muider Courant Pure! lij Ruwe en Springende Handen. Does 30 cl Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Veisen Ingezonden Santpoort Burgerlijke Stand Politierapport Voor den Raad insdag 14 Dec. 2e blad nummers van de IJ MUIDER 10T zijn a 5 cent steeds verkrijg- aan ons Bureau, Willemsplein 11; in j ujel's Boekhandel, hoek Fro gerst raat; •handel PF- C. Roelse, Kanaalstraat; tfiandel Arends, Oranjestraat; Boek- jel J. Ramp, De Rijpstraat, hoek Wil- fiarendszstraat; te IJmuiden-Oost bij hhandel JW. Raadman, Trompstraat, Gelderman, hoek Lagersstraat Boekhandel F. v. d Ralverstraat; te Santpoort in den Mandei Pu. MeursRijksstraatweg; [aaien, Rijksstr.weg 279 L, Velsen-N. Aan deze fatale komedie, noodzakelijk ter verlenging van den levensduur van het ten doode opgeschreven kapitalisme, mag de arbeidersklasse op straffe van algehee- le ondergang niet meedoen. Zou ooit weer een nieuwe oorlog ontke tend worden, dan is het de plicht en het door lijden en ellende gewonnen recht der arbeidersklasse, deze met alle middelen te verhinderen. Zij heeft dan zonder reserve de taak den burgeroorlog, den klassenoor- log in de plaats van den volkerenoorlog te stellen. Ons geestelijk scherp stellen op die on ontkoombare plicht en tegelijkertijd in troebele harmonie gedenkteekenen voor oorlogsslachtoffers onthullen is onver- eenigbaar. Om die redenen zal de IJmuider Fede ratie aan het door de Ver, „ÏJmuidens Bloei'' geopperde plan haar medewerking onthouden." Geslaagd. 'oor het examen wiskunde L, O, is te .avenhage geslaagd de heer J. Doets, ïerwijzer alhier. Ireeselijk ongeval aan de Hoogovens. Drie dooden. Maandagmiddag omstreeks 6 uur heeft de Hoogovens een vreeselijk ongeluk Jats gehad. Btj de werkzaamheden voor nieuwe opslagkraan aan de Buitenha- i( wélke kraan wordt gebouwd door de Piet Smit Jr. te Rotterdam, waren vier ibeiders van de fa. Rijker te Haarlem, een onderdeel van het werk uitvoert, met het afkluizen van de kapbaan. ge werkzaamheden werden uitgevoerd ieen o.g. 30 Meter hooge houten stelling, elke rustte in verschillende ijzeren ha- 8ii. Plotseling is een dezer ijzeren haken ebogen, waardoor de stelling kantelde drie arbeiders naar omlaag stortten. Al drie de arbeiders werden door zware cledelfracturen onmiddellijk gedood. Het de 20-jarige C. Meyer, zoon van een er bazen van de Hoogovens, de 42-jarige Arends uit Haarlem en L. Kuyer uit jrecht. Alle drie verongelukten waren ijfehuwd. De vierde arbeider, die op de stelling kon zich nog bijtijds vastgrijpen en lèUlzoo zijn leven te redden. De oorzaak van het ongeval is niet be- iad. Geleerd door vroegere ervaringen, [ad men alle voorzorgsmaatregelen geno- i, om de stelling zoo sterk mogelijk te ii zijn. De reis met de Monte-Olivia. Woensdagavond had in het Gebouw v. hr. Belangen de tweede samenkomst flaats, waarin de heer L. P. Tismeer bij clitbeelden vertelde van zijn reis met de fionte Olivia naar Noorwegen, Er waren een kleine 100 personen opge- omen, die genoten hebbén van de pretti- causerie. De heer Tj. Doevendans heeft ook dezen avond geopend en gesloten. De opbrengst was ten voordeele van de lrjeugdkerk. .rtw directeur benoemd de heer Wiersma, al- van onzen tijd, vindt dergelijke taal niet hier. meer te pas komen. J Na de poppenkast kwam het goochelen aan de beurt. Ook in deze kunst toonde In de Geref. Kerk, aan de Wilhelmi- nakade zal vanavond het jaarlijksche mevrouw Nolles zich zeer bedreven en dankuur voor visscherij en gewas worden ze zal de oudste kinderen ook wel zeer fSohmirlon tfpamilRPPrrl hftMiPti. manr rfc klpin+ipc m monument voor de gebleven visschers Wij hebben onlangs gemeld, hoe in het estuur' van de Vereeniging IJmuiden's igt Bloei de gedachte is geopperd, om het volgende jaar een gedenkteeken op te richten voor de in de oorlogsjaren geble- uï veil opvarenden van de IJmuider visschers- j|« vloot. Daartoe was de meening van de verschillende organisaties in het visscherij - n 1 bedrijf gevraagd. itaf De IJmuider Federatie wijst in haar né gelijknamige orgaan het denkbeeld op ;lt deze wijze af ..Wij kunnen de in de oorlogsjaren ge lleven visschers niet anders gedenken dan slachtoffers van een misdadig kapita listisch stelsel, dat de volkeren in den ^ooten oorlog heeft gedreven. De ontzettende ellende in die jaren over k nagenoeg de geheele menschheid gebracht; ie vernieling, beestachtig en redeloos, van ien wereldrijkdom, de misdadige verspil van een niet te berekenen hoeveelheid nuttige arbeidskracht; de lichamelijke^ en moreele schade toegebracht aan millioe- nen, kan geen enkel sterveling naar zijn verschrikkelijke waarde schatten. En terwijl de Staten hunne legers, vlo- u, luchtstrijdmachten en vooral chemi se aanvals- en afweermiddelen in koortsachtige haast gereedmaken voor een kvj volgende, nog ontzettender slachting, hekken hunne gedelegeerden van de eene (Ontwapeningsconferentie" naar de ande re en wordt het eene oorlogsmonument na het andere onthuld als een herinnering ten de ,,voor het Vaderland gevallen hel- >n". Zooals in den oorlog elk land zijn eigen Dod had, zoo heeft thans elk land zijn ■Onbekende Soldaat", met welke armzalig juenschelijk overschot de meest afzichtelij ko huichelarij bedreven wordt. St. Nicolaasviering. Vierden de scholen A en J Woensdag jj. in vereeniging met de scholen B, C en E in „Thalia" reeds St. Nicolaasfeest, Za terdagmorgen en middag werd het feest in de knusse gymnastiekzaal van school J nog eens in meer intiemen kring voortge zet. Door de met genoeg te waardeeren me dewerking van een aantal ouders was het gymnastieklokaal in een fijne tooneelzaal herschapen. We kunnen ons voorstellen, dat het onderwijzend personeel over dïe medewerking eenvoudig perplex heeft ge staan, In eendrachtige samenwerking had den de heeren Bart en Cupido gezorgd voor een mooi en stevig tooneel, alsmede voor eenige tientallen banken, waarop de jeugd kon zitten. De heer Dammers had zijn decoratieve capaciteiten toegezegd, dus dat ook in dit opzicht het tooneel vol deed, behoeft zeker geen nader betoog. De verlichting werd welwillend aangelegd door d. hr. v, d.Broek. In een der knechts van den heer Bart had het personeel bo vendien een prima „tooneelknecht", wïen vóór en tijdens het feest geen moeite te veel is geweest. Hulde voor zooveel sa menwerking tusschen school en huis! En nu iets over het feest zelve. In verband met het feit, dat het feest voor beide scholen niet eer kon plaats vin den, had de goede Sint zoowaar zijn ver trek naar het warme zuiden nog eenige da gen uitgesteld, zoodat hij des ochtends het feest met zijn hooge tegenwoordigheid opluisterde. De grijze bisschop had voor ieder een vriendelijk woord over en had met Zijn onafscheidelijken Piet gezorgd voor een kerncollectie cadeaux en zakken vol lekkernijen. Was het wonder, dat de kleinen hem levendig hebben toegezongen en dat Sint, getroffen door zooveel aan hankelijke kinderliefde, slechts met moeite van de IJmuider kleinen scheiden kon? Doch de boot wachtte, dus het moest. 's Middags was het feest voor de oudere leerlingen met medewerking van de leerlingen zelve. Het programma bood „elck wat wils'': Zang, voordrachten, dansjes enz, enz, En wat er geboden werd, was „first class". Het feest werd geopend met ,hètSinterklaaslied, „Zie de maan schijnt door de boomen", dat, driestemmig gezongen, staande werd aangehoord. „Bij de Boeren" was een alleraardigst num mertje, niet in 't minst door de aardige costumes., ,De geleende Koekepan" bracht de lachspieren in beweging, evenals de voordracht „Rheumatiek". Een succes nummer bleek ook te zijn de „Volksdans jes", ingestudeerd door den heer Dijkstra. We zouden zoo voort kunnen gaan, maar dan zouden we te veel plaatsruimte vragen. We willen alleen nog wijzen op de „clou" van den dag: „De kleermaker en de kabouters". Aardig spel hulde aan den kleermaker en zijn vrouw prachtige costumes der elfen een apart woordje voor het mooie spel der elfenkoningin en leuke kaboutertjes. Dat het instudeeren van al het ten ge- hoore gebrachte uren van inspannenden ar beid heeft gekost aan het onderwijzend personeel, gelooven we graag. Men heeft het er echter met alle liefde voor over ge had en waar zooveel liefde tot de kinde ren bestaat, moet dit naar onze meening ook het onderwijs ten goede komen, Deelen we ten slotte mede, dat tal van leden der beide oudercommissies het feest bijwoonden. gehouden. Aanvang van den dienst half acht. De Winkeliersvereeniging alhier heeft besloten een Kerstnummer uit te geven, waaraan een zeer aardige attrac tie verbonden is. Een tiental op Velsen-Noord zeer be kende personen, allen lid van de daar bestaande Winkeliersvereeniging hebben zich ietwat laten grimeeren en photogra- feeren. Deze tien photo's verschijnen in het Kerstnummer. Ieder tracht de vraag te beantwoorden: „Wie ben ik?" Wie de oplossing meent gevonden te hebben, stuurt deze in, vergezeld van 20 bonnet j es. Deze bonnetjps zijn verkrijgbaar bij de aangesloten winkeliers. Wie f 1 besteedt, ontvangt er één. Zooveel maal men 20 bonnetjes, inzendt bij de oplossing, zoo veel maal heeft men 1 kans op een prijs. Prijzen zijn beschikbaar gesteld door de Winkeliersvereeniging en bovendien nog door particulieren. We twijfelen er niet aan of de Vereeniging nu iets gevon den heeft, dat algemeen in den smaak zal vallen. geamuseerd hebben, maar de kleintjes konden de groote vaardigheid niet waar deeren, ze waren nog te jong. Toen mevrouw Nolles gereed was, kwam Sint Nicolaas, vergezeld van zijn knecht, Zwarten Piet de zaal binnen en ofschoon hij van enkele kleinen wel eens minder goed te keuren dingen had gezien, had hij toch maar besloten allen een cadeautje te geven. Reeds bij het binnenkomen van Sint Nicolaas hadden de kinderen hem toege zongen en. dit was hem zoo goed beval len, dat hij verzocht onder hand nog eenige liedjes ten gehoore te brengen. Zoo ging op alleraangenaamste wijze de middag voorbij. uitkeering is verleend aan hen die werkloos wa ren en steun trokken; dal er dit jaar, nog meer dan beide voorgaande jaren aanleiding is voor deze menschen al 'net gelijke te ck>en om hen een waar Kerstfeest te bereiden; waarom adressanten verzoeken een extra uit keering voor haar leden toe te staan. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijne Heeren, Ik vertrouw, dat U een plaatsje wilt inruilen voor mijn laatste woord in de polemiek met Ds. Luikinga over De Openbare Leeszaal. De repliek van Ds. Luikinga op mijne kantteekening stelt teleur. Ik ga de gratuite beschouwingen over mijn „ondeskundigheid", het „minderwaar dige" van een instelling, minder volledig dan Ds. Luikinga zich die nu eenmaal in het hoofd gezet heeft, dat „prutserig" werk In de week van 5 tot 12 December zooals hij het noemt, de geringe liefde voor zijn te IJmuiden uit zee binnen gekomen dit werk mijnerzijds (nota bene), etc., voorbij 79 stoomschepen en 1 zeelichter en naar ik ga ook maar voorbij aan het feit, dat Ds. zee vertrokken 83 stoomschepen en 2 zee- Luikinga een eerbiedige stilte bewaart op lichters. j mijn opmerking, dat ook de warmste voor- standers van de Openbare Leeszaal in {September 1920 een subsidie verwierpen; j en de redenen waarom. Het doet alles zoo AANBESTEDINGEN, bitter weinig, neen niets feitelijk ter zake, Bij de te Haarlem door de Genie gehouden en leidt slechts de aandacht af van de hoofdzaak aanbesteding van het eenjarig onderhoud der ml- 1 Al Ds. Luikinga's kantteekeningen op litaire werken en gebouwen in den Haarlemmer- de mijne kunnen niet wegredeneeren het meerpolder was laagste inschrijver de heer L. H, 1 feit, dat van de zijde van de vereeniging 5580. De raming bedroeg geen verzoek om een subsidie is gekomen in de twee jaren, nadat de Gemeenteraad met f Op de j.l. Maandag plaatsgehadheb- bende aanbesteding te Utrecht van het onderhoud Merwedekanaal in de Provincie Utrecht gedurende de jaren 1928, 1929 en 1930 was laagste inschrijver D. Stada alhier, voor de som van f 37260 per jaar. De Christ. IJmuider Radio-avond. Naar wij vernemen mochten sprekers en organisatoren van dezen avond zoowel uit het binnen- als buitenland vele dank betuigingen ontvangen. Het blijkt wel, dat deze avond er zeker toe bijgedragen heeft, dat onze plaats meerdere bekendheid zal verwerven. Het mannenkoor „Zanglust" heeft in haar laatstgehouden ledenvergadering tot De Roomsch-Katholieke kerk te Velsen-Noord wordt vergroot en er wordt een toren bijgebouwd, die 32 M. hoog is. Al heel gauw werd de wenschelijkheid besproken hierin een uurwerk te plaatsen. Een commissie werd gevormd en men be sloot een collecte op Velsen-Noord te houden. Deze is uitmuntend geslaagd. Nu de lijsten alle binnengekomen zijn, heeft men de verrassende ontdekking gedaan, dat er f 650 bij elkaar gebracht is, Het uurwerk met het inbouwen er van kost f 1000, zoodat er nog f 350 ontbreken. Deze hoopt men nu nog op een andere wijze te verkrijgen. Het uurwerk komt op een hoogte van 27 Meter, zoodat het op vele plaatsen goed te zien is. - De Tooneelvereeniging Concordia", regisseur de heer A. v. d. Bliek, bescherm heer de weledelgeboren heer H, Smidt van Gelder, geeft Zaterdag 17 December a.s. in het gebouw „Concordia" een uit voering. Opgevoerd zal worden „Beurskoorts", blijspel in drie bedrijven van Max Rei- mann en Otto Schwartz. De schaakwedstrijd, die Vrijdag j.l, in de lunchroom „Anneta" gehouden is, heeft tot uitslag gehad Castricum 6 partijen gewonnen tegen Veisen 4. Zooals we reeds gemeld hebben neemt één der herten herhaaldelijk de vrijheid den kamp te verlaten, 't Is niet onaardig onverwachts op zijn wandeling zich vlak bij een hert te bevinden, dat rustig loopt te grazen in of nabij den rand van een boschje. Als het nu maar niet hoe langer hoe verder gaat en zich buiten het park begeeft, want dan kon het wel eens de prooi van een of anderen wolf worden, die op de Kerstdagen zich aan een boutje te goed wil doen. Ten behoeve van de binnenkort aan te leggen nieuwe wegen langs en door het park Velserbeek worden putten geboord tot grondonderzoek., Zaterdagmiddag j.l. hebben de kinde ren der ambtenaren van het Hoogoven- bedrijf in de groote zaal van hotel „De Prins" een feestje gehad, aangeboden door een commissie welke zich gevormd had uit de leden der Vereeniging „De Gieteling''. Een kleine honderd kinderen met ve len der ouders en andere belangstellen den en genoodigden waren om half drie in de zaal aanwezig, waar Mevrouw Kroon bij de opening een inleidend woordje sprak, waarin onder meer werd meegedeeld, dat het plan gevormd was om gezellige middagen in het „Casino" te organiseeren, waartoe onder meer een projectielantaarn was aangeschaft. Hierna vertoonde mevrouw Nolles uit den Haag de poppenkast. Opgevoerd werd het sprookje „Slimme Hans", het geen door de kleinen aandachtig gevolgd werd. 't Is onzes inziens een kapitale fout in dit sprookje, dat het op moord en dood slag uitloopt, 't Is maar een heks, die vermoord wordt, maar een paedagoog Rings alhier f 6175. Tevens was de heer L. H. Rings laagste in schrijver voor het een-jarig onderhoud der mi litaire gebouwen en werken ten oosten van Haar lem, met f 5440. De raming was f 7325. Geboorten: A. AldersWijnkoop, z.; 2*. A. J. Burtsmavan Vuuren, d.; M, W. Visser v. d. Wal, z.; S. A. KaaijHaartsen, z.\ J. Zeil makerHut, z.; M. J, VanckerAchterbosch, z.; M, E. HooglandSleeman, d.; M. H. Vendel— Kors, d. Geboorten: B. Koehorstden Ouden, d.; M. Koertsv. d. Pol, d.; M. van LeeuwenSchouten, z,; M. G. Huij- bensNyman, z. Ondertrouwd: T, Visser en A. Braam; G, Wortel en G, Bakker, Gehuwden: B. H. Löke en M. Broek; J. H. I Gravestein en A. Briedé; D. Honig en G. P. Boot; SUDSia|e P. Y. Rob en C, Plokker. 'Overleden: Harmanus van Kralingen, 68 j., echtgen. van M. P, Schi'rmer. Overleden: Christoffel Glas, 47 j., echtgen. van J. Zwart; Leonardus Johan nes Kuyer, 30 jaar, ongehuwd. duidelijk te verstaan heeft gegeven, dat op zoo'n verzoek gewacht wordt. Daarover hadden wij nu wel eens iets willen hooren. Maar daarover zwijgt Ds. Luikinga in alle talen. Hij besluit nu met de opmerking, dat de wethouder voor sociale zaken wellicht een stoot in de goede richting zal doen. Aldus bevestigend mijn conclusie, dat volgens Ds. Luikinga er slechts één op lossing is, n. I. dat de gemeente spontaan een ruime subsidie komt aanbieden, aan deze vereeniging, zoo iets als de prins, die de schoone slaapster tot leven komt brengen, Is het dan wonder, dat B. en W. schrijven, dat „de groote behoefte aan een openbare leeszaal zich dus nog niet geuit heeft"? Hier is nu een gemeenteraad, die tot twee maal toe te kennen geeft, een welwillend oor te zullen leenen aan een verzoek om en hier is een vereeniging, die in twee jaar tijd zich niet heeft kunnen brengen tot het doen van dat verzoek. Hoe verwacht Ds. Luikinga, dat de warmste voorstander van een openbare leeszaal de zaak zal aanvatten in den gemeenteraad, gezien zoo'n geringe belangstelling bij de belanghebbenden zelf. J. A. Dalmeijer. Veisen. Twee zwervers, verblijf houdende in logementen, J, de V. en L, V. genaamd, werden bekeurd wegens het venten, zonder vergunning daartoe te hebben. De polderwerker F, van W. werd door de politie in arrest gesteld wegens openbare dron kenschap. Vorige week kwam mej. v. d. W., wonende aan den Groote Hout- of Koningsweg te Veisen, per rijwiel uit Beverwijk. Even voorbij het bui ten „Westerhout", reed haar een man per fiets achterop, die haar met een scherp voorwerp een diepe steek in het rechterbovenbeen toebracht. Eerst Woensdagmiddag volgde aangifte bij de politie, die uit de verstrekte inlichtingen meent te moeten opmaken, dat hier dezelfde persoon aan het werk is geweest, die deze praktijken ook reeds in Beverwijk heeft uitgeoefend, Door den heer G, B,, wonende Groote Hout- of Koningsweg, is bij de politie aangifte gedaan, dat een nieuw transportrijwiel, hetwelk achter zijn woning was geplaatst, is gestolen,. Nog eensde heer Dalmeijer. Weet niet veel van het wezen om een Openb. Leeszaal en Bibl. Niet zooals ik ze in mijn hoofd heb gezet, heb ik ze beschreven, maar zooals ze overal bestaan en werk en in de daarover bestaande lectuur worden be schreven. Maar de heer D. schijnt noch de O. L. en B. te kennen uit de praktijk noch uit bestudeering van deze zaak. Van de liefde van den heer D. voor een O. L. en B. weten wij niets. Nooit heeft hij zich als voor stander doen kennen, hij is nimmer lid van de ver eeniging geweest, alleen leeren wij den heer D. nu als tegenstander kennen uit deze bestrijding. Ook heeft de heer Dalmeijer slecht gelezen. Ik heb reeds in mijn eerste artikel gezegd, dat terstond na de promemoriepost op de begrooting in '26 het Bestuur moeite heeft gedaan om Rijkssubsidie te verkrijgen, welke wederom is afgewezen, waarom het Bestuur opnieuw de zaak heeft geschorst. Wie de heerD. met „den warmsten voorstander" bedoeld is ons een raadsel. Door de manoeuvre der R.K. werd in Sept. 1920 de subsidie afgestemd. L. ARBEIDSBEMIDDELING. Ingeschreven op 9 Dec. 1927: 1 drukker, 17 timmerlieden, 5 metselaars, 12 schilders, 1 stucadoor, 1 kuiper, 1 raatrassenma-| ker, 1 koperslager, 2 bankwerkers, 3 metaalbe werkers, 4 stokers, 1 machinist, 1 mach. bank werker, 6 tuinlieden, 3 kantoorbedienden, 1 win kelbediende, 96 los arbeiders. KERSTGAVE GEVRAAGD. Aan het College van B. en W. der gemeente Veisen is door de Centrale van R.K. Arbeiders organisaties in de gemeente Veisen, den IJmuider Christelijken Besturenbond en de Federatie van bouwvakarbeiders in de gemeente Veisen een adres gezonden, waarin gezegd wordt, dat in hun gecombineerde vergadering van 8 dezer, is be sproken de stand der werkloosheid harer leden; dat het resultaat der besprekingen was, dat een groot percentage der leden reeds weken werkloos is, waaronder vele uitgetrokkenen; dat sedert Kerstmis 1925 door B. en W. in de week voorafgaande aan het Kerstfeest een Extr, BOUWVERGUNNINGEN. Door Burgemeester en Wethouders zijn de na volgende bouwvergunningen verleend: aan A. Visser, te Veisen, tot het bouwen van een woon-winkelhuis met schuurtjê, nabij den Zeeweg te IJmuiden; aan M. Jurg, te IJmuiden, tot het verbouwen van een woonhuis tot woon-winkelhuis, door ver anderen van den voorgevel, aan de Lagersstraat, no. 20, aldaar; aan M. P. Gottmer, te Bloemendaal, tot het aanbouwen van een erker aan een woning, nabij den Zeeweg, te IJmuiden; aan J, Buis, te IJmuiden, tot het bouwen van 5 woningen en 1 woon-winkelhuis met garage, aan de Lumeystraat, hoek Piet Reinstraat, al daar; aan C. Luttik, als secretaris der V, V. „Kin- heim", te Veisen, tol het bouwen van een houten kleedlokaal, op een terrein nabij den Wijker- straatweg, aldaar; aan C. J, van Heyst Pzn„ te Veisen, tol het inwendig verbouwen van drie woningen aan de Burgemeester Weertsstraat, nos. 20, 22 en 24, al daar; aan Gebrs. F. J, en H. G. van der Meyden, te Amsterdam, lot wijziging van he't bouwplan voor 56 woningen aan den Zeeweg en aangrenzende straten, te IJmuiden; aan J. P. Klein, te IJmuiden, tot het aanbou wen van een W. C. aan een woon-winkelhuis aan den Wijk aan Zeeërweg, aldaar; aan M. J. Rolvink, te IJmuiden, tot het verbou wen van een woon-winkelhuis aan den Zeeweg, hoek Lagersstraat, aldaar; aan H. van der Plas Dzn., te IJmuiden, tot het bouwen van twee woningen aan de de Rijpstraat, aldaar; i aan C. A. Zomerdijk, te Veisen, tot het bouwen

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 5