Imuider Courant Van de Gemeenteraad Visscherij. d«B 21 Dec. 2e blad Sport. VOETBAL. WEDSTRIJD-PROGRAMMA jlimo Januari 1928 voor Stormvogels, V.S.V,, Kinheim, Stormveld en Stormvogels II. uariJ StormvogelsH, F, C,, Z. V. V.V. S, V,, O. S. V.Kinheim, Stormveld- E. H. S. Januari! Z. F. C.Stormvogels, V. S. V,H. J A. Post 9 3 2 4 8 C. Ketting 9 3 1 5 7 P, Schaap 8 2 3 3 7 P. v. d. Velde 8 2 1 5 5 P. Visser 8 2 1 5 5 E. Hellendoorn 10 2 1 7 5 P, Versteeg 9 2 1 6 5 Groep III. P. r. d. Kuil 4 1 1 2 3 Th. Vis 11 9 1 1 19 - P, Schager 8 0 7 2 J. v. Zanten 11 7 3 1 17 i Groep ii. H. v. Wolf er en 11 8 1 2 17 W. de Graaf 11 9 1 1 19 J. Dol 11 6 2 3 14 1 W. Gravenmaker 10 5 1 4 11 N. Zwaan 11 5 2 4 12 A, Schager 11 4 3 4 11 B, Kramer 11 6 0 5 12 j Óhr. Strijker 8 4 2 2 10 J. de Groot 10 4 1 5 9 K. Schaap 7 3 3 1 9 J. Wilderom 11 4 1 6 9 J. Cox 8 4 1 3 9 G. Wilderom 11 4 0 7 8 H, Hendrikse 9 4 1. 4 9 M. Neervoort 11 3 1 7 7 G. Oldenburg 10 3 2 5 8 W. Vermeer 10 2 1 7 5 L. Venus Jr. 9 2 3 4 7 N. Amsing 11 0 1 10 1 r. d. Bul R, C., V, V. A. IIStormvogels II Januari: Blauw-WitStormvogels, V, S. V.j Helder, KinheimWatergraafsmeer, AuroraStormveld, Stormvogels II Hollandia II. Januariï Stormvogels—A. D. O. West-Frisia V. S,"V., O. D. E.Kinheim, Storm-} veldHalfweg, A. F. C. IIIStorm- j vogels II. (Sportkr.) westelijke districts-elftallen. u Westelijke Districts Elftalcommissie stelde «bs de Off. Med. van den N. V. B. de vol- 3 voorkeurselftallen samen: Poel; A. IJ. v. d. Meulen (H.F.C.), M. (Excelsior), J, de Boer Jr. (Ajax), lichtsachter: Ir, H. L, Dénis (H.B.S.), A. (Feijenoord), W. van Zwieteren (Sparta), (jnfcsachter: A. H. van Kol (Ajax), A, van 1([en (H.F.C.), H. A. Vermetten( (H.B.S.). lechtsmidden: G. Stolk Sr. (Excelsior), J. E. goer (Z.F.C.), W. C. van Dolder ('t Gooi), foil: R- Vi8 (H.V.V.), J. den Hoed (Hermès- iViS.)i J- Dinkla (E.D.O.). liiSsmiddec G, van Heel (Feijenoord), G. J. ,00, (R.C.H.), C. J. van Nus (Voorwaarts). Rechtsbuiten: J, J. G. H. Elfring (Alcmaria jeifixj, G. J. van Dam (D.F.C.), P. Knape, narta). Rechtsbinnen: E, R, Ruisch (D. F. C.), L. Adam IVV.), H. G. van Kesteren (H.B.S.). Iddenvoor: W. Tap (A.D.O.), W. M. Buiten- ij (Hercules), C. H. Wentink ('t Gooi), linksbinnen: J. v. d. Griend (Hermes-D.V.S.), A, Dragt (D.F.C.), J. J. Ch. Lungen (A.F.C.). Linksbuiten: J. G. Weber (Sparta), J. C. van jder (V.U.C.), C. H, Campman ("t Gooi). !)aar is ten opzichte van Stormvogels geen örd Fransch bij. Ook in de Olympische Elf- |en is geen enkele Stormvogel gekozen. VOETBAL-VARIA. (Historisch). Dat de Stormvogels-speler Blinkhoff Sr, (Wil jan) ondanks het feit, dat hij niet meer de dichte goal-getter van vroeger is, nog een jjalr in vele IJmuider harten, zelfs kinder- iitcn, inneemt, bleek dezer dagen een onder ijzer aan een onzer openbare scholen. Deze hil den kinderen een en ander van het Hol- ^ndsche en Henegouwsche Huis verteld, zoodat ter sprake was gekomen het verslaan der Vlamingen aan het Manpad door Witte van [(aemstede. Toen hij nu op een volgende les een slisje vroeg, door wien de Vlamingen waren verslagen, antwoordde het zonder aarzelen: Door Witte Jan van Haemstede". Een luid ge veeg uit de klas op. Ook „meester" kon jib' natuurlijk niet goed houden. Het meisje 'ad het echter zóó vanzelf sprekend, dat na fitte" het woord „Jdn" kwam, dat ze eerst 'öL begreep, waarom nu toch eigenlijk gelachen STANDEN 2e Klas A. Vervolg le Blad, Te. half drie wordt de middagzitting geopend. Thans is ook de heer Visser aanwezig. Bij post 176, onderhoud van wandelplaatsen en plantsoenen vraagt de heer Vermeulen verbe tering van het plantsoen op het Koningsplein, waar de hekken vernield zijn en meer verwoest V.S.V. 12 9 1 2 19 33—14 1.58 D. E. C. 11 8 0 3 16 30—13 1.45 M-Frisia 10 6 0 4 12 16—15 1.20 t F. C. 10 5 1 4 11 15—17 1.10 L F. C. 10 4 3 3 11 22—13 1.10 IR. C. 10 4 1 6 9 17—18 0.90 leider 11 3 2 6 8 28—26 0.72 IV. V. 10 3 1 6 7 17—35 0.70 Ücmaria Victrix 9 2 2 5 6 19—32 0.66 Hollandia 9 1 1 7 3 15—29 0.33 3e klas A. Ihtergr.meer K. D. W. D. E. fajj Assendelft 'Linheim S. V. 3. S. C. sp Oosterpark Sloterdijk Stormveld Bii l H. S. Halfweg hrora Hollandia 2 'Haarlem 2 •11c, Victrix 2 Stormvogels 2 IV. A. 2 1 F. C. 3 Watergr.meer 2 fisx 3 al «I 7 6 0 1 12 24—11 1.71 7 5 0 2 10 16—13 1.42 10 6 0 4 12 30—20 1.20 6 3 0 3 6 15—14 1.— 10 3 3 4 9 28—20 0.90 9 3 1 5 7 14—26 0.77 8 2 2 4 6 18—22 0.75 7 0 2 5 2 11—30 0.28 Klas 6 6 6 5 6 7 Reserve 2e Klas A, 28— 8 19— 6 13—16 10— 8 10—15 10—27 27—11 40—18 18—11 21—14 11—18 20—45 15—26 4—13 1.66 1.33 1.— 1.— 0.83 0.28 1.44 1.40 1.33 1.25 0.83 0.66 0.57 0.28 De heer Tusenius vraagt of dit plantsoen, dat als zoodanig toch een mislukking is niet gebruikt kan worden voor school- of werktuinen. De heer ten Broeke zou dit plantsoen gaarne behouden, daar vele zieken en ouden van dagen er van profiteeren. De heer Vermeulen zegt dat het plantsoen verwaarloosd is, maar het kan best opgeknapt worden.'Voor school- en werktuinen acht spr. dit terrein als te dicht bij het kanaal ongeschikt. Mevr, v. Veen is sterk voor school- en werk tuinen, maar acht ook dit terrein niet geschikt. Zulke tuinen moeten tevens een schutting rond om hebben. De Voorzitter wil de zaak eerst in de commis sie voor de plantsoenen bespreken. Bij post 178, onderhoud van pompen en rio len, vraagt de heer de Vries wegneming van de waterplaats op den hoek SluispleinVissering straat. De heer Schilling wil er liever een paar bij, dan opruimen. Spr. zegt echter verbetering toe. De heer Baarda dringt aan op waterspoeling in de openbare waterplaatsen. Bij post 180 zegt de heer Bosman dankbaar te zijn, dat er een klok in den watertoren is gekomen, maar spr, vraagt verbetering, vooral van de verlichting des avonds. De heer Tusenius zegt dat den vorigen avond pas voor 't eerst de verlichting is aangebracht en dezen avond was de situatie niet gunstig. Spr. vraagt nog een week geduld te'hebben. Bij post 189 wijst Mevr. van Veen op de moei lijkheid, dat ook in Bloemendaal de Brederode- weg is, wat vaak tot vergissingen aanleiding geeft. De Voorzitter zegt onderzoek toe. Bij post 195 vraagt de heer Visser opruiming van de noodwoningen. De heer Schilling zegt dat dit de bedoeling is. Bij post 196 vraagt de heer Baarda waarom de tennisbaan op Velserbeek op Zondagmorgen niet meer aan de Tennisclub Velserbeek is gegeven, terwijl deze de oudste rechten had. Nu speelt er Zondagmorgens een clubje van 4 of 5 personen waarbij toevallig vvethouder Tusènius. De Voorzitter zegt dat dit er niets mede te maken heeft, het geldt hier den persoon, niet den wethouder Tusenius, De heer Nüjssen zegt weinig van deze zaak te weten, maar zal het onderzoeken. De heer Tusenius zegt dat hier geen sprake is van bevoorrechting, men heeft de baan billijk verdeeld. De heer Bosman vraagt of de baan niet 't bes te verpacht kan worden. De Voorzitter: Dan krijgen de clubs ruzie over den tijd. Bij post 199 vraagt de heer Vermeulen of het B. en W. bekend is, dat in Den Haag een dege lijk onderzoek naar de wijze van geldbelegging is gedaan, en of B. en W. het resultaat daar niet van kunnen vragen en. overleggen. De Voorzitter zegt hieraan te zullen voldoen. Bij post 207 vraagt de heer Visser waarom het verfwerk aan Velserbeek zoo duur is. Is het werk verleden jaar zoo slecht geweest. De heer ten Broeke 'zegt dat deze zaak ook in de commissie besproken is. Gebleken was, dat de gebouwen zeer verwaarloosd waren en dat een goede voorziening noödig was. De heer Vermeulen zegt dat de raad toch moet weten, wat het onderhoud kost, anders kunnen we zoo'n gebouw beter leeg laten staan of doen sloopen. De heer Dalmeijer zegt, dat verleden jaar de raad de post te groot vond en daarom gehalveerd heeft. ONDERWIJS. De Voorzitter zegt dat de heer Roeïse ge vraagd heeft hierbij algemeene beschouwingen te mogen houden. De heer Roelse zegt liever aldus de verschil lende zaken, onderwijs betreffende gecombineerd te bespreken, omdat deze worden beheerscht door het standpunt, dat de verschillende partij en in het algemeen op onderwijsgebied innemen Ook had spr. alg. besch. ditmaal speciaal ge maakt omdat hij degenen die bij de raad- en wethoudersverkiezing zoovele verkeerde voor in de Memorie van antwoord: Overwogen zal worden of de financiën der gemeente dit wel toelaten. Spr. zegt dat bij den bestaanden toestand te Santpoort en met inbegrip van de hulpschool te IJmuiden-Oost de cijfers zijn als volgt: school AI 21 leerlingen per klas, school B 28, C 43, D 29, Dl 32, E 27, F 35, G 36, H 34 en J 33 leer lingen. j Zonder de 7e klasse zijn deze getallen: school AI 21, B 28, C 33, D 32, Dl 34, E 27, F 37, G 39, H 36 en J 36 leerlingen. Zonder splitsing van de- scholen D en Dl waren deze cijfers geweest D 37 en Dl 40. Op IJmuiden-Oost is thans het gemiddelde 34 en met de nieuwe school er bij zal dit worden 29. Zonder de 7e klas is'het gemiddelde voor de geheel e gemeente thans 33, idem zonder de scholen B en E 34 en met de nieuwe school er straks bij 31 leerlingen. Wat het ulo.-onderwijs betreft, is gezegd dat de ulo.-school niet zou vol- doen. Zonder dat B. W, direct afwijzend staan j tegenover 'n tweede school of tegen verplaat sing naar het centrum, wordt op de beweerde slechte resultaten van het ulo,-onderwijs gewe zen. Dukel H. Muller Ott 1 Schaap Sr. !F Basstra Broek Zonneveldt l' Koetsier Schaap Jr. v- Zanten DAMCLUB „IJMUIDEN". Standen. Groep I Afd. A. Gesp. gew, rem, v Groep I - Koelemij 9 Kramer 8 He Boer 8 Smit 9 Afd. B. 7 2 5 2 4 3 5 1 punten 13 9 7 7 7 6 5 5 4 3 16 12 11 11 Spr. wijst er op, hoe zijn fractie zelf met een voorstel is gekomen en hoe Santpoort reeds lang wacht. Spr. zegt dat dat de bevolking der ulo,- school thans als volgt is, - van IJmuiden 88, IJmuiden-Oost 31, Velsen-Noord 2, Santpoort 8, Driehuis 2 en Velsen 5, totaal 337. Het aantal leerlingen was in 192286, in 1923—88, in 1924—92, in 1925—79, in 1926—95 en in 1927124. Hieruit ziet men een sterke toename en spr, meent, dat ook de resultaten gezien mogen worden, waarbij hij de cijfers dei- geslaagden noemt. Spr. zegt, dat er gevraagd is naar de kosten berekening van het bijzonder onderwijs, waarbij spr. er op wijst dat dit onderwijs in de jaren 19221924 niet over het volle bedrag beschikt heeft. Er wordt beschikt over f 74.048, terwijl beschikbaar was f 86.959. Spr. vraagt of hier mede nu echter gepropageerd is, dat het bij zonder onderwijs voor de gemeente voordeeliger is dan het openbaar onderwijs. Verre van dien meent. spr. De vergelijkende cijfers voor de groote steden geven per hoofd voor het openbaar onderwijs f 6.71 en voor het bijzonder f 3.30 per hoofd. Voor de groep van 30 gprneenten als Velsen zijn deze cijfers resp. f 2.50 'en f 2.87, over datzelfde jaar waren ze voor Velsen resp, f 2.67 enf 3.55 en thans volgens de laatse begrooting f 3,55 en f 4.01. Spr. bepleit voorts het geven van onderwijs aan spraakgebrekkige kinderen en zegt te dien opzichte- thans een beslissing te willen uitlok ken. Over de tandheelkundige behandeling wijst spr. er op, dat reeds maanden geleden prae- advies is toegezegd. Spr. herinnert er aan dat bij een onderzoek gebleken is, dat slechts 10 procent der kinderen een gaaf gebit had, Spr. wijst dan op de schoolvoeding en -klee ding en wat hiervoor de laatste jaren is uitge geven, Spr. herinnert aan wat B, en W. hierover in de Memorie van Antwoord hebben gezegd, n.l. dat de onderhoudsplicht der kinderen rust op de ouders. Echter vraagt spr. of B en W. er wel rekening mee houden op welke onder wijs gronden deze zaak in de Leerplichtwet is opgenomen. Spr. geeft een staatje van wat in dit opzicht hier wordt •.gedaan, waaruit blijkt dat dit zeer gering is en speciaal den laatsten tijd sterk teruggeloopen, doch dringt op uitbreiding aan. Spr. komt dan op het voorbereidend onder wijs en vraagt of de inwerkingtreding van de verordening op het bewaarschoolonderwijs voor- loopig is uitgesloten. Maar daarmede is de wet houder er niet af. .Spr. dringt aan op voorziening van het openbaar voorbereidend onderwijs te IJmuiden en Velsen-Noord. I Over den geest bij het openbaar onderwijs sprekende, zegt spr. dat deze niet zoo slecht is, als de wethouder vindiceert. Het hatelijke is. dat dit juist door den wethouder wordt gesugge reerd. Men kweekt een geest van onrust en on vrede. Spr. zegt de hoop te koesteren, dat het anders zal worden. De soc.-dem. fractie wil daartoe gaarne medewerken. Want deze wil geen öpposi- tie voeren quand même, maar wat er goeds is in de voorstellen van den wethouder van onder wijs wil zij gaarne steunen en helpen verwezen lijken, De heer Vermeulen zegt met groote belang stellingen en valsche beschuldigingen hebben ge- stelling de rede van den heer Roelse te hebben it over-de onderwijspolitiek der S.D.A.P. en over gehoord. Spr. zegt met verwondering te hebben spr., die deze, maar steeds namens zijn fractie, had te voeren, niet de gelegenheid wilde bene men hiervoor thans de bewijzen naar voren te brengen, noodig om aan die critiek eenige waar de te kunnen toekennen. Spr. overigens zelf zal hier niet het zwaartepunt leggen op de princi- pieele verschillen van zijn partij op onderwijs gebied met die andere groepen. Het spreekt van zelf dat de S.D.A.P. in verband met haar maat schappelijke idealeen hooge eischen stelt, lend uitgangspunt op onderdeelen samenwer king best mogelijk is. Van dit standpunt uit gaande, zullen we elkanders bedoelingen niet zoo gauw verdacht maken. Met he oog op de rust bij het onderwijs is dit ook zeer gewenscht. gemeente niet minder goed dan elders is. Het spijt spr. alleen te moeten opmerken, dat de haard van de onrust in de raalzaal is gelegen. Als de weth. door zijn wijze van optreden critiek te verduren heeft gehad en volgens spr. vaak zeer gerechtvaardigde critiek, maar deze zich niet altijd op de juiste wijze heeft geuit, meent spr. dat men daarvan de oorzaak heef te zoeken en die moet wegnemen en dat wie niet geheel vrij uit gaat, de laatste is, die er aanmerking op zou mogen maken. Spr, komt dan tot verschillende zaken. Wat de klassensterkte der scholen betreft, deze is niet 25 26, zooals de wethouder voorgeeft, waarbij spr, vraagt wat beteekent de zinsnede geboord, dat de heer Roelse nog sprak over ker kelijke partijen, Spr. zegt dat de heer Roelse ook gesproken heeft over een blaam van rechts bij de verkie zingen. Hiertegen heeft spr. bezwaar, want er bestaat geen rechts bij de verkiezingen. Daarbij staat iedere partij vrij. Spr. zegt nooit geleerd te hebben een blaam te werpen op het openbaar onderwijs. Als de heer Roelse zegt, dat het openbaar onderwijs hier goed is, wil spr. zeggen, dat het bijzonder onderwijs er hier niet voor onder doet. Als er een blaam geworpen wordt op het openbaar on derwijs, geschiedt dit door de voorstanders er van, speciaal door bepaalde onderwijzers, Spr. heeft gevraagd naar de kosten van het onderwijs en is dankbaar voor de cijfers van den heer Roelse, maar spr. meent dat deze niet juist zijn. Immers het bijzonder onderwijs is 14 be neden de toegestane kosten gebleven. Als de heer Roelse zegt dat het bijzonder onderwijs duur is, neemt spr. dit niet aan, omdat nnen de cijfers moet kunnen ontleden. Het kan aan den bouw van scholen liggen en dan komt dit in on ze gemeente door den achterstand, die het bij zonder onderwijs had. Wat het ulo.-onderwijs betreft, zegt spr., de cijfers van den heer Roelse over het percentage geslaagden te willen vergelijken met die van dat van een bijzondere school in onze gemeente en dan steekt de openbare ulo.-school daarbij on gunstig ai. 6pr. acht het noodig dat er voor dezen belang- I rijken tak van dienst, waarvoor zooveel woraL j uitgegeven, een verantwoordelijk ambtenaar - komt met de noodige technische kennis, waar- om spr. hoopt, dal x5, en W. zullen komen met een voorstel tol aanstelling van een inspecteur voor het lager onderwijs. Spr. zegt dat de heer Roelse veel dingen heeft genoemd, die per stuk weinig zullen kosten, maar j alle tezamen zullen ze heel wat kosten. Zoo kan spr. niet begrijpen, dat de heer Roelse vroeg om meer schoolvoeding, terwijl we dankbaar mogen constateeren, dat üe toestand in onze gemeente de laatste jaren beter is geworden. lenslotte heeft spr. het over het voorberei dend onderwijs en spreekt de hoop uit, dat deze zaak spoedig aan de orde komt. Spr. uit den wensch, dat alle scholen gelijkelijk behandeld zul len worden en dat het doel zal zijn om alle scho en op peil te brengen. j De heer Groeneveld drukt er zijn spijt over uit, dat de heer Roelse den Wethouder criti- seert en de onderwijzers verdedigt, Spr. zegt dat zijn fractie eerbied heeft voor het werk van den wethouder van onderwijs en voor alles wat B, en W, voor het onderwijs hebben gedaan. Spr. komt op de bekioning voor het onderwijs aan de rijpere jeugd, en acht het uurloon van f 1.50 een dissonant in deze zaak, Spr. had ge dacht dat B. en W, vandaag wel advies over deze kwestie hadden uitgebracht. De Voorzitter: U hebt toch een antwoord ge had? De heer Groeneveld: Maar een antwoord, waaraan we geen houvast hebben. De heer de Nobel zegt dat we sinds jaren, vooral door toedoen van sprekers partijgenoot Dr, Bos, den godsvrede op het gebied van het onderwijs hebben. Daarom betreurt spr. dat de laatste jaren andere tonen worden gehoord, waardoor deze godsvrede wordt bedreigd. Spr, zegt dat van de vrijzinnig-democraten altijd medewerking is te verwachten voor verbe tering van het onderwijs, 't zij openbaar of bij zonder, Spr. heeft uitgerekend, dat het open baar onderwijs hier per leerling f 37.50 kost en het bijzonder onderwijs f 44.44, maar spr. heeft niets geen bezwaar, dat het bijzonder onderwijs enkele guldens meer kost, alleen moet dit een stimulans zijn, om het openbaar onderwijs te ver beteren. Spr. zegt dat hij betreurt, dat er de laatste ja ren zooveel onrust was bij het openbaar onder wijs. Maar in IJmuiden zal een flinke reorgani satie moeten komen, enkele scholen aldaar vol doen geheel niet meer, voorts dringt altijd nog de kwestie van school F le Santpoort. Spr. dringt op spoed aan van de stichting der bij zondere school te Santpoort, opdat deze geen kapstok worde, waaraan de uitbreiding van school F wordt opgehangen, Spr. zegt dat bewezen is, dat men inzake de uitbreiding van het openbaar onderwijs zich meer op het Westen had moeten richten. Er had een nieuwe school bij den watertoren moeten komen, dan had men ook rekening kunnen hou den met het buitengewoon onderwijs. Dit onder wijs heeft den laatsten tijd zeer de aandacht van spr. en hij heeft er groote bewondering voor. Spr, acht dan ook de stichting van een nieuwe buitengewone school zeer noodig, al acht hi; Stormveld daarvoor ongeschikt. Spr. wijst op de a.s. wederinvoering van het 7e leerjaar en zegt dat men dan met de school ruimte zeker vast zal loopen, zoodat voorziening noodig zal zijn. Wat de schoolreisjes betreft, zegt spr. bezwaar le hebben tegen meerdaagscke school reisjes en hij gelooft, dat daar veel nut van uit gaat, terwijl spr. nooit van excessen heeft ge hoord. t Spr. pleit krachtig voor onderwijs aan spraak gebrekkige kinderen en zegt zeer sceptisch tc staan tegenover het denkbeeld van den heer Vermeulen, tot aanstelling van een gemeentelij ken inspecteur. Spr. vraagt wat deze ambtenaa1 zal moeten doen. De heer Maas zegt dal de situatie betreffende de klassenbezetting bij het openbaar onderwij: zeer verbeterd is. Onder wethouder Landeweert was het 40 per klas, thans volgens den heer dc Nobel 34. De heer Roelse: Deze cijfers zijn niet juist. De heer Maas zegt dat wanneer men nu 2( leerlingen per klas wil, dit alleen voor de open bare school 28 leerkrachten meer zal eischen wat de gemeente een ton. zal kosten. Spr. zeg; dat de R.-Katholieken stemmen voor elke nieu we school die noodig is. Als de heer de Nobel over onrust bij het open baar onderwijs spreekt, vraagt spr. waar die van daan komt. Toen spr. in den raad kwam, wa: de kwestie van school A al aan de orde en n." 4 jaar was dit nog zoo. Wat de schoolvoedim' en het voorbereidend onderwijs betreft, slur spr. zich aan bij den heer Vermeulen. Mevr. ven Veen vraagt eenige inlichtingen over artikelen, verschenen in het Dagblad. Tenslotte vraagt ook spr, aandacht voor he ulo.-onderwijs, waarbij men niet teveel op de d> ploma's moet letten. De heer Tusenius vraagt of de heer Roels zich wel eens ingedacht heeft hoe spr. persoon lijk moest staan tegenover de aanvallen, de laat ste jaren op spr. gericht. De aanvallen in hel Velser Weekblad, die op anderen toon hadder kunnen geschieden, hebben spr. getroffen en zijr werklust moest toch wel groot zijn, om zijn taal te vervullen. Maar spr, wil gaarne de hand aar vatten, als die hem wordt toegestoken. Wat het onderwijs aan de rijpere jeugd be treft, spr. zegt dat er voorloopig niets van zal komen. De inspecteur was dit onderwijs zeer goed gezind, maar de regeering wil er niet aan In Zeeland is het aan vele gemeenten geweigerd. Spr. betreurt dit, omdat de aangifte zeer vofe doende was, maar men beschouwt dit onderwijs als een soort volksuniversiteit. Wellicht zal de zaak onder de nieuwe wet geregeld worden. Wat de verbetering van het lager onderwijs betreft, spr. zegt dat B, en W, deze sterk voor staan. Wat de klassenbezetting betreft, spr. zegt dat die momenteel is 32 leerlingen per klas, na ge reedkoming der hulplokalen zal dit 31.5 worden en na het gereedkomen van de school in de Ra tels 28.7. Wat het ulo.-onderwijs betreft zegt spr,, dat de beste oplossing wordt gevonden, als met 1 September 1929 een nieuwe ulo,-school in het centrum der gemeente kan worden geopend. Spr. zegt dat hij met den heer Vermeulen de opleiding tot het diploma noodig acht, omdat men anders zegt, dat deze school niet veel resultaat heeft. Spr. zegt niet, dat hij voor de leerlingen, die geen diploma halen, niets wil doen. Hij zou straks ook de kinderen van het 7e leerjaar in de gelegen heid willen stellen om de ulo.-school te bezoe ken, Spr. zegt dat men bij het ulo.-onderwijs teveel reclame maakt voor eigen parochie. Van de 6e klas lokt men de kinderen al naar de ulo.-school, terwijl daardoor wellicht kinderen aan de H. B. S. werden- onthouden. Wat de- geest bij he onderwijs betreft, spr. zegt dat deze al beter wordt. Maar men moet AGENDA WOENSDAG. Thalia, Bioscoop, 8 uur. Doopsgez. KerkOpenb. vergadering Evang. Maatschappij, spr. Ds. H. H. Dorgelo van Naarden, 8 uur. Chr. Geref. Kerk. Winterlezing, spr. Ds. S. v. d. Molen van Lisse, 8 uur. Zaal Bloemoord, Velsen-Noord. Instil, voor Arbeidersontwikkeling, spr. S. de la Bella Jr., 8 uur. DONDERDAG. Thalia. Telepathische seance Maloïtz, 8 uur. School E, Velsen. Zitting Bureau voor Beroepskeuze, 78 uur. School C. Nutsbibliotheek, 89.30 uur. niet vergeten hoe spr. den toestand vond. Spr. acht zijn voorganger bekwamer dan hij zelf, maar deze was toch de broodheer van de genen, die hem in den raad gebracht hebben. De heer Roelse protesteert tegen deze uit drukking. De heer Tusenius zegt dat de heeren waar kunnen maken, wat ze hebben gezegd, maar spr. vond den toestand zoo, Spr. herhaalt dat vele jonge onderwijzers te fel zijn opgetreden. Spr. vraagt een groote partij in de gemeente, die hier veel schuld aan heeft, hem in zijn werk te wil len steunen. Spr. zegt met den heer Vermeulen eens te zijn, dat een inspecteur voor het lager onderwijs broodnoodig is. Men kan al dit werk niet van een wethouder of ambtenaar verlangen. Als we zien dat we 6 ton uitgeven voor onderwijs, acht spr. de aanstelling zeer noodig. Men zal dit op den duur niet kunnen tegenhouden. De inspec teur had ons allicht kunnen behoeden voor overijldheid bij de kwestie van het onderwijs aan de rijpere jeugd. Wat het voorbereidend onderwijs betreft, zegt spr. dat de schoolgebouwen toch minstens aan minimum-eischen zullen moeten voldoen. Aan den heer Dalmeijer zegt spr. dat de tee- keningen voor de bijzondere school te Santpoort zijn ingediend. Wat de schoolreisjes betreft, zegt spr. dat B. en W. één dag voldoende achten. De buitenge wone school had spr. in Stormveld willen onder brengen, maar daar was het hoofd sterk tegen. Nu vermoedt spr. dat deze school nog lang in school B zal moeten blijven. Wat de nieuwe scholen betreft, spr. vraagt waar we het geld zullen moeten vandaan halen. Zelfs voor de noodige scholen. Wat de rust bij het onderwijs betreft, spr. ge looft dat die straks zal moeten komen. Het is nu al beter geworden en die rust zal men dan straks zeker buitengewoon waardeeren. Ongecorrigeerd. De besommingen der aan den rijks- vischafslag te IJmuiden aangekomen vis- schers vaartuigen waren: 17 December 1927. S.D. 41 Gerda f 3282 ÏJM. 90 Stormvogel 3081 IJM. 5 Inie 3248 IJM. 201 Timmers 4158 IJM. 503 Holland VII 2924 ZK. 6 Hoop op Zegen 2824 IJM. 331 Holland V 3125 IJM. 1 Swift 2700 IJM. 192 Pelikaan 3017 IJM. 22 Ita 3258 IJM. 238 Joh. Marie 2294 IJM. 203 Derika XVI 2272 IJM. 365 Holland VI 2363 IJM. 48 Gezina 1735 19 December 1927. IJM. 93 Dorothea ff 4199 IJM. 491 Timor 4018 IJM. 168 Odin 4560 IJM. 253 Sumatra 5151 IJM. 41 Roode Zee 2901 IJM. 196 Hercules 4783 IJM. 9 Nelly 2841 IJM. 155 Avila 2914 IJM. 2 Christine 3476 IJM. 126 Derika X 2939 IJM. 42 Flamingo 2768 IJM. 6 Polaris 3751 IJM. 15 Cornelis 3703 IJM. 179 Holland III 2953 IJM. 374 Derika VIII 3570 IJM. 324 Amalia 3336 IJM. 127 Derika XIII 3167 IJM. 38 Jenny Elsa 3705 IJM. 51 Catania 2562 IJM. 32 Zeemeeuw 3223 IJM. 34 Anna 2920 IJM. 330 Flandria 4285 IJM. 12 Johanna 1818 IJM. 7 Ommering 5353 S.D. 26 Joh. Hubert 2832 20 December 1927. IJM. 92 Oceaan II 4669 IJM. 53 Derika VI 3578 IJM. 195 Azimuth 4223 IJM. 37 Maria Elisabeth 3704 IJM. 44 Plejaden 3393 IJM. 99 Joh. Elisabeth 3003 IJM. 316 Gerard 2058 IJM. 244 Delfland 2370 IJM. 118 Beatrice 1995 IJM. 62 Concordia 3377 IJM. 29 Zeeleeuw 1968 IJM. 72 Caroline 3071 IJM. 187 Derika IX 2518 IJM. 325 Gloria 1856 IJM. 19 Patria 382 IJM. 161 Elie Chenevière 1903 S.D. 104 Ob. Bgm, Schnakenb. 3125 H.C. 29 Bgm. Burchhard 1154

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 5