Uit het Buitenland. Nieuwe Uitgaven. LUIDSPREKERS Fas Vijftien jaar geleden. Frankrijk, De reis van Flandin. Een in perfecten staat vertceerende Kust-stoomtrawler te koop aangeboden Brieven onder nr. 12 aan liet Bureau van dit Blad. 1 HET NIEUWE DAGBLAD Het Belangrijkste nieuws. Compromis tusschen Gandhi en de Engelsche Nationale re geering waarschijnlijk - Pe Nationale regeering zal haar belofte houden. - De invloed van MacDonald. - Geen pro vinciale autonomie maar cen trale federale structuur met verantwoordelijkheid aan de Britsche regeering. - Zal Gandhi het pad der samen werking foe sden? Gandhi, De door MacDonald op de slotzitting der Ronde-tafel-conferentie voorgelezen konink lijke boodschap zegt o.m.: „Ik verheel mij -'s moeilijkheden niet. welke aan den dag zijn getreden bij de gron dige bestudeering der grootsche taak, die gij verleden jaar hebt ondernomen, maar ik richt het verzoek tot u, u niet te laten ont moedigen. Ik hoop vurig, dat de groote In dische gemeenschappen onder uw auspiciën met geduld en verdraagzaamheid zullen voortgaan op den weg van samen/werking en rustige bespreking, welke weg dank zij uw bemoeiingen zoo duidelijk is uitgelegd. De Britsche regeering zal dezen weg blij ven bewancielen en al het mogelijke doen om de moeilijkheden te overwinnen, die aan een verwezenlijking van haar plannen nog in den weg staan.'De ronde-tafel-conferentie is aller minst een wansucces geworden; er zijn groo te vorderingen gemaakt, die zelfs optimisti sche voorspellingen in de schaduw stellen. De gedelegeerden zullen thans t.z.t. op nieuw bijeen moeten komen ter opstelling van den definitieven tekst van een ontwerp, waarbij de verschillende belangen met elkaar zullen zijn verzoend, alvorens men' de alge- meene gezichtspunten kan omzetten in het gedetailleerd mechanisme van een grondwet, die behoorlijk tot functionneeren in staat is. Doelend op het feit, dat door sommige krin gen wordt voorgestaan, allereerst den pro vincies volledige verantwoordelijkheid deel achtig te doen worden, verklaarde Mac Donald onder toejuichingen der gedelegeer den. dat duidelijk gebleken is, dat de confe rentie met een gedeeltelijken vooruitgang geen genoegen neemt. Mocht het niet gelukken voor de proble men betreffende de Indische gemeenschap pen een regeling te vinden, die voor alle par tijen aannemelijk is, dan zou de regeering gedwongen zijn. een voorloopig plan in wer king te stellen", Deze zeer belangrijke boodschap bewijst, dat ook de nationale regeering te elfder ure besloten schijnt te hebben, het oude eens gegeven woord, Indië een centraal federaal zelfbestuur te geven, te houden. Zooals wij verleden week schreven, zag het er aanvankelijk niet naar uit. dat dit zou geschieden. De algemeene opinie was, dat de Engelsche regeering niet verder dan provin ciale autonomie wilde gaan. Daarop volgde de bedreiging van Gandhi met hernieuwden strijd in Indië, volgens het oude systeem, economische boycot en lijdelijk verzet, met alle vernietigende gevolgen daarvan. De rede van MacDonald is echter een ver rassing, een verrassing omdat men er toch nog ouden Labour-invloed in terug vindt en een verrassing, omdat thans eenig optimisme t.a.v. de in Londen gehouden conferentie, weer gerechtvaardigd is. Eenig optimisme en gematigd optimisme. Want het doel is nog lang niet bereikt. De grondslag van „den weg dien men gemeenschappelijk wil betre den", moet nog gelegd worden. Men moet de waarborgen formuleeren en de mate van we derzij dsche verantwoordelijkheid (de kwestie der minderheden is in het geheel nog niet opgelost) en hier zullen de commissies na tuurlijk arbeid vinden. De vraag is echter of Gandhi iets voor verantwoordelijkheid tegen over Engeland voelt. Dit nu zal de nieuwsgierige en in spanning MacDonald. verkeerende wereld vandaag vermoedelijk wel vernemen. De kans blijft bestaan, dat Gandhi alles zal eischen of niets en in het j laatste geval gaan de wegen van beide par- J tijen voor dit oogenblik althans definitief j Uiteen;, dan-zal de- toekomst donker wonden, i WOENSDAG 2 DECEMBER 1931 Wanneer Gandhi de federale centrale struc tuur aanvaardt, met het voorbehoud, der aan Engeland verplichte verantwoordelijkheid, kan er langs lijnen van geleidelijkheid een goede toestand ontstaan. Dat Gandhi's laatste woord echter een oorlog of vrede" beteekent, lijkt wel zeker. Het merkwaardige is, dat nu de Ronde- Tafel-Conferentie gesloten is, (gisteren werd de laatste zitting gehouden) de beslissing over haar lot deze'r dagen zal vallen. L. A. China. Geeft Hsoe Liang bevel tot terugtrekken? PEKING, 1 Dec. (V. D.) Semi-officieel wordt medegedeeld, dat maarschalk Tsjang Hsoe Liang allen Chineeschen strijdkrachten tussohen Tsjing Tsjau en Moekden bevel heeft gegeven terug te trekken. Alle vijandelijkheden tegen de Japanners moeten worden gestaakt. PARIJS, 1 December (V. D.) De Com missie vaar Twaalf van den Raad van den Volkenbond heeft het ontwerp resolutie der redactiecommissie aangenomen. Donderdag middag zal een openbare bijeenkomst van den Raad worden gehouden, waarin het compromisvoorstel zal worden aangenomen. Het voorstel omvat zes punten. Men heeft aan de oorspronkelijke punten de regeling voor het gebied van Tsjing Tsau toegevoegd. Het „Handelsblad" meldt nog: De resolutie zou geheel gebaseerd zijn op het in den aanvang aangenomen ontwerp, waarbij zooveel mogelijk rekening is gehou den met de standpunten der beide partijen. In de eerste plaats zal worden herinnerd aan de belofte op 30 September afgelegd en wordt een zoo spoedig mogelijke ontruiming vooraopgesteld. Den partijen wordt verder verzocht af te zien van alle vijandelijkhe den en daartoe opdracht te geven aan de bevelhebbers bunner troepen. Het vierde punt betreft de enquêtecom missie. Voorts zullen beide partijen en de raads leden den raad op de hoogte moeten houden van de gebeurtenissen in het Verre Oosten en ten slotte wordt Briand gemachtigd^ den Raad, wanneer hij dit noodig acht, vóór 25 Januari wederom bijeen te roepen. De gedatailleerde tekst der resolutie werd nog niet gepubliceerd, doch het is zeker dat de moeilijke quaestie met Japan, wat betreft den eisch, om maatregelen tegen Chineesche bandieten te mogen nemen, uit de resolutie gelaten is. De mogelijkheid bestaat, dat Briand hierover in zijn commentaar op de resolutie een toespeling zal maken van toe gevend en aard. Het blijft natuurlijk de vraag, of Tokio en Nanking het met dit plan eens zullen zijn. Spanje. De verkiezing van Zamora tot president zeker. Zamorra. MADRID, 1 December (V. D.) De Socialis tische fractie in de Cortes heeft thans even eens besloten om Alcara Zamora tot presi dent van de Spaansche republiek te verkie zen. Hierdoor zal Zamora in de Cortes met algemeene stemmen tot president worden verkozen. De verkiezing vermoedelijk op 10 December plaats. Onbeperkt vrouwenkiesrecht. MADRID, 1 Dec. (V. D.) Met 4 stemmen bleek bij de stemming van hedenmiddag in de nationale vergadering een mee'rderheid te bestaan voor onbeperkt vrouwenkiesrecht, dat hiermede in de grondwet is opgenomen. BiuItscMaiadL Nieuwe noodmaatregelen der regeering. BERLIJN. 1 Dec. (V. D.) Heden is de tekst gepubliceerd van de nieuwe noodver ordening inzake de tariefwijzigingen, waar in o.a. wordt bepaald: 1. De Rijksregeering wordt gemachtigd om tot aan het bijeenkmen van den Rijksdag in dringende gevallen, a. invoerrechten te wijzigen in afwijking van de geldende voorschriften; b. voorloopige toepassing van economische overeenkomsten met buitenlandsche staten te bevorderen. 2. Verordeningen, die op grond van het tweede lid van artikel 1 worden uitgevaar digd, moeten worden voorgelegd aan den Rijksraad en op den wensch van den Rijks raad worden opgeheven. Stahlhelmleiders vrijgesproken BERLIJN, 1 December (V. D.) De Tweede Kamer van het Landgericht te Berlijn sprak heden in hooger beroep de leiders der Stahl- helm, S-eldte en Duesterberg, alsmede den verantwoordelijken redacteur van het Stahl- helmblad, Kleinau, vrij van het hun ten laste gelegde. Zij stonden terecht wegens een de lict tegen de wet ter bescherming van de republiek. Flandin PARUS, 1 December (V. D.) De avond bladen bevatten uitvoerig artikelen over de Londensche reis van den Franschen Minister van Financiën Flandin. Dit bezoek wordt be schouwd als een eerste stap naar een inter nationale conferentie. Het tijdstip van deze conferentie is nog niet bekend, doch de con ferentie zal vermoedelijk spoedig te Londen worden gehouden. Voorloopig bestaan er tusschen Engeland en Frankrijk met betrek king tot de kwesties der herstelbetalingen, der bevroren credieten en der tarieven, nog vele strijdpunten. Men heeft het echter over de noodzakelijkheid van een vriendschappe lijke samenwerking tusschen Frankrijk en Engeland. In den middag heeft Flandin een langdurig onderhoud gehad met Laval, wien hij op de hoogte stelde van de resultaten van zijn be zoek aan Londen. Naar reeds gemeld is zul len verscheidene ambtenaren van het Mi nisterie van Handel eerstdaags naar Londen gaan om daar de technische onderhandelin gen betreffende een handelsovereenkomst in te leiden, Worden de Kamerverkie zingen vervroegd? PARIJS, I.December (V. D.) In de wan delgangen van de Kamer, die heden opnieuw de kwestie der nationale bewapening be sprak, liep het gerucht, dat het in de bedoe ling ligt de verkiezingen te vervroegen. Ver scheidene afgevaardigden bevestigden, dat men zich in parlementaire kringen levendig met deze kwestie bezig hield. Besluiten of voorstellen in deze richting zijn er echter nog niet. Oostenrijk. Saneering van de Crediet- anstalt? BAZEL, 1 December (V. D.) Naar hl welin gelichte kringen verluidt, is besloten, de De- cember-zitting van de Bank voor Interna tionale betalingen uit te stellen tot 17 Jan. a.s. naar aanleiding van de vernieuwing van het Oostenrijksche crediet. De Oostenrijk- sche Credietanstalt zou voornemens zijn een saneering door te voeren. De vernieuwing van het crediet kan echter pas geschieden, nadat opheldering over deze saneeringsactie is verkregen. Amerika. President Hoover voorzitter der schuldenconferentie? NEW-YORK. I Dec. (V. D.) De „HeraM Tribune" meldt uit- Parijs, dat in leidende kringen van de Bank voor Internationale betalingen overwogen wordt den Amerikaan- schen president Hoover te verzoeken het voorzitterschap te willen aanvaarden van de internationale conferentie die zal beraad slagen over het advies van de commissie voor de Internationale Bank. TWEE ARRESTATIES BIJ HET DRAMA TE ECHT. JACHTOPZIENER EN DIENS ZOON NAAR ROERMOND GEBRACHT. Op last van de Justitie zijn Dinsdagavond te Posterholt met betrekking tot het stroo- persdrama te Echt gearresteerd de reeds ver dachte, jachtopziener en zijn zoon, die even eens jachtopziener is. Het tweetal is zwaar geboeid en onder sterk politiegeleide naar Roermond overge bracht. Een groote menigte volgde onder ver ontwaardigde uitroepen den celwagen. Een derde arrestatie kan nog verwacht worden. HERDENKING VAN EVERT CORNELIS DOOR HET S. O. Bij het onder leiding van den heer Eduard van Beinum te Utrecht Dinsdag door het U. S. O. gegeven concert is Evert Cornells door het spelen van de Mauerisehe Trauer- musik en door eënige oogenblikken van stil te herdacht. FLORIS VOS OVER DE TOLBESTORMING BIJ MAARTENSDIJK. Het lid der Tweede Kamer de heer FLoris Vos heeft den minster van Justitie en dien van Waterstaat gevraagd of hun de verkeers belemmeringen bij den tol te Maartensdijk op Maandaig j.l. bekend is en of hun bekend is. dat geen voldoende politie aanwezig was om deze verkeersbelemmering te verhinderen en dat van dit feit geen proces-verbaal is opge-' maakt en of de ministers bereid zijn maat regelen te nemen, dat een verkeersstagna- tie als deze niet meer zal voorkomen. DE DRIE TEXTIELARBEÏDERS- ORGANISATIES NOG TEGEN STAKING. Een ultimatum per 12 December. FEDERATIE EN N. A. S. NEMEN LEIDING EN VERANTWOORDELIJKHEID. Te Utrecht is Maandag een gezamenlijke vergadering gehouden van de drie organisa ties van arbeiders in de textielindustrie. Be sloten is om, indien de werkgevers niet voor of op Zaterdag 12 dezer op hun provocee- rende houding terugkomen de staking te proclameeren bij de werkgevers, aangesloten bij beide fabrikantenvereenigingen, ingaan de 14 December. Met nadruk werd geprotesteerd tegen het optreden van de werkgeversvereenigingen, die de staking bij de firma Jannink, die ab soluut niets uitstaande heeft met de gevoer de actie tegen de loonsverlaging vastkoppe len aan deze actie. Daarom wordt geadvi seerd overal te staken, tenzij dit in een en kele onderneming door omstandigheden niet mogelijk is. De besturen betreuren, dat tegen het ad vies een deel der arbeiders het werk heeft neergelegd en zij verwachten, dat deze ar beiders het werk zullen hervatten. Zij wijzen elke verantwoordelijkheid voor hetgeen Zaterdag en op volgende dagen op enkele fabrieken is gebeurd af, terwijl geen uitkeering zal worden verstrekt aan de le den, die het gegeven advies niet hebben op gevolgd. Het bestuur der Landelijke Federatie van Textielarbeiders te Enschedé (de syndicalis tische organisatie), deelt in een communiqué mede, dat het bestuur thans besloten heeft de leiding van de staking op zich te nemen. De stakingsleiding, gevormd door de be stuurders der Landelijke Federatie en het NA..S. verklaart, dat zij de volle verant woordelijkheid draagt en blijft dragen van dit conflict, dat niet gezien moet worden als een inhoudlooze conimunische rel, maar als een ernstige en waardige strijd van de ar beiders tegen de patroons. De Revolutionaire Yakbewegings Oppositie heeft met de staking, naar de Federatie ver der zegt, niets uitstaande, en zij is in Twen te van hoegenaamd geen be teekenis. Nederl. Fabrikaat Kwartetspel. De vereeniging Nederl. Fabrikaat heeft de bedoeling te bevorderen, dat het op groeiend geslacht spelenderwijze op de hoogte komt van hetgeen hier te lande gemaakt wordt. En vandaar dat zij eenige series kwar tetspelen zal uitgeven, waarin de directies der daarvoor in aanmerking komende Nederl. fabrieken meewerken. De eerste serie is reeds .verschenen. Zij maakt een aardigen indruk! De Wereldbibliotheek: „Sprotje" van M. SchartenAntink. De Wereldbiblotheek zond ons een exem plaar in prachtband van den negenden druk van „Sprotje". Het verwondert ons geenszins, dat deze geschiedenis van een eenvoudig volkskind al langer dan twintig jaar koopers vindt. Er zit veel aantrekkelijks in den een voud der gegevens, ook en vooral om de wijze, waarop zij beschreven zijn. Trader Horn. Wij ontvingen „Trader Hom, het leven en de avonturen van Alfred Aloysius Horn", door hemzeif en Eth. Lewis, met een voorwoord van John Galsworthy. Zooals men weet, was Trader Horn als 18-jarig jongeling uit Enge land vertrokken naar Afrika, waar hij ge bleven is en in allerlei avonturen gewikkeld werd. Van zijn boek, dat boeit van begin tot einde, is een film gemaakt, die binnenkort in een onzer bioscopen vertoond zal worden. Het boek werd uitgegeven door Scheltens en Giltay te Amsterda men is voorzien van talrijke foto's uit de film. De Vrijmetselaren De schrijver Eugen Lennhoff, zelf vrijmet selaar, heeft in dit boek getracht antwoord te geven op die vragen, die dagelijks opge worpen worden door de vijanden der Vrij- metselartij en door hen, die zich een onpar tijdig oordeel zouden willen vormen, indien hun inzicht niet door de anti-maconnieke literatuur vertroebeld werd. Ook zet hij het streven en doel der Vrijmetselaren uiteen. De vertaling is van A. J. J. Hattinga Raven litt.-doct. Het boek is uitgegeven door W. J. Thieve en Cie. te Zutphen en bezit 156 af beeldingen. Narcis en Guldemond. Hermann Hesse heeft in dit boek een ro mantisch verhaal uit de Middeleeuwen gege ven. John Kooy vertaalde het wer, dat uit kwam bij W. de Haan te Utrecht. Dr. Dolittle's woonwagen Bij Nijgh en van Ditmar te Rotterdam is verschenen De Woonwagen van doctor Do- little, geschreven en geïllustreerd door Hugh Lofting, bewerkt in het Hollandsch door G. W. Elberts. Olav Audunszoon Sigrid Undoet, die den Nobelprijs verwierf met Kristin Lavransdochter, heeft in Olav Audunszoon en zijn kinderen het vervolg ge leverd op Olav Audunszoon op Hesviken. Het verhaal, dat in de middeleeuwen speelt, is door J. M. Meulenhoff te Amsterdam uitge geven en uit het Noorsch vertaald door dr. A. Snethlage. Hoe Parijs Parijs werd. Mr. M. C. M. Voorbeytel. heeft een v vk geschreven over Hoe Parijs Parijs werd, iets over het nu en vroeger van de twintig arrondissementen. De schrijver poogt niet te ontleden wat het eigen karakter van Parijs is. Hij vertelt een voudig weg van het verleden van wijken en gebouwen die Parijs vormen. Het met zeer vele foto's verluchte boek is uitgegeven door W. J. Thieme en Cie te Zut- fen. 1-3 REGELS 25 CENT ELKE REGEL MEER 10 CT. NKT MEISJE ZOEKT BETllE.lv- KING voor <3a.g en nacht. Br. h 13 bur, van dit blad. Kranten- knipsels uit 1916. 2 December 1916. Opvordering scheepsruimte. De regeering heeft thans 75 pCt. van alle ruimte der vrachtschepen van de Stoom vaartmaatschappij Nederlandden Rotter- damschen Lloyd en de Nederlandsche Stoom vaartmaatschappij „Oceaan" gerequireerd tot het aanvoeren der Indische producten die kunnen dienen tot voeding van mensch en dier. Voor hetzelfde doel is 25 pCt. van de ruimte der mailschepen opgevorderd. De vrijblijvende scheepsniimte zal bestemd blijven tot het vervoeren van thee, koffie, tabak, kina en kleine producten van de In dische markt. Deze maatregelen staan in verband met de moeilijkheden die zich voordoen bij het be trekken der noodige voederstoffen uit Noord en Zuid-Amerika. Overzicht van muziek geschiedenis Verschenen is: Overzicht der muziekge schiedenis van H. W. de Ronde met een voor woord van Willem Pijper. Deze schrijft daar in, dat de historie der muziek eigenlijk het fundament is, waarop alle theoretische ken nis van de praktijk-candidaten behoort te rusten. Als een poging van de zijde der mu sici om deze helaas nog lang niet algemeen aanvaarde overtuiging te verbreiden en het ideaal naderbij te brengen, acht hij het boek van de Ronde dan ook van zeer groote be- teekenis. Het lijvige boek over de 500 bladzijden tel lend, is uitgegeven door de N.V. Em. Queri- do's Uitgeversmij. te Amsterdam. In den Schroefwind. Het is een heerlijk boek, dat lt. vlieger A. Viruly, auteur van Vóór vrij? Contact! Nu weer geschreven heeft. Verwonderlijk is het zoo knap de schrijver de technische bijzon derheden, waaraan het boek rijk is, in sap- pigen vorm en vlotten stijl weet weer te ge ven, zoodat men tot het einde toe geboeid blijft. Talrijke fraaie foto's en goede teeke- ningen van T. Leeser maken het werk tot een waardevol bezit. Andries Blitz te Amsterdam gaf het uit. Ecce Homines. Wijlen J. Linse heeft o.a. een schilderij gemaakt, dat getiteld is: Ecce Homines en dat een sterk uitgesproken anti-oorlogs karakter draagt-. Door N.V. Johan Mulder's Uitgevers Mij. is een werkje uitgegeven dat een zelfportret van den schilder bevat be nevens een reproductie van het schilderij met vijf aparte onderdeelen. Dr. J. B. Th. Hugenholz heeft het schilderij en zijn reli- gieuse beteekenis ontleed. Dr. H. P. Berlage schreef een inleiding. De dolle jaren, door A. Philps van Welzenis en C. L. van Niftrik. De heeren Van Welzenis en Van Niftrik hebben gezamenlijk een poging gewaagd om de dolle jaren van eenigeLeidsche studenten te beschrijven. Het is hun schromelijk mislukt. Er zou over het studentenleven heel wat beters geschreven kunnen worden. Dat het over studenten in Leiden gaat, valt op te maken uit het feit-, dat de hoofd personen een enkele maal in het boek met: studenten worden betiteld verder wordt over de studie vrijwel geen woord gerept en uit de namen Vergulde Turk, Centraal, Breestraat en Leiden. Overigens had het boek overal elders in niet-studentensteden kun nen spelen, wat voor den naam van de stu denten en van de Leidsche in het bijzonder, een geluk geweest zou zijn. Het verhaal is gewild-grappig geschreven, dus niet grappig, het is soms zeer onsmake lijk uitgesponnen en de door de jonge lieden uitgehaalde streken zijn niet bijzonder aar dig. Vrijwel in ieder hoofdstuk wordt net zoolang „geklonken en gedronken", tot men wakker wordt zonder te weten waar en hoe men daar gekomen is. De schrijvers vesti gen den indruk, dat het student-zijn uit niets anders bestaat dan uit drinken. Het door Jo Spier vlot geteekende omslag geeft volkomen den geest van het boek weer. Vier schreeuwende jongelui aan een tafel met kruik-en-glazen, drie slapenden, han gende op die tafel en één onder die tafel. De N.V. Seyffardt's Boek- en Muziekhandel te Amsterdam gaf de ervaringen van die „jolige studs" uit. De Hoofdstraat. Johan M. Palm heeft De geschiedenis van Carol Rennicott door Sinclair Lewis geschre ven, vertaald uit het Amerikaansch onder den titel De Hoofdstraat. De schrijver geeft met zijn juisten kijk op de menschen het verhaal van een vrouw, die opgegroeid in een groote stad naar een kleine wordt over geplant, doordat haar man daar medicus is. Het boek -is verschenen bij van Holkema en Warendorf's Uitgevers Mij. N.V. te Am sterdam. Polly uit het Stormland. In de Moderne Serie van J. Philip Kruse- man in den Haag is uitgekomen Polly uit het Stormland door Grace Miller White. Het boek is vertaald door L. D. A. P. van Son. Hoe moet men Cliopin spelen? In diezelfde serie verscheen Hoe moet men Chopin spelen? door Jean Kleczynski in twee deeltjes eveneens met vele muziekvoorbeel den* Compromisvoorstel van den Raad van den Volkenbond aanvaard.

IJmuider Courant | 1931 | | pagina 4