1 De weg naar het Zeestrand» en handen ruwe huid schra ie i ppen Vervolg Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Velsen. Te laat, om nog in ons blad van Zater dag te kunnen opnemen, ontvingen wij Zaterdagmiddag bericht, dat bij het ge meentebestuur bericht was ingekomen, dat de minister van Waterstaat vergunning heeft gegeven, om tot den aanleg van den weg naar het zeestrand over te gaan. Wij hebben het bericht daarom gebulletineerd. Het bezoek van den minister van Wa terstaat aan onze gemeente op 4 Novem ber j.l. en de actie van ons gemeente bestuur en het bestuur van de vereeniging IJmuiden's Bloei heeft dus wel succes ge had. Maar het is geen bericht, om zooals het Dagblad van de Oprechte Haarlemsche Courant deed, er een beschouwing van 2kolom aan vast te knoopen en te jui chen, dat we er nu zijn, dat er nu een bou levard naar Zand voort kan komen, groote hotels, pensions enz. Dit is sterk overdre ven en wekken verkeerde verwachtingen. Deze weg is een begin, maar een heel klein begin. Zeker, wij mogen over dit begin verheugd zijn, want als er één schaap over den dam is, volgen er in den regel wel meer. Maar met dezen weg zijn wij er nog lang niet. Immers deze aan te leggen weg loopt niet door naar het strand of naar de zuidpier, doch slechts tot het duin bij de ziekenbarak. Tot zoover zul len de auto's kunnen komen, maar zullen de inzittenden en ook wandelaars, die den straatweg gaan, het strand willen bereiken, dan moeten ze van de ziekenbarak door het zand; 't zij over het duin of langs de spoorrails naar de zuidpier. Men weet dus, dat er nog heel wat meer zal moeten gebeuren, aleer men rijdende of fietsende het strand zal kunnen berei ken. Echter, het begin is er nu en wij ho pen, dat door eendrachtig werken het be oogde doel zal worden bereikt. De vergunning van den Minister van Waterstaat voor den aanleg van den weg naar het Zeestrand luidt als volgt. Beschikkende op de verzoeken dd. 30 April 1927, en 5 November 1927 van Burgemeester en Wethouders van Velsen om vergunning tot den aanleg van een weg naar het zeestrand te IJmuiden; Gezien de ingekomen ambtsberichten: Gelet op het Algemeen reglement van politie voor rivieren en Rijkskanalen en op het reglement van politie voor de vis- schershaven c.a. te IJmuiden: HEEFT GOEDGEVONDEN: 1. behoudens ieders recht aan de ge meente Velsen tot wederopzegging en uiterlijk tot en met 31 December 1937 ver gunning te verleenen tot het aanleggen van een weg en van een standplaats voor rij- en voertuigen en rijwielen op de tot de gronden van de Visschershaven en het Noordzeekanaal behoorende terreinen, ge legen binnen den hoogen duinregel bezui den het Noordzeekanaal te IJmuiden, on der de volgende voorwaarden: Artikel 1. De weg zal worden gelegd van den be- staanden ringweg om de Visschershaven, nabij het zuidelijk einde van de Haring haven, volgens de richting van een be staand sintelvoetpad, tot nabij het ooste lijk einde van de naar het Zuiderhaven hoofd leidende ingraving in den buiten- duinregel, waar hij zal eindigen tegen de oostelijke spoorstaaf van het langs de bin nenzijde van dien duinregel gelegen werk spoor. De weg verkrijgt eene breedte van 8 M., en zal over een breedte van onge veer 6 Meter van een klinker- of keibe strating voorzien worden, terwijl de ber men daarnevens met een ten minste 5 c.M. dikke sintellaag moeten worden afge dekt. Tot steun mogen daarlangs houtplan ken gesteund door palen worden aange bracht. De aansluiting van den te maken weg aan den ringweg om de Visschershaven zal met een waaiervormige verbreeding geschieden in overleg met den hoofdin genieur van den Rijkswaterstaat in het arrondissement ,,het Noordzeekanaal" te Amsterdam, hieronder verder de hoofd ingenieur genoemd. Bij het westelijk einde van den te ma ken weg zal aan de zuidzijde daarvan waaiervormig daarbij aansluitend, een van eene klinker- of keibestrating voorzien plateau gemaakt worden, ter breedte van ten hoogste 30 M., gemeten uit de voor noemde spoorstaaf, en zuidwaarts strek kende uiterlijk tot aan de noordelijke grens van het bij de houdster der vergun ning in erfpacht zijnde terrein der voor malige quarantaine-inrichting. De grenzen van het weggebied en van het plateau zullen in overleg me de be trokken ambtenaren van den Rijkswater staat op het terrein bepaald worden. In aansluiting bij de bestaande afraste ringen op de Visschershaventerreinen zul len door en op kosten van de houdster der vergunning langs de beide zijden van den te maken weg en langs de oost- en zuid zijden van 't te maken plateau afrasterin gen van overeenkomstige samenstelling geplaatst worden. Artikel 2. Voor het maken van den weg en het plateau mogen in overleg met den Hoofd ingenieur de noodige ingravingen en op hoogingen gemaakt worden waarvan de beloopen eene helling zullen verkrijgen niet steiler dan 2 op 1. Eventueel te kort komende grond mag worden ontleend aan- en eventueel overblijvende grónd mag worden geborgen op de in de nabijheid gelegen Rijksterreinen, een en ander vol gens aanwijzing van of namens den Hoofd ingenieur, De te maken beloopen en de overige bij de uitvoering van het werk ontstaande on begroeide plekken zullen door en op kos ten van de houdster der vergunning ten genoegen van den Hoofdingenieur met groeikrachtige. helm beplant worden, wel ke volgens aanwijzing van- of namens den hoofdingenieur aan de Rijksterreinen ontleend mag worden. Voor de aansluiting van den te maken weg aan den ringweg om de Visschersha ven mag de bestrating van laatstgenoem den weg en de verhouding van de bermen daarvan voorzooveel noodig opgebroken worden: een en ander moet onder bij leve ring van eventueel te kort komende ge lijksoortige materialen ten genoege van den hoofdingenieur weer worden hersteld. Voor de te maken afrasteringen mag voor zooveel mogelijk gebruik gemaakt worden van de materialen welke zullen afkomen van de in het werk vallende be staande Rijksafrasteringen, terwijl tekort- komende materialen door de houdster der vergunning op hare kosten zullen moeten worden bijgeleverd. Voorts zullen de op het bestaande voet pad aanwezige sintels gebruikt mogen worden voor de afdekking van de bermen van den te maken weg, Artikel 3. De weg zal slechts bij gedoogen voor het verkeer mogen worden opengesteld, terwijl ter plaatse dpor een bord of an dere aanwijzing ten genoegen van den Hoofdingenieur-Directeur van den Rijks waterstaat in de directie Noord-Holland duidelijk moet worden kenbaar gemaakt, dat de weg slechts bij gedoogen toeganke lijk is. Artikel 4. Het te maken plateau zal alleen ge bruikt mogen worden voor bet tijdelijk plaatsen van rij- en voertuigen en rijwie len, met dien verstande, dat liet verblijf voor elk rij- of voertuig of rijwiel op het plateau telkens niet langer dan 12 uren achtereen mag duren. Voor de opstelling en het onderdak brengen van een en ander mogen op het plateau rijwielrekken geplaatst en tenten, loodsen en overkappingen worden aan gebracht, volgens vooraf door den Hoofd ingenieur goed te keuren plannen. Inrichtingen tot den verkoop van ver- verschingen en van vruchten en dergelij ke, in eenigen vorm (tenten, karren e.a.' zullen nimmer op den te maken weg en het te maken plateau mogen worden op gericht of tijdelijk geplaatst. Artikel 5. De volgens deze vergunning te maken werken zullen worden uitgevoerd ten ge noegen van den Hoofdingenieur en door de houdster der vergunning voordurend te diens genoegen in goeden toestand wor den onderhouden en schoongehouden. Van het voornemen tot den aanvang van werken tot aanleg, onderhoud of op ruiming moet telkens ten minste 8 en ten hoogste 14 dagen te voren schriftelijk en vrachtvrij aan den Hoofdingenieur worden kennis gegeven. Artikel 6. Alle werken of eigendommen van het Rijk, welke tengevolge van het maken, de aanwezigheid, het gebruik, het wijzigen, het onderhouden of de opruiming van de krachtens deze vergunning uit te voeren werken mochten worden beschadigd, moe ten op de eerste aanschrijving en ten ge noegen van den Hoofdingenieur-Directeur in de directie Noord-Holland, binnen den daarbij te stellen termijn, worden her steld, bij gebreke waarvan deze de be voegdheid heeft het noodige van Rijks wege te doen verrichten op kosten van de houdster der vergunning. Artikel 7. De houdster der vergunning vrijwaart het Rijk voor alle aanspraken van of moeilijkheden met derden en voor alle schade, welke het gevolg kunnen zijn van het aanleggen, gebruiken, wijzigen, onder houden, aanwezig zijn of opruimen van de krachtens deze vergunning aanwezige werken. j Het Rijk is niet aansprakelijk voor schade, welke door het uitvoeren van Rijkswerken, het vervoer over de wegen of door welke oorzaak ook, mocht worden toegebracht aan de krachtens deze ver gunning aanwezige werken en hetgeen daartoe behoort, i H| Doos 3O-69-90ct.8ij Apoth.en Drogisten! 669 Artikel 8. Het verkeer over de wegen van de Vis schershaven mag door de werken tot aan leg, onderhoud en opruiming zoo weinig mogelijk worden belemmerd en mag hier door nimmer gestremd worden. Daarbij moeten alle maatregelen, waarvan de uit voering in het belang van de veiligheid van het verkeer of van de Rijkswerken door of vanwege den voornoemden Hoofd ingenieur worden gelast, onmiddellijk worden genomen. Bij nalatigheid zal het noodige van Rijkswege op kosten van de houdster der vergunning geschieden. Artikel 9. Bij het eindigen van de vergunning als mede bij opzegging is de houdster daarvan verplicht, op de eerste aanschrijving van of namens den Minister van Waterstaat en binnen den daarbij te stellen termijn de krachtens deze vergunning gemaakte werken op te ruimen en alles in den vo- rigen toestand te herstellen ten genoegen van den Hoofdingenieur-Directeur, zon der aanspraak op schadeloosstelling te kunnen doen gelden. Bij nalatigheid geschiedt een en ander van Rijkswege op kosten van de houdster der vergunning, tot goedmaking waarvan in de eerste plaats de afkomende materia len te gelde gemaakt zullen worden. Artikel 10. Ook zonder opzegging vervalt deze vergunning, wanneer daarvan binnen 6 maanden na den datum dezer beschikking geen gebruik gemaakt zal zijn. II. onder de aandacht van de houd'ster der vergunning te brengen, dat daarvan geen gebruik mag worden gemaakt, dan nadat door het Domeinbestuur aan den betrokken ajrrondissementsmgenieur rechtstreeks schriftelijk js medegedeeld, dat tusschen dat bestuur en de houdster der vergunning een regeling is getroffen omtrent het privaatrechtelijk gebruik der Rijkseigendommen. III. te bepalen, dat van de onder I bedoelde vergunning geen gebruik mag worden gemaakt, dan nadat de houdster daarvan aan den Hoofdingenieur-Directeur in de directie Noord-Holland eene schrif telijke verklaring heeft overgelegd waar* bij zij zich verbindt de voorwaarden dei- vergunning aan te nemen en te zullen na leven, welke verklaring door den Hoofd ingenieur-Directeur voornoemd aan het Departement van Waterstaat zal worden ingezonden. Nederlandsche Roode Kruis, Afd. IJmuiden-Veisen. Op Donderdag 22 dezer geen cursus avond Eerste Hulp bij Ongelukken. E.v, les op Donderdag 29 dezer. Op de ijsbaan bij Velserbeek is door de afd, een post geplaatst voor het verleenen van Eerste Hulp, terwijl er binnenkort een vaste post zal komen in de Rijksvisch- hal. Malo'itz te IJmuiden. Donderdag den 22e Dec. zal de beroem de en onovertroffen telepaath Maloïtz IJmuiden met een bezoek vereeren. Hij reisde reeds door heel Nederland en is in het bezit van 1400 schitterende persbe- oordeelingen en 400 handteekeningen van bur gem., doctoren,1 geestel., juristen en zeer vele politiepapieren. Daarvandaan komt ook zijn bijnaam „de politiespeur- hond". Ook te IJmüiden heeft zich een commissie gevormd, bestaande uit eenige bekende ingezetenen. Genoemde commissie stelt, vóórdat Ma loïtz te IJmuiden komt, een geheime op dracht sarnen, sluit deze in een enveloppe en verlakt ze. Maloïtz zal dan 's middags 2 uur precies datgene doen, wat in de verzegelde opdracht, waarvan alleen de bovengenoemde commissieleden de in houd kennen, staat. Daartoe bedient hij zich van een auto, en staande op de tree plank geeft hij den chauffeur zijne beve len. De afrit zal plaats hebben om 2 uur van Thalia-Theater en het publiek zal de ze openbare telepathische opdracht geheel kunnen volgen. Na afloop wordt de en veloppe opengebroken en zal de inhoud bekend gemaakt worden. 's Avonds 8 uur geeft de heer Maloïtz in de zaal van Thalia-Theater een open bare séance, alwaar ieder in de gelegen heid is, hem opdrachten te geven» Daar ter plaatse zijn dan tevens de ver schillende bescheiden, o.a. zeer vele po- litieopdrachten, ter inzage. Met medewerking van le klas artisten wordt na de pauze een cabaret-voorstel ling gegeven. Het geheel belooft dus een zeer inte ressante avond te worden en wij raden ieder aan om het wonderwerk van Maloïtz te gaan zien, te meer, omdat hij in verband met de tijdsomstandigheden, prijzen, voor ieders beurs bereikbaar, heeft gemaakt. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie. De Tooneelvereeniging „Concordia" gaf Zaterdagavond in het gebouw „Con cordia" te Velsen-Noord een opvoering van „Beurskoorts", een blijspel in 3 be drijven van Max Reimann en Otto Schwartz. Vóór den aanvang deelde de he-er Su- werink, secretaris van de Vereeniging tot bestrijding der T.B.C, mee, dat de Too neelvereeniging „Concordia" zoo welwil lend geweest was, de opbrengst der plaatsbespreking voor hedenavond af te staan aan de kas der T.B.C.-bestrijders De opbrengst was f 27,90. Den 21sten Januari a.s. geeft de Too neelvereeniging „Varia" van IJmuiden hier eene uitvoering ten bate der zelfde kas. Opgevoerd zal worden „Hanenge vecht", In de pauze zal vanavond een verloting plaats hebben van een electr. strijkbout, een theelichtje en een doos bonbons. Lo ten zullen aangeboden worden tegen den prijs van 10 ets. per stuk. Laten we bier meteen maar meedeelen, dat de prijzen gevallen zijn op de num- meirs 153, 275 en 353. De inhoud van het blijspel is in 't kort. dat de apotheker Peter Emmer ling, woon achtig onder den rook van de stad Brus sel, zich door zijn vriend, een bankier, heeft laten overhalen tot den aankoop van eenige aandeelen in de mijn Laura. In verband met het rijzen en dalen dezer stukken wordt tusschen Emmerling en zijn bankier telegraphisch en telephonisch van gedachten gewisseld en de naam Laura geeft aanleiding tot een afschuwe lijk misverstand tusschen Emmerling en zijn vrouw, Lotje, die, daartoe aange spoord door haar moeder, Amalie, ge huwd met Dr. Lambreehts, den advocaat Rudolf Kresebeck in den arm neemt om tot een echtscheiding te komen. Deze advocaat heeft liefde opgevat voor Paula, een jongere ongehuwde zus ter van Lotje. Dit ondeugende ding heeft den advo caat in den waan gebracht, dat zij Mevr, Emmerling is, waardoor natuurlijk weer verwikkelingen ontstaan. De heer Emmerling heeft nog nooit speculeerd en leeft nu in overspannen toestand, daar hij zijn vrouw's geld aandeelen heeft omgezet. In zijn geprikkelde stemming heeft hij de telefoonjuffrouw een dom kuiken ge noemd, die, daartoe aangespoord door haren Directeur, daar verhaal op komt halen. De apotheker wil het voor 20 francs afkoopen. Deze geïdaanbieding wordt later door de onnoozele telefoonjuffrouw aan haar galant, Cornelius Lindeman, assistent van den apotheker, meegedeeld, maar in hare onschuld doet ze dit Qp een manier, die tegen den apotheker leelijke vermoedens doen oprijzen, De toestand wordt nog erger., als de apotheker op de tijding, dat zijn aandee len belangrijk gestegen zijn, in zijn vreug deroes zijn oude huishoudster, Christine, aangrijpt, een rondedans met haar maakt en haar zelfs kust. Een quitantie wordt in zijn schrijfbureau gevonden, waaruit de aankoop van een paar juweelen knoppen blijkt, zoodat volgens dë schoonmoeder een overvloed van bewijzen van ontrouw van haren schoonzoon bestaan en een echtscheiding niet uit kan blijven, temeer, daar ze be kend is met het feit, dat de advocaat Knesebeck gaarne de vacante plaats van den apotheker wil vervullen en zij een advocaat toch voornamer schoonzoon vindt dan een apotheker. Hachelijk wordt de toestand op sommi ge momenten, vooral ook als de apothe ker op een keer na een snoepreisje naar Brussel, waar hij met zijn vriend den bankier ietwat copieus gedineerd had, on der den invloed van een te ruim gebruik van champagne thuis komt. Tenslotte wordt echter alles goed op gelost. De advocaat gaat trouwen met Paula, de assistent met Louise Wachtel, de telefoniste en de echtelieden Peter Emmerling en Lotje Lambreehts hervinden hun geluk, terwijl de schoonmoeder vol komen verzoend is met de verhouding tusschen haar schoonzoon en Laura. „Beurskoorts'' is een aardig blijspel en de manier, waarop het gespeeld werd, viel, blijkens het verkregen applaus, zeer in den smaak. Als de apotheker zich ver kleed heeft en met zijn bretels op zijn hielen naar Brussel vertrekt, als hij op de divan wil gaan slapen en Christine in nachtgewaad boven een kamerschut ver schijnt, of als de assistent tot handtaste lijkheden overgaat, als hij zijn patroon verdenkt van verkeerde bedoelingen ten opzichte van Louise, dan gaat een home risch gelach op. De dames en heeren kenden de rollen en vervulden ze goed, de volle zaal gaf door herhaald en luid applaus hare groote tevredenheid te kennen, zoodat „Concor dia" met haren regisseur, den heer A. v d. Bliek, op een aangename opvoering mogen terugzien. - Zaterdagmiddag om 3 uur is Sint Nicolaas, vergezeld door zijn zwarten knecht, toch per vliegmachine gekomen en vond in hotel „De Prins" een kinder schare in afwachting bijeen, allerlei lied- jes zingende ter blijde viering van zijn verjaarfeest, al was het dan ook een paar dagen te laat. Als de kinderen op het podium kwa men hoorden ze, dat Sint-Nicolaas met hunne gedragingen zeer goed op de hoog te was, maar al lieten deze bij enkelen wel iets te wenschen over, de goede Sint sloot hen niet van een cadeautje uit Alle kinderen werden bovendien onthaald op taai en chocolademelk, zoodat de mid dag op alleraangenaamste wijze voorbij ging. De heer H. H. Meijer, die Sint Nicolaas welkom had geheeten, bedankte hem nu voor zijn bereidwilligheid om in deze kou de nog een extra reis naar Velsen te ma ken en bracht tevens aan de heeren De Way en M. J. Post een woord van dank voor wat ze gedaan hadden voor de k deren der winkeliers, terwijl hij tevens zijn dankwoord de commissie betrok, de dames Lauffer en Post, die haar tijd kracht gegeven hadden, om de zaken voori elkaar te brengen. 's Avonds 8 uur volgde een jeer g lige bijeenkomst van de ouders der deren van de winkeliers. Met muziek, dans en voordrachten waarvoor de heer Leo Peelen uit Bever wijk was uitgenoodigd, werd de tijd passeerd en veel te vroeg sloeg het k je van gehoorzaamheid, De Wijkerstraatweg. Eenigen tijd verleende de raad een crediet van f 30.000 voor den aanleg trottoirs langs den Wijkerstraatweg, Aanvankelijk dacht men, dat het wel eenigen tijd zou duren, alvorens dit y{ zou kunnen worden uitgevoerd, omdat uw in overeenstemming zou moeten zijn. mei liet Rijkswegenplan. Dit is echter meege vallen, zoodat aan den directeur van openbare werken opdracht is verleend, om het werk zoo spoedig mogelijk aan te k sleden. Leveranties voor de gemeente. Na gehouden aanbestedingen is door B. en W. de levéring van drukwerken w rende 1928 opgedragen aan de N.V. Dnik-! kerij Sin jewel te IJmuiden; de levering van schoolbehoeften (uitgezonderd school-1 boeken, die niet zijn aanbesteed) en van! bureaubehoeften aan den heer C, J. Snooy te IJmuiden en de levering handwerkbenoodigdheden aan de fa. J. J, Glas te ÏJmuiden-Oost. Arbeidsbemiddeling. Ingeschreven op 16 Dec. '27: 1 drukker, 22 timmerlieden, 27 metsèj laars, 12 schilders, 5 stucadoors, 1 kuiper, 1 matrassenmaker, 1 koperslager, 1 lood gieter, 2 bankwerkers, 3 metaalbewer kers, 1 autogeenlasscher, 7 stokers, 1 chinist, 1 mach. bankwerker, 7 tuinlieden, 4 kantoorbedienden, 1 winkelbediende, 24 opperlieden, 124 losse arbeiders. Totaal 245.. Santpoort Een zangersjubileum. 25 December a.s. herdenkt onze Sanl' poortsche bariton, de welbekende Nic. Arisz, den dag, waarop hij vóór jaar den zang ging beoefenen. Als 8- ge knaap zong hij toen mee in het kerkkw te Driehuis. Later zong hij mee in koor uit de Paterskerk te ÏJmuiden-0 om echter tenslotte toch weer naar Drie' huis terug te keeren. Arisz is voorts een uitmuntende kracti van het gemengd koor „Vox Humana" ec directeur van een mannenkwartet. Ook solist is hij wel opgetreden. Levering brood. De levering van brood ten behoevevu het Prov. Ziekenhuis nabij Santpoort, durende het eerste halfjaar 1928, is opgt' dragen aan de N.V. Centrale Bakkerij t IJmuiden. Aanbesteding. Bij de te Beverwijk gehouden asnbuli ding voor het maken van bestratings- rioleringswerken achter de Kerkstraat den Hoflanderweg was laagste inschrijver de heer Jac. Perquin alhier met f 5961 BESTEL UW DRUKWERK BIJ DE N.V. DRUKKERIJ SINJEWEL IJKUIDEN WILLEKSPLEIN

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2