het nieuwe avondblad u VGDB VELSEN, BEVERWIJK eQ JAARGANG NO. 307 DINSDAG 1 NOVEMBER 1932 IJMUIDEP COURANT aB0NNEM ENTEN: per week: 10 cents, per maand 40 cents plus 2l/2 cents incasso, per kwartaal 1.20 pUts j cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIE.N15 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting. Advertenties Tan Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regei meer 10 cent Ingezonden meiledeelingen dubbele prijs. Scheidsrechters. De wedstrijd HengeloK.H.C. vond ongeveer ee'n half uur voor afloop een ontijdig einde. Toen de scheidsrechter, de heer Van Alsum uit Arnhem, de thuis club een strafschop toekende, voegde de aanvoerder der Kampenaren den arbiter ongeveer het volgende toe„Als die straf schop genomen wordt, kunt u wel naar buis gaan; wij staken!" pc scheidsrechter liet den strafschop nemen waardoor de stand op 31 werd gebracht en verdween daarna naar de kleedkamer, zonder den spelers gelegen heid te geven zich weer op te stellen. pe ontmoeting had overigens een wei nig prettig verloop. Voor de rust kwam cr°reeds enkele malen oneenigheid in de K.H.C.-gelederen voor, terwijl de scheids rechter zich genoodzaakt zag een der Kampenaren het verder medespelen te ontzeggen. (N. v. d. D.) pit bericht zal velen het genoegelijke besef éeven, dat de Kamper ui nog leeft. Het arti kel scheen zoo'n beetje tot de geschiedenis Ie gaan. behooren. In geen jaren hadden v/e meer van een nieuwe Kamper ui gehoord. Haar de oude gee'st blijkt nog in Kampen te leven, en openbaart zich zelfs hij de jeugd als die zich verre van honk bevindt heele- maalin Hengelo! Ook heeft het Kampensche elftal zich tenslotte eendrachtig getoond. Na „oneenigheid in de gelederen" oh, die ter gen uit het voetballaatje koos de ploeg tenslotte de zijde van den eenen medespeler, die er reeds door den scheidsrechter uitgemikt was, en verdween. Blijkbaar was zij op reis gegaan om te winnen, en vond het doelloos met tien man en een 13 achterstand een wedstrijd uit te spelen, dien zij toch verlie zen zou. Deze opvatting is volstrekt niet spe- ciaal-Kampensch. Ik heb den indruk dat zeer veel voetballers alleen gaan spelen om te winnen, en er gaarne uit zouden scheiden als de kans daarop verkeken is. Maar men moet blijkbaar Kampenaar zijn, bezield met den iiiïgen geest van vele voorvaderen, om de ge dachte consequent op te volgen. Of het voörbeeld school zal maken betwijfel ik. Het publiek is er ook nog. Het voelt zich al zeer vaak bekocht, b.v. als het gaat rege nen, als er geeh goals gemaakt worden en vooral als de thuisclub niet wint, maar die dingen slikt het nolens volens. Evenwel is het er ten diepste van overtuigd, dat. het recht heeft'op anderhalf uur voethal, zoodat het nimmer zal aanvaarden dat de verliezende club, geen kans meer op de zege ziende, er op z'n Kampensch eerder mee uitscheidt. Zelfs al heeft het, in dezen merkwaardigen tijd, een sterk gevoel voor „rationalisatie". Ongetwijfeld behoort tot rationalisatie het begrip, den arbeid te staken als daarmee geen nuttige resultaten meet verkrijgbaar zijn. Maar ik wou voornamelijk het een en an der over scheidsrechters zeggen. Dit is een slechte tijd voor scheidsrechter op elk ge bied. Hun noteering staat laag. Menschen die mochten meenen dat zoo'n geval in een voetbalwedstrijd op zichzelf staat, en overi gens alleen op rekening van een stelletje jon gens komt, vergissen zich. Die jongens krij gen het voorbeeld van de ouderen. Men be noemt een scheidsrechter, en als zijn beslis sing in het voordeel van de tegenpartij uit valt wraakt men hem, en noodigt hem uit, maar liever naar huis te gaan. Ik herinner mij een conflict in een vereeniging van zeer volwassen lieden, waarin vijf scheidsrechters waren benoemd, en toen die na langdurig zeer ondankbaar en volkomen belangeloos zwoegen hun uitspraak deden, dacht de in het ongelijk gestelde partij er eenvoudig niet over die te aanvaarden, met het resultaat dat de veree'niging in tweeën viel. Dat is nog maar een bescheiden voorbeeld van de wijze, waarop volwassenen met hun zelfbenoemde scheidsrechters omspringen. Kuierden ze allemaal zoo gedwee weg als meneer Van Alsum, uit Arnhem, de wereld zou nu in een toestand van anarchie verkee- ren. Maar dat doen ze niet. De meesten hou den, als ze niet met geweld verdreven wor den, braaf stand- Door dik" en dun. Trouwens het publiek is er nog. En het publiek heeft altijd betaald. Ik behoef daarvan slechts één enkel voor beeld te geven. U hebt het zelf natuurlijk al op de lippen. De Volkenbond. Precies. Ook die heeft enkele lastige klanten, die zich aan zijn bemiddeling nooit willen storen als de uit spraak in hun nadeel uitvalt. Hij slaat daar mee telkens een figuur, evenals scheidsrechter Van Alsum het Zondag te Hengelo gedaan heeft Maar hij kuiert niet weg, want het publiek wil het niet hebben. Het heeft betaald, niet alleen voor den Volkenbond die niet meer kost dan een middelmatig stadsbeheer maar voor nog heel wat meer dingen. Het heeft zoo gruwelijk veel moeten betalen, dat het de erkenning van den scheidsrechter eischt, en den spelers geen kans geeft- om uit te schei den en hem naar huis te sturen. Nu staat achter den heer Van Alsum, uit Arnhem, de K.N.V.B. (Koninklijke Neder- landsche Voetbal Bond). Daarmee zullen ten slotte de Kampenaren, thans wellicht nog verrukt over hun ui, een leelijk appeltje te sc.'-Uien krijgen. En zoo is het ook met den Volkenbond. Achter dezen naam, dit insti tuut staan zestig volken. De intrigeerende machten die zich daartegen verzetten zullen tenslotte ook hun leelijke appel je krijgen te schillen Het is een slechte tijd voor scheidsrech ters, maar wie het laatst lacht, lacht het best. Merkwaardig dat zelfs zoo'n onnoozel gevalletje van elf Kampensche jonigens, die zich op een voetbalveld misdragen, al een beeld geeft, dat meteen op het wereld gebeuren toepasselijk te maken is. Maar misschien behoeft het ons heeleanaal fliet te verbazen. De menschelijke natuur toont overal, in alle omstandigheden, de zelfde feilen. Als dat niet zoo waszouden er n-iet overal en altijd scheidsrechters noo- dig zijn. Dan konden ze inderdaad wel naar b-Uis gaan. R. P* IJMUIDEN AANKOOP DER ESBJERGER VISSCHERS- VLOOT DOOR EEN ENGELSCHE MAATSCHAPPIJ? Naar uit Kopenhagen wordt gemeld, heeft een Engelschc maatschappij het plan opge vat, de geheele visschersvloot van Esbjerg aan te koopen. De maatschappij heeft het doel, de visschersvaartuigen onder Engelsche vlag te brengen en Deenschc bemanningen, die met het Deensche net vertrouwd zijn, in dienst te nemen. De vangsten zouden in En gelsche havens aan de Oostkust aangebracht worden. Daar de schepen onder Engelsche vlag varen vallen ze niet onder de bepalingen van het invoerrecht. Ons komt dit bericht, dat wc ontleenen aan de „Deutsche Fischerei-Rundschau" zeer on waarschijnlijk voor (Red. IJni. Crt.) VOLKSONDERWIJS. De af deeling Velsen-IJmuiden viani Volks onderwijs hield Vrijdagavond een goed toe- zoch t:e led envergade ring. De voorzitter, de heer K. Faber, betoogde in zijn openingswoord de - noodzakelijkheid van sterke actie en propaganda, immers allerlei maatregelen, het onderwijs ib'ena- deelende, zijn reeds uitgevoerd of komen eer lang aan de orde. De bewaarscihoolplann en werden uitvoerig besproken. Het bestuur -kreeg machtiging, in dezen voort te gaan. Binnenkort houdt de afdeeling een pro- paganda-filmavond. De Volksonderwijs-fiim zal worden vertoond. De heeren v. d. Vlerk en Keuter zullen als afgemardigdlem de al- gemeene vergadering te Haarlem bijwonen op 5 en 6 November a.s. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN "j^oorsche levertraan bevat A*en Dwita< minen in overvloed, de vitaminen, welke het lichaam noodig heeft om infectieziek* ten als tuberculose, bronchitus enz. beter te kunnen weerstaan. NOORSCHE LEVERTRAAN AGENDA TE HAARLEM DINSDAG 1 NOVEMBER Stadsschouwburg; Gezelschap Verkade: „De moordzaak Yorcfc" gemeente, volksvoor stelling, 8 uur. Schouwburg Jansweg: Schakels revue: HollandAfrika. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: „Indiaansche liefde" Uitgebreid voorprogramma. 8.15 uur Palace: „Zwei in einem auto". Op het too- neel: The Harvey Sisters. T en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Een verwoest leven". Op het tooneel: Ohayo, origin. Japan Act. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 2 NOVEMBER Stadsschouwburg: De Comedie van het Ge luk, door Evreïnow. 8 uur. Gem. Concertzaal: Ankersmit's Jeugd- bioscoop. Robinson Crusoe. 2 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. DE NIEUWE TELEFOONCENTRALE. Dc voorgevel in dc Dirk Hartogstraat. De nieuwe telefooncentrale in de Dirk Hartogstraat, met den bouw waarvan de aan- neemster, de firma Voormolen te Rotterdam eenigen tijd geleden begonnen is, belooft een sierlijk bouwwerk te zullen worden. De aan het hoofd van dit stukje geplaatste teekening van den voorgevel laat duidelijk zien dat de verticale lijn streng is doorgevoerd, waar door de architect, de heer W. Th. H. ten Bosch te Amsterdam er in geslaagd is een eoncientieus en stijlvol geheel te verkrij gen, dat met de eenigszins monumentaal aandoende penanten een fraai staal is van moderne architectuur. Voor materiaal is gekozen gele handvorm- steen met donkere plinten. Tevens zullen in den gevel verwerkt worden sierstukken en banden van natuursteen (trachyt). Ook in de entree zal trachyt verwerkt worden. De dakvlakken zullen belegd, worden met Ro- maansche pannen. De uitvoering geschiedt hoofdzakelijk in. gewapend beton. Het geheele complex bestaat uit een hoofd gebouw van 28.40 x 11 M. een ijzeren over kapping (palen-loods) van 11 x 6 M. en een bergplaats voor rijwielen, kabels enz. van 10 x 3.60 M. Onder het grootste deel van het -hoofd gebouw komt een kelder voor de centrale verwarming, een kolenbergplaats een kabel- kelider enz. Het gebouw door den hoofdingang irn den voorgevel binnenkomende komt men in een hal, waarin trappenhuis. Rechts van den. in gang komen de toiletten. Verder komen in den rechtervleugel op den beganen grond een magazijn 12 x 5 M„ een lokaal voor werklie den, 5 x 5 M. en een kantoor voor den rayon chef. Deze vertrekken zijn bereikbaar door een met de hal in verbinding staanden gang. Ter linkerzijde van de entré eveneens door mid del van 'm gang met de hal verbonden, komt een accukamer 12 x 5 M„ een machineka mer 7 x 5 M. een bergplaats en een hoog spanningsruimte. Op de eerste verdieping vinden we een kruisverbindingskamer van 12 x 5 M„ welke van de ruime hal met een gang te bereiken is. Achter deze kamer komt een werkplaats en een kleine bergplaats met garderobe, die eveneens langs dezen gang te bereiken zijn. Links in de hal geeft een deur toegan; naar de automatenzaal, die 120 M2 groot wordt, nl. 12 x 10 M. Aan den zolder is geen bestemming gege ven, zoodat deze voor verschillende doelein den gereserveerd kan worden. De vloerbedek king zal bestaan uit tegels en uit linoleum. Het. ynnr^flan- bouw gebezigde materiaal bestaat 'hoofdzakelijk uit beton, ijzer en steen. Hout wordt- in het geheele gebouw haast niet verwerkt. Het terrein wordt afgsloten met een ijzeren hek met steenen borstwering en penanten. VELSEN EXCURSIE CREMATORIUM. Zeer velen hadden Zondagmiddag gevolg gegeven aan de uitnoodig-i-ng der afdeehng Velsen voor faoult Lijkverbranding tot bij woning der excursie. De hal was dan ook geheel gevuld, toen de lieer Klok, voorzitter der afdeeling, een korte inleiding hield over „de schoonheid dier crematie". Spreker trok hierbij een vergelijking t-us- sohen het volgens hem stuitende graf- proces, hoe schoon en rust-ig het aanzien van een kerkhof ook moge schijnen, en het korte- snelle crematieproces in deze inrichting niet een verbranding, zooals we die kennen •uit den ouden Itijd, doch de vertering van het stoffelijk overschot door een (temperatuur van 10001100 gr. C. Den strijd voor 'er kenning der rechten op crematie memo- reerende welke de heer K. op tot- toetreding als lid. Daarna gaf de heer Blaauw een technische uiteenzetting der crematie; de .plechtigheid- en daarna he't- Werkelijke crematie-proces. De vorige dag had de 4938ste crematie plaats gevonden, -zoodat dat jaar het aantal van 5000 wel wordt bereikt. In 4 groepen hadden de aanwezigen daarna gelegenheid de ovens, columbaria enz. te be zichtigen. Een ioLo van de werkloozendemonstraiic in het Londensche I-lydeparkwaar het tot ernstige incidenten met de politie gekomen is VELSEN IN 1931. GREPEN UIT HET GEMEENTEVERSLAG. Verschenen ïs het verslag van den toestand der gemeente Velsen over het jaar 1931. Wij ontleenen daaraan het volgende: Het eerste hoofdstuk is gewijd aan het bestuur. Het bevat de-namen van de leden van den gemeenteraad, het aantal kiezers, het resultaat van de gemeenteraadsverkiezing de samenstelling van het college van bur gemeester en wethouders van de verschil lende commissie enz We noteeren, dat de vijf af deelingen ter gemeente-secretarie ïn totaal tellen 1 hoofdcommies, 4 commiezen- af dee.lingschefs, 2 commiezen. 7 adj. com miezen, 4 klerken. 2 schrijfsters, 3 bevolkings agenten-boden, 2 concierges-boden, 1 tijde lijke hulp en 1 ambtenaar in algemeenen dienst, totaal 27 personen, dat het personeel, werkzaam onder den commissaris bestond uit 1 hoofdinspecteur, 1 inspecteur, 2 klerken en 1 schrijver voor den administratieven dienst, 3 hoofdagenten en 24 agenten voor den politiedienst te IJmuiden, 2 hoofdagen ten en 6 agenten voor den politiedienst te Velsen (Noordelijk deel), 1 veldwachter voor den politiedienst te Velsendorp), 1 agent voor den politiedienst te Driehuis en 1 voor dien te Santpoort, dat in de af deelingen IJmuiden en Velsen (Noordelijk deel) de po litiedienst is gericht op stads-surveillance, dat te Velsen (dorp) en Santpoort naar be hoefte aanvullende bewaking plaats vindt uit het centrale punt- IJmuiden en dat de orga nisatie der gemeente-politïe niet uitsluit den dienst der marchaussée en van de rijksveld- wacht, welke hier in onderlinge samenwer king wordt uitgeoefend. Hoofdstuk II bevat mededeelingen betref fende stand en loop der bevolking, gegevens, bijna alle reeds eerder gepubliceerd. We .wil len nog even memoreeren, dat de bevolking vermeerderde met 603 mannen en 691 vrou wen, totaal 1294 en op 31 December 1931 be droeg 21372 mannen en 21181 vrouwen, to taal "42533, waarvan woonachtig in IJmuiden 28889 in 6996 gezinnen, in Velsen 1757 in 1677 gezinnen en in Santpoort 6507 en 1592 ge zinnen. Waaruit blijkt, dat onze gemeente 10265 gezinnen ^rijk is en dat het „gezinsge middelde" bedraagt 4.146. Er werden 348 huwelijken voltrokken; het getal echtscheiding-en bedroeg 17. Uit hoofdstuk III: Grondgebied en Eigen dommen noteeren we, dat het grondgebied der gemeente 4658.21 H.A. groot is. De totale oppervlakte der gemeente-eigendommen be droeg op 31 December 1931: 259 H.A. 71 A. 27 c.A.. waarvan 2 H.A. 30 A. en 20 c.A. buiten de gemeente gelegen is. Van het gemeente- eigendom werd verkocht 2 H.A., 30 A. en 20 c.A. Hoofdstuk IV betreft de Financiën. Het vertelt ons, dat de volgende belastingen, retributies enz. werd geheven: Precariorech ten f 2307.90, straatbelasting f 123.864.40, hoofdsom grondbelasting f 94000 opcenten op déze hoofdsom f 92.800. hoofdsom personeele belasting f 145.000, dividend- en tantième belasting f 22.085.42. opcenten vermogensbe lasting (restant 1930-31) f 1.829.83, plaatse lijke inkomstenbelasting (restant 1930-31) f 347.039.39, 35 opcenten op de hoofdsom der, jemeentefondsbelasting f 93.333. gewetens- gelden f 5.378.62, hondenbelasting f 5.620.50, belasting op tooneel vertooningen enz. f 20.586.33, vergunningsrecht 4.862.50. Aan hoofdstuk VI: Openbare orde, Veilig heid en Zedelijkheid ontleenen we de mede- deeling, dat verstoringen .vande openbare orde van ernstigen aard niet voorkwamen. Er kwamen 33 branden voor. Hoofdstuk VII bevat eenige bijzonderheden over de werkzaamheden van den keurings dienst, ontleend aan het verslag van den keuringsveearts, hoofd van dienst. Het aantal vleescliwinkels in onze ge meente bedraagt 62, het aantal slachtplaat sen 38. Geslacht werden 1533 (v. j. 1499) runderen, 223 (292) paarden, 6026 (4247) varkens, 124 (88) vette kalveren, 5 (9) graskalveren, 323 (325 nuchtere kalveren, 47 (64) schapen. Verder werd nog eenig versch vleesch inge voerd, o.a. 944 (1519) voeten rundvleecch en 257 (339) halve varkens, benevens uit Dene marken 536 voeten rundvleesch en 24 halve varkens. Ingevoerd werden 3260 (7198) K.G. rund- vlee'sch, 2815 (8930) K.G. paardevlcesch, 53422 (27890) K.G. varkensvleesch, 14480 (16750) K.G. kalfsvleesch, 13200 (14062) K.G. vet. De invoer buitenlandsch bevroren vleesch over 't „eerste kantoor van invoer" bedroeg 147990 K.G. waaronder 17560 K.G. vet. De invoer was 616 K.G. hoogcr dan in 1930 en had plaats uit Argentinië, Australië en Uruguay. In hetzelfde hoofdstuk vinden we tevens bijzonderheden over de drinkwatervoorzie ning, het waterverbruik (630642 M3.), de ge- meeiitereiniging (opgehaald werd 36864.5 M3. huisvuil of 22.8 pet. meer dan in 1930) enz. Hoofdstuk VIII: Volkshuisvesting vertelt ons. dat de bevolking op i Januari 1931 was gehuisvest in 9668 woningen, w.o. 1 onbe woonbaar verklaarde. Het aantal woningen bedroeg op dien datum 10200, zoodat 532 wo ningen leeg stonden of voor andere doelein den werden gebruikt. Op 31 December 1931 bedroeg het aantal woningen 10581, waarvan 10040 werden bewoond. Gedurende 1931 ver meerderde het aantal woningen met 381. Het plan van uitbreiding voor de gemeente Velsen werd vastgesteld bij Raadsbesluit van 15 Juli 1'924 en goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Noord-Holland bij besluit van 30 Juli 1924. Sedert zijn vaststelling werd het plan acht maal herzien. Uit hoofdstuk X: Verkeer blijkt, dat de totaaluitgaven voor het onderhoud der be stratingen van rijwegen en voetpaden be droegen voor arbeidsloonen. materialen, transporten enz. f 91500. Bet onderhoud der grind- en sintelwegeïi vorderde dit jaar in totaal een bedrag van f 5456.56. Hoofdstuk XI: Landbouw, Handel en Nij verheid zegt, dat de algemeene toestand van den landbouw zeer onbevredigendwas. In 1931 bedroeg de beteelde oppervlakte der ge meente voor granen 226 H.A., peulvruchten 112 H.A. 50 A.. handelsgewassen'53 H.A. 50 A. land- en tuinbouwzaden 7 H.A. 50 A.,' knol, wortel- en bolgewassen 290 H.A., groen voe dergewassen 42 H.A. De oppervlakte hout bedroeg 507 H.A. Naar aanleiding van een desbetreffend be sluit van den gemeenteraad werd in 1931 ga rantie verleend ten behoeve van 10 tui'nders tot een totaal bedrag aan voorschotten van f 3990 en ten behoeve van 1 akkerbouwer tot een bedrag van f 2000. In hetzelfde hoofdstuk zijn voorts bijzon derheden opgenomen over het gasbedrijf, heb vissclierijbedri.i f enz. Hoofdstuk XIV: Volksontwikkeling en Op voeding vermeldt bijzonderheden omtrent het onderwijs. Wij kunnen er in zien, dat de voorbereidende scholen ruim 1300 leerlingen herbergden, de openbare scholen 2711, de bijzondere scholen 4199 en de school voor B. L. O. 94. De bijzondere inrichting voor Hooger On derwijs. gevestigd in het Missiehuis te Drie huis telde gemiddeld 112 leerlingen waarvan 97, in zes klassen verdeeld den ge'bruike- lijken volledigen gymnasialen studiecursus volgden en 15 een meer beperkt leerprogram. Hoofdstuk XV: Eerediensten. Er zijn in onze gemeente 16 kerken met 33 leeraren of geestelijken. Van de 41259 ingezetenen, waaruit de ge meente bij de laatst gehouden volkstelling op 1 Januari 1931 bestond, hebben opgege ven te behooren tot de volgende kerkgenoot schappet. zelfstandige kerkelijke gemeenten of gods-Jienstige gemeenschappen, dan wel tot geen. kerkgenootschap te behooren: Neder<}uitseh Hervormd Kerkgenootschap 11143, R.-K. Kerkgenootschap 11140. geen Kerkgenootschap 10913, Gereformeerde Ker ken 3583, Kerkgenootschap der Oud-Bis schoppelijke Cleresie 1810, Hersteld Aposto lische Zendingsgemeentc 591, Doopsgezinde Gemeente 528, Christel. Gereformeerde kerk 468, Ev. Luthersch Kerkgenootschap 384. de overigen in 38 andere kerkgenootschappen of godsdienstige gemeenschaopen. Uit hoofdstuk XVII: Justitie blijkt o.a. dat werden opgemaakt 525 processen-verbaal voor misdrijven en 3041 voor overtredingen. Onder eerstgenoemde processen-verbaal wa ren 71 wegens diefstal, 36 wegens diefstal on der verzwarende omstandigheden, 41 we gens diefstal van rijwielen, 34 wegens diefstal van ge'ld uit een muntgasmeter, 62 wegens - mishandeling, 11 wegens het veroorzaken van een ongeluk, den dood tengevolge hebbende. Overtreding motor- en rijwielwet kwam 687 keer voor, overtreding leerplichtwet 459 keer en openbare dronkenschap 183, loopen op verboden grond 310 keer. EEN ERGERNIS. De sloot, die men kan vinden nabij de tunnels in den Stationsweg is velen een er gernis. Deze sloot, een stilstaand water heeft steeds de eigenschap een onaangename geur te verspreiden. Dit is thans in hevige mate verergerd, doordat de gemeentereiniging haar heeft gebruikt voor het afvoeren van het bij den onlangs plaats gehad hebbenden hevi- gen regenval uit de riolen geperste riool water. Het wordt hoog tijd, dat hieraan iets ge daan wordt,

IJmuider Courant | 1932 | | pagina 1