DE VIERDE MAN Noodweer. Nederland en het Zuid-Afrikaansch Fruit. IJMUIDER courant ipe Commissie voor den Nederlandsch- 2Uid-Afrikaansc£iien handel seeft in Juli van dit jaar in haar maandelijksche be schouwing gewezen op de wensdhelijkfneid tot verbetering van de afzetmogelijkheden van Zuid-Afrikaan^oh fruit in Nederland. Poor de bevordering van directe versche pingen van Zuid-Afrika naar Nederland zou een belangrijke stap in de goede richting gezet zijn. Het secretariaat van het Nederlandsch Handelsbureau te Kaapstad heeft thans een belangrijk rapport doen verschijnen over deze aangelegenheid. Daaruit blijkt, dat het groote afzetgebied van Zudd-Afrikiaansch fruit Engeland is. Het zijn de Londensche Ivrui'/.T&snhandelanen, die den export tvan, den vruclhtenoogst aan zich getrokken heb ben door 'het openen van kant-oren in de centra der fruitkweekerij in de Unie. terwijl zij de kweekers hebben bewogen om aan hun firma's de verscheping en de veiling Yan hun fruit, toe te vertrouwen. Zij zijn hét, die den uitvoer financieren, maar die tevens de oogst financieren, door het verstrekken van voorschotten op finale afrekening van de opbrengst. Ten gunste der verscheping op Engeland moet ook gewezen worden op den wekelijk- schen postdienst, welke de Union Castle Line tusschen Southampton en Durban on derhoudt. De Engelsche markt nam deze vruchten tegen loonende prijzen op, totdat door voortdurenden aanplant van nieuwe boomgaarden de fruitverschepingen belang rijk toenamen. Deze toeneming illustreert zich in de uitvoeringcijfers van Zuid-Afri- kaansch versch fruit, welke het volgende beeld geven. 1913: 52.000; 1920: 171.944; 1925: 730.241 en 1930: 1.540.642. De vruchtenkweekers zagen de prijzen terug- loopen als gevolg van een onvoldoende wijze van distribueeren. Teneinde daaraan paal en perk te stellen werden een drietal Vruoh- tenbeurzen opgericht, t w. de Decidious Fruit Exchange, de S. A. Coöperatieve Ltd. en de Fruitgrowers Cooperative Exchange of S. A. Ltd. Eerstgenoemde houdt zich bezig met den handel in zacht fruit. Deze, zoomede laatstgenoemde organisatie, zijn coöperaties. Zij treden op ais verschepers van den oogst harer leden en als adviseurs omtrent de afzetmogelijkheden. In zeker opzicht treden deze Beurzen dus op als concurrenten der Londensche fruithandelaren. Aan laatstge noemden is evenwel het veilen van het fruit overgelaten en in zooverre blijvien deze Beurzen van den Engelschen vruohtenhan- del afhankelijk. De moeilijkheid, welke de Beurzen hadden bij het zoeken van nieuw afzetgebied was deze, dat zij niet beschikken over fruit, zoodat zij genoodzaakt waren haar leden te bewegen fruit in consignatie te zenden naar de te exploreer en markten. Dat daaraan groote risico's verbonden waren- spreekt Ivan zelf. Teneinde het risico te verminderen werd een fonds, het „Parity Fund" gesticht, waaruit aan alle verschepers naar markten buiten Engeland het nadeel-ig verschil tusschen de opbrengst aldaar en den Lonéenschen marktprijs werd gegarandeerd. In Augustus 1931 werd dit Fonds tijdelijk gesloten, doolt het komt ongetwijfeld weder in werking, zoodra de economische toestanden verbeteren. In een tijdsverloop van circa vijf jaren zijn door vooraanstaande kweekers met behulp der Beurzen tal van markten ver overd. Blijkens particuliere informaties impor teerde Nederland gedurende 1931 circa 31.770 kisten citrus uit Zuid-Afrika, terwijl de totale invoer van dat product in ons land per jaar 2.100.000 kisten bedraagt. De invoer v^n Zuid-Afrikaansch fruit was dus weinig be langrijk. De oorzaak hiervan ligt niet in ons land. Vóór de totstandkoming der Beur zen verkochten de voornaamste Nederland- sche vruchtenhandelaren Zuid-Afrikaansch fruit. Daarna is van Nederlandsche zijde ge tracht met de Beurzen tot overeenstemming te komen over grootere fruitzendingen, waar aan evenwel tot nu toe door deze Beurzen nog geen gevolg is gegeven. Als bewijs dat ons land als afzetgebied van deze producten niet zonder beteekenis is, moge dienen, dat zelfs thans door Nederlandsche speculanten Zuid-Afrikaansch fruit op de Londensche markt wordt gekocht. De houding der Zuid- Afrikaansche Beurzen wekt bevreemding en wordt van die zijde verklaard door te wijzen op den invloed van den Londensche prij zen op de Nederlandsche markt en op de FEUILLETON. (Een geval uit de praktijk van Inspecteur Sanders, lid der Centrale Recherche) door UDO VAN EWOUD. Nadruk verboden. 28) Spoediger dan hij verwacht had. keerde Sanders terug met de boodschap, dat het ter rein veilig was. Zij betaalden den chauffeur en begaven zich naar het restaurant, waar op dit uur van den ochtend slechts enkele be zoekers aanwezig waren. „Ze heeft vanmorgen reeds om acht uur het hotel verlaten en Evertsen is haar ge volgd', begon de inspecteur zonder ee'nige in leiding. „Hier heb je het briefje, dat hij heeft achter gelaten". Het bleek even kort van inhoud als het eerste. ..Gezochte heeft zich in het vreemdelingen- hoek ingeschreven als Josephine Marie Por- telle, 27 jaar, boekhoudster uit Brussel. He dennacht hier gelogeerd. Hedenmorgen om 8 uur te voet vertrokken. Bagage achtergela ten. Ik volg. Wacht hier op nader bericht". .Wils bekeek het epistel nauwkeurig. Het viel hem onmiddellijk op, dat de beide eerste zinnen minder haastig geschreven waren dan de vier laatste. Hieruit mocht worden gecon- c.udeerd. dat Evertsen het eerste reeds gister avond of vanmorgen vroeg had genoteerd, in ieder géval vóór hij wist, dat de verpleegster, die nu plotseling boekhoudster bleek te zijn. zou uitgaan. Toen dat inderdaad het geyal donderdag 25 augustus 1932 scheepsverbinding tusschen Zuid-Afrika en Nederland. Verbetering in dezen toestand zou alleen te bereiken zijn dOor ai reet-verscheepte toe voeren te doen zenden door de Vruchten beurzen naar de Nederlandsche markt en de aanvulling te doen geschieden door ge regelde wekelijksche consignaties met over scheping te Southampton. De Beurzen zou den en twee continentale stoomvaartlijnen moeten opwekken een vaarplan samen te stellen, waarbij een zoo groot mogelijk aan tal afvaarten van schepen met koelkamer- ruimte, economisch verdeeld over de oogst- seizoenen in Zuid-Afrika, zou moeten wor den opgenomen. MOT J fflRUS. FAILLISSEMENTEN. De Arrondissements-Rechtbank te Haar lem, heeft de volgende faillissementen uit gesproken op 23 Augustus 1932. 1. De N. V. Visscherij „Aneta", gev. te IJmuiden, Middenhavenstraat 28, Curator mej. Mr. M. J. Kluitman, wonende te Haar lem. 2. A. J. Daalmeyer, behanger en stoffeer der. wonende te Beverwijk, Schoolstraat 2. Curator Mr. J. H. Deenik, wonende te Haarlem. 3. F. J. Hunter (scheepswerf en werktui- genfabriek „Het Spaarne", scheepsbouwer, wonende te Haarlem-Noord, Eikenstraat 40. Curator mr. T. A. M. van Loben Seis, wo nende te Haarlem. 4. N. H. Waning, zonder beroep, wonende te Bloemendaal, Kleverlaan 73. Curator Mr. G. W. C. Pliester, wonende te Haarlem. 5. C. M. de Mooy, kapper, wonende te Hil legom, Hoofdstraat 75. Curator Mr. F. J. Gerritsen, wonende te Haarlem. 6. W. Verhagen, timmerman en aannemer, wonende te Haarlem, Rozenprieelstr&at 63. Curator Mr, H. J. M. Tonino, wonende te Haarlem. 7. L. Ebbing, caféhouder en veehandelaar, wonende te Hillegom. Curator Mr. L. Ali Cohen, wonende te Haarlem. 8. H. Aardenburg, behanger, wonende te IJmuiden, Hobbemastraat 5. Curator mevr. Mr. S. M. Koolde Bruin, wonende te IJmuiden. 9. Th. van Egmomd, veehouder, wonende te Leimuiden, Oosteinde Heereweg 229. Curator mr. M. van Toulon van der Koog wonende te Haarlem. 10. A. Rijkenberg, winkelier, wonende te Haarlem, Kleine Houtweg 11, Curator mr. J. A. P. C. ten Bokkel, wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Jhr. Mr. E. J. Strick van Linscho- ten. Opgeheven werd het faillissement van: N. Abspoel, wonende te Haarlem. Curator Mr. J. H. Deenik, wonende te Haarlem. Geëindigd zijn door het verbindend wor den der uitdeelingslijst de faillissementen van: 1. J. Geljon, wonende te Hillegom. Curator mr. G. E. Mellema, wonende te Haarlem. 2. Jac. van Breemen, wonende te Aalsmeer, Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Sic- caraa. BURGERLIJKE STAND Haarlem, 24 Aug. Bevallen; 21 Aug.: W. M. LefeberRekers d. P. A. Fenger—Peters z. J. G. Schansman— Batterman z. 22 Aug. A. H. BlomFeekman z. A. RoosenBrinkmann d. E. M. A. Vriend v. Kampen z. J. Lauerv. Gend z. 23 Aug.: A. C. van DijkHofstee d. A. M. C. Snoeks Diependaal z. H. H. ZwetslootNeifer z. 20 Aug.: W. H. v. d. Broek—Bartelds, d. Overleden: 21 Aug. M. E. v. Wilderenvan Acker, 80 j., Oranjeboomstraat. H. J. F. Ro- qué, 51 jaar, Pontianakstraat. bleek, had hij haastig de laatste zinnen neergekrabbeld en het briefje in de reeds bij voorbaat geadresseerde enveloppe gesloten. De ontdekking zei naturlijk niets, hoogstens, dat rechercheur Evertsen een voorzichtig man was, die op alle eventualiteiten voorbe reid wenschte te zijn, maar toch kon hij niet nalaten Sanders op een en ander opmerk zaam te maken. Deze bleek nog niet geheel over zijn onrust heen te zijn. „Wat je daar zegt, Miel", antwoordde hij op een zóó kalme toon, dat het den reporter zelfs eenigszins geforceerd voorkwam, „is ook mij niet ontgaan. De ontdekking heeft voor ons niet de minste beteekenis en toch ik wil het je wel eerlijk bekennenook al, omdat ik er toch niet in slaag het verborgen te houden ben ik verontrust over de voort durende afwezigheid van dezen, mij onbeken den Evertsen. Zoolang ik zelf de touwtjes in handen heb, zoolang ik weet en persoonlijk beoordeelen kan, wat er gedaan moet wor den, behoud ik m'n, zelfs in de précairste si tuaties onverwoestbaar optimisme, maar zoo dra ik tot werklooshed gedoemd word in een zaak, waarvan de leiding toch tenslotte bij mij berust, bekruipt me voortdurend de angst dat het scheef gaat. Ongemotiveerd die vrees zult je zeggen! Een gebrek aan vertrouwen in de capaciteiten van m'n ondergeschikten? Best mogelijk, maar laat. ik je dan mogen ver zekeren, dat m'n praktijk als speurder mij daar meer dan eens reden toe heeft gege ven". Hij zweeg, en trok nerveus aan z'n sigaar, die hij daarna met een ongeduldig gebaar in een aschbakje wierp. Doch bemerkende, dat de reporter het nutteloos achtte zijn be weringen te weerleggen, vervolgde hij, nu wat minder heftig: „In een zaak als deze, Miel, kan de kleinste vergissing, van wien dan ook, de boel in 't honderd sturen. Afgezien van de soesah, die ik over haar uitlevering zou krijgen, zou hét {Een Engelsch renstalbezitter heeft 15 van zijn minst belovende eenjarige paarden laten afmaken, omdat on derhoud en training der dieren hem te kostbaar toerden). 't Was maar een klein gemengd bericht, Verscholen in een hoekje Van d' een of andre Britsche krant, Maar 't bracht mij tot een vloekje. De crisis spaart geen enkel mensch. Elk moet er onder lijden. En zuinigheid is het gebod Voor allen, deze tijden. Zelfs deze renstaleigenaar Moest aan dit denkbeeld wennen, Hij kon niet al zijn paarden meer In races laten rennen. Een goede raad was zelfs te duur, Hij kon dien niet betalen En vond een paardemiddel uit, Dat zeker niet kon falen. Hij koos zijn slechtste „materiaal Dat hem niets bracht dan schade En joeg ze door den jongen kop, Het schot van zijn genade. Hij pinkte wellicht naar een traan, In 't meestersoog gedrongen, Maar boog zich bij gebrek aan keus, Door noodweer zoo gedwongen. 't Was maar een klein gemengd bericht, Maar 'k moest het toch vermelden, Van dezen mensch die is ontgeld, En 't dier, dat 't moest ontgelden. P. GASUS. In het rijm van Voetvolk van gisteren laat men mij zeggen: Voor die reeds vol van vreezen En niet altijd zonder blaam, De scherpzinnige lezer zal begrepen hebben dat in plaats van reeds het woord ridders moet worden gelezen. P. G. DE ZAAK-GORGOELOF. REVISIE AANGEVRAAGD. PARIJS, 25 Augustus (Reuter). Mr. Géraud, de verdediger van Gorgoelof, heeft 'bij den minister van justitie een verzoek in gediend tot revisie van het proces. Het verzoek is gebaseerd op de verergering van den geestestoestand van den veroordeelde. EEN ONTHULLING VAN LORD ROTHERMERE. HEM WERD DE HONGAARSCHE TROON AANGEBODEN. LONDEN, 24 Aug. (V.D.) In de Daily Mail publiceert Lord Rotherniere de onthul ling dat hij, ongeveer 4 jaar geleden, door invloedrijke Hongaarsche groepen is uitge- noodigd, zich beschikbaar te willen stellen als candidaat voor den Hongaarschen troon. De Hongaarsche politicus en schrijver Ra- kosi kwam indertijd persoonlijk naar Schot land, om Lord Rothermere te bewegen de candidatuur te aanvaarden. Hij heeft de can- didatuur echter afgewezen, omdat hij het onjuist achtte, dat op den Hongaarschen troon een buitenlandsch monarch zou zitten. Het beroemde Bauhaus Dessau, instituut wordt met ingang van 1 Septemberingex een heel klein kunstje zijn, deze juffrouw, die zich nu eens verpleegster dan weer boek houdster noemt, als verdacht van medeplich tigheid in de moordzaak-Leuvensteyn aan de justitie over te leveren. Maar wat heb ik dan nog bereikt?' Instinctief voel ik, dat er veel meer achter deze zaak zit, zóó veel, dat het ongetwijfeld de moeite zal loonen haar tot de wortels te onderzoeken. En hoever zijn we nu? Hoog boven op een tak zitten we, gedwongen tot een werkeloosheid, lie me m'n rust ontneemt en met het voortdurende gevaar voor oogen door een onhandige streek van een ander naar beneden te zullen tuime len". Wils schoot onwillekeurig in de lach. „Je beeldspraak dunkt me nogal gevaar lijk, Wils. Misschien, dat die fraaie boomen langs de Königsallee je daartoe hebben ge ïnspireerd. Maar overigens ik kan me jouw positie indenken en tenslotte weet ik daarop maar één advies: Zie. dat je zoo spoedig mo gelijk weer een werkzaam aandeel in de on derneming krijgt. Je zult zelf wel zoo ver standig zijn, daarbij niet overijld te werk te gaan". „Ik zou b.v. kunnen beginnen met de Düs- seldorfsche bladen der laatste dagen eens door te lezen om te zien, of het bericht van den moord ook tot hier is doorgedrongen. Bijzonder productief lijkt me dat werk wel niet. maar het geeft tenminste eenige aflei ding". Hij stond op en begaf zich naar de lees tafel, vanwaar hij spoedig met een aantal nieuwsbladen terugkeerde. Ook Wils ver diepte zich thans weer in zijn ochtendblad en eenigen tijd hoorde men nu niets dan het ritselen der couranten, welke de inspecteur haastig doorbladerde, zich schijnbaar slechts nu en dan tijd gunnend een bericht in zijn geheel door te lezen. Reeds na tien minuten legde Sanders het laatste blad op den stoel naast zich en stond dan plotseling op. De reporter wierp hem over NIEUWE VONNISSEN WEGENS AANSLAGEN. Leden van het IJzeren Front veroordeeld. COMMUNISTISCHE SYMPATHIEBETUIGING MET RIJKSVLAGLEDEN. KIEL, 23 Augustus. (Wolffbureau). De speciale rechtbank te Kiehl heeft acht arbei ders. leden van het soc.-dem. „IJzeren Front" wegens ernstige mishandeling van nationaal-socialisten, veroordeeld tot gevan genisstraffen van 3 tot 18 maanden. Een der beklaagden had zich bovendien to ver antwoorden wegens het ongeoorloofd dragen van vuurwapens. BERLIJN, 23 Augustus. (Wolffbureau). De Communistische Rijksdagfractie heeft aan de leden der Reichsbanner, die te Ohlau in een gevecht eenige nationaal-socialisten hadden gedood en deswege tot tuchthuis straffen van twee tot vier jaar veroordeeld werden; een telegram gezonden van den vol genden inhoud: In de nauwste solidariteit met alle strij dende proletariërs verbonden, protesteeren wij krachtig tegen het over u gevelde ter- reurvonnis. Wij stellen bij het wederbijeenko- men van den Rijksdag onverwijlde ophef fing van het vonnis en uw vrijlating voor. Leve de anti-fascistische actie. Met broederlijke strijd groeten: de commu nistische Rijksdagfractie." Opwinding te Breslau. BRESLAU, 24 Augustus (Wolffbureau). Gisteravond hebben hier naar aanleiding van de doodvonnissen te Beuthen, verschei dene betoogingen plaats gehad. De demonstranten trokken door de straten en riepen: „Weg met het schandelijke oor deel van Beuthen!", „Stelt onze kameraden in vrijheid!" „Weg met de regeeringlVon Pa pen!" In het licht van zoeklichten verdreef de politie de betoogers met de gummistok. Eenige personen werden in hechtenis ge nomen. HITLER 17 EN 18 SEPTEMBER NAAR OOSTENRIJK. MüNCHEN, 24 Augustus (VB.) Reeds eenige weken geleden eischten de Oostenrijk- sche nationaal-socialisten, dat het verblijis- verbod voor Hitler in Oostenrijk zou worden opgeheven. Naar thans wordt gemeld heeft de Oostenrijksche regeering besloten, dat aan dezen eisch in zooverre tegemoet zal worden gekomen, dat Hitier vergunning zal krijgen, zich op 17 en 18 September a.s., de data van den partijdag der nat.-isociaiisten, op Oostenrijksch gebied op te houden. FANZ STOEIIR RIJKSDAGPRESIDENT? BERLIJN, 24 Augustus (Wolffbureau) Naar de „Deutsche Zeit-ung" zegt vernomen te hebben, zal de nationaal-socialistische Rijksdagfractie den afgevaardigde der N. S. D. A. P. Franz Stoehr als president van den 'nieuwen Rijksdag voorstellen. Franz Stoehr is in 1879 geboren en was langen tijd in de Duitsch Nationale hulpverleening werk zaam. In den tegenwoordigen Rijksdag was hij vice-president. architectuur, schilderkunst en kunstnijverheid een raadsbesluit van de stad Dessau, gesloten. zijn krant een half verbaasden, half spotten- den blik toe. „Als ik overal zóóveel waardeering vond onder m'n lezers, zou ik geen letter meer schrijven", zei hij. Sanders negeerde deze opmerking. „Ik heb geen rust meer, Miel; ik ga naar de politie. Vandaag of morgen zou ik toch tot dien stap moeten besluiten en dan dunkt het me beter zoo spoedig mogelijk door den zu ren appel heen te bijten. Blijf hier en wacht op me. Ik kan je natuurlijk niet vooruit zeg gen, hoe lang of het duurt, maar ik beloof je zoo gauw mogelijk terug te zullen zijn". Een hulpvaardige kellner, die ijilngs toe schoot cm den inspecteur in zijn jas te hel pen. belette zoowel een nadere toelichting van Sanders' zijde op hetgeen hij van plan was als de vraag die Wils, in verband hier mede, op de lippen zweefde. Met een kort „tot straks" verliet de eerste het café, terwijl de reporter opnieuw troost trachtte te vinden in den stapel nieuwsbladen. Ongeveer een half uur lang scheen de lec tuur inderdaad al zijn aandacht in beslag te nemen, doch langzamerhand verflauwde zijn belangstelling en al spoedig dwaalden zajn gedachten at naar de gebeurtenissen, die oor zaak waren dat hij op dit uur in een café te Düsseldorf een buitenlandsche krant zat te lezen, terwijl bij zijn blad in Amsterdam z'n aanwezigheid wellicht dringend noodzakelijk was. Hij begon zich af te vragen, of het niet wat onverantwoordelijk geweest was zich op deze reis bi.i Sanders aan te sluiten. Hoe lang kon deze geschiedenis nog duren? Het eind was er immers niet van te zien cn bovendien was het neg zeer problematisch, of de af faire zooveei belangwekkende copie zou op leveren, dat de verloren tijd daardoor werd goedgemaakt. Stel, dat de zaak eens scheef ging en ze beiden op hangende pootjes naar Amsterdam moesten terugkeeren. Zeker, hij wist op het oogerblik al heel wat meer dan z'n coilega's, maar per saldo was het toch WAAROM DE HEER ZAALBERG HEENGING. Offer aan eigen bezuinigings voorstellen. EEN JONGERE DIRECTEUR-GENERAAL VAN DEN ARBEID. „Het Vaderland" had een onderhoud met den heer C. J. Ph. Zaalberg, die aftreedt als directeur-generaal van den Arbeid. Daaraan is het volgende ontleend: Zooals men weet, is de heer Zaalberg lid van de Commissie Weiter geweest en hi*- heeft met den heer Weiter alleraangenaamst samengewerkt, dekt volkomen alle voorstel len der commissie. De heer Zaalberg gaat dan ook niet alleen mee met de voorstellen der commissie inzake de arbeidsinspectie, maar is er vrijwel de ontwerper zelf van. De voorstellen zijn z. i. onvermijdelijk. Tot die voorstellen behoort ook, dat drie hoofdambtenaren op wachtgeld moeten gaan, hoe smartelijk het ook wezen mocht en hoe volkomen de getroffenen ook nog voor hun taak berekend zijn. Nadat de heeren Last en Klompe, enkel uit leeftijdsoverweging, aangewezen waren, heeft de directeur-generaal zich vrijwillig als derde aangeboden. Hij deed dit voorstel reeds 9 Maart 1932. De heer Zaalberg behoort tot hen, die van oordeel zijn, dat de ouderen èn ter wille van den dienst en uit billijk heidsoverweging moeten plaats maken voor de jongeren. Maar dat was heelemael niet de bedoeling der regeering en zij heeft zeer ernstig ge tracht. den heer Zaalberg van dien stap terug te houden. De directeur-generaal heeft echter zijn ontslagaanvraag gehandhaafd en met redenen omkleed. Hoofdreden is geweest, dat de snelle ont wikkeling van den dienst en de steeds groo tere eischen een jongere kracht vragen, welke hij zag in dr. ir. A. H. W. Hacke, dien hij dan ook zelf hééft voorgedragen. Verder heeft de heer Zaalberg niet ver heeld, dat hij de laatste jaren niet heeft kunnen werken als hij wilde, omdat te veel andere dingen, o.a. de werkloosheidsverzor ging, hem waren opgedragen. Hij heeft zich dan ook bereid verklaard desgewenscht, de bij-dingen te blijven behartigen, welk aan bod werd aanvaard. Eindelijk heeft hij wel zijn verwondering te kennen gegeven, dat de betrokken ministers bij de regeling van de contingenteeringen, de Arbeids inspectie, z.i. het lichaam, dat het allerbest van voorlichting kon dienen, niet om advies hebben gevraagd. Pas later heeft de regeering hem ook nog trachten te winnen voor het directoraat, van de N.V. Mij. tot behartiging van de Natio nale Scheepvaartbelangen. Wij kunnen begrijpen, dat deze gehèel nieuwe instelling den oud-zee-officier Zaal berg bijzonder heeft aangetrokken In zijn afscheidsrede gewaagt de heer Zaalberg van heimwee naar de regeering van 1914, die de Arbeidsinspectie bij alles raad pleegde, door in de volgende bij deze gele genheid uitgesproken woorden: „Van de groote werkers en denkers op so ciaal gebied, wier invloed ik in sterke mate heb ondergaan, noem ik slechts hen, die niet meer in leven zijn, de vijf T's: Tak, Talma, Troelstra, Treub en Thomas en bovenal fjfolens". Naar zijn oordeel over de Zuiderzeewerken gevraagd zei de heer Zaalberg, dat hij wensch te, dat men deze nooit begonnen was. Het blad had ook een onderhoud met den nieuwen directeur-geheraal dr. ir. A. H. W. Hacké. Deze vond, dat er veel te veel ge heimzinnigs gezocht werd in de verandering. ^Zaalberg was zoo eerlijk om. toen er sprake van was de ambtenaren met 35 dienstjaren te doen afvloeien, zich zelf het allereerst öp die voordracht te plaatsen. -Van de wenschen van ir. Hacke, neergelegd in de stellingen bij zijn proefschrift noemen wij: De verkoop van klein versch brood kan worden toegelaten van 8 uur des morgens af. De omstandigheid, dat een der conventies van Genève o.a. verbodsbepalingen inhoudt voor den nachtarbeid van banketbakkerspa troons en bij ratificeering deze verbodsbepa lingen ook in de Nederlandsche Arbeidswet zouden moeten worden opgenomen, is een onoverkomelijk bezwaar om deze conventie te ratificeeren. De heer Hacke is een tegenstander van bedrijfsraden, een voorstander van het ver- sche kadetje bij het ontbijt, en een groot be wonderaar van de tegenwoordige arbeidswet. Van de 40-urige werkweek is hij een tegen stander om der concurrentiemogelijkheden, wille, tot een politieke partij behoort hij niet. DRIE STUDENTEN VAN EEN BERG GESTORT ZERMATT, 24 Aug. (Reuter). Te Matter- horn zijn drie studenten van een hoogte van 1500 Meter omlaag gestort en gedood. Giste ren heeft men hun lijken gevonden en naar Zermat gebracht. Het ongeluk is hoogstwaar schijnlijk reeds Vrijdag j.l. gebeurd. zeer de vraag, of hij daarvan voor z'n blad gebruik zou mogen maken. Zoolang het on derzoek niet geëindigd was en dat kon ten slotte nog maanden duren zou de politie zeker niet willen, dat er ook maar een letter over in de krant verscheen en zoolang dat het geval was, beteekende het verzamelen van gegevens practisch niet veel meer dan het bevredigen van een persoonlijke nieuws gierigheid. En toch kon hij op het oogenblik bezwaar lijk terug. Als hij zich vanavond of morgen ochtend weer op de redactie liet zien zonder iets te hebben bereikt, zou de nutteloosheid van zijn reis eerst recht aan het licht treden. Nee, dan maar liever een paar dagen er aan wagen. Geiukkig was het vandaag al Vrijdag, zoodat hij tot Maandagmorgen waarschijn lijk niet langer dan anderhalve dag gemist zou worden. Er zat niets anders op dan in zijn lot te berusten. Zoolang je beroep slechts van je eischte, dat je met een kop koffie en een goeie sigaar in een niet onge zellig café met desgewenscht uitzicht op een levendige promenade een krant ging zitten iezen, was de wereld eigenlijk nog zoo slecht niet. Zijn stemming, die na het overhaaste ver trek van Sanders eenigszins gedaald was, kwam langzamerhand weer op het peil, dat bij een man van zijn karakter normaal ge- nocir.G kon worden Reeds had hij zich verzoend met het voor uitzicht misschien nog .wel eenige uren op der. inspecteur tc moeten wachten, toen een he-u1 d?' zaal binnentrad, die, na een onder zoekenden Diik op de weinige gasten te heb ben geworpen, regelrecht op zijn tafeltje af stevende. (Wordt vervolgd). Over gewenschte verbeteringen.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 3