ORGAAN VOOR DE GEMEENTE VELSEN So. 18 Zaterdag 17 December 1927 13e Jaargang Yersehfjnt Woensdags Zaterdags Van den Wachttoren Officieel Plaatselijk Nieuws IJmuiden. «t entipriji: 1 1.per 3 maanden, franco per post f 1,35. Abonne- „orden aangenomen aan bet bureau en bij de Agenten, tjgD 2 maal achtereenvolgens opgegeven op het gewone tarief, kosteloos nog een derde keer opgenomen in het eerstvolgend ^nummer, lajliên voor de Adreslijst, 6 plaatsingen van dezelfde tekst (onver- 11 4,—, 13 plaatsingen (dus 3 maanden achtereen) f 8, itfitlën uiterlijk in te zenden WOENSDAG tot 9 uur v.m, en fcS tot 4 uur n.m. .(gen v®° advertentiën van buiten de gemeente Velsen in dit blad lollend gerechtigd het Advertentie-bureau P. F. C. Roelse, IJmuiden. IJ MUIDER COURANT Uitgave van de N.V. UITGEVERS-MIJ. „IJMUIDEN" Adres voor Redactie en Administratie N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL WILLEMSPLEIN 11 TELEFOON 153 IJMUIDEN Ingezonden mededeelingen 40 ets. per regel. Adverlenties van 1 tot en met 5 regels I 1iedere regel meer 20 ets. Compact gezette adverten ties van 1 tot en met 5 regels f 1.25, iedere regel meer 25 ets. Kleine advertenties en familieberichten zoomede vereenigings-advertenties uit de gemeente, uitsluitend bij vooruitbetaling, van 1 tot en met 5 regels f 0.75, iedere regel meer 15 ets. Bij niet contante betaling worden de gewone prijzen berekend. Advertenties „adres bureau van dit blad" 10 ets. extra; voor bezorging van op advertenties ingekomen brieven wordt 10 ets in rekening gebracht. Bovenstaande regelprijzen worden met 5 cent verhoogd voor advertenties van buiten de gemeente VelseD- „(jmmer bestaat uit twee bladen. eerste blad. Internationale misverstanden en vooroordeelen. de Carnegiestichting is eénige ja mden een onderzoek ingesteld naar v-de scholen in het bijzonder bij het jedenisonderwijs over andere volke- leeren. Verkeerde begrippen, die in de worden ingeprent, blijven lang na- i en zijn moeilijk geheel uit te wis- scholen bleken bij dit onderwijs lang altijd een zuiver en rechtvaardig te geven van andere volkeren, voor del als conflicten besproken worden, oudt een vijandschap gaande, die bij juist oordeel gaande weg zou verdwij- Nederland en België zijn buren en weet, dat er ook wel burenruzie is eest, Wij hebben slechts 1830 te noe- Óok is ons door de Belgen verwe- IJat we de Duitschers door ons land v„ laten trekken en in den oorlog in- ect hebben bijgestaan. Er is een zand- jrindkwestie geweest. Ook hebben som- Belgen gehoopt, dat bij den vrede de verbeterd zou worden en er een lijn ikken, waardoor het Zuiden van Lim- Zeeuwsch-Vlaanderen van Neder- Èch Belgisch zouden worden. Wij in dan als vergoeding een stukje Mschland krijgen. Er zijn bij den Igenoeg feuten gemaakt; deze is ge- Üjjf nagelaten. Maar nog steeds is er •groepje Belgen, die een deel van Ne- land wil inlijven. Daarna is nog de ver- u van het tractaat gekomen. Dat al- maakt de verhouding tusschen ons en ju Zuidelijken buur koel. Door het publiek wordt hier vaak leelijk Belgen gesproken. Een zakenman, lelgië bedrogen werd, hoorden we idelijk zeggen: Net iets voor de Bei- In eigen land gaat het in de zaken- eld zeker altijd eerlijk en net toe! Om- zullen de Belgen wel niet precies adelij'k over ons spreken. Zij zien in and een hinderpaal, om eigen indus- en handel tot verdere bloei te bren- Zoo hebben we, wat schooljongens fliien, den pik op elkaar. (et is daarom van belang, dat onze en Belgische kinderen bij het onderwijs partijdig en billijk over het nabuurvolk n oordeelen. In een maandblad van Vlaamschen Leeraarsbond wijst de r H. v. Werveke op misverstanden bij geschiedenisonderwijs. In een door de eering gesubsidieerd boekje over ge- iedenis leeren de Belgische schoól'kin- ren, dat Willem I aan de Provincie Zee- ■i de Vlaamsche rivier, de Schelde toe fde, Een Belgisch kind denkt: Die leelijke (landers hebben ons de Schelde afge- ilen en doen daarmee schade aan Ant- «rpen en beletten ons het vrije gebruik aonze eigen rivier in oorlogstijd! kind denkt onjuist, want, zoo djft v. Werveke, Zeeuwsch-Vlaanderen t altijd aan de Ver. Provinciën behoort is slechts in 1795 door Frankrijk aan (■Vlaanderen toegevoegd. Wij hebben de oudste rechten op de Schelde, lar ze naar de zee stroomt. ook bij ons onderwijs wordt niet lijd een billijk oordeel over België ge- Immers in een uitgaaf van een histo- «lien schoolatlas staat de beruchte kaart tjlöiïKWj Overveen, Tel. 10956 WERKEN VOLGENS EIGEN- EN GEGEVEN ONTWERPEN van de eischen der annexionisten met een stuk van Nederland afgenomen en aan België toegevoegd en de heer Hettema, de bewerker van dezen atlas, voegt eraan toe het bijschrift: „Eischen van België". Het kind denkt: Die gemeene Belgen! We hebben zooveel goed gedaan aan hun vluchtelingen en nu willen ze zoo maar een stuk van Ons land kapen. Dat is ge meen! Het Nederlandsche kind denkt verkeerd, want de annexionisten vormen maar een 'dein deel der Belgische natie. Ze zijn organiseerd in het Belgische Comité van Nationale Politiek, maar zijn invloed in eigen land is heel gering, niettegenstaan de een zekere luidruchtigheid en bravou- meentehuize gelegenheid bestaan ombezwa- re in zijn optreden. j ren tegen dit verzoek in te brengen en deze Van Werveke waarschuwt tegen derge-mondeling en schriftelijk toe te lichten, lijke valsche voorstellingen, die een goe-zoowei de verzoeker als zij, die bezwaren de verstandhouding tegenwerken. Want- hebben, kunnen gedurende drie dagen voor wat in de jeugd wordt geleerd, is van ^et bovenvermelde tijdstip op de Secretarie grooten invloed voor later. j der Gemeente kennis nemen van de terzake HeireCa^aar ,928. jin^ Tijdens de Olympische spelen de inter-de bestaande jutisprudentie niettotbe. nationale eportfeesten te Amsterdam m 28 gerechtjgd zijn die „iet overeen. roep krijgt Nederland druk bezoek. De gelegen- ko der Hinderwet voor het heid wordt aangevat, om bij die gelegen- Qemeent;ebestuur of een of meer zijner leden heid ons land aan vreemdelingen bekend te maken, Overbodig is dat niet, want an dere volkeren weten van een klein landje als het onze weinig af. Wat weten wij van Portugal of de randstaten, toch aanmerke lijk grooter dan Nederland'! Laat een al gemeen ontwikkeld mensch een opstel over i Portugal schrijven en hij zal gauw uitge praat zijn. Een raar landje, waar dikwijls revolutie is en er komt wijn vandaan en de Portugeezen zijn halve Spanjaarden, een beetje achterlijk, en Lissabon is de hoofdstad en het Zuidelijkste punt is Kaap Vincent. Tegenwoordig is het een repu bliek, maar Carlo (misschien heet hij ook anders) wacht in Engeland af, dat zij den troon voor hem klaar zetten. Zou de kennis van de meesten onzer over Portugal wel veel verder reiken? We weten een paar namen en anders niet. Om beter gekend en gewaardeerd te worden in den vreemde, zullen wij van '28 een nationaal reclamej aar maken. Waar om mogen winkels alleen vaste tijden heb ben voor reclame? Het is ons ook niet al leen om den naam maar ook om de zaken te doen. Er is een comité opgericht voor de cultureeie en economische propaganda in '28. Uitstapjes zullen worden georgani seerd. Aan de havens te Rotterdam, den diamanthandel in Amsterdam, de Zuider zeewerken, de sluizen te IJmuiden enz. zal men zoo groot mogelijke bekendheid ge ven. Het comité heeft in acht talen formu lieren doen drukken, waarin de bezoekers uitgenoodigd worden hun wenschen met betrekking tot hetgeen zij van ons cul tureel of economisch leven willen zien, kenbaar te maken. Zoo zullen zij ons leeren kennen als een volk, dat in kunst en wetenschap uitmunt, een volk ook van handel en zeevaart, een landbouwersvolk, en een volk, dat indus trieel niet achterlijk is. De bezoekers zul len hun indrukken thuis overbrengen en er verslag van geven in vele kranten en tijdschriften en al meer zal verdwijnen de voorstelling, dat wij een achterlijk boeren volk op klompen zijn. In beschaving ko men wij niet achteraan. Openbare vergadering van den Raad der |5eente Velsen, op Dinsdag 20 December des voormiddags 10 uur, tèngemeen- De Burgemeester, teENDA. RI,KENS' Voortzetting van de behandeling der van de gemeente voor 1928, met behoorende stukken. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeen te Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter Gemeente-secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van J. v. d. Plas en G. Jansen, te IJmuiden om vergunning tot het oprichten van een bakkerij, alwaar ge plaatst zal worden een heetenluchtoven op het perceel kadastraal bekend Gemeente Vei sen, afdeeling IJmuiden Sectie L No. 1883, plaatselijk bekend Vleetstraat, wijk C. Op Donderdag, den 29 December 1927, des voormiddags te elf uren, zal ten Ge-, zijn verschenen, teneinde hunne bezwaren mondeling toe te lichten, Velsen, 15 December 1927. Burgemeester en Weth, voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE. RIJKENS. Vooral het spreken met de handen of ar men voor den mond moet ernstig verme den worden. Een eerste vereischte is ook het aanlee- ren zich neer te zetten, gemakkelijk neer te zetten met het gezicht naar de zaal. Nu werd er te veel op het voorste plan „ge- staan'', ondanks er stoelen waren. De rollen van „Pietje" de landlooper, de figuurlijke distel en van den ouden boer zijn niet zoo gemakkelijk als ze lijken. Vooral de laatste werd goed vertolkt, al was de kleeding en grime alles behalve die van een ouden boer. Een gelapte broek maakt van iemand nog geen landlooper, daar moet men een type van maken. Pal- vu zelf zal wel weten dat er nog veel te verbeteren is, doch over haar eerste opvoe ring mag zij o. i. best tevreden zijn. P. A. L. V. U. De afdeeling Velsen van de Arbeiders Tooneelvereeniging P.A.L.V.U. heeft Don derdagavond in het Thaliatheater t< t u uc LWCCUC IJmuiden voor dilettanten, die voor de j Varia". Dinsdagavond had de derde wedstrijdvoor stelling plaats in den schouwburg Thalia". De Rederijkerskamer „H. K. Post", uit Bodegraven zou optreden met „De Vrijbui ter" van Hans Martin. Door sterfgeval in de familie van één der werkende leden de zer vereeniging moest „H. K. Post" zich terugtrekken. Het bestuur van „Varia" heeft evenwel de tooneelvereeniging „Pieter Nieuw- land" uit Amsterdam bereid gevonden inde plaats te treden van „H. K. Post", zoodat deze vereeniging gisteravond optrad met het blijspel „Z. B. B. H. H." (zijn bezigheden buitens huis hebbende) van Archibald Laafs. De voorzitter van Varia, de heer Holt- schlag opende dezen avond met een woord van dank aan de vereeniging Pieter Nieuw- land, voor hare bereidwilligheid. Door on bekendheid met den weg was de chauffeur der auto, waarin «de leden van Pieter Nieuw- land naar IJmuiden waren gekomen, een half uur omgereden, zoodat ook de voor stelling eerst te half negen kon aanvangen. We zullen ons onthouden van critiek, aangezien het een wedstrijd-voorstelling was en kunnen beoordeeling aldus overlaten aan de jury. De inhoud van het stuk komt op het volgende neer. De advocaat, Mr. van Vroonhoven en zijn vrouw Margot hebben het zéér druk. De eerste met zijn advocatenpractijk en de po- 1 litiek, de tweede als bestuurslid van allerlei instellingen, o.a. ook een secretaris der afdeeling Velsen van de Rijks Leeraren Vereeniging de eer U namens die afdeeling beleefd het volgende te be richten. Zij stellen het op hoogen prijs, dat door het dagelijksch bestuur der gemeente contact gezocht is met de docenten bij het Middel baar Onderwijs. Zeer gaarne zullen zij hun medewerking verleenen bij de maatregelen, die kunnen dienen tot verhooging van het cultureeie en intellectueele peil der inge zetenen. Zij zijn van oordeel, dat de cursus sen, die nu door U ingesteld zullen worden, daartoe krachtig kunnen medewerken. Des te meer betreuren zij het, dat zij U in dit geval hun steun niet kunnen geven. De be looning toch, die door den raad der gemeente Velsen voor dit onderwijs is vastgesteld, miskent zoowel de Belangrijkheid en de moeilijkheid van dit soort onderwijs, als de normen, die leeraren bij het Middelb. Onder wijs voor hun arbeid meenen te moeten vaststellen, dit laatste zelfs zóó zeer, dat zij deze oproep als niet tot hen gericht wenschen te beschouwen. Niettemin stellen zij er prijs op, nogmaals te verklaren, dat zij - zoo mogelijk hun steun verzekeren voor elke ernstige poging, die door het bestuur der gemeente Velsen wordt ondernomen, waarbij de medewerking der leeraren klaarblijkelijk wordt op prijs gesteld. (w.g.) J. L. van Overbeeke Jr., Voorz. M. van Veen, Secretaris. Santpoort. eerste maal voor het vreesaanjagende j panCy„Fajr voor verwaarloosde kinderen, voetlicht kwamen, een niet zonder te waar-Welke zij waarneemt op aandringen van haar deeren eigenschappen uitvoering gegeven man om ^em <jaarcJoor in zijn praktijk ver van „De Distel' blijspel in 3 bedrijven van 1 schillende relaties te kunnen aanbrengen. De opvoeding hunner eigen kinderen komt hier- J. Fabricius. In aanmerking nemende, dat goede be-fojj Gp den achtergrond. Een oude vriend roepsgezelschappen soms voor stoelen en Van v. Vroonhoven, komt na een verblijf banken moeten spelen, omdat nu eenmaalvan 16 jaar in Amerika plotseling terug en de belangstelling voor tooneelspel ernstig wordt als gast ontvangen in de woning van is getaand, kan Palvu over de opkomst v. Vroonhoven, waarin hij voorloopig zijn niet ontevreden zijn, al zal het laad je van intrek neemt. Door geregelde afwezigheid den penningmeester niet zijn overgeloo- van v. Vroonhoven en Margot neemt de pen. Voor de ernstige bedoelingen van de- vriend Frank Houwing de plaats in van de ze groep arbeiders, die zich op de tooneel- Hu Ao HnrWn aan ouders. Hij weet de kinderen aan zich te binden, die in hem een steun vinden bij het leeren hunner lessen, en dol op hem zijn. Dit begint tenslotte den vader te vervelen. Hij wordt jaloersch, ook al omdat hij meent dat Frank Houwing het hof maakt aan Margot, waarvan echter geen sprake is. Frank weet hem te overtuigen dat alle fouten bij hem schuilen doordat hij zich nooit met zijn kinderen bemoeid heeft en die ver waarloosd worden, terwijl zijn vrouw bezig is tot het samenstellen van een faincy-fair voor verwaarloosde kinderen. Het komt tenslotte alles in orde. De familie Vroon hoven begint in te zien dat hun opvoedings plichten voor hun kinderen gaan boven het werk naar buiten. Zij worden huiselijk tot groote vreugde van Suus en Fred, terwijl de vriend Frank Houwing onderwijl zich ver looft met de schoonzuster der familie Vroon- hoven, de verpleegster Willy Rex. Velsen Het onderwijs aan de rijpere jeugd. Aan Burgemeester en Wethouders der Gemeente Velsen is het volgende adres ge zonden „Naar aanleiding van de door U aan de leeraren der Hoogere Burgerschool ge speelkunst zijn gaan toeleggen is het ze ker te hopen, dat zij binnen niet te langen tijd over de middelen de beschikking krij gen om zich onder deskundige leiding te stellen, want Palvu heeft nog van den grond af te leeren. Het aankleeden van het tooneel, de ensceneering, de requisieten, doch bovenal de gestes en de bewegingen, de uitspraak en de nuanceering, het was alles nog in een primitief beginstadium. Toch, erkend moet worden dat meerdere krachten zich dezen avond hebben doen kennen als menschen van ernstigen wil en goed begrip, zoodat het een dankbare taak van de arbeiders zal zijn deze ver eeniging krachtig te steunen, indien in hen leeft de werkelijke behoefte a^n arbeiders- tooneelspel. De Distel van Fabricius is een aardig blijspel, wel geschikt voor een dilettanten- vereeniging, en dat er dikwijls hartelijk en smakelijk gelachen is, bewijst wel, dat het bij een tweede en dan misschien nog beter verzorgde voorstelling zeer goed kan vol doen. Veel van het gesprokene ging thans ver loren, omdat de spelers en speelsters het geheel nog te veel in een kameronderonsje richte uitnoodiging om te soïliciteeren als afdeden, waarbij onvoldoende rekening leerkracht aan de cursussen voor het onder- werd gehouden, dat het gesproken woord wijs aan de rijpere jeugd en volwassenen, door de zaal heen gedragen moet worden, f hebben ondergeteekenden als voorzitter en Het 2dé Volksconcert. Een totale mislukkig. Het 2de Volksconcert, georganiseerd door den Besturenbond „Eensgezindheid" is een totale mislukking geworden, zoodat we gevoeglijk kunnen aannemen, dat een herhaling niet meer zal plaats vinden, al thans voorloopig niet. De ergste blaam we zijn het hierin volkomen met den voorzitter van den Be sturenbond, den heer G. Krom eens treft de leden van de bij den Bond aange sloten vereenigingen, die in de allereer ste plaats door hun tegenwoordigheid blij ken van belangstelling hadden behooren te geven. Nu dit èn bij het eerste èn bij het 2de concert niet het geval is geweest, moet het ons van het hart, dat de „eensgezind heid'' niet bijster groot blijkt te zijn. De liefhebberij voor zang en muziek van de leden der hier bestaande zang- en mu- ziekvereenigingen, "alsmede van hen, die de concerten van deze vereenigingen gere geld plegen te bezoeken, mag dus wel een zeer eigenaardige worden genoemd. Ondanks alles is het concert doorge gaan en hebben de dames en heeren van „Door Eenheid Bloeiende", IJmuidens Dubbelmannen-kwartet, „Soli Deo Gloria" en „Wilhelmina" zich geweerd, als was „Zomerlust'' geheel bezet. De kennismaking met het Beverwijksche gemengde koor onder leiding van den heer H. J. Arisz is een zeer aangename ge weest. Beschaafde zang, een paar goede tenoren en dito bassen. Dan een kalme, rustige leiding van den heer Arisz, wiens muzikale capaciteiten voldoende bekend mogen heeten. Vandaar dan ook, dat wij „Serenade van een Landsknecht" als eer ste nummer heel mooi hoorden zingen, welken goeden indruk we bevestigd kre gen in „Domine salvam fac Reginam nostram" en vooral in „Trauergesang" van Blumer en „Zorgennacht" van Nic. Hoo- gerwerf. Met IJmuidens Mannenkwartet trad de heer Arisz eveneens succesvol op, wat geen wonder is, want hij beschikt hierin over tal van mooie stemmen. Prachtig klon ken „Herders Zondagslied" van C Kreut- zer en „De Avond'' van Jos. Jacobs. Na de pauze hebben wij vooral van „Wiegelied" van W. A. Mozart genoten. Dit vocale gedeelte werd afgewisseld door muziek van tweetal kwartetten en een duo. Dit laatste werd gevormd door een tweetal klarinettisten van „Soli Deo Glo- ria'\ die bewezen ernstig studeerende mu sici te zijn. Ook de kwartetten uit „Soli Deo Gloria" en „Wilhelmina" vestigden dien indruk-

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 1