Onze Groote Balans-Opruiming begint Maandag 2 Januari 's morgens 0 uur IJimiider Courant TH. DIEPEN - M muf actoren - Willemsjileio 14 - Tel. 76, IJmuider Plaatselijk Nieuws IJmuiden. Van den Wachttoren jalsrd'g 31 Dec. 2e blad predikbeurten van Zaterdag en Zondag IJMUIDEN. ned. herv. kerk. OUDEJAARSAVOND. uur: Ds. Erdman NIEUWJAARSDAG. Id uurDs. Dijckmeesler Bevestiging van Kerkeraadsleden stiur: Ds. Erdman Voorbereiding h. Avondmaal JEUGD KERK (Koninf WUicmskuia). OUDEJAARSAVOND. I UUrde heer Doevendans NIEUWJAARSDAG. pur: de heer Vermeulen doopsgez. gem. afd. prot. bond. OUDEJAARSAVOND. )0 uur: Ds. W Luikiuga NIEUWJAARSDAG. Oren dienst geref. kerk. OUDEJAARSAVOND. 130 uurDs. S van Leeuwen NIEUWJAARSDAG. pur: Ds. 5. van Leeuwen 'iuur: Dezelfde chr. geref. KERK. OUDEJAARSAVOND. 130 uur: Ds. T. A. Bakker NIEUWJAARSDAG. 10 uurDs. T. A. Bakker 5 uur: Dezelfde oud-katholieke kerk. OUDEJAARSAVOND. uurPastoor L. Rinkel. NIEUWJAARSDAG. uur: Pastoor L. Rinkel. NED. HERV. KERK (K»tTer«tri«t). OUDEJAARSAVOND. 130 uurDs W Krorse NIEUWJAARSDAG. Huur: Ds. W. Kroese 5 uurGeen dienst GEREF. KERK (Wlllebror<i«tr«»t). OUDEJAARSAVOND. 3uur: Ds. H. Holtrop NIEUWJAARSDAG. 10uur: Ds. H. Holtrop 5uur: Ds. J. C. Brussaard v. Bloemend. VELSEN. NED. HERV. KERK. OUDEJAARSAVOND. uurDs. W. S. van Leeuwen NIEUWJAARSDAG. ||i:ur: Ds. van Leeuwen 5 uurGeen dienst. GEREF. KERK (Kouinjawefl. OUDEJAARSAVOND. 130 uur: Ds. v. d. Veen, em. pred. te Amersfoort. NIEUWJAARSDAG. 0 uurDs. v. d. Veen. 5 uurDezelfde. SANTPOORT. NED. HERV. KERK. OUDEJAARSAVOND. 6 uurProf. Dr. G. A. >an den Bergh van Eysinga. Collecte Emeriii-Predikant en Predikants nduwen. NIEUWJAARSDAG. jHuurProf. Dr. G. A v. d Bergh v. Eysinga geref. kerk (Loka»! Betkei). OUDEJAARSAVOND. 1 uurDs. Jaspers. NIEUWJAARSDAG. 145 uurDs. J. L. Jaspers. ill uurDezelfde. NED. HERV. EVANGELISATIE. OUDEJAARSAVOND. uur: Ds L v. Leeuwen, Haarlem NIEUWJAARSDAG. Ju Huur: Ds l. W. Erdman, IJmulden. BEVERWIJK. DOOPSGEZINDE GEMEENTE OUDEJAARSAVOND. uurDs. van Calcar. NIEUWJAARSDAG. Qttn dienst. Wintergoederen, Taxatieprijs. Resteerende Jongens-Jasjes, Jekkers en Capes met 30 pCt. korting Profiteert van onze Reclame aanbieding 9]4 breed Prima Jaegerbaai waarde f2.00 thans f 1,69. zwf Lezingen. De heer W. Holwerda, predikant, die izen winter al eenige series lezingen in y Koning Willemshuis heeft gehouden, Ct kondigt weder drie lezingen aan, thans öet het onderwerp „Pausdom of Reforma- De eerste lezing heeft plaats op Dins- 3 Januari over het onderwerp „Rome d! en Rome en hare leeringen", tweede lezing op 10 Januari over het d G toderwt VRIJHANDEL EN PROTECTIE. Er is na den oorlog een muur van hoo- ge invoerrechten tusschen de staten op gericht en een van de allermoeilijkste maar ook van de allerbelangrijkste vraag stukken der wereld is het wel, hoe men hooger optrekken dezer muren zal tegen gaan en daarentegen de muren zal gaan afbreken. Het wetsontwerp, dat beoogt onze in- landsche aardewerkindustrie te bescher men en de buitenlandsche concurrentie te verzwakken, gaat in de verkeerde rich ting. Vooral voor een kleinen staat, als de onze, die bovendien zoo groot belang heeft bij een onbelemmerden uitvoer der producten van zijnen bodem is elke stap in protectionistische richting gevaarlijk. De leidende figuren in handel, industrie en landbouw in ons land zijn dan ook over het algemeen voor den vrijhandel. Spanje schijnt plan te hebben, om onze kaas te weren. De Spanjaard heeft liever de Hollandsche dan de eigen kaas; in de eerste tien maanden van dit jaar hebben we voor ruim 2l/B millioen kg. kaas naar Spanje uitgevoerd. De Spaansche regee ring schijnt plan te hebben de invoerrech ten driemaal zoo hoog te maken en dus onzen invoer feitelijk onmogelijk te ma ken. Het zou neerkomen op een invoer recht van f 184,50 per 100 Kg. kaas. Dat is bijna het -dubbele van den grondprijs. Voor onze veeteelt zou het een zware slag zijn. En daar veeteelt en landbouw voor een groot deel van het buitenland afhan gen, moeten wij zijn handel niet dwarsboo- men, zijn export niet weren of verhinde ren, want wij trekken daarbij aan het kortste end. De Kamer van Koophandel van Fries land heeft dan ook in verband met het aardewerkwetje onze regeering gewaar schuwd, dat de Nederlandsche landbouw- en zuivelproducten er wel eens zeer na- deelige gevolgen van zouden kunnen on dervinden. Friesland produceert bijna een derde deel van alle boter en ongeveer 42 %van onze kaas. De helft van onze boter- productie gaat over de grens en twee vijf de deel van onze kaas. Bovendien wordt nog 100 millioen kg. melk tot condens voor den export verwerkt. Verder gaat er voor een kapitaal aan eieren, vee en vleesch over de grenzen. Het buitenland kan ons dus makkelijk heel gevoelig in onzen uitvoerhandel tref fen en daarom zijn protectionistische maatregelen onzerzijds gevaarlijk. Immers in het huidige ruilverkeer is het: Sla je mij; ik sla je weer. En onze hand is een kinderhandje vergeleken bij de vuist, waarmee andere staten ons kunnen tref fen. De andere vraagstukken, die met het aardewerkwetje samenhangen, laten we rusten; maar hier is al een ernstige reden, om uiterst voorzichtig te zijn. V REDESKAMER. In het Decembernummer van het Cor respondentieblad van den Kinderbond staat een opstel over een Vredeskamer, sinds eenigen tijd geopend in het Club gebouw voor Vrouwen in den Haag. De bedoeling is de verzameling in deze ka mer uit te breiden tot een soort museum, dat den afkeer van den oorlog en de lief de tot den vrede moet versterken. Men vindt er inzendingen van katholieke, orthodoxe en andere christenen, joodsche pacifisten enz. Ze bestaan uit geschriften en platen, verder vindt men een overzicht van de zeer talrijke groepen en vereeni- gingen, die op vredesgebied werken. Er is ook een onderwijshoekje: de Pruisische schoolmeesters kweekten indertijd solda ten, de tegenwoordige onderwijzer kweekt bij de jeugd liever de liefde voor den vrede aan. Men vindt er propagan distische linten, die in Duitschland uitge geven zijn, om aan geld voor den oorlog te komen. Van België is een oorlogsar chief, dat van veel ellende spreekt, die licht vergeten wordt. Van het bekende ge- illustreerde Engelsche weekblad The Gra fie is er het eerste nummer, dat na het uit breken van den oorlog verscheen met de portretten der oorlogvoerende vorsten in hun glorie. Dan zijn er de proclamaties van Duitschland in België en Noord-Frankrijk. Op allerlei wijze wordt de afkeer tegen den oorlog opgewekt. Op een geel biljet je ziet men den dood als eenig overgeble vene in een eens bloeiende streek na een gasaanval. Gewezen wordt op het gevaar lijke en smakelooze van oorlogskinder speelgoed. Oorlogsstatistieken spreken hun sombere taal. Er is een dagboek van een soldaat, die de oorlogshel meemaakte en al de wreedheid heeft opgeschreven, eerst met zijn rechter- en toen deze door een kogel onbruikbaar was geworden, mer zijn linkerhand. Men vindt zonderlin ge artikels, zooals vredeskoekjes verpakt in papier met portretten van bekende pa cifisten. De economische ellende van den oorlog wordt in herinnering gebracht door een opsomming van de faillissementen. De alweer vergeten distributiekaarten herin neren aan het voedselgebrek ook in ons neutraal land. Aangrijpend zijn de teeke- ningen over het lijden der vrouw en moe der van Kathe Kollwitz. Wat dit alles geeft? Het is toch welbe kend. Waarschuwen tegen een gevaar, dat men kent is volstrekt niet overbodig. De wereld vergeet zoo spoedig. De afschrik van den oorlog neemt langzamerhand weer af. Men dommelt weer in en voelt zich gerust. Er kan immers toch niet weer oorlog komen. Niemand wil dat immers. Zoo is de gedachtengang der massa. Daar om is iedere waarschuwing nuttig en kan ook de Vredeskamer helpen, dat niet plotseling weer de wereld in een nieuwen ontzettenden oorlogsbrand geraakt. erp „Rome en haar doel en Rome en hare vorderingen" en de derde lezing op 17 Januari over het onderwerp „De macht van Rome onder de protestanten''. Een boffer. H. reed een dezer dagen, heel vroeg in den morgen, met de visch-auto naar Sche- veningen. Te Hillegom ging het licht uit. De wagen werd dus tot staan gebracht. De berijder moest zorgen dat de zaak weer in orde kwam, en bij deze pogingen kroop hij onder de auto om daar de noo- dige werkzaamheden te verrichten. Het gelukte, en de tocht werd vervolgd. Te Scheveningen gekomen, bemerkte H. dat hij zijn portemonnaie verloren had. De terugreis ging weer over Hillegom. Even uitkijken ook even uitstappen even zoekenen ja, waar H, 's morgens onder z'n auto gelegen had, lag nu zijn beurs met geld. De beurs was koud en nat, maar H. nam, aldus lezen we in de Ken- nemerduinstreek, z'n wettig eigendom toch maar mee. „Ook een boffer", zei z'n vader, en de hoorders stemden in met een welgemeend „nou!*' Jubilea. Onder degenen, die het volgend jaar hun 25-jarig priesterfeest hopen te vieren en wel op 15 Augustus, bevindt zich de Zeereerw. heer B. A. Lasance, pastoor te Warmenhuizen, voordien alhier. In de vergadering van aandeelhou ders der N.V. Industrie en Handelsmaat schappij te IJmuiden, werd op verzoek, eervol ontslag verleend aan den directeur, den heer B. J. Gelder. In zijn plaats werd benoemd de heer Joh. Wessels te IJmui den. T. V. IJ. Voor onze adspirantén, meisjes zoowel als jongens, zal op Vrijdag 13 Jan, a,s. een gezellig avondje gehouden worden in de Concertzaal van Thalia, Op dien avond zullen tevens de prijzen en diploma's worden uitgereikt aan de gelukkige win naars, die in de onderlinge wedstrijden het hoogste aantal punten wisten te beha len. Het uur van aanvang is bepaald op 's avonds half zeven voor de jongste ad- spiranten, voor de ouderen op 8 uur. Wij verzoeken den ouders der jongste adspirantén vriendelijk, deze om ongeveer 9 uur 's avonds weder te willen laten halen. Aan onze oudere jongens-adspiranten, die het lesuur op Woensdag bezoeken, deelen wij verder mede, dat op Woensdag 4 Januari a.s. de onderlinge wedstrijden zullen worden voortgezet. Daar deze reeds eenmaal door geringe opkomst we gens schaatsenrijden en ook deze week door de Kerstvacantie moesten worden uitgesteld, verzoeken wij de betreffende adspirantén vooral, dien dag in de zaal aanwezig te zijn, opdat de wedstrijden kunnen worden afgewerkt en de uitreiking van diploma's en prijzen op Vrijdag 13 Januari a,s. kan geschieden. Voor de Roomsche Middenstanders. Woensdagavond werd in een der zalen boven de Zusterschool een vergadering ge houden voor R.K. Middenstanders, welke ten doel had een begin te maken met het totstandbrengen van een flinke R.K. Mid- denstandvereeniging voor groot-IJmuiden. Na een welkomstwoord van den Zeer Eerw. heer pastoor, zette de heer Stevens, voorzitter van de afdeeling IJmuiden-Oost van „De Hanze" het doel van deze bij eenkomst uiteen. Spr. herinnerde eraan, dat nog niet lang geleden de afdeeling IJmuiden-Oost wederom is opgericht. Het bestuur meende, dat met het oog op het betrekkelijk klein aantal leden, deze af deeling zich ook moest uitstrekken over IJmuiden, om tezamen één flinke organi satie voor groot-IJmuiden te vormen. De Z.Eerw. heer pastoor verleende on middellijk zijn volle medewerking, blijdt als hij was zijn parochianen in de Room sche organisatie te kunnen brengen. Spr. betreurde het nu echter, dat zoo weinig R.K. Middenstanders aan den op roep van hun herder gevolg hadden gege ven. Het zal echter geen reden tot ont moediging zijn, want men zal toch blijven probeeren om de Roomsche - winkeliers te brengen in hun organisatie, waar zij thuis behooren. Het bestuur heeft zich voorgesteld, om, wanneer de Roomsche Middenstanders van IJmuiden zijn toegetreden, één groote vereeniging te vormen, aan welker be stuur IJmuidensche middenstanders zul len deelnemen en waarvoor beurtelings te IJmuiden en IJmuiden-Oost vergade ringen zullen worden gehouden. Spr. zette hierna de noodzakelijkheid uiteen van het vormen van een krachtige organisatie, die zich kan doen gelden, op dat men met haar bestaan rekening zal houden. Hierna verkreeg de Zeer Eerw. heer J. F. A. Bots, Rector te Amsterdam en Bondsadviseur van de Haarlemsche Hanze, het woord, voor het houden van een inleiding over enkele belangrijke pun ten, welke er op het oogenblik voor den Katholieken middenstand aan de orde zijn. De Eerw. spr. begon met er op te wijzen, dat de grootwerkg. en de machtige arbei dersorganisaties grooten invloed op de overheid kunnen uitoefenen. Daar tus schen door loopt de middenstand als een geslagen hond. Die positie is niet heel eer vol. Maar 't is nog veel erger. De midden stand wordt niet meer geduld; aan aller kanten probeert men hem weg te duwen. Iedereen ziet het in, behalve de midden stand zelf. Deze bepaalt zich enkel to' klagen, instede van dat hij de handen in eenslaat om den stand te verdedigen. De Eerw. spr. wees er nog op, hoe den onderlingen band hechter gemaakt wordt door propaganda voor de onderafdeelin- gen, de fondsen en verzekeringen, die op zichzelf voor de R.K. Middenstanders zoo veel voordeelen meebrengen, dat zij hun contributie er ruimschoots uithalen. Tenslotte wees de Eerw. spr. nog op al hetgeen het Centraal Hanzebestuur doet in het belang van den Middenstand. Het is er steeds op uit, om bij de regee ring zijn stem te doen hooren, wanneer het geldt, maatregelen te nemen in het be lang van den middenstand of wanneer het gaat om voor den middenstand schadelij ke en hinderlijke wetten van regelingen te voorkomen. Al weten vele middenstan ders dat niet, het gebeurt intusschen toch. De Eerw. spr. besloot dan met een har telijke opwekking om mede te werken aan de vorming van een krachtige R.K. Mid- denstandsvereeniging voor Groot-IJmui den. Na eenige gedachtenwisseling, gaven zich een 6-tal aanwezigen onmiddellijk als lid op, terwijl andere de toezegging deden, spoedig te zullen volgen. De voorzitter zegde toe, dat men krach tig zal voortwerken aan de uitbreiding der afdeeling en deelde voorts mede, dat op 15 Januari a.s. in het patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost een feestavond wordt ge geven, waar alle R.K. Middenstanders toegang hebben. Nadat ook Pater Alexander nog een krachtige aansporing had laten hooren, werd de vergadering gesloten. Het begin is er dus. Laten nu de R.K. Middenstanders van IJmuiden toonen dat zij aan de stem van hun geestelijke over heid gevolg zullen geven en dat zij begrij pen, hoe de tijd hen dwingt om zich aan te sluiten bij hun eigen organisatie, die voor hun stand reeds zooveel doet en, wanneer zij maar sterk en krachtig wordt, nog zoo ontzettend veel zal kunnen doen. N. Hl. Ct. Concert. De Harmonie-vereeniging Kunst na Ar beid, directeur de heer Peter Wit, geeft a.s. Dinsdagavond een uitvoering in de concertzaal Flora. Het programma vermeldt o.a, een solo voor clarinet, te geven door den heer J. de Jong, met pianobegeleiding van den heer D. Brouwer Pz. Doodelijke ongevallen. De stoomtrawler Holland III IJM. 179 is hier gisteren binnengekomen met verlies van een der opvarenden, n.l. van den tweeden machinist Ph., wonende in de Trompstraat, die tijdens de visscherij over boord geslagen en verdronken is. Een ander ongeval met doodelijken af loop is in den nacht van Donderdag op Vrijdag gebeurd. In de Visschershaven wordt een remstoel gemaakt, door een aannemer uit Amsterdam. Om het werk is een stellage gemaakt en op verlangen van de directie der Visschershaven houdt des nachts een arbeider de wacht. Deze, de 50-jarige J. Zwaan, wonende in de De la Reystraat, verblijft des nachts op een der werkschuiten en is gisternacht per onge luk te water gegleden bij het weghalen van een lamp. Hij heeft zich echter weer uit het water in de schuit weten te wer ken en zich toen bij de kachel gedeeltelijk ontkleed. Althans toen de werklieden 's morgens op de schuit kwamen, vonden zij hem op den grond liggen. De hulp v. d. marechaussee werd ingeroepen en de bri gadier en een arbeider hebben een uur lang kunstmatige ademhaling toegepast, echter tevergeefs. Toen Dr. Rutten kwam, kon deze slechts den dood constateeren. Vermoedelijk is Z. door de koude bevan gen geworden, toen hij uit het water kwam. Door de zorgen der politie is het stoffe lijk overschot van Z., die een gezin achter laat, per lijkwagen naar het woonhuis overgebracht. Velsen Jubilea. De Zeereerw. heer A. H. J. M. nomul- le, pastoor te Velsen-Noord, hoopt het volgend jaar op 15 Augustus zijn zilveren priesterfeest te vieren. Radio. Daar het aantal leden der Vereeniging van arbeiders radio-amateurs, de ,,V A. R. A", hier den laatsten tijd snel toeneemt, zullen pogingen worden aangewend deze leden plaatselijk meer met elkaar in con tact te brengen. Hiertoe zal, naar Kenn. meldt, op Donderdag 5 Jan. a.s. in hotel „De Prins'' een vergadering worden ge houden waar de heer H. F. Oets uit Haar lem, bestuurslid van de V.A.R.A zal spre ken over: „De taak der arbeiders radio- omroep". Theosofische lezing. De afd. Beverwijk en omstreken der Theosofische Vereeniging belegt a.s. Dins dagavond een openbare vergadering in Hotel De Prins, waarin Mej. H. Gant- voort van Utrecht zal spreken over „Theo sofie en Christendom''. V erpachting. Bij de vorige week door B. en W. gehou den openbare verpachting van een perceel tuin- of bloembollengrond, liggende ten westen van den Zeeweg te IJmuiden, groot ruim 4 H.A., is slechts een gedeelte, ter grootte van o.g. één H.A. verhuurd en wel aan F. P. Arisz. De rest blijft onver- -huurd.

IJmuider Courant | 1927 | | pagina 5