Afscheid P. Nuyens. IWEKBB0333 Vervolg Plaatselijk Nieuws Ijmuiden. H. H. M.eijer Velsen. Visscherij Gistermiddag heeft in de gymnastiekzaal van schooi C het afscheid plaats gehad van den heer P. Nuyens, die 4.51 2 jaar bij het openbaar on derwijs verbonden is geweest, en wel steeds aan school C alhier. Zeer velen, waren daartoe sameugekomen, o.a. de burgemeester, de wethouders Tusenius, Nijs- sen en Schilling, de gemeente-secretaris, de heer M. K, Hofstede, de chef der afd. Onderwijs, de lieer E, W. de Boer, de leden der commissie van bijstand voor de onderwijszaken en van de com missie van toezicht op het lager onderwijs, le den der ouder-commissie van school C, het vroe gere hoofd dezer school, de heer C. Klap, voorts de hoofden der andere openbare scholen in de gemeente, vele onderwijzers en onderwijzeressen, enz. Door den) heer S. v, d. Werff werd de heer Nuyens met zijn echtgenoote en kinderen bin nen geleid. De familie nam aan een afzonderlij ke tafel plaats. De heer S, v, d. Werff, hoofd van school C, het woorcl nemende, richtte tot allen een woord van hartelijk welkom. Spr. zeide dat in October de wethouder van Onderwijs te kennen gaf, dat het de wensch van het gemeentebestuur was, dat aar. het afscheid van den heer Nuyens een feestelijk karakter zou worden gegeven en dat dit zou ge schieden in samenwerking met het personeel. Wat er van deze samenwerking geworden is, kan men hier constateerjn, zeide spr., die daar na dit feestelijk samenzijn voor geopend ver- I klaarde erj het woord gaf aan den heer Tusenius, wethouder van onderwijs, na meegedeeld te heb ben, dat bericht van verhindering was ingeko men van den waarnemend inspecteur, den heer Wensting, van den voorzitter der commissie van Toezicht op het lager onderwijs, Dr. N. Bakker en van eenige leden dezer commissie. De heer Tusenius sprak den jubilaris als volgt toe: Hooggeachte Heer Nuyens, Dames en) Heeren, Het Gemeentebestuur van Velsen heeït ge meend op dezen voor U zoo belangrijken! dag niet te mogen ontbreken en heeft daarom gaarne deze gelegenheid aangegrepen om op den laat- sten.' dag dat' ge in deze school zult vertoeven om daar Uw werk te vervullen, U woorden van af scheid, van waardeering en grooten dank toe te spreken. Op het oogenblik dat wij thans beleven nu ge na een meer dan 45-jarige loopbaan als onderwijzer in onze Gemeente aan dezelfde school C afscheid neemt van de taak, welke ge U voor het leven gekozen hebt, moeten toch U en' ons gevoelens van weemoed, maar daarnaast ook van groote dankbaarheid, vervullen. Het feit dat ge bijna gedurende het geheele bestaan van dit deel onzer Gemeente hebt kunnen en wil len arbeiden aan de opvoeding van onze jeugd zonder daarbij maar één oogenblik te versagen is van zoo bijzondere beteekenis dat we gemeend hebben, dat dit afscheid ook op zeer bijzondere wijze moest geschieden. Ge zijt al dien tijd ge weest eeni man, die stil zijn' weg ging en stil zijn plicht vervulde, zonder daarbij in aanraking te komen met Inspecteur, het Gemeentebstuur of anderen en het zou niets bijzonders zijn wanneer ge daarbij zelf de overtuiging had gekregen dat ge een vergeten bestaan zoudt hebben geleid en het is dan ook om U te bewijzen dat wij U niet vèrgeten hebben, al tradt ge wat minder op den voorgrond dan anderen, dat wij thans op deze wijze van U afscheid hebben willen nemen, en het mdg hier direct bij vermeld worden, dat ge zelf zeker niet anders hebt gewild en gezocht don kalm en rustig Uw werk te doen, zonder U veel te bekommeren om den grooten strijd welke om U en ons allen heeni woelt. Daarmede is echter niet gezegd dat ge op Uw wijze niet me de hebt gewezen den weg hoe men toch voldoe ning in zijn arbeid kan vinden en hoe men daar door tevens aan anderen den weg kan wijzen tot erkenning en', waardeering en daarnaast zeer ze ker tot resultaten van dien arbeid. Niet zoozeer hebt ge Uw kracht gezocht in de bezielende kracht van het woord, gij toch hebt met de daad bewezen dat men het onderwijs en de jeugd groote diensten kan bewijzen in de school door Uw werk. Die taak hebt ge nu volbracht en ik mocht het gisteren bij mijn bezoek aan Uw klasse uit Uw eigen mond vernemen dat ge de rust die men iemand gewoonlijk op een dag als deze toe- wenscht nog niet zoekt,, daarmede tevens bewij zende dat Uw stille teruggetrokken arbeid niet voortkwam uit een verlangen naar rustige rust, maar veeleer uit een aangeboren bescheidenheid. Wanneer ge in Uw gedachten eens zult laten passeerecl al die honderden en honderden, welke ge in Uw klas hebt gehad, dan zult ge vanzelf U daarbij ook rekenschap geven en U afvragen, is er in het verder leven van al deze jongemen'- schen iets gebleken van wat ik èn door mijn on derwijs, èn door mijn voorbeeld hun heb mede gegeven, en dan twijfel ik er niet aan of het ant woord dat ge U zelf op deze vraag kunt geven zal bevredigend zijn. Het is niet te loochenen dat er in de beoordeeling van den onderwijzer in bet algemeen vooral in de latere jaren weieens din- gezegd en gedaan werden, welke den onderwij zer moesten grieven, want als wij dan hier voor ons zien een man, die zijn geheele leven, heeft doorgebracht dag in dag uit in een schoollokaal en 45 maal in zijn leven telkens weer een nieuwe taak moest opvatten, dan moet ons toch ook de erkenning van het hart dat behalve die korte werktijd en de andere geneugten van Uw vak er toch ook wel dingen zijn en zefls zeer vele in het leven van den onderwijzer, welke zijn ijver en toewijding en levenslust moeten beïnvloeden. Ze ker, er was in Uw taak zeer veel idealistisch, maar om 45 malen opnieuw met idealen bezield die taak op te vatten bij den ingang van een nieuw schooljaar, daartoe behoort toch ook wel een bijzonderen aanleg, en wanneer ons dan, zoo als heden, de gelegenheid geboden wordt om toch ook eens te getuigen van onze waardeering in tegenstelling met zoovele andere malen, dat wij helaas andere dingen moeten zeggen, dan hebben wij deze gelegenheid gaarne, zeer gaarne aange grepen. En nu is het de gewoonte, geachte Heer Nuyens, dat men bij gelegenheden als deze niet met leege handen verschijnt, dat men zijn dank en waardeering vastlegt niet alleen op papier, maar ook in iets wat langer duurt, en voor zeer bij zondere gevallen als deze moest dan ook wel ge zocht worden naar een zeer bijzondere uiting van onze waardeering. Het zal U misschien be ker/cl zijn dat andere en grootere Gemeenten in ons land daarvoor hebben ingesteld een eereblijk in een of anderen vorm. Ook de Gemeenteraad van Velsen heeft op voorstel van Burgemeester en Wethouders Jcort geleden besloten tot het in stellen van een. dergelijk eereblijk en heeft daar bij tevens het Gemeentebestuur gemachtigd aan U uit te reiken de groote gouden medaille van de Gemeente Velsen. Het is mij een eer U deze medaille heden te. kunner aanbieden. Deze me daille beval slechts de enkele woorden „De Ge meente Velsen aan den.' lieer P, Nuyens". In de lange jaren dat onze Gemeente reeds be staat is nog nooit, zoover ons bekend is, een der gelijk eereblijk uitgereikt en daaruit moge dan ook blijken van welk een bijzonder belang het Gemeentebestuur van Velsen dit afscheid schat te, Het zal U duidelijk zijn dat slechts in hooge uitzonderingsgevallen deze medaille zal kunnen worden verleend, teneinde de hooge waarde daarvan niet te kort te doen. Moge de aanbieding van dit eereblijk aan U, ook voor Uw collega's het bewijs zijn dat ons Gemeentebestuur vol gaarne waardeert de verdiensten van een op voeder der jeugd. En als dan dit hooge blijk van waardeering aan U er toe moge leiden dat ook bij Uw collega's het besef groeie dat het Ge meentebestuur van Velsen gaarne ook in Uw corps het goede wil zien en waardeeren, dan zal behalve al het goede wat ge in Uw leven, gedaan hebt, Uw werk ook onmiddellijk de oorzaak zijn dat er een geest van vertrouwen gekweekt wor de in de toekomst tusschen die verschillende personen en lichamen, aan wie de ontwikkeling en de bloei van het onderwijs is toevertrouwd. Wanneer ook dit het gevolg mag wezen van dezen feestelijken dag, dan zult U' en dan zullen Uw kinderen en kinds-kinderen met temeer vreugde en trots mogen neerzien op deze stoffe lijke herinnering aan dezen dag. Waarde Heer Nuyens, ge hebt me gisteren gezegd dat ge nog gaarne, zoover het in Uw ver mogen was, Uw krachten zoudt willen blijven schenken waar dit gevraagd zou worden. Moge het U gegeven zijn dat ge nog vele, vele jaren dezelfde rustige kracht moge behouden, welke gij tot heden bezat. Ge zijt hier gekomen temidden van de Uwen en dit bewijst dat ge bij de Uwen geliefd zijt, en terecht moogt gij, Dames en Heeren, trots zijn op den man dien wij hier huldigen. Wij hopen dat ge hem zijn levensavond zult verfraaien en ver gemakkelijken. Hij heeft dit ongetwijfeld ook aan U verdiend. Moge het zoo zijn. Het hoofd der school, de heer S, v. d. Werff, sprak daarna als volgt: Sta mij toe, namens het personeel van school C eenige woorden tot te richten. Wij weten, dat ge U had voorgesteld met een praatje „onder ons", een handdruk en de beste wenschen voor de toekomst afscheid te nemen. Wij meenden echter, evenals hét Gemeentebestuur, dai bet zoo niet mocht gaan. Wij wenschen U hulde te brengen nu gij onze rijen gaat verlaten, wij wenschen te getuigen zoo, dat het klinkt tot buiten de muren van dit ge bouw, van onze vriendschap en achting, waardee ring en bewondering. 451/a jaar geleden zijt ge als jong onderwijzer, met uw idealen dit schoolgebouw binnengetre den. Den len Juli 1882 hebt ge met enthousiasme uw eerste les gegeven in 't zelfde lokaal, waar gij hedenmorgen met toewijding voor 't laatst de schooljeugd hebt onderwezen. Vele van uw idea len zullen in den loop der jaren gebleken zijn onbereikbaar te wezen. Ontgoocheling en teleur stelling kunnen ook u niet gespaard zijn gebleven. Gij hebt U echter niet laten ontmoedigen. Tot op dezen dag zijn wij getuige geweest van Uw nim mer verilauwenden, bewonaerenswaardigen ijver, de resultante van uw gezond gestel en uw diep plichtsbesef, van dit laatste vooral. Wij brengen U hulde voor uw ijver, uw toewijding, uw nauw gezette plichtsvervulling, en wij dankeni U voor 't geen ge hebt gedaan voor de school en in 't belang van de duizenden IJmuider jongens en meisjes, die aan U toevertrouwd zijn geweest. En nu, geachte Collega, rest mij, nog een bui tengewoon aangename taak. Het personeel van school C en zij, die vroeger met U aan dezelfde school waren verbonden, voor zoover ze woonachtig zijn in de gemeente Velsen, benevens één. die reeds meer dan 20 jaar gevestigd is in Den Haag, doch die IJmuiden 'en zijn oud-collega's nog steeds een warm hart toe draagt, zij allen hebben behoefte gevoeld U als blijk van vriendschap, achting en waardeering een stoffelijk aandenken te moeten aanbieden. Ik heb het groote voorrecht U dit aandenken, een horloge met de inscriptie _„Aan P. Nuyens, van zijn collega's", te mogen overhandigen. Het zegt U heden, dat uw tijd is gekomen om plaats te maken voor een jongere, het mogen U vele, zeer vele jaren even trouw en regelmatig zijn diensten bewijzen, als gij uw diensten aan de school hebt bewezen, maar bovenal moge het U dikwijls heenwijzen naar den tijd toen gij samen werk tet met hen uit wier naam ik spreek. Col lega, het ga U wel, U en de Uwen! Mej. J. H. van Thiel, onderwijzeres aan school C, richtte het woord tot Mevr. Nuyens en her dacht hoe zij haren echtgenoot in deze lange pe riode steeds heeft bijgestaan, waarom zij 'naar namens de collega's een prachtige bloemenmand vereerde. De heer L, Janssen, hoofd der Mulosehool, zei de iets te willem zeggen mede namens den heer C. Klap, het vroegere hoofd* van school C*. Spr. zeide dat de plichtsgetrouwheid van den heer Nuyens reeds voldoende is geschetst. Spr. weet daarvan, want hij is ook eenigen tijd aan deze school verbonden geweest. Het was voor 8 jaar en het was nu juist geen joyeuse entree, In deze zelfde zaal was het, toen de heer Nuyens stond te lepelen achter een grooten pot en, hij deed dit echt aartsvaderlijk. Spr. haalt verschillende aardige herinneringen op, hoe hij b.v. als hoofd meermalen werd beet genomen, ofschoon de heer Nuyens hem meer malen gewaarschuwd had. Toen spr. als hoofd deze school verliet, sprak de heer Nuyens namens het personeel hem toe, wederkeerig richtte spr. nu hartelijke wenschen tot den heer Nuyens. De heer J. A. van Beelen sprak als oudste col lega en herinnerde aan de kracht, die er van den heer Nuyens als opvoeder uitging. Een goede ge zondheid was daarbij zijn deel. Spr. zeide dat gedurende een tijd van 25-jarige samenwerking de aangename verstandhouding nooit is verstoord geworden. Spr, wenschte den heer Nuyens vele jaren van rust toe. De heer Rom sprak als voorzitter der ouder- coramissie van school C eenige hartelijke woor den. i Ds. W, Luikinga sprak namens de commissie van Toezicht op het lager onderwijs, die zeide dat het wel vreemd aandoet thans gelukwenschen aan te bieden, nu een afscheid plaats heeft. Maar het is toch een gelukwensch waard, als een le venstaak zoo is volbracht. Spr. zeide dat wanneer de kinderen op school zijn, deze niet altijd waardeeren hetgeen de on derwijzers voor hen hebben gedaan, maar in hun- verder leven waardeeren zij dit des te meer. Sp, wilde ook namens de commissie van Toe zicht den heer Nuyens hartelijk danken voor de trouw en dem veeljarigen arbeid bij het onderwijs en wenschte hem een veeljarige rust en genoeg lijken levensavond. De heer Nuyens, zelf het woord nemende, zei de dat hij, hoorende de verschillende sprekers, gedacht heeft aan de woorden van De Genestet: Zoo u 't hart tot spreken dringt, zoo spreek. ^Hoofdpij n - tabletten 60cl Laxeer-tabletten 60a Ze n UW - tabletten 75 ct Staal -tablettenöOct MaaQ "tabletten 75ct BUAPOTH.EN OROGtSTEM 649 Maar als men van een werkkring, die zoo aan genaam is geweest, afscheid heeft te nemen, is het spreken niet zoo gemakkelijk. Spr. zegt te be seffen niet alle hulde te hebben verdiend en wil daarom ook deze hulde deelen met de vroegere hoofden en zijn collega's, die hem weer in aller lei overtroffen. Dat spr. den heer Janssen kon helpen, toen deze als hoofd aan school C kwam, dankte spr, aan den heer Klap, dien spr. in de administratie der school had ingewijd. Spr. dank te het gemeentebestuur, zijn collega's, de onder wijzeressen, die de zaal zoo'n feestelijken aanblik hadden gegeven en allen, die hadden meegewerkt om liem te huldigen. Daarna bleven velen nog eenigen tijd gezellig bijeen, waarbij hoofden en. collega's persoonlijk afscheid van den heer Nuyens namen. OPENBARE LES MUZIEKSCHOOL. De directeuren van de Muziekschool in de Ge meente Velsen, de Heeren N. Gonlag en Sam Vlessing hebben Vrijdagavond in de kleine zaal van Thalia met hun leerlingen voor ouders en genoodigden een openbare les gegeven. „Een openbare les" noemt men een propagandis' tische vertolking van hetgeen de leerlingen van eenig openbaar instituut van muziekonderwijs in zekere leerperiode hebben bereikt. Propagandis tisch in hoofdzaak voor de leeraren en leerares- sen en een openlijke streeling der ijdelheid van de ouders. Zóó hebben wij vroeger eens over „openbare lessen" geschreven en onze meening is sindsdien niet veranderd. Uit paedagogisch oog punt zijn wij geen voorstanders van dergelijke openbare lessen, maar we kunnen het vergeven, dat men in kleine plaatsen het voorbeeld van groote steden is gevolgd, waar zelfs de leerlin gen van conservatoria zich vrijwililg of gedwon gen tot deelname aan openbare lessen verplicht zien. Waarom we er uit paedagogischo ogpunt niet mee dwepen? In de eerste pjaats niet, omdat maar hoogst zelden de leerling op een openbare les presteert, wat hij of zij in de school of in de huiskamer vermag. In een rustig milieu zal de leerling de door hem of haar te spelen oefening allicht veel beter ten, gehoore brengen dan in een volle zaal, waar hij honderden oogen en ooren op zich gevestigd weet. In de tweede plaats niet, omdat allicht door de toehoorende ouders verge lijkingen v/orden gemaakt tusschen de diverse executanten. Vergelijkingen die óf ten voordeele, doch helaas ook maar al te dikwijls ten nadeele van den leerling en> soms ook van den leeraar of van de leerares uitvalt. Enfin, we hebben eenmaal het instituut der openbare lessen en moeten ze dus aanvaarden. Uit propagandistisch oogpunt is de openbare les van de Muziekschool zeker een groot succes voor de leeraren geweest. De groote kleine zaal van Thalia was niet groot genoeg om het aantal toehoorders te .bevatten, i dat kwam luisteren naar de vorderingeni, die de diverse leerlingen op piano, viool of orgel in zekere leerperiode hadden gemaakt en het mag ontegenzeggelijk pleiten voor het vertrouwen, hetwelk de ouders in de muziekschool en haar leeraren stelt, dat zoo groot aantal leerlingen aan de openbare les deel nam. Uit het dezen avond ten gehoore gebrachte zullen de ouders en genoodigden denindruk heb ben kunnen medenemen,- niet alleen, hoe moeilijk het is en hoeveel geduld gevorderd wordt, den leerlingen de eerste beginselen der hooge kunst bij te brengen, maar ook, dat de directeuren zich daarbij met groote toewijding aan dit moei lijk onderwijs geven. In iedere leerling schuilt een. Paganini, een Scbmöller, een Kreizler, een Schaefer, een Iturbi, al kruipt hij er maar zeer zelden uit, doch tedere ouder ziet in zijn kind eeri musicus. Ën brengt hij het niet tot zoodanige hoogte, dan zal het voor iedere ouder reeds 'n groote voldoening zijn, als hun kinderen het zoo ver brengen, dat zij cle kunst in huis lot zekere hoogte weten te be oefenen, tot veraangenaming der huiselijke omge ving. Een kind, dat geen muziek heeft geleerd, zal altijd iels in zijn verdere leven missen en we kunnen daarom met den meesten aandrang de ouders aanbevelen hun kinderen muzieklessen te laten nemen. VELSEN-NOORD - TEL 2178. BEVERWIJK TEL. 2146. Bestel nog heden Uw Kerstkransen, W einacktstollen en Boter-Kerstkransen voor den Oudejaars-Avond Sneeuwballen, Berliner-Bollen, Saucij- zebroódjes, Appelbollen, Appelflappen. Op 'den 15 Dec. j.l, te Rijssel in Frank rijk gehouden bakkersdag, werd ons melk en waterbrood beiden met het Croix d'honneur (eerekruis) bekroond. Thans 51-maal bekroond T elepathie. Daartoe uitgenoodigd hebben we Don derdagavond in Thalia een telepathiesche séance bijgewoond van den in ons land den laatsten tijd veel genoemden telepaat Maloïtz. Telepathie staat beschreven als „ge heimzinnige betrekking van ver van elkan der verwijderde personen, deels in den droom, deels in wakenden toestand door verschijningen". Zoodanige vorm van telepathie wordt door Maloïtz niet gemanifesteerd. De te lepathie van Maloïtz bepaalt zich tot het absorbeeren van de gedachten van een an der persoon, die een handeling insluit van of met een derde of voorwerpen aan een derde toebehoorende. De telepaat moet dan in vooraf bepaal de openbare (mondelinge) of geheime (schriftelijke) aan derden kenbaar ge maakte opdrachten uitvoeren wat de ge leider heeft te kennen gegeven. Deze moet, den telepaat vasthoudende, aan die opdracht denken en de kunst of de weten schap van den telepaat moet door die aanraking die gedachten overnemen en uitvoeren. Men ziet, de zaak is niet ge makkelijk. Toch meenen we, na de verrichtingen van den heer Maloïtz, die hetzij hier na drukkelijk gezegd, in de zaal over het al gemeen vlug en stipt ten uitvoer werden gebracht, den indruk gekregen te hebben, dat hier weinig geheimzinnigs in schuilt. Deze wijze van uitoefening of beoefe ning der telepatie heeft op ons den indruk: gemaakt, dat daarvoor noódig is. vijftig: procent overgevoeligheid, of buitengewo ne. fijngevoeligheid, een percentage combi natie- of deductievermogen, een percenta ge suggestie en voor de rest behendige durf. Over deze som van eigenschappen zul len uiteraard niet zoo heel veel mensehen beschikken, al zal door gestadige oefening veel bereikt kunnen worden, -doch de hoofd eigenschap, de overgevoeligheid, die een eerste vereischte is, moet als een sterk ontwikkelde bijzondere gave of zielstoe stand beschouwd worden. De sterk gecon centreerde gedachte van den geleider moet langs de vingertoppen in zekeren zin' tot den telepaat spreken, terwijl des geleiders reflexbewegingen bij de uitvoering van een opdracht den fijnbesnaarden telepaat 'even zooveel aanwijzingen moeten zijn het een of ander te doen of na te laten. Interessant in ieder geval zijn zoodani ge séances ongetwijfeld, al loopen de op drachten, die in publieke bijeenkomsten worden gegeven weinig uiteen, omdat de, een den ander gewoonlijk nabootst, zij het dan met geringe variaties. De opdrachten den heer Maloïtz Don derdagavond gegeven, waren over het al gemeen weinig ingewikkeld, al liep er een enkele moeilijke tusschen door. Ook deze werden door Maloïtz, voor het leekenoog althans, verbluffend correct ten uitvoer gebracht, terwijl werd medegedeeld dat hij des middags een zeer gecompliceerde tocht door IJmuiden, met hooge eischen stellende opdrachten, zonder eenige fout had uitgevoerd. Dat lichamelijke en geestelijke ver moeidheid van grooten invloed op den te lepaat zijn, bleek dan ook, toen na afloop van de openbare séance een eenvoudige opdracht, binnenskamers als proef geno men, geen bevrediging gaf. Ofschoon hier eerlijkheidshalve en billijkheidshalve aan toegevoegd moet worden, dat de opdracht werd gegeven ter uitvoering zonder „con tact", d.w.z. zonder dat de opdrachtgever den telepaat vasthield. Wie, als wij, tegenover de telepathie al tijd zeer sceptisch hebben gestaan, is zoo'n avond in ieder geval wel interessant. NIEUWE ZAAK. De heer P. Scholtz opent heden een koek- èn banketbakkerij in het perceel Kennemerlaan 5, waarin voorheen de zaak van den heer N. Wild schut was gevestigd. De heer Scholtz geeft aan de zaak uitbreiding door bijplaatsing van een electromotor, waardoor verschillende werktuigen in beweging zullen wor den gebracht, zoodat de zaak op moderne leest is geschoeid. Men zie verder de advertentie in dit nummer, waaruit blijkt, dat de heer Scholtz aan de opening eenige attracties verbindt. KERSTREDE. Morgen, Zondagochtend, beleggen de afd. IJmui den en fJmuiden-Oost der S.D.A.P. een samen komst in de Concertzaal Tivoli, waarin de heer t. Boekman, lid van den raad van Amsterdam, de Kerstrede zal uitspreken. KALENDERS. Wij ontvingen een fraaien, in kleurendruk uit- gêvoerden kalender van den heer D. Groot, han del in fijne vleeschwaren en comestibles, Oranje straat alhier. AANBESTEDING. Het is een bekentd verschijnsel, dat de inschrij vingssommen bij aanbestedingen meestal nog al verschillen. De eene aannemer ziet een werk soms zwaar-, der in dan zijn collega. Maar het is toch al veel als de inschrijvingen; 25 uiteenloopen. Nu was er evenwel bijeen aanbesteding die gistermorgen te Haarlem gehouden werd door den. Rijkswaterstaat een groote verrassing. Aanbe steed werd: het opruimen van een gedeelte van het Noorderhavenhqofd te IJmuiden aan het landeinde met bijkomende werken, behoorende tot de werken voor den bouw van een nieuwe schutsluis c.a. te IJmuiden. Er waren twee inschrijfbiljetten. De laagste was J. C. Schermers te Nieuwendijk voor f 94.275. De tweede inschrijver, een firma uit IJmuiden, vroeg 178.500! Een verschil dus van bijna 100 De ingenieur die de aanbesteding hield, zei; „dat is een verrassing." Opgemerkt zij evenwel, schrijft Hl. Dbl., .dat het werk blijkbaar moeilijk te overzien is, want de Waterstaat had bij dit werk geen begrooting gegeven, hoewel dit steeds de gewoonte is. DE MIDDENSTANDSCENTRALE VOOR HAARLEM EN OMLIGGENDE GEMEENTEN. Thans heeft de R.K, Middenstandsvereeniging te IJmuiden tegen 1 Januari a.s. aansluiting ver zocht bij de Middenstandscentrale voor Haarlem en omliggende Gemeenten. Dit is thans de 9e Vereeniging in 't ressort der Kamer van Koop handel. Hierdoor krijgt de voorzitter' 5ezèr Vere zitting in het Bestuur der Middenstandsoe1'^ en de bestuursleden dier vere.eaiginc Wn,j 'a'« dén der Middenstandscentralè. en Te Rijssel in Frankrijk werd pp 15 j) ber j.l. een bakkersdag gehóuden, waaraa kerswedstrijden waren verbonden. -a*: De heer H. H. Meyer, alhier, die wate melkbrood had ingezonden kreeg gistere^v* richt, dat hem voor beide inzendingen een"1 kruis met gelukwensch van de jury. Was ,eere' KERSTVERGADERING S.D.AP. De afd, Velsen-Noord der S2D.A.P, beled Dinsdagavond een openbare vergadering itj De Prins, waarin de heer M. A.c Réinald'a houder van Haarlem, zal spreken ove'/r!' Kerstgedachte". YA De rede zal Wö'fd'eïi ópgélüistérd döbr zang- j het Dubbeimannenkwartet uit Beverwijk en clamatie van Mej. Dora Bartels uit Haarlen Van de IJmuider haringvloot kwam seL de vorige opgaV'e binnen de IJM. 267 Dirk jJ; bus met 32 last pekelharing. De besommingen der aan den rij'ksviscW slag te IJmuiden aangekomen yiss.chersva'^ gen warend 21 December 1927 IJM. 39 Schoorl IJM. 70 Zeehond IJM, 74 Poseidon IJM. 176 Holland II IJM. 232 Westland IJM. 4 Gelria IJM. 110 Zaanstroom I IJM. 175 Trio IJM. 130 Eendracht I IJM; Ï53 Ada - IJM, 177 Emma. IJM. 103 Dolfijn IJM. 152 Paris IJM. 46 Helga IJM. 271 Derika XIV IJM. 20 Olga IJM. 57 Friesland IJM,. 82 Aneta IJM; 56 Groningen IJM. 10 Jacq.i Glasine HH. 65 Heinr. Jeneveldt S.D. 49 Othmarchen S.D, 54 Neumühlen 22 December 1927. IJM. 107 Jean'e IJM. 67 Orion IJM. 184 Plutos IJM. 158 Inviërno IJM, 197 Zaanstroom IV IJM. 106 Reiger IJM, 45 Perseus IJM. 135 Begonia IJM, 69 Turquoise IJM, 47 Tubantia IJM. 150 Kamperduin IJM. 65 tJrdnia IJM. 16 Bergen UK. 272 Bgm. GraVenstein S.D. 49 Othmarchen KW. 112 Motorharinglogger 23 Decetaber. 1927. IJM. 94 Peter ,D. IJM. 50 Simon IJM. 326 Hib'erhia IJM. 385 Derika IV IJM. 189 Mary IJM. 40 Hoop' n IJM. 482 Schiedijk IJM. 165 Martha IJM. 12 Johanna IJM, 38 Jenny Elsa KW. 137 Zeiltrawllogger KW. 49 Zeiltrawllogger KW. 112 Motorharinglogger .f255 2ÖH -f '3IJ ..Bil' "2% H 3I»]_ 3li| 1511 !W „23% IKS „2551 W „1 ffi „1521 2277 „w 3Ö5 .,36 M IC 155 4* 425 Gedurende de week' van 15 t/ra. 21 Dt- cember 1927, kwamen alhier de navolgende vaartuigen .binnen: 100 .Hollandsche-, 9 Duitschf stoomtrawV-rs, 1 stoomharinglogger, 2 zeiltrawi loggers, 4 Engelsche': haringdrifters 157- kus!' vissehers. De besommingen waren als volgt: 'Hollandsche stoomtrawlers van f 382 tot f 5353; Duitsche stoomtrawlers van f 1154 tot f 3 stoomharinglogger f 1450; zeiltrawlloggers jis f 841 tot f 982; Engelsche trawldrifters van f 855 tot f 2642, terwijl de kustvisschers totaal f 11421 besomden. De aanvoer bestond uit 1.100.315 Kg. tra»t visch, 838 kisten haring en, 1113-1 manden sardiji De totaal opbrengst bedroeg f 346.710.60. EVEN UACHEN Vreemdeling., (die ^gestooten, Neeift) „Hoe stom" dat zé'die diiigeft zétten precies waar je loopt." "(Püricli;), j

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 6