HET NIEUWE AVONDBLAD VGDB VELSEN, BEVERWIJKe.Q het rijkstelefoongebouw aan de dirk hartogstraat. de inbraak in de kalver- straat. vader en zoontje in noordzeekanaal verdronken. de werkverschaffing. beide beenen afgereden. De bruggen in den rijksweg Velsen-Amsterdam. jongelui met tientallen valsche sleutels. l7e JAARGANG No. 240 Maandag 15 Augustus 1932 IJMUIDER COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus 2cents incasso, per kwartaal f 1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. Kantoor: Kennemerlaan 42 - IJmuiden Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM ADVERTENTIEN: 1.5 regels f 0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties van Vraag en Aanbod 1.3 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent Ingezonden mededeelingen dubbele-prijs. IJMUIDEN Voor het bouwen van een Rijkstelefoon gebouw aan de Dirk Hartogstraat alhier werden o.a. de volgende biljetten ingeleverd: F de Vilder en Zn.. IJmuiden f 59990. C. Ver baan Vel sen 50.800.—, M. J. Rolvink, IJmuiden f 49000. P. Rings, Santpoort 48950. p Cupido, IJmuiden 48600. N.V. Timmer werken v.h. Zijp en Hamburg, IJmuiden f 47900. J- Lindhout, IJmuiden. f 47700. Ge broeders Luppens, IJmuiden 47300, J. de Waard, IJmuiden 47128. Fa. P. Heere en Zonen, IJmuiden 46875. Fa. J. Kes, IJmui den f 45740. J. Buis en B. Ommering, IJmui den 43837 en Jan Stolk, IJmuiden 38400. Deze laatste heeft z'n inschrijving echter ingetrokken, waarna de heeren Buis en Om- nering de laagste inschrijvers zijn. koninginnedag ijmuiden-centrum Ofschoon nog niet alles officieel is vast gesteld, toch kunnen wij melden dat 31 Augustus in IJmuiden Centrum niet onge merkt zal voorbijgaan. Het bestuur van de Oranjevereeniging heeft heel wat mooie plannen, zooals o.a. het afsteken van een vuurwerk enz. op haar pro gramma staan. De uitvoering dezer plannen hangt af van de medewerking van anderen, waarvan de financieele niet de minste is. Officieel is reeds vastgesteld, den kinde ren van alle scholen uit IJmuiden Centrum, waaronder ook de bewaarscholen, een feest dag te bereiden. vuurwerk op koninginnedag. Naar wij vernemen heeft het bestuur der Oranjevereeniging het voornemen, indien de noodige medewerking wordt verkregen, op Koninginnedag een vuurwerk af te steken. kinderen op het strand zoek. Het bestuur van den R.K. Vrouwenbond verzoekt ons er op te wijzen, dat het bericht in ons blad van j.l. Woensdag niet juist is. De kinderen waren zelf naar huis gegaan, hetgeen spoedig bekend werd. Er is dan ook geen sprake van, dat de geleidsters tot Zand- voort zijn geloopen om de kinderen te zoeken. uitgesteld. De afdeeling Haarlem van de Nederland- sche Reisvereeniging zou Zondag een zee tochtje maken met de President van Heel. Er verschenen echter, vermoedelijk doordat het weer zoch des morgens ongunstig liet aan zien, slechts 9 man op het appel, zoodat de tocht werd afgelast. naar de sluizen. De afdeeling Amsterdam der Nederland- sche Reisvereeniging houdt Zondag 4 Sep tember a.s. haar jaar lij kschen fietstocht naar IJmuiden, waarbij een bezoek zal wor den gebracht aan de sluizen onder deskundige leiding. Voorts zal een strandwandeling wor den gemaakt. corpi delicti een steen en zwembroekje. Omtrent de in den nacht van Vrijdag op Zaterdag plaats gehad hebbende inbraak in het horlogemagazijn van den heer Repko in de Kalverstraat, waarbij voor een bedrag van f 450 aan gouden horloges en ringen werd ontvreemd, vernemen we nog, dat zoo idra de heer R. ontdekte wat er was ge schiedt, zoo hard hij kom naar den politiepost aan den Engelmundusweg liep, om aangifte te doen. Onmiddellijk stelde de gemeente politie een onderzoek ter plaatse in, en tele foneerde deze naar de omliggende bureaux, terwijl de toevallig op den post aanwezig zijnde rijksveldwachters den omtrek gingen verkennen. Deze laatste hielden eenige per sonen aan, die echter nie'ts met het geval uit te staan bleken te hebben. Gebleken is, dat de ruit, na eerst met zeep ingesmeerd te zijn, is stukgeslagen met een in een zwembroekje g'ewikkelden steen. Het zwembroekje is vermoedelijk van een wasch- lijn ontvreemd. De dader (s) is (zijn) zeer overhaastte werk gegaan. Van de vijf gouden horloges die op het ontvreemde schildje waren bevestigd, vond men- er twee vlak vóór den winkel van den heer Repko terug. Deze twee horloges, alsmede een gouden ring, die op straat werd gevonden, leveren het bewijs van de groote haast, terwijl de politie er tevens een aandui ding in vond, in- welke richting de dader(s) verdwenen is (zijn). Uit verschillende omstandigheden leidt de politie af, dat de buit zich nog in de omge ving van de Kalverstraat bevindt. de werkloosheid Het aantal bij den dienst der werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling in geschreven werkloozen vertoonde een kleine teruggang en kwam van 518 in de vorige week op 505. Voor deze gemeente was het cijfer echter weer gestegen met 6. Voor dE drie bij den dienst aangesloten gemeenten luiden de cijfers: Beverwijk 332 (vorige week 326), Wijk aan Zee en Duin 150 (173) en Heemskerk 23 (19). wandelclub d.o.t. Be kinderen van de Wandelclub D.O.T. van de Speeltuinvereeniging „Centrum" maakten dezer dagen onder leiding van mej. Vijlbrief een wandeling naar de „Ruïne van Brederode". Het was een aangename mid dag en de kinderen hebben volop genoten. De boterham werd in de theeschenkerij „De Kinkhoorn" aan den Duin- en Kruidberger- genuttigd. Vader kon evenmin zwemmen als het kind. toch nagesprongen! Aan de Hembrug te Amsterdam bij het nieu we pontveer raakte het 6-jarig zoontje van den brugwachter K. Zaterdagmiddag in het Noordzeekanaal. De jongen, die niet kon zwemmen, zonk weg. De vader die ook niet kon zwemmen, sprong zijn kind van den steiger na. Helaas mocht deze heldhaftige reddingspoging niet baten, lezen wij in de Msb. Het kind en dé man verdwenen in de diepte. Wel werd kort daarna nog hulp ge boden door een fietser uit Zaandam,, lid van de reddingsbrigade, die aan den Noordwa! passeerde. Dadelijk nadat hij gehoord had, watt: er was geschied, begaf hij zich te water en slaagde er, zwemmend in, het kind te vin den en naar den wal te brengen. Het perso neel van een uit Amsterdam gealarmeerden auto van den G. G. en G. D. heeft nog ge- ruimen tijd getracht de levensgeesten van den knaap op te wekken, doch deze pogingen mochten met baten. Het lijk van den vader is later op den middag door beambten van een politieboot uit de hoofdstad opgehaald. De vrouw van den brugwachter, die door liet geschreeuw van van alle kanten toege schoten personen gewaarschuwd, naar den steiger was komen loopen-, heeft man en kind voor haar oogen zien verdrinken. Geheel over stuur werd zij bij buren binnengebracht. Het lijk van den vader is naar huis ge bracht, dat van het kind naar het Binnen gasthuis te Amsterdam. EEN DRUKKE ZONDAG. Ondanks dat het weer zich gistermorgen niet bepaald van zijn gunstigste zijde liet be kijken, is het vreemdelingerbezoek zeer druk geweest. De veerbootjes vervoerden eenige duizenden passagiers. Weliswaar had de Alkmaar Packet het leeuwenaandeel in den aanvoer, wij vernamen, dat ruim 3000 per sonen werden vervoerd maar ook trein en bus maakten goede zaken. Doordat des avonds door de Alkmaar Packet een extra boot werd rngelascht konden alle passagiers op normale wijze worden terug- vervoerd. Reeds vroeg in den morgen trokken wielrij ders en wielrijdsters strandwaarts. Daar het weer in den loop van den dag steeds beter werd, is het voor hen, die den Zondag buiten hebben doorgebracht, een heerlijken dag geweest. SPEELTUIN „CENTRUM". De Speeltuincommissie „Centrum" zal a.s. Zaterdagmiddag met de kinderen van 8 tot en met 12 jr. een bezoek brengen in den speeltuin „Kindervreugd" te Velsen-Noord, alwaar een feest georganiseerd wordt. Ieder kind moet 10 cent bij zich hebben. De kinde ren die medegaan moeten uiterlijk half 2 op het Kennemerplein zijn. Terug in den tuin in de Kanaalstraat des avonds tusschen 6.30 en 7.00 uur. Ouders, laat zooveel mogelijk uw kinderen medegaan. Mede namens de commissie E. Vijlbrief. VELSEN een motie van den algem. ned. bouwarbeidersbond. In een onlangs gehouden vergadering van de afdeeling Velsen van den Algem. Nederl. Bouwarbeidersbond werd de volgende motie aangenomen. De afdeeling, nogmaals kennis genomen hebbende van de uitzending van werklooze bouwarbeiders naar de werkverschaffing Wipperstuw en Schipbeek, gehoord de uiteenzettingen omtrent de ar beidsvoorwaarden, meer speciaal wat betreft den arbeidsdag van 9'/2 uur en het gemis van den vrijen Zaterdagmiddag, van meening dat de verstrekking van 2.- z.g. „broodgeld" niet toereikend is om gedu rende de geheele week zich van brood en bo ter te voorzien, van meening, dat ook ten opzichte der waschgelegenheden alles te wenschen over blijft, stelt vast dat de voorwaarden waaronder gewerkt moet worden den toets der critiek niet kunnen doorstaan, verzoekt de Hoofdbesturen van A. N. B. en N. V. V. te trachten hierin de noodzakelijke veranderingen aan te doen brengen, en besluit deze motie ter kennis te brengen van de besturen van A. N. B. en N. V. V. en te doen publiceeren in de pers. LAAGSTE INSCHRIJVER Bij de te Haarlem gehouden aanbesteding voor het maken van een vaste brug in beton en metselwerk over de Zaandijkersluissloot in den ontworpen weg HembrugLimmen was de laagste inschrijver de heer H. A. Lup pens, IJmuiden voor 16450. Uit onze ge meente schreven nog in: M. J. Rolvink 23950, J. Haan 23750. P. C. Dubbeld 19953 en Joh. Dienaar en Zn. 16599. hoe is het bij pe werkverschaffing? In ons blad van Maandag 8 Augustus j.l. hebben we het een en ander verteld van de ervaringen der Velsensche arbeiders, te werk gesteld bij de werkverschaffing te Wipper- stuw. Aan het slot werden eenige gegevens opgenomen, ontleend aan den afrekenings- staat van een ploeg Velsenaren; volgens de zen staat bleef er de eerste week voor het gezin 17.96 over. Thans vernemen we, dat laatstgenoemd bedrag, ondanks dat de trainingpremie over eenkomstig de voorwaarden is verlaagd van 5.op 2.50, voor de laatste week 19.34 heeft bedragen, zoodat het loon voor ver richte werkzaamheden 3.88 hoog er was. uitstapje speeltuinvereeniging „centrum" Indien het weder a.s. Dinsdag 16 Aug. gunstig is gaan pl.m. 50 kinderen van leden van bovengenoemde vereeniging uit. Het zijn de 6—8-jarigen die lid zijn van de z.g.n. uit stapjes club. De kinderen moeten des mor gens om 8.30 in den tuin zijn en voor 2 x brood medenemen. Geld of lekkers is streng verboden. Met den trein van ongeveer 9.30 gaan ze naar Velsen en vandaar naar „Vel- serbeek" waar de dag met wedstrijdspelen om prijsjes, het voederen der dieren, overvaren en verpoozingen in de theeschenkerij wordt doorgebracht. De kinderen komen tegen 7.00 weder terug en gaan van het station naar den speeltuin, waar de ouders de kinderen kunnen afhalen. Op het vorige week gehouden congres der Gereformeerde Vereeniging van Drank bestrijding is tot lid van het hoofdbestuur gekozen de heer J. Teitsma alhier. chr. meisjeskoor. Alhier worden pogingen in het werk ge steld om te komen tot het oprichten van een Chr. Meisjeskoor. Gelegenheid tot het in schrijven van leden zal worden opengesteld a.s. Woensdag in het gebouw „Irene". uitstapje kinheim-adsfiranten. 11 September a.s. gaat de kleine garde van Kinheim per Alkmaar-Packet naar Amster dam om daar eenige wedstrijden te spelen tegen de jongste garde van Watergraafsmeer. roodvonk. In de week van 31 Juli t.m. 6 Augustus j.l. deden zich in deze gemeente 2 gevallen van roodvonk voor. tijdelijke afsluiting van een weg. B. en W. van Velsen brengen ter kennis, dat de Kerkstraat te IJmuiden van Dinsdag 16 Augustus a.s. af, tot nader order voor het doorgaand verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. burgerlijke stand. Geboorten: IJ. NijsenWoudstra, d., G. C. SchoorlDijkman, d., J. HanekrootKuiper, d., M. DeventerReinds, d., H. J. Rem Plattee z., J. H. KuykJongerling, z., C. van der Werff—Dekker, z. Gehuwden: P. Kee en A. M. Zwanenburg. P. Dictus en A. C. Otte. Overleden: Cornells Pieter Hoek, 17 j., on gehuwd. Carolina B. Eygenhuys. 61 j. echt- gen. v. C. A. Bender. Johanne S. Duiker, 11 m. d. v. W. J. Duiker, Hillegie Eekhof, 45 j., echtgen. v. J. L. J. Ghijs. Marijtje van der Werff, 3 m. d. v. G. v. d. Werff. Frans Clots, 32 j., ongehuwd. SANTPOORT bezoek aan de ruïne van brederode De Ruïne van Brederode werd de vorige week bezocht door 5030 personen, w.o. clubs uit Amsterdam, Rotterdam, den Haag, Utrecht, Gouda, Leiden, Hilversum, Bussum, Schiedam, Groningen, 's-Hertogenboseh, Scheveningen, Berg-Ambacht en clubs Graal- meisjes. Bij zijn vertrek uit de Rijkskanselarij waar hij Zaterdag een onderhoud had met dcri Duitschen premier Von Papen, werd Adolf Hitler door zijn in groote»! getale aanwezige aanhangers op de bekende wijze begroet. „santpoorts bloei". Bovengenoemde vereeniging had voor haar leden een uitstapje belegd naar de Alkmaar - sche Kaasmarkt en de Zuiderzeewerken. De liefhebberij voor dit uitstapje was zóó groot, dat de tocht met een tweetal autobussen moest worden ondernomen. Dank zij ook en vooral de medewerking van het weer, kan dit uitstapje in alle opzichten geslaagd genoemd worden. Met belangstel ling werden de kaasmarkt en de „ruiter tjes" bekeken, genoten wend .van het Ber- gensche natuurschoon en het ruime uitzicht en met bewondering voor onze knappe water bouwkundigen werd de afsluitdijk bij Wierin- gen aanschouwd. Natuurlijk werd niet vergeten te kijken waarop dit ex-eiland de Duitsche ex-kroon prins gewoond en paarden beslagen had. We zijn er van overtuigd, dat dit niet het laatste uitstapje zal zijn, dat „Santpoorts Bloei" heeft georganiseerd. BEVERWIJK RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor alhier werd in den loop der maand Juli op spaarbankboekjes in gelegd f 51.727.33 en terugbetaald f 28.802.61. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 22.924.72. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbank boekjes bedroeg 41. Door tusschenkomst de zer kantoren werd ter directie op staatsschuld boekjes afgeschreven f 5600. Derhalve minder in- dan afgeschreven f 5600. ongeluk op rangeerterrein te amsterdam. Een assistent-opzichter van de Nsder- landsche Spoorwegen, die werkzaam was op het rangeerterrein van het Westelijk eiland is Zaterdagmiddag onder een rangeermachine geraakt, welke hem beide beenen afreed. In hoogst zorgwekkenden toestand is hij per auto van den G. G. en G. D. naar een der ziekenhuizen vervoerd. AUTO'S IN VOLLE VAART OP ELKAAR GEBOTST. Ernstig ongeluk op den Haarlemmerweg. Tegen acht uur Zondagavond .is op den Haarlemmerweg bij de Zuidermolen, onder de gemeente Haarlemmerliede een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Op dat tijdstip na derde in volle vaart uit de richting Amster dam een auto, bestuurd door den caféhouder Hagenstein, aldaar, die plotseling uit de file, waarin hij reed op zij schoot en trachtte de voor hem rijdende wagens te „snijden". Deze manoeuvre mislukte evenwel, daar op dat moment, eveneens met groote snelheid, uit de richting Haarlem een personenauto kwam aangereden, welke ook een aantal auto's wilde voorbijrijden. Een botsing was toen niet ftieer te vermijden. Met een harde klap vlogen beide auto's op elkaar. Een derde auto, komende uit Amsterdam en bestuurd door de heer Kuip die achter eerstgenoemde auto aanreed, botste tegen de op elkander gereden auto's aan. De auto uit Haarlem, waarin de familie Pauli uit Amsterdam ge zeten was, werd vrijwel gbheel in elkaar ge drukt. De vijf inzittenden, de heer en me vrouw Pauli, hun zoon en dochter en een vriendinnetje van laatstgenoemde, werden allen gewond. Omstanders en passeerende automoblisten schoten van alle kanten te hulp. Onder hen waren de doktoren Kuiper uit Halfweg en Binnendijk uit Amsterdam, die toevallig voorbij kwamen. Later ver scheen ook Dr. Baumann uit Halfweg ter plaatse. De geneesheeren legden het eerste verband, waarna de gewonden zijn overge bracht naar de Mariastichting te Haarlem. Alle vijf personen kregen min of meer ernstige hoofdwonden. Mevrouw P. had bo vendien een wonde aan een der handen, de heer P. Jr. heeft een gecompliceerde linker armbreuk opgeloopen, terwijl het dochtertje waarschijnlijk een der beenen heeft ge kneusd. Zondagavond laat was de toestand der ge wonden van dien aard. dat drie van hen in het ziekenhuis ter verpleging moesten wor den opgenomen, terwijl de overige twee hoogstwaarschijnlijk weer naar huis kunnen terugkeeren. Van de beide andere wagens kregen de bestuurders, de eenige inzittenden, vrijwel geen letsel. De auto van den caféhouder is eveneens geheel vernield, terwijl de derde auto slechts licht aan den voorkant werd beschadigd. Het verkeer op den Haarlemmerweg heeft wel een uur vertraging gehad. Om de zieken auto's uit Haarlem te kunnen doorlaten heeft de politie het verkeer uit de richting Halfweg stopgezet. Ook de Haarlemsche mo torpolitie verleende assistentie, evenals de eerste hulp-dienst. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt. Het ongeluk verwekte op dezen zoo drukken verkeersweg groote consternatie. Naar wij hedenmorgen vernamen is de toe stand van alle drie der gewonden redelijk. Opgenomen zijn mevrouw Pauli, haar zoon tje en het dochtertje. De nieuwe brug over Zijkanaal C. Na de vaste brug over zijkanaal B, zijn thans ook de beweegbare bruggen over de zijkanalen C en E nagenoeg geheel voltooid. Beide bruggen zijn van hetzelfde type, Uit bovenstaande foto blijkt duidelijk, dat de doorvaart-wijdte en -hoogte ruimschoots vol doende zijn. Het kanaal, dat deze brug over spant, vormt de verbinding ttusschen het Noordzeekanaal en het Spaarne en dus ook met Haarlem. De nieuwe weg is van Velsen af tot deze brug gereed. Binnenkort zal een aanvang worden gemaakt met den aanleg van de aarden baan van deze brug af in Oostelijke richting itot nabij de Fordfabrieken. in hun badhokje gestolen voor- werpen gevonden. De daders van de vele diefstallen in kleed kamers in het zwembad „De Wilgenpias" te Schiebroek, zijn Zaterdagmiddag aange houden. schrijft het Handelsblad. Een politie agent stelde een onderzoek in, in het kleed kamertje van twee jonge mannen tegen wie hij verdenking koesterde. Bij terugkomst werden de jongelui aangehouden. Gouden horloges, gouden en zilveren potlooden, vul penhouders enz. werden bij hen gevonden. Zij mosten echter veel meer gestolen hebben dan het gevondene, daar er lederen dag ge durende de laatste maanden aangiften van diefstallen gedaan worden die nooit ontdekt zijn. De aangehoudenen, 2 jongelui van 20 en 23 jaar, waren in het bezit van tientallen door hen nagemaakte sleutels van cabines, zoomede van loopers. Ook hadden zij een lijst van hokjes, waartoe zij zich toegang konden verschaffen.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1