Van de Gemeenteraad Vergadering van 13 December 1927. Vervolg De heer Bosman, Zoo dacht je er vroeger niet i over. De heer Dalmeijer: Ik heb het vroeger mis- Ischien niel zoo scherp gezegd, Spr, zegt niet te zullen ingaan op wat de heer Visser heeft gezegd over de breuk met de S. D. A. P. Spr. heeft alleen niet blijdschap gehoord, dat velen anders willen. Spr, heeft het dan over het ziekenfondswezen in onze gemeente en vraagt wat B. en W. in dit opzicht willen doen en of B, en W. alle op gelij ken voet willen behandelen. Spr. zegt zich te verheugen over de weder- inlreding van de vrouw in de raadzaal, Spr. verheugt zich daarover en zegt te hopen, dat het vrouwelijke raadslid de andere leden zal bewa ren voor mannelijken eenzijdigheid. Hierna is het woord aan den heer de Nobel. Deze spreekt als volgt. Als ik de verschillende begrootingsdebatten. welke in dezen raad gedurende cle laatste jaren zijn gehouden nog eens in gedachten de revue laat passeeren, wil het mij voorkomen, dat het practisch resultaat dezer discussies en dan heb ik wel voornamelijk het oog op de zgn, al gemeente beschouwingen betrekkelijk gering is. De groote fout is naar mijn meening wel ge legen in bet feit, dat deze beschouwingen aller minst den naam mogen dragen van algemeen ts zijn. Op verbluffende wijze, is men steeds in de kleinste details afgedaald en in de veelheid der onderwerpen is juist datgene, wat algemeen ten ondergegaan. Het werd klein gedoe en ten slotte heeft men door de boomen te beschouwen, het bosch niet gezien. De groote lijnen waar langs het gemeentebeheer naar de meening van den Raad moest worden gestuurd, werden wel uitgestippeld, doch het bleef bij stippelen. Groo te lijnen werden ten slotte niet getrokken. De discussies gingen bij deze algemeene beschou wingen zeer vaak langs elkaar heen. Weinig werd getracht elkaar te ontmoeten, zoodat ook bet College van B. en W. dikwijls wel geen hou vast zal gehad hebben, nadat bet begrootings- debat was afgeloopen. En nu weten wij zeer wel, dat de hoeveelheid der partijen uiteraard het vinden van een vaste lijn moeilijk maakt, terwijl bovendien dikwijls bij de samenstelling van het College, de wethouderverkiezingen, reeds een program wordt samengesteld. Dit laatste en ik kom daarop wel nader terug is intusschen niet geschied. Geen wonder dan ook dat de vraag, in welke richting bij de veranderde poli tieke omstandigheden ons gemeentebeheer zal worden geleid, reeds velen heeft bezig gehouden. En nu heb ik gegronde vrees, dat het antwoord op deze vraag ook in de komende dagen niet zal worden gegeven. Want ik ben het volkomen eens met de Memorie van Antwoord, als B. en W. zeggen: „Ook dit jaar zijn bij de algemeene beschou wingen vele onderwerpen ter sprake ge bracht, welke beter bij de begroolingen zel ve hadden kunnen worden besproken." 'Pogingen, welke zijn aangewend om deze alge meene beschouwingen te behandelen bij de Hoofdstukken II (Algemeen Beheer) en XII (Be lastingen) hebben evenwel gefaald. Bij ieder der andere belangrijke hoofdstukken hadden we dan korte algemeene beschouwingen kunnen houden over deze hoofdstukken. Daardoor wordt tevens voorkomen, dat bij de begrooiingen zelf in her halingen wordt getreden en dus een vluggere be handeling zal worden bereikt. Zonder twijfel heeft het nu ook het College moeite gekost, het in de afdeeling besprokene te groepeeren. Krachtig beveel ik dan ook aan de door mij aangegeven wijze van behandelen der begrooting voor de volgende jaren. Alvorens nu te komen tot de in het voorloopig verslag en de memorie van antwoord genoemde belangrijke onderwerpen, zou ik gaarne nog iets wenschen te bespreken, waarop vooral in de laatste weken mijn aandacht en wellicht die van verscheidene andere ingezetenen is gevestigd ge worden. Nieuw is de door mij aan te roeren zaak sinds lang niet meer. Er zijn ingezetenen, die reeds 25 jaar lang binnenskamers over deze zaak hebben gesproken. En oo.k in het publiek j» er dikwijls wel het een en ander over gezegd, doch tot een daad is met wel nimmer gekomen. Voor al de laatste jaren is in de Vrijzmnig-Democrati sche ICiesvereeniging deze zaak herhaaldelijk ter sprake gebracht en zijn ook in dit verband re- verschillende stappen gedaan. Maar aangezien men in deze gemeente zoo spoedig politiek meent te moeten zoeken, waar deze inderdaad niet in het spel is, werd nog nimmer getracht het groote publiek voor dit hoogst belangrijke onderwerp te interesseeren. Ik bedoel: „De an nexatie van de boorden van het Noordzeekanaal door Amsterdam". Ik stel mij geenszins de illusie, dat ik voor een bespreking van een dergelijke zaak een willig oor zal vinden in den Raad. Bovendien ontveins ik mij geenszins dat een grondige bespreking dezer materie thans wel zoo goed als onmogelijk is. Ook voor mij zelf, hoewel deze zaak mijn voortdurende aandacht heeft, heb ik de balans nog niet opgemaakt van de voor- en nadeelen. Wel hebben wij steeds getracht om in eigen kring te komen tot een studie-commissie, die haar rapport onmiddellijk na het verschijnen tot gemeengoed zou kunnen maken, waarna wij onze taak als geëindigd zouden kunnen beschouwen. Helaas is het zoover nimmer kunnen komen, En gaan die twee groepen, welke zich thans in bijna alle vertegenwoordigende lichamen in Nederland wel het minst kunnen zetten. De geestelijke vaders van deze samenstelling van het college zijn de heeren Tusenius en Schil- toch is o. i. deze zaak een ernstige overweging ling. Er was geen program van actie, het was een ten volle waard. Wanneer wij onze blik buiten eenvoudige optelling: 6 en 5 en 3 en 1. onze grenzen wenden, bemerkt men overal een I Spr. heeft het dan over de verhouding van W. tot den raad en dringt aan op vroegere aangebroken, om deze voor de toekomst en de welvaart onzer gemeente zoo belangrijke zaak aan te snijden, in de hoop, dat de publieke opinie zich ervan zal meester maken. Een grondig onderzoek lijkt mij het eerst noo- dige, En al ben ik voorhands voorstander van de annexatie der kanaalboorden door Amsterdam en velen met mij, mocht het onderzoek tot af wijzende conclusies komen, dan zou bij voor- en tegenstanders bevrediging zijn gewekt. Nu ik het toch heb over oeconomische ont wikkeling dezer gemeente, zou ik nog gaarne eenige punten willen aanroeren. ik wijs bierbij op de Hoogovens, waarvan on ze gemeente de lasten draagt, terwijl de lusten door een andere gemeente worden gedragen, In dit verband wijs ik op de plannen van de Kon. Shell, v/h. Bataaische, die ook ten Noorden dei- sluizen industrieterreinen wil stichten, maar waarvan spr. vreest, dat de lusten ook niet voor de gemeente Velsen zullen zijn, Daarom is de kwestie der oeververbinding zoo urgent. Er blij ven nog twee plaatsen over voor de vestiging van industrieën, n.l. rond de Haring- en Vis- schershaven, en beoosten Velseu. Spr. heeft met genoegen vernomen, dat B, en W. zooveel moge lijk trachten mede te werken aan de ontwikke ling -van de gemeente. Spr. wijst er op, dat het gemeentelijk grondbe drijf adverteert, doch Deventer, Amersfoort, Schiedam enz. hebben dit ook gedaan en bereiken goede resultaten. Wat IJmuiden-badplaats aangaat, pessimisten zeggen, dat bij visscherij en industrie zich geen badplaats ontwikkelt, maar spr. wijst dan op Scheveningen, Ostende, Lowestoft, Yarmouth, Fleetwood, Grimsby enz. Hier in IJmuiden liggen ten zuiden van de pier groote exploitatie-mogelijkheden. Men moet het groote hotel-combinaties gemakkelijk maken. Zoo kon een geheel nieuw gedeelte ontstaan met groole welvaart. Nu gaat het wel langzaam voor uit, doch beter is een ontwikkeling op groote schaaf. Er is nog veel te doen voor de welvaart der gemeente. Het vorige en blijkbaar ook dit college heeft het oog gericht op de aantrekking van fo rensen. Deze begrooting ademt ook weder in de zen geest. Dat is best, maar het westelijk deel der gemeente steunt op slechts een bedrijf, n.l. het visscherijbedrijf. Dit is nu nog goed, al on dervindt de visphhandel veel moeilijkheden door groote concurrentie, vooral van de vischauto's, waardoor ter plaatse gevestigde handelaren het dikwijls zeer moeilijk hebben. Spr. wijst op de toename van glascultuur in het Westland en de belangstelling hiervoor ook in onze provincie en spr. hoopt dat B. en W. hier voor aandacht hebben, opdat deze artikelen straks van hieruit geëxploiteerd kunnen worden. Over den uitslag der verkiezingen zegt. spr. dat reeds bij het samenstellen der lijsten alle partijen groote moeilijkheden hadden. Het per soonlijk element is dikwijls hoofdzaak, vooral bij de S, D. A. P. Daar is zelfs een afscheiding, die wel geheel een persoonlijk karakter droeg. Van beginselsirijd toch was geen sprake. De uitslag was bij de georganiseerde partijen echter vrij normaal, Spr- noemt echter onjuist dat de groep-Schilling een wethouderszetel ver^ langde wegens de uitspraak der kiezers. Als spr. van de 1200 pp de groep-Schilling uitgebrachte stemmen 40Ö pnteyreden sociaal-democraten af trekt, blijven er 800 over, dat is nog wat anders tegenover de 2600 op de S, I). A, P. uitge brachte stemmen. Spr. zegt dat de Vrijzinnig-democraten deze splitsing betreuren, daar het onzuiverheid geeft in de politiek. Regeermacht en wetgeving behooren te steunen op de vrije, georganiseerde wilsuiting van alle meerderjarige Nederlanders. Ter bereiking van dit doel moet de Staatkundige opvoeding des volks bevorderd worden. Al hebben V.-D, groote principieele verschillen S, D, A. P. in de vertegenwoordigende li chamen zien de V.-D. het liefst staatkundige groepen als tegenstanders en geen enkelingen. Reeds nu heeft zich dij; gevvrokeji, In het af- deelingsverslag werd door gen lid opgemerkt, dat de Raad hoewel in meerderheid rechts gebleyen, meer in democratischen zin is omgezet. Djt leek ook zoo te zijn, Maar het zal blijken schijn te zijn. Door dit lid zal natuurlijk de groep Schil ling zijn ingedeeld bij de democraten evenals de heer Waterlander bij de R.K. .en de heer Krijger bij de A.R., zoodat feitelijk de vier nieuwe ze tels aan democraten zijn toegevallen, Bij de wethoudersverkiezingen is steeds gespro ken van links-rechts of werd de groep-Schilling bij de democraten ingelascht. En reeds toen heb ik mij tegen deze groepeeringen verzet en werd dopr mij gezegd, dat de tijd zou moeten lëeren, of we deze groep Schilling in de toekomst bij de democraten zouden moeten rekenen. Nu zijn er reeds teekenen, dat mijn voorgevoel juist is ge weest en met groote belangstelling dezerzijds zul len de verdere evoluties op Het slappe koord worden gevolgd en gadegeslagen, Ook hebbep deVermeulen voorstaat, steeds heeft ie slikken, wethoudersverkiezingen tot gevolg gehad, dat d<? Want, M. d. V., laat de A.-R. fractie aantoo- vrij stabiele meerderheid van rechts is uifge- nen WA3ï" en wanneer zij Chr. politiek voert in vallen, waarbij dan broederlijk zijn blijven samen- J den R.aad! Het vloekverbod zal men zeggen. Maar tiek en ook persoonlijk gedoe voortaan achter wege zal blijven De heer Vermeulen zegt dat wanneer opge merkt wordt, dat men niel tevreden is over de politiek der vier laatste jaren, iedere partij dit kan onderschrijven. Immers geen enkele partij wordt voor 100 procent tevreden gesteld. Spr. zegt dat zijn partij ook niet tevreden is, voor namelijk niet over de wethoudersverkiezing. Waar sprekers partij versterkt uit den strijd kwam had zij een zetel in het college mogen ver wachten. Er zijn andere partijen, die wel tevreden zijn. B.v, de Chr.-Historischen, waarvan gezegd werd, dat zij boven hun stand leefden en die hun aantal zetels mochten behouden. Spr. meent dat dit een gevolg is van de gevoerde conservatieve oud- liberale politiek gedurende de afgeloopen vier jaar. Spr. zegt dat deze partij de verantwoordelijkheid niet meer aanvaardt, nu haar vertegenwoordiger in het college afwezig is. Dit doet spr. denken aan Amerika: wij hebben onze oorlogsschuld binnen en wij zenden een waarnemer naar Gene ve. Maar als die waarnemer er niet meer is, draagt men geen verantwoordelijkheid meer. i Prof. Bolland zou zeggen: Dat begrijp je niet, maar dat is de eenheid van tegendeelen, i Spr. zegt dat noodig is, wat zijn partijgenoot Homburg dezen morgen zei, n.l, dat samen moet gaan, wat leeft uit één beginsel, i Wat de samenwerking tusschen B, en W. en den raad betreft, meent spr. dat het college te veel generaliseert. De raad toch verkeert in een moeilijke positie, daar hij geheel afhankelijk is van B. en W., die steeds over alle gegevens be schikken. Wanneer B. en W. het maximum var de inlichtingen aan den raad geven, gelooft spr. dat de verhouding zeer zal verbeteren. Wat het openbaar slachthuis betreft, spr. hoopt dat B. en W. dit zullen willen stichten aan de zuidzijde der Visschershaven. Het verkeer kan daarbij geen moeilijkheid opleveren. Het slachthuis zal ons nogal wat kosten, maar bij stichting aan de Visschershaven is de kwes tie der koelruimte makkelijk op te lossen en eveneens die van het afval, omdat daar reeds een fabriek is, die afval verwerkt. Wat de voorlichting bij beroepskeuze betreft, spr. zegt dat die sterk van de arbeidsbeurs ge scheiden moet worden gehouden. Wat het onderzoek naar de bedrijven betreft, hoopt spr. dat dit niet door onzen verificateur, noch door een paar accountants wordt gedaan, maar door een #paar bedrijfsmenschen. Spr. dringt voorts aan op een meer economisch beheer van de bedrijven en wijst op het nieuwe deel van het raadhuis, dat beslist onvoldoende is. Wat de uitbreiding der industrieën betreft, wijst spr. er op dat niet alleen behoeft te wor den gekeken naar de Visschershaven, maar dat er aan de beide kanaalboorden en vooral bij kanaal B uitstekende industrieterreinen zijn. Spr, zegt in antwoord op een vraag van den heer Visser, wat door rechts in de laatste 4 jaar is gedaan, te moeten zeggen, dat dit niet veel geweest. Spr. wil daarbij een deel van de schuld op zich nemen. Maar de economische toestan den na den oorlog hebben daar ook toe bijgedra gen, Spr, wil er echter op wijzen, dat de tekort komingen het best uitkomen, waar de idealen de hoogste zijn, Spr. hoopt echter dat in de komen, de vier jaar iedere groep zijn vaandel hoog zal houden en niet zal besmeuren en wenscht he: dagelijksch bestuur kracht toe voor cle eerstko mende vier jaar, opdat er' uit den arbeid nog een zegen voortkonae. Hierna ayerd de vergadering geschorst tot 7 uur. Na de opening der avondvergadering verkrijgt de heer Groeneveld nog het woord, die het vol gende opmerkt: Wanneer ik de bespiegelingen in den raad, ten onrechte genoemd Alg, Beschouwingen, even mijn brein Iaat passeeren, zoo is er veel, waarover ik gaarne van mijn tegenovergestelde meening zou willen doen blijken. Doch waar zulks in 't algemeen niet dat nut afwerpt voor onze gemeente-politiek als men er zich van voorstelt, zoo zal ik met het oog op den kostbaren tijd om in de terminologie van den raad he blijven (alhoewel de werkelijkheid anders is) mij bjj gp.pigg zaken bepalen. De verdeeldheid in rechlsche gelederen door de S.D.A.P. aangesneden kup. ftjen bestempelen met het oude spreekwoord van den poi ejj d?n ketel eri hiermede dan basta. Anders wor.dt ?ulks, wanneer men van Anti- Rpyoj. zijde bij mond.e den heer Vermeulen hef fjgef voorkomen, alsof een anti-cjir, strooming in onze fractie daar cle schuld van is. Voor mij staat vast, dat de heer Vermeulen, boe of hij ook gescherpt i§ wat de tong betreft, voorzichtiger was geweest, indien hij niet in het openbaar in eigen ingewanden had gewroet. Wanneer hij spreekt dat da Chr.-Hist. door de kleurlooze middenstof gebleven 5?ijp, die zij thans zijn, zoo blijkt hieruit alleen maar een spijt dat de Chr. Hist, zich hebben weten te handhaven, Wanneer er een meer principieele Chr. politiek gevoerd moet worden volgens den heer Vermeu len, zoo yyil zulks alleen zeggen dat men de hyper-oer-conservajjeve politiek die de heer streven om de voorhavens en de boorden langs den toegangsweg naar en van de zee te voegen bij de groote handelssteden. Doch ik behoef zelfs zoover niet te gaan als ik wijs op het gestadige streven naar expansie door Rotterdam, Heeft Amsterdam niet reeds nu al groote be langen in onze gemeente? En zullen deze binnen afzienbaren tijd niet belangrijk vermeerderen. Dat mijn aandacht gedurende de laatste weken op deze zaak scherper is gevestigd geworden is wel gelegen in het feit, dat een tweetal zaken, speciaal te IJmuiden in de betrokken kringen druk zijn en nog woeden besproken. Dit zijn de mogelijke opheffing van de inklaring te IJmuiden en de onderzoekingen naar de exploitatie van het Staatsvisschershavenbedrijf. Maar ook de bij na voortdurende tegenwerking van den Rijks waterstaat bij tal van aanhangige plannen, welke ten nauwste verband houden met de oeconomi- r-cle ontwikkeling dezer gemeente hebben bij m:' dikwijls de vraag doen lijzen, of naar het geluid der groote stad* in regeeringskringen niet eerder geluisterd zal worden dan naar dat der veel klei nere gemeenten, - Eenig dadelijk resultaat verwacht ik ook thans ,zuet. Maar toch -heb ik gemeend, dat de tijd is toezending der raadsstukken, Wat de wethou dersverkiezing betreft, zegt spr,, dat de heer Vermeulen het college zeer juist getypeerd heeft, Er zal wel geen wedloop zijn tusschen de yier wethouders, wie het vooruitstrevendst zal zijn, Hgt gaat tegen het openbaar onderwijs, dat bleek wel uit 4§ 18 or?, den heer Tusenius uitgebrachte stemmen, en djpor de haat tegen enkele openbare onderwijzers. Spr. vraagt hoe B. en W. 4e fondsen voor de sociale voorzieningen zullen vinden. Men meent dat door belastingverhooging de gemeente onbe woonbaar zal worden, maar tegen verhooging der belasting van de lagere inkomens en de groote gezinnen heeft men blijkbaar geen bezwaar. B. en W, zeggen dat voorzichtigheid op finan- tiëel gebied geboden is. Dit doelt op de uitga ven, Maar wat de inkomsten betreft, lean men de lasten verdeelen naar draagkracht. Daarbij criti- seerl spr. de gasprijzenpolitiek. De onderwijspo litiek acht spr, te incidenteel en spr, acht een grondige herziening over de geheele lijn ge- wenseht. Spr. besluit men den wensch dat te veel poli hier werd ook dopy onze fractie voor op de bre.s gestaan, alhoewel ,een vloekverbod niets heeft uit ie staan met principieel^ Chr, politiek, aangezien elk fatsoenlijk mensch met c?f zonder religie vloeken verpor deelt. Wanneer yan onze zijde ge-zegd \yordt, weg met de theeschenk en dopr den wpordvoerder der A.-R. een lans gebroken wordt yóór dit opr stakel, zoo verzaakt men hiermede het Anti-rev. beginsel van Zondagsrust en daardoor Zondags heiliging bevorderende. Wanneer men daar tegenover stelt de campag ne, wélke steeds door den heer Vermeulen werd gevoerd tegen onzen wethouder, dat alle raads leden piet één uitgezonderd tot de gevolgtrek elkander, waarbij hulp en steun het richtsnoer zal behooren te zijn. Nu de kwestie van de Beroepskeuze. M. d. V. Reeds lang voor dat van de werklie- denvereeniging', afd. Patrimonium, hier ter plaat se eenig initiatief uitging, bestond er samenwer king in den lande met alle vereenigingen of bu reaux, betrekking hebbende op de Beroepskeuze van alle richtingen. Wanneer er een vereeniging was in deze gemeente zoo zou zulks vanwege de Centralisatie der Hoofdbesturen reeds lang een feit hebben kunnen zijn. Vorige week werd voor bet eerst van de zijde van Patrimonium een vergadering of bijeenkomst gehouden. Maar waar door ons reeds voor drie jaren deze zaken op touw werden gezet, ook van Christelijke zijde en ten slotte na 3 jaren studie en voorbe reiding met medewerking van vele particulieren van alle richtingen een begin is gemaakt op neu tralen grondslag, dan voelt men wel dat wanneer het bed geschud is en de zaken voor elkander zijn men contact had kunnen zoeken met de be staande vereenigihg. De samenwerking bestaat reeds in den lande en zou dus vanzelf een feit kunnen zijn. Wanneer de heer Vermeulen spree'kt over Ar beidsbeurs en Bureau Beroepskeuze, zoo beeft hij onze bedoeling, niet begrepen in de Algem. Besch. neergelegd door zijn partijgenoot, den heer Sluiters en praat de heer Vermeulen na, wat hem de vorige week voor het eerst werd gezegd. Want M. d. V., het gaat bij ons hierom: de Be roepskeuze brengt een zeer omslachtige admini stratie mede," hetgeen thans door ons bij de uit voering sterk wordt ondervonden, Wanneer wij dus een arbeidsbeurs hebben met een daaraan verbonden administratief ambtenaar, zoo is en kel onze opmerking deze, om eventueel te trachten, indien zulks mogelijk blijkt, een deel der administratie aan dien ambtenaar op te dra gen. In Haarlem is aan de arbeidsbeurs wel de Be roepskeuze toegevoegd en de praktijk zal ook, wat dit samengaan betreft, evenals voor de Be roepskeuze waarmede we ook nog in een begin stadium zijn, een en ander moeten leeren. Wat verder de wenschen, hier geuit, betreffen de samenwerking en waardeering, zijn deze voor mij wederkeerig. De Voorzitter zegt dat de raadsleden zullen be grijpen, dat spr. voer de retrospectieve beschou wingen over verkiezingen enz. weinig gevoelt. Spr. ziet een gemeente meer als een economische en industrieele eenheid en die eischt daden. Spr, gelooft dat het publiek om woorden weinig geeft, Maar als men aan politiek doet en wethouders benoemt, die spreker naast zich krijgt, moet hij voor zijn medebestuurders opkomen. Daarom heeft het spr. zeer onaangenaam getroffen, dat bij monde van de Chr. Historische fractie is ver klaard, dat zij geen verantwoordelijkheid wenscht, nu de heer Dunnebier eenigen tijd afwe zig is. Als er raadsleden zijn geweest, die ,meenden dat het college den raad als een lastpost be schouwt, zegt spr. dat dit een neerslag is op den gang van zaken. Vroeger heeft de raad ge meend, dat de wethouders verre van de verte genwoordigers der partijen waren, thans is er een weerkaatsing van, door deze opmerkingen uit den raad. Spreker zegt dat het gemakkelijk is de glazen in te gooien en dan hard weg te loopen. Maar besturen is nog wat anders. Spr, vegt niet te zul len ingaan op de vraag van den beer Visser, om de personen te noemen, welke stelselmatig de voorstellen van B, en W. critiseeren. Wat over de uitbreiding der industrie is gezegd, is B. en W. uit het hart gegrepen en B. en W. zullen in deze richting werkzaam zijn. De heer Nijssen zegt dat de kwestie der finan- cieele verhouding tusschen rijk en gemeente een zeer moeilijke'is, waarbij spr. er op wijst, dat on ze gemeente geen armlastige is. Wat de vereeni ging tol bestrijding der Tuberculose betreft, zegt spr. dat B. en W. deze goed gezind zijn. Eeh baatbelasting wijlen B. en W. niet invoe ren, om vaste inkomsten te verkrijgen, maar die te gelegener tijd heffen. Wat de subsidiekwestie betreft, een regeling is niet gemakkelijk. Het gaat ook pm wat de vereenigingen voor de gemgénte doen, Spr. onderstreept de door dep hegr Dalmeijer genoemde cijfers. In wat de heer de Nobel zei ziet spr. een tegenstrijdigheid, Deze wil de fo rensen hier houden, maar klaagt over de indus trieën, die enkel lasten brengen. De lieer Schilling zegt zich aan te sluiten bij de op£<iêjking van den Voorzitter over de opmer king' van" 'deii Sluiters inzake-de verant woordelijkheid van B. en W, Spr, boppf echter dat het de laatste vergadering is, dat de heer JJunnebier afwezig is en B. en W, dus voortaar weer op dsn yollen steun der Chr. Hist, fractie zal kunnen rekenen. Wat de arbeidsbeurs betreft, zegt spr, te locven, dat daarmede de werkloosheid niet .y/orden opgeheven. Maar spr. verwacht er wel verbetering .voor den fpestand van. De verharding der wegen is in behandeling Als er geen stagnatie ware gekomen, waren dc Velserduinweg cn Zeeweg reeds aanbesteed ge weest. Ook de soort der straatsteenen heeft d; aandacht van B. en W,, evenals de kwestie de; beroepskeuze. Wat de opmerkingen van den fieer Homburg over het kampeeren betreft, spr. zegt dit niet te willen verbieden. En te Zandvoort komt men o- het verbod terug. Komende op de rede van den heer Visse zeide spr. met evenveel recht jee kunnen zegge de verkiezingen hebben gestaan in het teek.:" tegen de groep Schilling. Want nooit is er zoo' felle verkiezingscampagne door de S. D, A_. F gevoerd. Spr. zegt natuurlijk geen verkiezings campagne gevoerd te h.ebben met leuzen al- „Kiest Schilling en je woont voor de helft" ol „Kiest Schilling en je behoeft geen belasting tc betalen"; want geen lid der S. D. A. P. zou zoo iets logisch hebben gevonden. De heer Bosman; Ik heb jou wel eens anders gehoord! De heer Schilling: U vraagt straks weer. Spr. critiseert verder het optreden der S. D, A king kwamen van een persoonlijke veete een j P, bij de verkiezingen en komt dan op de politiek Christen, (zich noemend een beleidend christen) van sociaal-democratische wethouders in andere onwaardig, j gemeenten, bv. Amsterdam en Rotterdam, waar Nooit of te nimmer tijdens het wethouderschap men gaarne de bedrijfswinst aanwendt voor de van een anli-revolutionnair, vindt men in onze gemeentekas. gemeente principieele chr. politiek tot uitwer- Spr. zeide aanvankelijk geen genoegen ie heb- king gebracht, j ben genomen met zijn royement. Hij zou daar Wanneer er leden onzer fractie zijn, welke er dan ook vast tegen opkomen, als er niet een hartelijk voor bedanken aan den leiband te loo pen van de woordvoerders der A.-R. partij in den raad, zoo is men anti-christelijk, Nu M. d. V,, wij zullen onzen weg gaan zoo wij dien zien, getrouw aan ons Chr. Historisch pro gram van beginselen zonder ter rechter of ter linker te zien, maar met een objectiviteit die za kelijk kan worden genoemd. Of de rechtsche fractie's weer een eenheid zullen vormen dat m. i. als mensch en als christen n.l. zoo behoort te zijn, zal zijn te bereiken door waardeering van De heer de Vries: Neeü ffla'kker no., wel beter! °u je De heer Schilling: De fractie kwam met u lei chicanes. Spr, zegt den heer Landewe* waarschuwd te hebben niet den kant op dien hij is gegaan. Spr, heeft hem gevra Jaan zijn groep te komen en gezegd dat de he T deweert dan weer wethouder zou word^ n was dus niet tot mijn meerdere glorie, zeet Men heeft spr. vooral gecritis-eercr ove onderwijs. Maar wat heeft spr. nu gedaan heeft^ alleen opgesomd de werkuren van' d derwijzers, e De heer de Nobel: Dat was niet nieuw dat sommetje had 'minister de Visser i'l verteld. al ee°$ De heer Schilling: Ja, maar ik tafel niet m minister de Visser. v Spr. meent echter, dat de ouderwijzere invloed in de S. D A P. hebben. Men sprS dan ook van de S. D. O. P. de Soc. Dem 0 derwijzers Partij. In het Velser Weekblad 'bill ook de invloed der onderwijzers, vooral van die zijn naam niet durft noemen. Als men spreek! van chantage, dan geschiedt die toch zeker d De heer de Nobel: Men onderteekent te%' woordig met drie starren, De heer Schilling zegt dat wanneer men her» vraagt de school aan de ouders of aan de 0° derwijzers van de S. D. A. P., dan zegt spre!^ aan de ouders. De heer Vermeulen: Hij wordt nog rechts. De heer Schaar: Maak u maar niet blij. De heer Schilling: Neen, mijnheer Ve'rraeulea dat nog niet. Spr, zegt dankbaar te zijn, dat de heer Vis den. finantieelen toestand der gemeente gun" 'acht. Dat is dus een pluimpje aan hel adres- B. en W. Maar w'e moeten in financieel opzichf voorzichtig zijn, want spr. gelooft niet, dat hier zich veel hoofdarbeiders met millioenen zullen vestigen, Spr. zegt dat hij als wethouder van Sociale zaken reeds zooveel bezoeken krijgt, dal functie niet overbodig is. Over de oeververbinding wil spr. in dit stadluaj liever niets zeggen. De openbare leeszaal heeii zijn aandacht en na de arbeidsbeurs staat deze als no. één op zijn program. Ook de kwestie vaD het ziekenfondswezen, acht spr. belangrijk en als het ziekenfonds Groot-IJmuiden nog een pooi werkt, zal spr. gaarne eens met de heeren daar van praten. De kwestie van het slachthuis heeft sprekan aandacht. Verder zegt spr, dat ook hij de vooj. lichting bij beroepskeuze niet aan de arbeidt beurs wil koppelen. Aan de orde zijn de replieken. De heer Vermeulen zegt niet te zullen ingaaa op de rede van den heer Groeneveld, wijl de tooi daarvan was ver beneden de toon, die dezen da£ gehoord is. Op al het persoonlijke in die rede zal spr. dan ook niet ingaan. Spr, zegt uit de rede van den heer Schilling zeer goed te hebben kunnen opmaxen de collec tiviteit van het college van B. en W. Vooral wal de financiën betreft, want de wethouder van fi nanciën heeft enkele cijfers genoemd, maar de heer Schilling heeft een uitvoerige rede over dt financiën gehouden. De heer Homburg zegt enkele opmerkingen Ie willen maken naar aanleiding van de uitlatingen van den heer Visser over de armverzorging, Aaa' de hand van een brochure van Mr. J. A. de Wil de, dat de kerkelijke armverzorging voorop motl staan. Want armenzorg is nog heel wat andm dan enkel wat geld geven. In genoemde brockit benadert Mevr. Muller—Lulofs wat het ideal der armverzorging is, hetgeen spr. citeert, Am dit ideaalzal de kerkelijke en particuliere 'Ar menzorg veel beter beantwoorden, dan die van de overheid. De heer de Nobel zegt d^nkba^r te zijn de toezegging yan vroegere ter visie ligging vm de. stukken, maar dringt op nog meer spoed'aan. Spr, zegt nogmaals te betreuren, dat de strijd tegen enkele onderwijzers wordt uitgebuit een groote groep onderwijzers. Spr. herinnert aan de rede van 4 Januari j.l. van den hep Schilling', waarin deze het optreden van den heei( lusenius critiseerde en dan dopt het vreemd aan den heer Schilling later 4en Wethpuder v&d on derwijs te zien verdedigep.. Spr. komt dan op de gasprijs-politieli. Ook-, spr. hebben de uitspraken van den heer Wibaut c.s, bevreemd, maar spr. wijst er op dat de heer Wibaut in de vergadering der Vereeniging van Nederl. gemeenten een nadere verklaring heelt campagne in het orgaan der S, D. A. P, op was gevolgd, die spr. er van terughield. Spr. heeft meerdere exemplaren van dat orgaan naar het partijbestuur gezonden, maar er nooit iets op gehoord. De heer Schaar: Dat is vreemd. De heer Schilling: Ja, dat is vreemd, maar 1 comuei geüej-u. -- misschien zijn er stiekum wel eenige brieven 1 prijspolitiek van den heer Schilling betreft, s verzonden. Spr, zegt dan dat hij de fractie uit- j spr. zich volkomen aan bij den heer de No'- gedaagd heeft, om verantwoording te doen, maarSpr. zegt dat de heer Schilling heeft die uitdaging is niet aangenomen. In strijd met de arbeidersbeweging. Zoo bee" Spr. wijst er echter op, dat wat de heer Schil ling op 4 Januari over den gasprijs heeft ge: ken en toen sprak yan zakkenroUerspolitie^, Spr. zegt dat aanmerking is genaakt op het bij; wonen van fractievergaderingen van een niel; raadslid. Maar spr. wil er dan op wijzen, dat den laat. sten tijd artikelen in het Dagblad voor Velscoec IJmuiden verschijnen, die alleen raadsleden °'l de stukken kunnen weten. Spr, komt hiertegen op; als men iets voor de bladen heeït, ipo®! het alle bladen geven, De heer. Schilling: Noemt u artikelen. De heer de Nobel: Tal van artikelen met ifl' starren geteekend. Als men de S.D.A.P. om gi- ^oemd feit critiseert, vindt spr. dit meten twee maten. Want een courant, die geen verlt genwoordiger in den raad heeft, komt dan ad terop. De heer Visser zegt niet verder op de Verkif- zingen te zullen ingaan. Men heeft gezegd, het in de S. D. A. P. kraakt en scheurt, maf spr. zegt dat het in dit opzicht wel zal gaan. Over de cijfers van de armenzorg zegt spr,, da) men in dit opzicht weinig aan idealisme heelt Spr. zegt dat wat de S.D.A.P. wil geen philao- tropie is. Hier heeft de gemeenschap belang b;- en die moet er haar schouders onder zetten. Spr. wijst er nog op, dat hij heeft gezegd, da' christelijke gemeentepolitiek zoo moeilijk is, offl-ji dat de verschillen tusschen de drie chr-ist?lij^I groepen zoo verschillend zijn. Spr. wil er op wijzen, dat het geestelijk l®vel1 bij de S.D.A.P. toeneemt, waarbij spr. memoreek het pas gehouden Religieus Soc, congres. De rede van den heer Groeneveld bevestigt dat er geen christelijke politiek is te voeren, Ee: vloekverbod is geen principieele christelijke poli tiek. De heer Homburg: Dat voorstel komt er dm met vlag en wimpel door. De heer Visser- Daar zullen we eerst nog 0eJl over praten, Spr. zegt van den heer Schilling nu eens 0» flink antwoord te hebben verwacht op de vel tegen hem ingebrachte bezwaren. Maar dat niet geschied, Spr. ontkent dat de verkiezii# in het teeken stonden, tegen de groep Schil!!?* Op de openbare vergaderingen is zoo weinis mogelijk over het conflict gezegd. Wat de ga*

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2