HET NIEUWE AVONDBLAD VGDD VELSEN, BEVERWIJK e.O. IJMUIDER COURANT Het conflict in het Visscherijbedrij'f. OP ZEE OP REIS 18e JAARCANC No. 52 MAANDAG 2 JANUAR11933. 1JMUIDEP COURANT ABONNEMENTEN: per week 10 cents, per maand 40 cents plus cents incasso, per kwartaal ƒ1.20 plus 5 cents incasso, losse nummers 3 cents. KantoorKennemerlaan 42 - IJmuiden - Telefoon 521 VERSCHIJNT DAGELIJKS, BEHALVE OP ZON- EN FEESTDAGEN. UITGAVE LOURENS COSTER, MAATSCHAPPIJ VOOR COURANTUITGAVEN EN ALG. DRUKKERIJ N.V. DIRECTIE: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIEN: 1—5 regels ƒ0.75. Elke regel meer 15 cent. Bij abonnement belangrijke korting.' Advertenties van Vraag en Aanbod 13 regels 25 cent, elke regel meer 10 cent. Ingezonden mededeelingen dubbele prijs. Alle abonnés van dit blad zijn, zoodra zij 14 dagen als zoodanig in de registers zijn ingeschreven en verder op voorwaarden, die van tijd tot tijd gepubliceerd en ten kantore van dit blad gratis verkrijgbaar zijn, kosteloos verzekerd tegen de o-evol^en van ongevallen voor de navolgende bedragen: 2000 bij algeheele invaliditeit; f600.— bij overlijden; ƒ400.—bij verlies van een hand, voet of oog; ƒ250bij verlies van een duim; ƒ150.— bij verlies vaneen wijsvinger: 100— bij breuk van boven- en /of onderarm: 100bij breuk van boven- en/of onderbeen; 50.bij verlies van een anderen vinger. Tengevolge van spoor-, tram- of autobusongeval; 5000—bij overlijden van man en vrouw beiden; 3000— bij overlijden van den man alleen; 2000— bij overlijden van de vrouw alleen. Opvarenden van visschers-, marine-vaartuigen, enz. 400.bij verdrinkingsdood door ongeval tijdens de vaart, tot een maximum van 2000.indien hetzelfde ongeval den dood van vijf of meer abonnés mocht tengevolge hebben. Alleen de abonné(e) zelf is verzekerd, behoudens het vermelde omtrent spoor-, tram- of autobusongevallen. Polis is niet noodig. Uitkeeringen krachtens deze verzekering worden gewaarborgd door de Nieuwe H.A.V.Bank te. Schiedam. IJMUIDEN. Een algemeene staking? Als deze regelen onder de oogen onzer lezers komen, is hoogstwaarschijnlijk de teer ling geworpen; nu wij dit schrijven, betrek kelijk weinige uren voor het beslissende oogenblik, is nog niet met volle zekerheid te zeggen wat er in onze haven staat te ge beuren. Het wachten is op de uitspraak van de vergadering, die is belegd door de IJmui- der Federatie en waarin de betrokken ar beiders, i. c. de zeelieden, de havenarbeiders en de kolenwerkers, zich zullen hebben uit te spreken over het voorstel van hun be stuur, het werk neer te leggen, wanneer het bestuur der Reedersvereeniging niet bereid is, de voorstellen der IJmuider Federatie te aanvaarden. Waar het om gaat is betrekkelijk in weinig woorden te zeggen: de Reedersvereeniging. die het bedrijf harer leden ziet kwijnen en reeds den ondergang van een aantal zaken heeft moeten aanschouwen, wenscht goed- kooper te exploiteer en en zoekt deze goed- koopere exploitatie mede te bereiken langs den weg der loonsverlaging. De organisaties willen zekere verslechteringen aanvaarden, doch zijn geenszins bereid de na de in den winter van 1924 op 1925 behaalde resultaten- geheel prijs te geven. Dit is niet alleen het standpunt van de IJmuider Federatie, doch ook van den Christelijken Bond, alhoewel gemeend wordt dat het verzet van eerstge noemde organisatie scherper is dan van laatstgenoemde. Wat wil de Reedersvereeniging? Voor de zeelieden o.a. een algemeene loonsverlaging- van 5 pCt., afschaffing van het af stappers- geld voor schipper en machinist en van de schadeloosstelling voor de bemanning bij op legging, op de kustbooten één man minder, beperking van den vrijen tijd bij reizen van meer dan 10 etmalen, geen bijdrage aan het Fonds voor Sociale Voorzieningen. Voor de kolenwerkers 20 pCt. loonsverla ging, voor de havenarbeiders kleinere ploe gen enz. Wat wil de IJmuider Federatie? Concessies alléén wanneer daarmede gepaard gaat het in de vaart brengen van een grooter aan tal booten. Nader geformuleerd, komen de voorstellen der IJ. F. neer op het volgende: handhaving van de bestaande loon- en ar beidsvoorwaarden door herafsluiting van de oude contracten voor ten minste één jaar, het terzelfder tijd afsluiten van een bijzon dere overeenkomst voor den duur vaxi 9 maanden, waarbij zekere onderdeelen van de contracten geheel of gedeeltelijk buiten wer king worden gesteld, zoolang het aantal in de vaart zijnde schepen niet daalt beneden een nader overeen te komen minimum aantal; daalt het aantal in de vaart zijnde schepen beneden dit minimum, dan schakelt de bijzondere overeenkomst zichzelf uit en treden voor de na dit oogenblik naar zee vertrekkende schepen de bestaande contrac ten weer in werking, totdat het aantal over eengekomen schepen weer in de vaart is. Het principe der IJmuider Federatie is duidelijk: behoud der tegenwoordige voor waarden doch verzachting daarvan (voor de reeders) gedurende een zekeren tijd ter ver lichting van de exploitatiekosten. De Christelijke Bond ging in deze niet met de IJmuider Federatie mee en onderhandelt en confereert verder zelfstandig. Zoo stonden de zaken vóór eenige dagen en zoo staan ze nog. Er vonden weliswaar inmiddels eenige conferenties plaats met den Rijksbemiddelaar, maar deze hadden geen enkel direct resultaat. Het mag noch tans een belangrijk feit worden genoemd, dat burgemeester Rambonnet de taak van den Rijksbemiddelaar heeft overgenomen. Want onze burgemeester heeft reeds meer dan een maal bewezen, dat hij geen enkel middel zich heeft laten ontglippen om IJmuiden uit den put te helpen; hij zal ook in zijn functie als bemiddelaar, daarbij geschraagd door zijn vasten wil, onze gemeente, zoo het maar eenigszins kan voor een ramp als een werk staking te behoeden, geen poging ongemoeid laten om de partijen te bewegen, nader tot elkaar te komen. Het is ons gebleken, dat AGENDA TE HAARLEM MAANDAG 2 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opvoering van „De Sabijnsche Maagdenroof" S uur. Gemeentelijke Concertzaal: Mie en Ko in de revue „Dat moet je gaan zien". 8 uur. Cinema Palace: „Das blaue Licht". Op het tooneel: Edith Hagedorn, licht- en wa terfeeërie. 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Ich will nicht wis sen wer Du bist". Op het tooneel: de wereld attractie het Raimonda-ballet (tien perso nen). 2.30 7, en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De reis naar het ge luk". 2.30 en 8.15 uur. DINSDAG 3 JANUARI Stadsschouwburg: Italiaansche Opera Faust. 8 uur. Gem. Concertzaal: Concert H. O. V. Solist Jos. de Clerck (viool). Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. hij reeds Zaterdagmorgen zich over den stand van zaken door verschillende personen heeft doen voorlichten. Den eersten schok zal burgemeester Ram bonnet misschien niet kunnen tegenhouden. Daarvoor kreeg hij zijn taak als bemidde laar te laat en hadden de tegenstellingen zich reeds te zeer ontwikkeld. Een botsing lijkt velen op dit oogenblik, op den vóór avond van den fatalen dag, onvermijdelijk. Maar wanneer de slag eenmaal gevallen is en de staking een feit is geworden, zal hij zijn diplomatieke talenten zeker ontplooien in het belang van de betrokken partijen, van IJmuiden, van de gemeente Velsen. Wij plaatsten boven dit stukje als onder- kopje de woorden: „Een algemeene staking? Het vraagteeken achter deze woorden heeft mëer beteekenis dan een eenvoudig leestee ken. Het sluit in zich de vraag: „wat zullen de leden van den Christelijken Bond doen?" Wij zijn den laatsten tijd gewend, beide or ganisaties gezamenlijk te zien optreden, doch thans is er voor een gemeenschappe lijke actie geen sprake. Zullen, wanneer de IJmuider Federatie tot staking overgaat, de leden van den Christelijken Bond de open plaatsen op de schepen of aan den haven kant gaan bezetten? Dit is op het oogenblik de meest brandende kwestie, die allen die bij het conflict betrokken zijn, in spanning houdt. Zooals wij reeds eerder meldden, is de sa menwerking tusschen de beide organisaties verbroken doordat de Christelijke Bond den door de IJmuider Fedei'atie gestelden eisch inzake wat we zouden kunnen noemen het „gegaraxideex-de minimum" niet wenschte over te nemen. De Christelijke Bond is be reid tot concessies, maar waaruit deze con cessies bestaan is niet bekend gemaakt. Wij vernamen dat men van deze zijde geen be zwaren heeft tegen den eisch der reeders in zake het stopzetten van de bijdragen aan het Fonds voor. Sociale Voorzieningen; te vens schijnt men geen bezwaren te hebben tegen het niet meer uitbetalen van een scha deloosstelling aan de bemanning bij het op leggen der schepen. De 2e Januari is een ernstige dag voor het visscherijbedrijf. MAIS ON RIS. Het dames-kapsalon „Maison Ris" had uit breiding noodig. In het oude pand Houtman- straat bestoxxd hiervoor geen gelegenheid, om welke reden de zaak verplaatst werd naar het perceel Kennemerplein 7. Deze nieuw in gerichte zaak die morgen geopexxd wordt zxet er welverzorgd uit. Het eex-ste wat den bezoe kers zal treffen is de wachtkamer met haar mooi uitzicht. Wachten is doorgaans verve- lerxd, maar in een wachtkamer als deze met haar fraai uitzicht verveelt men zich niet. De kansalon met zijn 4 boxen is tot in het uiter ste verzorgd, en zeer modern geoutilleerd, zoodat de klanten op een eerste-klas bedie ning kuxmen rekexxen. II. O. V. De Haarlemsche Orkest Vereen, geeft a.s. Dinsdagavond in de Gemeentelijke Concert zaal te Haax'lem eexi ledencoxicert, onder lei ding vaxi haar dirigexit Frits Schuurxnan. Als solist zal optredexi de heer Jos. de Clerck, viool met de Symphonie Espagxiole van Lalo. Vooraf speelt de H. O. V. een fantaïsie over twee Fransche volksmelodieën van Lekeu, xxa de pauze zal Franck's Symphonie ixi d-klein gegeven worden. DE ZEEVISSCHERIJ. In de werkplaats of fabriek Kortom overal bent U ver zekerd tegen ongevallen door een abonnement op de De besfe courant en bovendien de beste ONGEVALLEN VERZEKERING voor slechts één dubbeltje per weeh! DE BRANDWEER OUDEJAARSNACHT IN ACTIE DOOR EEN LOOS ALARM. Oudejaarsnacht tegen het aanbreken van het uur, waai'op iedere ingezetene, dus ook de menschen van de brandweer in gezelligen familiekring het aarxbreken van het nieuwe jaar zat af te wachten, werd brand gealar meerd, die zou zijn uitgebroken in de bakke rij van den heer Lonbar Petri in de Edisoxi- straat. Fluks verwisselden de in hun huiselijk feest opgeschrikte brandweei'lieden hun burgerpakjes voor de leeren uniform, dron- ken hun glaasje wijxi met of zonder alcohol leeg exx snelden naar hun post om voor de 51e maal in 1932 hun brandweerplichten te vervullen. En dra rolde de autospuit door de straten van IJmuiden, waar reeds het eerste knal vuurwerk de gewone xiachtelijke stilte ver stoorde en vei'kondigde, dat het jaar 1932 het eixide van z'n loopbaan naderde. De autospuit stopte voor het bewuste per ceel, waar echter xxiets was te bemerken, dat leek op een brand of op een begin daarvan. In den winkel warerx de gordijnen rxeerge- laten en achter geen enkel raam van de wo ning boven de zaak gelegen, warerx van angst verwrongen gezichten mei'kbaar. Maar dit was voor onze brandweermen sehen die zich bewust zijn van den ernst vaxi hun taak geen aanleiding, om xneteen rechts omkeert te maken, zelfs niet al zou elk oogen blik rondom hunne haardsteden hun achtex*- geblevexi familie het glas omhoog heffen voor het „prosit Nieuwjaar". Ladders werden tegexi het perceel uitgeschoven, braxxdweer- pioniers klommen op het dak exi togexi op oxiderzoek uit, gelukkig met een negatief re sultaat. Geen spoor van brand kon men, al thans van den buitenkant vinden. Voor alle zekerheid werd de heer Loxibar Petri, die de jaarwisseling bij familie in IJmuiden-Oost vierde gewaai'schuwd. Ook deze verliet haastig den gezelligen familie kring, om tot de ontdekking te komen, dat zijn woning als 't ware door de braxid we er belegerd was. Er werd toen ook binnen een nauwkeurig onderzoek ingesteld, maar er werd geen spoor van brand ontdekt. Toen alle door dit loos alarm gedupeerden weer aankwamexi bij hun familie had het jaar 1933 z'n eei'ste schrede op den weg naar 31 December afgelegd. CIJFERS OVER NOVEMBER. Een Engelsch militair vliegtuig eskader heeft een fraaie prestatie geleverd door dinars over het Himalaya gebergte te vliegen. Hierboven een der machines voor den 8500 M. hoogen Rakaposje. De af deeling Visscherij en vaxi het Depar tement van Economische Zaken en Ai'beid deelt het volgende mede omtrent de zeevis- scherij in de maaxid November 1932, waarbij de tusschexi haakjes geplaatste cijfei's be trekking hebbexi op de maand November 1931. Aaxi de Zeevxsscherij namen 563 (630) Ne- derlaxidsche vaartuigexi deel. Door Neder- landsche exi vreemde vaartuigen werd vol gens voorloopige opgaven hier te lande aan gevoerd 16.568.350 K.G. (16.155.375 K.F.) visch met een waarde van f 1.979.250 (f 2.111.600). In bedrijf waren 96 (137) stoomtrawlers, waarvan er één gedeeltelijk (éen uitsluitend) in Engeland marktte. Hier te laxide voerden de stoomtrawlers ixi 224 (321) reizen 2.204.095 K.G. 13.390.675 K.G.) visch aan, ter waarde van f 452.660 (f 729.950) Zij vingen en besomdexi gemiddeld per reis dag respectievelijk 984 K.G. (1131 K.G.) en f 202 (f 245.) Hoewel door de kustbootexi even als in de vorige maand wederom ruime tong- vangsten werden gemaakt, bleef de gemid delde prijs vaxi alle Noordzeetrawlvisch nog iets lager dan in November 1931. Van 21 No vember af was de uitvoer van z.g. fijnvisch xiaar Frankrijk weder afgeloopexi daar het coxitingent, toegestaan voor het 4e kwartaal 1932, toexi uitgeput was. De tongprijzen daal den hierdoor aanmerkelijk, zoodat met de kustbootexi weder slechte uitkomsten werden verkregen en eexiige dezer vaartuigen weder werden opgelegd. Over het algemeen waren de besommin gen zoowel van" de z.g schelvischbootexi als van de kustbooten onbevredigend. Voorts marktten in November jl. te IJmui- dexi 11 Duitsche stoomtrawlers, die ixx 14 rei zen 272.220 K.G. visch aanbrachten, ter waarde vaxi f 36.225 -en 3 Belgische motor- kotters besomden ixi 4 reizen f 750 voor 2785 K.G. visch. Vaxi de motortrawlers, motorkotters moiorloggers namen 38 (17) vaartuigen aan de trawlvisscherij deel. Zij brachten ixi totaal in 109 (56) reizen 279.400 K.G. (159.450 K.G.) Noordzeevisch aan, ter waarde van f 69.912 (f 44.715). Van de motortrawlers en motor- loggers afzonderlijk waren ixi November jl. de gemiddelde vangst en besomming per reisdag respectievelijk 385 K.G. (392 K.G.) en f 96 (f 109). Aan de trawlvisscherij langs de Nederland sche Noordzeekust namen voorts nog 186 (193) kleine motorvaartuigen en 12 (9) half- gedekte exi open zeilvaartuxgen deel. De motoi'kustvisschers maakten 906 (1029) reizexi exi brachten 492.135 K.G. (667.600 K.G.) Noordzeevisch aan, waarvoor f 74.351 (f 66.605) werd besomd. De gemiddelde vangst en besomming per reis bedroeg respectieve lijk 543 K.G. (649 K.G.) en f 82 f 65). Voor zoover bekexid vischten een 10-tal motorkustvisschers met de zeevischzegexi exi bx-achten ixi 23 X'eizen 15.225 K.G. Noordzee visch aan, waarvoor f 3535 werd besomd. Door Deensche motorkottex's, die met de zeevischzegexi hadden gevischt, werd in 17 reizen 62.400 K.G. Noordzeevisch aangevoerd, ter waarde van f 12.780. Voor de haringvisscherij waren 37 (53) stoomloggers en 188 (219) motorloggers in bedrijf en bovendiexi 4 stoomloggers en motorloggers van de Poolsche maatschappij te Vlaardingen. Ten gevolge van een door de Reedex'svereeniging voor de Nederland- sche Haringvisscherij genomen besluit, om de teelt op 3 December te beëindigen, was tegen het einde vaxi November de haringaan voer niet groot, daar bijna de geheele vloot tot 3 December bleef doorvisschen. Een klein aaxital schepen staakte het bedrijf reeds in de tweede helft van November. De visscherij werd in hoofdzaak oxider den Engelschen wal uitgeoefend. Slechts een klein deel van de vloot vischte in het Engel- sche Kanaal. De vangsten waren over het geheel nog tamelijk bevredigend. De haring- prijzen bleven echter geregeld laag. In November bedroeg de gemiddelde vangst per reisdag van de stoom- en motorloggers (Poolsche schepen inbegrepen) respectievelijk 2270 K.G. (2232 K.G.) exi 2200 K.G. (1761 K.G.) en de gemiddelde waarde hiervan was, berekend naar de dagelijksche max'ktprijzen. respectievelijk f 230 (f 270) en f 225 (f 207) De totale hoeveelheid en waarde der door Nederlandsche en Poolsche schepen aange voerde drijfnetvisch bedroeg 12.292.445 K.G. (8.416.235) en f 1.253.730 (f 997.075) in 43 (43) reizen der stoomloggers en 253 (171) reizen der motorloggers. De aanvoer van pekel- en steurharing be- stoxid uit 123.877 kaxxtjes (88.050 kantjes) waarvan de gemiddelde waax'de volgens de marktprijzen werd berekend op f 9.77 (f 11.27) per kaxitje. 42 Engelsche en 13 Schotsche haringdrif ters bx-achten voorts te IJmuiden nog 941.125 K.G. haring, in hoofdzaak vex'sche, aan. waarvoor f 74.612 werd besomd. BENOEMINGEN. De havenwachter M. Az. de Ruijter is be noemd tot gezagvoex-der op de Rijkswater staatsboot Hoofdingenieur Dix'ks. Tot haven wachters zijn bevorderd de sluiswachters H. Heynis en C. J. Verkammen. ESPERANTO. De groep IJmuiden van de Federatie van Ai'beiders-Esperantisten zal in de tweede helft van Januari beginnen met het organi- seeren van Zondagochtendwandelingen. De bedoeling is, op deze tochten slechts Espe ranto te spreken, om den leden in staat te stellen zich te oefenen in de conversatie in de wereld-hulptaal. HET NOORSCHE IJS. TAL VAN VISCHKOOPERS GECONTRACTEERD. Naar wij vernemen hebben voor de afne ming vaxx Noox-sch ijs van de Noorsch-ijscexi- trale, die zooals wij reeds hebben gemeld heden met het afleveren zal beginxxen reeds tal van vischkoopers aangemeld. Een 30-tal heeft met de verkoop-centx'ale gecontracteerd terwijl bovendien nog vele hebben te kennen gegeven, dat zij natuurijs zullen gebruikexi, ook al hebben zij zich contractueel daartoe niet verbonden. Practisch hebben vrijwel alle belangrijkste kooplieden zich als afne mers van het natuurijs aangemeld. PERSONALIA De heer Ir. G. A. Kessler, directeur van het Hoogovenbedrijf, is benoemd tot lid van de Connxxissie ter voorbereiding van een tech nische herziexiixig vaxx het tarief van invoer- rechtexi. RADIOVERBINDING MET SCHEPEN De volgende schepen zijn Maar.dag 2 Ja nuari 1933 in x-adiotelegx-afische verbinding met het kuststation te Schevenixxgen Radio: Baloex-an, Cx-ijxxssen, Dempo, Flandria. Joh. v. Oldenbarnevelt, Kota Baroe, Mam. v. St. Aldegoxxde. Oraixia, Poelau Tello, vaxx Rens selaer, Sibajak, Statendam, Venezuela. Bij verzending vaxx een radiotelegraxxx via Scheverxiixgenradio bedragen de totale kos- texx 44 cexxten per woord. BANANEN ONTVREEMD Bij de politie Is door M., alhier aangifte ge daan, dat uit een schuurtje, gelegen achter zijn pakhuis aaxx de Roggeveexxstraat, door middel vaxx verbrekixxg vaxx eexx haxxgslot een partijtje banaxxen is ontvx-eemd. Gedurende de Kerstdagexx werderx uit hetzelfde pakhuis eexxige blikkexx met busgroenten gestolen. VELSEN OPLEVING IN DE PAPIER- INDUSTRIE? DE CELLULOSEFABRIEK HEDEN WEER IN VOL BEDRIJF. De directie der Papierfabriek zag zich ge noodzaakt 19 Juni j.l. voor de tweede maal voor oxxbepaalderx tijd de celllulosefabriek één dag per week stop te zetten. Kiegen de betrokken arbeiders bij den eerstexx keer der gedeeltelijke stopzetting 50 pet van het ver- mixxderde daggeld uitbetaald, bij den tweeden keer was dit xxiet meer het geval, doch werd het geheele daggeld gekoi't. Met de onlangs ingevoex'de loonsverlagixxg beteekexxde. dit voor de betrokken arbeiders eexx loonderving van f 5 tot f 8 per week. Thans is echter aaix de betrokken ax'bei- ders medegedeeld, dat van heden af de cel- lulosefabriek weer op volle kracht gaat draaien; tevens is in verschillende afdee- liixgeix voorixanxelijk voor het vakpersoneel de verzuimdag, die om toerbeurten ééxxs ixx de vier weken was ingevoerd van heden af inge trokken. Ook dit beteekent voor tal van ar beiders een zij het ook geringe vermeerde ring vaxx ixxkomsten. Deze maatregelen zijn ingevoerd tot na dere aankondiging. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Gedurende de week van 18 tot exx met 24 December werdexx ixx deze gemeeixte 3 geval len van diphterie aangegeven. HINDERWET. B. en W. brengen ter kennis, dat ter ge meentesecretarie ter ixxzake liggeix, verzoc- kexx vaxx: a: de N.V. Petx'oleum Maatschappij te' Texas Compaxxy te 's-Gravexxhage om ver- gunixing tot het oprichten vaxx een onder- groixdsche bexxziixebewaarplaats met bovexi- grondsche aftapinrichtiixg. op het perceel Brederoodscheweg no. 33 te Santpoort; b. C. Kneppers te IJmuiden. om vergun ning tot het oprichten van een inrichting tot het conserveeren van groenten, waarin ge plaatst zullen worden een stoomketel exx een electromotor vaxx 3/4 P.K. in het perceel Kal verstraat no. 110. Op Zatex'dag 14 Januari 1933,, des vooi'mid- dags te elf uur, zal texx gemeexxtehuize gele genheid bestaan om bezwaren tegexx die verzoeken in te brengen en mondelixxg en schriftelijk toe te lichteix. IIET CREMATORIUM IN 1932. In het jaar 1932 vonden in het cremato rium op Westerveld 636 ci'ematies plaats tegexx 556 in 1931, 503 in 1930 en 450 in 1929. PERSONALIA. De heeren B. Dekker en B. F. van Oosten, hulpgezagvoerder bij de stoomponten zijn bevorderd tot gezagvoei'der. De heer T. Taco nis, machinist, werd bevorderd tot le machi nist. HOUTAANVOER. Het Letsche stoomschip Sports is hier van Leningrad aangekomen met een lading houfc voor de papierfabriek.

IJmuider Courant | 1933 | | pagina 1