jmuider Courant Ijsvermaak Plaatselijk Nieuws IJ mui den, Velsen e geeft ruwe huid verzacht geneest Santpoort Voor den Raad Sport. lerdag 24 Dec. 2e blad |0uur (I uur: j uur: 1 uur: uur: uur: PREDIKBEURTEN yOOR en 2den KERSTDAG. IJMUIDEN. NED. HERV. KERK. lste KERSTDAG ur: Ds. Erdman, (Kerkkoor). uur: Ds. Dijckmeester. 2de KERSTDAG uur: Ds. Erdman. JEUGDKERK (Koning WUtemahuis). lste KERSTDAG de heer Selling. 2de KERSTDAG uur: Ds. Dijckmeester. pOOPSGEZ. GEM. AFD. PROT. BOND. lste KERSTDAG (30 uur: Ds. W. Luikinga 2de KERSTDAG morgens: Oeen dienst uur: Kerstfeestviering GEREF. KERK. lste KERSTDAG Ds. S. v. Leeuwen. Dezelfde. 2de KERSTDAG Ds. H. Holtrop CHR. GEREF. KERK. lste KERSTDAG Ds. T. A. Bskker. Dezelfde. 2de KERSTDAG 10uur: Ds. T. A. Bakker OUD-XATHOLIEKE KERK. lste KERSTDAG Ijjii 10 uurPastoor L. Rinkel, uur: Vesper. 2de KERSTDAG 0 uurPastoor l. Rinkel. EVANGELISATIE HOOGEBERG. Umuiderstraatweg. Zondag Samenkomsten v m. 10 uur en n.m, 7.30 uur Spreker: B. Jenninga Donderdag 8 uur n.m., Sijbelbespreking, Vrijheid van gedachtenwisseling NED. HERV. KERK (KalTerstraat). lste KERSTDAG 10uur: Ds. W. Kroese, Kerkkoor 5 uur: Dezelfde, Liturgische dienst 2de KERSTDAG 2,5en 7 uur: Kerstfeestvieringen Zondagschool GEREF. KERK (Willebrordstrazt). lste KERSTDAG 10uur: Ds. H. Holtrop 5uur: Dezelfde 2de KERSTDAG 10uur: Ds. J. C. Brussaard v. Bloemend. VELSEN. NED. HERV. KERK. lste KERSTDAG 10uur: Ds. W. 3. van Leeuwen 5uur: Dezelfde 2de KERSTDAG l en 6 uurKerstfeestviering Zondagivchoo' GEREF. KERK (Koniogrweg), lste KERSTDAG 10 uur: Ds. R. W. de Jong 5 uurDezelfde 2de KERSTDAG Geen dienst. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. lste KERSTDAG 10uurProf. Dr Q. A v. d. Berghv. Eysïngn Doop. .Collecte noodlijdende Kef ken en Personen 2de KERSTDAG 5 uurKerstboom. GEREF. KERK (Lokaal Betkei}, lste KERSTDAG jÖ-45 uur: Ds. J.L.Jaspers Bevestiging van ouderlingen en Diaken. 530 uurDezelfde. 2de KERSTDAG M5 uurDs. J L. Jaspers. NED. HERV. EVANGELISATIE, lste KERSTDAG '0 uurDs. L S Poot te Haarlem. 2de KERSTDAG 430 uurKerstfeestviering Zondagsschool BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE, lste KERSTDAG '0 uurDs. Calcar, met medewerking van het Zangkoor 2de KERSTDAG Been dienst G30 uur; 's avonds Kerstfeest der Zondag school. Toegang alleen op vertoon van kaart - De Directeur van het Post- en Tele graafkantoor IJmuiden maakt bekend, dat m verband met de daaruit voor den dienst V(>ortvloeiende bezwaren, geen gelegen heid meer wordt geboden om door het aanbrengen van twee gekruiste strepen over het adres, den wensch te kennen te geven, dat de stukken op 1 Januari wor den uitgereikt. Het blijft echter van groot belang, de correspondentie tijdig ter post te bezorgen en daarmede niet tot het laatste oogenblik te wachten, De Directeur van het Post- en Te legraafkantoor IJmuiden maakt bekend, dat de openstelling op de beide Kerstda gen en op den Nieuwjaarsdag gelijk zal zijn aan die op Zondagen, Den tweeden Kerstdag vindt één brief- en pakketpost bestelling plaats, welke te ongeveer 9 uur uitgaat. Dien dag heeft dus geen afhaling van gewone poststukken plaats. Op Nieuwjaarsdag wordt niet besteld, maar kan als op gewone Zondagen ten kantore correspondentie kosteloos worden afgehaald. Het bovenstaande geldt zoowel voor het kantoor IJmuiden als de hulpkantoren Velsen, Velsen-Noord en IJmuiden-Oost. V ertelmiddag. Woensdagmiddag heeft de Af deeling Volksonderwijs haren eersten vertelmid- dag met lichtbeelden voor de jeugd gehou den, welke men voornemens is in dit win terseizoen verschillende malen te herha len, Ondanks de concurrentie van sneeuw en ijs, de groote attractie voor de jeugd, was de zaal van Tivoli geheel gevuld met een groote kinderschare. De heer van Ber- kum, onderwijzer aan school H, vertelde het verhaal van Robinson Crusoë, dat hoe bekend ook, zoo boeiend en onderhoudend werd weergegeven bij de mooie lichtbeel den, dat de woelige kinderschaar vol aan dacht luisterde van begin tot einde en den verteller aan het slot met een driewerf hoera voor zijn mooie vertelling en moeite beloonde. Zoodat deze eerste middag vól- doende bewezen heeft dat dit een mooi en nuttig werk is. Evangelische Maatschappij. De Afdeeling IJmuiden van de Evan gelische Maatschappij heeft Woensdag avond in de Doopsgezinde Kerk eene sa menkomst gehouden, waarin Ds. Dorgelo van Naarden als spreker optrad met het onderwerp ,,De hand aan den ploeg", ter wijl mej, Teunisse van Alkmaar eenige Kerstliederen heeft gezongen. Ds. Dorgelo, die een gevierd spreker is en overal in ons land volle kerken en zalen trekt, zag hier zoo'n luttel gehoor voor zich, dat het nauwelijks de moeite waard was de samenkomst te doen doorgaan. Toch heeft de spreker met zooveel over tuiging zijne gedachten uitgesproken, dat het kleine gehoor hem met volle aandacht volgde en evenzeer genoot van de twee kerstliederen, die met mooie volle stem door mej. Teunisse werden vertolkt, op het orgel begeleid door mej. Greta Schol, zoodat zij, die er waren een goeden avond hebben gehad. Concert. De R. K, Harmonie St, Fidel is te IJmuiden-Oost, directeur de heer J. F. Heeremans, geeft op den Tweeden Kerst dag des avonds een concert in het Patro naatsgebouw. De humorist Schrama ver leent zijn medewerking. Het anti-militairistisch Comité in Noord Holland belegde Donderdagavond een algemeene vergadering in de boven zaal van „Bloemoord", waar als spreek ster optrad Mej, Nine Minnema, die tot onderwerp had le „De onbekende soldaat en zijn moeder" en 2e, „De wil van een volk". Na opening door den voorzitter, zeide de spr. het eerste onderwerp te hebben ge kozen om de vreeselijke ellende te schet sen, veroorzaakt door den grooten oorlog -van '14 tot '18, vooral ook, omdat er heel veel op wijst, dat binnen korten tijd zeer zeker weer een nieuwe oorlog dreigt, die nog veel vreeselijker zal zijn, waarin be paaldelijk Europa en Amerika en zeer waarschijnlijk heel de wereld zal betrok ken zijn, In haar inleiding deelde ze voor velen de bijzonderheid mee, dat de vader van den bekenden vlieger Lindberg een groot tegenstander van Amerika's deelneming aan den oorlog was en dat men dien man doodgeplaagd heeft. Er wordt met de graven van den on bekenden soldaat gesold, er worden kran sen opgelegd, maar spreekster heeft er een eenvoudig moedertje 's avonds een tuiltje op zien leggen tot haar zeggende: ,,'t Is misschien mijn kind''. De vrouwen en meisjes hebben in den aanvang de jongens met liederen, vlaggen en bloemen uitgeleide gedaan, maar wat veranderde dat na de eerste gevechten. Ze bespreekt eerst de bewapening en hangt een droevig tafereel op van de uitwerking der kogels, die nog het minst wreed wa ren, als ze direct doodelijk waren, maar wat een lijden van de gewonden, die soms na 7 dagen en nachten van ontzettend lij den den laatsten adem uitbliezen. Het 588 Roode Kruis kon slechts een beperkt aan tal helpen en moest de anderen aan hun lot overlaten. Wat heeft Moeder toch vroeger voor dien kleinen vent gedaan, hem angstvallig bewaard voor elke smart en daar ligt nu haar flinke, brave jongen, behandeld door menschen, die gestraft worden, als ze zoo met beesten doen in het abattoir. Spr. neemt als voorbeeld een Vlaam- schen jongen van 20 jaar en men rilt bij de beschrijving. Ze spreekt over de loop graven, het prikkeldraad en de inundatie en men weet nauwelijks wat het vreese lijkst is. Ze spreekt over de bestorming van Zee- brugge en over de uitwerking der gassen. Die slachtoffers zijn in hoofdzaak onze kinderen, hoe hooger in rang, hoe verder van de gevaarlijkste plaatsen. Versch vleesch werden de arme strijders genoemd, als ze weer aan het front kwa men en het is bewezen, dat ze met revol vers door hun eigen officieren het prikkel draad ingedreven werden. Hierna werpt spr. een blik op den toe stand na het sluiten van den vrede en men huivert bij wat' men hoort over de oorlogs invaliden in België, Duitschland, Frank rijk enz. In een Thuringsch stadje, stierven de kinderen na 4 jaar nog bij hoopen wegens totaal gebrek een melk. Tal van Duitsche maagden werden naar Amerika als koop-1 waar verkocht om daar, wie weet wat, te moeten ondervinden, Spr, noemt tal van ziekten op, die na den oorlog nog tal van slachtoffers eisch- ten. Syphilis speelt daarin een hoofdrol om van tuberculose niet te spreken. Krankzinnigheid en misdaad is ontzettend toegenomen, spr. haalt daarvan treffende staaltjes aan. Men kan spreken van dege neratie van een groot deel van het volk. Als wij dit alles nagaan, moeten wij den oorlog dan niet verfoeien? Fluïde brengt spr. aan de jongens die te Scheveningen opgesloten zijn, omdat ze daadwerkelijk streden tegen het militai- risme. Na een korte pauze ging spr. over tot de behandeling van het 2de onderwerp. Wat ziet zij als een middel om een vol genden oorlog te voorkomen? Haar geloof in mooie theorieën heeft ze verloren. Vol kenbond en vredestractaten hebben voor haar afgedaan. In het negenjarig bestaan van den Vol kenbond hebben wij geen vermindering van bewapening gezien, maar oorlogstoe rusting op groote schaal en ze haalt daarvan vele bewijzen aan. Geen regee ring vertrouwt ze meer en ze toont met bewijzen aan, dat ze daartoe het recht heeft. Aanvankelijk heeft ze ook gemeend, dat België geen schuld draagt, maar later aan den dag gebrachte documenten bewij zen het tegendeel. De Belgische ministers Van der Velde en Coppée worden door haar geducht on der handen genomen. De laatste liet zijn munitiefabrieken in het bezette gebied lus tig munitie maken door de Duitschers om de Belgen te dooden, terwijl de geheel onthouder Van der Velde den Belgischen soldaten alcohol liet toedienen om ze te laten vechten. Alle opeenvolgende Belgi sche ministeries hebben voortgearbeid aan de bewapening; van de roode tot de zwart- gekleurde, ze waren er allen voor om hei geheime militaire accoord met Frankrijk te handhaven. Koortsachtig wordt er gewerkt aan de bewapening van West-Vlaanderen, 600 H-A. van den bodem wordt gebruikt voor de opstapeling van oorlogstuig achter Zeebrugge. Spreekster gelooft niet meer aan de mooie partijleuzen, maar verwacht alleen heil van de individuen. Dienstweigering in eiken vorm. Niet meer helpen aan de vervaardiging van oorlogstuig, reeds nu, en geen wapens opvatten bij het uitbre ken van den oorlog. Daar moet het heen. Met een beroep op de Moeders, om nu reeds hare echtgenooten en kinderen aan te sporen alle medewerking tot vervaar diging van krijgstuig te weigeren, eindigt spr, haar gloedvol uitgesproken en helder betoog. Luid applaus. Door een drietal aanwezigen, de heeren .Laman, Rochard en van Willigen werden eenige vragen gedaan, die naar genoegen beantwoord werden. Naar aanleiding van een dezer vragen, deelde de voorzitter mee, dat binnenkort pogingen gedaan zullen worden om hier een afdeeling te stichten van het I.A.M.V, Concert ,,Caecilia" Woensdagavond gaf het symphonie- orkest „Caecilia", onder leiding van zijn dirigent, den heer K. H. Kerkhoff, zijn eerste concert in dit seizoen. De leider had het zijn orkestleden geens zins gemakkelijk gemaakt, door „Sympho- nie in D-dur" van Joseph Haydn te laten uitvoeren. Betoonde wilskracht van beide zijden heeft echter zorg gedragen, dat het publiek van een schitterende vertolking heeft genoten. „Caecilia'' heeft hiermede weer eens getoond, dat zij inderdaad op een hoog muzikaal peil staat, in welke meening we bij de verdere afwerking van het programma versterkt werden. Als solo-violist trad op de concertmees ter van „Caecilia", de heer J. Altena. Met orkest-begeleiding bracht hij ten gehoore het concert in Re minore van Tartini en met begeleiding van Mej. Hilda v. d. Bos „Allegro" en „Andante" uit het 7de con cert van Ch. de Bériot. In beide nummers „deed de heer Altena zich als een uitste kend violist kennen. Dit eerste optreden van „Caecilia'' mag dus weer een avond van hoogstaand kunst genot genoemd worden. spelen, welke ongetwijfeld onze lezers in teresseeren: AFDEELING L Tweede Klas B. Zeeburgia 12 8 3 1 19 47—21 1.58 Velox 12 7 4 1 18 34—20 1.50 A. F. C. 13 8 3 2 19 47—24 1.46 Haarlem 12 7 2 3 16 32—18 1.33 Zandvoort 11 6 1 4 13 26—21 1.18 V. V. A. 11 4 1 6 9 27—39 0.81 Bloemendaal 12 3 3 6 9 2832 0.75 B. F. C. 11 2 3 6 7 20—28 0.63 H. V. C. 13 3 2 8 8 20—37 0.61 Donar 11 0 0 11 0 8—49 0.00 3de Klas B. T. O. G. 10 9 1 0 19 40— 7 1.90 Schoten 10 7 2 1 16 26—12 1.60 Hortus 8 4 0 4 8 13—16 1.— Kennemers 9 3 1 5 7 17—22 0.77 T. H. B. 9 3 1 5 7 22—28 0.77 D. S. V. 8 2 2 4 6 13—22 0.75 Purmersteyn 8 2 1 5 5 12—19 0.62 Wilh. Vooruit 8 1 0 7 2 12—29 0.25 AFDEELING II. 2de Klas A. Hermes-D. V. S. 10 9 1 0 19 40—11 1.90 D. H. C. 12 10 0 2 20 62—24 1.66 Quick 11 8 1 2 17 36—19 1.55 Steeds Hooger 10 6 1 3 13 22—19 1.30 Hercules 10 '5 0 5 10 37—30 1.— A. S. C. 9 2 2 5 6 15—33 0.66 Fortuna 10 3 0 7 6 26-34 0.60 V. I. O. s. 12 2 3 7 7 14—38 0.58 B. M. T. 8 1 1 6 3 8—27 0.37 Voorwaarts 10 0 1 9 1 12—37 0.10 Van de oud-eerste klassers Quick (Haag), Hercules (Utrecht) en A. S. C. (Leiden) heeft dus alleen Quick nog een klein kans je op het kampioenschap. 2de Klas B. Een torenklok, B, en W. berichten den raad, dat is ingekomen een adres van het be stuur der Winkeliersvereniging „Wijkeroog' waarin gezegd wordt, dat de .bewoners van Vel sen voorheen Wijkeroog nog steeds ver stoken zijn van een goed en zichtbaar uur- en slagwerk. De gelegenheid om een uurwerk te krijgen, is momenteel aanwezig, wijl door de ver bouwing der R.K. Kerk Velsen^Noord zal worden verrijkt met een hoogen toren. Op initiatief van genoemd bestuur is voor een uurwerk f 650 bijeengebracht. Wijl echter f 1000 noodig is, wordt aan de gemeente een bijdrage van f 350 gevraagd. B. en W. zeggen van meening te zijn, dat het aanbrengen van bedoeld uurwerk van groot nut is voor de bevolking ter plaatse, waarom zij voorstellen hel gevraagde bedrag ad f 350 toe te staan. De Olympische Spelen. B. en! W. hebben ad vies uitgebracht op het verzoek van de commis sie voor de economische en cultureele propagan da ter gelegenheid van de Olympische Spelen in 1928. Zij wijzen op de verwachting, dat vele vreemdelingen naar Nederland zullen komen en dat genoemde commissie bedoelt dezen in de ge legenheid te stellen Nederland ook in cultureel enj economisch opzicht te leeren kennen. Het ligt in het voornemen der commissie excursies .voor te bereiden, o.m. naar de sluizen te IJmui- den, Daar ook de belangen dezer gemeente bij het werk der commissie betrokken zijn, achten B. en W. het toekennen eener bijdrage alleszins ge wettigd, waarom zijn voorstellen een bijdrage van f 50 te verleen/en, Ontsmettingskosten. B. en W. herinneren den raad, dat deze op 15 Januari 1926 besloot de verordening op de heffing van gelden ter tege moetkoming in de kosten van het van gemeente wege ontsmetten of reinigen van goederen en voorwerpen in te trekken, maar dat de minister van arbeid hiertegen bezwaar maakte en dreigde met intrekking der rijkssubsidie. B. en W. herinneren voorts dat volgens deze verordening personen met een inkomen beneden f 2000 zijn vrijgesteld van bedoelde kosten, ter wijl personen met een inkomen beneden de f 4000 de helft der kosten betalen. Uit verzoeken om ontheffing of gedeeltelijke ontheffing, die B. en W. voortdurend bereiken, zijn zij tot de overtuiging gekomen, dat genoemde normen te laag zijn. B, en W. meenen te mogen aannemen, dat een gezin met een inkomen van f 2000 per jaar, hetwelk door een langdurige ziek te wordt getroffen, niet in staat is de eventueel verschuldigde ontsmettingskosten le betalen, wat in mindere mate ook geldt voor gezinnen met een inkomen van o.g. f 4000 per jaar, die de helft der kosten moeten betalen. Het komt B. en; W. daarom alleszins billijk voor, óm de genoemde bedragen van f 2000 er f 4000 te verhoogen tot f 3000 en f 5000, waartoe zij een voorstel doen. Vergoeding bijzondere scholen, B. enW. berichten den raad dat verzoeken^ zijn ingeko men ter verkrijging van de vergoeding in de sa larissen van de boventallige onderwijzers, die ln 1926 aan die scholen) waren verbonden en wel de besturen der Hervormde school Vf* de R.-K. jongensschool te Velsen. de R.K meisjesschool te Velsen, de R.K. school te Drie huis, de Chr. Nat. school aan den Stationsweg te IJmuiden, de Herv. school aan den Engelmu»-- dusweg te IJmuiden, de Herv. school aan de Keizer Wilhelmstraat te IJmuiden, de Herv. school aan de James Wattstraat te IJmuiden en de R.K. meisjesschool aan den Zeeweg te IJmuf- den, B. en W. berichten, dat al deze scholen voor vergoeding in aanmerking komen en stellen den raad voor de vergoedingen uit te betalen. Verder berichten B. en W. dat het verzoek van het bestuur der Groen van Prinstererschool te IJmuiden volgens onvolledigheid der stukken nog niet kan worden afgestaan. Unitas 9 8 0 1 16 31—14 1.77 O. D. s. 11 8 1 2 17 34—20 1.54 Overmaas 9 6 0 3 12 32—19 1.33 Neptunus 9 6 0 3 12 21—17 1.33 S. V. V. 8 4 1 3 9 22—16 1.12 Xerxes 10 4 1 5 9 24—25 0.90 S. V. w. 11 4 1 6 9 25—31 0.81 Merwede 10 2 2 6 6 19—27 0.60 L. S. V. 11 2 0 9 4 17—45 0.36 C. V. V. 8 1 0 7 2 18—29 0.25 van sen, VOETBAL. Officiëele Mededeelingen. Voor Maandag 26 Dec. a.s. is vastgesteld de vriendschappelijke wedstrijd: Stormvogels 2R. C. H. 2, om 2 uur. Het Bestuur verzocht allen spelers nog maals, zooveel mogelijk, op de trainings uren te komen oefenen. Standen. Hieronder publiceeren we eenige stan den van klassen, waarin vereenigingen In deze afdeeling bezetten de ex-eerste klassers Unitas en O. D. S. de leidende plaatsen. S. V. V., ook nog een oud-tegen standster van Stormvogels, heeft geen kans meer. DAMMEN. Damclub „IJmuiden". Onderlinge competitie 12e Ronde. Bovengenoemde vereeniging hield Maan dagavond j.l. haar 12e ronde in de ach terzaal van Hotel No. Eén. In Groep I, Afd. A, speelde H. Muller tegen H. Schaap Jr. Reeds spoedig haalde Muller een gemakkelijke damslag uit, waarna H. Schaap Jr. de partij gewonnen gaf. De partij B. Dukel tegen F. Basstra eindigde in remise, hoewel B, Dukel de partij in de laatste zetten had kunnen winnen. In Afd. B wist H. de Boer na een mooie partij van P. Schaap te winnen. De partij Jac. Smit tegen H, Koelemij werd in het begin zeer goed gespeeld, doch in het eindspel behaalde Koelemij een schijf voordeel, wat hem de overwinning be zorgde. P. Versteeg en P. Visser deelden de puntjes, hoewel P. Versteeg op het eind der partij had kunnen winnen, In groep II won Chr. Strijker op schit terende wijze van W. Gravemaker, zoodat laatstgenoemde de tweede plaats in deze afdeeling aan Chr. Strijker moest afstaan. K. Schaap moest aan C. Ketting de puntjes afstaan, L, Venus Jr. moest na een vlug gespeelde partij in A. Schager zijn meer dere erkennen. G. Oldenburg zette de tweede halve competitie goed in en wist zelfs van H. Hendrikse te winnen. In Groep III wist J. Dol door beter eindspel van W. Vermeer te winnen. B. Kramer won door beter positiespel van H. v. Wolf eren. De leden worden er op attent gemaakt, dat de volgende week de onderlinge com petitie inplaats van Maandag op Dinsdag is vastgesteld. De uitslag van deze ronde is dus als volgt: Groep 1 Afd. A. G, v. ZantenL, Koetsier 1) H. MullerH. Schaap Jr. 2—0 J. BroekD, Ott 1) F. BasstraB. Dukel 11 F. ZonneveldH. Schaap Sr. 1) Afd. B. P. v. d. KuilA. Post 1) P. SchaapH. de Boer 0—2 P. SchagerJoh. Kramer 1) Jac. SmitH. Koelemij 0—2 P. VersteegP. Visser 11 Groep II. W. GravemakerChr. Strijker 02 C. KettingK. Schaap 20 J. CoxW. de Graaf 1) E. HelledoornP, v. d. Velde 1) L. Venus Jr.A. Schager 0—2 G. OldenburgH. Hendrikse 20 Groep III. J, v. ZantenJ, de Groot 1) W, VermeerJ. Dol 0—2 N. AmsingG. Wilderom 1) Th. Vis—J. Wilderom 1) B. KramerH. v. Wolferen 2—0 N. ZwaanM. Neervoort 1) 1) uitgesteld.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 5