pUiTSCHLAND UIT HET BUITENLAND voorloopig~nÏet meer naar de ontwapeningsconferentie. het belangrijkste nieuws. Engeland Chili DE TOESTAND. SPORT EN SPEL IJMUIDER courant ZATERDAG 17 SEPTEMBER 1932 Zoolang de kwestie der gelijkberechtigdheid niet opgelost is, zal Duitschland niet ter conferentie verschijnen. Ook in een verdere notawisse ling met Frankrijk ziet de regeering geen heil. Financieele commissie der Fransche kamer keurt conversievoorstel goed. De inhoud van den brief aan Henderson. Het schrijven der Duitsche regeerinig aan den, president der Ontwapeningsconferentie, Henderson, dat Vrijdag aan het secreta riaat-generaal van den Volkenbond is over handigd en waarin de Duitsche regeering haar afwezigheid bij de zitting van het bu reau der ontwapeningsconferentie op 21 Sep tember a.s. aankondigt, luidt als volgt: BERLIJN, 14 September 1932. Mijnheer de resident. Namens de Duitsche regeering heb ik de eer u het volgende mede te dee- ^Bij de onderhandelingen van de Algemeene Commissie, welke voorafgingen aan de goed keuring van de resolutie van 23 Juli j.i., heeft de leider der Duitsche delegatie de motieven uiteengezet waarom de Duitsche peering deze resolutie zou moeten afwij zen Hij heeft daarbij uiteengezet, dat vol gens den stand der conferentiehandelingen de kwestie der gelijkgerechtigdheid der ont wapende staten niet langer meer zonder op lossing mag blijven. Dienovereenkomstig heeft "hij bij die gelegenheid de verklaring afgelegd, dat de Duitsche regeerirug niet zou kunnen deelnemen aan de verdere werk zaamheden der conferentie alvorens een be vredigende oplossing in de kwestie der ge lijkgerechtigdheid van Duitschland is ver kregen. Nadat de resolutie niettemin is aangeno men, staat reeds thans vast dat de a.s. ont wapeningsconventie ver zal achterblijven bij het ontwapen in gsreg iem van het verdrag- van Versailles. Hiermede is de kwestie on middellijk actueel geworden, hoe de toepas- sin^ van het toekomstige regiem op Duitsch land zal zijn. Het ligt voor de hand, dat zon der de beantwoording vara deze kwestie een regeling der afzonderlijke concrete punten van het ontwapeningsprobleem niet mo-ge- ^Naar de meening der Duitsche regeering kan slechts een oplossing in aanmerking kom«m, de oplossing nl. waarbij alle staten met betrekking tot de ontwapening aan dezelfde regelen en principes zullen worden onderwcroen en dat voor geen enkelen staat een discrimineerende uitzonderingsregel zal gelden. Het kan niet van Duitschland worden gevergd deel te nemen aan de onderhande lingen betreffende de in de conventie vast te stellen ontwapeningsmaatregelen, zoo lang niet vast staat dat de gevonden oplos singen ook op Duitschland van toepassing zullen zijn. Ten einde deze voorwaarde voor haar ver dere medewerking ter conferentie zoo snel mogelijk te verwezenlijken, heeft de Duit sche regeering intussohen getracht de kwes tie der gelijkgerechtigdheid lang diploma- tieken weg op te lossen. Helaas moet worden geconstateerd, dat de Duitsche bemoeiin gen tot nu toe nog niet tot een bevredigend resultaat 'hebben geleid. Onder deze om standigheden zie ik mij tot mijn leedwezen genoodzaakt u er van in kennis te stellen^ dat de Duitsche regeering geen gebruik zal maken van de uitnoodiging deel te nemen aan de den 21en September a.s. aanvangen de bijeenkomst van het bureau der conferen tie. De Duitsche regeering is, zooais te voren, er van overtuigd dat een redicale ten uitvoer legging der algemeene ontwapening dringend geboden is in het belang van de garantie van den vrede. Zij zal de werkzaamheden der conferentie met belangstelling gadeslaan en haar verder optreden laten leiden door het verloop dezer werkzaamheden. Betreffende de verdere behandeling der kwestie van gelijkgerechtigdheid van Duitschland vernemen wij van bevoegde zijde dat de Rijksregeering niet voornemens is de Zondag j.l. overhandigde nota schriftelijk te beantwoorden. Zij betreurt te moeten con- stateeren dat deze nota het probleem der gelijkgerechtigheid zoowel in zijn voorwaar den als zijn gevolgen onjuist interpreteert en dat de nota op geen enkel essentieel punt een toenadering tot het Duitsch standpunt aantoont, zooals het in het Duitsche memo randum van 29 Augustus is uiteengezet. Van een voortzetting der gedachtenwisseling langs den weg der notawisseling meent de Rijksregeering niet veel te kunnen verwach ten. Zooals van zelf spreekt is zij, zooals steeds, tot een gedachtenwisseling bij mon delinge diplomatieke onderhandelingen be reid. De Rijksminister van Buitenlandsche Zaken beeft den Franschen ambassadeur Francois Poncet ontvangen en hem een overeenkom stige mededeeling verstrekt. In den zelfden zin zijn ook de overige regeeringen geïnfor meerd, welke door de Rijksregeering in deze aangelegenheid waren gekend. In den gehouden ministerraad is besloten de staatsschulden te conventeeren tegen een rentevoet van 41/2 pet., aflosbaar in Ï75 jaren tegen ten pariikoers. PARIJS, 16 September (VJD.) pe Fransche regeering heeft de Vrijdagmiddag om drie uur bijeengekomen Kamer de wets voorstellen inzake de conversie der staats schulden voorgelegd. De indiening van het zeer omvangrijke ontwerp, dat geteekend is door *den presi dent der Republiek geschiedde door Ger maan Martin, waarbij de minister van Financiën de directe opening der debatten eischte. De voorzitter van de financieele com missie, Marvy, stelde voor het ontwerp naar genoemde commissie te verwijzen, hetgeen door het Huis werd goedgekeurd. De financieele commissie van de Kamer keurde het conversievoorstel der re geering goed en zond het met eenige on beduidende veranderingen terug naar de plenaire vergadering, die om 18 uur 30 de debatten hervatte. Het schijnt thans wel zeker, dat het ontwerp zal worden aangeno men, aangezien de socialisten besloten hebben voor de regeering te stemmen. Duif scHI and. Geen godsvrede bij de a.s. verkiezingen. Een Berlijnseh avondblad verklaarde volgens Wolff uit parlementaire kringen te hebben vernomen, dat de Rijksregeering ter bekorting van den verkiezingsstrijd een tijdelijk vergader- en demonstratieverbod zou afkondigen, dat eerst een of twee weken voor de verkiezingen zou worden opgeheven Naar van bevoegde zijde wordt vernomen, koestert de Rijksregeering echter niet het voornemen opnieuw een politieken gods vrede af te kondigen. Onjuiste geruchten over ontbinding der vakver eenigingen. In den laatsten tijd zijn herhaaldelijk hardnekkige geruchten opgedoken volgens welke de Rijksregeering de bedoeling zou hebben de vakvereenigingen te ontbinden. In verband hiermede verklaart men op aanvraag te bevoegder plaatse dat deze geruchten zoo fantastisch zijn dat men ze eigenlijk niet eens behoeft tegen te spreken. In ieder geval zijn deze geruchten tot nu toe nog niet tot de Rijksregeering doorge drongen. Deze weet nog van niets. Men acht het reeds daarom onjuist omdat de Rijks minister van Arbeid, Schaeffer, Zondag te Dusseldorf voor de vakvereenigingen het woord zal voeren. Verdere economische maat regelen der regeering. Naar van bevoegde zijde wordt vernomen zal betreffende het verloop en het resultaat der tegen heden Zaterdag vastgestelde be raadslagingen' van het Rijkskabinet inzake het tweede deel van het economische plan geen enkele mededeeling worden verstrekt. Naar voorts wordt verklaard, zal de Rijks minister voor Voedingswezen en Landbouw, Freiherr von Braun, den 26 September ter plenaire bijeenkomst van den Beierschen Landboüwraad te Munchen in een redevoe ring, welke over alle Duitsche zenders zal worden verspreid, het landbouwprogram der Rijksregeering uiteenzetten. Verscherpte verhouding in Nanking. In verband met de versterking der Japan - sche troepen te Nanking heeft de toestand zich aldaar toegespitst. De minister van Bui- :enlandsche Zaken, Lowenkan, verklaarde dat hij met de Japansche militaire autori teiten is overeengekomen Chineesche mili- .aire patrouilles te zenden ter voorkoming van eventueeel botsingen met de Japanners. De Japansche opperbevelhebber heeft er op merkzaam op gemaakt dat bij de eerste bot sing met of aanval op de Japansche troe pen of de bevolking troepen aan land zullen worden gebracht. Talrijke Japansche han delsondernemingen en banken hebben bij zondere bewaking gekregen van marinesol daten, die met machinegeweren zijn uitge rust. De Japansche oorlogsschepen op de rivier de Jangtse hebben bevel ontvangen zich te soncentreeren bij Hankau Nanking en Sjang hai ten einde „eventueele incidenten te voor komen, welke in verband met de erkenning van Mandsjoerije door Japan gevreesd wor den". Ni"uwe Chineesche nota aan alle groote mogendheden. Officieel wordt medegedeeld: In verband met het door de Chineesche regeering bij den Volkenbond ingediende protest inzake de er kenning van den staat Mandsjoerije door Ja- nan heeft de Chineesche regeering besloten door bemiddeling van haar diplomatieke ver- egenwoordigingen te Londen, Rome, Wash ington en Parijs tot de groote mogendheden •en nieuwe nota te richten, waarin er de na druk op wordt gelegd dat de erkenning van den staat Mandsjoerije door Japan een zeer grove schending der Chineesche souvereini- teit beteekent. Punten van overeenstemming in het textielgeschil. Reuter meldt, dat de gedelegeerden op de conferentie over het conflict in de katoen industrie het op verschillende punten eens zijn geworden o.a. ten aanzien vian een verzoeningscommissie. De onderhandelingen zijn nu tot Maandag verdaagd. pe, Conflict in het ministerie- Renkin. De Brusselsche correspondent van de N. R. Ct. meldt aan zijn blad: De benoeming van een Nederlandsch on kundige tot hoofdgriffier bij de rechtbank van eersten aanleg te Brussel, in de Moni- teur Beige verschenen, heeft aanleiding ge geven tot zeer ernstige strubbelingen in den schoot van het kabinet-Renkin. De benoeming tot hoofdgriffier van een Waal, die met moeite wat Nederlandsch le zen kan, is een pijnlijke verrassing gewee'st voor de katholieke Vlaamsche ministers, die onmiddellijk bij den premier hebben gepro testeerd. Minister Sap aarzelde niet den mi nister-president. Renkin te verklaren, dat de liberale minister van justitie. Cocq, zich door deze benoeming aan woordbreuk heeft schul dig gemaakt. Het zou hem Sap onmo gelijk zijn nog samen met Cocq te blijven ze telen. Ook .de twee andere katholieke Vlaam sche ministers Heyman en van Dievoet deze laatste, uitstedig zijnde, deed het tele grafisch sloten zich bij de opvatting van Sap aan. Het eerste gevolg is geweest, dat de eeds aflegging van den nieuwen hoofdgriffier is uitgesteld en er door den minister-president naar een middel wordt gezocht om deze be noeming, die in strijd is met den letter en den geest van de nieuwe wetgeving op de benoemingen, zoo niet ongedaan te maken, dan toch te neutraliseeren. INGEZONDEN 1MEDEDEELINGEN CLln De opstandige vlieger commandant voor den krijgsraad. De leider der Chileensehe contra-revolu tie, de commandant van het vliegcorps Me rino, die zich gisteren met de hem steunen de officieren aan de regeering heeft overge geven zal voor een krijgsraad terecht staan. De geruchten over een nieuwen opstand ten gunste van den afgezetten president dr. Davila worden door de regeering tegenge sproken. HET INTERNATIONAAL MIJNWER KERSCONGRES TE LONDEN DE RATIFICATIE VAN DE URENCONVENTIE LONDEN, 15 September. (V.D.) De Neder lander Vandebilt heeft heden op het inter nationale mijnwerkerscongres verklaard niet in te zien waarom de Nederlandsche regee ring niet de eerste zou zijn om de Ure-ncon- ventie van Genève te ratificeeren, hoewel spreker het er mede eens is dat de conven tie onvoldoende tegemoet komt aan de wen- schen der mijnwerkers. Spreker zeide van meening te zijn dat het noodzakelijk is druk uit te oefenen op de regeeri-ngen om de con ventie te ratificeeren, hieraan toevoegende dat het zelfs noodzakelijk zou kunnen zijn regeeringen te boycotten van- landen welke weigeren de conventie te ratificeeren. De conferentie bekrachtigde de vroeger goedgekeurde resolutie, waarbij de ratifi catie der conventie wordt geëischt en de secties der internationale worden uitgenoo- digd aandrang uit te oefenen op de respec tieve regeeringen ten einde de ratificatie te verkrijgen. Spreker keurde eveneens den eisch inzake een veertig urige werkweek voor alle bedrijven goed, waarbij er rekening mede dient te worden gehouden dat mijnwerkers niet meer dan zeven uren per dag zullen mo gen werken, terwijl schikkingen werden ge troffen voor een speciale propagandadag, te houden op 1 December, ten einde den na druk te leggen op het internationale karak ter der beweging. Vandebilt diende een amendement in op de Tsjechisch-Ooste-nrijksche resolutie, waarbij een vijfdaagsche werkweek wordt ge eischt. In dit amendement wordt verklaard dat de houding der Poolsche regeering de grootste hinderpaal vormt voor een gelijk tijdige ratificatie der Urenconventie en de noodzakelijkheid wordt uitgesproken dat het congres alle aangesloten bonden uitnoodigt een beroep te doen op hun onderscheidene regeerinigen met het doel den invoer van Poolsche steenkolen te verbieden. Na gehouden discussie, werd dit amende ment teruggenomen. LONDEN, 16 September (Reuter). De in ternationale mijnwerkersconferentie is ihed-en geëindigd, -nadat een resolutie was aange nomen, voorgesteld door een Duitschen ge delegeerde, ten gunste van geleidelijke e: gelijktijdige 'vermindering der bewape ningen tot het peil van de thans vrijwel ont wapende landen. NEDERLANDSCH KAPITAAL NAAR POLEN? GROEP ZOU BEREID ZIJN TOT LEENING VOOR OPENBARE WERKEN. WARSCHAU, 15 September (V. D.) De on derstaatssecretaris van het Poolsche Minis terie van Financiën Koe heeft zich opnieuw naar Parijs begeven om daar de destijds af- ebroken onderhandelingen over het ver krijgen van een voorloopig crediet voor den aanleg van den spoorweg Opper Silezlë Gdingen te hei*vatten. Tegelijkertijd zullen onderhandelingen ge opend worden tusschen het Poolsche Steden- verbond en een Nederlandsche Financieele groep. Deze zou zich bereid hebben verklaard aan eenïge Poolsche steden een door den Poolschen staat gegarandeerde leening van vijf millioen gulden voor den duur van tien jaar te verstrekken. Deze leening zou voor namelijk dienen voor kanaliseerlngs- en openbare werken ten behoeve van Gdingen. HOOFDREDACTEUR VAN DAGBLAD TE SOFIA VERMOORD. SOFIA. 16 September (V.D.) Vanmor- is te Sofia op straat de hoofdredacteur van het dagblad „Nowo Vreme" vermoord. De dader wist zonder herkend te worden, te ontkomen. Het staat nog niet vast, of men te doen heeft met een wraakneming van iemand, die zich door het blad benadeeld acht, of met een politieken moord. De ver moorde. Tedor Ketrow, stond in nauwe relatie met boeren en emigranten in Servië en met de aanhangers van Protoge- rof. ZAKENWIJK VAN CANADEESCHE STAD VERWOEST OTTAWA, 16 Sept. (VJD.) Door een reus- achtigen brand is de geheele zakenwijk van de Canadeesche stad Spreagge in den staat Ontario vernield. Ruim 300 menschen werden dagloos. De materieele schade bedraagt meer dan een half millioen dollars. AMERIKA IN HAMBURG. HAMBURG. 18 September (V.D.) Heden middag moest een 30-jarig kantoorbediende vootr zijn firma een bedrag van 3100 Mark bij het bankiershuis Warburg in de Fer- dinandstrasse te Ham-burg deuoneeren. Van Emsbüttel gin-g hij, vergezeld van een vrouwelijke collega, per tram naar de Paar denmarkt, vanwaar hij zich te voet maar het bankgebouw nabij de A!s>terpoert wilde begeven. Hij werd ingehaald door een auto, waaruit een man met- een revolver op hem schoot, hem de portefuille afhandig maakte en er met d-.en auto weer vandoor ging. De kantoorbediende werd gewond en een toe vallig passeerend 20-jarig meisje kreeg een schot in het been. AANTAL SLACHTOFFERS IN ALGERIë VALT MEE. PARIJS, 16 Sept. (VJD.) Het staat thans wel vast, dat het aantal slachtoffers van het spoorwegongeluk bij Tlemcen in Algiers minder groot is dan men aanvankelijk had aangenomen. Gisteravond laat had men 49 lijken en 221 gewonden gevonden. Misschien zullen zich nog enkele slachtoffers onder de resten van, de vernielde wagens bevinden, doch groot kan hun aantal niet meer zijn, Van de gewonden zouden slechts drie levensgevaar verkeeren. PARIJS. 16 Sept. (Reuter). Uit Oran wordt omtrent het spoorwegongeluk gemeld, dat 51 lijken geïdentificeerd konden worden. Het aantal gewonden bedraagt 255. Boven doen worden nog 37 personen vermist, die naar men vreest niet meer levend zullen worden gevonden. Op de plek waar de verongelukte trein ligt, is bovendien nog een aardschuiving op getreden. PARIJS, 16 Sept. (V.D.) De directie der P.L.M., welke ook de Algerijnsche spoorwegen exploiteert, deelt mede, dat vóór den veron gelukten trein, andere militaire transporten dezelfde plaats hebben gepasseerd zonder dat iets is opgemerkt. Mogelijk is, dat eenige minuten voor het passeeren van den bewus- ten trein de sterke regens den onderbouw van den spoordijk hebben doorweekt, doch men houdt ook rekening met de mogelijk heid dat er van sabotage sprake is. Op het oogenblik valt er echter nog niets met zeker heid te zeggen. HITLER VERHEUGT ZICH OP DE VERKIEZINGEN. WOEDE RICHT ZICH NU TOT VON PAPEN EN HUGENBERG. MüNCHEN, 16 Sept. (Welffbureau)In de gisteravond alhier gehouden vergadering van S. A. en S. S., voerde Adolf Hitler het woord. Hij deed een feilen aanval op de regeering Von Papen en de Duitsch-Nationalen. Hij verheugde zich, dat er wederom ver kiezingën zouden worden gehouden, daar elke verkiezing hem meer aanhangers had bezorgd en hem. de overwinning nader had gebracht. BERLIJN, 15 Sept (Wolffbureau)Bij een nat.-soc. demonstratie in het Sport-Palast te Berlijn werd gisteravond het woord ge voerd door Rijksdag president Goering en Dr. Goebbels. Goering zeide o.a.: Een nieuwe tegenstander is voor onze be weging opgedoken die zich van alle anderen door zijn optreden onderscheidt. Hoe durft hij het bestaan op te treden tegen een be weging die, aan strijd gewend, den eenen te genstander na den anderen heeft omverge'- loopen en neergeworpen en den klassestrijd op den achtergrond gedrongen heeft-? Gelooft men, dat deze beweging zal wijken voor dit kleine clubje reactionnairen? Het doel van den -a.s. verkiezingsstrijd moet dan ook zijn de reactie, die zich achter onzen rug heeft gevormd er uit te werpen. Dat j-uist Von Papen zich opwindt over onze onderhandelingen is te onbegrijpelijker, daar hij voor drie maanden zelf nog tot het Centrum behoorde. Ik protesteer plechtig te gen de aantijging, dat ik allee'n maar het verouderde parlementarisme heb willen red den. Neen ik wil het Duitsche volk beschermen tegen de onderdrukking, voor zoover ik d-at op mijn plaats vermag te doen. Vervolgens besprak Goering de gebeurte nissen in den Rijksdag. SpT. is er van over tuigd, dat men vast besloten was het niet tot een stemming te laten komen. Men wilde verhullen hoe groot het wantrouwen in dit kabinet was. Wat de ontbinding van den Rijksdag betreft, over de moreele waarde daarvan beslist alleen het volk, over de poli tieke beteekenis daarvan beslissen de vol gende verkiezingen. Wat de juristen ook over de ontbindm: zullen zeggen, wij weten thans dat 90 pet. van het Duitsche volk Von Papen niet meer wil hebben. Ons parool blijft: „Met het Duit sche volk voor zijn nationale en sociale vrij beid". Vervolgens kwam Goebbels aan het woord. Hij oefende critiek op de noodverordeningen, het verdrag van Lausanne, de houding der regeering tegenover de partijen de houding der Duitsch-nationalen en de aanvallen v-an Hugenberg op de nazi's. Ten slotte betoogde hij dat de N.SJD.A.P. voor de verkiezingen niet bevreesd is. Nu de zomerslapte in de wereldgebeurte nissen voorbij en iedereen weer op zijn post teruggekeerd is, botsen de werkelijkheden weer tegen elkaar op. Zoolang de politici in badplaatsen kuurden en de beurshausse zich voortzette, onbedreigd door ontstellende re devoeringen, verklaringen en daaruit voort vloeiende „houdingen", had ook de speculant vrij spel. Nu blijkt dat de hausse te snel is geweest. Een tijdelijke reactie is ingetreden. Volgens de meesten een gezonde reactie, want in dit tempo kon het toch niet voort gaan. En het hervatte politieke rumoer toont ons opnieuw de schrille werkelijkheid van een Ontwapeningsconferentie, die nog niets fei telijks bereikt heeft en van tariefmuren, die nog even hoog rijzen en even zwarte scha duwen over de internationale welvaart werpen. Voor de achenweeërs en de ziejenouwellers is dit weer een prachtig oogenblik. Ik heb er al verscheidenen gehoord, in den onveran- derlijken en welbekenden toon. Berichten als het niet-verschijnen van Duitschland in de gisteren te Genève gehouden vergadering van de budgetaire commissie der Ontwape ningsconferentie, en van de opdracht aan de rijks-marinewerf te Wilhelmshafen om nu maar te beginnen met den bouw van pant serkruiser C, zijn koren op hun onheil-smolen. Zeker is de toestand ernstig, zooals ook in deze. rubriek nog in de laatste dagen in het licht is gesteld. Maar onheilsprofetieën, pes simisme dus, afbreken, hebben geen andere uitwerking dan haar te verergeren. Het ware te wenschen dat de lieden, die zich daar zoo gedachteloos aan overgeven, eigenlijk uit een goedkoope sensatiezucht en anders niet, dat eens beseften. De zakenman die 's mor gens in tram of trein zijn zwartgalligheid lucht tegenover een collega, die wellicht veel beter geslapen en ontbeten heeft, maakt een goede kans dat hij bereikt dat die collega slecht-gestemd op zijn kantoor komt. Dat hij zich moedeloos voelt en een weigerend antwoord geeft aan zijn procuratiehouder, die een nieuwe transactie wil wagen, of aan een afdeelingschef, die een nieuwen man wil aanstellen, of een ontslag niet door laten gaan. Dit klinkt erg simpel, maar het zijn deze schijnbare kleinigheden die gezamenlijk een crisis veroorzaken en voortzetten. Als de achenweeërs en ziejenouwellers dat maar eens wilden inzien zouden zij zich niet zoo dom gedragen, hun zwartgalligheden vóór zich houden en hun aandacht geven aan de zon. Augustus was een prachtige maand, nietwaar? Maar dan dit Septemberweer! Is het niet ideaal? Is het niet nog veel pretti ger, zoo zonder hittegolf? Hebt u die mop gehoord van het kapverbod, pas uitgevaar digd toen de dames allemaal een permanent wave hadden, en van het snorverbod, waar mee ze in Amsterdam gewacht hebben tot alle mannen hun snorren hadden afgescho ren, en van het pufverbod, waar „ze" mee kwamen aanzetten na de hittegolf? Dit is heusch aanbevelenswaardiger conversatie in treinen en trams. De collega zal deze of een der tallooze andere dergelijke histories aan procuratiehouder oververtellen. Zij zullen nog na-grinniken als de nieuwe transactie, de nieuwe benoeming, het niet-doorgaan van het ontslag aan de orde komen. En de zon zal iets doen blinken op de schrijftafel, en beiden zullen zeggen: „Ja.... welja, dat kunnen we best eens wagen.... goed, laten we 't eens met dien jongen probeeren nu, houd hem dan nog maar.De toestand is veel slechter geweest dan nu". Want inderdaad is hij veel slechter ge weest. Henderson, de president van de Ontwape ningsconferentie, is een man, die de zon ziet. Een buitengewoon verdienstelijk man: opti mist, menschenkenner en doorzetter. In zijn generatie zijn er weinigen zooals hij. Des te meer waardeering komt hem toe. Op dit oogenblik verklaart hij rondweg: „Ik weiger om zelfs ook maar de mogelijkheid van een mislukking van de conferentie te overwe gen". Dat is de geest die ter overwinning voert. Naast zulke taal maakt die van den zwartgalligen crisis-bevorderaar, hierboven bedoeld, wel een heel armelijk, slap, futloos figuur. Wat in den huidigen toestand vereischt wordt is Moed. Niet de zoogenoemde moed van den soldaat in den oorlog, die voor de wanhoopskeuze staat tusschen het salvo vóór en het salvo achter hem, en een held heet te zijn als hij op het eerste inrentmaar werkelijke, doorleefde, koelbloedige Moed, die de moeilijkheden tegemoet treedt met den opgewekten glimlach van een Henderson, die zegt: „Waarom zouden de gealliëerde en ge associeerde mogendheden niet terstond bij eenkomen en erkennen, dat wat in 1919 in hun naam werd gezegd, hun een verplichting oplegt waaraan zij zich niet kunnen ont trekken?" R. P. ACHTSTE JAARVERGADERING D.C.ÏJ. Dinsdagavond vond in Hotel Kennemer- hof de achtste algemeene jaarvergadering» plaat-s van D.C.IJ. Nadat de voorzitter, de heer G. v. Zanten de vergadering die zeer druk bezocht was, geopend had, kreeg de heer de Jong als se cretaris het woord om de notulen en verslag voor te lezen, hetgeen algemeene goedkeu ring vond. De heer de Jong had voor z'n keurig werk aan D.C.IJ. betoond een ware ovatie van de leden en donateurs in ont vangst te nemen. Hierna kreeg de penning meester de heer de Boer het woord. Uit zijn verslag bleek, dat ontvangen was 466 en de uitgaven 431 bedroegen. Batig saldo over 1930 en 1932 89.99. Het verslag van den heer de Boer droeg de algemeene goedkeuring weg. Punt 4 der agenda betrof het aftreden der twee penningmeesters. De eerste penning meester werd bij acclamatie herkozen. De tweede penningmeester, de heer J. Kramer moest bedanken wegens drukke werkzaam heden. In zijn plaats zag de heer D. Ott zich gekozen. De voorzitter bracht den heer Kra mer dank voor z'n steun steeds aan D.C.IJ. betoond. Verder werd besloten, met twee tientallen in den N.D.B. in te schrijven en voor D.C.IJ. I in de hoofdklasse. Tevens werd besloten voor den aanvang der competitie de tientallen door den heer Dukel te laten trainen. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heeren Basstra en Kramer, ter wijl tevens een commissie werd benoemd van materiaal bestaande uit de heeren: Leyke, Schaap en Vrijhof. Tot slot besloot de ver gadering tot aankoop van groote wedstrijd borden. Bij de rondvraag werd het woord gevoerd door den heer B. Dukel die de leden van D.C.IJ. en in het bijzonder de nieuwe leden aanspoorde, goede studie te nemen van onze damrubriek; speciaal vestigde hij de» aandacht op het stukje voor beginners met-, het opschrift „Hoe leer ik Dammen" en op den wedstrijd, geopend voor het oplossen der; problemen. Hierna sloot de voorzitter de bij zonder goed geslaagde achtste jaarvergade-^ ring.

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 5