,eer om Leer gen nieuwezelfstandige afdeeling van jlcn Bond van Transportarbeiders op te (U dit acht spr, een zeer ernstige aanslag 'Jbeidersbeweging. Jjofflt nog eens terug op de kleine politiek lCj,le van het Velser Weekblad. Op ieder tfeI eens critiek geoefend, behalve dan ,B door het Dagblad voor Velsen en iMaar moet men zich dit nu zoo aan- s dat het Velser Weekblad geheel gene- vf'ordt? teer Maas zegt dat de opmerkingen van .(houders hem geen aanleiding geven, om jer op in te gaan- Spr. zegt iets te willen oVer de opmerking van den neer de u3t spr. zou willen tornen aan het open- ""onderwijs- Spr. zegt alleen de uitgaven je stirnumeraire leerkrachten te hebben waarvoor reeds meer dan een halve ton uitgegeven. jggt dat de heer de Nobel sprak over het en van stukken, bestemd voor de raads- dat hij niet kan tegen critiek op raads zaal voor dat de heer de Nobel zenuw- 'tcordl. mag hij wel ontslag nemen. Spr. jchter op een oproep van den heer de laan de ouders, die tegen den wil van B. an den raad de ouders van den weg brengt, jatst dus wel, doch wil niet den bal ver- 1(3, Spr. verdedigt verder de R.K. politiek Hijgert verder de politiek van de S.D.A.P. i,2gr Sluiters zegt dat B. en W. blijkbaar («troffen zijn door de verklaring van spr., da fractie de verantwoordelijkheid van het niet meer kan verdragen. Spr. zet uit- Vat h'j hiermede bedoelt, jen wethouder van openöare werken rust u regel een zware verantwoordelijkheid en Je raad geen plaatsvervanger uit de Chr. fractie wilde aanvaarden, wenschte de Hist, fractie niet langer de mede-verant- 'jelijkbeid voor de daden van het college te «Jer zegt spr. in antwoord aan den heer Jat wat de Christelijke liefdadigheid doet in cijfers is uit te drukken, heer Groeneveld zegt dat de heer Hom- verklaard heeft, dat de Ant. Rev. bij de otidersverkiezingen buiten de deur waren iL Dit is echter niet juist. Wij zijn bij de Rev. fractie gekomen en hebben 24 uur ge it Toen was men nog niet klaar, maar was jlusschen iets anders gebeurd. Spr. zegt ge- pi le hebben, dat de heer Vermeulen op zijn van straks niet wilde ingaan, maar spr. er op, hoe de heer Vermeulen jaren lang j beeft geoefend op den heer Dunnebier, J men zich wel verwonderen moet, dat ;ers fractie daarbij zoo kalm is gebleven. Je heer Vermeulen door zijn rede zoodanig jelroffen, verheugt spr., want hieruit blijkt, nog een Christelijk geweten heeft. Spr. Jan ook, dat de samenwerking tusschen fhristelijke partijen zal worden hersteld, heer Dalmeijer repliceert uitvoerig en zegt !>et beter is een kleine vogel in de hand te bén, dan 10 in de lucht. Spr. acht het voorts ijpelijk, dat B. en W. niet met een program gekomen. Dan toch hadden zij zich gebon- Spr. vraagt voorts of de heffing eener bet- "h qent-belasting achterwege zal blijven, Voorzitter zegt dat de collectiviteit in het Ijle is evenals in het vorig college. Vat de verklaring van den heer Sluiters be- f, zegt spr. dat B. en W. niet graag een jwen man in het college geen principieele in tijdens de afwezigheid van den heer Dun- ler mede bespreken. Betreffende het bijwo- l van fractie-vergaderingen door niet-raads- 5zegt spr,: dat aan alle fracties een waar- vend schrijven is gezonden. Wat het schrij- van artikelen in het Dagblad betreft, spr, dit niet te kunnen beletten, zoolang er geheimen worden verteld. Als dat gebeurt, spr. er wel achter heen zitten. De andere Iggevers kunnen ook op het. raadhuis ko en krijgen dan meest de noodige inlichtin- fffl' ïaf het Velser Weekblad betreft, zegt spr., te kunnen begrijpen, dat men (ïaar nu nog op terugkomt en vraagt of dat nu zoo erg leder nummer staat vol insinuaties, zegt spr. do inhoud is zoo laag bij den grond en ge- zoo weinig beschaving, dat spr. eerst Js geweigerd heeft te gelooven, dat een erwijzer de artikelen schreef. Spr. wijt dit de raadsfractie en voornamelijk aan den «zilter der fractie. Spr. zegt dat van hem i ook geen medewerking voor dit blad is te waohten, als de toon niet verandert, heer Nijssen antwoordt den heer Dalmeijer, dat hij de kwestie van de betterment-tax nog eens onder de oogen wil zien. De heer Schilling zegt te betreuren dat de heer Vermeulen opmerkte, dat hij inplaats van den wethouder van financiën zou hebben gespro ken. Deze wekte nu den schijn, alsof hij twee wethouders tegen elkaar in 't harnas wilde ja gen. Maar dat zal niet zoo makkelijk gaan. De heer Vermeulen: Zie je wel, handen vol collectiviteit. De hr. Schilling komt dan op Ali met de dadels van Multatuli, waar de heer de Nobel het over had. Spr. zegt dezen Ali best gekend te hebben in Port-Saïd. Het was een beste kerel. Als men er een onderwijzer mee bedoelde, heeft spr. die oók gekend, want hij heeft nog vrienden onder de onderwijzers. Als de heer de Nobel oude dingen ophaalt en geschillen van spr. met den heer Tusenius, zegt spr. ook nu nog wel eens een geschil met den heer Tusenius te hebben. De heer Groeneveld: Mag je dan niet met hem meerijden? De heer Schilling zegt dat de Neutrale School er niet gekomen was, als het standpunt van links indertijd anders was geweest. Stemmen links: Dat had u toen moeten zeggen. De heer Schilling: Dat heb ik gezegd. Wat de heer de Nobel van spr, zei over de gasprijsver- laging, spr, merkt op, dat het geld toen noodig was. Als een arbeidersvijandige daad heeft men van spr. genoemd, dat hij een nieuwe transport arbeidersorganisatie wilde stichten. Spr. zegt, dat dit zoo niet juist is, het een was een uit vloeisel van het ander. In het Velser Weekblad was gezegd, dat sprekers invloed weg was, Spr. heeft toen een brief geschreven aan het Hoofd bestuur, dat er iets gebeuren zou. Maar toen het Hoofdbestuur de zaak wist, is er niets meer van gekomen. En later is wel gebleken, dat sprekers invloed nog niet weg was. De heer Tusenius herinnert dat de heer Vis ser heeft gezegd gaarne bereid te zijn om wat te leeren, Spr. wil dan een goede raad geven. Wie het kind heeft, heeft de toekomst. Dat heeft men rechts goed begrepen, zegt spr. Maar de S.D.A.P. heeft dit ook zeer goed van de recht- sche partijen afgezien. Maar zoodra de S.D.A.P. nu een politiek voert met bijbedoelingen, is het mis. En kinderen zien scherp. Spr. heeft vooral bezwaar tegen het politieke kijven van fanatieke, jonge onderwijzers. Spr. beschuldigt de onderwijzers niet, dat ze politiek op school voeren, maar men kent de jonge onderwijzers aan heel hun fanatiek optre den. Deze waarschuwing wilde spr. geven. Hiermede zijn de replieken geëindigd. De Voorzitter stelt voor geen duplieken te houden, wat wordt goedgevonden. huizen. Het geringe resultaat weegt niet op tegen de kosten. De heer Baarda acht juist in een gemeente als de onze dikwijls sproeien noodig. Het is in den zomer een groote verkwikking. De heer Homburg vraagt of ook niet door de brandkranen de straten verfrisoht kunnen wor den. De heer v. d. Steen zegt dat bij dit bedrijf nog al tijdelijke krachten werkzaam zijn, somwijl zelfs 2 jaar. Spr. vraagt of zulke menschen niet be ter in vasten dienst kunnen worden genomen. De heer Maas acht een tweeden sproeiwagen zeer noodig, wij kunnen die niet missen. Tot dus ver worden hoofdzakelijk de hoofdwegen ber sproeid. De heer Schilling antwoordt den heer ten Broe- ke, dat de auto-sproeiwagen reeds zooveel mo gelijk voor transport wordt gebruikt. Spr. ontraadt ernstig om den heer Vermeulen te volgen en geen tweeden motorwagen aan te schaffen. Deze is zeer noodig. Spr. is voor een tweeden sproeiwagen, als dan ook de straten in IJmuiden en Oost-IJmuiden worden besproeid. Aan den heer Homburg zegt spr. dat diens voorstel veel te duur is en aan den heer v. d. Steen, dat hij de zaak van de wachtgelders met den directeur zal bespreken. Het voorstel-Vermeulen om geen tweeden auto-sproeiwagen aan te schaffen, wordt met 17 tegen 6 stemmen verworpen. Vóór stemden de heeren de Nobel, Homburg, Bosman, Vermeulen, Sluiters en Groeneveld. Het voorstel-Vermeulen tot het niet aanschaf fen van een tweeden motorvuilniswagen wordt niet ondersteund. De heer Bosman vraagt nu voortaan niet op Zondagmorgen vóór kerktijd met teer te sproeien, daar de menschen anders onder de teer komen. De heer Tusenius: Maar er zijn kerken, die al om half 7 beginnen. De heer Bosman: Dan moeten ze maar om 4 uur beginnen. De begrooting wordt goedgekeurd. Tegen de heer Vermeulen. De heer Schilling antwoordt bevestigend. De heer ten Broeke vraagt of de heer Koning geen hoofdopzichter zal worden. De heer Schilling antwoordt dat de heer Ko ning nog steeds op proef is. Bij post 11 vraagt de heer Visser of de dienst- rijwielen niet kunnen worden afgeschaft en een rijwielvergoeding gegeven. Spr, meent, dat het economischer is. De heer Schilling zegt dat het hier transport rijwielen geldt en dan is voorzichtigheid geboden. De heer Visser vraagt de zaak in de commis sie voor openbare werken te bespreken. De heer Schilling zegt hiertegen geen bezwaar te hebben. De heer v. d. Steen vraagt waarom de eene losse arbeider meer verdient dan de ander. De Voorzitter: Dit zal onderzocht worden. De begrooling wordt goedgekeurd. Begrooting Gasbedrijf. De heer Schaar vraagt waarom de gascommis- sie niet meer vergadert. Spr. zegt dat pas een groot contract door B. en W. is afgesloten, waar in de commissie niet is gekend. De heer Baarda sluit zich hierbij aan. De heer ten Broeke vraagt hoe het staat mei de uitbreiding der straatverlichting. De heer Tusenius zegt dat de gascommissie werkelijk spoedig bijeen moet komen. Dan kan de commissie ook de uitbreiding der straatver lichting behandelen, want deze is in verre voor bereiding. De heer Schaar spreekt over het voorstel der soc.-dem. fractie tot verlaging van den gasprijs Spr. zegt dat in het voorstel een fout staat, be doeld is dat dit zal ingaan met 1 Januari 1928, Er is gezegd, dat dit voorstel een gat vai f 40.000 in de begrooting zal slaan, maar spr. wijst er op, dat er steeds een marge is boven de raming. Zoo is de winst voor dit jaar op f 68.000 geraamd, terwijl het bedrag zeker boven de f 100.000 zal komen. Dan is het geld al gevonden. Spr. wijst er op dat de groote industrieën te- l gen zeer gereduceerden prijs gas kunnen beko. men, Het kwantum hiervoor is voor het volgend Begrootxng Ophaal- en Stortmgsdienst. j jaar reeds op 150.OOO M3 geraamd. Spr. zegt dat De heer de Vries zegt dat het meermalen voor men tegenover de andere gebruikers, die op ons komt, dat de menschen een dwangbevel krijgen, J zijn aangewezen, nu wel eens de billijkheid mag terwijl ze hun belasting hebben betaald. betrachten. Gasprijsverlaging zal het verbruik De Voorzitter zegt dat de ontvanger hierop j sterk bevorderen. Spr, beveelt het voorstel aan opmerkzaam is gemaakt. De heer Nijssen zegt dat de menschen al hun aanslagen bij den dienst moeten afgeven. De heer Maas zegt dat juist dezen dag door den ophaal- en stortingsdienst een strooibiljet is verspreid, dat voldoende inlichtingen geeft. De heer ten Broeke zegt niet te gelooven, dat de f 40.000 zoo makkelijk zullen worden gevon- J den. Als men dus den prijs verlagen wil, moet men er dekking voor vinden. Daar men verschil lende andere menschen gaarne bevredigd wil rien, heeft spr. geen vrijmoedigheid om vóór hel De heer Schaar zegt dat het moeilijke is, dat voorstel te stemmen. Begrootiné grondbedrijf niet iedereen weet> wa* hij al betaald heeft. Kan De heer Homburg zegt niet te zijn voor een on- 6 nu niet opgegeven worden, wat de menschen i gelimiteerde winst uit het gasbedrijf. Echter is De heer Bosman wil vragen of over het grond- nog moeten betalen. 1 de gasprijs hier zeer laag en spr. gelooft niet, dat bedrijf in besloten zitting niet eens wat meer j De Voorzitter: Dit is ook met den ontvanger, men spoedig gas in plaats van electrisoh licht zal kan worden meegedeeld. Spr. gelooft, dat de besproken 5 f nemen. Spr. zegt dat de Anti-Rev. fracie eerder mooiste vliegen op IJmmden voor het grondbe- De begrooting wor(Jl goedgekeuril. drijl zijn weggevangen. 1 b De heer Roelse onderstreept dit en vraagt lnstel|ingen Maatschappelijk Hulpbetoon, nogeens een opzei te maken van wat er aan grond is en wat nog gekocht zou kunnen wor-1 ..De' begrootingen van de beide instellingen voor den Maatschappelijk hulpbetoon worden goedgekeurd. De heer Baarda sluit zich hierbij aan en zegt j dat de raadsleden uit de gegevens zelf moeilijk Gezondheidscommissie, wijs kunnen worden. Bij de begrooting voor de Gezondheids-comrais- De begrooting wordt goedgekeurd. sie zegt de Voorzitter, dat hiervan is aïgetrok- ken het bedrag voor de pensioenbijdrage van Begrootuig Waterleiding. den 3ecretaris. De heer Vermeulen komt ook over het onder- Aldus goedgekeurd. zoek naar de gemeentebedrijven. j De Voorzitter zegt dat B. en W. de zaak on der de oogen zullen zien. De begrooting wordt goedgekeurd. Begrooting Reinigings- en Ontsmettingsdienst. De heer Vermeulen zegt niet zijn stem te zul- i leu geven aan het voorstel tot aanschaffing van 1 een tweeden auto-sproeiwagen. Het geld kun- nen wij wel voor andere dingen meer noodig hebben. Ook is spr. tegen de aanschaffing van een tweeden motor-vuilniswagen. De gegevens hiervoor vindt spr. zeer onvoldoende. 'Spr. meent dat de dienst het voorloopig nog zoo wel kan doen. De heer ten Broeke wil ook spreken over den sproeiwagen. Deze is natuurlijk vele maanden onproductief. Spr. vraagt of deze wagen ook niet gebruikt kan worden voor transporren. De heer Bosman is ook tegen een tweeden sproeiwagen: De kosten zijn veel te hoog. De buitenwegen zou men voortdurend moeten be sproeien, Sproeien met teer heeft ook veel na- deelen, zoowel voor de voetgangers als voor de zal streven naar verlaging der directe belastin gen, dan naar gasprijsverlaging. Er zit wel zelfbedrog in, maar de menschen be talen liever wat meer voor het gas, dan een hoog belastingpapier te krijgen. De heer Schaar: Maak hei gas dan een gulden. De heer Dalmeijer zegt dat lang niet vaststaat, dat de verlaging van den gasprijs een zoodanige verhooging van het debiet zal brengen, dat de meerdere opbrengst tegen de f 40.000 opweegt. 1 Spr. zegt dat men toch eenig houvast moet heb- I ben en dat hebben we niet. Spr. wil ook eerst f gaarne weten hoe B. en W. staan ten opzichte Commissie voor Lager Onderwijs. De begrooting van de Commissie van Toezicht voor het Lager Onderwijs wordt goedgekeurd. Om bij elven wordt de vergadering verdaagd tot Woensdagavond. Vergadering van Woensdagavond. Afwezig de heeren Dunnebier en Vermeulen. Begrooting voor Openbare Weiken, De heer ten Broeke vraagt of in de toekomst meer samenwerking verwacht mag worden tus schen de verschillende bedrijven, als er voor stellen van openbare werken den raad bereiken. De commissie meent, dat het wel eens te wen- schen heeft overgelaten. De Voorzitter zegt dat B. en W. hier ook hel belang van inzien. Bij post 8 'vraagt de heer Baarda of de heer Brongersma tot opzichter le klas is benoemd. van een vastrechttarief voor het gas. De heer Baarda zegt van huis uit zeer sympa thiek te staan tegenover het voorstel, maar spr. meent dat, er een te groot gat in het budget zal komen. Daarom heeft spr. geen vrijmoedigheid om vóór te stemmen. De heer Sluiters zegt dat gasprijsverlaging ons allen aanlokt. Maar we hebben geen dekking vóór dezen post en dat is het moeilijke. Spr. vraagt of door'de levering van gas aan industrie- en de buizen niet vergroot moeten worden en als dit het geval is, is de prijs van 3 cent veel te laag, want dan moeten de andere verbruikers dat goedkoope gas betalen. Spr. vraagt of de muntgasgebruikers niet wat geriefelijker komforen kunnen krijgen, dan die ze nu gebruiken. De heer de Nobel herinnert hoe ook zijn frac tie een voorstel tot gasprijsverlaging deed. Spr. zegt dat ieder jaar bij de algemeene beschouwin- gen wordt gesproken over de wenschelijkheid van gasprijsverlaging. Maar B. en W. schijnen er Spr. zegt dat als men spreekt over verhooging der inkomstenbelasting, de meeste leden altijd kriegel worden en toch zullen wij er steeds weer op hameren. Spr. heeft berekend, dat de gemeen te op het gas een winst maakt van 40 procent en dat noemt spr. een knappe winst. Reeds lang ge leden heeft de regeering geschreven, dat op de bedrijven een nuttige winst mag worden gemaakt. Spr. beveelt de verlaging aan en eveneens de invoering van een vastrechttarief. De heer Maas zegt dat gisteren uit een citaat vernomen is, hoe de heer Wibaut over winsten uit gemeentebedrijven denkt. Deze haalde 91 millioen uit de gemeentebedrijven. De heer de Nobel: Vooral uit de tram, waar ook vreemdelingen aan betalen. De heer Maas zegt dat geen arbeider naar Heemstede gaat, omdat daar de electriciteit een kwartje is. Het is gemakkelijk een gat te slaan en het niet te dekken. Spr. kan begrijpen, dat de S. D. A. P. met dit voorstel is gekomen, na al die vele biljetten met de verkiezingen moest men wel wat doen. Spr. somt op, wat in de groote steden uit de bedrijven aan winst wordt gemaakt. De heer de Nobel: Uit hoeveel bedrijven? De heer Schilling: Wat doet dat er toe? De heer Maas: Wat de heer de Nobel nu vroeg, vroeg de heer Schilling verleden jaar (Gelach). Spr. zegt dat men weet dat ook de R.-Kath. voor gasprijsverlaging zijn, maar wij weten dat het niet kan. De heer Groeneveld zegt dat ieder weet dat hij tegen hooge gasprijzen is. Daarom deed sprekers fractie een waarschuwend woord hooren, Spr. heeft gemeend de begrooting niet uit haar ver band te moeten rukken door krasse maatregelen. Maar wij willen toch iets doen en stellen daar om voor, om als de winst van het gasbedrijf in 1928 hooger is dan is geraamd, de meerdere winst ten goede te doen komen aan de muntme terverbruikers. De heer v. d. Steen zegt bang te zijn, dat wan neer de gasprijs verlaagd wordt, de inkomsten belasting verhoogd zal moeten worden en dan zullen de kleine inkomens er de dupe van wor den, De heer Bosman zegt dat verleden jaar belas tingverlaging is verkregen ten koste van gasprijs verlaging. De zaak is niet veranderd. Als men bij 1 den opzet der begrooling geen rekening met de wenscheu van den raad houdt, komt men nooit tot verlaging. Als wij wel den gasprijs willen verlagen, maar Amsterdam niet, moeten wij het daarom niet doen? Deze hooge winst is niet progressief. De groo te gezinnen betalen er het meest aan en dit kan spr. van de R.-Kath, niet begrijpen. Spr. begrijpt dat het moeilijk is nu den gasprijs te verlagen, maar waar alle partijen verlaging willen, wil spr. met een beslister voorstel komen dan de heer Groeneveld. Spr. wil het volgende voorstellen, dat de raad B. en W. verzoekt bij den opzet der begrooting voor 1929 rekening te houden met een verlaging van den gasprijs. Dit voorstel wil spr. naar B. en W. om advies zenden en het andere voorstel der vrijz.-dem. fractie wordt ingetrokken. De heer Visser zegt dat de heer Maas verleden jaar met dezelfde cijfers der groote steden is ge komen. De heer Tusenius zegt .lat het voor hem vast staat, dat het verbruik per afnemer zal blijven 510 M' per jaar. Er wordt telkens meer winst ge maakt, wordt gezegd, l iar dit is ook noodig, omdat er steeds meer noodig is voor uitbreiding enz. Spr, zegt dat de begrooling niet veranderd kan worden. In 1928 zal het bedrijf zoodanig ingericht zijn, dat 12 millioen M3 gas zal kunnen worden gele verd. Als we dus than9 weer gaan leveren, zul len we meer winst maken. Er is over Amsterdam gesproken en gezegd dat wat de een kan doen, de andere gemeente ook kan doen. Maar het vastrechttarief in Amsterdam noemt spr. dierenpoliliek. Als iemand in Am sterdam bij vastrecht 50 Ms gebruikt, betaalt hij 20 cent per M3, betaalt bij 20 cent per M*. Stemmen links: Maar dat doen de menschen natuurlijk niet. nooit mee te rekenen, immers er is een gat, nooit te dekken is. dat Zie vervolg 2e blad. (THE 3 ACOBSL ADDER). UIT HET ENGELSCH door E. PHILLIPS OPPENHEIM ld e'aliog van Mavr. M. 3. LandréTollenaai k I Hartwell duwde zijn confrater niet be zachtzinnig op zijde, en drukte zijn gladgeschoren bolrond gezicht tegen tralies, floor eens, Jacob Pratt'\ begon hij, nu eens uit piet dat eeuwige gebluf, heb een paar woordjes te zeggen", iWel brand maar los", antwoordde Ja '.met een allervriendelijkst gezicht. „Ik i> altijd en reuzen-dosis geduld gehad". «Je verbeeldt je, dat je nogal .wat van isen afweet, is het niet?'' iTe oordeelen naar de resultaten aar daar kan jij eigenlijk het best over r urdeelen", Hartwell's gezicht werd donkerrood van «Vervloekt, klein canaille dat je bent!" Spelde hij; toen ging hij iets kalmer öori ..Enfin, over een half uur zal je wel toontje lager zingen. Maar wat ik zeg- :n wilde, we hebben hier een meneer uit die speciaal om jou te amusee- jeen gekomen is. Je wilt zeker N eens kennis met hem maken? nü >verd opengesloten en onmid- f'hjk weer dichtgedaan, In dit korte was de jonge man in het zwart geruite pak binnengekomen. Van dichtbij gezien was hij met zijn korten ge spierden hals, zware schouders en laag ingeplant bruin-blond haar het type van een beroeps-bokser. Hij kwam een paar stappen het vertrek in en bleef Jacob toen amicaal grinnekend, staan aankijken. „Mag ik de heeren eens even aan elkaar voorstellen?1' vroeg Hartwell van achter de tralies. „De Glasgow Daisy Mr. Ja cob Pratt. Geeft elkaar nu maar een hand. Zonder een spier van zijn gezicht te ver trekken, bekeek Jacob zijn nieuwen be kende van top tot teen, Aan welken gelukkigen samenloop van omstandigheden heb ik dit onverwachte genoegen te danken?" vroeg hij. Deze geestigheid bezorgde den Glasgow Daisy zoo een lachaanval, dat er van zijn gezicht niets meer te zien was dan een verzameling zomersproeten en een rij schitterend witte tanden. „Ze hebben me gehuurd, om je een pak op je broek te geven, meneertje", kondig de hij aan, „maar als ik geweten had, dat je zoo'n lichtgewicht was, had ik het van me leven niet aangenomen. Maar ik zit deran dus laten we maar beginnen, dan is het gauw afgeloopen. Ik zal je alleen maar een beetje kietelen, anders niet". „Ik geloof niet, dat het zoover ,zal ko men1', antwoordde Jacob, terwijl hij kalm bleef zitten. Met een doodsangstig gezicht trok de man zijn jas uit, maakte zijn boord en das los en sloeg zijn overhemdsmouwen op, „Kom, vooruit meneer", noodigde hij zijn tegenpartij uit, lerwijl hij zijn schijn- ultval in de richting van Jacob deed. „Ik zal m'n best doen, om je niet te bezeeren". Jacob vond, dat het nu lang genoeg ge duurd had. Zonder een spier van zijn ge zicht te bewegen haalde hij zijn rechter hand van achter zijn rug te voorschijn en richtte het kleine, glinsterende wapen op den man in zijn hemdsmouwen. „Ik zal tot tien tellen; als u dan niet buiten bentzeide hij kalm. De man liet onmiddellijk zijn vechtlus tige houding varen en keerde zich met een verontwaardigd gezicht naar de twee ge zichten achter de tralies. „Zeg1*, riep hij met zijn sterke jonge stem. „Dat hebben jullie me niet gezegd". „Poeh, bluf!" antwoordde Hartwell. 't Is niet geladen". Geprikkeld door den geringschattenden toon van Hartwell, deed de bokser een stap in de richting van Jacob. tien1', zeide Jacob, die al dien tijd had zitten tellen. Meteen weerklonk er een korte, scherpe knal, gevolgd door een schreeuw van pijn. Op zijn rechtervoet, met den enkel van zijn linkerbeen in zijn hand, hinkte de jonge bokser naar de deur en greep zich aan een van de tralies vast. „Als jullie me er niet uitlaten, vervl lammelingen, die jullie bent, dan sla ik jullie alle twee je tanden uit je bek", schreeuwde hij. „Wat let me, of ik doe het nou. Dat kost je een dikke vijfhonderd, mooie meneer die je bent. En als ik de vol gende week Dinsdag niet kan vechten, mag je 't dubbele dokken. Maak dan toch de verdde deur open!" In zenuwachtige haast sloot Montague de deur open. Jacob liep naar de land- opening, steunde zich met zijn armen op den onderkant en keek vol verwachting naar beneden. Na verloop van een minuut of vijf zag hij de drie mannen te voorschijn komen. Montague en Hartwell ieder aan een kant en de Glasgow Daisy scheldend en vloekend met een woordenrijkdom, welke Jacob tegen wil en dank een zekere bewondering afdwong, in het midden. Daarna verliepen er weer een paar uur, zonder dat Jacob iemand zag, met het ge volg dat hij zich landerig begon te gevoe len. Hij haalde een pennemesje te voor schijn, zette het op den steenen vloer aan en begon zijn initialen uit te snijden, ter wijl hij nu en dan verlangende blikLc; door de opening aan de landzijde wierp. Maar hij zag noch Lady Mary, noch een van zijn vroegere medegasten. Tot na het middageten bleef alles rustig. Toen zag hij den Marquis uit het kleine zijdeurtje ko men. Op zijn gemak slenterde zijn vroege re gastheer den tuin door, liep toen het smalle strand over tot'waar de boot lag, bleef op den steiger staan, stak een siga ret op en begon langzaam roeiende naar 't eilandje over te steken. En al dien tijd keek hij om zich heen met het air van iemand, die er op uit is, om van de schil- derachtige omgeving en het mooie weer te genieten. Eindelijk scheen hij te vinden, dat hij lang genoeg geposeerd had. Hij maakte het bootje vast, klom de stee nen wenteltrap op en verscheen voor de 5 tralies. i „Wat 'heb ik gehoord, mr. Pratt'1, begon hij. „Uw vrienden bewijzen u een attentie, ze probeeren u wat afleiding te bezorgen j door een geliefkoosde sport voor u mog-e- j lijk te maken en u apprecieert het niet?1' J „Neen", antwoordde Jacob, „ik ben niet van plan om voor hun liefhebberij met een I beroepsbokser voor zwaar gewicht te gaan vechten." De Marquis zuchtte. „En 't gevolg is, dat deze beroeps-bokser in 't bijzonder door uw toedoen voor een paar maanden buiten gevecht gesteld is. U heeft een zware verantwoordelijkheid op u genomen, Mr. Pratt". Jacob glimlachte. „Ik heb hem niet verzocht hier te ko men", zeide hij. „In zekeren zin niet, dat is waar", gaf de Marquis toe. „Maar aan den anderen kant is 't uw hand door welke hem zijn verwonding toegebracht is. En nu wil het ongeluk, dat de mijnheer in quaestie, de Glasgow Daisy wordt hij, als ik me niet vergis, in sportieve kringen genoemd, in 't bezit is van een buitengewoon groote dosis vasthoudendheid, oftewel koppigheid. Hij weigert pertinent om 't kasteel te verlaten, voordat ze hem een schadevergoeding van minstens vijfhonderd pond uitbetaald heb ben. Toen ik wegging, was 't debat in vol len gang. En te oordeelen naar de ver schijnselen zal de storm op het oogenblik wel losgebarsten zijn". Jacob glimlachte tevreden. „Laten ze hun gang maar gaan. Mis schien maken ze hem zoo woedend, dat hij erop timmert", zeide hij hoopvol. De Marquis kuchte veelbeteekenend. Hij kwam wat dichterbij en keek Jacob, door de tralies, oplettend aan. „U blijft er merkwaardig goed uitzien'', was zijn volgende opmerking. „Ik voel me zoo lekker als kip", ver zekerde Jacob hem. „Zoo'n diëetverande- ring is wel eens goed. Over he-t algemeen eten de menschen veel te veel". Wordt vervolgd.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 3