Officieel Van de Gemeenteraad Vervolg Plaatselijk Nieuws IJmuiden. I* HINDERWET. Burgemeester en Wethouders der gemeente Velsen, brengen ter openbare kennis dat ter ge meente-secretarie ter inzage liggen verzoeken met bijlagen van: P, Verschoor, te IJrauiden, om vergunning tot het oprichten van een bakkerij, alwaar geplaatst zal worden een electromotor van 1 P.K. tot het aandrijven van diverse werktuigen, en een heeteluchtoven in het perceel kadastraal be kend gemeente Velsen, Sectie F No. 2617, plaatselijk bekend Hagelingerweg; N. J, B. van Egmond, bakker, te IJmuiden, om vergunning tol het uitbreiden van een bak kerij door het bijplaatsen van een electromotor van '1 P.K. tot het aandrijven van een aman- delwrijfmachine in het perceel kadastraal be kend gemeente Velsen, Afdeeling IJmuiden Sectie M No. 2605, plaatselijk bekend wijk F. Wülebrordstraat no. 79; P. Scholtz, te Zaandam, om vergunning lot het uitbreiden van een bakkerij door het bijplaat sen van een electromotor van 1,7 P.K. lot het aandrijven van diverse werktuigen, in het per ceel kadastraal*bekend gemeente Velsen, Afdee ling IJmuiden, Sectie L No. 359, plaatselijk be kend wijk C, Kennemerlaan no. 5: de N.V. Industrieele Kandel-Mij. „IJmuiden", te IJmuiden, om vergunning tot het oprichten van een Iransportinrichting van de Haringhavcn naar de fabriek, waarbij gebezigd zal worden een electromotor van 2 P.K. tot aandrijven van een hijschlier, in het perceel kadastraal bekend gemeente Velsen, Afdeeling IJmuïcien Sectie L, No, 913, plaatselijk bekend wijk C, Haringkade. Op Maandag, den 2 Januari 1928, des voormid dag te elf uren, zal ten Gemeentehuize gelegen-' heid bestaan .om bezwaren legen deze verzoeken in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Velsen, den 19 December 1927. Burgemeester en Wethouders voornoemd, de Secretaris, de Burgemeester, HOFSTEDE. RIJKENS. INSCHRIJVING LICHTING 1929. Jongelingen, geboren in 1909, moeten in de maand Januari 1928 voor den dienstplicht, lich ting 1929, worden ingeschreven. Aangifte ter in schrijving kan ter gemeente-secretarie geschie den op 5, 6, 7, 9, 10, 13, 14, 16, 17, 19, 20, 21, 23, 24, 27, 28, 30 en 31 Januari 1928, tusschen 9.30 uur v.m. en 1 uur n.m. Betrokkenen moeten het trouwboekje hunner ouders medebrengen. De aangifte moet geschie den door den in te schrijven persoon zelf of bij verhindering door zijn wettigen vertegenwoordi- ger. Hij die niet voldoet aan de verplichting tot aangifte, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd vijftig gulden. Velsen, 20 December 1927. De Burgemeester, RIJKENS. De Gemeentelijke Geneeskundige is ver hinderd Woensdag 28 December spreekuur te houden. OPENBARE VERGADERING van den Raad der gemeente Velsen, op Dinsdag 27 December 1927, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. AGENDA: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Regeling van de rijwieltoelagen voor 1928. 3. Adres van het Bestuur der Winkeliersver- eeniging „Wijkeroog" te Velsen, waarbij wordt verzocht een bedrag van f 350.te willen toestaan voor het aanbrengen van een uurwerk in den toren van de R.K. Kerk, aldaar. 4. Wijziging van de verordening op de heffing van gelden ter tegemoetkoming in de kosten van het van gemeentewege ontsmetten of reinigen van goederen en voorwerpen. 5. Verleening van een bijdrage aan de Com missie voor de economische en cultureele propaganda ter gelegenheid van de Olympi sche Spelen in 1928. 6. Vaststelling van de vierde en vijfde supple- toire begrooting der gemeente, dienst 1927, zoomede wijziging van de eerste suppletoire begrooting, dienst 1927 en vaststelling van de eerste suppletoire begrooting voor het grondbedrijf, dienst 1927. 7. Vaststelling der vergoeding aan de Besturen der bijzondere scholen voor boventallige leerkrachten over 1926. 8. Aanvrage om hernieuwde goedkeuring der verordening op de heffing van schoolgeld voor het gewoon lager onderwijs, openbaar vervolgonderwijs, buitengewoon lager onder wijs en uitgebreid lager onderwijs. 9. Beschikbaarstelling van een studiebeurs van gemeentewege ten behoeve van buitenge woon begaafde leerlingen der Rijks Hoogere Burgerschool te Velsen, ter voortzetting hunner (harer) studiën aan een Nederland- sche Hoogeschool. 10. Verleening van een crediet voor bijdragen in de zeepassagekosten van emigranten naar Canada. 11, Benoeming van: a. twee leden van de Algemeen Burgerlijke instelling van Maatschappelijk hulpbe toon; b. twee leden van de Roomsch-Katholiek Burgerlijke instelling van Maatschappelijk hulpbetoon; c. één lid der commissie vim toezicht op de Rijks Hoogere Burgerschool; d. één lid der commissie van toezicht op de Visscherijschool; e. leden der commissie tot wering van schoolverzuim. Vergadering van 20 December 1927. (vervolg) 717 De heer Schilling beantwoordt mevr. v. Veen op hare vraag over een artikel in het Dagblad, betreffende de viering van jet St.-Nicolaasfeest op de scholen. Spr. zegt zeer veel te gevoelen voor de arbeiderskinderen, die zich vaak staan te vergapen aan de mooie cadeautjes. Spr. zegt zijn best gedaan te hebben om alle kinderen een St. Nicolaasfeest te be reiden en ze alle een cadeautje te geven. B. en W. verklaarden er zich homogeen mede en een schrijven werd aan de hoof den gericht. Sommige brieven waren zóó uit den koers, dat spr. deze heeft wegge gooid. Een vergadering met hoofden en se cretarissen der oudercommissies was het gevolg en de meesten werden voor het plan gewonnen. De zaak marcheerde echter slecht, de brieven kwamen slecht binnen, de onder wijzers bleken slecht op de hoogte en spr. >;wam tot de conclusie, dat 't beste was, dat er dit jaar niets meer van kwam. Spr, hoopt dat er het volgend jaar, vroeger aangepakt, wel' wat van zal komen. Te 5 uur wordt de vergadering ge schorst tot 7 uur. Avondvergadering. Afwezig de heeren, Dunnebier, Schaar, ten Broeke, Langendijk en Bosman. Aan de orde zijn de replieken. De heer Roelse zegt iets te willen op merken over wat de heer Tusenius zeide over den heer Landeweert. Spr. zeide dat hierbij niet ging over het onderwijs, maar over verschil van politiek inzicht. Wat hel voortgezet onderwijs betreft, zegt spr. dat hij de ulo.-school daarvoor het meest geschikt acht. Spr. betwijfelt echter, of het zevende leerjaar daarbij nog aansluiten. Voorts meent spr. dat het niet aangaat het geheele onderwijzerscorps aansprake lijk te stellen voor wat enkele onderwij zers doen. De heer Vermeulen constateert dank baar dat de heer Roelse in gebreke is ge bleven aan te toonen, welke fouten rechts heeft gemaakt. Wat het door den heer Schilling mee gedeelde over de St.-Nicolaasviering be treft, spr. hoopt dat deze zijn tijd aan be tere dingen zal besteden. De heer de Nobel zegt niet te kunnen begrijpen, dat het onderwijs aan spraak- gebrekkige kinderen op financiëele be zwaren moet afstuiten. Gedurende 10 jaar zal dit onderwijs f 3600 vragen, waarmede 100 spraakgebrekkige kinderen en 90 sta melaars worden geholpen. Nu er vier wethouders zijn, kan spr. niet begrijpen dat een inspecteur voor het la ger onderwijs noodig is. Wat het buitengewoon lager onderwijs betreft, zegt spr. Siormveld daarvoor on geschikt te achten. De beste plaats acht spr. nog bij den watertoren. School B acht spr, echter heelemaal ongeschikt voor dit onderwijs. De heer Maas stelt voor het voorstel de Nobel c.s. tot invoering van onderwijs aan spraakgebrekkige kinderen naar B. en W. te zenden om advies. Mevrvan Veen vraagt, nu het onderwijs aan de rijpere jeugd niet kan doorgaan, of de handwerkcursussen voor de meisjes, zooals die vroeger werden gegeven, nu dezen winter niet kunnen worden gegeven. Wat het St.-Nicolaasfeest betreft vraagt spr. waarom de wethouder van onderwijs deze zaak niet behandeld heeft. De heer Schilling zegt dat de Wethou der van Onderwijs geen heil zag in de zaak van het St.-Nicolaasfeest en toen heeft spr. het opgevat. Maar gebleken is dat de heer Tusenius juist zag. De heer Tusenius zegt dat hij de porte feuille overnam van een Wethouder, waar voor de soc.-dem. fractie verantwoordelijk was. Daarop is de critiek op spr. gekomen, ook van zijn eigen partij. Spr. zegt het onderwijzerscorps er buiten te laten, maar niet de soc.-dem fractie. Als deze niet meegaat met het geschrijf in het Velser Weekblad over spr., had men dit moeten beletten. Wat de nieuwe ulo.-school betreft, raadt spr. de soc.-dem, fractie aan haar voorstel terug te nemen, want het is niet prettig onder de zweep te werken. Over den inspecteur zegt spr., dat deze een flink salaris zal moeten hebben, want het moet een goed hoofdambtenaar zijn, want een slechte inspecteur is nog erger als een slechte wethouder. Over het St. Nicolaasfeest zegt spr, dat de feesten, door de Ouder-commiss. geor ganiseerd, uitstekend geslaagd en hebben den band tusschen school en huis zeer ver sterkt. Spr. zegt dat de cursussen aan meisjes moeilijk zullen gaan, omdat het Rijk er niets voor zal geven. In Zeeland, waar men juist land- en tumbouwcursussen wil de geven, is daarvoor ook subsidie gege ven. Het voorstel-Roelse c.s. inzake de stich ting van een ulo.-school in het centrum der gemeente, wordt door den heer Roelse na toezegging van den wethouder, inge trokken. Het voorstel-de Nobel c.s. inzake on derwijs aan spraakgebrekkige kinderen, wordt naar B. en W. verwezen om advies. Bij post 335 vraagt de heer Roelse wat meer beschikbaar te stellen voor school feestjes, en reisjes. Spr, stelt voor dezen post van f 1350 op f 2000 te brengen. De heer Vermeulen maakt bezwaar, er kunnen belangrijkere posten komen. De heer Tusenius zegt geen bezwaar te hebben. De post is geraamd en het voor stel kan in de commissie onder de oogen gezien worden. Het voorstel-Roelse wordt met 12 tegen 7 stemmen aangenomen. Bij post 337 vraagt de heer Roelse waarom zoo weinig kinderen van de schoolvoeding gebruik maken. De Voorzitter zegt dat nooit een aan vraag geweigerd is, maar B. en W. willen de zaak onder de oogen zien. Bij post 13, middelbaar onderwijs, vraagt Mevr. van Veen waarom de pro memorie post voor de Litt.-economische afdeeling der Rijks H.B.S. geschrapt is. De Voorzitter zegt dat deze post altijd nog op de begrooting kan geplaatst wor den. Bij post 14 zegt de Voorzitter dat voor de volgende vergadering van B. en W. een voorstel is te wachten inzake een studie beurs aan een Universiteit. Bij post 381, kosten van concerten, vraagt de Voorzitter hoe de raad in 't algemeen denkt over de concerten in Velserbeék, daar spr. dit gaarne wil weten. Spr. wil de leden daartoe in de volgende verga dering gelegenheid geven. De heer Dalmeijer vraagt of ook in de andere muziektenten geen concerten van gemeentewege kunnen worden gegeven. De heer Vermeulen wil de concerten in Velserbeek alleen in de week doen geven. De heer Groeneveld wil ook zangver- eenigingen uitnoodigen. Bij post 381a vraagt de heer Vermeulen of deze f 400 alleen aan de Vereeniging tot Bevordering van voorlichting bij Be rcepskeuze zal worden gegeven, of dat ook aan een bureau van Christelijke zijde subsidie zal worden toegekend. De heer Baarda: Voor Christelijke pa neelzagers? De heer Maas zegt dat de beroepskeu ze van Chr. zijde is voortgekomen. De heer Groeneveld zegt, ook voor steun aan bureaux van Christelijke zijde te zijn, maar die zijn er nog niet. Spr. zegt dat deze zaak drie jaar lang moei zaam is opgebouwd en hier is goede sa menwerking. De heer Maas zegt niets van de f 400 aan deze vereeniging te willen schrappen, maar spr. wil alleen dat er ook steun ge geven zal worden aan bureaux van Chris telijke zijde. De post wordt goedgekeurd. Het verzoek van de R.K. Harmonie St, Caecilia om subsidie wordt afgewezen. Bij post 396 vraagt de heer Maas iets te doen voor de werkloozen, spr. hoopt dat men vooral met het Kerstfeest een vonkje van het feest in die gezinnen zal doen lichten. De heer Visser zegt dat wat de heer Maas vraagt, reeds eenige jaren is ge daan. Spr. meent ook, dat er thans wel wat voor de werkloozen mag worden ge daan, vooral met het oog op de werkloos heid in de bouwvakken. Spr. zegt niet het standpunt te deelen, dat aan ongehuwden geen uitkeering moet worden gegeven, Spr. vraagt voorts steun voor een gezin, waarvan de man naar Eindhoven is gaan werken, terwijl de vrouw nu uit het huis gezet zal worden. De heer de Nobel wijst op een afgewe zen verzoek om steun voor emigratie naar Canada en herinnert aan het bericht, dat de regeering voor deze emigratie een rui me bijdrage in de reiskosten geeft. De heer Vermeulen zegt dat thans vele arbeiders werkloos worden en nu zou spr. een flinke marge willen houden bij de uitkeering aan hen, die bij een werkloo- zenkas verzekerd zijn en zij, die dit niet hebben gedaan. De heer v. d. Steen zegt dat dit toch moeilijk is, omdat bouwvakarbeiders b.v. maar 21 dagen uitkeering krijgen. De heer Schilling zegt dat de Kerstuit- keering aan de werkloozen reeds gere geld is. Wat de duur der uitkeering be treft, zegt spr. dat daaraan niet kramp achtig wordt vastgehouden. Maar ieder geval moet op zichzelf worden behandeld. Wat de aftrek der gezinsinkomsten be treft, waarover de heer Visser sprak, spr. zegt dat hij er voor is om heel geen ge zinsinkomsten af te trekken. Spr. zegt er ook voor te zijn om ongehuwde kostgan gers te helpen. Over steun aan emigranten zegt spr, met B. en W. te zullen spreken. Aan den heer Vermeulen zegt spr,, dat i er degelijk verschil gemaakt wordt tus schen georganiseerden en ongeorganiseer den. De heer Sluiters zegt dat wanneer er werkverschaffing is, het Rijk en de Pro vincie steun verleenen. De heer Schilling zegt dat er dan pro ductief werk moet zijn, want improductief werk is uit den booze. De heer Maas ziet veel gevaar; zedelijk, gevaar in het geven van steun aan de kost gangers. Deze moeten kunnen sparen voor den kwaden dag. Spr. acht het ook onbil lijk tegenover goede inwonende zonen. Bij post 404 zegt de heer Visser dat het voorstel der soc.-dem. fractie inzake de stichting van een arbeidsbeurs wordt te ruggenomen. Bij post 414 vraagt de heer Vermeulen of de plaatsbewijzen voor bioscopen enz. gratis door de gemeente worden verstrekt. De heer de Nobel dringt aan op een spoedig advies op het adres van den Ned. Bioscoopbond. De heer Baarda vraagt een statistiek van het schouwburg- en bioscoopbezoek. De heer Nijssen zegt dat de plaatsbe wijzen gratis worden verstrekt. Aan het bestuur van den Ned, Bioscoopbond heeft spr. geantwoord, dat wanneer er onbillijk heden bij de belastingheffing zijn, deze zullen worden weggenomen. De heer Vermeulen begrijpt niet waar om de gemeente de plaatsbewijzen gratis levert en als concurrent van de drukkers optreedt. De Voorzitter zegt dat het overal zoo is. De heer Maas zegt dat uniforme plaats bewijzen ook voor den ontvanger ge- wenscht zijn. De verdere posten geven geen aanlei ding tot opmerkingen. Goedgekeurd worden de voorstellen van B. en W. inzake het vaststellen der sterkte van het politiecorps en tot het op nemen van kasgeld. De begrooting, in stemming gebracht, wordt met algemeene stemmen aangeno men. De Voorzitter dankt de leden voor de coulante wijze, waarop de leden de be grooting hebben behandeld. De gemeente groeit steeds en toch is de begrooting in korten tijd afgehandeld. Spr. brengt voorts een woord, van dank aan den secretaris en de ambtenaren voor de voorbereiding bij het werk. Instemming bij den raad. Rondvraag. De heer Baarda vraagt of er binnenkort een voorstel komt inzake den Engelmun- dusweg. De Voorzitter zegt dat de heer Baarda vraagt naar den bekenden weg. De heer Roelse zegt dat er adressen circuleeren aan het P.E.N., om terug te ko men op het innen der gelden om de 2 maanden. Spr. zegt dat dit voor zeer veel menschen moeilijk is. Nu de lijsten nog niet weg zijn, vraagt spr. of B, en W. 'geen aandrang bij de directie van het P.E.N. kunnen uitoefenen, om op dezen maatre gel terug te komen. De heer Schilling zegt dat men bij be taling per 2 maanden ook meest nog een zegel van 10 cent heeft te betalen. De heer Homburg zegt dat reeds door verschillende organisaties adressen zijn gezonden. De heer Vermeulen acht het beter, dat B. en W. contact met de directie van het P.E.N. zoeken, alvorens een beslissing op de adressen is genomen. De heer Homburg zegt dat de door den heer Roelse genoemde lijst nog circuleert. De Voorzitter zegt dat B. en W, de zaak onder de oogen zullen zien. Te 9 uur wordt de vergadering gesloten. Nieuwe Schaakclub. Maandagavond is te IJmuiden-Oost op gericht de Schaakvereeniging Uitspan ning door Inspanning" (U.D.I.). Het voorloopig bestuur is samengesteld uit de heeren C. C. F. Duller, voorzitter, P. C. Bontenbal, secretaris en J. C. Bil- der, penningmeester. De speelavond is vastgesteld des Maan dags van 8 tot 11 uur in de concertzaal De Griffioen van den heer B, Demmers, Trompstraat, hoek Frans Naereboutstraat. Gemeente-avond. In de consistorie der Ned. Herv. Kerk te IJmuiden-Oost werd Dinsdag weer een gemeente-avond gehouden. Na opening door den heer H, H, Bel- graver werd door het kerkkoor een lied gezongen. De heer J. W. van Oosterom heeft de zen avond zijn voordracht over het „Pau- we Veerke" van J. J. Cremer vervolgd en oogstte daarmede veel succes. Men bleef nog eenigen tijd gezellig bij een, onderwijl het kerkkoor zich nog eens deed hooren, waarna Ds. Kroese den avond sloot. veroor. De Haarlemsche rechtbank deelde J. G. C. S., timmerman alhj thans gedetineerd wegens diefstal met klimming tot twee maanden gevang? straf, met aftrek der preventieve hecht* Kerstzang. Het kerkkoor der Ned. Herv. Gemeeni!! alhier hoopt op den morgen van den D* 1 sten Kerstdag op verschillende pun{{| weer Kerstliederen te doen hooren en v van 79 uur. Personalia. Tot rector van het St, Antonius-Ziek« huis is benoemd Pater Fabianus O.C. c> diaan van het klooster der Paters Cao cijnen alhier. Orgelbespeling. Wij hebben Woensdag reeds gemeld,<jji de organist der Herv. Kerk, de heer Falk, heden, Zaterdagavond te half acht de kerk een orgelbespeling zal geven. H? programma voor dezen avond luidt ij, L volgt: 1. Het Onze Vader. A. v, d, 2. O welk een sckitt'ring. Kerstlied 18e Eeuw 3. Portugeesch Kerstlied 4. Weihnachts- Kantate. Ad. 5. In der Christnacht. 6. Er ruischt langs de wolken. 7. Fantasie over Kerstliederen: „Stille Nac'af Ada- en „Hallelujah looft den Heer". A. Pc 17e 0fflP«. j<] En, B[ Dl 8. Oud-Hollandsch Kerstlied. 9. Heil, de Kerstnacht is gekomen. J. W. Franck, 17e Een* 10. Uit Weihnachts Oratorium. J. S. Bach, 18e 11. Duitsch Kerstlied. 19e Eïa 12. Eng. Melodie. I9e 13. Lofzang van Simeon. 14. Eere zij God. 15. Gezang 229 1.7. Velsea. Woensdagavond is een ouder-avot u gehouden aan school E te Velsen. De vergadering was uitgeschreven tet half 8, maar dit was blijkbaar voor enke len wat te vroeg of te ongewoon, want... was over achten, toen er genoeg belang- stellenden waren om de zaak te laten doorgaan. De heer E. van Zoest sprak een wel komstwoord, waarna de notulen der rige bijeenkomst werden voorgelezen, ■goedgekeurd en geteekend. Punt 3 der agenda luidde: aanvang schooljaar verschuiving September. De heer Van Zoest, hoofd der leidde dit punt in. 't Is voor de ouders, zegt spr. van vee! belang of het schooljaar 1 April of 1 Se[ tember aanvangt, maar waarvoor is hie eigenlijk een bespreking noodig? Wanneer door de daartoe bevoegde macht een regeling wordt gemaakt, k zal die wel gelden voor alle gemeente scholen en daaronder bekleedt de school E slechts een kleine plaats, tó zal deze regeling door de ouders hier niet de meest gewenschte geacht worden, dan zal er voor school E toch wel geen uitzon deringspositie geschapen worden. Bovendien zou dat ook niet eens wen schelijk zijn. Door verhuizingen ook bii nen de gemeente, verwisselen de leerlin gen zoo vaak van school, dat een unifor® regeling voor alle scholen de meest ge wenschte is, omdat zij in het onderwijs di minste stagnatie geeft. De heer Groeneveld vindt, dat de ouders van school E hunne meening wel te kennen geven, daar bij de regeling wel licht met het landelijk deel der waar 1 April boven 1 September de voor keur verdient, evengoed als met het delijk deel gerekend zou worden, i juist 1 September meer gewenscht is. De heer Van Kempen doet een pi* vragen in verband met het voortgezet? derwijs, welke door den heer Groenere worden beantwoord. De heer De Vries wijst op het voorde* van 2 keer aannemen van nieuwe leerlfc gen, op 1 April en 1 September. De heer Van Kempen meent, dat d autoriteiten, die over deze zaak moete* beslissen, de meening der verschillens oudercommissies wel op prijs zullen sk iën, terwijl Mevrouw Wuis dit oordea onderschrijft en er nog eens uitdrukkelil op wijst, dat de ouder-commissies to® eigenlijk dienen om hunne meeningen wenschen kenbaar te maken, met wel oordeel de heer Groeneveld fteheel mee éaat- Er zal dan ook door het Bestuur in richting gewerkt worden. Bij de hierop gevolgde rondvraag geeft de heer V® Kempen te kennen, dat het hem wensen* lijk voorkomt, op de hier te houden gaderingen ook eens onderwerpen te handelen, zooals onlangs op schoc plaats had, waar door een arts gesproltë is over Mondbehandeling. Het Bestuur - het met den spr. eens en zal in die w ting trachten te -sturen. De heer Van Zoest deelt mee dat, hij11 1926 reeds het onderwerp schoor werktüinen behandeld heeft, Een uifj

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 2