Uit het Buitenland. De moordzaak te Gorkum opgehelderd. Een Engelsch kinderuurtje. HET NIEUWE DAGBLAD TWEEDE DINSDAG 10 NOVEMBER 1931 BLAD Het Belangrijkste nieuws Lord-Mayor-Dag in Londen, - Politieke rede van Mac- Donald - De jongste berich ten uit Mandsjoerije. Vreemde invloeden aan het werk. - Samenwerking tus schen Japan en Wit-Russen? - Socialistisch-Katholieke ongeregeldheden in Spanje MacDonald. De nieuwe Londensche Lord Mayor is gis teren geïnstalleerd. De nieuwe burgemeester Sir Maurice Jenks, met de traditioneele pracht en praal van optochten en fanfares ingehaald en tijdens het groote banket in Guild Hall (waarvan de luisteraars aan de radio gisteravond het hoorbare gedeelte heb ben kunnen waarnemen) hielden de minister van buitenlandsche zaken Sir John Simon (die in het bijzonder de buitenlandsche ge zanten welkom heette) en Ramsay MacDo nald redevoeringen. Vooral de rede van den laatste was uit politiek oogpunt van beteeke nis. MacDonald zeide dat de nieuwe Engelsche regeeering een nationale regeering is, die een nationaal mandaat heeft gekregen. Hij legde extra sterken nadruk op het woord nationaal en op de zinsnede waarin hij verklaarde, dat de regeering ook nationaal zal blijven. (Erg geruststellend klinkt deze stellige verklaring, hoe goed zij ook gemeend moge zijn, niet). Vervolgens merkte de premier op, dat de na tionale regeering twee groote vraagstukken moet oplossen: het eerste is het handhaven van het evenwicht van de begrooting en het Sir John Simon, die de buitenlandsche gezanten toesprak. herstellen van een positieve handelsbalans. De tweede moeilijkheid bestaat uit het ne men van maatregelen die tot stabilisatie van de Engelsche valuta zullen leiden. Voorts wijdde MacDonald eenige bij zonder- welgekozen woorden aan den economischen toestand in Europa en aan de kwestie der Internationale schulden, ten aanzien waar van hij opmerkte, dat er thans een regeling gevonden moet worden, die gekenmerkt wordt door volledigheid en die permanent zal zijn. Wanneer de naties er niet in slagen zulk een regeling te treffen zal de kans op volslagen oneenigheid en revolutie zeer groot zijn. „Geen enkele regeering zal vermoedelijk voor een der gelijken catastrophalen gang van zaken de verantwoordelijkheid op zich durven nemen. Minister van Luchtvaart, Lord Londonderry, die over vrede en veiligheid sprak. Het is duidelijk dat MacDonald, die ook een beroep deed op de welwillende medewerking van Duitschland, in deze passage van zijn rel devoering op Frankrijk heeft gezinspeeld. De berichten uit Mandsjoerije hebben wei- nog nieuws opgeleverd. Mededeelïngen uit particuliere bron versterken het vermoe den dat Japan samenwerkt met Wit-Russen en met Chineesche generaals die de regee ring in Nanking tegenwerken. In ieder geval is het zeker dat het Mandsjoerijsche complex zeer ingewikkeld is, en dat tal van vreemde invloeden zich doen gelden. Uit Spanje wordt bericht, dat het ter gele genheid van een Katholiek congres te Valen cia tot botsingen is gekomen tusschen socia listen en congressisten. De Katholieken wer den met steenen gegooid en met stokken aan gevallen. Verscheidene auto's werden in brand gestoken. Talrijke personen werden gewond. Ook de extratreinen waarmede de Katholieken naar Valencia werden getrans porteerd, werden onderweg met steenen ge bombardeerd. Er werd getracht spoorwagens af te haken en passagiers uit de wagens te verdrijven. Bij den terugkeer van een extra trein uit Burgos is het opnieuw tot inciden ten gekomen. Toen de demonstranten met steenen naar de politie gooiden, maakten de agenten van de vuurwapenen gebruik. Een vrouw werd gedood, verscheidene personen min of meer ernstig gewond. Uit dit bericht blijkt weer eens, dat de Spaansche revolutie in zich zelve de kiemen draagt voor een tweeden burgeroorlog. Helaas heeft de regeering er het hare toe bijgedra gen om deze kiemen te ontwikkelen. De zeer scherpe maatregelen tegen de Katholieke congregaties in het algemeen en de Jezuiten in het bijzonder, waren reeds de oorzaak van het aftreden van twee Katholieke ministers. Er zal nog wel tijd en gelegenheid komen om dit thema nogmaals uitvoeriger te behande len. De huidige toestand toch is in wezen te verdeeld en te weinig republikeinsch voor een moderne republiek. L. A. China. Opnieuw gevechten aan de Nonnirivier. LONDEN, 9 November (V. D.) Volgens een bericht van het Japansche dagblad „Nitschi Nitschi Shimbun" heeft de Chineesche gene raal Ma Tsjang Sen den Japaneezen den oorlog verklaard. Volgens de Japansche bla den zouden reeds hevige gevechten worden geleverd. De Japansche opperbevelhebber in het be zette gebied heeft den minister van Oorlog telegrafisch verzocht alle vrije troepen uit Koea en drie divisies uit Japan naar Mandsjoerije te zenden ten einde de mili taire actie in Mandsjoerije voort te zetten. Japanneezen bombardeeren Tsitsikar. MOSKOU, 9 November (V. D.) Volgens een bericht uit Charbin heeft een eskader Japan sche bombordementsvliegtuigen boven Tsi tsikar bommen geworpen. Van Chineesche zijde worden verscheidene dooden en ge wonden gemeld. Duitschland. Vredesbond van Duitsche Katholieken. Uit Berlijn wordt gemeld: In de eerste open bare zitting van de achtste Rijksbijeenkomst van den Vredesbond van Duitsche Katholie ken. sprak de bekende Dominicaner Pater Franziskus Stratmann over „Katholicisme". Spreker constateerde, dat het militarisme het werktuig geworden was van economische be langen. meestal zonder dat men het zich be wust is of het geweld heeft. De tegenstand tegen de ontwapening ligt nog meer bij de be wapenings-industrie, dan bij de militairen. Spreker oordeelde daarop scherp het Inter nationale bewapeningskapitalisme. Het Ka tholicisme moet zich daartegen ten scherpste verzetten. Na de verklaringen van Pater Stratmann sprak mevr. dr. Maresch, Hofrat van het Mi nisterie van Onderwijs te Weenen over „De medewerking der vrouw aan den vrede tus schen de volken". De spreekster zeide o.a.: Vrouwen en moe ders zijn als de hoedsters van het jonge ge slacht de erfvijanden van den volken-vermoor denden oorlog. De bewuste arbeid der vrouwen en moeders in de liefde voor Christus moet geleidelijk tot en groote macht der liefde worden, welke het denken der volken en staatlieden in nieuwe banen dwingt. Daarna sprak de secretaris-generaal van den Vredesbond van Duitsche Katholieken Lenz over „Nieuw heldendom". Spreker trachtte in het kort een ethïsch- philosophische beschrijving van het helden dom te geven. Het wezen van het heldendom is het „verstandige wagen voor het goede" Dapperheid en heldendom uiten zich, zooals reeds Socrates gezegd heeft, „tegen de wil der meerderheid en tegen de verlokkingen van den lust" Spreker hield zich vervolgens bezig met den politieken toestand en besprak de betee- kenis van het onder een bestuur brengen van de ministeries voor den Rijksweer en binnen- landsche zaken. Met grooten nadruk herhaalde hij, wat de spreker in de vergadering van het Partijbe stuur van het Centrum tot de regeering heeft gezegd: Het volk wil vrede, erkenning van de eigenschappen van andere volken en hun rechten en een definitief afzien van milita ristische geweldpolitiek". Rusland. De October-revolutie herdacht. MOSKOU, 8 November (N. T. A.) Ter viering van den veertienden verjaardag der October-revolutie had hedenmiddag op het Roode Plein een parade van het plaatselijke garnizoen plaats. De troepen defileerden voor Worosjiloff. die een herdenkingsrede hield. Het diplomatieke corps en de vertegen woordigers der buitenlandsche mogendheden woonden de parade bij. O De arbeiders marcheerden langs het Le- nin-Mausoleum en langs de tribune waarop zich o.m. Stalin, Molotow en Kalinin be vonden. Zij droegen roode vlaggen en borden, waar op de prestaties van elk bedrijf stonden ge schreven. Er werden ook caricaturen medegevoerd die o.a. betrekking hadden op de houding van den Volkenbond in het Japansch-Chineesche con flict en op het doel der imperialisten. Ongeveer 1 1/2 millioen personen namen aan deze demonstratie deel. Op sommige plaatsen in de stad waren voorbeelden van producten der Russische in dustrie opgesteld. Een rede van Molotow. In een plechtige zitting in het Groote Theater, gewijd aan den veertienden verjaar dag van de Octoberrevolutie, heeft de voor zitter van den raad van volkscommissarissen, Molotow het woord gevoerd over den binnen- landschen en internationalen toestand. Spr. zeide o.m., dat terwijl in tal van kapitalisti sche landen de industrieele productie onge veer gedaald is tot op het vooroorlogsche niveau en er tientallen millioenen werkloozen moeten worden onderhouden, de Sowj et-Unie haar industrieele productie opgevoerd tot het drievoudige van de vooroorlogsche productie, de werkloosheid volkomen heeft overwonnen. Molotow sprak als zijn overtuiging uit, dat men er ïn zal slagen het vijfjarenplan in vier jaren uit te voeren. De Sowj et-Unie zeide spreker o.m. blijft haar pogingen voortzetten om dc uitbarsting van nieuwe oorlogen te voorkomen en een aanval op haar te vermijden. Met betrekking tot de gebeurtenissen in Mandsjoerije zeide hij, dat de Sowjet-Unie, een politiek van niet-inmenging handhaaft aangezien zij de internationale verdragen respecteert, die met China zijn gesloten. Amerika, Amerikaansche bankiers wenden zich tot dr. Luther. BERLIJN, 9 November (V. D.) Naar de New-Yorksche vertegenwoordiger van de ,3oersenkurier" uit betrouwbare bron ver neemt, is tijdens de bespreking der groote banken bij de Federal Reserve Bank inzake de toekomst van de Stillhalte overeenkomst besloten een telegram aan den president van de rijksbank te zenden. In dit telegram wordt verzocht zoo spoedig mogelijk Duit sche voorstellen te doen toekomen, teneinde te vermijden, dat bij acceptcredieten na December alle vervaltermijnen op eind Februari worden gesteld. Zwitserland. Om den gouden standaard. BAZEL, 9 Nov. (V. D.) De Raad van Be heer van de Bank voor Internationale Be talingen, kwam te Bazel in zestiende zitting bijeen, onder voorzitterschap van den En- gelschen financier Sir Charles Addis. Van de bekende leden ontbreken de Duitsche vertegenwoordiger Dr. Luther en de Belgi- vertegenwoordiger Dr. Luther en de Bel gische vertegenwoordiger Emile Francqui. Montague Norman besprak de problemen, die zijn ontstaan door de crisis van het Pond Sterling. Engeland schijnt weinig geneigd te zijn tot den gouden standaard terug te keeren. Van Engelsche zijde verheffen zich steeds meer stemmen die het verlaten van den gouden standaard eischen. Bij de meer derheid van den Raad van Beheer der Bank voor Internationale Betalingen stuitten deze pogingen echter op beslisten tegenstand. Frankrijk, Opnieuw onderzoek naar betalingscapaciteit? PARIJS, 9 November (V. D.) Alhier is be richt binnengekomen, dat Duitschland voor nemens zou zijn binnenkort de instelling te verzoeken van een commissie van deskundi gen, teneinde een onderzoek in te stellen naar den staat van de Duitsch financiën, aangezien Duitschland niet in staat is de betaling te hervatten in Juli 1932, wanneer het Hoover moratorium zal zijn afgeloopen. ONGELUK IN DUITSCHE STEENGROEVE. Minstens 12 dooden. Tengevolge van een dynamietexplosie. PIRMASENS, 9 November (V. D.) Maan dagmiddag heeft in de omgeving van Hauen- stein een ernstig ongeluk plaats gehad in een steengroeve. In de groeve werd met dy namiet gewerkt. Een der schoten mislukte, in zooverre, dat het rotsblok niet direct los liet. Toen arbeiders dichterbij kwamen, ging het rotsblok plotseling los, waardoor zij er onder werden bedolven. Nader wordt bericht; Toen het bewuste schot weigerde, was een groot aantal nieuwsgierigen naderbij ge komen met het gevolg dat toen de lading eindelijk ontplofte, ongeveer 15 personen bedolven werden. Naar verluidt zijn reeds 6 lijken geborgen, twee personen zijn zwaar gewond naar het ziekenhuis van Pirmasens overgebracht. Men verwacht stellig dat er onder de rotsblokken nog zes lijken bedolven zullen liggen. VERLAGING DER RECHTEN VAN HET SUEZ KANAAL. PARIJS 9 November (V. D.) De directie van de Suez Kanaal Maatschappij heeft be sloten de doorvaartrechten van het Kanaal vanaf 15 November a.s. te verlagen voor ge laden schepen van 6.65 gouden franken tot 6 gouden franken per ton. BRAND IN EEN ENGELSCH KRANKZINNIGENGESTICHT. KRANIG OPTREDEN DER ZUSTERS. LONDEN, 9 November (V. D.) Hedenmor gen is door nog onbekende oorzaak brand uitgebroken in het krankzinnigengesticht voor vrouwen te Ditchling (Sussex). Door het kalm en moedig optreden van de Zusters van St. Augustinus echter kon een ontzag gelijke tragedie worden voorkomen. De dertig zusters snelden n.l. onmiddellijk toen de brand ontdekt was naar haar posten, ter wijl de moeder-overste de brandweer waar schuwde. Even kalm alsof het een brand oefening betrof, werden de patiënten, 73 in getal, naar den hall geleid, terwijl diegenen, die bedlegerig waren, gedragen werden. An dere zusters tastten onmiddellijk het vuur aan met chemische brandbluschapparaten e.d., hetgeen zoo'n goed resultaat had, dat zij het vuur wisten te beperken tot de muziekzaal. Inmiddels was de brandweer ge arriveerd, die echter nog 6 veile uren noodig had om het vuur geheel te bedwingen. Leest U reeds een echtendblad? Neem er dan HET MIÜI'WP Ar) -Ï3 avondblad bij. Bekentenis van den gearresteerde. De notaris aangevallen na een twistgesprek. Het geld wordt nog vermist. Over den overval op de Boerenleenbank te Schipluiden wordt nog gemeld: Te De Lier is iemand aangehouden, die aan het signalement beantwoordde en zich zeer zenuwachtig gedroeg. De getuigen, die de mannen, die den overval hebben gepleegd, hadden gezien, hebben den aangehoudene echter niet absoluut herkend. De toestand van den kassier was Maandag gunstig,. De 28-jarige werklooze arbeider uit Woer den, die Zaterdagavond werd gearresteerd als verdacht van den roofmoord op notaris Cour- rech Staal te Gorkum, heeft Maandagmid dag te kwart voor vijf voor den Commissaris van Politie te Gorinchem een volledige be kentenis afgelegd. Hij heeft medegedeeld ,dat hij zich Don derdagavond te zes uur heeft vervoegd ten kantore van notaris Courrech Staal. Toen heeft de notaris tegen hem gezegd, dat hij eerst moest eten en hem niet voor acht uur kon ontvangen. Hij is toen om acht uur te ruggekomen en heeft zijn fiets voor het huis neergezet. Er is toen gesproken over aflossing van geld, dat hij schuldig was aan den notaris. Tijdens die bespreking is een twist ontstaan. De man heeft zich daarbij erg opgewonden en heeft den notaris met den vuist een klap op het hoofd gegeven, waardoor deze tegen den schoorsteenmantel viel, welke toen is ge broken. Daarna richtte de notaris zich op, waarna de aanvaller hem met een vaas op nieuw op het hoofd sloeg. De heer Courrech Staal viel toen neer en bleef liggen. Zooals het sectie-onderzoek heeft uitgewezen schijnt de dood door hartverlamming te zijn inge treden. Hierna heeft de man zich de vermiste 6000 gulden toegeëigend en is er vandoor ge gaan. Het onderzoek naar het vermiste geld wordt voortgezet. Hoe de moordenaar te werk ging. De N.R.Ct. meldt over het verhaal van den gearresteerde nog het volgende: De commissaris van politie te Gorinchem, de heer Van der Marei, die hem telkens weer in verhoor heeft genomen, kon, dank zij het minitieuse onderzoek, waartoe o.a. dr. Van Ledden Hulsebos en de heer Tas, inspecteur van politie te Rotterdam, chef van den dac- tyloscopischen en fotografischen dienst zoo veel hebben bijgedragen, zóóveel bewijsma teriaal tegenover zijn beweringen stellen en hem zóó dikwijls op tegenstrijdigheden in zijn verhaal betrappen, dat de man tenslotte door den mand viel en zei: Dan zal ik het maar zeggen, ik heb het gedaan Na gezien te hebben, dat de notaris dood was, is de aanvaller naar de brandkast ge gaan, waarvan de deur open stond. De sleutels zaten aan de deur, en met be hulp van die sleutels heeft de man een klein vakje boven in de kast geopend, waar het bankpapier lag geborgen in een soort van portefeuille. Het geld nam hij er uit. Het was een bedrag van f 6100. Vervolgens heeft hij de verzekering van de electrische lichtleiding een paar slagen teruggedraaid. Er brandde nl. ook in het bovenhuis, dat, zooals men weet den alleen wonenden notaris tot woon huis diende, licht en hij vond het veiliger dat dit licht uit was, immers het zou allicht arg waan kunnen wekken, als er den geheelen nacht maar licht zou blijven branden. Ver volgens is hij naar de keuken gegaan, waar hij onder de kraan zijn handen, die met bloed waren bevlekt heeft gewasschen. Hij heeft ze afgedroogd aan de vaatdoek, die la ter met bloedsporen bevlekt, ineengefrom meld in een hoekje is gevonden. Daarna is hij naar boven gegaan, om het woonhuis te inspecteeren. Omdat hij den electrischen stroom had afgesloten kon hij geen licht ma ken. Hij lichtte zich daarom bij met lucifers. Toen hij niets van zijn gading kon vinden, besloot hij het pand te verlaten. Zooals we reeds schreven was hij pei* fiets gekomen en zijn fiets stond al dien tijd bui ten tegen het raam. Eerst is de man naar de keuken teruggegaan, waar hij de achter deur opende, om te zien, of hij langs dezen weg misschien ongemerkt weg zou kunnen komen. Toen hij evenwel merkte, dat hij over een paar hooge schuttingen zou moeten klimmen, besloot hij toch maar langs den voorkant weg te gaan. De achterdeur liet hij open staan; deze deur heeft dus den gehee len nacht opengestaan en het verhaal van den nachtwaker, die verklaarde, dat hij des morgens vroeg nog had geconstateerd, dat de achterdeur nog gesloten was, waaruit dus opgemaakt zou kunnen worden, dat de mis dadiger den geheelen nacht in het pand is gebleven, komt daardoor wel in een eigen aardig daglicht te staan. De moordenaar is de voordeur uitgegaan, heeft deze achter zich dicht getrokken, is op zijn fiets gestapt en is naar Woerden teruggereden. Het geld heeft hij volgens zijn verklaring onder weg in de Lek geworpen, maar aan deze mede- deeling wordt weinig geloof gehecht. Het ge- heele drama heeft zich binnen een uur tijds afgespeeld. Om 9 uur was hij al weer op weg naar huis. Ook het verhaal van den getuige, die beweerde den notaris Donderdagavond laat nog te hebben gezien, moet dus naar het rijk der fabelen worden verwezen. Toen de moordenaar en zijn vrouw Zater dagavond aan den Rotterdamschen trein te Woerden gearresteerd werden, was de vrouw in het bezit van een citybag, welke een nieu we damestasch, een nieuwe mecanodoos, een doos fijne bonbons ed. bleek te bevatten, kort om het had er veel van, als hadden zij te Rotterdam flinke inkoopen gedaan, wat, ge zien de financieele moeilijkheden, waarin zij verkeerden, vrij vreemd was te achten. Bewijsmateriaal genoeg. De veerman van het veer Tienhoven Jaarsveld, die Zondag met den verdachte werd geconfronteerd herkende in hem met groote stelligheid den man. die Donderdag avond tusschen 11 uur en kwart over elf met dat veer met zijn fiets is overgezet. In dien de verdachte omstreeks 9 uur uit Go rinchem is gegaan, kan hij inderdaad om streeks 11 uur bij dat veer zijn geweest en om half één te Woerden. Voorts hebben twee vrouwelijke getuigen Donderdagavond tegen acht uur een man het huis van den notaris zien binnengaan, wiens signalement klopt met dat van den moordenaar. De resultaten van het uiterst nauwgezet onderzoek van de deskundigen naar stille ge tuigen zijn nog niet volledig bekend. Maan dagavond waren bijvoorbeeld de vingeraf drukken, die in het kantoor van den notaris waren gevonden nog niet vergeleken kunnen worden met die van den arrestant. Voorts be schikt men nog over heel wat materiaal, dat nog niet in het geding gebracht is kunnen worden en dat mogelijk, dank zij de volle dige bekentenis thans niet meer zoo noodig is De vrouw verdacht van heling. Zaterdagavond is de vrouw, van wie de ge zondheidstoestand te wenschen liet, op vrije voeten gesteld. Vanmorgen zou de man naar het huis van bewaring te Dordrecht worden overgebracht, om ter beschikking van de justitie te wor den gesteld. De commissaris verzocht nog te melden dat hij bij het onderzoek veel steun heeft ge had van den rij kstelefoondiensfc, die hem het werk zeer heeft vergemakkelijkt. Men meldt uit Woerden aan het blad, dat de Gorinchemsche politie in samenwerking met de Woerdensche politie nogmaals huis- verdachte, maar tot heden het geld niet ge- zoeking heft gedaan in de woning van den vonden heeft. De vrouw is thans op vermoeden van heling gearresteerd. De moordenaar is oorspronkelijk afkomstig uit de gemeente Noordeloos. Wegens een on eenigheid, die hij jaren geleden met zijn va der heeft gehad en waarbij hij met hulp van een broer den ouden man heeft mishandeld, leefde hij sedert dien tijd met zijn vader in onmin en kwam nooit meer thuis. Voor het overige stond hij niet ongunstig bekend. Met propaganda voor een Oorlogsmuseum Zonderlinge gedragslijn van den Engelschen radio-omroep. De omroeper van de BJ3.C. kondigde het kinderuurtje aan. Na het vroolijke „Hallo Children" speelde een erg liefdoenerige juffrouw een makkelijk te begrijpen deuntje op de piano en daarna zong een van de ontelbare Engelschen die meenen te moeten zingen (het is verwon derlijk hoe al die Engelsche mannenstemmen op elkaar lijken) met het tragische timbre van den bas een grappig kinderliedje. Reeds wilde de zwakkeling die zich heeft laten verleiden de moderne plaag die radio heet, in zijn huis te halen, het toestel uitscha kelen, toen zijn aandacht getrokken werd door een meneer die zeide dat hij de kin deren iets vertellen ging van het Londen sche oorlogsmuseum. De meneer deed dat waarschijnlijk „op de hem eigen innemende wijze". Hij vertelde van kanonnen, geweren, bommen, vliegmachines, duikbooten, slag schepen, hospitaalschepen, uniformen en ander tuig. Hij zeide dat er mooie beziens waardige modellen van in het museum waren. Rustigjes babbelde hij verder in den trant van; „En kijk dan óók eens naar boven, daar zie je een opgezette duif die een belangrijke vijandelijke mededeeling vervoerde, en kijk dan vooral eens naar die mooie foto's van de Tommies, naar die plaat van dien Engelschen soldaat in het ver blijf dat door een kaars verlicht wordt. Voor hem op tafel ligt een Duitsche helm, die hij als een souvenir mee naar huis zal nemen". Genoegelijkjes babbelde de Engelsche me neer verder. Hij citeerde „leuke soldaten- grappen uit den oorlogstijd", hij roemde „a fine collection of battleships" in de modellen afdeeling, platen van Sargent, waarop Lon den afgebeeld is, uitgestorven tengevolge van een gasaanval, platgebrand tengevolge van een Duitschen Zeppelin Raid. Maar het begin van zijn rede was toch het mooist! Dat ging over het Victoria Cross: „Het Victoria Cross, zoo sprak hij, is de allermoei lijkst te verkrijgen onderscheiding. Alleen heele groote mannen kunnen dat verdienen" en daarop vertelde hij „op de hem eigen innemende wijze" hoe een Captain So and So in een stadje zus en zoo gewoond heb bende, dit imposante Kruis in den wereld oorlog gewonnen had, omdat hij meer dan dertig Duitsche vliegmachines had neerge schoten. Dit is slechts een greep uit datgene wat de Engelsch meneer van de B.B.C. in dit kinderuurtje ter berde bracht. Het rede- voerinkje was een hartelijke aanbeveling om toch eens gauw het Oorlogsmuseum te gaan bekijken. Rechtvaardigheidshalve zijn hier aan toe gevoegd, dat de redenaar voor de kinderen besloot met te zeggen, dat de oorlog „stu pid" en „cruel" was en niets dan „misery" en „disillusion" had achtergelaten. Doch wij vragen U in gemoede, lezers, of ge er van overtuigd zijt, dat met deze paar woorden als slappe finale, een dergelijke behandeling- van een „kinderuurtje" goed is te praten. Zij die meenen dat een oorlogsmuseum zooals dat tegenwoordig tenminste ingericht is een afschrikwekkend voorbeeld kan zijn, vergissen zich deerlijk. Een oorlogsmuseum is, evenals al die ver foeilijke momenten voor de gevallenen en al die doorzichtige pathetische „eeuwige vlammen" onder triomfbogen, een stimulans voor een door en door verkeerd soort natio nalisme. En dat een dergelijke stimulans in een kinderuurtje wordt gebezigd is wel het top punt. L. A.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 6