden, waarin het personeel bij den Rijkswaterstaat was geraakt. Deze drie termen: maand- en weekloo- ners, classificatie der gemeenten, aanstel ling op arbeidscontract geven de zwakke steeën in de positie van den Rijkswater stater in korte woorden weer. Zij werden belicht in eene vergadering van vertegenwoordigers en belangstellen den uit alle Waterstaatsdistricten, in een bijeenkomst, waar de atmosfeer geladen was, waar verontwaardiging heerschte en waar een drang naar betere toestanden zich baan brak door de woorden der spre kers en de reactie der vergaderende be ambten. Het bestuur van „Eendracht maakt Macht" heeft gemeend de hoofdpunten van hetgeen op deze vergadering behandeld is te moeten vastleggen in deze brochure in de hoop en met den wensch, dat zij bij hen, die ten deze verbetering kunnen bren- het dagelijksch bestuur der vereeniging, op welke wijze sommige gezinnen door de vereeniging geholpen dienen te worden, b.v. door het in bruikleen afstaan van een ledikant, een ruststoel, een ligtent, het verstrekken van extra voeding, het aan brengen van verbeteringen in slaap- oi woonkamer, etc. De huisbezoeksters hebben door hare speciale opleiding geleerd, hoe de strijü tegen de tuberculose in het gezin gevoerd moet worden. Zij onderhouden het con tact tusschen de Consultatie-Bureaux en de gezinnen. De Vereeniging tot Bestrijding der Tu berculose te Velsen telt ongeveer 800 le den. Dit aantal lijkt vrij hoog, doch heefi voor een gemeente van 36.000 inwoners nog maar weinig te beteekenen. Men ver geet nog maar al te dikwijls, dat een goe de tuberculose-bestrijding in het belang is van ieder. Het aantal bezoeken aan hei Consulta tie-Bureau bedroeg in de jaren 1925 er 1926 respectievelijk 1206 en 1233. Het aan tal huisbezoeken in 1925: 4522 en in 1926; 4911. Het aantal tuberculose-patiënten, dat door tusschenkomst van het consultatie bureau naar een sanatorium is gezonden, voor geheele of gedeeltelijke rekening der vereeniging, bedroeg in de jaren 1925 en 1926, respectievelijk 11 en 12. De vereeni ging betaalde daarvoor, naast hetgeen be langhebbenden bijdroegen, respectievelijk f 1963.12 en f 2994.30. De sanatorium-verpleging verslindt groote sommen gelds, omdat de verple ging altijd lang duurt, gemiddeld een hall jaar. Teneinde de kosten voor de vereeni ging zoo gering mogelijk te maken, gaat het bestuur voor elk geval na, of betrok kene zelf in staat is, om een gedeelte daar van te dragen, terwijl soms ook eene dia conie of onderneming, waar betrokkene werkzaam is, tot een bijdrage bereid is. Zoo is het aan het bestuur gelukt om aan alle aanvragen voor sanatorium-verpleging te kunnen voldoen. Maar toen onlangs hei aantal sanatorium-opnamen gedurende dit jaar reeds tot 16 was gestegen en betrok kenen zelf weinig in de kosten hadden kunnen bijdragen, zoodat te voorzien was dat de kosten voor de vereeniging gedu rende de eerste tien" maanden van het Jaai reeds tot boven de f 4500.zouden stij gen, stond het bestuur voor de keuze, óf gedurende de verdere maanden van het jaar geen patiënten meer naar sanatoria uit te zenden, öf te trachten op een of an dere manier in het bestaande geldgebrek te voorzien. Uitstel van sanatorium-verple ging kon voor betrokkenen verergering van hun ziekte beteekenen, misschien verspil ling van hun kans op genezing. Het bestuur was van meening, dat het daartoe slechts in uitersten noodzaak mocht overgaan en koos daarom den tweeden weg. Daar alle bronnen tot verhooging der in komsten gedurende den laatsten tijd reeds waren aangeboord, als: het organiseeren van een bazar, het houden van een loterij het verkoopen van bloempjes, het plaatsen van busjes etc., zag het bestuur geen an deren uitweg, dan een verzoek aan den Gemeenteraad te richten om een extra- crediet. Gelukkig is aan dit verzoek vol daan. Het werk kan dus doorgaan; wie hulp noodig heeft, kan die krijgen, dank zij den steun van den Raad. De tuberculose-bestrijding is een alge meen volksbelang, omdat de tuberculose tal van slachtoffers eischt (in 1924 n.l. 7725 sterfgevallen in ons land) omdat zij even zoovelen tot invaliden maakt, omdat zij onnoemlijk veel ellende te weeg brengt. En elke plaatselijke vereeniging tot be strijding der tuberculose dient dat belang in haar omgeving. zal V. S. V. nog wel meer maken. Als spe- dar, gen, invloed ten goede zal uitoefenen. Het Hoofdbestuur der Ver. van Personeel in dienst bij den Rijkswaterstaat in Nederland „Eendracht maakt Macht". H. Groeneveld, Voorzitter. W. Walinga, Secretaris. Het geschrift geeft een uitvoerig exposé van de veelomvattende beschouwing van dit bestuur tot behartiging van de belangen van de leden zijner vereeniging, dat bij belanghebbenden en bij kennisname zeker wel belangstelling zal wekken, VOETBAL. HOLLAND1AV. S. V. Zal V.S.V. nu beter oppassen? Ja, die wedstrijden tegen de onderste clubs zijn lang altijd de gemakkelijkste niet! Dat heeft V.S.V. Zondag j.l. nog te gen Alcmaria ondervonden. Wie zou nu gedacht hebben, dat onze plaatsgenooten tot kort voor het einde nog met 10 zou den achterstaan? Deze minder aangename gevolgtrekking Iers van een leidende club komt met de beste voornemens in 't veld, maa het schijnt wel, dat men zich niet aan idee kan onttrekken, dat de tegenpar;:J „toch maar een club uit de onderste nen" is. Vandaar, dat de reis naar Hoorn de V. S. V.'ers niet te licht moet work opgevat. De kans op het kampioenschapV nu toch werkelijk al te mooi, om die doj! een minder ernstige speelwijze te verijl zen. Het staat natuurlijk als een pas} u ven water, dat V. S. V. van de hekkens térs winnen kan. De 52 nederlaag, wc|. ke de Hollandianen de vorige week te$; Z. V. V. leden, levert het bewijs, dat 0|t Hollandia-verdediging werkelijk niet l*el sterk is, of de V. S. V.-aanval moét do?). punten kunnen maken, tenminste, als h f normale V. S. V,-aanvalsspel wordt speeld. Het V. S. V.-team ziet er als vo> i« uit. j v. d Wint v. d. Pieterman v. d. Griendt til Böhm Bruidschaar Wey Koning, Heyerman, Heyerman, Horeman Hillek^j Haarlem 11Stormvogels 11. Voor Zondag a.s. is ingelascht de wei strijd HaarlemllStormvogels II. Dit k teekent voor beide clubs een uiterst 1 - langrijke ontmoeting, daar zoowel j. roodbroeken als onze plaatsgenooten car. m didaten voor de eerste plaats zijn, Aar ju pakken, Stormvogels! Op eigen veld war; reeds met 31 gewonnen. Het kan, dig het moet! Het elftal ziet er waarschijnlij! als volgt uit: de Waard v. d. Lugt Veuger de Boer Vermaak Heylig de Waard, van Es, van Hemert, Muller, Boekelas SloterdijkStormveld. Stormveld speelt morgen tegen Slot;; dijk een zwaren uitwedstrijd. Op eig terrein werd weliswaar met 43 gewt nen, doch niet vergeten mag worden, da! Sloterdijk op eigen terrein nog niet ge klopt is. Daartegenover staat echter, ït Oosterpark ondervonden heeft, dat Stóra veld heel wat mans is. We verwachten da ook zeker een gelijk spel. STORMVOGELS—FEIJ ENOORD. Welke ontvangst zal Stom vogels den leiders bereiden Het is opvallend, hoe verrast menii voetbalkringen is over het optreden de huidige Stormvogels-ploeg. Dit bemed- ten wij Zondag j.l. nog eens op de pr tribune tijdens den wedstrijd tegen Sj ta. Er was maar één roep over den Ston vogels-aanval: Wat is hij weinig gevê lijk! En inderdaad, het is zoo: Nog nimma: in de 15 jaar van haar bestaan heell Stormvogels over zoo'n zwakke voork- de te beschikken gehad. Wij zullen era „De Sport" citeeren: „Gelukkig was het, dat de voorhoef! der tegenpartij (Stormvogels) bepaal! zwak was! Arme Vinkies! Wat een scb duw is Uw elftal vergeleken bij dat van! jaar geleden! Een zwakke voorhoede zon der eenig schot en zonder verband. Daa: achter een nog zwakkere middenlinie. D; achterhoede daarentegen en vooral doelverdediger mogen er zijn en is dit noj een herinnering aan het eens zoo gevree? de elftal." Verder zou de schrijver van dit versla! Oldenburg weer in de voorhoede wille: zien en Koster als mid-half willen zien op treden. Ook spreekt hij er zijn verwonde ring over uit dat Boekelaar niet in het eer ste elftal is opgenomen. Het mag bekend heeten, dat ook vr! meenen, dat Stormvogels een beter elft op de been kan brengen. Wij zijn no steeds van meening, dat de indertijd dw ons gepubliceerde voorhoede beter is dr die van Zondag j.l., al zal er ook dan ncj wel een zwakke plaats zijn aan te wijzet welke mogelijk door de opname van Vee ger vermeden kan worden. Intusschen is voor Zondag de voorhoede opstelling weer gewijzigd. Muiier is n.) vervangen door v. d. Velde Jr., van wie: we hopen, dat hij beter in conditie mof zijn dan Zondag jl. tegen Ajax III. H beginne dan met zijn individueel spel fe laten varen. Mogelijk, dat dan van de: linkerwing weer eens wat uitgaat. En di zal noodig zijn ook, want er behoort ver kelijk een groote dosis optimisme toe, oe te verwachten, dat de rechterwing iets te gen het duo Van DijkeVan Heel a uitvoeren. (Tusschen twee haakjes zij te even opgemerkt, dat het ons eenigszfe vreemd toeschijnt, dat Veuger, wien indertijd de rechtsbuitenplaats had toefe dacht, niet is opgesteld). Tenslotte hopen we, dat de wedstrij! die Stormvogels indertijd tegen Fijenoa' met sprekende cijfers verloor, onze plate genooten geleerd heeft, dat tegen .de* Rotterdamsche club energiek moet worde! aangepakt, opdat het niet schijne meer Fijenoorders dan IJmuidenaren jte Het Stormvogels-elftal ziet er als vol| uit:

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 6