Van de Gemeenteraad Vergadering van 13 December 1927. Voorzitter de Burgemeester. I Afwezig de heeren Krijger en v. d. Steen De voorzitter stelt eerst aan de orde de benoeming pvan twee onderwijzeressen wel aan school H en school A'. De voordracht voor school H luidt: 1. Mej. A. Backer van Ommeren te Arn hem, 2. Mej. S. P. Lang te 's Gravenhage, 3. Mej. J- M. A. C. Baekers, 's Gravenhage. Benoemd wordt Mej. A. J. Backer van Ommeren. De voordracht voor onderwijzeres aan School A1 luidt1, Mej. J. M. A. C. Baekers, 2. Mej. S. P. Lang, 3. Mej. A. J. Backer 1 van Ommeren. Benoemd wordt Mej. J. M. A. C. Baekers. In behandeling komt het prae-advies op het adres van Hoogeveen te Amsterdam, houdende verzoek tot intrekking van het raadsbesluit van 8 November 1927, waarbij hij werd benoemd tot onderwijzer aan school J. B. en W. stellen voor, na ingenomen in lichtingen, het verzoek in te willigen. Aldus wordt besloten. Prae-advies op de voorstellen van de leden A. ten Broeke e.a, betreffende de heffing van opcenten op de hoofdsom der personeele belasting De heer de Nobel zegt zich nog steeds neer te leggen bij het voorstel-Vermeulen, dat de zaak nog een jaar wil aanzien. De heer ten Broeke memoreert de ge schiedenis van deze zaak. Spr. zegt dat het doel van het voorstel Roelse c.s. was, te benaderen een opbrengst van f 105.000. Spr. zeide weinig tevreden te zijn over de inlichtingen van B. en W., op zijn vragen verkregen. Het voorstel Roelse c.s., zoowel gen over gemeentebegrooting voor 1928. als dat van spr. werden verworpen. Maar vóór het voorstel van den heer ten Broeke c.s. stemmen. De heer Nijssen zegt dat B. en W. uit deze opcenten f 105.000 moesten hebben, vandaar dat zij met hun voorstel kwamen, Spr. zegt dat het lang niet vaststaat, dat de taxatie van den inspecteur lang niet vast staat. De taxaties van den inspecteur te Amsterdam zijn steeds te laag gebleken. Spr. zegt dat ofschoon het voorstel ten Broeke c.s. f 1400 minder zal opbrengen dan dat van B. en W., het college dit voorstel gaarne heeft overgenomen. De heer de Vries wijst er nogmaals op, dat bij een gemiddelde huurverhooging van f 20 de opbrengst hooger zal zijn dan B. en W, hebben geraamd. De heer ten Broeke zegt dat de becijfe ringen van den heer de Vries niet anders dan bespiegelingen zijn. De heer Nijssen geeft ook eenige cijfers, waaruit blijkt, dat verschillende aangeslage- nen minder zullen betalen. De heer Vermeulen zegt dat de cijfers van den heer Nijssen eveneens bespiegelingen zijn. Eindelijk wordt tot stemming overgegaan. Het voorstel-ten Broeke wordt met 13 tegen 10 stemmen aangenomen. Tegen mevr, van Veen en de heeren de Nobel, Homburg, Baarda, Schaar, de Vries, Roelse, Visser, Bosman en Vermeulen. De heer de Nobel: Nu de consequenties! De gemeentebegrooting. Aan de orde zijn de algemeene beschouwin- De heer Sluiters houdt de volgende rede. .De Chr. Hist. Raadsfractie heeft gemeend bij de begro'oting voor 1928 aan de algemeene be schouwing deel te nemen en aan mij is de eer dit te mogen doen. Ofschoon voor mij zelf er geen bizondere lief de voor dergelijke beschouwingen bestaat, toch kan het zijn nut hebben over eenige zaken het licht te laten vallen. Hoewel het mijn bedoeling niet is een poli tiek debat uit te lokken, wil het mij toch voor komen even terug" te moeten zien op de laatst gehouden gemeenteraadsverkiezing. Toen bij de vorige verkiezing ons ledental van twee tot vijf was gestegen, werd door ver schillenden betoogd, dat de Chr. Hist, boven hun niveau waren gekomen, Maar nu is bij de. laatste verkiezing komen vast te slaan, dat schier zonder reclame 'of openbare vergaderingen en het beeritiséeren van anders denkenden, noch zonder eenige be lofte en verplichtingen, de kiezers de vijf aftre dende in den Raad hebben teruggebracht. Naar aanleiding van de Wethoudersverkiezin gen het volgende, De fractie was van meening, dat bij de uitbre!- wij zijn allen onbevredigd naar huis gegaan en wij meenen dan ook niet verantwoord te zijn, als de toestand zoo zal blijven en omdat wij niet willen, dat posten op de begrooting verminderd worden. Vandaar ons nieuwe voorstel, De heer de Vries zegt zich ten zeerste over dit voorstel verwonderd te hebben, temeer waar de heer ten Broeke heelemaal niet aantoont, hoe groot het tekort zou zijn geweest, Spr. zegt dat bij een huurverhooging van f 20.— de opbrengst reeds veel grooter zal zijn dan door B. en,W/ is geraamd. Spr. heeft een staatje van 100 woningen gemaakt, waaruit blijkt hoeveel de menschen met de hoogere huurwaarde meer zullen moeten betalen. Velen zullen zelfs f 100.enf 150.— meer moeten betalen. De heer Roelse zegt dat de hoofden al wel geteld zijn, maar spr. wil een ernstig protest tegen deze handelwijze laten hooren. Spr, wijst er op, dat de heer ten Broeke ding onzer gemeente het College te zwaar werd niets aantoont en dat van de nieuwe door 1 hem aangegeven cijfers de leden heel geen kennis hebben kunnen nemen. Spr. acht het verkeerd, om een in een vorige vergadering genomen besluit direct weer ongedaan te maken. Spr. waarschuwt hiervoor, want men zou de oppositie kunnen dwingen, dan eveneens zoo te handelen. De heer Baarda zegt niet voor het voor stel ten Broeke te zullen stemmen. Spr. zegt alle stukken en cijfers goed te hebben na gegaan, maar hij acht het voorstel Vermeulen nog steeds het juiste, n.l. om de verordening een jaar te handhaven. De heer v. d. Steen komt ter vergadering. De heer de Nobel zegt geen nieuwe be schouwingen over cijfers te willen houden, maar spr. heeft sterk den indruk, dat de geschatte meerdere opbrengst van f 20.000 hooger zal zijn. De heer de Vries Veel hooger. De heer de Nobel onderschrijft wat de heer Roelse heeft gezegd inzake het onmid dellijk terugkomen op genomen raadsbesluiten. De heer Vermeulen zegt na al de stukken en artikelen in de pers over de slechte voor bereiding van deze zaak, er niets meer over te zullen zeggen. Spr. zégt geen nieuwe beschouwingen over cijfers te zullen houden, want daarmede ko men wij er niet. Het blijven toch maar schattingen. Spr. zegt dat de meeste aanslagen voor de personeele belasting kleine aanslagen zijn en juist daarom wil spr. voorzichtig zijn. Spr. zegt dat men zijn voorstel niet uit- voerbaar heeft geacht, omdat de oude ver ordening met l Januari niet uitvoerbaar meer is. Maar spr. zegt daarnaar geïnfor meerd te hebben en toen bleek dat in de oude verordening enkel eenige woorden veranderd dienen te worden. Er is gesproken over verantwoordelijk heidsgevoel maar spr. zegt dat dit verantwoor delijkheidsgevoel geldt voor de leden, zoo als zij straks in meerderheid beslissen. Spre kers verantwoordelijkheidsgevoel gaat niet verder dan zijn eigen stem. De heer Groeneveld zegt dat na de be slissing in de vorige vergadering ieder on bevredigd was' Protesten bij links. De heer Groeneveld zegt dat de Christ. Hist, fractie meende, dat deze beslissing niet gehandhaafd mocht blijven. Aan de laagste aanslagen is sprekers fractie eenigs- zins tegemoet gekomen. Nog voeren de heeren Bosman en Visser het woord. De heer Maas zegt het voorstel van B. en W. nog steeds het veiligst te achten. Nu dit verworpen is, zal sprekers iractïe belast, omdat verschillende zaken niet of in het geheel niet tot hun recht kwamen, in. zonderheid de sociale zaken, en meende hierin te moeten voorzien. Hoewel onze fractie mede gewerkt heeft tot het samenstellen van dit col lege, moet dit niet anders beschouwd worden als een gevolg van de eigenaardige omstandig heden, waarin wij toen verkeerden. Dit feit wil geenszins zeggen, dat onze frac tie dit College, wanneer er voorstellen ons be reiken, of 'er een beleid gevoerd wordt, waarte gen onze Christelijke beginselen zich verzetten, zal steunen en zal het college onze fractie dan legen zich vinden. Onze fractie heeft medege- j werkt om dit college samen te stellen, omdat eene andere oplossing niet wel mogelijk was en j zij haar zetel geenszins wenschte op te offeren, j Nu echter gebleken is, dat wegens ongesteld heid van den Wethouder onzer fractie, geen plaatsvervanger wordt gewenscbt, die onzerzijds j werd aangeboden en wij daardoor geen contact j hebben met het college, wensehen wij de ver- antwoordelijkheid niet te dragen. Wat de collectiviteit van het college aangaat, 1 deze laat wel iets te wensehen over; het geeft j althans den schijn, dat ieder zijn zaken zelf be- heert of denkt, dat het andere is, wat buiten zijn gootje loopt. Wanneer er energie van het college wil uitgaan, moeten alle leden alle za ken bestudeeren. Wat de financieele politiek aangaat, zijn wij het met B, en W. eens, dat in het belang der ge- i meente voorzichtigheid is geboden. Dit echter sluit niet in, dat de winst van het gasbedrijf j maar ongelimiteerd kan doorgaan. Voor deze begrooting willen wij dit nogmaals als waar schuwing lanceeren. Onze fractie behoudt zich dan ook het volle recht voor, om in het lóopen- de jaar, indien de omstandigheden zulks toela ten, met voorstellen te komen om den gasprijs te herzien. De totstandkoming eener arbeidsbeurs zien wij met genoegen tegemoet, dit echter verhoedt de werkloosheid niet en blijft het dus voor B. en W. een zeer belangrijk vraagstuk op welke wijze daarin te voorzien. Wij willen er de aandacht op vestigen, dat naar onze meening gestreefd' moet worden, dat de menschen bij de in de gemeente gevestigde industrieën geplaatst moeten worden. Wanneer men ziet dat andere gemeenten hunne arbeiders hier geplaatst kunnen krijgen, waarom wij dan niet? Mogen we thans verzoeken om, bij het ge ven van productieve werkgelegenheid, zij het eerst in aanmerking komen, die een geruimen tijd in de gemeente hebben gewoond? Hebben B. en W. zich al gewend tot de Provinciale Sta ten om steun voor de werkloosheid? In .aansluiting op het voorgaande wensehen wij de aandacht te vestigen op onze grondpoli- tiek, om zoo mogelijk tot aankoop van gronden over te gaan. En wel voornamelijk te IJmuiden, waar de gemeente geen grond bezit en als wij langer wachten, alles in handen van particulie ren komt, waardoor de gemeente genoodzaakt wordt, de gronden voor scholen, woningbouw, gemeentegebouwen, speelplaatsen, kerkhof, enz, voor groote sommen aan te koop en. Over het wegennet en de beharding valt nog wel iets op te merken. De gemeente moet in de eerste plaats zorgen, dat onze hoofdverbindin gen tot stand komen, omdat dit een belangrijke factor is voor ons verkeer. Zoo is bijv. de verbindingsweg tusschen IJmuiden en Haarlem niet de gewenschte. Wat aangaat de verharding onzer straten en wegen zijn wij van oordeel, dat de grindwegen veel te duur zijn van onderhoud en besproeiing. Wij verzoeken U daarom deze wegen van een ander soort wegdek te voorzien, die aan de eisohen van het verkeer beantwoordt. Ho.ewel onze fractie destijds voorgesteld heeft om voor wegaanleg uitsluitend vlamovensteen te gebruiken, wil zij wijzen op de productie van ringovensteen, waarbij tegenwoordig ziilke re sultaten bereikt worden, dat B. en W. wel eens mogen overwegen in verband met de belangrij ke lagere kosten van ringovensteen, deze stee- nen te gebruiken voor secondaire wegen. Wij willen ook even stilstaan bij onze brand weer, B. en W, hebben bij zichzelf het vertrou wen om in 1829 met een voorstel te komen tot reorganisatie der brandweer. Het is ons namelijk gebleken, dat onze ge meente op dit gebied zeer primitief is ingericht aangezien er nog vele plaatsen zijn, waar geen waterleiding is en waar het bij een brand te veel tijdverlies zou geven voor de motorspuit uit Velsen om te hulp te komen, Wij hadden ons dan ook voorgesteld een motorspuit voor de geheele gemeente, gestationneerd op een cen traal punt in onze gemeente, bediend door geoefend personeel, Nijverheidsonderwijs, Gaarne zouden wij B. en W, verzoeken in nauw. contact te blijven met de gedelegeerden, omdat dit onderwijs in handen van eene parti culiere vereeniging is en het een groot sociaal belang moei worden geacht, dit onderwijs zoo goed mogelijk te verzorgen en onder te brengen in een meer. liggend middelpunt onzer gemeente. Over het voorbereidend onderwijs nog het vol gende, Aangezien de verordening nog niet is aangeno men, zouden wij willen verzoeken het bedrag, groot f 5000.ten goede te laten komen aan de thans bestaande niet-gesubsidiëerde bewaar scholen, die daartoe hun wensch te kennen ge ven. Wij wachten met zeer veel belangstelling op het advies van de commissie voor de nazorg, wij wensehen hierbij de aandacht te vestigen op de achterlijke kinderen. Volksbadhuis, B. en W. zeggen in dé Memorie van Antwoord,, dat zij afwachten het onderzoek van de com missie ad hoe. Onze fractie ziet met belangstel ling een advies tegemoet, evenwel meent onze fractie dat deze zaak zeer urgent as. Reden waarom zij bij het desbetreffende punt met na dere voorstellen hoopt te komen. Nog even onze aandacht voor de Beroepa- keuze. Onze fractie stelt het opprijs, dat B. en W. een post op de begrooting gezet hebben voor de vereeniging tot voorlichting van beroepskeuze, spreekt haar overtuiging uit, dat deze post me de aansporend zal werken op het particulier ini tiatief, bovendien dat daardoor het bestaan der vereeniging verzekerd is. Wij verzoeken, wanneer de arbeidsbeurs tot stand mocht i,komen, samenwerking te zoeken met bovengenoemde vereeniging. Verder wensehen wij U, mijnheer de Voorzit ter en den Raad en allen die medewerken :in het belang onzer gemeente, Gods on misbaren zegen, De heer Homburg zeide dat de gemeen- teraads-verkiezingen dit jaar in het middel punt der belangstelling stonden. Spr. memoreert hoe zijn fractie versterkt den raad terugkeerde en hoe de raad in meerderheid rechts bleèf. Over de wethoudersverkiezing sprekende, zegt spr., dat zijn fractie voor uitbreiding van het aantal wethouders is. Dat het daar bij kwam tot een breuk in de rechtsche sa menwerking, betreurt spr. Dat persoonlijke sympathien hierbij den doorslag gaven, kan spr. niet gelooven, want zij, die zich naar Christus noemen, moeten elkaar ook weer kunnen vinden. Spr. zegt dat de Ant. Revolutionairen, hoewel buiten de deur gezet, bereid zijn tot samenwerking met de Chr. Historische en R. Katholieken, als deze dit willen. Spr. komt dan op verschillende punten en wijst dan op de noodige ontwikkeling van de industrie en hoopt dat B. en W. die steeds zullen bevorderen. Wat Velsen-Noord betreft, zegt spr. dat hij zou willen, dat zelfs de schijn zal worden weggenomen: dat dit deel der ge- gemeente stiefmoederlijk wordt behandeld. Over de politie zegt spr. dat voor een gemeente van 36000 zielen het corps te klein is. Met het oog op de veiligheid be pleit spr. uitbreiding. Voorts vraagt spr. bij de salarisherzie ning een toeslag voor den hoofdinspecteur. De heer Visser zégt dat de verkiezingen voor een groot deel hebben gestaan in het teeken tegen de S, A. P. Voor ons is dit verklaarbaar, zegt spr. Immers bij de Kamerverkiezingen was onze wassende in vloed gebleken en wij kunnen begrijpen, dat men een dam daartegen wilde opwer pen. Toch heeft men maar weinig tegen de S. D. A. P. kunnen inbrengen. Immers de samenwerking rechts is zoodanig, dat men daar weinig van beginselvastheid kan spre ken, Spr. meent voorts dat het Christelijk beginsel zoo weinig geeft voor de politiek, dat men daarop geen richtsnoer kan bou wen. Men heeft allerwege aangeraden om niet op de S. D. A. P. te stemmen, omdat deze voor een andere maatschappelijke orde is. Maar zijn deze voor wanorde? Spr, ci teert uit het boekje van Ir. Albarda „De schatten der aarde", waaruit blijkt dat de opbrengst van tarwe, steenkolen, petrole um enz. sinds 1913 in Europa ontzaglijk is verminderd. Maar het aantal werkloozen is toegenomen en bedraagt in ons wereld deel thans 9 millioen. Tegen deze orde, wanorde zegt spr,, gaat de strijd der S.D A, P. Verder wijst spr, op een boekje van de R.K, werkgevers „Vóór waarheid en recht", wat spr. critiseert en waarvan spr. zegt, dat de R.K, arbeiders hun belangen tenslotte alleen bij de S. D. A. P. veilig zullen zien. Spreker komt dan op de wethoudersver kiezing en wijst op het eigenaardige schouwspel, dat een groep zich noemende sociaal-democraten zich enkel richtte tegen de S. D. A. P. Wanneer deze menschen zeggen, dat zij buiten de partij zijn ge steld noemt spr. dit onjuist. Het is hun eigen schuld, dat zij buiten de partij zijn gekomen. Maar het moest zoo komen, geide spr., want reeds in 1924 schreef de heer Schil ling, dat hij te doen had met een stel be driegers en verraders. Het kon dus niet uitblijven, of er moest een breuk komen. Als er den laatsten tijd iets tegen den heer Schilling geschreven is, wat beter onge schreven had kunnen blijven, dan behoeft de heer Schilling zich daarover niet boos te toonen. Immers hij heeft geïntrigeerd te gen de arbeidersbeweging, die haar groote schade moest doen. De raadsfractie en de Federatie der S. D, A, P. stonden dan ook steeds tegenover den heer Schilling. De heer Schilling toch meende, dat alles wat voor de arbeidersbeweging werd ge daan, moest zijn tot meerdere eer en glo rie van den heer Schilling. Een arbeiders beweging, die zich zelf respecteert, kan dit op den duur niet dulden. Spr. voor zich gelooft, dan ook, dat de breuk met den heer Schilling moest komen en dat deze onherstelbaar is. Het is heel gemakkelijk van den heer Schilling om te schelden en dan vooral op een bepaalde groep, de onderwijzers, Spr. meent dat daarmede groote schade is aan gericht aan het openbaar onderwijs. Spr. vraagt den heer Schilling nu eens concrete feiten over de onderwijzers te noemen, wellicht kunnen wij daaruit ook nog leeren. Spr. zegt verder, dat de heeren Baarda en Dalmeyer in het zog van den heer j Schilling in den raad gekozen zijn. Van j den heer Baarda zegt spr., dat deze voor een eandidatuur v&n de S. D. A, P. heeft bedankt, omdat hij het niet kon aanvaar den vanwege zijn werk. De heer Dalmeijer, zegt spr., heeft zelf als lid der S. D. A. P. bedankt, Spr. zegt dat de fractie-Schilling geko zen is op een sociaal-democratisch pro gram, maar sinds haar intrede in den raad heeft men heel wat van dit program laten varen. Komende op den uitslag der verkiezin gen zegt spr., dat daarvan verwacht mag worden eén meer democratisch regime. Want rechts moge nog de meerderheid j hebben, de glorie is weg. Immers in totaal kreeg rechts 52 procent van het totaal aantal stemmen, Rechts leeft dan ook meer boven zijn stand, daar het 56 procent van de raadszetels bezet. Komende op de memorie van antwoord van B. en W. en speciaal ten opzichte van de sociale zaken, zegt spr. dat het stand punt van B. en W, het zelfde is gebleken en dat men van eenige verandering niets heeft kunnen bemerken. Alles wat B. en W. zeggen, is zeer vaag. Wat de wefhoudersverkiezingen betreft, zegt spr,, dat zijn fractie in 't gelijk is ge steld, als zij opmerkte, dat men niet wist waartoe een wethouder van sociale zaken noodlg was. B. en W. zeggen dat deze functie moet worden opgebouwd,, maar wat er zal worden aangepakt, om de func tie op te bouwen, dat wordt niet gezegd. Spr. zegt dat de wethoudersverkiezing geen afspiegeling is van de verhoudingen in den raad. Nu de heer Dunnebier afwe zig is, is uit de rede van den heer Sluiters gebleken, dat men ook daar weinig ver trouwen in het college heelt. Onze fractie is echter buiten het college gehouden. Spr. wil er niet veel van zeggen, alleen wil spr. memoreeren, dat in besloten zitting de heer Schilling door sprekers j fractie op de vingers is getikt, omdat deze zoo pleitte voor eigen standje. Spr. wil dan iets zeggen over het pers pectief, in welke banen de politiek onzer gemeente zal worden geleid. Er zijn altijd groepen geweest, die veel verwachten van het particulier initiatief, waarbij thans, ook is gekomen de groep Schilling, Spr. zegt dat er zaken van particulier initiatief zijn, waarvoor ook hij veel be wondering heeft. Maar er zijn andere za ken, waarvoor spr, minder sympathie heeft. Gebleken is dan ook, dat het parti culier initiatief aan beteekenis veel inboet, Spr. wijst op de armenzorg. In 1913 kwam daarvoor uit de openbare kassen 58.9 procent in 1925 daarentegen 70.6 procent. Ook voor kinderverzorging en andere so ciale zaken put men van kerkelijke zijde steeds meer uit de openbare kassen. Wat de financiën der gemeente betreft, zegt spr., dat toch geen bijzonder pessimis tische toon noodig is. Imers de gemiddel de opbrengst per inwoner is steeds stij gende, wat B. en W. zelf in hun staatje aantoonen. Er is dus geen reden, om onge rust te zijn. Dat bewijst ook de schuld on zer gemeente. Toen Velsen 31000 inwoners had, was de schuld groot f 1.230.000, Alk maar met 27000 inwoners had f 2,585,000. schuld, Helder met 30,000 inwoners f 2.363.000 schuld. Na de pauze zet de heer Visser zijn rede voort. Spr. komt op de financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten en ii hoopt dat B, en W. zullen bewerken,^ de Vereeniging van Nederl. gemeentehui aandringen op een spoedige oplossing <je. zer kwestie. Spr. wijst op de zeer slechte positie, welke onze gemeente in dit op'^ inneemt en hoe stiefmoederlijk zij Wordt bedeeld. Wat de te stichten Arbeidsbeurs betreft zal spr. gaarne spoedig vernemen, of B er W. meenen dat deze in onze gemeente le vensvatbaarheid zal hebben. Gezien succes Hilversum, Helder enz. looft spr. dat een Arbeidsbeurs hier moe| slagen. Dat zal trouwens eerst praktijk blijken. Spr. gelooft echter ook, dat een Arbeids beurs geen opheffing der werkloosheid brengen, waartoe spr, citeert uit een bro chure van den directeur der Amsterdam- sche Arbeidsbeurs. Spr. zet uiteen hoe een arbeidsbeurs z. i. moet werken en wijst ei op, dat deze kan medewerken om de ver houdingen in den arbeid in onze gemeente beter te doen worden. Wat de industriëele ontwikkelink onze; gemeente betreft, spr. zegt dat in dit op zicht altijd uitsluitend wordt -gesprók over IJmuiden. Maar er zijn ook nog dere deelen en daar is uitbreiding der j dustrie zeker zeer goed mogelijk, Spr wijst er echter op, dat B. en W. in de morie van antwoord opmerken, dat kQ8. re nieuwe industrie een toevloed van ar beiders naar de gemeente voert. Spr. nierli echter op, dat dit niet in 't nadeel der meente behoeft te zijn. Eindhoven, Almelo, Tilburg, Enschedj e enz. bewijzen, dat de gemiddelde brengst, per inwoner, daar hooger is, u* de Hoogovens en de Papierfabriek bewij zen, dat zich hier nog anderen vi dan alleen arbeiders. De heer Tusenius. De andere zijn arbeiders. De heer Visser. Volkomen juist, maar k gaat om Je centen. De heer Visser komt dan op het subsiè aan de Vereeniging tot bestrijding der Ti berculose en herinnert aan het schrijn van B. en W., dat voor rekening van ma^ tpri schappelijk hulpbetoon geen patienlej meer naar ziekenhuizen mogen worden ge zonden. Spr. vraagt of Jit schrijven «J aan het bestuur der T. b. c.-i is gezonden. Hierom, zoo wordt gezegd, is door del b.c-vereeniging voor 1928 f 5500 subsi gevraagd. Spr. zegt echter dat dit k drag beslist onvoldoende zal blijken zijn. Naar aanleiding van eenige uitlating in de Memorie van antwoord ten opzicfe van sprekers fractie, zegt spr. ongeru® zijn. I »- De Voorzitter: U kunt heel gerust zijt' De heer Visser zegt in dit opzichtig liever te willen, dan gerust gesteld te wi den. Maar spr. wilde .toch gaarne weg kt- ben de opmerking, dat er leden zijner fiat tie zijn, die de voorstellen van B. en" stelselmatig tegenwerken. Er is, zegfs,. aanmerking gemaakt op samenspreif van de fractie met het bestuur der Feit ratie, maar wij zijn nooit zoo ver gegaat als bij de R. Katholieken. Uit een verslij '2 van een vergadering der R.K. Kiesvereni ging te Santpoort, bleek dat de raadsfe- tie zelfs bij verkiezingen b.v, van gemeente-secretaris een bespreldj hield met de Centrale. De heer Nijssen: Dat bericht was n waar. De heer Visser: Het is nooit tegengesp: ken. Spr. critiseert tenslotte dat B. en^X ;oodanige critiek op het Velser Weekbla oefenden, dat zij Jit orgaan uitschakelif voor de advertenties der gemeente. Sp meent dat zij zich hier boven gesteld moei ten hebben. De heer Maas spreekt als volgt: M, Je Voorz.: Bij Je behandeling J.er begrooting W 1928 meent Je R.K. Raadsfractie ook 21 de algemeene beschouwingen deel te oil ten nemen. Uit den aard der zaak kunnen deze| zijn omdat op Je Jetails eventueel bijl puntsgewijze behanJeling Jer begrooti kan wor Jen ingegaan. Vanzelf gaan bij deze behandeling! gedachten terug naar de Jagen der verki zingen. Om hierover breed uit te meel ligt niet in onze bedoeling alleen, dale R.K, meenden tegenover de maandfi lange voorbereiding en campagne, en "ie altijd eerlijke campagne, van Je S, A. P. Joor miJJel vah het Velser Wed (nieu bla J, eenige zakelijke artikelen als in weer të moeten schrijven. Dit zou word? No ontzenuwJ, maar tot op heJen is men b antwoord schuldig gebleven. Voor ons reden te meer te veronderstellen dat het bij het juiste eind hadden. De wethouders-verkiezing zou ook deel van den tijd kunnen vullen maar meenen dat deze zaak voldoende bij leden en bij de burgerij bekend is om] veel over te zeggen. Er zijn bij nog VCCl UVCl IC ACggCU, J-.1 ""'j verdeeling der zetels teleurgestelde!! wat wij verwachtten is geschied, zoo -dat men niet altijd critiek uitoefent om zaak of om een of andere voordracht, de om den persoon die yoorstelt.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2