r Voor lie IferaMagost Politierapport Visscherij Van de Gemeenteraad flinke Werkster TE KOOP Eiectrische Brood-, Koek- en Banketbakkers Specialiteit in Fyn Krentenbrood IENNEMERLAAN No, 1 - IJMUIDEN - TEL. A49 «VVVflVIVfVVVMVIVVVVfVV Bij oas is verzekerd iets fijns m geels te kragen. Overheerlijke Weinachstollea f 0.50, f 0 75, 1 1.00, f 1.25 en f 1.50 per stek, - Talbaud f0 75 tot i 1.50, - Kerststinfen 10 cent. Duivekaters vanif f 0.75 tot fl.60. - Sunmaid met poedersuiker 40 cent per stuk, en verschillende soorten luxe Brood, dit slles is een Delicatesse op Uw ontbijttafel. Goedgevulde Kerstkransen 1140 per pead. - Kerstkransjes volbelegen met imsüdeleö 25 en gchuimkranejes 30 cent per ons- VergelIJM.t isirJJss, mi&eur in. toljasoxider» k.walltelt. Waarmede heb ik mijn zaak groot gemaakt? Door eerste kwaliteit grondstoffen te gebruiken en daarvoor een matigen prijs te berekenen. üiden. De winkelier R. aan den lrf deed aan het bureau Engelmun- aangifte, dat bij hem de toonbank- tiras gelicht. O.g. 14 gulden werd gnomen. Door de politie werd liek ingesteld. isdagnacht is aan de Kalverstraat uitgebroken in het perceel Kalver- 90, bewoond door A. en zijn gezin. 0Jitie en brandweer waren spoedig Ltse, maar het perceel brandde zoo als geheel uit. De bewoner was verzekerd. van B. deed aangifte bij de poli- t van hem op het terrein van den hvv een partij timmergereedschap entvreemd. I de G. alhier deed aangifte, dat bij nachts vier ruiten van zijn wo- ierden verbrijzeld. De politie stelt lenderzoek naar deze gevallen in. >n. Een juffrouw van hier reed met een Beverwijksche auto jaar Haarlem. Later bemerkte zij een portemonnaie met o.g. f 16 te verloren. De juffrouw deed aangif- fchter zonder gevolg. De politie heeft portemonnaie nu te Haarlem opge ld en tegen de juffrouw, die haar jffivonden, proces-verbaal opgemaakt. De autobestuurder M. Z. uit Limmen bekeurd wegens het rijden zonder jrlicht. Voor hetzelfde feit werd be ril de autobestuurder J. M. uit Assen- p. Twee personen uit Beverwijk, -C, A. in H. N., kregen een bekeuring we- het verwekken van straatrumoer. Er wordt hier nog steeds veel haring uit vjitenland aangevoerd. De vorige week kwam nils een motorschoener In de Visschershaven, iel Nederl. schip Corrie, die voor de N.V, 1 rijcahandel G. Dekker 1540 tonnen haring sur Mer aanbracht. motorvrachtlogger Margaretha Cornelia 135 bracht de vorige week van Yarmouth I tonnen haring aan, hoofdzakelijk voor de Goldbohm en een klein partijtje voor de fa. Pülevliet. moloriogger De Hoop KW, 41 bracht de vo- week van Boulogne sur Mer 2180 kisten ichc haring aan, voor de firma's Goldbohm, Parlevliet en H. A. Osendarp. 3E TOESTAND DER ZEEVISSCHERIJ IN OCTOBER. fer de afdeeling visscherijen van het depar- Et van binnenlandsche zaken en landbouw, mededeelt, namen in October 1927 minder duigen aan de zeevisscherij deel dan in Oc- 1926, [«veelheid en waarde, der aangevoerde bedroegen volgens voorloopige opgave tclievelijk 25.912.400 K.G. en f 4.904.750 MO K.G. en f 4.000.600 in October 1926). lor onze stoomtrawlers werd in totaal K.G. visch aangevoerd, opbrengende 1223,525, tegen 2.867.200 K.G. met een op- fsl van f 976.700 in October 1926. bedrijf waren 155 stoomtrawlers, waarvan gedeeltelijk de vangst in Engeland en 1 te Al- in Duitschland marktten; in October 1926 ffl 147 stoomtrawlers in bedrijf, waarvan er 14 uitsluitend hunne vangsten in het bui- ad (13 in Engeland en 1 in Duitschland) en tdeeltelijk in Engeland aanvoerden. 'jiddeld per reisdag vingen en besomden bier te lande aanvoerende stoomtrawlers, noverre zij de Noordzee bevischten (haring- 1 slrawlers niet inbegrepen) respectievelijk K.G. en f 331 (1138 K.G. en f 388 in October (sten der stoomtrawlers waren aanmer- inder ruim dan in October 1926. De vischprijzen waren iets beter, zoodat de besom mingen, hoewel niet zoo hoog als in October 1926, over het algemeen bevredigend waren. Een 2-tal Nederlandsche stoomtrawlers visch- ten met het haringtrawlnet. Een dezer vaartui gen bracht de vangst te Altona aan. Het andere vaartuig voerde in een reis 24.550 Kg. visch (waarvan 24.400 Kg, haring) ter waarde van f 2800 te IJmuiden aan. Voorts kwamen te IJmuiden 8 Duitsche stoomtrawlers binnen. In 8 reizen werd door deze vaartuigen 253.300 kg. visch ter waarde van f 56.225 aangebracht. Te Zoutkamp voerden 5 sleepboottrawlers in 35 reizen 232.200 kg., voornamelijk kleine schol, aan. Van de motorloggers en motorRotters waren in October 1927 slechts 2 vaartuigen voor de trawlvisscherij in bedrijf, (In October 1926 één vaartuig). Van de zeilloggers namen 5 vaartui gen aan de trawlvisscherij deel, tegen niet één in October 1926. Gemiddeld per reisdag vingen en besomden de motorloggers en motorkotters bij de uitoefening van de trawlvisscherij 353 kg. en f 135 (300 kg, en f 168 in October 1926) en de zeilloggers 97 kg. en f 36. De motorkustvisschersvaartuigen namen in grooter, de zeilkustvisschersvaartulgen in kleiner getale aan de visscherij deel dan in Oct. 1926. De gemiddelde geldelijke uitkomsten waren voor de motorkustvisschers beter, voor de zeil- kustvisschers minder dan in October 1926. De gemiddelde vangst per reis van de motorkustvis schers bedroeg 338 kg. (338 kg. in October 1926), die van de zeilkustvisschers 156 kg. (137 kg. in October 1926). Een Nederlandsch motorvaartuig vischte enke le dagen met de zeevischzegen. In 1 reis werd 1000 kg, visch ter waarde van f 300 aangebracht. Een Deensche motorkotter, welke met de zee vischzegen had gevischt, bracht in 2 reizen 7850 kg. visch ter waarde van f 3575 te IJmuiden aan. Voor de beugvisscherij waren evenals in Octo ber 1926 geen vaartuigen in bedrijf. Aan de drijfnetvisscherij op haring werd aan het einde der maand deelgenomen door 57 stoom- 68 motor- en 195 zeilloggers. (Einde October '26 57 stoom-, 41 motor- en 269 zeilloggers). Vrijwel gedurende de geheele maand bleven de haringaanvoeren ruim, in vele gevallen na een zeer korte reis. Zij waren veel beter dan in de vorige maand en ook nog aanmerkelijk hooger dan in Oct. van 't vorige jaar. De haringprijzen, hoewel lager dan in September 1927, hielden zich niettegenstaande de groote aamvoeren goed en waren vrij loonend; In verband hiermede waren de besomminge'n over het geheel bevredigend. De visscherij .ondervond weinig belemmering van het weder. Alleen met den storm in de laat ste dagen van October kwam in verschillende gevallen vleetschade yoor. Bovendien kwamen 2 schepen binnen, ieder met verlies van 1 opva rende, die door het stormweer vermoedelijk van dek waren geslagen, terwijl bij een aanvaring van een Katwijksche zeillogger dit vaartuig zonk en één der opvarenden verdronk. De gemiddelde vangst per reisdag van de stoom-, motor- en zeilloggers bedroeg respectie velijk 2379 kg., 2079 kg., en 591 kg. (2114 kg., 1483 kg. en 844 kg. in October 1926). De gemiddelde waarde hiervan was respectie velijk f 415, f 363 en f 166 (f 339, f 245 en f 139 in October 1926), De totale hoeveelheid en waarde der door Ne derlandsche vaartuigen aangevoerde drijfnetvisch bedroeg 16.867.500 kg. (waarvan 167,537 kantjes haring) en f 2.946.225 van 93 reizen cfer stoom- loggers, 109 reizen der motorloggers en 214 rei zen der zeilloggers, tegen in October 1926 15.319.800 kg. (waarvan 152.102 kantjes haring) en f 2.505.500 van 87 reizen der stoomlogers, 53 rei zen der motorloggers en 284 reizen der zeillog- gers. In October 1927 werd door 149 Engelsche en 17 Schotsche stoomdrifters in 291 reizen nog 4.738.100 kg. visch, hoofdzakelijk versche en lichtgezouten haring, ter waarde van f 519,475 aangevoerd. WATERSTAND IJMUIDEN. Dec 1927 H. water L. water Dagers v.m. n.m. v.m. n.m. 21 1 26 1 42 9.15 9 25 22 2 03 2 14 9 57 10 04 23 2 37 2.49 10 30 10 46 24 N M. 3.13 3 23 11 05 11 25 25 3 49 3 58 11.45 26 4.24 4.37 0 03 0 21 27 5 03 5 17 0.40 0.59 28 5.42 5.59 1.17 1 38 Vergadering van 20 December 1927, Afwezig de heeren Visser, Langendijk, v. d, Steen en Dunnebier. DE WEG NAAR HET STRAND. De Voorzitter stelt voor alvorens verder te gaan met de behandeling der gemeentebegroo- ting, te behandelen het punt „aanleg weg naar het zeestrand," Spr. zegt dat bekend is, dat de vergunning van den minister van waterstaat voor den aanleg van den weg naar het zeestrand is afgekomen. Spr. zegt, dat indertijd besloten is, na verkregen-toe stemming de zaak definitief in den raad te zul len bespreken. Spr. vraagt wie over deze zaak het woord wenscht. De heer Vermeulen vraagt of de opgelegde geheimhouding van de besprekingen in de ver gadering van 10 Mei j.l. mag worden opgeheven. De Voorzitter zegt daar niet vóór te zijn. De hr, Vermeulen zegt de zaak dan ook verder in besloten zitting te willen bespreken, daar het een verband houdt met het ander. De heer Bosman zegt het met den heer Ver meulen eens te zijn. Spr. ziet ook geen kans de toen besproken kwestie onaangeroerd te laten. De Voorzitter gelooft dat dit wel zal gaan, maar dit zal bij de besprekingen wel blijken. De openbare vergadering wordt geschorst en de raad gaat in besloten zitting. Te elf uur wordt de openbare vergadering her opend. De heer v. d. Steen is ter vergadering geko men. De Voorzitter stelt voor de onderhandelingen over den weg met den hoofdingenieur in het ar rondissement het Noordzeekanaal voort te zet ten en opdracht te geven tot uitvoering van het werk. De heer Baarda zegt geheel vrij van dit voor stel te staan, daar spr. indertijd geen lid van den raad was. Spr, zegt voor dezen weg weinig te gevoelen, daar spr. niet overtuigd is, dat deze weg de badplaats-idee zal bevorderen. De ligging der gronden aldaar is van dien aard, dat we er geen badplaats zullen krijgen. Wij moeten er iets heb ben voor de dagjesmenschen, maar die hebben er niets aan, Spr. wil hier geen f 27000 voor weg geven, Als de weg er is, komen we yoor een af graving te staan, waar misschien wel iets aan gedaan kan worden, maar wie de zandverstui vingen daar kent, weet, dat het niet veel zal helpen. De Voorzitter zegt dat het geen ideale oplos sing is, ;naar spr. staat op het standpunt, dat wanneer men niet kan krijgen, wat men wil heb ben, men moet nemen, wat men kan krijgen. Het strandleven zal er toch zeker door bevor derd worden. De heer Vermeulen zegt, dat hij steeds op het standpunt heeft gestaan, dat deze weg een dure oplossing is. Spr. zegt dat men aan dezen weg niets heeft, de dagjesmenschen komen alle mei de bootjes. Spr, is overtuigd dat deze weg een belemmering is voor de totstandkoming van een goeden weg en daarom kan spr. niet met het voorstel meegaan. De Voorzitter zegt dat niet alle dagjesmen schen met de bootjes komen, daar van het zui delijk deel ook vele menschen komen en die den nieuwen weg zullen nemen. De heer Schilling wijst op het groote aantal auto's en rijwielen, dat naar het strand gaat. Voor de voetgangers zal het verkeer veel min der gevaarlijk worden. De heer de Vries vraagt of, wanneer de weg er is, er niet een pad langs de spoorrails vanaf de ziekenbarak naar de zuidpier kan komen. De Voorzitter zegt dat B. en W. zullen trach ten daartoe met den Rijkswaterstaat tot over eenstemming te komen. De heer Zwanenburg wijst er op, dat de strand- pacht de laatste jaren al veel meer heeft opge bracht en vele kleine neringdoenden zomers wat verdienen. Daarom is spreker vóór het aanleg gen van den weg. Het voorstel van B. en W. wordt tenslotte aan genomen met 18 tegen 4 stemmen. Tegen stem men de heeren Roelse, Baarda, Krijger en Ver meulen. DE GEMEENTEBEGROOTING. Voortgegaan wordt met de behandeling der gemeentebegrooting. Bij post 169, pacht zeestrand, zegt de heer Maas dat P. Goedhart een vierde van het strand heeft gekregen tot 31 December 1928, Spr. dringt er op aan 't strand langer dan 1 of 2 jaar te ver pachten, omdat de pachters anders voor een jaar strandstoelen enz. moeten aanschaffen. En een stuk strand met één strandstoel en een halve tent is een akelig gezicht. Spr. is ook niet vóór verpachting in kleine verkavelingen. De heer Sluiters vindt wat de heer Maas zegt wel sympathiek, maar spr. zou het resultaat van den nieuwen weg willen afwachten. De heer Bosman vraagt waarom de Buffet Mij. E. Pluribus Anum zoo weinig van het door haar gepachte gedeelte strand maakt. De heer v. d. Steen zegt dat Goedhart nu con currentie zal krijgen en waar deze 4 jaar lang van het strand gemaakt heeft, wat er van te ma ken is en vraagt daarom met zijn belangen reke ning te houden. De heer Homburg wil een betere afrastering tussclien de verschillende verpachte gedeelten. De heer Nijssen zegt dat een exploitatie zoo als nu niet langer gewenscht is. Spr. wil een ex ploitatie zoo mogelijk door één persoon, De Voorzitter zegt op de vraag van den heer Bosman, dat dit gedeelte strand gepacht is, om concurrentie te voorkomen. De heer Nijssen zegt dat deze Buffet Mij. var, hare verplichtingen ontheven is. De heer Schilling zegt het met den heer Maas eens te zijn. De ijskarretjes enz. zullen echter op andere wijze wel het strand kunnen bereiken. OPENBARE WERKEN. Bij post 173, onderhoud straten en pleinen, vraagt de heer Vermeulen of de post f 2000 voor voetpaden Wijkerstraatweg niet in de gevoteer de f 30.000 voor tegeltrottoirs is begrepen. Voorts maakt spr. bezwaar tegen de verhoo ging van f 6200 voor het trottoir van de Wilhel- minakade. De heer Maas zegt nog steeds bezwaar te heb ben tegen de post van f 1500 voor betegeling van het trottoir van de Kanaalstraat. De heer ten Broeke is dankbaar dat de IJmui- derstraatweg nu verder zal worden voorzien, maar spr. vraagt hoe het staat met de onder handelingen van de bewoners van dezen weg over het aan te leggen trottoir. De heer Bosman zegt dat al meermalen is ge sproken over den Driehuizerkerkweg, maar spr, zegt dat over dezen weg niet meer moest wor den gesproken. Verbeteren is meer dan tijd. De heer Roelse zegt dat in andere gemeenten meer gedaan wordt aan openbare werken dan hier. Wat voorgesteld wordt, is zeer noodig. Echter heeft spr, bezwaar tegen de betegeling van de trottoirs der Kanaalstraat en Wilhelmina- kade. De heer Dalmeijer klaagt over den slechten toe stand van den weg tusschen Santpoort en Bloe- mendaal. De heer Sluiters dringt ook aan op verbetering van den Driehuizerkerkweg en vraagt verbete ring van den weg bij Velserend. De heer Groeneveld dringt aan op spoed met de uitvoering der trottoirs van den Wijkerstraat weg en vraagt voorts verbetering van het ver lengde van den Koningsweg. De heer v. d. Steen vraagt of het vernieuwen van de straten systematisch geschiedt. Spr. wijst daarbij op vele straten in oud-IJmuiden, die dringend vernieuwing behoeven, 1 De heer Schilling zegt dat op de aanvankelij- ke begrooting reeds heel wat duizenden ge- schrapt zijn, maar we zouden ze hebben kunnen laten staan en er nog meer bij kunnen doen, om aan alle verlangens van de raadsleden en inge- zetenen te voldoen. Wat den post van f 6200 betreft, spr. zegt, dat deze noodig is, omdat er door het ophoogen van den spoorweg bij de oude centrale een zak in den straatweg is gekomen. De betegeling van de Kanaalstraat zal wel licht nog achterwege kunnen blijven. Spr. zegt met verschillende bewoners van den IJmuider- straatweg te hebben gesproken, maar deze mee- nen tot niets verplicht te zijn. Enkelen laten be talen wil spr, ook niet en daarom wil hij den weg op kosten der gemeente in orde maken. Wat den Driehuizerkerkweg betreft, zegt spr., dat een nieuwe weg reeds is uitgezet, zoodat daar een éénrichtingsverkeer zal komen. De weg van Santpoort naar Bloemendaal en de weg bij Velserend hebben de aandacht van B. en W. Aan den heer v. d. Steen zegt spr., dat B. en W. voortgaan met de straten in Oud-IJmuiden te verbeteren. Die het meest noodig zijn, komen het eerst aan de beurt. Wat den Wijkerstraatweg betreft, zegt spr., dat aan den directeur van openbare werken reeds opdracht tot uitvoering is gegeven. Aan' den heer Waterlander, die klaagde over de Corverslaan, zegt spr, dat de verbreeding de aandacht van B. en W. heeft. De Voorzitter zegt dat over de Velserenderlaan reeds onderhandelingen zijn gevoerd, maar de eigenaar is niet gemakkelijk. De heer Vermeulen stelt voor het betegelen van het trottoir der Kanaalstraat en idem voort zetting Wilhelminakade te doen vervallen. Het voorstel-Vermeulen, om het tegeltrottoir aan de Kanaalstraat te doen vervallen, wesrdt met 19 tegen 3 stemmen aangenomen. De heer ten Broeke maakt bezwaar tegen het tweede voorstel-Vermeulen, om het tegeltrottoir aan de Wilhelminakade vanaf de Cronjéstraat naar de betonbrug. Dit is een groote verkeers weg, waarlangs de autobussen gaan en verbete ring dringend noodig is. De heer Maas is wel voor het voorstel-Ver meulen, wanneer het geld voor noodiger verbe teringen wordt gebruikt, De heer Vermeulen zegt dat zijn voorst.;! in houdt, om den post onvoorzien bij dit punt met f 6500 te vergrooten. De heer Roelse is het hiermede eens, maar wil dan B. en W. uitnoodigen met andere voorstellen voor andere straten te komen. De heer Schilling zegt er voor te zijn, om dé betegeling van de Wilhelminakade te laten wach ten, omdat oök de taluds daar ter plaatse moe ten worden nagezien. Het voorstel-Vermeulen om de f 5000 voor de betegeling Wilhelminakade te schrappen, wordt met 16 tegen 6 stenrmen aangenomen. Het voorstel-Roelse wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Bij post 174, onderhoud van wégen en voetpa den, klaagt de heer ten Broeke over de grind wegen, Spr. acht deze verharding zeer duur, het gestorte grind wordt door de auto's weggespat. Spr. vraagt of deze wegen niet verhard kunnen worden met basaltslag. De heer Dalmeijer heeft ook ernstige bezwa ren tegen de verharding met grind. De heer Slufters, zegt dat de menging van klei met grind ook niet heeft völdaan. Het onderhoud dezer wegen eischt heel veel aan arbeidsloon. Spr. vraagt ook tot een ander soort verharding over te gaan. De heer Bosman zegt dat niemand schuld treft van dezen toestand. Het ligt alleen aan de be lasting van deze wegen. De heer Schilling zegt overtuigd te zijn, dat andere verharding noodig is. Alle middelen zul len beproefd worden. Te 12.15 wordt gepauzeerd. Wordt vervolgd in het tweede blad. Heden overleed plolseling, zacht en kalm, or ze innig geliefde Vader, Pebuwd- en Grootvader PIETER VAN DER OORD, Weduwnaar van Eriqoitta Krul, in den ouderdom van ruim 72 jaar. Uit aller naam J. VAN DER OORD, IJmuiden, 17 December 1927 heden overleed te Hattem onze lieve Vader en Grootvader de Heer P. C. Gfithard in den ieeflijd van 68 jaar. J. A. Bais—-Oüthaid D. J. Bais en kinderen, IJmuiden, 20 December 1927 OEVRAAOD EEN weeken een MEISJE nacht of voor den 3 maal per voor dag en dag. Bloemend, weg 121, Bloemendaal. Eiken 2 pers. Ledikant met s'aal- draad en Kapokmatrassen f 50. Wit laqué Waschlafel f 10 Te bevragen K 81, Stationsweg Velsen. JAC. GORTER Een ieder die nog geen kennis met mijn artikel heeft gemaakt, neemt U eens proef en U blijft mijn cliënt. BELEEFD AANBEVELEND.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 3