IJmuider Courant Gemeenteraad Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Velsen verzacht en geneest—' l„dig 17 Dec. 2e blad Nieuwe Zaken. pe heer N, Wildschut, die zijn banket- ilikerij tot dusver in de Kennemerlaan bij de Jac. van Heemskerkstraat had, J{ niet ingang van heden een nieuwe betrokken op den hoek van het Ken- jujerplein en de James Wattstraat. [jet is een nieuw gebouwd groot pand, iet aparte bakkerij en groot bovenhuis, jar plannen van de architecten ten Broe- e en Meyran, gebouwd door den heer ijchman Jr. ^jj hebben deze week in de nieuwe ^keen kijkje genomen en kunnen verkla- 0| dat deze up to date is. Het is een achtige winkel, met twee fraaie etalage- uten, één op den hoek van het Kenne- arplein en één op den hoek der James 'attstraat.Granieten vloeren in de etala- .jfasten zorgen dat alles hygiënisch is, ter ij) de moderne electrische verlichting des ^nds een mooi cachet aan de zaak geeft, Innen in den winkel zijn de toonbank, 5 ingebouwde kast en een vitrine in ,'ooie,donkere tinten, gehouden, terwijl e heldere witte tegels daarmede een aai aspect vormen. ïjjfij hebben pok de moderne bakkerij ge- jen, waarin een Succes Gasoven van do t F- Smit te Amsterdam is geplaatst. Dit lie eerste gasoven in IJmuiden en men pijpt, dat zoon oven hygiënisch is, ora- |it er geen sprake is van rook of stof. Fe modernste machines zijn bier yooyts iwezig, n.l. een eierwiimachine, een mandelmachine en een deegverdeelmachi- K, Naast de bakkerij is een karrenberg- laats en daarboven de bergplaats voor het leel, Beneden de bakkeri[ is een reuzen- elder, waar heel wat waren frisch kunnen orden gehouden. De heer Wildschut, die n de Kenne-1 nerlaan alleen een banketbakkerij had, een aan de nieuwe zaak ook een brood- lakkerlj tfèrbqnden. Wil z^gen eenige Iraaie staaltjes van bakkerswerk, n.l. een luiwagen, gevuld mot kransen en ander klein hrpod en een schip, geheel van deeg vervaardigd. Verder zagen we een groot eiahgestuk van suilterbakkerswerk en men af aïdeze stukken in de etalages kunnen konderen. Fe heer Wildschut heeft een werkelijk moöle zaak in dit nieuwe deel van IJmui den geopend, een zaak, die er wezen mag. Het was daar tot nog toe een eenzame en dés.avonds een zeer donkere hoek, maar ili is deze fraaie winkel een sieraad van \A Kennemerpleln, vooral ook des avonds aet de mooie verlichting. Zooals uit de annonce blijkt, is de ban- let- en broodbakkerij voor iederen bezoe- ler te bezichtigen. - De heer Jan Garstenveld, die tot dus- ier een schilders- en behangerswerkplaats lad in den Willemsbeekweg, heeft thans i de De Ruyterstraat in een door den leer J, Buis nieuw gebouwd perceel een taak van moderne behangsel- en schil lers-artikelen geopend. Het is een winkelhuis op den hoek van de )e Ruyterstraat in een nieuw-geprojec- eerde straat en deze zaak draagt ook we- Ier veel bij tot verfraaiing van deze nieu we buurt. De naam van den heer Garstenveld als schilder en behanger in onze gemeente is fenoegzaam bekend, wij hebben hem on- iogs nog mogen noemen bij de opening M de nieuwe zaak van de firma J. J. Glas in de Kalverstraat. Behangsels in de modernste dessins kan men hier bekomen voor alle mogelijke schildersartikelen ba men hier terecht. Wij twijfelen niet of de heer Garstenveld al in de nieuwe zaak het gewenschte suc- tes hebben. Opdracht Aan de N.V. Internationale Scheeps- tauw Mij. „De Maas" te Slikkerveer is op dragen het maken en inhangen van een Huisdeur voor de oude Noordzeesluizen alhier en wel voor f 25050.waarvoor bt benoodigde staal bij een willekeurige Irma mag worden betrokken. Wij begrijpen deze laatste opdracht van le regeering zeer slecht, omdat voor staal 'an de Hoogovens alhier slechts f 150 hoo- jer werd ingeschreven. Nu kan desnoods Huitenlandsch staal worden gebruikt, ter- *ijl voor f 150 meer staal van de eigen in dustrie moest worden genomen, industrie, waarbij het Rijk zelf voor 71/3 millioen ge ïnteresseerd is. Te Velsen-Noord hebben de heeren doh. de Way en M. J. Post gemeend den Aderen der winkeliers een feestje te moeten bereiden om ben schadeloos te stellen voor hetgeen ze op den verjaardag van Sinterklaas gemist hebben. Toen hadden vader en moeder het in den winkel te druk om zich veel met de kinderen te kunnen bezig houden en nu hebben bovengenoemde heeren met Sint Nicolaas, die reeds naar Spanje terug is, getelefoneerd. De goede Sint had eerst weinig lust om terug te komen, maar toen medegedeeld werd, dat er nu werke lijk bij ons sneeuw en ijs was, veranderde hij van meening. Hij had in Nederland in zooveel jaren al geen win tertafereel ge zien, dat hij nu wel eens weer verlangend daarnaar was. Voor cadeautjes zou hij wel zorgen, maar de extra reis naar Nederland, daarop had hij bij zijn uitgaven niet gerekend en dat liep te veel in de papieren. Hieraan heeft de commissie een mouw weten te passen. Ze is met een lijst bij de winkeliers rond geweest en het geld, dat op deze ma nier bijeengebracht is, was juist toereikend om de reiskosten te betalen. Nu komt .de goede grijsaard a.s. Zondag in Hotel De Prins, maar waar zijn vliegmachine zal dalen, dat wist hij niet vooruit te zeggen en dat kon de piloot ook nog niet meedee- len, daar hij eerst zelf den toestand van de met sneeuw bedekte velden moest opne men. De heer C. M. te Velsen-Noord, die aardappelland in den Velserpolder huurt en_ zijn wintervoorraad op den akker in kuilt, kwam Donderdagmorgen tot de on aangename ontdekking, dat zijn voorraad gestolen was. Ophaal- en stortingsdienst der Gemeente Velsen. Het aantal deelnemers van den Op haal- en Stortingsdienst, blijft zich nog steeds uitbreiden, volgens mededeeling zijn thans reeds meer dan .3100 personen ingeschreven. Opdat de deelnemers ten allen tijde een goed overzicht van den stand hunner re kening kunnen hebben, zijn door het hoofd van den Dienst eenige wijzigingen ge bracht ia de saldo biljetten. Voor toelichting daarvan wordt aan alle deelnemers onderstaande circulaire uitge reikt. Aan deelnemers van den Ophaal- en Stor tingsdienst der Gemeente VELSEN. HM komt nog dikwijls voor dat de deel nemers niet weten welke aanslagbiljetten zijn ingeleverd en de bedragen daarvan. Teneinde hieraan tegemoet te komen zal voortaan op de saldo biljetten worden vermeld welke bedragen op Januari nog te betalen blijven. Indien de deelnemers daarop dan bijvullen de bedragen' van de biljetten welke in den loop van het jaar worden ingeleverd, krijgt men een, duide lijk overzicht en kan pp eenvoudige wijze worden gezien wat. men nog schuldig is. In uw eigen belang wordt er nogmaals op gewezen, dat alle, daarvoor in aanmer king komende belastingbiljetten, zoo spoe dig mogelijk aan den bode worden mede gegeven of ingeleverd ten kantore. STATIONSWEG E 30, IJMUIDEN. Ook wordt verzocht van alle ontheffin gen steeds opgaaf te doen. Het Hoofd van den Dienst, WRINGER. Aan de Papierfabriek heeft Maandag avond een ernstig ongeval plaatsgehad. De arbeider A. L. uit Heemskerk raakte met zijn rechterhand tusschen een machine, waar bij hem twee vingers werden afgeknepen. Na door Dr. Barentsen verbonden te zijn is L naar het Roode Kruis Ziekenhuis te Beverwijk vervoerd. Het werk volgens bestek No. 265, dienst 1927, het maken van een remstoel en verbetering remmingswerk is gegund aan den aannemer L. Schermers te Nieuwendijk (N.Br.). DE FLORES-FILM. Recensies. Indien ooit een filmproduct de algemeene goedkeuring van alle mogelijke recensenten heeft weggedragen, dan is dit zeker het geval met de Flores-film. Daar valt nu eenmaal niet aan te tornen. De samenstellers hebben zoolang geknipt en geschift, dat een ongun stige critiek niet meer mogelijk was. Wat de groote bladen dan ook over de Flores- film geschreven hebben is zoo doorslaand, dat wel niemand meer zal twijfelen aan de hooge waarde van deze rolprent. Slechts enkele recensies De Nieuwe Eeuw x „Ook voor niet- Katholieken is het een buitengewoon inte ressante beeldenreeks. Een film als de hier door mij genoemde (Flores-film), toegelicht door een deskundige, moet de sympathie voor ons missiewerk, ook buiten den kring van geloofsgenooten, vergrooten, temeer waar wij een kijk krijgen op den toestand in ons eigen koloniaal gebied. Voor de kennis der natuur, zoowel als voor de kennis van zeden en gebruiken in wi nterhanden-winiervoefen schrale lippen-ruwehuid FUROL 672 allerlei levensomstandigheden, lijkt mij deze opname van bijzondere beteekenis. Alles is helder en scherp omlijnd weergegeven in samenhangende tafereelen en teekenende groepen, zoodat wij als aanwezig zijn bij de offerplechtigheden en feestelijke dansen," De Maasbode t „De film is een kunst werk geworden van groote ethnologische waarde en heeft meteen een diep ontróeren den inhoud. Deze schitterende missiefilm is de schoonste en rijkste die ooit gemaakt is." De Tijd i „Zelden zagen wij een film, die op zulk een overzichtelijke, boeiende en vaak treffende wijze het missiewerk in heel zijn prachtige veelzijdigheid deed zien. Wij zijn ervan overtuigd dat degenen, die de ver tooning bijwonen, niet enkel voldaan zullen huiswaarts keeren, maar ook vol geestdrift voor het beschavingswerk, dat in onze ko loniën door onze geloofs- en landgenooten met zulk een grooten offermoed wordt ver richt." En verder: „De grootsche en indruk wekkende natuurtafereelen, de merkwaardige volkstypes en de heidensche plechtigheden, die een schrille tegenstelling vormen met het stille ingetogen beschavingswerk der mis sionarissen, die men op hun avontuurlijke bedieningsreizen temidden van het woeste landschap volgt, is van groote ontroerings kracht." Het Koloniaal Weekblad t „Zelden za gen wij een film van pakkender inhoud. Zij geeft een volkomen beeld van landen volk.... en is zoo grootsch van opzet, dat ieder Katholiek of niet-Katholiek zal moeten ge tuigen, dat daar in Flores mooi werk wordt gedaan," Het Eindhovensch Dagblad t „Deze greep uit het missionarisleven, vastgelegd in een reeks van prachtige lichtbeelden, bevat alle elementen om ieders belangstelling vast te houden en 't ware te wenschen, dat ook de andersdenkenden, die sceptisch of zelfs vijandig staan tegenover het missiewerk, eens de moeite namen, om deze film te gaan zien. Hun vooringenomenheid, meestal het gevolg van onkunde, zou in ieder geval moeten verkeeren in respect voor mannen, die alles verlaten, om de opdracht van Christus te vervullen. Nochtans en dit is de grootste verdienste van deze film, die toch als propaganda-film is bedoeld ner gens poseeren deze mannen als geloofshelden, zij zijn niet het middelpunt, waarom alles draait, zij zijn geen filmfiguren geworden, zooals we die uit de bioscoopwereld kennen, hun leven en werken speelt zich voor ons af in allen eenvoud zonder pose. Biedt 't niet juist daarom zooveel ontroerende mo menten, omdat alles volkomen echt is? „Ik weet niet of er een film bestaat, die op zoo uitnemende wijze een beeld geeft van een gedeelte ogzer koloniën als deze en reeds daarom alleen heeft de Flores-film recht op aller belangstelling. Zij is zonder twijfel van groot populair-wetenschappelijke beteekenis, en in haar natuur-getrouwheid schenkt zij een verademing bij al het kunst matige, ongezond-sensationeele, dat de bios coop ons pleegt voor te zetten. Vervolg van het le Blad. De heer Tusenius. Goed, maar dan is het vast rechttarief ook niet voor den kleinen man. Spr, zegt dat Amsterdam misschien niet anders kan. Want daar zal de kostprijs wel 9 cent zijn en die is hier lang niet zoo hoog. Spr. wil ook hier een andere verkoopspolitiek. Wij moeten hier aan groot-verbruikers tegen 3 cent kunnen leveren. Wanneer de winst van het bedrijf straks twee ton wordt, kunnen alle gebruikers over de geheele linie er van profiteeren. Het voorstel-Groeneveld vindt spr. moeilijk uit voerbaar. Spr. zegt dat de gemeente de winst nu eenmaal noodig heeft. Onze gemeente geeft toch weinig uit voor luxe, alleen de f 600 voor concer ten in Velserbeek. Maar we zouden allemaal nog wel wat anders willen. Spr. wijst er op dat Velsen met zijn gasprijzen veruit de laagste is. De heer Vermeulen wilde een onderzoek naar de bedrijven, spr. vindt dit best en dan wil hij den uitslag zooveel mogelijk zien gepubliceerd, want het gasbedrijf kan den toets best weerstaan. Het gasverbruik is zoodanig, dat we het werk niet bij kunnen houden; dit komt niet door meer der gebruik, maar door de meerdere aansluitin gen. De heer Schilling houdt een betoog, over wat men in de groote steden uit de bedrijven haalt. Men zegt dan wel dat daar ook veel meer voor de sociale nooden wordt gedaan, maar spr, zegt: geef ons ook zulke bedrijven en zulke winsten, dan kan ik in sociaal opzicht ook veel doen. De heer Schaar zegt het voorstel der soc, dem. fractie zoodanig te wijzigen, dat de gasprijs met ingang van 1 Januari 1929 met één cent verlaagd wordt. De heer Nijssen zegt, dat het hem nogal gemak kelijk is gemaakt. Vrijwel de geheele raad is het er mee eens, dat de f 102.000 uit het gasbedrijf niet gemist kunnen worden. Spr. zegt dat men niet moet kijken naar andere plaatsen. Wanneer de groote steden geen winst meer uit de bedrij ven haalden, zou spr. gaarne de ton winst van net gasbedrijf hier opgeven, want dan zou men eens zien hoe spoedig we hier lage belastingen zouden hebben en hoe gauw Velserbeek vol zou zitten met forensen. De Voorzitter stelt voor alle drie ingediende voorstellen in handen van B. en W. te stellen on, advies, daar ze alle van te verstrekkenden aard zijn, om er nu over te beslissen. De raad keurt dit goed. De heer Schaar vraagt nog enkele dingen tr mogen zeggen. De heer Maas heeft gezegd, da spr. bij het afsluiten van het contract met Haar lem in 1918 een ander standpunt innam. Maar ii 1918 was Maas nog modern georganiseerd en de ze mag dit spr. dus niet verwijten. De heer Maas: Niet waar, in 1918 was ik sol daat en toen was u nog Katholiek. De heer Schaar: Best, u bent ook veranderd Spr. wil nog zeggen waarom Amsterdam zoc groote winsten behaalt. Die winsten kome voornamelijk uit de bedrijven, waar ook derde aan betalen, de tram b.v., waar veel vreemdelin gen mee de winst van opbrengen. Wat het ga betreft, in 1924 haalde Amsterdam uit het ga f 2.88 winst per hoofd en Velsen f 3.54. Spr. vraagt tenslotte een lichtpaal te willen zetten op het Velserduinplein. De begrooting van het gasbedrijf wordt goed gekeurd. De gemeentebegrooting. Bij post 6, legesgelden, klaagt de beer Baar- da over de hooge bedragen voor muziek- ei andere vergunningen. Zij betalen reeds belasting en moeten nu nog voor iederen dag leges beta len. Ook schaakculbs betalen voor één uur scha ken per week 52 30 cents leges. De Voorzitter zegt dat B. en W. deze zaak zullen onderzoeken. Bij post 14 vraagt de heer ten Broeke of er niei wat reclame gemaakt kan worden voor het of- ficiëele raadsverslag. De Voorzitter zegt dat er bij het publiek steeds minder belangstelling voor kamer- er. raadsverslagen bestaat. De heer Schilling zegt er toch wel voor te ge voelen. Vroeger kwam het verslag bij een dei plaatselijke bladen. Dat kostte wel iets, maar ve len stelden het op prijs en betreurden het, toer, het afgeschaft werd. Spr. zou het gaarne onder de oogen zien. De Voorzitter zegt dat dit zal gebeuren. Bij post 27, onderhoud en schoonhouden raad huis, stelt de heer Schilling voor dezen post met f 300 te verhoogen. Spr. heeft er deskundige vrouwen bij gehaald en men heeft vol bewonde ring gestaan over de helderheid van ons raad huis. De heer Tusenius zegt dat men dan in con flict komt met de schoonhouds'ters der scholen. De heer Bosman vindt dit voorstel te rauw, kan het niet onderzocht worden. De Voorzitter zegt dat de directeur van open bare werken opdracht heeft tot een onderzoek inzake het schoonhouden der scholen. Spr. steil voor dit onderzoek ook tot het raadhuis uit te breiden. Aldus wordt besloten. Bij post 49 vraagt de heer Bosman hoe hel staat met de herziening der pensioenen van de wethouders. De Voorzitter zegt dat B. en' W. deze zaak zullen ter hand nemen. Bij post 56 vraagt de heer Roelse een uitbrei dingsplan te maken voor het gedeelte nabij het strand te IJmuiden. De Voorzitter zegt dat B. en W. dit onder de oogen. zullen zien. Bij hoofdstuk III, Openbare Veiligheid, vraagt de heer Homburg of het in de bedoeling van B. en W, ligt om het komende jaar het politiekorps uit te breiden en of de agent in tijdelijken dienst in vasten dienst zal worden geplaatst. De heer de Nobel vraagt waarom bij de mutaties bij de brandweer velen uit het kader zijn gepas seerd. De Voorzitter zegt dat de persoon, die B. en W. wel voor opperbrandmeester geschikt acht ten, geen benoeming wilde aanvaarden. De per soon, die toen in aanmerking kwam, vonden B. en W. niet geschikt. Aan den heer Homburg zegt spr., dat hij hei politiecorps niet wil uitbreiden. Wel zal spr. een reorganisatie van het politiecorps bewerkstelli gen. Maar als spr. uitbreiding wilde, zou hij aan 4 of 5 agenten weer niets hebben. De heer Roelse zegt dat onze gemeente, verge leken bij gemeenten van gelijke grootte, nog zoo'n slecht figuur niet maakt. De Voorzitter zegt dat alle vergelijking mank gaat, zoo ook hier. In IJmuiden als havenplaats en visschershaven is op een klein tracee een groote politiemacht noodig. Spr. wil nog ant woorden op een verzoek om aan den hoofdin specteur een toelage te geven. Nu deze toelage afgeschaft is, ontraadt spr. wederinvoering. De heer ten Broeke vraagt of het centraal bureau van politie niet beter naar IJmuiden-Oost kan worden verplaatst. De Voorzitter zegt daar met hel oog op het ka rakter van IJmuiden niet voor te zijn. Als het geschikt kon zou spr. er geen bezwaar tegen hebben. De heer Homburg zegt dat de algemeene in druk is, dat er in IJmuiden te kort politie is. Daarom vraagt spr. bij de reorganisatie het corps te willen uitbreiden. Spr. dringt nogmaals aan op het toekennen van een vergoeding aan den hoofdinspecteur. De heer Maas zegt dat de vervanging van den commissaris in het salaris van den hoofdinspec teur verdisconteerd is. De Voorzitter zegt dat men het vaak doet voor komen alsof het te IJmuiden zoo onordelijk is. Maar spr. komt er vaak en merkt er nooit wat van. Spr. zegt dat er in de omliggende gemeenten veel meer gestolen wordt dan hier. De heer Homburg zou "willen dat de burge meester dan eens bij spr. kwam kijken en dan vooral 's avonds van 1012 uur. De heer Schilling zegt dat de menschen in den regel vechten dicht bij het politiebureau, dan is de politie dicht bij de hand. Dat is toch aardig van die menschen. Bij post 79 zegt de heer Roelse dat er meer malen is gesproken over een beter gebouw voor de politie te IJmuiden. Spr. zegt dat het school gebouw aan het Willemsplein als schoolgebouw zeer ongeschikt is. Spr. vraagt of dit schoolge bouw niet gebruikt kan worden voor algemeen dienstgebouw en of dan niet een nieuwe school gesticht kan worden. De heer Dalmeijer vraagt of er te Santpoort niet een dergelijk dienstgebouw gemaakt kan worden. De heer Sluiters onderstreept dit laatste. De Voorzitter zegt dat B, en W. deze zaak zullen onderzoeken. Bij post 85 bepleit de heer Bosman aanschaffing van een auto-brandspuit. Het duurt vrij lang al eer de motorspuit op gang is. De heer Sluiters bepleit ook krachtig verbete ring van de brandweer. De heer Homburg even eens. De Voorzitter zegt dat het plan tot reorgani satie der brandweer bij den opperbrandmeester is. Spr. hoopt dat het spoedig in behandeling kan komen. Bij post 93 bepleit de heer de Nobel plaatsing van waarschuwingsborden bij de scholen. De Voorzitter zegt dat dit gebeurt. Bij post 99 vraagt de heer v. d. Steen om aan schaffing van een vlet met aanhangmotor voor de politie. De Voorzitter zegt dat dit is besproken. Bij hoofdstuk IV, Volksgezondheid, ze^t de heer ten Broeke dat er voor de stichting vaï een volksbadhuis een commissie ad hoc is, maar met alle waardeering voor den arbeid dezer commis sie, meent spr, dat het voor een gemeente met J6000 zielen tijd wordt, dat er een badhuis komt. Daarom wil spr. voorstellen op de begrooting een pro-memonepost voor de stichting van een volks badhuis te plaatsen. Mevrouw van Veen zegt dankbaar te zijn voor de vriendelijke woorden van den heer Dalmeijer, tot haar gericht. Spr. zegt echter geen feminis tisch standpunt te zullen innemen, daarvoor voelt zij zich teveel gedragen door het socialistisch beginsel. Spr. zegt dat de heer Dalmeijer de hoop heeft uitgesproken, dat zij geen partijgansler zou zijn. Spr. weet niet wat de heer Dalmeijer er mee bedoelt, als hij het bedoelt in den slechten zin van het woord, heeft hij het mis. Spr! hangt aet socialistisch beginsel aan, niet uit materieel, naar uit ideëel oogpunt. Spr. hoopt iets te kun nen bijdragen tot het brengen van een andere, betere maatschappij-orde. Spr, zegt dat dit hoofdstuk voornamelijk raakt den wethouder van sociale zaken. Spr. komt op verschillende wenschen van de S.D.A.P., zoo een rusthuis. Spr. vraagt de kwestie van het rusthuis aanhangig te maken bij de commissie ad hoe voor nazorg, waarmede zij toch verband houdt. Over de speeltereinen zegt de Memorie van Antwoord dat deze bij voorkeur door particulie re vereenigingen moeten worden opgericht. Maar als deze het niet doen, is het de taak der ge meente. Er wordt geklaagd over de baldadigheid der jeugd, maar dan moet men ook wat voor de jeugd doen. Spr. komt dan op de cousullatiebureaux voor zuigelingen en wijst er op dat dit een onderdeel is van de zuigelingenbescherming in 't algemeen. Dat deze zeer noodzakelijk is, toont spr. met fei ten en cijfers aan. Spr, doet een warm pleidooi voor de consulta- tiebureaux. Sinds 1925 is erihier een van het Witte Kruis. Volledig is dit nog nooit geweest, maar nu het Witte Kruis voor 't eerst een sub sidie voor een volledig consultatie-bureau vraagt, slaan B. en W. er afwijzend tegenover. Spr. zou gaarne zien, da er in onze gemeente kwamen consultatiebureaux voor zuigelingen te Santpoort, Centraal-IJmuiden en Velsen-Noord. Groot behoeven de kosten hiervoor niet te zijn en als men dekking voor de kosten vraagt, ge looft spr. dat er wel iets zal overblijven van de meerdere opcenten op de personeele belasting. Spr, zegt dat er dan reclame voor de consul tatiebureaux moet worden gemaakt en dit kan bij de aangifte van geborenen, voorts door de mede werking van artsen en vroedvrouwen. Spr. zegt dat zuigelingenbescherraing beteekent minder kindersterfte en meer vreugde voor de ouders. De heer Schilling zegt diligent te zijn ten op zichte van de zuigelingenbescherming. Spr. heeft reeds in verschillende plaatsen inlichtingen inge wonnen. Spr. heeft bezwaar om de kwestie van het rusthuis bij de commissie voor de nazorg onder te brengen, omdat het werk voor een commissie le uitgebreid wordt. Wal de kinderspeelplaatsen betreft, zegt spr. dat ook deze de aandacht van B. en W. hebben. Op IJmuiden zou spr. wel wat prikkeldraad weg willen hebben, opdat er wat meer speelterrein voor de kinderen vrij komt. Mevr. van Veen bepleit verder inwilliging van het voorstel der soc.-dem. fractie om een studie commissie te vormen voor de oprichting van kindercrèches. Spr. wijst op het noodige en nut hiervan, zoowel voor de kinderen als de ouders. De heer Schilling zegt geen bezwaar te hebben tegen de gevraagde studiecommissie, maar spr. gelooft dat de noodzakelijkheid in andere plaat sen zeer waarschijnlijk grooter is dan in IJmuiden, De heer Maas zegt dat de groote kindersterf te in verschillende streken hoofdzakelijk een ge volg was van de huisindustrie en arbeid door vrouwen. Spr. acht één consultatiebureau voor zuigelin gen met de huidige verkeersmiddelen voldoende. De Voorzitter zegt dat B. en W. overnamen het voorstel ten Broeke c.s. om voor een volksbad huis een pro-memoriepost op de begrooting te plaatsen. De raad keurt dit voorstel goed. Het voorstel tot benoeming van een studie commissie tot oprichting van crèelies wordt aan genomen. De Voorzitter benoemt in de commissie tot voorzitter den heer Tusenius en tot leden Mevr. van Veen en de heeren Groene veld, Maas en Krijger. Het voorstel inzake de stichting van consulta tiebureaux wordt naar B. en W. verwezen om advies. Bij post 112 merkt de heer Visser op dat er nog steeds doktoren zijn, die geen medewerking willen verleenen, om t.b.c.-patiënten naar het consultatiebureau te zenden, volgens het jaarver slag der Noord-Holl. Vereen, Spr. wil hierover schande uitspreken. Bij post 126, subsidie aan de Mariastichting, vraagt de heer Bosman of er niet een adres is van de Neutrale Ziekenhuisvereeniging om sub sidie. Spr, vraagt of dit nog behandeld wordt. De heer Schilling zegt dat als subsidie werke lijk noodig blijkt en de Vereeniging behoorlijk wil medewerken, dit zeker wel goed gevolg zal hebben. Er is een goed bezoek aan deze polikli niek en de inrichting is goed. Maar B. en W. moeten toch gegevens hebben. De heer Bosman zegt dat de voorzitter der ver eeniging nog al eens ongesteld is, daarmede moet men rekening houden. De heer Schilling: Dan moet u maar eens op 't raadhuis komen en de stukken inzien. De Voorzitter: Dat is beter. De heer Baarda vraagt of de door de gemeente te benoemen ambtenaar, die toezicht mag houden op den gang van zaken in het St. Antoniuszieken- huis, reeds benoemd is. De Voorzitter zegt dat dit nog moet geschie- den. De heer Baarda vraagt of de armlastige patiën ten niet geholpen kunnen worden door den ge meentelijken geneeskundige. Spr. meent dat deze daarvoor de aangewezen persoon is. De Voorzitter zegt dal B. en W, deze zaak zullen onderzoeken. De heer Groeneveld zegt zich hiertegen met kracht te zullen verzetten. De heer ten Broeke zou ook op de verzorging van armlastige patiënten zoo weinig mogelijk het

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 5